S)e CeidóeSoti/ta/nt Dijk brak door bij Amsterdam Pinay afgetreden als minister van financiën HET WATER DE OUDE VIJAND BAUMGARTNER VOLGT HEM OP Korreltje Tuindorp-Oostzaan onder water Honderden opgesloten in de bovenverdiepingen Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 14 JANUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14913 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon* Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., 12.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. kledij en hevig verkleumd, wist een in een deken gewikkeld ziek meisje van tien jaar op de dijk te brengen. In een toevallig passerende auto werd dit roodvonkpatiëntje, Marian Hou- ben, Eenhoornhof 14, ijlings in vei ligheid gebracht. Over de oorzaak van de dijkdoor braak staat uiteraard nog weinig vast. Een waterbouwkundige vertelde, dat dagelijks zware vrachtauto's over het smalle dijkje naar een kruitmaga zijn reden. Ook is men bezig geweest een paalschoeiing aan te brengen op dat men langs deze dijk woonsche pen kon meren. Hoezeer de bewoners van tuln- d-orp-Oostzaan in hun slaap verrast zijn en hoe snel het water is geste gen moge blijken uit enkele gesprek ken, die een ANP-verslaggever van ochtend met bewoners van de Kome tensingel en de Oostzanerdijk voerde. Geen van hen wist toen iets van een dijkdoorbraak. De meesten waren juist wakker en zeiden dat er niets aan de hand was. Twee uur later stond het oostelijke gedeelte van de Kometensingel onder water. HULP VAN RODE KRUIS Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis te 's-Gravenhage heeft gemeend reeds op dit ogenblik voorbereidingen te moeten treffen voor hulpverlening aan de inwoners van de ondergelopen polder bij Am sterdam. Hiertoe worden thans in het cen traal magazijn in Den Haag enige honderden bedden uit het centraal rampenmagazijn in vrachtauto's van de noodkolonne Rode Kruiskorps ge laden, die, indien nodig, onmiddellijk zullen afrijden. WATER STAAT 1 METER HOOG Het langzaam stijgende water had Oostzanerdijk. Daar waar deze zich splitst en een zijweg rechts naar be neden leidt naar het oostelijke deel van Tuindorp-Oostzaan kon men de ramp eerst goed in ogenschouw ne- tegen elf uur vanmorgen reeds de grens van de Meteorenweg Ettelijke bewoners poogden nog tot Klaproosweg bereikt, waar het wa- 1it- at,non MMnnoal het middel door het water wadend ter al vijftig cm hoog stond. Dit be- de dijk te bereiken. Drie auto's, tekent, dat het grootste deel van fiero^ntediensten met hoge lieslaar- waarvan de bestuurders te laat uit de Tuindorp-Oostzaan, (totaal ruim zen. aan door het vrij sterk stromende Op de grens van Amsterdam-Noord en Zaandam Is vanochtend tegen straat vertrokken waren, stonden tot 15.000 inwoners) blank staat tot het ™a 1 v,„ diik beIwek„n aan de motorkap in het water. Wan- z.g. Tutti Frutö-dorp. Het westelijk jfS hopig probeerden sommige bewoners deel van het tuindorp ligt dieper en Door het steeds groter wordende gat begon water uit het zijkanaal H van nog hun auto voort te duwen, dc.:ii daar staat het water uiteraard hoger. van Klaprozenweg staan opgesteld it Noordzeekanaal de achter de dijk gelegen polder binnen te stromen, moesten al spoedig hun pogingen Gemiddeld jtaat j£t jvater 1 meter g^htofSre worden voorkmiïonde^ diepingen van hun woningen. Het tuindorp is slechts met boten te be reiken. Vervolg pag. 3. Een lange file van slachtoffers had water stijgen tot 1.65 meter. Als gevolg van de doorbraak liep het westen van Tuindorp-Oostzaan onder. De bewoners moeten worden geëvacueerd. Ook een groot deel van zich op de gladde dijk opgesteld om de Kometensingel liep onder, evenals het volkstuincomplex „De Bongerd". hoog. Volgens deskundigen kan het slachtoffers worden voorlopig onder- D/ A A KA water stiisen tot 1.65 meter. gebracht m gebouwen van het com- DL/A A\/v/ ov wa www s www. gebracht in gebouwen van het com- wui up uc auut: usjn. Daarom wordt in allerijl getracht S,OT,^n D°k" de door het water wadende mensen zoveel mogelijk mensen uit het be- Scheepsbouw Maatschappij, naar boven te trekken. Een moedige dreigde gebied in veiligheid te bren- Honderden bewoners van het tuin- Wreed heeft het noodlot vanoch- ten te redden. In de polder 8, vlak rode-kruis verpleger, in zijn dagelijkse gen. In de vinnige koude waden po- dorp zijn opgesloten in de bovenver- tend duizenden bewoners van het buiten Zaandam, waarin wat boer- Tuindorp-Oostzaan in Amsterdam- derijen, stallen en tuinhuisjes staan, Noord verrast. Tegen acht uur wist steeg het water iedere minuut. De daar nog bijna niemand wat er dreig- eerste verdiepingen stonden al voor de. Twee uur later waren grote delen de helft onder water. Troosteloos van Tuindorp-Oostzaan overstroomd dwarrelde de sneeuw op de daken en de mensen konden niet meer voor neer. het water wijken. Duizenden zaten vanochtend in hun woningen opge- Naast het watergemaal van de ge sloten. meente Amsterdam is een gat ruim 30 meter geslagen door de druk Wie vanochtend van Zaandam naar van het water in het juist uitgediep- Amsterdam-Noord reed over de smal- te* zijkanaal H. Het gat werd ieder le hoge Oude Waterlandsezeedijk, half uur groter. De smalle grindweg heeft daar de ellende kunnen zien over het dijkje verdween geleidelijk van een watersnoodramp, waartegen verder onder het water, de mens machteloos staat. Onderweg zag men hoe angstige boeren hun var- Meer naar Amsterdam toe gaat de kens en paarden over de dijk tracht- Oude Waterlandsezeedijk over in de De »vader van de nieuwe frank« Minister Pinay heeft gistermiddag na afloop van een gesprek met president De Gaulle meegedeeld, dat hij zich uit de regering terugtrekt. „De omstandigheden maken, dat ik uit de regering treed. Ik blijf ter be schikking van het land, omdat ik wil bijdragen tot het succes van het werk, dat tot dusver is verricht. Generaal De Gaulle begrijpt mijn beweeg redenen zeer goed. Ik trek me, althans voor het ogenblik, geheel terug uit het politieke leven", zo zei de minister van financiën zeer ontroerd, toen hij het Elysée verliet Pinay wordt wel de „vader van de nieuwe frank" genoemd en de architect van het economisch herstel van Frankrijk. Wilfrid Baumgartner, de 57-jarige gouverneur van de Bank van Frankrijk,' heeft gisteren na een onderhoud van een uur met president De Gaulle bekendgemaakt, dat hij zich bereid had verklaard, Pinay als hoofd van het ministerie van financiën op te volgen. Hij deed zulks, naar hij zei, „zonder enige vreugde, doch geleid door plichtsgevoel". DE NIEUVVE MINISTER Het Amerikaanse blad „New York De nieuwe Franse minister van Times" schrijft over het ontslag van financiën, behoort tot een bekende protestantse familie in O.-Frankrijk. Hij werd op 21 mei 1902 in Parijs geboren als zoon van een vermaard chirurg. In 1925 voltooide hij zijn financiële opleiding. Hij werd hoofd van het kabinet van Paul Reynaud, in 1930 minister van financiën in het kabinet-Tardieu en in 1935 directeur-generaal van de fondsen van financiën. In augustus 1943 werd hij door de Duitsers ge arresteerd en naar Buchenwald over gebracht. Na zijn terugkeer in 1945 vertegenwoordigde hij zijn land bij vele onderhandelingen en in ver scheidene internationale organen. In januari 1949, toen Maurice Pet- sche minister van financiën was, werd Baumgartner gouverneur van de Bank van Frankrijk. Beurs bleef kalm. In Londen heeft men het nieuws van het aftreden van Pinay als minis ter van financiën en de opvolging door Baumgartner met de grootste kalmte ontvangen. Op de wisselmarkt kon echter na de bekendmaking van het aftreden toch een lichte schommeling van de koers van de Franse frank worden waargenomen. De contante prijs van de Franse frank steeg van 1-3,74 tot 13,74)4, maar was bij slot weer geko men. op 13,74*1* Pinay, dat dit besluit van zo'n grote betekenis is, dat er vroeger ongetwij feld een kabinetscrisis uit zou zijn voortgevloeid. Onder het huidige staatsrechtelijke bestel leidt zo'n vertrek niet tot de val van een kabinet. Maar desondanks is het wel een sensationele ontwikkeling, waarbij eindelijk enkele van de diepgaande meningsverschillen die in president De Gaulle's regering bestaan, aan de dag zijn getreden. Pinay kwam steeds meer op ge spannen voet met minister-president Debré en de regering over twee be langrijke punten, nl. economisch libe ralisme en de buitenlandse politiek. Het blad is van oordeel dat de econo mische kwestie de doorslag heeft ge geven. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat Pinay's opvolger, Baum gartner, een zeer begaafde financier is, die dezelfde ideeën over de gelds- politiek aanhangt als zijn voorganger. Het is echter de vraag om hij Pinays politiek zal kunnen voortzetten. Met verbiJstering heeft Neder- *"*land vandaag vernomen, dat een dijk is doorgebroken nabij de stad en in de gemeente Amsterdam, tengevolge waarvan een buitenwijk is overstroomd. Welke de oorzaak van deze dijkdoor braak ook zy uitdiepen van een kanaal, zwaar verkeer over de dijk toch zal er voor deze ramp nauwe lijks een verontschuldiging te vinden zijn. Dijkdoorbraken kunnen wel eens voorkomen bij storm of hoog water of bij verzwakking van kaden, welke een weidegebied omsluiten. Het be trof hier echter een dijk, welke een wijk van 15090 inwoners beschermen moest, terwijl er van storm of hoog water geen sprake is. Er kan hier alleen maar sprake zijn van nalatigheid of onvoldoendheid van de controle. Deze dijkdoorbraak in het hart van het land komt onze nationale eer te na. Wij hopen niet, dat in het bui tenland nu hulp-acties worden op gezet, want dat zou de blamage nog erger maken. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk nog plaatselijk sneeuw, later opklaringen. Langs de kust aanvankelijk krachtige, overigens matige wind tussen noord en oost. Ma tige, in de vroege ochtend plaat selijk strenge vorst. 15 Januari: zon op 08.43; onder 16.56; maan op 18.5®; onder 09.04. Hoogwaterstanden 15 Januari: v.m. 4.28; nam. 4.35. De Franse staatsman Antoine Pinay is gisteren afgetreden als minister van financien in de eerste regering van de vijfde Franse republiek; Wilfrid Baumgartner, de 57-jarige gouverneur van de bank van Frankrijk, wordt zijn opvolger. Links Pinay, die zijn jas dichtknoopt bij het verlaten van het Elysee, waar hij president De Gaulle zijn ontslag aanbood; rechts Baum gartner na zijn onderhoud met De Gaulle, waarin hij zich bereid verklaarde Pinay op te volgen. Het ongelooflijke is altijd waar en het ware dikwijls ongelooflijk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1