Toeristen vragen kitsch-souvenirs Voetgangster slachtoffer Weer 1600 faillissementen in 1959 BULTHUIS Overdreven angst van Den Haag over plannen van Alphen a. d. Rijn Kapper van 90 jaar nog steeds aktief Zuid-Holland zou financieel rijker bedeeld moet worden Dr. Van Baal legt enige functies neer Staatsboerderij door vewoest DONDERDAG 14 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 c j van autobotsing on dus worden ze noodgedwongen gemaakf Gistermiddag is de 69-jarige me- De achtste souvenirbeurs is van- schooltasje een dames-aktemapje in uit de Kerk" daag in het Jaarbeursgebouw aan de handel, met name de Gelderse en VY? 3111 verkeers- het Vredenburg te Utrecht geopend Branbantse lederwaren-industrie zijn l" fiaraakt en aan de en opnieuw hebben we ons gewaand in actie om nieuwe dessins en kleu- e 7:; y,an r>i m de straten van onze vacantieste- ren van lederwaren en koffers be- dVrilcJiaon 5 V^i Claes den, waar de kitsch maar niet uit de kend te maken. Uit Venlo komt een tw._ 1 winkels wil verdwijnen. Men heeft nieuwtje; daar is een firma geves- kwtS^ H^wel n^itil nnö ons verzekerd, dat door het lang tigd, die een paraplu demonstreert, nief precies we^t wat er gebemd is aanhouden van het prachtige zo- welke met één hand kan worden ge- n€em. 2e aan dat d„ vrofiw hferhii merweer in 1959 de souvenir-win- opend en gesloten, door het gebruik dodelijke verwondigen heefT ODgefo keiiers alle restanten hebben kun- maken van een enkele knop. Deze MnBüaanK^inLtStFrancis nen verkopen. Er zou dus aanlei- uitvinding is een uitkomst voor da- Ga^thÏÏTblMk ze to ziin éSêrie" ding kunnen bestaan, nieuwe bestel- mes die de andere hand nodig heb- J lingen te richten op het meer duur- ben voor het dragen van tasjes of zame en artistieke soort. Maar dat pakjes. is kennelijk niet geschied, want onze Het zou voor de toekomst van de zegsman op de Beurs, de heer C. lederwarenindustrie in ons land wel Oudenaarden heeft verzekerd, dat van belang zijn, indien men zou kun- men kitsch en rommel zal blyven nen komen tot een eigen styl, zoals fabriceren, zolang buitenlandse toe- bijvoorbeeld in Duitsland de stijl van risten deze artikelen vragen. Offenbach bekend is en thans ook Toch hebben we tijdens een rond- wordt gesproken van een Italiaanse gang kunnen waarnemen, dat er al- mode. En nu we toch uitwijken naar lengs meer stijl komt in het souve- bet buitenland, zouden we willen nir (dat intussen iets anders is als 't herinneren aan het openingswoord geschenk). Hier en daar vonden we van de beer P. L. van der Pluym, iets voor de massa, dat nachtans dat er m het kader van de Euro- smaakvol en verantwoord is, en markt een concentratie van beurzen daarbij valt het op, dat juist Lim- moet komen. burgse leveranciers het roer gaan wenden. Men komt zodanig voor de dag, als had men iets goed te ma ken We denken aan het baanbre kend werk van de Maastrichtse Kristal-unie, die na de klederdrach ten- en wapenglazen uitkomt met gematteerde glazen en stijlvol sou venir-decor. En eveneens uit Maas tricht zijn er broches, hangers en armbanden met wapentjes, maakvol in filgrain uitgevoerd. Een firma uit Leeuwarden, dus ver van het zeestrand gekomen, maakt het de jeugd gemakkelijk om kostbare schelpjes te bekomen; ze verkoopt namelijk kleine sets met een interessante verzameling. In enkele stands hebben we uitzonder lijk goed aardewerk aangetroffen; vooral in klein Delfts blauw schijnt veel te worden omgezet. Uit Nijme gen afkomstig zijn reproducties, die op glas zijn aangebracht en zonder lijst de handel ingaan. Wèl in lijst zagen we bepaald aardewerk, com pleet met spiegel, uit een plateelfa- briek te Voorhout. Het aantal ontwerpen van poppen in klederdracht is opvallend groot; zelfs zagen we exemplaren in renais sancestijl, waarvan een de naam van miss Volendam kreeg. Wat nu Vo- lendam betreft is het uiteraard niet geheel juist, dat men de kleder dracht van dat pittoreskje stadje als nationaal betitelt; bijvoorbeeld ook Zeeland, Brabant, Hindelopen, Mar ken en Friesland hebben hun eigen klederdrachten. Naar concentratie van Lederbeurzen Eveneens in het Jaarbeursgebouw wordt deze week de zevende winter - vakbeurs voor koffers en lederwaren gehouden. Opvallend nieuws is van daar niet te melden. Een fabriek uit Arnhem brengt als variant op het Wilt U iets weten Kinderbijslag. N. J. S. vraagt: Hoeveel bedraagt de kinderbijslag voor 6 en voor 5 kinderen? Aangenomen dat u in loondienst bent, volgt hier het staatje. Maximaal 16.loon per dag: 6 kinderen 429,75; 5 kinderen 339,70. Boven 16,loon per dag 382,36 en 300.20. Deze bedragen hebben be trekking op het vierde kwartaal 1959. De gegevens over het eerste kwartaal 1960 zijn niet in ons bezit, maar de bedragen liggen vrij veel hoger. Huurverhoging aangebrachte ver betering. Abonnee zit met'het vol gende probleem. Wij hebben een clo set gekregen 3 jaar geleden en beta len hiervoor extra 0,35 per week. Moe lang moeten wij dat nog blijven betalen? Dat zal dan nog ongeveer 10 jaar zijn. Heeft de huur-adviescommissie deze huurverhoging vastgesteld? De huiseigenaar mag geen huurverho ging rekenen over het volle bedrag der kosten als hij van overheidswege subsidie gehad heeft. Het antwoord op uw andere vraag volgt. Bruine aan&lag melkkoker W. v. K. schrijft: als ik melk kook, slaat de melkkoker bruin aan. Hoe komt dat en hoe kan ik het voorkomen? U zult wel bedoelen dat uw melk koker op het deel boven de melk bruin aanslaat. Dit komt vermoede- delijk doordat er zich nog een laagje opgedroogde melk bevindt, dat hebt u dus bij de tweede keer opkoken. Daar waar voorheen melk was, is dan een dun laagje vet overgeble ven, vermengd met de melkpoeder welke tegenwoordig in de melk ver werkt wordt. U doet er goed aan de melkkoker, voordat u hem vult of laat vullen met melk, eerst helemaal met water vult, dat is altijd goed. Moet u de melk opkoken na een ge deelte gebruikt te hebben, dan over gieten in een vooraf natgemaakte andere pan. Het antwoord op uw andere vraag volgt. Micky Mouse kaartspel L. v. d. P. stelt een vraag over het kaart spelletje „Micky mouse". De een zegt dat men bij een „hele" de hoog ste troeven en de joker in handen moet hebben; de ander is van mening ian het geen verschil maakt uit wei- te troeven je de kaarten in handen krijgt. Wat is juist? Wij kennen wel het spel „Mieze- maus" (Muschkater). Dit wordt ech ter gespeeld met 52 kaarten en geen jokers. Bij dit spel is het zo, dat als men 5 kaarten van dezelfde kleur heeft, men kan declareren, zodra al le spelers gezegd hebben of ze mee doen of niet, en de gever zijn kaart heeft opgenomen. Men kan dan zijn „kat" of te wel „hele" spelen. Zijn de 5 kaarten alle troef, dan is het een „keter", die dubbel telt. (H.). -BALANS OPRUIMING Coupons voor spotprijzen. ENORME PRIJSVERLAGING KARPETTEN LOPERS GORDIJNSTOFFEN VITRAGE VLOERBEDEKKING LINOLEUM LINOFELT BALATUM ■■^BOTERMARKT (Advertentie) den. Alle gemeenten schrijven plichtnoodwachters in Velen worden nog dit jaar opgeroepen Nog dit jaar zullen Dyna 40.000 „plichtnoodwachfers" voor de Be scherming Bevolking door het gehele land zijn ingeschreven. Vele van hen zullen nog in de loop van het jaar worden opgeroepen. Hiermee zal het personeelstekort bij de B.B. tenge volge van de geringe vrijwillige be langstelling voor een groot deel zijn overwonnen. Tot nu toe werd de invoering van de noodwachtplicht voor de B.B. al leen nog maar toeepast in de grote de z.g. A-gemeenten, waar vorig jaar de eerste plichtnoodwachters werden opgeroepen. De minister van binnenlandse zaken heeft nu be paald, dat ook alle andere gemeen ten voor de noodwachtplicht zijn aangewezen. In een aantal van deze gemeenten is men reeds begonnen met het inschrijven van de plicht noodwachters. Het is te verwachten, dat in deze gemeenten ook het eerst de noodwachters zullen worden op geroepen. Geen geheimzinnigheid bij het gemeentebestuur „De angst van Den Haag over eenWilsveen geen alternatief kan zijn bericht inzake een plan, om van Al- en geen voorstad van Den Haag zal phen aan den Rijn een gemeente worden ook al niet, omdat er geen met 80.000 in plaats van met 24.000 rechtstreekse spoorwegverbinding inwoners te maken, is ongefundeerd, tussen Den Haag en Alphen bestaat. Het betreft hier slechts een struc- haar mening gaf spreekster te tuurplan. dat seen wettelijke basis kennen dat Aiphen aan den Rijn 'n heeft en daarom ook geen goedkeu- streekcentrum moet worden, om het ring van gedeputeerde staten be- bevolkingsoverschot te kunnen op- hoeft." vangen en niet een soort kolonie van Dit werd gistermiddag tijdens de deHantoavtaggelv°^e de'" statns qno in behandeling van de begroting van d(J gemeenten, gelegen in de omge- de provincie Zuid-Holland - naar vi ïan D"„ Haag- zoals Leidén, aanleiding van een vraag van de Zoetermeer en Voorschoten zo- heer F van der Leeuw WD na- lang de regering inzake .t probiMm drukke lijk gesteld door de gedepu- van de Haagse agglomeratie geen be teerde mevr. mr. Chr. A de Ruijter- s|issing heeft genomen> achtte de de Zeeuw, die er de aandacht op gedeputeerd niet mogelijk, daar die vestigde, dat elke gemeente, die zich- gemee„ten dan niet tot woningbouw zeif respecteert, tegenwoordig een 20uden kunnen overgaan. structuurplan heeft, teneinde verder p vooruit te kunnen zien. En Alphen Overigens behoeft Den Haag zich aan den Rijn is in dit opzicht niet °ok daarover geen zorgen te maken, achtergebleven. daar de contingenten, welke aan de Naar aanleiding van de kritiek, Provincie zullen worden toegewezen, welke was uitgeoefend op het feit, zeer êering zullen zijn. dat dit plan met opzet binnenkamers In het afgelopen jaar Is in ons land een vrijwel gelijk aantal faillisse menten uitgesproken als in 1958 het geval was, nl. 1600, tegen 1603. In de laatste maand van 1959 werden nog 132 faillissementen uitgesproken, te gen 125 in november en 123 in de cember 1958, zo blijkt uit een opgave van Van der Graaf Co. Het aantal definitief verleende sur séances van betaling kwam in 1959 uit op 88. Ook dit aantal was nage noeg gelijk aan dat van 1958, toen 87 definitieve surséances van betaling werden verleend. Het aantal voorlo pig verleende surséances van betaling beliep in het afgelopen jaar 138, te gen 135 een jaar eerder. Het aantal verlengingen van surséances van be taling bedroeg in 1959 12, tegen 16 in 1958. Het aantal faillissementen in de cember j.l. was als volgt over de pro vinciën en de drie grote steden ver deeld: Noord-Holland (excL Amster dam) 17 (v.m. 14; v. j. 21), Amster dam 14 (16; 11), Zuidholland (excl. Den Haag en Rotterdam) 19 (9; 13), Den Haag 7 (13; 7), Rotterdam 11 (8; 12), Utrecht 4 (7; 9), Gelderland 9 (22; 11). Noord-Brabant 19 (16; 14), Limburg 10 (2; 9), Zeeland 7 (5; 1), Friesland 4 (4; 3), Groningen 5 (2; 2), Drente 2 (1; 1)„ Overijsel 4 (6; 9). Het Utrechtse verkeersplan Brief aan B en W geen overheidsbemoeiing In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Smal- lenbroek (A.R.) zeggen de minister van binnenlandse zaken en staats secretaris Scholten van mening te zijn, dat de brief van de heer Schol ten aan het gemeentebestuur van Utrecht over het verkeersplan van die stad, noch op zichzelf, noch door het tijdstip van verzending, ont vangst of openbaarmaking aanlei ding geeft, tot de getdachien, dat de autonomie der gemeenten door de centrale overheid wordt ondermijnd. De twee bewindslieden zijn van oordeel, dat juiste bestuurlijke ver houdingen in de regel meerbrengen, dat de rijksoverheid niet tevoren haar bestuursorgaan eventueel te nemen standpunt omtrent een door een lager besluit kenbaar maakt. Zij menen te vens, dat in het onderhavige geval de staatssecretaris in zijn taak zou zijn tekort geschoten, indien hij bur gemeester en wethouders van Utrecht er niet opmerkzaam op had gemaakt, dat bij het verkeersplan een belang van bescherming van monumenten in het geding is. Dat het kenbaar maken van deze opvatting niet overbodig was, volgt al uit de reactie van burgemeester en wethouders van Utrecht, die van mening blijken te zijn, dat de in het verkeersplan voorziene demping van de stadsgracht geen aantasting van beschermde monumenten zou beteke nen. Het aantal definief verleende sur séances van betaling bedroeg in de cember 7 (9; 3) en het aantal voor lopig verleende surséances van beta ling 10 (10; 9). In december werden geen verlengingen van surséances van betaling ingediend. Nederlands oudste praktiserende kapper, de heer J. J. van Cruysen te Arnhem, is gisteren negentig jaar ge worden. In zijn kleine salon scheert en knipt hij nog dagelijks zijn klan ten. Onder hen zyn er die al een hal ve eeuw bij hem komen. Op dertien jarige leeftijd kwam hij in het vak. Op 24-jarige leeftijd vestigde hij zich in Wageningen. In Arnhem zette hij zijn zaak voort. Vanaf zijn 75ste jaar, dat was na de evacuatie van Arnhem, toen hij zijn bedrijfspand leeggeroofd terugvond, is hij het wat kalmer aan gaan doen. Landelijk onderzoek radio-activiteit horloges 't Centr. orgaan voor de juweliers en horlogers 't overkoepelend or gaan van de verschillende branche organisaties op dit gebied zal trachten zo mogelijk in samenwer king met bevoegde overheidsinstan ties, te komen tot een onderzoek op radio-activiteit door het gehele land van horloges. Met de belangrijkste grossiers in horloges is contact op genomen. Door dit onderzoek ter hand te nemen wil het centraal or gaan voorkomen, dat minder bevoeg den tegen betaling horloges van het publiek gaan onderzoeken en dat eventueel horloges met een te grote straling toch worden goedgekeurd. Scheepsberichten AKKRUMDIJK 13 van Cristobal naar Antwerpen; AMALIE b 14 te Ceuta; AR- CA (t) 13 van Napels naar Malta; DE EERENS 14 te Kuwait; IVOORKUST 13 dw. Finisterre naar Le Havre; OM- MENKERK 13 van Port Swettenham nr. Singapore; ORANJESTAD p. 13 Flores naar Plymouth; PRINS FREDERIK WILLEM 13 te Londen; PRINS WIL LEM III 13 te Ciudad Trujillo; PRINS WILLEM IV p. 13 Bizerta naar Tripolis; SENEGALKUST 14 te Freetown; STA TENDAM 13t e Fort de France; TARA- KAN 13 van Surabaja naar Balikpapan; TEGELBERG 14 te Nagoya; TEIRESIAS 14 te Singapore; TJIPANAS 12 van Pto Amelia naar Beira; WATERMAN 13 van Wellington naar Sydney. Prof. Reinders wordt bedreigd Mevrouw prof. dr C. A. Reinders te Wageningen heeft bij de politie geklaagd, dat zij wordt bedreigd. Na de aanslag, die op haar is gepleegd door een Bulgaarse student, is zij verschillende malen opgebeld met de mededeling: „U gaat er toch aan", of met bedreigingen in andere woor den. De Bulgaarse student heeft zo als men zich zal herinneren prof. Reinders met een re vo1 verschot gewond, omdat hij van mening werd, dat hij bij examens onbillijk was behandeld. De schotwond is goed genezen. Prof., Reinders neemt al weer examens af. Wilt U iets weten? Doden in Rotterdam W. O. II H. v. F. vraagt: Hoeveel doden zyn er gevallen bij het bombardement op Rotterdam in mei 1940? Ruim 900 burgers en 116 militairen verloren het leven. Deze getallen lig gen laag, omdat velen by het uitbre ken van de gevechten al vluchtten, de binnenstad werd afgezet, de win kels en kantoren verlaten waren en de grootste verwoestingen pas zijn aangericht door de brand na het bom bardement. (HG). Landbouwpensioenfonds Wij ra den de heer J. v. d. V. aan het land bouwpensioenfonds om inlichtingen te vragen; zij zijn in het bezit van uw staat van dienst. (H). Ned. Kastelenstichting Hoe luidt het adres van de Ned. Kastelenstich ting? aldus L. W. te L. Het adres luidt: Nederlandse Kas telen Stichting, Prinsessegracht 21, Den Haag. Wollen dekens bewaren S. de B. vraagt: Ik heb enige wollen dekens gekocht, welke ik bewaar in plastic hoezen, en nu verneem ik van ver schillende zijden dat dit niet goed zou zijn. Kunt u mij uw zienswijze hierover mededelen of dit inderdaad niet goed is, en hoe ik ze dan wel kan bewaren? Als het gaat om nieuwe dekens, waarvan dus aangenomen mag wor den, dat er nog geen mot in zit, kunt u de dekens zeer goed bewaren in plastic hoezen, hoewel het natuurlijk altijd goed is de dekens af en toe te luchten en uit te kloppen en af te borstelen. Is men er niet geheel ze ker van, of er mot in zit, controleer dan vaker, want, zoals u weet,, mot ten houden van rust en warmte en lekkere wol. Naar het oordeel van de Gedepu- zou zijn gehouden wees de gedepu teerde er op, dat dit met structuur plannen waarvan de planologi sche aspecten wel eens worden be zien in de eerste aanleg meestal het geval is Pas later wordt een structuurplan ter goedkeuring aan de betrokken gemeenteraad voorge legd. In elk geval staan de Gedepu teerde staten van Zuid-Holland ge heel buiten het structuurplan van Alphen aan den Ryn en het is dan ook niet juist, dat zij daaraan hun teerde Staten van Zuid-Holland is de goedkeuring zouden hebben gehecht. vei"deling van net provinciefonds, „Over de vraag, of Alphen aan welke aan de ^taten-Generaal worjt den Rijn werkelijk zo groot dient ^stgesteld, onbi.Hjk. Dit is gister- te worden is helemaal nog geen ™ldda6 tijdens de behandeling van de overleg gepleegd", zo betoogde begroting voor 1960 kenbaar gemaakt mevrouw De Ruijterde Zeeuw, door d® gedeputeerde, de heer dr. J. die er verder op wees, dat een blik p- Y.ar\ d:e_er de aandacht op op de kaart voldoende is, om tot de vestigde, dat in Zuid-Holland van conclusie te komen dat Alphen aan fen heel geconcentreerde bevolking den Rijn in verband met het plan- kan worden gesproken, waarvoor tal van voorzieningen nodig zyn. - Daarbij komt de slechte bodem, waardoor de aanleg van wegen van verbindingen met kunstwerken zeer kostbaar is. „In onze provincie doen zich tezamen alle problemen voor, welke men in andere provincies af- hranH VPWHPu zonderlijk aantreft", zo betoogde spr., UICIIIU TCTTUWV die in het Ucht steldGf dat dit alles niet voldoende is, om tot een her- Woensdagavond is brand uitgebro- ziening van de verdeelsleutel te ken in de boerderij van het staats- kunnen geraken. Daarvoor zouden landbouwbedrijf aan de Schelpenbol ook organisatorische en technisch- 3 te Slootdorp in de gemeente Wie- verantwoorde argumenten moeten ringermeer. Dit bedrijf staat onder worden aangevoerd. leiding van de heer S- J. Zoodsma. De brandweerkorpsen van Slootdorp en Wieringerwerf bestreden het vuur •dat woedde in de met kunstmest I ...~L hooi en andere landbouwgewassen WdK UciddKl Cll gevulde boerderij, met tien stralen. Daar de schuur niet meer te redden wnrrl»Anlftn was concentreerde de brandweer het VcrQrOnKcil blussingswerk op de aangebouwde woning, die reeds ontruimd was. De geringe wind wettigde de hoop deze Gisteren is tijdens het spelen op te kunnen behouden. Men slaagde er het ijs van een vijver nabij de Pieter in 23 stuks stamboekvee en 3 paarden Zeemanstraat in Eindhoven de negen- in veiligheid te brengen. 7 Kalveren Jarige Johan Wouters in een wak te- kwamen om in het vuur. Het blus- recht gekomen en verdronken. Zijn singswerk duurde nog de gehele achtjarig makkertje Jan Aart, die nacht voort. De oorzaak van de brand met enige andere vriendjes trachtte is niet bekend. Daar het vuur op gro- Johan uit het water U trekken, kwam te afstand zichtbaar was. waren velen zelf in het koude nat terecht. Hij toegestroomd. Ook de burgemeester werd door toegeschoten volwassenen van Wierin germ eer, de heer F. Omta. op het droge gebracht. Het stoffelijk was op het terrein van de brand aan- overschot van Johan Wouters werd wezig. later door de brandweer opgedregd. De vorige gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, deed ons de volgende mededeling toe komen: „Het oordeel der Nederlandse regering over de uitoefening van on wettige censuur in Nederlands Nw.- Guinea heeft ook mijn naam niet on aangetast gelaten. Over dit oordeel in debat te treden wens ik niet. Wel heeft een en ander mij aan leiding gegeven, af te treden als waarnemend voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West", als voorzitter van de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenverpleging en als voorzitter van de commissie van advies inzake Nederlands Nieuw- Guinea van de Anti-Revolutionaire Partij". Tijgers, tijgers! door William Bazé Prisma-uitgave. Spec trum, Utrecht. Dat dit Prisma-boekje over het le ven van de tijgers gaat, zul voer nie mand een verrassing zijn Het sug gestieve titelblad zegt genoeg. Het boekje is geen literair verhaal, maar bevat allerlei belevenissen met dit koninklijke dier van het oerwoud. De schrijver heeft als Frans gouver nementsambtenaar zelf jarenlang geleefd in de rimboe van Vietnam en kent de koningstijger als weinig an deren. Hij heeft op tijgers gejaagd, ze gefotografeerd en hun gedragin gen geobserveerd en vertelt daar nu van op boeiende wijze. Spanje door D. Aubier en M. Tunon de Lara.. Pic- tura-uitgave, Spectrum, Utrecht. Vele Nederlandres hebben de weg naar Spanje reeds gevonden en zij zullen getroffen zijn door de geheel eigen schoonheid van dit land en de typische geaardheid van zijn bewo ners. Twee Fransen, een man en een vrouw, hebben een beschrijving van het land gegeven, dat tevens dient als gids voor hen, die Spanje nader willen leren kennen. Zij doen dat met veel lyriek, die voor onze oren de bedoeling van de schrijvers er niet duidelijker op maakt. Overigens is het boekje met vele foto's ver lucht en deze spreken in elk geval een duidelijke taal. Visserslatijn door Willem van Marendorp. Uitg. J. A. Boom en Zn., Meppel. De naam of liever het pseudo niem van de schrijver wekt de ge dachte aan een Leids stadsgedeelte en dat is niet zonder betekenis, want de auteur is inderdaad een oud- Leidenaar, die met dit boekje zijn eerste literaire werk produceerde. Nu moet men er niet teveel literatuur achter zoeken; het zijn maar doodge wone belevenissen en overpeinzin gen van een hengelaar. Maar dan van een hengelaar, wien het vissen in het bloed zit en die er smakelijk van weet te vertellen Het boek is met vele grappige tekeningen versierd en laat zich prettig lezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 12