S)e SOEKARNO BEHEERST THANS DE PARTIJEN VORST IN BIJNA GEHEEL EUROPA Dictatuur is toch wel „Nationaal Front", moet President kan elke partij verbieden Een ton verduisterd De anti-semitische incidenten Nevil Shute overleden Aan groot gevaar ontsnapt De ontwikkeling in de Belgische Kongo Aanhoudende vorst WOENSDAG 13 JANUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14912 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 gemakkelijk in Indonesië Telefoon: Directie, Abonnem, Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1-50. Napolitaanse dieven hebben de If I naam een bijzonder hoge graad van nPm C/PP n perfectie in hun vak te bezitten. Gis- w I I i JIClUl I terochtend stalen zij een compleet militair vliegtuig en legden daarmee President Soekarno van Indonesië heeft gisteren met een decreet de vol- de meesterproef van hun riskante ledige controle verkregen over de Indonesische politieke partijen. Hij heeft ambacht af. ook de macht gekregen de partijen op te heffen, indien hij dit nodig acht. Toen de ochtend nog nauwelijks Bovendien heeft de Indonesische president een nieuwe massale politieke gloorde reden zij de militaire akade- organisatie ingesteld, het „Nationale Front" waarvan hijzelf de leider zal mie en de vliegbasis van Pomiglua- eijn, en het opperste staatslichaam waaraan hij verantwoording schuldig zal na d'Arco bij Napels binnen. Een ■ljn, het „Volkscongres". poosje later vertrokken zij met gro- Dit parlementaire lichaam zal worden samengesteld uit gekozen vertegen- te vrachtwagen waarop een volledig woordigers van de gewesten, leden van het huidige parlement en leden van gedemonteerd eenmotorig vliegtuig „functionele groepen", die zullen worden aangewezen door de president. lag- Vrij spoedig werd het vliegtuigje vermist- Men herinnerde zich de vrachtwagen, de politie werd gewaar schuwd en deze hield de vrachtwa gen bij Acerra aan. Alleen de chauf- veranderingen in deze beginselen en *eur werd gegrepen, de andere die doelstellingen, of verzet, dat officieel ven ontkwamen. De Indonesische president heeft in verboden was of niet, heeft gepleegd een officiële aankondiging iedere In- of gesteund. donesische burger opgeroepen lid te Volgens de officiële bekendmaking worden van het Nationale Front. De is het de Indonesische politieke par taak van dit Front zal zijn mee te ty'en verboden buitenlandse hulp in werken aan het drieledig doel, dat welke vorm dan ook te ontvangen, HET DOEL VAN HET FRONT de regering zich heeft gesteld: 1. De voltooiing van de Indonesi sche nationale revolutie. zonder goedkeuring van de regering. In samenwerking met de fiscale op- Zij mogen ook geen vreemdelingen sporingsdienst te Amsterdam heeft de als_ leden opnemen. politie van Velsen een inwoner van 2 Het h°reiken van een welscha- P^dent heeft thans de vol- die gemeente, H. J. M., aangehouden, 3; macht ieder lid van het Volkscongres op verdenking dat deze zich schuldig pen en voorspoedige gemeen schap door algemene ontwikke ling en opbouw. van zijn zetel vervallen te verklaren, heeft gemaakt aan verduisteringen" indien hij niet beantwoordt aan de diefstal en vervalsing ten nadele van van West-Irian voon^aarden aar} de partijen gesteld, een elders gevestigde firma. Hij zou /wrQvr„, r,ni„oo\ vin Indien de president verder niet te- de misdrijven hebben gepleegd in de nSfpïii.Miiï" vreden is over de vertegenwoordigers» jaren 1951 tot 1959. Het totale bedrag Rep b ek. die in de provincies gekozen zijn, dat hij zich zou hebben toegeëigend, Door deze decreten heeft president heeft hij het recht anderen aan te beloopt ruim 100.000. De man is in- Soekarno een eind gemaakt aan wat wijzen. gesloten. hij als ongeschikt voor Indonesië het „vrijgevochten liberalisme" heeft ge noemd. Een harde treffer. Het decreet, dat de president de volmacht geeft de politieke partijen te ontbinden, is een bijzonder harde treffer voor de drie voornaamste politieke partijen in Indonesië, de Mohammedaanse Masjumi, de com munistische partij en de Mohamme daanse Nahdatul Ulama aldus Reu ter uit Djakarta. Alleen de gematigde Indonesische nationale partij ?al waarschijnlijk niet getroffen worden door deze maatregel. Het decreet stelt de president in staat, na ruggespraak met het opper ste gerechtshof, elke partij te verbie den die tegen de beginselen en de doelstellingen van de staat is, een programma heeft dat gericht is op In een ziekenhuis te Edinburgh wordt een nieuw elektronisch appa raat in gebruik genomen, dat de ther mometer vervangt wanneer het sto ren van patiënten ongewenst is. Er is een draad aan de patiënt bevestigd, en de verpleegsters kunnen aan hun werktafel door het drukken op een knop de temperatuur van de patiënt aflezen. Indonesische „democratie" OOEKARNO heeft steeds ontkend, dat hij een dictator was of wilde worden, maar thans begint het er toch aardig op te lijken. Hij heeft zich per decreet een welhaast abso lute macht toegeëigend over de par tijen; hij kan iedere partij ontbinden, wier doeleinden niet stroken met het algemene landsbelang. Het wordt wat subtieler omschreven, maar in feite komt het hierop neer, dat pre sident Soekarno iedére partij 0 de laan uit kan sturen, die niet naar zyn pijpen danst. Teneinde dit proces nog wat te ver gemakkelijken wordt een „Nationaal Front" opgericht, dat bestaande partijen moet leegzuigen, waardoor hun opheffing slechts een kwestie van tijd is. Verscheidene partijen zien het zwaard van de beul dan ook reeds boven hun hoofden zweven. De Mas- joemi bijv. die zich altijd afzijdig heeft gehouden van een veroordeling der rebellen op Celebes je kon (vooral in het begin) maar nooit weten hoe een dubbeltje rollen kan en de Nahdatoel Oelama, die het niet eens is met de nationale staat van Soekarno's conceptie, en de com munistische partij hebben alle reden om de toekomst donker in te zien. Bovendien heeft Soekarno nog een achterdeurtje: want hij kan de geko zen volksvertegenwoordigers ook vervangen door andere. De democra tie is dus volkomen aan banden ge legd en de volksvertegenwoordiging zal voortaan kunnen volstaan met door langdurig applaus alles te be amen wat Soekarno zal beramen. Een schouwspel wat wij ook te zien heb ben gekregen achter het IJzeren Gordijn. Zal er nu veel veranderen in Indo nesië? Neen, want de werkelijkheid is, dat Soekarno, gesteund door het leger, toch al deed wat hij wilde. Alleen moest hij de uiterlijke schijn ophouden en dat was wel eens lastig. Nu zal het allemaal veel gemakke lijker gaan, doch laten we het etiket „democratie" maar doen vervallen, want daarvan is niets meer over. Afkeuring in de Bondsdag De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Gerstenmaier, zal op 20 januari een verklaring afleggen over de antisemitische Incidenten in West- Duitsland. Een woordvoerder van de christen democraten heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat de agenda commissie van de Bondsdag van me ning is, dat aldus het best uiting kan worden gegeven aan de afkeuring van alle partijen in de Bondsdag. Volgens de woordvoerder zal dc Bondsdag later vermoedelijk een re geringsrapport over de incidenten aanhoren en mogelijk zullen nieuwe wetsvoorstellen worden ingediend. Verder zal de behandeling van het wetsontwerp ter bestrijding van ras sen-agitatie worden voortgezet. De enige parlementaire afgevaar digde van de uiterst rechtse rijks- partij, Schikora, heeft gisteren de vergadering van het parlement van Rijnland-Palts verlaten, toen een ver klaring tegen het anti-semitisme werd voorgelezen. De premiers van de Westduitse deelstaten zullen donderdag in Bonn bijeenkomen om de incidenten te be spreken. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft gisteren bepaald, dat twee rechtse organisaties, de Liga van Na tionale Studenten en de Nationale Jeugd van Duitsland, onconstitutio neel zijn en moeten worden ontbon den. Enkele leden van deze organisatie werden onlangs gearresteerd. Maan dagavond werden twee mannen aan gehouden, die verdacht werden van het aanbrengen van spotprenten van Adenauer en enkele ministers met Nazi-leuzen. Eén van hen verklaarde, dat hij gehandeld had in opdracht van de Oostduitse communistische jeugdorganisatie waarvan hij lid is. Swastika's werden wederom aange troffen in Andernach, Lueneburg, Loerrach, Frankfort, Limoges en Westonaria (bij Johannesburg). In Bordeaux werden hakenkruisen en anti-joodse leuzen geklad. In Salford bij Manchester wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een brand in de auto van een Jood. Op een Joods kerkhof in New York werden swastika's en Duitse woor den op honderd grafstenen geschil derd. De Belgische premier, Eyskens, heeft het parlement meegedeeld, dat indien de bestaande wetgeving on voldoende is om een eind te maken aan de anti-semitische incidenten in België, de regering het parlement ruimere bevoegdheden zal vragen om tegen deze incidenten op te treden. Hij verklaarde voorts te verwachten, dat de politieke en de rechterlijke autoriteiten streng zullen optreden. Meer dan 5000 personen hebben gisteravond te Parijs deelgenomen aan een bijeenkomst, welke was geor ganiseerd door de internationale bond tegen het anti-semitisme. Onder de sprekers bevond zich Josephine Ba ker. Volgens het Britse Labourblad „Daily Herald" hebben firma's in ge heel Groot-Brittannië Duits kantoor personeel ontslagen als represaille voor de anti-Joodse incidenten in West-Duitsland. Een Londens waren huis had alle in Duitsland gemaakte goederen uit de etalages verwijderd en orders in Duitsland ongedaan ge maakt. Een wagon van een trein, die uit Nancy, in Oost-Frankrijk, naar het 31 kilometer verder gelegen Chateau- Salins was vertrokken, is juist bui ten Nancy uit de rails gelopen en omgeslagen. Hierdoor zijn vier per sonen gedood en een twintigtal ge wond. De toestand van verscheidene ge wonden is ernstig. De bekende Britse schrijver Nevil Shute is gisteren in een ziekenhuis in de Australische stad Melbourne over leden. Shute, die aanstaande zondag 61 jaar zou zijn geworden, was gister morgen in het ziekenhuis opgenomen na een hartaanval. Shute woonde se- dert 1950 in Ausralië. De ware naam van de schrijver was N. S. Norway. Hij was een van de meest gelezen auteurs van Engeland. Zijn boeken zijn in vele landen ver taald. Shute was voor de tweede wereld oorlog een van Engelands bekendste vliegtuigbouwkundige ingenieurs. Hij heeft geholpen bij de ontwikkeling van het luchtschip R-100, waarmee hij in 1930 over de Atlantische Oce aan vloog. In de Tweede Wereldoorlog werkte hij bij de Admiraliteit aan anti-duik bootwapens. In Australië kocht hij tien jaar ge leden een boerderij met uitzicht op de zee bij Melbourne. Een reeks hart aanvallen had hem gedwongen zijn oude geliefkoosde sporten, zeilen, motorracen en vliegen, op te geven en hij heeft zijn laatste jaren doorge bracht met rustig voor zijn koeien en varkens te zorgen. Hij laat een vrouw en twee doch ters achter. Het dorp Ashby-Parva in Leices tershire (Engeland) dat 135 bewo ners telt, is door het optreden van de overheid aan een groot gevaar ont snapt nadat kaliumcyanide, genoeg om een miljoen mensen te doden, in de hoofdstraat terecht was gekomen. Drie vaten met het dodelijk gif waren van een vrachtauto gevallen en opengesprongen waardoor de vloeistof wegstroomde. De dorpelin gen namen de vlucht. Brandweerlie den en politiemannen met gasmas kers op maakten de straten schoon. Er was een hele dag nodig om, met behulp van chemici, de straten en velden te desinfecteren. De bewoners mogen voorlopig geen pompwater drinken. In Hamburg zijn vier personen aan de papegaaienziekte overleden. Dertig besmette personen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Artsen schrijven de infectie toe aan de grote verkoop op Kersmis van pa pegaaien, die niet afdoende gecon troleerd waren. Men heeft 1.500 pape gaaien, die men een gevaar achtte voor de volksgezondheid, gedood. Twaalfduizend mensen zijn dakloos tgeworden door overstromingen ten gevolge van zware regenval, die op het ogenblik noord-oost Griekenland teisteren. Komotini, de hoofdstad van de provincie Rhodope en vijf dorpen in de onmiddellijke omgeving van de stad staan blank. 70 Percent van de buizen en winkels in Komotini zijn verwoest, een inwoner is om het leven gekomen. Foto: inwoners van Komotini brengen in een overstroomde straat de resten van hun bezittingen In veiligheid. Stammenvete bijgelegd De minister voor Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi, de Schrijver, heeft dinsdag voor de betrokken commissies van de Belgische Kamer en Senaat verslag uitgebracht over de reis van koning Boudewijn naar genoemde gebieden. Hij zei, dat het psychologisch effect van de reis uitstekend is geweest. De koning is erin geslaagd de gemoede ren van de blanken en negers te be daren. In Roeanda-Oeroendi had ko ning Boudewijn vele audiënties ge geven. In dit gebied was men tevre den over de manier, waarop de strijdkrachten de rust en orde hadden hersteld. In Roeanda was men over gegaan tot de aanwijzing van een bijzondere resident,, kolonel Logist en tot benoeming van een aantal Ba- hoetoe-leiders op die plaatsen, waar de vorige heersers, de Watoetsi-lei- ders, gevlucht waren. Op het Brusselse ministerie voor Kongo is dinsdag een telegram ont vangen, waarin van een overeen komst tussen de Loeloea en Baloeha wordt gewaagd, die een eind aan de stamoorlog zou hebben gemaakt De verzoeningsbijeenkomst is maandag bijgewoond door vijftig stamhoofden van beide partijen. Eerder op die dag hadden echter nog de Loeloea Baloe- bakralen aangevallen en vier dor pelingen gedood. De Baloeba namen wraak door een honderdtal hutten van de Ix>eloea in brand te steken. De bond van in Belgisch Kongo geboren blanken heeft de Belgische regering verzocht om een plaats aan de ronde tafel, waaraan met de Kon golese politieke partijen over de toe komst van Kongo zal worden gespro ken. Zoals gemeld, zal de rondetafel conferentie op 20 januari beginnen. De bond is kortgeleden opgericht en streeft er naar, dat de blanke Kongolezen in een toekomstig onaf hankelijk Kongo als volwaardige burgers worden beschouwd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bonjour" na een jaar tristesse? Volgens een Frans dagblad wil de schrijfster Francoise Sagan schelden van haar echtgenoot-uitgever Gny Schoei Ier. Foto: het paar na de huwelUks- voltrekking op 13 maart 1958. SPIEGELGLADDE WEGEN Bijna overal in Europa is de tem peratuur beneden nul graden celsius en heeft het verkeer last van gladde wegen. In Parijs heeft ij zei op de straten tot verscheidene ongeluk en geleid. In het gebied van de Italiaanse steden Florence en Triest is sneeuw gevallen. In de laatstgenoemde stad zijn in sommige straten touwen ge spannen om voetgangers steun te bie den bij het lopen over het rpiegel- gladde plaveisel. Bovendien wordt het gaan bemoeilijkt door windvla gen van meer dan 100 km. per uur. De grote verkeersweg tussen Düs- seldorf en Keulen is gisterochtend verscheidene uren geblokkeerd ge weest als gevolg van kettingbotsin gen. Te Remscheid zijn twee trams met elkaar in botsing gekomen. Zowel te Bordeaux als in Kopen hagen zijn twee oude mannen door de kou omgekomen. Vele van de 147 bergpassen in Spanje, alsmede de wegen tussen Barcelona en Madrid waren gisteren door sneeuw geblokkeerd. De koude golf, die tot in Cordoba in het zuiden is doorgedrongen, heeft in Spanje tot dusver aan zes personen het leven gekost. In de badplaats Alicante aan de Middellandse Zee sneeuwde het voor het eerst sinds 34 jaar. Uit alle delen van Oostenrijk wordt zware sneeuwval gemeld. In Tyrol en Stiermarken komen temperaturen van 20 graden celsius onder nul voor. Overstromingen in Griekenland. Griekenland doet niet mee met de algemene koude-golf over Europa, maar heeft daartegenover weer last Vein overstromingen. Komotini, de hoofdstad van de Griekse provincie Rhodope, staat blank tengevolge van de rware regen val en overstromingen in Noordoost- Griekenland. 70 Procent van de hui zen en winkels is verwoest Een in woner kwam om het leven. In het ge bied rond Komotini, dat meer dan 30.000 inwoners heeft, staan vijf dor pen blank. In totaal zijn 12.000 men sen dakloos geworden. Alle verbin dingen in dit gebied rijn verbroken. Ook Turkije kan niet meer per trein bereikt worden. Twee IJslandse treilers zoek. De IJslandse treiler Uranus 656 ton, 28 man aan boord wordt ver mist. Zondagavond had men voor het laatst contact met het scnip dat toen seinde, dat het zich in zeer slecht weer op 70 mijl van Noord-New- foundland bevond. De IJslandse vissersboot „Thormo- dur Godi" met ongeveer 30 man aan boord, wordt eveneens vermist. In het betrokken gebied kwamen maandag windsnelheden tot ruim 100 km. per uur voor. De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In vrijwel geheel Europa blijft de vorstsituatie voort duren. In het Oosten en zuidoosten van ons land kwam in de afgelopen nacht op vele plaatsen strenge vorst voor. Het vliegveld Deelen meldde met 15 graden vorst de laagste tem peratuur. Langs de westelijke grens van het vorstgebied zakte over de Britse eilanden een storing naar het zuiden, vergezeld van regen en sneeuw. Deze storing oefende echter nauwe lijks invloed op het weer in ons land uit. In het westen van het land vie len in de afgelopen nacht uit van zee komende sneeuwbuien enkele centi meters sneeuw. Een depressie boven de Balkan veroorzaakt zware sneeuwval in Mid den-Europa bij dalende luchtdruk. Over Scandinavië beweegt echter een gebied van hogedruk naar het zui den; in verband hiermede zal de wind by ons morgen wat toenemen uit noordoostelijke richting. Van nacht zal weer matige tot strenge vorst voorkomen. De kans op enkele sneeuwbuien blijft bestaan. Het ziet er naar uit, dat de vorst nog ver scheidene dagen zal aanhouden. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE VORST Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Van nacht matige tot strenge, mor gen overdag matige tot lichte vorst. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noord oostelijke wind. 14 Januari: zon op 08.43. onder 16.55; maan op 17.55; onder 08.29. Hoogwaterstanden 14 Januari: v.m. 3.55; nam. 4.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI poolsneeuw STOCKHOLM geh. bewolkt OSLO zw. bewolkt KOPENHAGEN zw. bew. ABERDEEN sneeuw LONDEN sneeuw AMSTERDAM zw. bewolkt BRUSSEL sneeuw LUXEMBURG sneeuw PARIJS zw. bewolkt BORDEAUX geh. bewolkt GRENOBLE driftsneeuw NICE h. bewolkt BERLIJN geh. bewolkt FRANKFORT sneeuw MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO LISSABON BELGRADO MALLORCA sneeuw zw. bewolkt onbewolkt zw. bewolkt sneeuw sneeuw onbewolkt zw. bewolkt weerlicht geh. bewolkt sneeuw zw. bew. Korreltje Wanneer ge nooit een dwaas wilt zien, moet ge beginnen uw spiegel stuk te slaan. (Francois Rabelais).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1