Hoogste poot van diaconessenhuis te Leiden bereikt Zal de Leldse Raad voor bijna 'n ton schilderij van Jan van Goyen kopen Student molesteerde suppoost van het Rextheater „onder invloed" Bijzondere aanbieding van NewYorkse kunsthandelaar Subsidie van Ver. „Rembrandt' Autobanden duurder door loonsverhoging Gemeentehuis op palen Auto door brug gezakt Bouw van enorm project nog niet op de helft T DINSDAG 12 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De gemeente heeft van de kunst handelaar S. Rozenberg te New York te koop aangeboden gekregen een schilderij van Jan van Goy.en voorstellend een winterlandschap. De vraagprijs is 25.000 dollar, het geen neerkomt op een bedrag in Ne derlandse guldens van 94.500. Het college van Burgemeester en Wet houders van Leiden stelt thans aan de Raad voor dit sohilderij te kopen. We hebben vanmorgen dit prach tige doek dat stamt uit de vrucht baarste en „beste" tijd van Jan van Goyen op de Lakenhal kunnen bekij ken. De kunsthandelaar heeft het n.L, nadat de gemeente Leiden, vertegen woordigd door de directeur van de Lakenhal, drs J. van Wessem, be langstelling toonde het doek toege stuurd en het is hier aan een mini- tieus onderzoek onderworpen. Van Goyens Winterlandschap is een prachtig schilderij, gepenseeld in de gematigde tinten, die kenmerkend zijn voor deze zeventiende eeuwse landschapschilder bij uitnemendheid. Dat het onderzoek centimeter bij centimeter door de deskundigen gunstig is uitgevallen blijkt wel uit de subsidie van 25.000 die de Ver eniging Rembrandt bereid is te ver lenen. Voorts is genoemde vereniging bereid, indien de Leidse raad tot de aankoop kan besluiten, een renteloos voorschot te verstrekken van 15.000, af te lossen in drie jaren. KTiet het gehele resterende bedrag komt te rusten op de gemeente- rekening, want van het legaat Harte- velt (bestemd voor de aankoop van kunstvoorwerpen) is nog een bedrag van 39.262 over. B. en W. van Lei den stellen zich voor dit te bestem men voor deze bijzondere aankoop. Blijft over een som van 30.238. Rekening houdend met het jaarlijks beschikbaar gestelde bedrag voor aankopen en het saldo van deze ge meenteberekening van ruim 11.000 gulden, zou de Raad een som van 25.000 beschikbaar moeten stellen: 15.000 voor de delging van het ren teloos voorschot van de Vereniging Rembrandt. De overige tuinduizend gulden zullen ten lasten van de ge wone dienst worden gebracht Het nog ontbrekende bedrag van 5.238 kan geput worden uit het fonds voor aankopen. r\e aan te kopen Van Goyen biedt een typische kijk op het zeven tiende eeuwse ijsvermaak. Kenmerkend voor deze Leidse kun stenaar is de geweldige „Hollandse" wolkenlucht, die hij boven het land schap heeft geplaatst. De ruïne, die men op de achtergrond ziet is het Huis te Merwe te Dordrecht, dat men ook op andere werken van deze kun stenaar terugvindt. Het landschap is overigens min of meer gefantaseerd. Van Goyen maakte dit doek in 1638, drie jaar nadat hij Leiden had ver laten en zich in Den Haag vestigde, in zijn zeer productieve periode, wiaarin hij vele wintergezichten als deze op het doek bracht. Hij is niet alleen een van onze productiefste maar ook bekwaamste landschap schilder. Zijn kunst viel samen met een van de toppunten der Hollandse zeven tiende eeuw. Hij werd in 1596 te Lei den geboren en genoot zijn leerschool bij Es. v. d. Velde te Haarlem van wie hij veel overnam. Zijn vroege wer ken, die aanzienlijk bonter geschil derd zijn dan zijn latere, tonen veel rve directeur van de Lakenhal acht deze aanbieding van de New Yorkse kunsthandelaar zeer aanne melijk. Een Van Goyen is vorig jaar nog op de veiling van Solsby te Lon den voor 250.000 gulden van de hand gegaan. Het schilderij, dat de gemeente op het punt staat aan te kopen is af komstig uit een rijke Italiaanse in boedel. De New Yorkse handelaar heeft het in Italië aangekocht en ver volgens Leiden aangeboden. Het schilderij is waarschijnlijk in de achttiende eeuw naar Engeland verhuisd en vandaar in een Itali aanse collectie terecht gekomen. De Lakenhal zou met dit doek in het bezit komen van haar vijfde Jan van Goyen. Zij bezit reeds het be kende „Gezicht op Leiden", dat in 1903 werd aangekocht, eveneens met steun van de Vereniging „Rem brandt", een paneeltje (jeugdwerk van de schilder) dat in 1909 werd aangekocht, de „Herberg" die men in 1922 verwierf en „Het Dorp", dat het museum in 1951 verrijkte. Voorts heeft men nog enige schil derijen van Van Goyen in bruikleen. De directeur is voornemens van 3 juni tot 27 juli in de Lakenhal een Van Goyen-tentoonstelling te hou* den, waarop 45 schilderijen van 46 tekeningen van deze beroemde Leide- naar een plaats zullen krijgen. Indien de raad tot aankoop besluit, zal dit stuk een ereplaats op deze ex positie krijgen. Door de prijscontrolerende instan ties wordt een onderzoek ingesteld naar de plotselinge verhoging van de prijzen voor autobanden met drie procent. Deze verhoging is gisteren ingegaan. Mocht uit deze controle blijken, dat de verhoging een gevolg is van de onlangs gegeven loonsverhoging van zes procent in de rubberindustrie, dan zal de minister van Economische Za ken de nodige stappen ondernemen om de prijsstijging weer ongedaan te maken. De fabrikanten geven als oor zaak echter de stijging van de prij zen op de wereldmarkt. BROMFIETSER ONDER VRACHTAUTO Gistermiddag verloor de 54-jarige bouwvakarbeider W. Th. Smit als gevolg van een verkeersongeval het leven. De heer Smit reed op zijn bromfiets over de Paul Krugerlaan in Den Haag en werd ter hoogte van de Kritzingerstraat ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door de 55-jarige Haagse chauffeur C. R. Vermoedelijk omdat de vrachtauto te dicht langs de br unfietser reed, viel deze. Hij kwam onder de achter wielen terecht. De heer Smit, die ge huwd was, overleed ter plaatse. De Amsterdamse architect, de heer J. J. van der Linden heeft een ontwerp op papier voor een nieuw gemeentehuis voor Krommenie. Het ontwerp zal op 19 januari in de ge meenteraad van Krommenie ter visie worden gelegd. Mon wil over vier jaar het nieuwe gemeentehuis voor de snelgroeiende gemeente gereed hebben. De bouwkosten van het pro ject zijn geraamd op 1,2 miljoen gul den. Het opvallende van het ontwerp is, dat het gemeentehuis grotendeels op palen 2.70 meter boven de grond staat. Slechts in het midden bevindt zich een gedeelte op de begane grond. Het nieuwe gemeentehuis zal aan drie zijden door een waterpartij om geven zijn. Voor de Leidse kantonrechter Dat het aloude gezegde: „Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan" nog steeds opgeld doet, bleek gisteren wel ter zitting, toen een 25- jarige Leidse student voor de balie kwam en zich moest verantwoorden, omdat hij op 16 oktober in kennelijke staat van dronkenschap, de suppoost van 't Rex-theater gemolesteerd had. Gezien de staat, waarin verdachte destijds verkeerde, werd hem de toe gang tot de avondvoorstelling van dit theater geweigerd, hetgeen niet door hem werd „genomen". Een 65-jarige suppoost moest het ontgelden, liep enige verwondingen op en verdachte moest, in afwachting van de gealar meerde politie, door een viertal om standers op de grond liggende in be dwang worden gehouden. De politie heeft hem ter ontnuch tering moeten insluiten. Verdachte had niets tot zijn verdediging aan te voeren en gaf toe, dat hij te veel wijn had gedronken. Hoewel hij de an dere dag zijn excuus aan zijn slacht- Een treiler, beladen met 12 ton buizen en zelf 11 ton wegende is gis termorgen door de Wormense brug over het Apeldoorn-Dierenskanaal bij Apeldoorn gezakt. De chauffeur van de uit Schiedam afkomstige wagen heeft kennelijk het bordje met het opschrift „imaximum belasting één ton" niet gezien. Hij zakte met veel gekraak met het achterste gedeelte van de treiler door dr- brug en bleef in het water hangen. De balans van de brug werd volkomen ontwricht. Aan beide zijden van de wrakstuk ken van de brug lagen schepen te wachten, tot de doorvaart weer vrij was. Er kwam een drijvende bok om de brokstukken op te ruimen. Ver wacht werd, dat de stagnatie wel een etmaal zou duren. Honderd vogels in volière verbrand Ruim honderd vogels zijn bij een brand in een volière gedood. De heer L- uit de Mauritsstraat in Venlo had in verband met de vorst een kachel tje in de vogelverblijfplaats gezet. Plotseling stond het hok echter in brand en voor de eigenaar en de ge waarschuwde brandweer maar iets konden uitrichten, was de volière reeds totaal uitgebrand. Nieuwtje van VVV Teststation voor de weggebruiker heeft een nieuwtje op de weg ge bracht, n.l. het mobiele teststation. Dit station door de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, gisteren officieel in gebruik gesteld, biedt alle weggebruikers gra tis de gelegenheid onderzocht te wor den op gezichtsvermogen en reactie snelheid. Het resultaat van dit onder, zoek krijgt de geteste persoon schrif telijk mee. Wanneer het resultaat on voldoende is, wordt men aangeraden zich tot een oogarts te wenden De auto is door de Bond voor Vei lig Verkeer zodanig ingericht, dat de twee man bedieningspersoneel hier in kunnen overnachten. Mocht men in de buurt van de standplaats geen aansluiting hebben op het lichtnet, dan kan men de voor de testappara tuur benodigde stroom met een inge bouwd aggregaat zelf opwekken. offer had aangeboden, waren de ma gistraten slecht te spreken over zijn optreden. Zij waren dan ook van me ning, dat Leiden wel wat gewend is als studentenstad, maar dat hier een en ander toch wel de spuigaten uit liep. De officier, mr. E. v. d. Schans eiste 30 boete subs 6 dagen. De plv. kantonrechter, mr. W. de Ko ning,, vonniste conform. Een 21-jarige vriend van bovengenoemde verdachte stond eveneens terecht, omdat hij in staat van dronkenschap niet alleen zijn vriend tot de daad had opgehitst, doch bovendien nog een ruit van het theater had vernield. Ook hij had een wijntje gedronken, gaf alles toe en werd voor zijn optreden niet bepaald vriendelijk onderhouden. Hoewel zijn optreden zeer laakbaar werd geacht, was deze verdachte niet tot geweld overgegaan, zodat hij er met 25 boete subs. 5 dagen afkwam. Hondenleed Een 49-jarige Voorschotenaar, zal, evenals zijn 53-jarige buurman, gis teravond bij zijn thuiskomst niet be paald vriendelijk naar zijn speelse honden hebben gekeken. Op 16 ok tober ontsnapte de hond van de eerste verdachte aan zijn bewaking, en ging kijken of de buur-hond ook buiten kwam. Hij werd door de vrouw des dezes huizes weggejaagd, doch zag toen een leverancier aan de deur kwam, kans naar binnen te glippen, tegen de knop van de kamerdeur op te springen en aldus zijn „vriend" te verlossen. Al stoeiende kwamen zij op het bollenland van een buurman terecht en richtten, volgens een ex pert door de buurman geraadpleegd, ruim 150 schade aan. De buurman eiste dan ook van elk der honden-ba zen een vergoeding van 75. De ver dediger van beide verdachten be streed niet alleen de schuldvraag in deze, doch voerde tevens aan, dat een andere expert de schade op slechts enkele tientjes had geschat. De twee de verdachte meende, dat hij hele maal geen schuld had, omdat de hond van de buurman zijn hond de vrij heid had gegeven en niemand anders. De buurman had die andere expert niet op zijn.land gezien en bestreed de waarde van diens taxatie. De 150 schade was nog aan de krappe kant en voor een civiele vordering voelde hij niet veel. „Vroeger in de middel eeuwen zouden de honden zijn ge dagvaard, doch in deze eeuw moeten de bazen terecht staan" aldus de of ficier. Hij eiste dan ook tegen elk der verdachten een boete van 15 subs. 6 dagen, omdat zij voor het gedrag van hun hondjes verantwoordelijk bleven, hoe dan ook. De plv. kanton rechter achtte 5 boete subs 1 dag wel voldoende, doch maakte er 11 van teneinde de verdachten in de ge legenheid te stellen in hoger beroep te gaan. De schade stelde hij „ex aequo et bono" vast op 80, zodat elk der hondjes de baas ƒ51 schade heeft bezorgd. Dronkenschap. Een navrant geval van recidive in zake openbare dronkenschap leverde wel de zaak tegen een 55-jarige Leid se loswerkman, die reeds eerder enige flinke boetes had gekregen, omdat hij dronken langs de weg liep. „Het loopt absoluut nog verkeerd met U af en het wordt „de Rijkswerkinrichting" als U er niets tegen doet" vermaande de plv. kantonrechter. Verdachte had niets tot zijn verdediging aan te voe ren en gaf, desgevraagd, toe, dat hij vanaf zijn 16e jaar al aan de drank was. Hij wilde wel graag meewerken om tot een kuur te komen en daarom eiste de officier ditmaal nog slechts een geldboete, al bedroeg deze 25 subs 5 dagen. De plv. kantonrechter bracht de boete terug tot 10 subs 2 dagen, doch veroordeelde verdachte tevens tot een voorwaardelijke hech- tenisstraf van 3 dagen met een proef tijd van een jaar als stok achter de deur met de verplichting, dat hij zich direct onder toezicht van het consultatiebureau voor drankzuchti gen zal stellen. VAN EEN MILJOENENWERK TE uit, waarin hij over de afgelegde LEIDEN de bouw van een weg een terugblik wierp. In juli 1958 nieuw Diaconessen-ziekenhuis is is betonmaatschappij Wernink on- vandaag het hoogste punt bereikt, middellijk na de aanbesteding be- Om drie uur vanmiddag spralk de gonnen met het betonwerk aan dit voorzitter van het bestuur van het enorme project. Men sloeg in totaal Leidse Diaconessenhuis prof. dr. J. 638 palen van gemiddeld 15Vi meter, N. Bakhuizen van den Brink een rede gebruikte tot op heden ongeveer 8000 kufe. meter beton en bouwde op een terrein, dat meer dan een hectare groot is. Het hoogste punt is bereikt: 29 meter. Het is het dak van het 10 verdiepingen hoge zuster huis, dat men links op de overzichts foto ziet liggen. Naast dit blok beton ligt de kapel een klein tussenge voegd gebouwtje van 15 x 18 meter ten behoeve van de erediensten. De afmetingen van het Zusterhuis zijn 13 bij 64 meter. Daarnaast ziet men de toekomstige behandel-kliniek, die een afmeting van 70 bij 15 meter krijgt en daarachtig ligt het beddenhuis van 76 maal 13 meter. In de tussengele- gen ruimte zijn de keukens en lift- huis. IJoewel het werk op de foto al ta- **melijk volwassen uitziet, is men met de bouw van dit hyper-moderne ziekenhuis nog niet op de helft. De Rotterdamse architecten, Cramer en Kruisheer, ontwerpers van dit mo derne complex, verwachten dat het ongeveer over drie jaar gereed zal zijn. Het gebouw biedt plaats aan 306 patiënten, 200 zusters en ander per soneel (onder te brengen in het tien verdiepingen hoge gebouw) en zal onder meer beschikken over een aan de eisen van de tijd aangepaste pla fondverwarming. De aanwezigheid van burgemeesters en wethouders uit Leiden en omge ving is te verklaren uit het feit, dat dit reusachtige werk in Leiden mede dank zij de financiële medewerking van alle gemeenten, die er van gaan profiteren, gebouwd kan worden. Binnenkort zullen nieuwe aanbeste dingen voor dit gebouwencomplex plaats vinden. Het betonwerk loopt ten eincle. Overzicht van het bouwterrein nabij de Leidse Hout. ~T--s?rjww - - - -A. I ètW ■'■Sr.'

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5