PRO ,1Vv/r\!P; VI TA Intern. Eucharistisch Congres verbindt voor 37ste maal alle volken 80 Jaar Eucharistische Wereldcongressen EA76H/4RIÓTLSOH6R W£LTKON6R655 /KvNdHé-N.196o. 5i.vii-7Vii: Veel narcissen en tulpen op Haarlemse keuring BBA-personeel wil uit vakbond „St. Raphaëf' treden DINSDAG 12 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 München opent poorten voor Christus Eucharisticus Zondag 31 juli van dit jaar begint in München het 37ste Eucharistisch Wereldcongres op de bijna een kilo meter lange en 500 meter brede Theresiaweide, een reusachtige ovale plek grond in het centrum van de hoofdstad van Beieren. De zeven-en-dertigste grootse manifestatie rond de Eucharistische Christus, met Hem in het middelpunt, sinds in 1881 het eerste congres in Rijssel (Frankrijk) werd gehouden. Het lijkt ons dienstig bij deze indrukwekkende gebeurtenis, welke wereldomvattend is, even stil te staan. „Pro viia mundi" •v* v - Onze tijd is in vele dingen af gestompt. Wie desondanks toch nog wil bereiken, dat er aan een bepaald iets aandacht wordt ge schonken, moet steeds geweldige slagzinnen en titels produceren. Een filmpremière, zonder meer, zegt niets meer; het moet min stens een wereldpremière zijn. Hondenfokkers en postzegelver zamelaars vergenoegen zich niet meer met intieme bijeenkomsten onder elkaar, ook van hen wor den internationale vergaderin gen met persconferenties ver wacht. Weer een „Wereldcongres"? In deze inflatie van woorden en begrippen dreigt ook een af fiche verloren te gaan, dat straks op kerkdeuren over de gehele wereld geprikt wordt en dat in kranten der vijf werelddelen afgedrukt. Het toont het middel eeuwse, eenvoudige beeld van Christus en de apostelen rond de tafel van het laatste Avond maal en draagt 't opschrift „Pro mundi vita" „Eucharistisch We reldcongres 1960 München". Dus weer een wereldcongres? En menig van de Kerk vervreemde, en zelfs kerkelijken zullen bij deze vraag verder denken: moet nu ook het christelijk geloof op super-grootbeeldformaat ver groot worden? Zijn ook hier de managers en propaganda-chefs aan het werk? Nee, we willen niet verzwij gen, dat in het geweldige bedrijf en de afmetingen van een inter nationale massa-organisatie ge varen voor de juiste vorm van geloofsgetuigenis verborgen lig gen. Zijn deze gevaren echter niet in alle menselijk handelen aanwezig, zelfs bij het ons terug trekken in het al te stille kamer tje van niet verplichte privé vroomheid? En is niet krachtens haar naam de Katholieke Kerk altijd al wereldomspannend groot geweest, zodat zij zich noch met valse, noch met vreemde veren tooit als zij haar internationaliteit ook zichtbaar bekend maakt. De massa verstomt. Overigens heeft de Kerk tegenover de luide opmars van honderdduizen den mensen iets te zetten dat al het gedruis van de massa plotseling doet De „Theresienwiese" in München. Er is bijna geen stad in Duitsland die in haar centrum zo'n grote plek grond bezit waarop omvangrijke festiviteiten kunnen plaatsvinden. Van hier heeft men een schitterende kijk naar alle kanten: het panorama rondom de stad, de Alpen in de verte, het geweldige gedenkteken de Bavaria. Hier achter strekt zich een tentoonstelli ingsruimte uit van meer dan 361.000 vierkante meter. Rechts op de achter grond verheft zich de neo-gotische-St. Paulskerk. Vanaf de Theresia-weide zal op de slotdag van het Congres het Allerheiligste in een grootse en feestelijke processie naar deze kerk worden gedragen. verstommen: in het midden van elk internationaal Eucharistisch Congres is het Allerheiligste opgericht. Iedere afmeting van menselijk doen, schrom pelt ineen voor de tegenwoordigheid van de ene, enige Heer. Misschien is juist deze enorme spanning tussen lawaai en zwijgen, deze ontmoeting van een aardse menigte en hemelse eenzaamheid, in staat, ons mensen van de twintigste eeuw die feitelijk alleen nog maar door astronomische getallen worden geïmponeerd, tot nadenken te stem men. Honderdduizenden zullen ook straks in München op de „Theresien wiese" samenstromen. Maar zij allen zullen verstomd zijn en neerknielen voor het kleinste en tegelijk grootste geloofsgeheim dat er is. Radio-actieve horlogeonderdelen onder waienwet De keuringsdienst van waren te Amsterdam gaat nog steeds voort met het verrichten van metingen in de vele horlogezaken van de hoofdstad. Metingen met name van de radio actieve stralingen die zogenaamde lichtgevende wijzerplaten, het daar voor gebruikte poeder enz., uitzen den en die in winkels waar veel van deze stralingsbronnen aanwezig zijn, de met het oog op de gezondheid toe laatbare drempel overschrijden. Ook de straling van een enkele horloge kan die grens passeren. Zo heeft het laboratorium der rijksver dedigingsorganisatie te Rijswijk van het eerste „Amsterdamse" horloge dat het heeft onderzocht, vastgesteld dat de lichtbron inderdaad een ernstig stralende dosis strontium-90 bevat. De Amsterdamse keuringsdienst hanteert bij zijn activiteit het zgn radioactieve stoffen-besluit en de wa renwet. De warenwet kan nog wel worden toegepast, doch is niet voor de artikelen bedoeld die nu de aan dacht van de dienst en van het pu bliek zozeer hebben getrokken. Op vrij korte termijn is aldus de keu ringsdienst een koninklijk besluit te verwachten, waardoor die artike- len geheel onder de bepalingen van Massa s^ bloemen^ op de wekelijkse gele trompet Rambler van Rijnveld, de warenwet komen te vallen. De dienst beoogt het (voorlopig) 1. Rijssel, (Fr.) 1881 19. Londen, (Eng.) 1908 2. Avignon, idem 1882 20. Keulen, (Dtsl.) 1909 3. Luik, België 1883 21. Montreal, Canada 1910 4. Freiburg, (Zw.) 1885 22. Madrid, Spanje 1911 5. Toulouse, (Fr.) 1886 23. Wenen, (Oostenr.) 1912 6. Parijs, idem 1888 24. Malta, (Eng.)-Italië 1913 7. Antwerpen, België 1890 25. Lourdes, (Fr.) 1914 3. Jeruzalem, (Pal.) 1893 26. Rome, Italië 1922 9. Reims, (Fr.) 1894 27. Amsterdam, (Ned.) 1924 10. Paray le Monial, id. 1897 28. Chicago, (V. S.) 1926 11. Brussel, België 1898 29. Sydney, Australië 1928 12. Lourdes, (Fr.) 1899 30. Carthago, N.-Afrika 1930 13. Angers, idem 1901 31. Dublin, Ierland 1932 14. Namen, België 1902 32. Buenos Aires, (Arg.) 1934 15. Ahgoulême, (Fr.) 1904 33. Manilla, (Philipp.) 1937 16. Rome, Italië 1905 34. Boedapest, Hongarije 1938 17. Doornik, België 1906 35. Barcelona, (Sp.) 1952 18. Metz, (Fr.) 36. Riode Janeiro, (Br.) 1955 (destijds Duits) 1907 37. München, (Dtsl.) 1960 keuring. Vooral tulpen en narcissen. Hillegom. Wamaar Co, Sassen- De kwaliteit was over het algemeen heim, toonde bijzonder mooie kwa- onttrekken aan de handel van voor liteit van de trompet Joseph Mac de gezondheid (mogelijk) schadelijke genomen bijzonder goed ook. Ant. J Nijssen Zn, Santpoort, toonde en- Leod, de cyclamineus Peeping Tom stralende stoffen. Hij ondervindt van kele nieuwigheden, waarin om. de en de grootkronige Better Times. J 1 J~ o: J" Een zeer rijkbloeiende gele trom- goedgebouwde gele Sinnevelt en de rode, witgerande 193 S wel het meest pet-zaailing zagen we van de fa. opvielen. De laatste maakte door de Rijkelijkhuizen uit Hillegom. ingesneden bloembladen een wat de handelaren in alle opzichten de meest loyale medewerking. Als looneisen geen werkelijkheid worden De KAB in Utrecht heeft een tele gram ontvangen van haar afdeling in aantonen, dat zij Oosterhout, waarin gewaarschuwd zien geen ruimte hebben om de wordt voor de ontevredenheid onder gestegen lonen te dekken, de leden van de katholieke vakbond EERSTE WARENHUISKOMKOMMERS De tuinder W. Valk Dzn. te Dub beldam heeft gisterochtend aan de veiling te Zwijndrecht de eerste warenhuiskomkommers van dit jaar aangevoerd. Dit is voor de tijd van het jaar zeer vroeg: meestal begin gemeen - ligt daarin, dat de werk- lebn}ari komen dit soort kom- gevers zeker wel tegemoet willen ko- kommers aan de veiling. men aan de rechtvaardige eisen va £>e aangevoerde partij, bestaande hun werknemers maar dat de wei k- slechfa twee.en_z"eVentig stuks, is gevers van de regering een tanefs- 2 kwaliteiten verkocht, nl. de A verhoging verlangen als ze kunnen„\„i, Als Edinburgh's polHie de sabel trek! sortering voor 5.70 per stuk en de economisch ee- voui j o.iv hebben om de B-sortering voor ƒ4.- per stuk. De k-Ven gehele partij is gekocht door een ac leaen van ue Kat.iuucKc va^uu De^Rijksbemiddeïaars daarentegen j^oo^e^orTnaÏÏ' Zwideif6" van vervoerspersoneel, „St. Raphaël". hebben evenmin bezwaren tegen de meeus) V00r export naar Zweden. Het telegram verhult niet, dat het loonsverhoging, waarmee de werkne- vranTTISWRmri VAM f oft personeel van BBA, de grootste bus- mers alleen maar een oude achter- VERDUISTERING VAN J 3U.WU, onderneming in Brabant, uit de ka- stand inhalen, maar zij is het met een De politie te Schermerhorn heeft tholieke vakbond zal treden als niet tariefsverhoging niet eens omdat ze vertegenwoordiger C. G. B. gear- iets gedaan wordt om spoedig tege- wenst vast te houden aan de prijssta- rggteerd op verdenking van verduis- moet te komen aan zijn verlangens, bilisatie- tering van een bedrag van 30.000, De vertegenwoordiger was werkzaam De Britse gouverneur van Kenia, bij een fouragehandel in Schoorl, ten sir Patrick Renison, heeft dinsdag nadele waarvan hij de verduistering het einde van de noodtoestand ge- zou hebben gepleegd. Hij zal aan de proclameerd, die zeven jaar heeft ge- officier van justitie te Alkmaar wor- duurd. den voorgeleid. waarover al zo lang wordt gepraat: een ploegentoeslag van zes percent. Door dit telegram is de spanning, die reeds lang dreigde onder het per soneel van het wegvervoer in Ne derland, in Noord-Brabant tot een uitbarsting gekomen. De mogelijkheid bestaat nog, dat deze loon-kwestie stilzwijgend tot een goed einde komt. Binnenkort zal er namelijk een onderhoud plaats heb ben tussen de directie van de BBA en de vakbonden, gevolgd door een bespreking tussen de minister van Verkeer en Waterstaat, drs- Korthals, de minister van Economische Zaken, drs. De Pous en Staatssecretaris Roolvink van Sociale Zaken en ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit het georganiseerde wegvervoer. Oorzaken Dat het misnoegen juist tot uiting komt bij de BBA, is licht verklaar baar. „St. Raphaël" telt 500 leden on der het personeel van deze onderne ming. die zich weliswaar principieel accoord heeft verklaard met een loonsverhoging maar die deze bereid heid nog nooit uit concrete loonvoor- stellen heeft laten blijken In kringen van de KAB en de vak bond „St Raphaël" is men teleurge steld over de houding van de weg vervoerders uit Oosterhout. Men noemt het dwaas, dat de opposanten him pleitbezorgers dreigen af te val len op een ogenblik, dat die hun steun het hardst nodig hebben. Het standpunt van de KAB is: „We heb ben tot dusver gedaan, wat enigs zins mogelijk was. Overigens begrij pen we, dat de mensen balorig wor den. We hadden er de regering trou wens al lang voor gewaarschuwd". dan nog maar even doorlopen! De 91-jarige Hermann von Horster nit Thalingburen/Ditmarschen is de oudste postbode in de bondsrepubliek. Gedurende dertig jaren bezorgt hij ode post voor de 125 dorpelingen. Elke dag maakt de heer Von Horster een De oorzaak van de ontevredenheid ronde van twee uren. Hij beweert, dat hij aan zijn werk, een g.oede gezond- heid te danken heeft bij de wegvervoerders in het al- slordige indruk. Aardig waren ook waren er niet. z0 vaf.L Stafford in Texas is maan de zaailingen van fa. Arisz uit Sant- }^*?ag™ "tT""" grT0epJe trau1-!; daSa™nd een trein, op weg van poort, twee gerande variëteiten die ?°rls ™aiVTi, a Llss|' tfrw«1 Houston naar Dallas, in botsing ge bloed van Bandoeng en Denbola in £a *a.\ Veldhuizen van Zanten komen met een vrachtauto die met zich hadden. Beste kwaliteiten van - pl?,ats, df on?emeen pech stilstond op een spoorwegover- de fraaie rode Dix Favorite de niet lra?le lichtblauwe Perfection in zwa- gang. Een tiental reizigers werd ge- minder mooie lichtrode Wim v. Est re kwalltelt v00r voetlicht bracht, wond. De trein ontspoorde, en de nieuwe Corn. Berk, een forse tulp met roodachtig purperen kleur, toonde de fa. D. v. Buggenum uit Hillegom. Madame Spoor is een goe de randtulp van N. Zandbergen Wzn te Rijnsburg. B. Lemmers, Voorhout, etaleerde een rode sport uit de be kende Olga en van de fa. Colijn uit dezelfde plaats noteerden we de for se, lila Anne Claire, de purperrode Cantor en een zaailing ontstaan uit een kruising van Charles Needham maal Cote d'Azur. In de groep van Van der Hoeks Broeiproevenbedrijf, Nieuwe Niedorp, prijkten o.m. de gloeiend rode, maar helaas wat klein van stuk zijnde International, de beste rode Topscore, de voorname dieprode Adagio, de sterke witte Snow White en Wildhof, de typisch paarspurperen Prince Charles, Lon don enz. Uitenbogaard Zn, Oegst- geest, bracht de rode, geel gerande Eldorado naar voren en C. v. Pari don, Noordwijkerhout de puntige Christmas Marvel die we ook zagen van J. Tol, St. Pancras, die in extra kwaliteit verder ten tonele voerde de rode Trance en de zeer aparte Orange Wonder-sport High Society. Aan narcissen was ook geen ge brek. P. A. van Saasse, Hillegom, etaleerde de mooie grootkronige De cor en daarnaast stond de prachtige Minister gekant tegen Rotterdamse gratificatie In een vergadering van de ge meenteraad van Rotterdam hebben B. en W. zich bereid verklaard voor te zullen stellen, aan het lagere ge- meentepersoneel, als blijk van waar dering, over 1959 een gratificatie te verstrekken van één week loon met een minimum van 60 gulden en een maximum van 100 gulden. Naar aanleiding van deze bereid verklaring is aan het ministerie van binnenlandse zaken gevraagd wat het standpunt van dit departement is ten aanzien van deze aangelegenheid. De minister gaf te kennen overwegend bezwaar tegen een dergelijke maat regel te hebben in verband met de algemene loonpolitiek. Indien de raad van Rotterdam een dergelijk beslint zou nemen aldus gaf men ten Aan het begin van de „Schotland voor sport"-campagne, die in ons land departemente te kennen zou de gehouden wordt, is in Amsterdam een persconferentie gehouden, waaraan minister niet aarzelen alle geëigende o.a. door twee Edinburgbse politiemannen in vol ornaat medegewerkt werd stappen te doen om een zodanige Op de foto zien we de „Piper" en de „Piper-Major" tijdens de uitvoering maatregel ongedaan te maken. van een zwaarddans.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4