S)e Zuid-Afrika is boos op minister Luns Wegens veroordeling apartheidspolitiek Ongeregeldheden in Caracas De Chinezen in Indonesië Chroesjtsjefs goede wil Zonder onafhankelijk heid geen belasting De anti-semitische kladderij overal Dezer dagen voorstel: hogere huur Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 12 JANUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14911 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., 12.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. Inmenging in binnenlandse aangelegenheid Een autobus met 29 personen is in de nacht van zondag op maandag te Port Tampico (Mexico) in een ravijn van dertig meter diepte ge stort. De bus vatte vlam en alle in zittenden kwamen in de vlammen om. Zuid-Afrika heeft scherp geprotesteerd tegen een verklaring van minister Luns over de rassenscheiding in Zuid-Afrika. De woorden van de minister „kunnen slechts een ongunstige invloed hebben op de vriendschappelijke betrekkingen" tussen beide landen, zo staat te lezen in de nota, die de ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, gisteren aan de staats secretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Houten heeft overhandigd. IN DE VER. NATIES Minister Luns had zijn verklaring op 10 november 1959 uitgegeven in verband met de Nederlandse onthou ding van stemmen over een resolutie bij de Ver. Naties ovér de apart heidspolitiek. Nederland nam toen het standpunt in dat er twijfel bestond of de Ver. Naties bevoegd zijn zich bezig te houden met de binnenlandse politiek van Zuid-Afrika. Het misnoegen van Zuid-Afrika is voornamelijk opgewekt door de mede deling van de Nederlandse afgevaar digde bij de Ver. Naties, dat dr apart heidspolitiek van Zuid-Afrika „niet te verenigen is met de zin voor ge rechtigheid in het Koninkrijk der Nederlanden". Ook werden de Ban toes „de slachtoffers van rassen discriminatie" genoemd. De regering van Zuid-Afrika werd beschuldigd van „onderdrukking" en ook werd geopperd, dat de politiek van Zuid- Vierduizend werklozen hebben maandag in Caracas een oproer ont ketend, waarbij volgens officiële ge gevens één persoon om het leven is gekomen en 23 zijn gewond. De op roerlingen wierpen in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad bar ricaden op. De werklozen begonnen hun ge welddadige actie nadat maandagoch tend op een bijeenkomst in het ge bouw van het nationale vakverbond van Venezuela was meegedeeld, dat de regering haar beloften van 9 janu ari regeling van de kwestie van achterstallige uitkeringen en onmid dellijke tewerkstelling van talrijke werklozen niet zou houden. Groepen ontevredenen hebben de' gebouwen van het nationale parle ment en van ministerie van verbin dingen met stenen bekogeld. Boven dien werden een politiebureau en tal rijke auto's in brand gestoken en winkels beschadigd. Bij het versprei den van de oproerlingen werd ge bruik gemaakt van de vuurwapens. 13 Mensen liepen schotwonden op. Afrika gemotiveerd werd door „op portunisme" en „de wisselvalligheden van politieke winst", aldus blijkt uit een in Zuid-Afrika uitgegeven ver klaring. De Nederlandse afgevaardigde had voorts volgens de verklaring gezegd dat „de Nederlandse regering niet de wijze kon aanvaarden waarop de blanke bevolking van Zuid-Afrika over haar zwarte medemensen denkt en dat de Nederlandse regering dui delijk en ondubbelzinnig de rassen politiek van de regering moet ver werpen". Een woordvoerder van het Zuid- Afrikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gisteravond tegenover Reuter, dat de nota waarin uiting werd gegeven aan het onge noegen en de ernstige bezorgdheid, is overhandigd in opdracht van de Zuid-Afrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Eric Louw. De nota was al begin december naar Nederland gestuurd, maar de overhandiging werd uitgesteld eerst door de ziekte van minister Luns en daarna door de kerst- en nieuwjaars vakanties. President Eisenhower heeft giste ren een „boodschap van goede wil" ontvangen van premier Chroesjtsjef. De mondelinge boodschap werd aan de president overgebracht door de Russische ambassadeur Mensjikow. „Ik bracht een boodschap van goe de wil van premier Chroesjtsjef aan de president over en ook de nieuw jaarsgroeten en beste wensen van de heer Chroesjtsjef aan de president en diens gehele familie", vertelde Mensjikow toen hij het Witte Huis verliet. Mensjikow zei dat het Russische plan om een deel van de Grote Oceaan te gebruiken voor raketproe ven, niet ter sprake is gekomen. Wel was dit even het geval met het be zoek dat Eisenhower dit jaar aan de Sowj et-Unie wil brengen. Opge merkt is dat dit bezoek inderdaad zal plaats vinden en dat de vereiste schikkingen - spoedig zullen worden getroffen. Mensjikow liet twee grote geschen ken voor de president achter. Hij zei dat het nieuwjaarsgeschenken waren, doch wilde er verder niets over vertellen. van belastingen uit te stellen tot na de afloop van de ronde-tafelconfe rentie. Dit voorstel, aldus het schrijven, is een uiting van de wil van een volk, dat vastbesloten is alleen be lasting te betalen aan een Kongole se regering die, zoals verwacht wordt, in de eerste maanden van dit jaar zal worden gevormd. Na de tweede bespreking met de Chinese ambassadeur in Djakarta, Huang Cheng, heeft maandag de In donesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio verklaard, dat China en Indonesië besloten hebben deze maand te beschouwen als streef datum voor het uitwisselen van rati ficatie-documenten inzake een ver drag over de status van Chinezen in Indonesië. Deze zouden een dubbele nationaliteit krijgen. De vorige week had dr. Soeban drio medegedeeld, dat de besprekin gen met de ambassadeur vorderin gen hadden opgeleverd. Desgevraagd gaf dr. Soebandrio vandaag als de juiste datum voor het uitwisselen van de documenten de 20ste januari aan. De minister is later op de dag naar de buitendistricten op Java vertrok ken, waar hij zich persoonlijk op de hoogte zal stellen van de resultaten van het decreet, dat vestiging van buitenlandse kleinhandelaren op het Dreiqbrieven in Enqeland Javaanse platteland verbiedt. Tienduizenden mensen hebben In Berlijn een grote demonstratie gehouden tegen het neo-nazisme en het anti-semitisme. De stoet trok naar het monument voor slachtoffers van het facisme. Helikopter dwarrelde mee De Abako en de Afrikaanse soli- dariteitspartij hebben de Belgische minister van Kongo en Roeanda- Oeroendi, de Schrijver, in een brief medegedeeld, dat de geest in Neder- Kongo en Kwango-Kwiloe zodanig is, dat de bevolking vastbesloten is geen belasting te betalen, zolang geen zekerheid is verkregen over de onaf hankelijkheid. De partijen stellen voor, de betaling Verblind door een sneeuwstorm is luit.-kol. vlieger Bevillard van de luchtbasis Bourget-du-Lac met een helikopter tegen een mast van de kabelbaan in Val d'Isere opgevlogen. De piloot kon het toestel niet meer corrigeren, zodat het een prooi van de sneeuw werd. Gelukkig konden de zes inzittenden de „Sikorski 55" ongedeerd verlaten. De Israëlische diplomatieke ver tegenwoordiging in West-Duitsland heeft maandag op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn een nota overhandigd, waarin uiting wordt ge geven aan de schok, die de golf van anti-semitisme in West-Duitsland en verschillende andere landen heeft te weeggebracht. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat zes mensen, onder wie drie jongens van dertien en vijftien jaar, in de afgelopen dagen zijn aan gehouden wegens overtreding van de anti-Nazi wet van 1947. Onbekenden hebben hakenkruisen aangebracht op de woning van gene raal Hans Speidel, de Westduitse op perbevelhebber van de Navo-land- strijdkrachten in Midden-Europa. Hij woont in de omgeving van Fontaine- bleau in Frankrijk. In Berlijn is de 57-jarige Jood Max Baruch gearresteerd, omdat hij in dronkenschap „Heil Hitier" riep. Met hem werden achttien anderen gear resteerd, die in openbare gelegenhe den nationaal-socialistische liederen hadden gezongen of anti-Joodse op merkingen hadden gemaakt. De Westduitse ambassadeur in Australië, dr. Muehlenfeld heeft maandag te Camberra gezegd, te me nen, dat zich tot het begin van de topconferentie tussen Oost en West anti-Joodse incidenten zullen voor doen, omdat deze campagne z.i. ten doel heeft, de Westduitse positie met betrekking tot dit overleg te ver zwakken. De Britse socialistische Lagerhuis- leden Richard Crossman en Fenner Brock way hebben dreigbrieven ont vangen, waarin zij met de dood wor den bedreigd wegens hun „verrader lijke optreden ten behoeve van het Britse Jodendom". In de brief aan Crossman wordt ge zegd, dat hij in een televisie-uitzen ding „Britten, die trots zijn op hun zuivere ras en-hun gedegen natio- naalsocialistische opvattingen", heeft belasterd. En in de brief aan Brockway heet het, dat hij zal worden „geliqui deerd", indien hij niet onverwijld op houdt met zijn „verraderlijke optre den voor de Joden". Brockway verklaarde, niet veel waarde aan de brief te hechten, die hij echter wel aan de politie ter hand had gesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Warme begroeting in Cairo Toen koning Mohammed de vijfde van Marokko voor een 11-daags bezoek aan Egypte in Cairo aankwam, werd hij warm begroet door president Nasser. PRINS BERNHARD IN MEXICO. Prins Bernhard is dinsdag in Mexi co Stad aangekomen voor een be zoek van tien dagen als gast van de Mexicaanse regering. Hij werd op het vliegveld onder andere verwel komd door de minister van buiten landse zaken, Manuel Tello. De prins verklaarde, dat het be zoek een nieuwe gelegenheid zou verschaffen om de verdere ontwikke ling van Mexico gade te slaan. Adenauer in Berlijn „Aan de juridische status van Ber lijn moet niet getornd worden, want dat zou een overgave van de vrij heid betekenen aan slavernij. Maar ik ben ervan overtuigd, dat er geen beslissingen over de toekomst van de stad tegen de wil van de Berlijn- se bevolking zullen worden genomen. Men moet niet bang zijn voor bedreigingen. Chroesjtsjef weet best, dat als er werkelijk een grote kern oorlog zou komen, er ook niets van de Sowjet-Unie zal overblijven." Deze woorden heeft Adenauer maandagmiddag op zijn tweedaags bezoek aan West-Berlijn in het stads- parlement gesproken bij een beschou wing van de vooruitzichten voor de Oost-West topconferentie. Het Russische persbureau Tass heeft maandagavond een fel protest laten horen tegen Adenauers woorden, dat men zich niet door de Rusen moest laten intimideren. „Het demonstratieve bezoek van Adenauer heeft ten doel de toestand in West-Berlijn toe te spitsen en extra moeilijkheden te scheppen voor de normalisering van de toe stand", aldus het bericht dat door radio Moskou werd uitgezonden. In het bericht werd voorts gezegd dat uit Adenauers toespraak was ge bleken, dat de regering in Bonn geen belang stelde in de komende topcon ferentie. De opmerking van Adenauer dat er niets van Rusland heel zou blij ven als het tot een atoomoorlog zou komen, werd „een grof, provocerend dreigement" genoemd. BRIGITTE BARDOT MOEDER De 25-jarige Franse filmactrice Bri gitte Bardot, echtgenote van de film acteur Jacques Charrier (23) heeft het leven geschonken aan een ge zonde, ruim zes pond wegende zoon, die Nicolas wordt genoemd. Uit vele delen van de wereld ar riveerden gelukwenstelegrammen en bloemstukken in het huis van de Charriers. Over hun toeren geraak te supporters bezwoeren na het ho ren van de eerste bijzonderheden reeds dat de kleine Nicolas een grote toekomst als filmster tegemoet gaat. Minister Van Aartsen zal dezer da gen het wetsontwerp, waarin de per 1 april a.s. aangekondigde huurverho ging zal worden geregeld, bij de Tweede Kamer indienen, meidt „Trouw". Het wetsontwerp is de Raad van State reeds gepasseerd. Met de indiening van het wetsont werp wordt een einde gemaakt aan alle geruchten, die suggereren, dat de huurverhoging zal worden uitge steld, omdat de werknemers nog niet in voldoende mate van de gestegen welvaart hebben geprofiteerd. Staatssecretaris Roolvink heeft de zer dagen voor de televisie ver klaard, dat reeds veertig procent van de werknemers een loonsverhoging of 'n voorschot op 'n loonsverhoging hebben ontvangen. Voor 1 april zal nog een groot aantal CAO's worden herzien, terwijl het geenszins onmoge lijk is, dat verschillende groepen, die op grond van een te geringe produk- tiviteitsstijging niet voor een loons verhoging in aanmerking komen (o.a. het vervoer) en dus tot de achterblij vers gaan behoren, nog voor 1 april voor een loonsverhoging in aanmer king zullen komen. Een demonstratie van Perzische studenten, maandag te Teheran, te gen „te strenge exameneisen" heeft in een treffen met de politie drie doden en vijftig gewonden gekost. Denemarken schijnt een natie van platvoeten te zijn, want meer dan een kwart van het aantal dienst plichtigen in het district Kopenha gen heeft platvoeten. Aldus de mili taire arts, G. Funding, die er de keu ringsrapporten van de ongeveer tienduizend man per jaar op heeft nageslagen. Schaatsen en Schaatsen slijpen RIJWIELHANDEL „NOORDEINDE" G. v. DANI Noordeinde 11 Tel. 20964 Leiden (Advertentie) Aanhoudend vorst (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE VORST Vannacht weinig bewolking, weinig wind en matige tot strenge vorst. Morgen overdag: toenemende bewolking met voornamelijk in het westen van het land kans op sneeuw. Zwak ke tot matige naar zuidelijke richtingen krimpende wind en matige tot lichte vorst. De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De bij de polen gelegen depressie begon gisteren op te vullen. Daar tevens een ten wes ten van Schotland gelegen hogedruk- gebied zich naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland verplaatste, werden in onze omgeving de lucht- drukverschillen kleiner en ging de wind bijna geheel liggen. Deze om standigheid bevorderde een steike uitstraling. Bijna overal in-het oos ten en zuidoosten van het land wer den minimum temperaturen van 8 a 9 graden bereikt. Woensdrecht had met 10 graden de laagste tempera tuur. Ten westen van Noorwegen is een kleine depressie aangekomen. Deze beweegt vrijwel pal naar het zuiden en zal morgen de Noordzee passse- ren. Later op de dag kan ze het weer bij ons gaan beïnvloeden, waardoor voornamelijk in het westen van het land dan de kans op sneeuw belang rijk toeneemt. De depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hogedruk, die in de komende nacht boven Ne derland zal aankomen. In verband hiermede wordt in het zuidoosten plaatselijk strenge, elders matige vorst verwacht. Overdag zal in het algemeen lichte tot matige vorst blij ven voorkomen. 13 Januari: zon op 08.44; onder 16.53; maan op 16.57; onder 07.50 Hoogwaterstanden 13 Januari: v.m. 3.18; nam. 3.27. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. gisteren HELSINKI onbew. -15 -20 C. STOCKHOLM sneeuw -7 -13 OSLO onbew. -10 -12 KOPENHAGEN h. bew. -6 -10 .ABERDEEN regen 6 3 LONDEN 1. bew. 6 1 AMSTERDAM onbew. 3 -6 BRUSSEL onbew. 2 -8 LUXEMBURG 1. bew. -5 -9 PARIJS geh. bew. 1 -4 BORDEAUX 1. bew. -0 -6 GRENOBLE sneeuw -0 -9 NICE onbewolkt 8 2 BERLIJN sneeuw -2 -10 FRANKFORT zw. bew. -4 -6 MüNCHEN sneeuw -6 -7 ZURICH sneeuw -5 -10 GENèVE sneeuw -2 -8 LOCARNO onbewolkt 1 -9 WENEN geh. bewolkt -5 -9 INNSBRUCK 1. bewolkt -6 -17 ROME regen 9 6 AJACCIO zw. bew. 9 6 LISSABON 1. bewolkt 8 -0 Vertrouwen is geloven tegen beter weten in.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1