Prins Bernhard vertrok in de nacht van Schiphol naar Mexico Weer school in Vlagtwedde Gasslang los Prins Casimir groeide Tegenstander van onafhankelijke televisie-maatschappij Inbrekers rooiden schat uit linnenkast Landbouwmogelijkheden of -illusies? MAANDAG 11 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAl-INA 6 Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (parochie H. Barbara) de weleerw. heer A. P. G. Krempel, die kapelaan was te Waddinxveen. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Schagen de z.e. heer C. M. Does- wijk, die pastoor was te Muiden, tot pastoor te Muiden de z.e. heer P. J. Kraakman, die kapelaan was te Am sterdam, H. Maria-Magdalena. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, verleent woensdag 13 janu ari a.s. geen audiëntie. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 13 januari a.s. geen audiëntie. Gisteravond tegen het middernach telijk uur werd de Ph-DSD „Zwarte Zee" van de KLM met een trekker uit de hangar gesleept, waarna gezag voerder Zuger onmiddellijk de vier motoren liet starten en wegtaxiede, naar de besneeuwde startbaan van de Amsterdamse luchthaven, het be gin van de vlucht over de oceaan naar Montreal en met als eindpunt Mexico. Prins Bernhard vergezeld van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, alsmede luitenant-kolonel C. C. Geertsema adjudant van de prins en het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis de heer C. Sesink, waren nadat alle passagiers hun plaatsen hadden ingenomen, op het laatste ogenblik binnen de hangar in de DC-7c gestapt. Koningin Juliana en prinses Bea trix hadden, per auto via de be sneeuwde wegen uit Soestdijk ko mend, de prins naar Schiphol verge zeld om hem uitgeleide te doen voor zijn vierde reis naar Mexico, welke hij thans op uitnodiging van de Mexi caanse regering is begonnen. In de Prinses Irene naar Sankt Anton Prinses Irene is zaterdagmiddag, samen met enkele vriendinnen, in het wintersportcentrum Sankt Anton am Arlberg aangekomen voor een korte skivakantie. De prinses heeft haar intrek geno men in hotel Post, waar de leden van het koninklijk gezin al jaren lang vaste gasten zijn. In hetzelfde hotel verblijft op het ogenblik ex-keizerin Soraya van Perzië. Bij haar aankomst op het station van Sankt Anton werd de prinses^ begroet door Toni Marth, de Oosten rijkse skileraar, die ieder jaar de leden van de koninklijke familie oefent. De toestand van de sneeuw in Sankt Anton is uitstekend. Het plaatsje is vol toeristen en journalisten. In een hangar namen H.M. de Konin gin en H.K.H. prinses Beatrix met een „goede reis" hartelijk afscheid van de Prins. hangar namen koningin Juliana en prinses Beatrix met een „goede reis" hartelijk afscheid van de prins. Bij sneeuwval gebeurt het wel meer dat de belading van het vliegtuig en het instapper, van de passagiers in de hangar geschieden. Sneeuw, die zich op de vleugel vastzet, verandert het profiel en dit kan moeilijkheden ver oorzaken bij de start. Onderscheiding. De prins brengt in Mexico een be zoek aan de president van dat land Adolfo Lopez Mateos. Hij zal de Mexicaanse president 'n Nederlandse onderscheiding uitreiken. Het ver blijf in Mexico duurt een tiental dagen en op het programma staat o.m. een bezoek aan Cuernavacas een toeristenoord ten zuiden van de hoofdstad, aan Taxco het centrum van de zilverproduktie en tenslotte zal de prins enige dagen doorbrengen in de badplaats Acapulco, alvorens naar Aruba en Curacao te vertrek ken. Op 25 januari arriveert prins Bernhard weer op Schiphol. P M. M van der Weyden hoofdingeland Rijnland Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland brengen ter algemene ken nis, dat door de vergadering van vertegenwoordigers der gemeenten, heden als hoofdingeland wegens het gebouwd eigendom is aangewezen de heer P. M. M. van der Weijden, burgemeester der gemeente Noord- wijkerhout, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het be danken van de heer C. J. van der Hoeven, voorheen burgemeester der gemeente Voorschoten. Tien Hollandse meisjes zijn door het Nederlands Zuivelbureau in Lon den uitverkoren om gedurende een tournee van 13 april tot 15 oktober als kaasmeisjes het Engelse publiek het een en ander te vertellen over de Hollandse kaas. Onder hen is de 21- jarige Anna de Jong uit Lekkerkerk, die zelf al jaren kaas maakt op de boerderij van haar vader. Zo heeft Anna een streep voor op de andere meisjes. Deze moeten eerst naar fa brieken en boerderijen om de kaas bereiding te bestuderen. Op bevel van de politie hebben de ouders van Vlagtv/edde hun kinderen leerlingen van de eerste en twee de klas openbare lagere school maar weer naar school gestuurd. Zo als men zich zal herinneren, weiger den de ouders de vorige week, hun kinderen naar school te laten gaan in verband met de benoeming van een nieuwe onderwijzeres, waarvan de kinderen volgens de ouders niet genoeg konden leren. De ouders zijn nog steeds ontevreden. Daarom zal het college van B. en W- dinsdag a.s. met de oudercommis sie van de school bijeenkomen om zo mogelijk een beslissing te nemen over een nieuwe oproep voor een onder wijzeres. Twee doden Het alleenwonende, bejaarde, echt paar W. van den Herik en J. P. van den HerikVan Es, beiden 75 jaar oud, wonende te Sliedrecht, is door gasverstikking om het leven geko men. Toen de buren van het echtpaar vanmorgen een sterke gaslucht ro ken, gingen zij op onderzoek uit. Zij vonden de man en de vrouw in de huiskamer. Het ongeluk is ontstaan doordat in de keuken de slang van de gaskraan is losgeraakt. Aangenomen wordt, dat het echtpaar reeds gister avond door het gas is bedwelmd. Het ms „Prins Casimir" van de Oranjelijn wordt aanzienlijk verlengd. Daartoe heeft men op een werf in Bolnes een tussenstuk gebouwd, dat zaterdag te water is gelaten en daarna tussen is gevoegd. Op de bijgaande foto zien we de in twee stukken gedeelde „Prins Casimir" met op de voor grond, op de helling het tussenstuk. Dit jaar zullen de lijdensmedita ties, welke telkenjare voor de KRO- microfoon worden gehouden, worden verzorgd door pater F. Tesser. Mont- fortaan. Ook thans vinden de uitzen dingen op dinsdagavond plaats. Op oudejaarsavond had in Ter Apel een vechtpartij plaats. Hierbij werd een 49-jarige heer ernstig ge wond. Hij moest naar het ziekenhuis te Emm en worden vervoerd. Zondag nacht is hij daar overleden. De poli tie heeft de andere vechters nog niet op kunnen sporen. Zij heeft ook de neergestokene niet kunnen verhoren. Vooizitter K.R.O. over radio en t.v. 140.000,- juwelen verdwenen In een alleenstaande villa aan de Van Offenberglaan te Den Haag zijn zaterdagavond, toen de bewoners af wezig waren, inbrekers binnenge drongen. Veertigduizend gulden aan juwelen, die in een linnenkast voor het grijpen lagen, zijn sinds hun be zoek verdwenen. Do inbrekers drukten een ruit in aan de voorkant van de villa en door zochten, eenmaal binnen, alle kasten van het huis. In de nacht van zater dag op zondag werd eveneens inge broken in een kantoor aan de Nieu we Molstraat en in een fabriek aan de Stille Veerkade. In totaal werd uit beide panden duizend gulden ge roofd. Fabriek en kantoor grenzen met de achterzijde aan elkaar. In het kantoor hadden de inbrekers een brandkast geforceerd maar in de fa briek hoefden ze die moeite niet te nemen omdat de sleutel van de kluis in een open bureaulade werd aange troffen. De politie vermoedt, dat beide „kraakjes" door dezelfde inbrekers gezet zijn. Mysterieuze dood ook geme'd uit Rotterdam Naar aanleiding van de berichten over de dood van de drie broertjes uit Eindhoven, is opnieuw een geval bekend geworden van een overeen komstige tragedie in een gezin te Rotterdam. Ook deze kinderen waren nooit ziek en kregen onverwacht aanval len van hevige benauwdheid, die na korte tijd de dood ten gevolge had. Het betrof hier kinderen van bijna drie en vier en een half jaar. In februari van het vorig jaar werd de jongste 's nachts ziek. Hij werd onpasselijk, kreeg aanvallen van benauwdheid, begon te ijlen en kreeg blauwe vlekjes in het gezicht en over het hele lichaam. De dokter, die erbij geroepen werd, meende te maken te hebben met een acute her senvliesontsteking. Hij liet het jon getje meteen naar het ziekenhuis brengen^ waar het overleed zonder dat hem hulp geboden kon worden. Als doodsoorzaak van de eerste van de drie jongens uit Eindhoven werd ook een acute hersenvliesont steking opgegeven. Twee dagen later werd ook het bijna twee jaar oudere broertje van het jongetje ziek. Het vertoonde de zelfde symptomen als 't eerste kind. Men heeft nog geprobeerd, het in le ven te houden, door vers bloed toe te dienen, maar ook dat mocht niet baten. De huisdokter heeft de ouders later gezegd dat een bacil de dood van de beide kinderen veroorzaakt moet hebben. Na de dood van de 2 jonge kinderen, hebben zich in het Rotterdamse gezin, waartoe ook nog twee kinderen behoren, die bijna tien jaar schelen met hun overleden broertjes, geen soortgelijke ziekte gevallen meer voorgedaan. Het wordt dus langzamerhand wel duidelijk dat de dood van de drie jongens uit het Eindhovens gezin geen losstaand geval is. De voorzitter van de Katholieke Radio Omroep, pater E. H. J. van Waesberghe OP heeft zondagavond voor de KRO-microfoon een beroep op allen gedaan, om onbevangen en objectief de belangen van mens en maatschappij, wanneer dit jaar twee belangrijke vraagstukken, die radio en televisie betreffen, aan de orde worden gesteld. De twee in het vooruitzicht ge stelde wettelijke regelingen betref fende reclame in de t.v. en het nieu we omroepbestel stellen nl. een drie tal veelbesproken kwesties aan de orde, de verzuiling, het lidmaatschap van de radioverenigingen en de sa menstelling der programma's. Deze punten leven sterk in ons volk, zijn mogen niet benaderd wor den op een manier alsof het alleen maar om een onverkwikkelijke be langenstrijd gaat. Allereerst kwam pater Van Waes berghe te spreken over het princi piële der KRO. Jarenlang heeft de KRO zich er onafgebroken reken schap van gegeven, welke de aan vaarding van de moderne communi catie als radio en televisie betekent. Zij weet dat het hier niet gaat om veilig stellen van een positie, maar om de katholieke levensopvatting. Wij als katholieken hebben de op dracht onze levensopvatting gestalte te geven ook in radio en televisie. Want juist deze beide media grijpen diep in het menselijk leven en be palen mede zijn denken, voelen en handelen. Hoe ver deze invloed gaat, is niet nauwkeurig bekend. Er zal daarom veel moeten worden onder zocht over vragen als t.v. en gezin, t.v. en jeugd, t.v. en voorlichtende taak. Pater Van Waesberghe besprak dan meer in het bijzonder twee pun ten, die ter discussie staan: de ver zuiling en de reclame in de t.v. Ten aanzien van de verzuiling zei hij, dat als men naar nationalisatie streeft, men ervoor moet passen dat doorbraak niet ontaardt in afbraak, waarvoor niets in de plaats komt. Ten aanzien van de reclame in de t.v. wees hij op de aanvankelijk af wijzende houding van de omroep verenigingen. Nu echter de regering wel van plan schijnt reclame in de t.v. toe te laten, heeft de KRO zich tot medewerking bereid verklaard uit dezelfde motieven van cultuur en zedenwet. Tegen een onafhanke- MEVR. BEYAERT—DROST IN DAGELIJKS BESTUUR KVP Op de vergadering van het partij bestuur van de Katholieke Volkspar tij is tot lid van het dagelijks be stuur gekozen mevr. H. M. J- Beyaert- Drost te Utrecht. Zij volgt in deze functie mevr. Sutorius-jkvr. Altink van Geusau op. Mevr. Beyaert-Drost is lid van de gemeenteraad van Utrecht en lid van verschillende KVP-commissies. Ook is zij secretaresse van de commissie Vrouw en partij. Als lid van het da gelijks bestuur is herkozen drs. G. J. M. Horbach, kringvoorzitter van de kring Zwolle. lijke t.v.-maatschappij met commer ciële t.v. in de strikte zin bestaan echter ernstige bezwaren. De kwestie heeft veel kanten, die slechts door studie van ervaringen in het buitenland en door een onder zoek naar de economische en sociale aspecten voor ons land aan duide lijkheid kunnen winnen. Maar even zeer is nodig een bezinning op de culturele en zedelijke consequenties. Tenslotte sprak pater Van Waes berghe over de kritiek, welke de KRO over haar t.v. programma's ondervindt. Hij verzekerde dat er alle aandacht aan wordt besteed en dat de hulp van deskundigen en wetenschappelijke onderzoeken tot verbetering zullen leiden. Rijksweg 1 3 gaat weer golven In verband met een reeks ongeluk ken, die gisteravond zijn gebeurd op de gereconstrueerde rijksweg 13 tus sen Delft en Overschie en waarbij zoals gemeld een persoon werd ge dood, heeft de politie verklaard, dat er veel te hard op dit weggedeelte wordt gereden. Deze weg telt twee maal drie rijbanen. Voorts zijn er klachten vernomen, dat het wegdek van deze in oktober door minister Korthals heropende weg, nu reeds weer bedenkelijke golvingen gaat vertonen. De politie te Delft draagt kennis van deze klachten, doch wenst er geen commentaar op te geven. RECTOR-MAGNIFICUS LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN OVERLEDEN Prof. ir. W. de Jong, rector-magni- ficus der landbouwhogeschool te Wa- geningen, die zondag 22 november bij een auto-ongeval ernstig werd ge wond, is gisteren in het ziekenhuis te Wageningen aan een Nembolie overle den. Hij is 64 jaar geworden. Mevr. De Jong, die bij hetzelfde ongeval eveneens gewond was, zou vandaag of morgen het ziekenhuis hebben ver laten. Wieger de Jong, op 2 augustus 1895 te Sint Nicolaasga geboren, studeer de aan de rijks land- en tuinbouw school te Wageningen, waar hij in 1916 het diploma van landbouwkun dig ingenieur behaalde. Nadat hij le raar aan de landbouwscholen te Hen gelo, 's-Gravenhage en Arnhem was geweest, was hij van 1919 tot 1939 als rijksveeteeltconsulent te Arnhem werkzaam. Van 1934 tot 1936 trad hij tevens op als directeur van de Ned. veehouderij centrale en daarna, tot 1939, had hij zitting in het dagelijks bestuur daarvan. In 1939 werd hij hoofdinspecteur van het Nederlands Rundvee Stamboek en in 1943 direc teur. De laatste jaren was hij voor zitter van deze organisatie. In 1947 werd ir. De Jong benoemd tot hoogleraar in de veeteeltweten schappen aan de landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 'het stu diejaar 1959/1960 rectór-magnificus werd. Beambten hebben recht op eigen stem in PBO Nieuwe voorzitter ,,St. Franciscus van Assisië" Als opvolger van wijlen de heer J. de Wit is in de zondag te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Kath. Bond van Administratief, Ver kopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" kortweg H. K. en W. genoemd, tot voorzitter ge kozen de heer A. W. Janssen, uit Eindhoven. Deze bracht in zijn eerste toespraak het feit ter sprake, dat nog veel te weinig beambten georgani seerd zijn. Daarom zal de H. K. en W. ernaar streven om in de volgende etappe 30.000 ledente krijgen, het geen zelfs volgens de heer J. A. Mid- delhuia KAV-voorzitter, nog te ge ring is. Naar diens mening moet hét zelfs mogelijk zijn deze vex-eniging tot een der grootsten van de KAB te maken. In zijn rede over de toekomst van de beambten heeft de geestelijk advi seur pater B. 's Gravendijk o-f.m. op gemerkt, dat de organisatie er goed aan zou doen de afwijzing van de be drijf sbonden onverkort te handhaven. Nu de richtlijnen van het episcopaat, die de sociale organisatie verwacht hadden, niet zijn gekomen, en mgr. Moors de wenk gegeven heeft, dat de leidinggevenden in het maatschappe lijk bestel zichzelf op de organisatie structuren zouden bezinnen, dient de H. K. en W. zich af te vragen welke richting zij wél, en welke zij niét wil volgen. Om de eenheid in de katholieke vakbeweging te bewaren is breed overleg nodig. De controverse van nu moet voor alles leiden tot solidari teit van alle katholieke werknemers, zii het dat gezonde rivaliteit niet uit gesloten is. Een afzonderlijke organisatie van beambten, zo betoogde pater 's Gra vendijk voorts, is een eis van wijs beleid. Beambten moeten bij de be hartiging van hun belangen niet uit-1 sluitend steunen op een organisatie, 'die alleen door arbeiders wordt ge- j vormd. Dezen moeten op hun beurt ook begrip voor de positie van de beambten opbrengen. Ieder moet zijn eigen stem kunnen j laten horen en dus ook in de PBO j als zelfstandige groep worden inge- j schakeld. Veel horloges bij elkaar: te veel straling Probleem in horlogewinkels Enkele keurmeesters van de keu- ringsdiènst voor waren te Amsterdam hebben na anderhalve dag meten van radio-activiteit bij horloges ontdekt, dat vele horloges bijeen de horloge - winkels besmetten met hun radio-ac tieve straling. Ook indien de hor- j loges afzonderlijk ver beneden de toelaatbare straiingsgrens blijven, de vaak honderden horloges, die in de vitrines liggen, bezitten een veel gro tere dan de toegestane hoeveelheid radio-activiteit. Er zullen maatrege len genomen moeten worden om het winkelpersoneel afdoende tegen de invloeden van de straling te bescher men. De keurmeesters hebben tot nu toe 55 horloges met meer dan 100 milli- Röntgen për week in beslag geno men. Deze horloges waren meestal van het duurste Zwitsers type. De goed- kopere horloges, waarbij een fosfor- preparaat wordt gebruikt om, wijzers en cijfers lichtgevend te maken, ver- i tonen deze straling niet. Niet alleen horloges zijn in beslag genomen, ook een hoeveelheid zeer radio-actief poeder, dat in de werk- plaatsen van horlogemakers wordt gebruikt om bepaalde delen van het horloge lichtgevend te maken, werd door de ambtenaren meegenomen. Op uitnodiging van gouverneur Platteel zijn zaterdagavond drie hoog leraren uit Wageningen voor een bezoek van twee maanden naar Nieuw Guinea vertrokken. Op de foto zien we v.l.n.r. prof. dr. ir. Hellinga, prof. dr. J. H. Becking en prof. dr. ir. J. F. Kools bij de trap naar het vliegveld op Schiphol.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10