Herderlijk schrijven over Bidweek PBO gestagneerd maar zeker niet van de baan Openbaar Ministerie niet erg op dreef in „walletjes"-affaire ECHTPAAR VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Verdediger bij voorbaat zeker van succes Geheimzinnige ziekte werd reeds eerder elders geconstateerd Aartsbisschop voor radio Slichting AZR (Ahoy) failliet verklaard ZATERDAG 9 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT GROTE VERSCHUIVING IN MAASTRICHT HET AUTOBUSVERVOER IN BOLLENSTREEK In het overzicht over 1959 van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken wordt medege deeld dat de stijging van het inter lokale vervoer van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij in 1959 ongeveer één procent bedroeg. Voor 1960 wordt een geringe stijging van de vervoersopbrengsten ver wacht als gevolg van reeds ingevoer de tarief verhogingen. Maarse en Kroon te Aalsmeer, die autobuslijnen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht exploiteert constateert, dat de resultaten in 1959 een belangrijke verbetering te zien geeft ten opzichten van de beide voorgaande jaren. De totale vervoers- omzet steeg met ongeveer 5.6 procent, terwijl de exploitatiekosten toena men met slechts 0.2 procent. Dit per centage zal stijgen als de lonen ver hoogd worden. Op de Oosthavenkade te Vlaar- dingen is gisteren de 81-jarige wiel rijder, de heer G. van der Schee uit Vlaardingen om het leven gekomen, daar hij geen voorrang verleende aan een auto, waardoor een aanrij ding ontstond. Hierbij werd hij zo danig gewond, dat hij in de loop van de middag is overleden. EENHEID DER CHRISTENEN Enige tijd geleden is ons met het oog op de komende „Bidweek voor de eenheid der christenen" van januari 1960 een nieuwe formulering der ge bedsintenties voorgelegd. Van harte hebben wij onze instemming betuigd met deze meer oecumenische geformuleerde* intenties. Op deze wijze zal voortaan ons gebed om eenheid nog meer bewust een bidden kunnen zijn mèt onze gescheiden broeders. Het was immers reeds vanaf haar ontstaan de zin van de Bidweek, dat allen die in Christus onze Heer geloven (katholieken en niet-katholieken) Zijn gebed tot de Vader: „Mogen ze allen één zijn", zouden gaan meebidden. Met hen allen vragen wjj dan ook, dat wij mogen geraken tot „die een heid die Christus, de Heer der Kerk wil en volgens de wegen die Hij wil". Daarom zullen wij ons erover verheugen, indien tijdens de aanstaande Bidweek parochies, schoolgemeenschappen en kloostercommuniteiten, waar dat mogelijk is, zich in deze geest in vurig gebed voor de eenheid zouden verenigen. Door het Apostolaat des Gebeds, Graafseweg 11 Nijmegen, is op verzoek van de Commissie tot Samenwerking der Apostolaten, een brochure samen gesteld, waarin tot dit doel een tweetal liturgische gebedsoefeningen is op genomen. Voor de zondagavond 17 januari, voorafgaande aan de Bidweek en/of zondag 24 januari willen wij ze gaarne aanbevelen. Ook zij de aandacht gevestigd op de mis voor de eenheid der Kerk „ad tollendum schisma" voor de dagen waarop een votiefmis gecelebreerd kan worden. Door de jaarlijkse viering van de Bidweek moge ook onder ons katholieken een oprechte belangstelling voor onze christelijke broeders groeien en het verlangen naar de eenheid van alle christenen verlevendigd worden. Utrecht, 10 december 1959. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Vandaag: zou in Maastricht het nieuwe middengedeelte van de Wilhelminabrug, een 1600 ton wegende staal constructie, waarover thans reeds verkeer gaat, op zijn plaats worden gebracht. Het brugdeel is ongeveer 200 m. lang en 17 m. breed, het zal met lieren over vijf rolsteun punten op de pijlers, negen meter worden verrold. De oude brug, in 1934 in gebruik genomen, is in 1940 op bevel van de Nederlandse legerautoriteiten- en in 1944 door de Duitsers opgeblazen. Beide malen bleven echter beide opritten gespaard. In 1945 werd de brug reeds voorlopig hersteld en in 1957 begon het definitieve herstel. In april a.s. wordt de brug geheel voor het ver keer vrijgegeven. Foto: het brugdeel ligt terzijde van de definitieve plaats op de „verschuiving*' te wachten. WITTE KRUIS Volledige toepassing van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is niet een kwestie van vijf of tien jaar, maar waarschijnlijk eerder van een generatie. Aldus gisteren prof. dr G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de Sociaal Economische Raad in zijn nieuwjaarsrede. In zijn uitvoerige toespraak con stateerde hij, dat vermoedelijk niet anders dan bij uitzondering de opleg ging van de PBO bij de wet kan ge schieden. Over de tegenwoordige moeilijkheden zei hij onder meer, dat er wel van een zekere stagnatie, maar niet van stopzetting sprake is. „De SER dient aan de regering dui delijk te maken, hoe er in het be drijfsleven over een bepaalde mate rie wordt gedacht. Maar de verant woordelijkheid voor de beleidsbeslis sing zelf ligt niet en mag niet liggen bij de Raad, maar bij de regering". Het feit, dat vele adviezen lang op zich laten wachten, verontschuldigde prof. Verrijn Stuart met de opmer king, dat de meeste SER-leden in het bedrijfsleven omvangrijke functies hebben te vervullen en dat zij het werk voor de SER belangeloos moe ten verrichten in daarvoor vrijge maakte tijd. Overigens meende de voorzitter, dat tot dusver nog niet i? gebleken, dat de overheid zelf vol doende „PBO-minded" zou zijn. Tot in 1959 zijn er in totaal 51 be drijfschappen ingesteld en in enkele delen van de industrie is men in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Maar in een aantal sectoren heeft de PBO nog geen voet aan de grond gekregen met name in de vol gende bedrijfstakken: metaal indus trie (behalve rayon), chemie, behal ve zeep, wasmiddelen enz.), papier, rubber, sigaren, bouwbedrijf, bak steen en grafische bedrijven. Daarnaast ontbreken belangrijke delen van de groothandel en sectoren van het bedrijfsleven als het bankwe zen, het verzekeringswezen en het vervoer. Het Roosendaalse echtpaar M.T. is verdacht van brandstichting in zijn woning aan de Fortuinstraat, in ver zekerde bewaring gesteld. De brand ontstond in de nacht van zondag op maandag. Het echtpaar had het huis gekocht en sinds enkele maanden be trokken. De zolderverdieping ging geheel en de benedenverdieping ge deeltelijk verloren. Omdat in het huis tijdens blussingswerkzaamheden een sterke petroleumlucht werd waarge nomen, stelden de politie en de brandweer direct een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Gebleken is, dat de brand is ont staan in een kast onder aan de trap, die de enige verbinding vormde tus sen beide etages. De trap bleek ge heel verkoold. Het echtpaar M. zou wakker zijn geworden door een sterke rooklucht, maar het werd bijzonder vreemd ge vonden, dat het echtpaar met het zoontje volledig gekleed uit de bran dende woning kwam, terwijl buren in nachgewaad kwamen kijken. Tevens viel het op, dat er vrijwel geen meubilair in de woningg was te vinden. Een verhoor leverde diverse tegenstrijdigheden op en het bleek, dat het meubilair was opgeslagen bij de ouders van M. Zijn verklaring daarvoor was volgens de politie ook niet erg aannemelijk. Het huis van het echtpaar was behoorlijk verze kerd, naar deskundigen meedeelden was er zelfs sprake van overwaarde. Het betrokken echtpaar blijft tot op heden ontkennen, de brand te heb ben gesticht. Weerstanden. Volmondig erkende de voorzitter, dat er vele bezwaren en weerstanden tegen de PBO bestaan, die ten dele principieel, ten dele zonder enige verband met het beginsel zijn. Hij be pleitte publiekrechtelijke Bedrijfs- lichamen met een juiste docering van autonome bevoegdheden voor onder werpen als rationalisatiemaatregelen, vakopleiding, cadeaustelsel, ver- koopsvoorwaarden en de marktorde- mende taak in de agrarische sector. Aan het slot van zijn nieuwjaars rede gaf prof. Verrijn Stuart als zijn overtuiging te kennen, dat een dras tische versnelling in de ontwikkeling der PBO niet valt te verwachten. Wel achtte hij het dringend gewenst dat de discussie over deze materie wordt gezuiverd van onhoudbare en ten dentieuze elementen. MEER PRIJSVERLAGING. In het kader van de actie voor prijsverlagingen heeft ook de Persil- Maatschappij een bijdrage geleverd door de prijs van het afwasmiddel Pril met 6 cent te verlagen, namelijk van 35 tot 29 cent. Andere was- en schoonmaakprodukten van deze on derneming hebben, zo is in het over leg met het ministerie van Economi sche Zaken vastgesteld, reeds een prijsverlaging ondergaan in de vorm van een spaarsysteem. ÉÉN VERDACHTE IN VRIJHEID GESTELD DE Whig, PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Krul» kunt u ïlch rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller In 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poedert, cachets 1 WITTE KRUIS „Verdachte handelt in dezelfde goederen als ik en daar ondervind ik veel last van, want hij vraagt bela chelijk lage prijzen". De brigadier van politie, die zowel die getuigen als de verdachte tijdens het vooronderzoek had gehoord, ver- betuigde, kalmerend toeriep: „Maak klaarde als getuige, dat de boekhou- je maar niet zo druk, je wordt toch ding van verdachte een chaos was en vrijgesproken". dat een accountant, die er iets mee te Zijn voorspelling kwam in zoverre maken had gehad, inlichtingen wei- -s uit, dat de rechtbank tenslotte de gerde omdat hij eerst een honorarium Hoezeer het Openbaar Ministerie zaak voor een voortgezet onderzoek van enkele honderden guldens, dat in de strijd tegen „de walletjes" de naar de instructie terugwees en de verdachte hem nog schuldig zou zijn, wind tegen heeft, is gistermiddag op verdachte op verzoek van zijn raads- °P tafel wilde zien. een zitting van de Amsterdamse man jn vrijheid stelde. Tenslotte verwees de rechtbank de rechtbank gebleken, waar zich twee, Tevoren was de zaal tot steeds toe- zaak naar de instructie en stelde de van souteneurschap verdachte lieden nemende ontsteltenis van de presi- verdachte in vrijheid, hadden te verantwoorden. dent vergast op een meer emotioneel Het waren de 46-jarige F. B. (sinas dan juridisch steekspel tussen de of- eind oktober), en de 44-jarige A. L. ficier van justitie en de verdediger, sinds midden september in voorar- die geen van beiden een blad voor rest. Veel bewijsmateriaal, waarvan hun mond namen. de justitie veel verwacht had smolt „Het vooronderzoek in deze zaak is -~ - ter zitting als sneeuw voor de zon zonder meer miserabel geweest", zei was geweest, dat deze tot die tijd een weg en de raadsman van de eerste pauwels. „Het Openbaar Minis- kundige behangdrukker, zijn werk verdachte, mr. Francois Pauwels, terie is niet gdukkig met deze zaak. n*et meer kon doen en ontslagen zorgde tijdens het verhoor dat de jn de strijd tegen de elementen op werd. In dezelfde tijd werd zijn hu- president de verdachte afnam, voor ^de walletjes" heeft het allerlei men- welijk door scheiding ontbonden, een verrassing, toen hij zijn opge- aen gevangen genomen die nader- maar man en vrouw bleven niette- (Advertentie) wonden cliënt, die vurig zijn onschuld hand door het gerechtshof weer in min bij elkaar wonen ten behoeve vrijheid zijn gesteld. Deze verdachte van kun enig kind. De vrouw was zit volkomen onschuldig al drie toen in de donkere buurt van Am- maanden in de gevangenis. Deze man sterdam haar geld gaan verdienen, leefde niet van het geld, dat zijn terwijl de man thuis voor de huis met ontucht verdiende. Hij houding en voor het kind zorgde. „Ik «5*» r'j" „Huisknecht" De tweede verdachte bleek enkele jaren geleden een schedelbasisfrac- tuur te heben opgelopen. Het gevolg Na de dood van Eindhovense broers Over voettocht naar Den Bosch Zondag 10 januari zal Mgr. Dr B. J. Alfrink met een radiotoespraak de inschrijving openen voor de derde voettocht Den Bosch, die gehouden zal worden van 2124 april 1960. Deelname staat open voor alle eindexamencandddaten van middel bare sdholen en kweekscholen. Het gespreksthema luidt: „Wat denk je van Christus?". Donderdag 21 april beginnen de deelnemers op een van de acht start plaatsen en zaterdag 23 april komen zij allen samen in Den Bosch. Zondag 24 april zal Mgr. Alfrink de pontificale sluitingsmis opdragen in de Veemarkthallen terwijl Mgr. Bek kers de predikatie houdt. De inschrijving eindigt op 15 febru ari. Inlichtingen en inschrijvingen bij de Stichting Voettocht Den Bosch Wüstelaan 59, Santpoort. De Nederlandse afdeling van de Pac-Christiebeweging organiseert vanaf 1960 ook een jaarlijkse Voet tocht voor jongeren boven 20 jaar. De opzet van deze nieuwe voettocht is aanmerkelijk verschillend van die van de Voettocht Den Bosch. De tocht is harder en langer en benadert meer de idee van een echte pelgrimage. Als einddoel van de tocht is gekozen het Begijnhof in Amsterdam. De tocht zal heten: Voettocht Amsterdam. Er zal slechts 1 vertrekpunt zijn en 1 route. Allen beginnen in Utrecht en volgen het wandelpad langs de Oostelijke zijde van de Vecht. De tocht zal worden gehouden tij dens het week-end onder het octaaf van Sacramentsdag, d.i. 18 en 19 juni 1960. De nacht wordt doorgebracht in een tentenkamp te Loenersloot. Iede re deelnemer moet zelf voor zijn hele fouragering zorgen. Men loopt ook hier in kapittels, zgn. gespreksgroe pen van 25 personen. Het gespreksthema luidt: „Onze oecumenische houding". Ook voor deze voettocht kan men inlichtingen krijgen bij: Aalmoeze nier Pax Christi, Wüstelaan 59, Sant poort vrouw - deed zelf zaken met Japan en ver- was gewoon huisknecht", zei de man. diende 15 tot 20 mille per jaar". deed thuis alles, ook de bood schappen". Het salaris van mr. Pauwels Ook hier had de officier de wind niet in de zeilen, want ook deze De officier van justitie trok toen vrouw beriep zich op het verscho- van leer tegen de verdachte en diens ningsrecht. aten. Het suikergehalte in het bloed raadsman. ,Ik had het eerst niet wil- Een ander geval was het met een van de kinderen bleek echter nor- ^en zeggen, maar nu de raadsman zich ex-schoonzuster van verdachte. Zij maal. Mr. Dony wil nu op korte ter- zo sterk uitdrukt, kan ik het niet la- past tegenwoordig op het kind en mijn de sterfgevallen in het Eindho- ?en zei hij. „Deze verdachte heeft antwoordde op haar gestelde vragen vense gezin laten vergelijken met die jn bet huis van bewaring een bewa- de indruk te hebben, dat verdachte Na ruim twee weken van intensief in het gezin uit Utrecht. ker omgekocht om een brief naar nooit werkt of bereid is te werken, onderzoekingswerk hebben noch de Voor verschillende chemische stof- P^ten te smokkelen. Die brief hield Eind september was de vrouw haar chemici van het gerechtelijk labora- fen, die bij de sectie zijn gevonden ln» d?T z]Jn toenmalige raadsman door beschuldiging bij de politie komen torium te Den Haag, noch de laboran- in de lichaampjes van de Eindhoven- mr- „u.wf moest worden vervan- herroepen. „Hij was mijn huisknecht" ten van de Rijksdienst yoor de Volks- se jongens is moeilijk een verklaring ge"- Het honorarium, dat mr. Paü- zei ze, „hij kreeg van mij de kost en gezondheid te Utrecht „een positief te vinden omdat er wellicht in het wels zou knJffen van 1500,inwoning. Ik wil hem niet meer te- bepaald iets" kunnen ontdekken, dat ziekenhuis enkele ingrepen zijn ge- pauwels- Dat is hiiznnd*r nn. «Rebben, maar ik wil hem ook niet de dood veroorzaakt kan hebben van daan om hun levens te redden. behoorlijk van de officier Hoe komt 1!?i gevangenis hebben. Ik heb het de drie zoons uit het gezin Van H. te De vraag is nu, of him overlijden u bM mjm salaris hier in het ODen- a^emaa* gezegd uit jalouzie". Eindhoven. medisch verklaard kan worden. Ligt baar j,, dc geding te brengen. Ik De officier herhtte daanan Wel zouden sporen ztfn aangetrof- de ^g£k sPreek °°k niet over het uwe. Maar waarde. In zijn requisitoir zei hij? dat fen van gechloreerde koolwaterstof *n bet lichaam onder be- voorzover het deze tenlastelegging de eerste verklaring van de vrouw maar de officier ran Justitie te Den puildejomrtanigheden, wellicht door aangaat, is het zeker te hoog". bil de politie op zichzelf onvoldoende Bosch, mr. Dony verwacht eerst vol- erfelijke aanleg? Of is het misschien hewiis was maar jrezien de onder gende week woensdag of donderdag een zeldzame spontane verlaging van Kroongetuige in deze zaak was de JJ? afeeleriie veVklarim. van de een definitief rapport over het toil- het bloedsuikergehalte geweest? Of vrouw van verdachte, die zelf haar ex-sehMnzuster wilde hh ïïe8 verkla cologisch onderzoek. z«n de kinderen door andere oorza- man had aangegeven, nadat deze haar «e verkla- Inmiddels heeft de recherche te ken van buitenaf ziek geworden? had verlaten. Si^efste twlTlf daee^ïehtenk X Eindhoven de hulp ingeroepen van Wellicht bieden de sporen van ge- Ter zitting maakte zij echter ge- vjjj werkinrichUne de Rijkspolitie om een brief te con- chloreerde koolwaterstof nog enig bruik van het verschoningsrecht, dat J' B' troleren, die zij ontving van een moe- houvast Maar voorlopig staat men de wet familieleden van de verdach- „Ik sta versteld, dat ik rijkswerk- Brief wil sieun geven aan onderzoek nog voor raadselen. te toekent, en werd dus niet gehoord, inrichting krijg", besloot verdachte. De tweede getuige, een man die „Het is alleen maar de eis", zei de omstreeks 1950 zaken met verdachte rechter. Berustend trok verdachte had gedaan, doch daarna twee civiele zijn schouders op. „IJs kan smelten", processen tegen hem verloren, ver- meesmuilde hij. klaarde, dat verdachte inderdaad nog „Het is een eis met e i en niet met in geïmporteerde Japanse goederen een lange ij", legde de rechter uit. handelde. Uitspraak 22 januari a.s. De melkprijs gaat ioch wel omhoog! der van een groot gezin in een klei ne plaats in de provincie Utrecht. Treffende overeenkomst In de jaren na de oorlog zo schrijft deze vrouw heeft ze al twee kinderen verloren aan een ziek te, waarvan de verschijnselen veel zouden lijken op die, welke de drie c l j j jongens uit Eindhoven leden. De Surseance had verder geen zin vrouw, die met haar brief politie en dokters wil helpen, heeft grote be- Het bestuur van de Stichting Zie- langstelling getrokken van de des- kenhuisverzekering AZR (Ahoy) kundigen. heeft in overeenstemming met het In oktober 1945 stierf het oudste oordeel van de door de rechtbank dochtertje van het Utrechtse gezin, benoemde bewindvoerders besloten, Ze had van jongsaf al last gehad van het faillissement van de stichting aan braakneigingen en andere sympto- te geven. Het bestuur heeft nl. thans men, die ook het ziektebeeld van de een overzicht gekregen van 't scha- Eindhovense kinderen bepaalden, debeloop, nadat de rechtbank te Rot- Men heeft de doodsoorzaak nooit pre- terdam op 27 nov. 1959 aan de stich- cies kunnen vaststellen. In 1951 ting voorlopige surséance van beta- werden bijna gelijktijdig drie iing had verleend. Het is nu geble- kinderen ziek. Ze vertoonden dezelf- ken, dat vrijwel alle verzekerden de verschijnselen. Een van hen stierf. 2ich elders hebben kunnen dekken, De twee anderen kwamen na acht jjdus het bestuur dagen observatie in .een ziekenhuis Vast is komen'te staan, dat een te Utrecht weer thuis. Men dacht afwikkeling buiten faillissement niet toen aan voedselvergiftiging Een tot de mogelUkheden behoort. Een sectie bracht mets aan het licht en voortzetting van de surséance van vjfn betaling zou volgens het bestuur niet w T in het belang van de verzekerden riPirt» S hf*ziJn- daar hiermee de definitieve af- SnWikkeling slechts zou worden ver gezin, werd een vierde kind uit dat mi gezin opgenomen in het ziekenhuis te 'r.aa®d' „Het .faillissement betra" de Oudewater Stichting Ziekenhuishuisverzekermg Na enkele dagen waren de vreemde £ZR (Ahoy) en niet het Zieken- ziekteverschijnselen verdwenen en 10nas A,ZlK- sindsdien hebben ze zich in het ge zin niet opnieuw voorgedaan. Een ontdekking. Een opmerkelijke bijzonderheid is, - MV8cr uwuou up ue uiispraxen van ae dat de briefschrijfster mededeelt, dat senlevens geëist Een vijftiental rechtbanken Almelo en Arnhem over de nietig-verklaring van de besluiten ze de geheimzinnige ziekte bestreed mensen werd gewond. Het ongeluk tot statutenwijziging van genoemde N. V. Eisers stellen, dat deze besluiten met suiker of suikerwater, nadat ze is het gevolg van een breuk in een nietig verklaard moeten worden omdat zij niet in een algemene aandeel gemerkt had, dat de aanvallen min- oven. De slachtoffers zijn getroffen houdersvergadering zijn behandeld. Foto: de aandeelhouders bestiieen de der werden, als de kinderen suiker door gesmolten metaal trappen van het gebouw van de Hoge Raad Een ontploffing in een elektro chemische fabriek te Saiint Jeoire in Vrijdagochtend is een groep aandeelhouders van de N. V. Salland Coön Opper-Savoye m het oosten van Zuivelfabriek naar de hoge raad In Den Haag getrokken, waar de pleh Frankrijk heeft vrijdag vier men- dooien werden gehouden inzake het hoger beroep op de uitspraken van de

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7