ClHEwscoPE-uitzicht OP DE LEIDSE RIIN Comfortabele kamers in sterflat niet duurder dan in de oude binnenstad Pitmanschool S. W. Den Dubbelden veertig jaar in dienst van St. Elisabeth-ziekenhuis JANUARI 1960DE LEIDSE COURANT PAGINA B In de kamer van de heer Van der Vijver maakten we deze foto van het cinemascope-achtig panorama, dat de brede ramen op de Rijn bieden. Voor het overige heeft de bewoner de oude-vertrouwde sfeer in deze ruimte weten te brengen. Naast wat bescheiden meubilair van de Stich ting plaatste hij zijn eigen bureau, „zijn" schedel, wat versiering en PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. ons naar de nestor van de afdeling, willend oor aan de kameroudsten, in- vooral luie stoelen, de vijfde jaars medisch student, de dien zij wensen of klachten hebben, heer J. C. M. van der Vijver, die ons Op hun beurt brengen zij de klacht ontvangt in zijn luisterrijke hoekka- over aan het stichtingsbestuur „Stu mer met cinemascopisch uitzicht op dentenhuisvesting" dat in Leiden ge- de Haagweg en daarachter de Rijn, zeteld is, en waarvan onder meer Wernink etc. Aan de horizon streept wethouder mr J. Drijber deel uit een duinenrij met torentjes daarbo- maakt, ven Rechts de platte watertoren van Katwijk, daarachter een slank toren- kerk. TPulk een kamer te bezitten, 't ideaal van elke vrijgezel, dunkt ons. Ook de bewoner is enthousiast. Maar zijn enthousiasme wordt getem perd door de gedachte aan de. roman tiek van wat hij eens bezat, een stu dentenkamer in de oude binnenstad. „Dit alles is prachtig, zegt de heer Van der Vijver, -dit comfort, deze verzorging, dit riante uitzicht. Maar toch geloof ik dat elke student toch ook ééns het leven in de oude sfeer moet meemaken. Je bent dan in de stad). Dicht bij universiteit en socië teit ook dat is een voordeel. Hier zit je twee kilometer van de sociëteit af. Maar men heeft nog niet kunnen merken dat dit enig invloed heeft op het bezoek aan Minerva. Vooral ten aanzien van de jonge ren bestaat de vrees, dat zij de ge zelligheid zouden zoeken in het stu dentenhuis, dat zij een soort minia tuur-sociëteit zouden opbouwen in dit huis. „Hoe is de samenwerking op de bescheiden bezittingen en namen be- ken. In de hal is een telefoon en een verschillende secties". Och, er zijn wel eens wrijvingen, maar over het algemeen weet men elkaar toch te vinden. In deze geest: is voor geheel de studenten-gemeen schap. Zonder htm vrijheid te verlie- De studentengemeenschap aan de zen, biedt dit comfortabele onderdak tje van Noordwijk en geheel links Klikspaanweg is nog jong. Men moet. de studenten juist dat beetje sociale een puntje van Wassenaars oude nog ervaring opdoen. Maar we dur- zekerheid, waaraan ook zij, blijkens ven te voorspellen, dat deze vorm van de ervaring, dringend behoefte heb- huisvesting op de duur aangewezen ben. Warme huldiging met onderscheiding BOUWACTIVITEIT STEEG IN EERSTE MAANDEN. De totale bouwproductie in Neder land in de eerste negen maanden van 1959 was (met inbegrip van de rijkswaterstaatswerken en die van de genie) 2.358 miljoen, tegen 2.072 miljoen in de eerste negen maanden van 1958. Uitsluitend aan gebouwen werd voor 1.928 miljoen verwerkt, zijnde 73 pet. van het in het bouwprogram ma voor 1959 geraamde bedrag van 2.650 miljoen. In de woningbouw werd 1.037 miljoen, zijnde 71 pet. van het programma ad ƒ1.460 mil joen gerealiseerd. In de totale pro- duktie van nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen is het aan deel van de woningbouw 57 pet. In enkele sectoren valt een aan zienlijke stijging van het produktie- bedrag te constateren ten opzichte van de vergelijkbare periode van 1958. Zo steeg het produktiebedrag voor scholen met 66 pet.; dat voor gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne met 33 pet. en overige bij zondere gebouwen met 55 pet. LAAT U NIET OVERMEESTEREN In on» fur« klimaat liggen verkoudheid en bronchitis altijd op de loer. Wapen U mee de vermaarde, bacillendodende Potter's Ca tarrh Pastilles! Bewoners in het „fusie-lokaal" November j.l. was de Studenten- sterflat aan de Haagweg vól. De laatste bewoners verhuisden met handkarren en met bakfietsen hun bescheiden bezittingen en namen be zit van een van de kamers van dit wandbord waarop mededelingen zijn immense blok beton. geschreven. Prins Bernhard komt over drie we ken (28 jan.) de flat officieel in ge bruik stellen, maar hij treft een ge bouw aan, dat al geheel op orde is en dat al gewend is aan de dingen van de dag. Dezer dagen hebben wij een bezoek gebracht, aan dit nieuwe tehuis. Er is veel veranderd sinds de zomer 1959. Hoewel men het gebouw nog moet bereiken via een inderhaast aangelegde weg, die men zeer ad „Jan, of je nummer xxxxx wil bellen, ik ben bij Ida". .onderge tekenden vanaf dinsdag de gemeenschap pelijke kast in de keuken ook als zodanig te beschouwen". Dan volgt een verklaring, waarom de gemeenschappelijke kast Persoonlijk ben ik nog al, vóór in dividualisme, 'n niet al te grote ge- verklaren bondenheid, maar er zijn afdelingen, waar men bijvoorbeeld veel gebruik maakt van het fusie-lokaal, waar men samen 'n borrel drinkt en praat. Het is op elke vleugel en elke verdieping weer anders. rem Klikspaanweg heeft genoemd, is cte keuken, als zodanig wil beschou- het entree sinds de laatste keer, dat wen met de handtekeningen en toe- we aan de flat in aanbouw een be- voegingen als: „Was altijd al" en zoek brachten veel veranderd. Het is „Vooral de pap met rust laten", monumentaal aangelegd. Een breed der Vijver begrijpen we, dat ook deze samenleving in de studenten flat onderhevig is aan een hiërar chiek beheer. Elke vleugel-sectie van Vergezeld van vrouw en kinderen tig-jarig jubileum in dienst van dit is gistermiddag om drie uur de mon- ziekenhuis. Hij heeft de pensioen II1UJ1UIUCI1 Laai acuigcicgu. alien ui tcu —'I 1 j tw. taiiCA. ucuccincugci-ocvuc v au plein, overzichtelijk ingedeeld in be- vf JS bewoond. merk je. zeventjen jongens, heeft haar eigen tegelde vlakken, alsof reuzen hier ~!°k aan Vfegain? ^n. nestor of kamer-oudste, zij vormen een reuzenhinkelspel zouden kunnen ^aar achteraf blijkt behoren tot tesamen een soort college, dat con- spelen, geeft toegang tot een trappen- t t tact onderhou'dt met de twee beheer- t» ^mwu- huis, waarvan de constructieve vor- ^at voor net scnoonnouaen van oe ders; mr Zomer, een jurist, die aan teur-electriciën en assistent-bedrijfs- gerechtigde leeftijd bereikt, maar men geniaal zijn. Het is zo'n strak ^T.^^ere huishoudelijkheden wetenschappelijke staf van de leider van het St. Elisabeth-zieken- blijft toch nog enige tijd zijn dien universiteit verbonden is en dokter huis, de heer S. W. den Dubbelden, sten verlenen. in de nieuwe hal van het hoofdge- - - bouw ontvangen, de prachtige hal, Na een welkomstwoord door rec- senrekken. Een enkel auto'tje anno aangetroffen worden van een brood- veld Valkenburg. Deze beheerders die zich nu de hoofdingang nog tor B. J. Drost tot de genodigden, 1930 staat op dit plein geparkeerd, maaltijd. Bier. en melkflessen staan hebben in hoofdzaak een controle- is afgesloten uitstekend leent voor onder wie waren deken W P M* Het plein wordt verlicht door schijn- op tafel. Het bier geeft een vertrouw- rende functie. Zij zijn de „preventie", feestelijke bijeenkomsten. De heer Haring, het bestuur van het zieken de stamkroeg-lucht aan deze omge- voorkomend, dat er m de flat te veel Den Dubbelden vierde nl. zijn veer- huis, de directrice zuster Zephyrine Ilicil gemaal iijii. nti modern architectonisch lijnenspel in zorgen. ijzer en beton, ideaal object voor de Vóór de keuken ligt een ramen- Verbeek, een marine-arts, die hoofd fotograaf. Links en rechts staan fiet- rijk „fusie-lokaal" waar de resten zakelijk werkzaam _is op het vlieg- ving. gerucht wordt gemaakt, of toes tan- we langs twee vriendelijke pas- kokkerellende student en hij brengt worden. Zij verlenen voorts een wel- telgroene huisjes (in dezelfde kleur als het gebouw) van de twee beheer ders, die hier een toeziend oog hou den op de gemeenschap van jonge mensen. De sterflat heeft drie vleugelTdie alle uitkomen bij het centrale trap penhuis, dat we vervolgens bestijgen om te belanden op afdeling C4, waar de stilte van een sanatorium tij dens het rustuur heerst. Het is vreemd, maar dit blok beton in deze landelijke omgeving heeft iets rust- huis-achtigs. Misschien dat men in de avonduren moet komen om deze gedachte met geluid en beweging te horen weerspreken. We stoten een deur open; prachtig in de verf is al les en nikkelnieuw en we staan in een halletje, dat aansluit op een gang, die met prachtig gekleurde rubber tegels is belegd. De flat biedt een luxe, die de student op zijn kast in de oude binnenstad nooit kon sma- 'j I ®*ünr— en vele andere religieuze en leken- verpleegsters, nam de wethouder van sociale zaken van Leiden, de heer S. Menken, het woord. Met een toespeling op de naam van de jubilaris betoogde deze, dat hoewel niet verwacht mocht wor den, dat het dubbele gevraagd werd, deze wel steeds het dubbele heeft gegeven. Hij herinnerde aan veertig jaar geleden. Het St. Elisabeth-zie kenhuis was toen nog een beschei den gebouw. Medisch en technisch heeft men in dit huis een enorme groei beleefd, een groei, die de heer Den Dubbelden heeft méébeleefd en aangekund. De wethouder noemde het werk van de jubilaris ook soci aal-medisch van belang en daarom verheugde het hem te kunnén mee delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Den Dubbelden te onderscheiden met de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij feliceerde tevens namens het gemeentebestuur en speldde de jubilaris vervolgens de medaille op de borst. De moeder-overste van het kloos ter, moeder Cyrilla, feiliciteerde de heer Den Dubbelden, zijn echtgenote en alle kinderen 'met dit feest. Trouw, liefde en toewijding waren de kenmerken van de heer Den Dub belden, die altijd de eenvoud zelve is geweest en gebleven. Daarom ook had men deze huldiging stilletjes moeten organiseren, want de be scheiden jubilaris zou er zich zeker tegen verzet hebben. De „vreugde van de arbeid" is de les die allen, die met de heer Den Dubbelden te maken hebben leerden. Deze huldi ging is geen formaliteit, maar be antwoording van de vriendschap die hij zelf steeds heeft gegeven. Mevr. Den Dubbelden bood zij vervolgens een bloemenmand aan. De heer Den Dubbelden schonk zij een TV-tafel en een mand met fruit. De heer A. van Dijk, technisch be drijfsleider van het ziekenhuis, dook in de veertig jaar historie; herinner de aan de stap, die de jubilaris wat zijn loopbaan betreft van de tram naar het ziekenhuis maakte, herinnerde ook aan de oor log '49—'45, toen de technische af deling erin slaagde de zaak draaiend te houden en, dank zij een nood- dynamo bewerkte, dat het zieken huis een van de weinige tehuizen was, dat over electriciteit kon be schikken. Met voorbeelden van toen en nu toonde de heer Van Dijk aan hoezeer alles veranderd is. De heer Den Dubbelden is dezelfde gebleven. Met waardering sprak hij over het werk, dat de jubilaris steeds kundig in alle rust heeft verricht. Hiervoor en niet minder voor de zeer pret tige samenwerking dankte de heer Van Dijk hem. Namens het personeel overhandigde hij een enveloppe met inhoud. Prins Bernhard open! in Leidse huishoudschool de Studentenflat De opening van de Studentenster- flat door Z.K.H. Prins Bernhard vindt plaats donderdag 28 januari om kwart over vier in de aula van de Christelijke Huishoudschool aan de Toussaintkade. Na de opening zullen het bestuur en de bewoners de ge nodigden in het studentenhuis ont vangen. GEM. AANKONDIGING WACHTVERBOD GEDEELTE AALMARKT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 30 decemJber 1959 een wachtverbod hebben vast gesteld voor de Aalmarkt, voorzover gelegen tussen het Waaghoofd en de Visbrug. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingeniëur-Direc- teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan dè door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, (behartiging van ver- keersbelangen ten doel hébbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6