Brand in fabriek te Twello Opneming geweigerd in Wilheiminagasthuis Advies om verkeers-snelheid Onbevredigend gesprek over moderne kerkbouw De Kleine Paradijsparade RECHTSZAKEN Stuurman liet gezin hulpeloos achter weekelykse CRonycke SPORT ZATERDAG 9 JANUARI 1960 DE LBÏDSE COURANT PAGINA 8 rRINSES IRENE IN SANKT ANTON Prinses Irene is gisteravond per trein in gezelschap van enige vrien dinnen uit Utrecht vertrokken naar Sankt Anton voor een korte winter- sportvacantie, zo deelt de rijksvoor lichtingsdienst mee. Rumoer om projectiel Een ongeladen mortiergranaat, waarbij de politie van Bergen op Zoom een bordje met het opschrift „levensgevaarlijk projectiel" had ge plaatst, blijkt in Bergen op Zoom en omgeving enig rumoer verwekt te hebben. Volgens de politie in deze plaats is het bewuste bordje op eerste kerst dag bij de ongeladen granaat, die op de Kerkhof laan werd aangetroffen, neergezet om alle eventuele risico's te vermijden. Bij controle op 28 de cember bleek het echter verdwenen te zijn. Gisteren bleek de politie, dat een tienjarige jongen het had gevonden en mee naar huis had genomen. On danks de verklaring van de broer van de knaap, die met verlof uit militaire dienst thuis vertoefde, dat het 20 cm lange mortiergranaat je ongeladen en ongevaarlijk was, wilde de moeder het niet in huis houden. Zij waar schuwde de politie echter niet, maar gaf het ding aan een buurjongen, die het volgens de politie ergens in het water heeft gegooid. De hulpverle ningsdienst zal het hieruit verwij deren. Trailer drukte auto inelkaar De nieuwe rondweg om Steenwijk, die twee gevaarlijke kruispunten heeft, waarop in een paar maanden tijds enkele zeer ernstige verkeers ongevallen zijn gebeurd, heeft giste ren een nieuw slachtoffer geëist. Een caféhouder uit Kielwindeweer (ge meente Hoogezand), die met een neef en een buurvrouw per auto op weg was naar de Noord-Oostpolder, werd op het kruispunt Rondweg Eesveenseweg afgeleid door auto's komende uit andere richtingen, waar door hij niet lette op het verkeer komende uit de richting Meppel. Zijn auto werd door een trailer gegrepen en in elkaar gedrukt De caféhouder werd ernstig gewond en is in de loop van de ochtend in het zieken huis te Heerenveen overleden. De beide andere inzittenden van de per sonenauto bekwamen geen letsel: De trailer kwam in de bermsloot terecht en ook de drie inzittenden daarvan bleven ongedeerd. Automobilist bij aanrijding omgekomen Op de rijksweg 13 onder de gemeen te Delft heeft zich gisteravond om ongeveer 18.00 uur een gecompli ceerd verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 32-jarige J. H. Schreurs uit Heemstede onmiddellijk om het leven kwam. Uit de richting Rotterdam reed een bestelauto op de uiterst linker baan van de drie rijbanen. De bestuurder wilde een auto die op de midden berm stond ontwijken, stuurde naar rechts en zag toen plotseling voor zich een autobestuurder krachtig remmen. Hij reed daarop toch de middenberm in en schepte de heer S., die achter zijn auto stond. S. werd over de middenberm geslingerd op de banen voor het tegemoetkomende verkeer," waar hij tot tweemaal toe door een auto werd overreden. ECHTGENOOT STAK ZIJN VROUW Een 33-jarige schoonmaker heeft hedennacht met een zakmes zijn 28-jarige echtgenote te Den Haag een oppervlakkige wond in de schou der toegebracht. De man wae enkele maanden geleden bij zijn vrouw weg gegaan en bij zijn ouders ingetrokken uit ergernis om het gedrag van zijn vrouw met andere mannen. Gister avond was hij echter weer naar zijn woning gegaan waai' hij zijn vrouw aantrof met een andere man. Hij trok zijn zakmes en stak zijn vrouw, waar na hij ook nog poogde zijn rivaal te steken die evenwel niet werd geraakt. De man is aangehouden. H. PRIESTERWIJDING Mgr. W. Bekkers, coadjutor van de bisschop van 's-Hertogenbosch, zal zondag 10 januari in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua (Mun- tel) te 's-Hertogenbosoh de H. Pries terwijding toedienen aan Fr. Guido Vlasman van de Orde der Minder broeders. In de bouwplatenfabriek N.V. Veld. hoen te Twello is gistermorgen om streeks half twaalf brand uitgebro ken. Het achterste gedeelte van de fabriek, waar zeer brandbaar mate riaal was opgeslagen, brandde geheel uit. De brandweer van Twello, die snel ter plaatse was, werd bij de blus sing bijgestaan door drie brandweer wagens uit Deventer. Nadat het dak was losgetrokken bestreed zij het vuur met nevelspui ten. Het voorste gedeelte van de fa briek kon behouden blijven. De brandweer is nog steeds met de na blussing bezig, die vermoedelijk nog de gehele nacht zal duren. De ver brande voorraad bestaat namelijk uit dicht opeengepakte houtvezel, die lang blijft nasmeulen. De leraar van een Amsterdamse middelbare school, vader van een driejarige jongen, van wie het Wil- helmina-gasthuis opneming had ge weigerd, heeft een adres aan de Am sterdamse gemeenteraad gericht, waarin hij een uiteenzetting van de feiten geeft. Op 4 november heeft de Gemeen telijke Geneeskundige dienst afwij zend beschikt op het verzoek om spoedopname van zijn driejarige zoon. daar er in de particuliere ziekenhui zen geen plaats was. De opname werd geweigerd, omdat de leraar niet bij een ziekenfonds was aangesloten en dus moest proberen zijn zoontje in een particulier ziekenhuis te laten opnemen. In zijn adres betoogt de vader, dat een ziekenhuis als het Wilheimina gasthuis, dat volledig uit de open bare kas wordt bekostigd, toeganke lijk moet zijn voor alle ingezetenen. Zulks zeker in geval van spoed- opneming. In het advies van de commissie verkeersveiligheid aan de minister van Verkeer en Waterstaat wordt een maximum-snelheid van 120 km per uur voor motorrijtuigen voorgesteld op de grote vierbaanswegen, waarvan de twee weghelften gescheiden zijn. Voor een vierbaansweg zonder scheiding tussen de weghelften wordt een maximumsnelheid aanbevolen van 90 km per uur. Op alle overige wegen zou een snel heidsbeperking tot 80 km moeten worden ingesteld, aldus het advies, volgens de „Volkskrant". Het wegvervoer naar Frankrijk In het begin van de week deden alarmerende berichten de ronde voor het Nederlandse wegvervoer naar Frankrijk. De Fransen leverden slechts minimale vergunningen af voor Nederlandse auto-transporten en dat zou in verband staan met een reorganisatie van het stelsel van uit gifte van vergunningen. Die reorga nisatie dreigde hierop neer te komen, dat het Nederlandse wegvervoer naar Frankrijk tot ongeveer écn derde zou worden ingekrompen. Na Nederlandse protesten heeft men vrijdag in Parijs besprekingen gevoerd met de Franse autoriteiten en naar verluidt is het resultaat daarvan, dat men in Parijs bereid bleek de situatie van 1959 te hand haven. Hiermede is dus een dreigen de catastrophe voor het Nederlandse vervoerwezen afgewenteld. TENTOONSTELLING „KERKBOUW NU" De tentoonstelling „Kerkbouw nu" in het bisschoppelijk museum te Haarlem zal wegens de grote belang stelling met een week verlengd wor den tot 18 januari, waarna de ten toonstelling onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op verschillende plaatsen in Engeland zal worden ge toond. De Amerikaanse marine heeft vrijdag bekend gemaakt, dat de v Zwitserse prof. Jacques Piccard met het diepzeeduikapparaat „Trieste" dieper onder de zeespiegel is door gedrongen dan ooit eerder is ge schied. De duik vond op 7 november jl. plaats in de Marianentrog in de Grote Oceaan.Prof. Piccard was bij zijn afdaling in de trog vergezeld van een Amerikaanse marine-offi cier, luitenant Walsh. De duik met het 75 ton metende apparaat heeft zes uur geduurd. In het kader van de tentoonstel ling van moderne kerkbouw in Ne derland, ingericht in het Bisschop pelijk museum te Haarlem, is in een der zalen van dit museum een ge sprek gehouden over het thema waaraan werd deelgenomen door kunsthistorici, architecten, priesters en leken. Ingeleid door de conservator van het Bisschoppelijk museum, dr Van Haren, hielden een tweetal kunst historici een korte uiteenzetting van hun inzichten, waarna onder leiding van mr. Ingbersen, verbonden aan het Kaski, de discussie werd gevoerd in de vorm van een forum. De heer Boeren, conservator bij het prentenkabinet van het Haagse Gemeente-museum, sprak over het interieur van de moderne kerk, ter wijl de heer Peters, werkzaam bij Monumentenzorg in Den Haag, zijn FRANSJE CRUL IN BREDA AAN GEKOMEN In de Teteringenstraat te Breda is donderdagavond, doodmoe van de lange reis, de bijna een jaar oude Fransje Crul uit Engeland gearri veerd. Fransje ging kort geleden met zijn ouders naar zee; zijn ouders zijn toen overboord geslagen. De kleine jongen is met „De Hinde" naar Ne derland gekomen. De gezagvoerder van dit schip, dat voor dezelfde rede rij vaart als „Deo Gloria" is kapitein Hazenberg, een zwager van de omge komen Jos Crul, die als eerste ma chinist op de „Deo Gloria" voer. De vrouw van kapit.ein Hazenberg had het kind overgenomen van kapitein Huizing van de „Deo Gloria" als de formaliteiten zijn vervuld zal het kind hoogstwaarschijnlijk worden toegewezen aan haar. Aan de mythologie ontsproten Enige tijd geleden heb ben we onze jaarlijkse narcissen uit de kast ge haald, waar de bollen een tijd lang in het donker opgepot hadden gestaan. Nu eerst beginnen ze goed uit te lopen. We willen niet spreken van „boden van het naderend voor jaar" want de winter moet nog komen. Toch brengen ze zelfs als kale sten gels al een zonnige sfeer van verwachting in de kamer. De narcis is een belangrijk produkt voor het Nederlandse bloembollengebied; het is een zeer populaire en ge makkelijke tuinplant, die daarom ook in den vreem de zeer gewild is. Nu is die plant helemaal niet kenmerkend Nederlands. Het Engelse „Lake dis trict" presenteert zich in iedere folder, als één groot narcissenveld, waar van de miljoenen bloemen zich dromerig spiegelen in de blikgladde meer tjes. Narcissus hoort aan het water; daar heeft hij zijn naam gekregen. In de Griekse mythologie was Narcissus een schone jon geling, die zich, gezeten aan het water in zijn ei- men met die van de In- gen spiegelbeeld verlief de. Hij stierf van verlan gen en op de plaats, waar hij gezeten was, groeide de bloem die wij, enkel of dubbel, mèt of zonder trompet, geel, wit of bont „Narcis" noemen. Een andere plant, die we aan een mythologische gebeurtenis zouden dan ken, is de „Monnikskap" (Aconitum napellus), die 's zomers in bijna heel Europa bloeit. De plant komt veel voor in het ge bergte. Aan het eind van een hoge stengel met gladde, handvormige, scherp gespleten blade ren, bevindt zich een tros donkerpaarse bloemen, die aan een kap of helm doen denken. In Nederland wordt de Monnikskap niet hoog maar in Scandinavië kan de indrukwekkende, forse plant scherp afste ken tegen de witte hui zen. In Noorwegen wordt ze „Turhjalm" genoemd: helm van Thor. Thor is de dondergod in de Germaanse mytho logie; een sterke reus met lange baard, die met zijn hamer op de wolken slaat en zo de donder veroor zaakt. Hij is een goede god, van wie verschillen de attributen overeenko- do-Europese „Hemelgod". De Romeinen noemden Thor Jupiter, wiens func tie de Grieken toedachten aan Zeus. Toch was het niet Zeus, die iets met de Monniks kap te maken had, maar de held Heracles, zoon van Zeus en Alcmene. In op dracht van koning Eurys- theus moest hij twaalf werken verrichten. De meest bekende daarvan zijn wel het reinigen van de Augiasstal, en het ont voeren van de hellehond Cerberus uit de onder wereld. Het was een ver vaarlijke, woedende hond met meer dan één kop. Bij deze gelegenheid kwijlde het dier van machteloze woede en waar het speeksel viel. groeide volgens de overleve ring de gevaarlijke gif plant, .Monnikskap" Toch is de plant niet zo vergiftig, of er wordt wel een geneesmiddel uit be reid. De wortelstok levert namelijk Aconitum en aconitine of Tinctura Aconiti die gebruikt wor den tegen neuralgiëen, koorts, aangezichtspijnen, griep, rheumatische pij nen en angina. We genieten dus nog steeds de vruchten van Heracles' werken. Drie maanden geëisi De 27-jarige stuurman op de Rijn vaart J. van U. uit Rotterdam, heeft gistermiddag voor de rechtbank te Dordrecht terecht gestaan omdat hij op 1 oktober 1958 naar Duitsland was gegaan en zijn vrouw en drie kin deren in hulpeloze toestand had ach tergelaten. De man wist niet veel te vertellen. Hij was op 4 juli teruggeko men naar Nederland, zodat zijn gezin negen maanden zonder zijn financiële steun had moeten leven. Op het mo ment kon hij zelfs niet eens met ze kerheid zeggen, of hij nog getrouwd was of niet. De officier van justitie vond het een onverkwikkelijke ge schiedenis. Hij eiste een gevangenis straf voor de tijd van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met aftrek en twee jaar proef tijd. De rechtbank zal vrfjdag 22 jan. uitspraak doen. ONGELUK MET HEIMACHINE BERECHT De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft gistermiddag twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van 500, subsidiair drie maanden geëist tegen de 45-jarige heier A. C. L-, die ver antwoordelijk werd gesteld voor een ongeval tijdens heiwerkzaamheden in Dordrecht. Verdachte had, aldus de tenlastelegging, roekeloos en onvoor zichtig gehandeld door een zoge naamde „oplanger" op een in de grond geslagen heipaal te plaatsen, waarvan de kop niet „gekruind" was geweest. Tengevolge hiervan was tij dens het heien de oplanger van de paal afgevallen en terecht gekomen op het been van een arbeider, die hierdoor ernstig werd gewond. De heier zeide op deze wijze al duizenden palen te hebben geslagen, maar een getuige-deskundige dacht er niet zo licht over als hij. Deze ver klaarde onder meer, dat aan de op langer een touwstrop bevestigd had moeten worden, zodat deze niet had kunnen vallen. Een andere getuige, een bouwkundige, die naar het heien had staan kijken, vertelde de recht bank, dat hij het ongeluk had zien aankomen. De officier van justitie zeide het bijzonder ernstig te vinden, dat om der wille van wat tijd met primaire veiligheidsmaatregelen gespot wordt. De rechtbank zal 22 januari uitspraak doen. licht liet schijnen over de uitwen dige bouw. Samenvattend moet helaas gezegd worden dat het gesprek vrij nega tief dus onbevredigend is verlopen. Vooral de heer Boeren formuleerde vagelijk een aantal (persoonlijke) wensen, die over het algemeen nogal in de ruimte zweefden en waarmee hij zijn gedeeltelijk deskundig, ge deeltelijk slechts belangstellend ge hoor weinig vermocht te overtuigen. Jammer was het ook dat een der inleiders een nogal scherpe aanval meende te moeten lanceren aan het adres van prof. Granpré Moliere. Dit lokte aan het einde van de discussie een met feiten gestaafd verweer van een der aanwezige kerkarchitecten uit (de heer Nix) maar een dupliek bleef achterwege onder verontschul diging, door gespreksleider Ingber sen, van tijdnood. Moderne mens verlangt moderne expressie. Met behulp van dia's gaf de heer Boeren een summier overzicht van de ontwikkeling van het kerkinte rieur. Het streven van de moderne kerkbouwer moet gericht zijn op overzichtelijkheid, lijnvoering in de richting van het voornaamste deel i.e. het altaar en goede rangschik king. Als moderne kerken beschouw de deze inleider de Expokerk en de kapel van Le Corbusier te Ron- champs. In tegenstelling met vroe gere mistiek aandoende schemer hier een „lyriek van licht", ook in de kleine ruimte. De moderne kerk wordt gebouwd .van materialen waarin de bouwer zich thuis voelt, glas en beton, staal en aluminium. Er moet een natuurlijke betrekking zijn tussen priester en gelovige; het altaar komt los van de achterwand, uit de absis en wordt ontdaan van overbodige details. De bij-altaren verdwijnen „uit het gezicht". Het hoofdaltaar heeft een centrale plaats, zelfs wordt hier en daar ook het doopvont een centraal punt in de kerkruimte. Spr. wil zo weinig mogelijk ban ken; de gelovige, als huldebetuiger aan God en meevierders van de hei lige geheimen, moet dat staande doen. Door zo weinig mogelijk details moet het accent vallen op de essen tiële zaken. De ruimte moet zo juist mogelijk naar functionaliteit worden verdeeld. Als modern mens verlangt spr. een moderne expressie, maar naar zijn inzicht hebben de moderne kerkenbouwers daaraan niet vol daan. Het oude jaer verdween, met nieuwe moed gaen wy maer weer beginnen; frisch van de leever gaen wij ons besinnen op wat in stad en streeck ons' ooghen gaen voorby. Wat brenght het nieuwe jaer voor U en my? 'k En weet het niet; all' vreughde en all' sorghen leyt in de schoot der toekomst nogh verborghen. Sal het belooningh syn of soms wat straf? Noghmael, 'k en weet het niet en wachte rustigh af. Veel vroede vaederen deeden nogh hun best en roerden trom en mond, als wilden sy op 't lest nogh eeven gauw het herte uyt gaen storten. Verlanghen quam naer voor, oock wierd er wat gemord en heyt men by het scheyden van de marekt het politcque tuyntjen nogh wat bygeharekt. 'k Will' nogh wat verder in het oude jaer gaen duyclcen: juyst op de wende (om een mooy woord te gebruyeken) was 't feest in Groenendyck en Noordwyck (aen de see) waer in de kerek twee paeters O.S.B. voor d' eerste mael de misse mochten vieren sooals gebruyckelyck op plechtighe maniere. Het waeren dom De Wolf en dom N. Wesselingh. Maer Soeterwou vernam een droevigh dingh: daer souden, nae jaeren werek, de susterkens verdwynen. De Suydbuert eerlangh mist de susterlycke lynen van 't bruyn haebyt en de bedeesde kap. In 't lieflyck Hillegom, daer viel de groote klap van anderhalve tonne uyt het voetbalgockie. Een kistenmaeker viel dit vette broekie pardoes in syne Warmerdamsche schoot. Naetuurlyck was met oudjaer daer de vreughde groot, maer Haeserswou nam droevigh afscheyd van Den Braver, die langhe jaeren was een groote draever in de renbaen van het burgherlyck belangh. Braef, braever, braefst songh hy syn swaenesangh. Toch gingh ons Noordwyck weer de crone spannen: daer was een vrouw te argh soo veele mannen die vierden in 't verleen een gouden jubileê, waer Joffer Brekelmans het sestich jaeren deê. Wie het sóo langh in éene baen kon rooyen, die magh sich waerlyck met een lintjen tooyen. Oover de drempel (weerdighl) moet ick nu toch gaen en sie in Alphen 't eerste bruydspaer staen, het eerste paer, dat vyftieh mooye jaeren aen echtelycke trouw de houwelycksmin. mocht paeren. Als eerst dit jaer vlecht ick een gulden crans om 't hoofd van Finkenflugel-van der Lans. En voorts will ick met sondaghs-wenschen sluyten: Veel sonneschyn door onbeslaeghen ruyten! WILLEM VAN HORSTENDAEL KORFBAL GEEN KORFBAL DIT WEEKEINDE De Koninklijke Nederlandse Korf- 'baibond heeft alle wedstrijden, die voor zaterdag 9 en zondag 10 januari a.s. waren vastgesteld, in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Ook de wedstrijden van de regio nale korfbalbonden gaan niet door. POOL VORSERS VAN USSCHOT8 GEHAALD Een Amerikaans transporttoestel op ski's is er vrijdag in geslaagd op de noordwestelijk van Alaska drijven de ijsschots te landen, waarop 25 Amerikaanse poolvorsers en mili tairen geïsoleerd waren. De ijsschots, die hun een tijd lang tot basis bad ge diend was door afbrokkeling niet lan ger betrouwbaar. Een eerste deel van de uitrusting en bemanning is reeds geëvacueerd, de rest zal in de ko mende dagen volgen. t HOORNTJE Scheepsberichten Eigentijdse bouw. De heer Peters sprak over de kerk in stedebouwkundig voorkomen. Het is vreemd dat in de nieuwe woon wijken de kerk veelal losstaand wordt gebouwd en dat in „trooste loze" moderne stadsdelen van de kerk monumentaliteit wordt geëist. Waarom de kerkgevel niet opgeno men in de straatwand, zoals b.v. „De Papegaai" in de Kalverstraat te Am sterdam, een der mooiste kerken die spr. kent? De heer Peters meent voorts dat rond de kerkgebouwen te veel nevenzaken worden gegroe peerd, jeugd- en verenigingsgebou wen, die met het kerkelijke leven in de strikte zin niets hebben uit te staan. De kerk moet harmonieus in het stadsbeeld worden opgenomen en geen „geïsoleerd agglomeraat" van bouwwerken worden. Wel eist de moderne liturgie een modern omhulsel. De moderne mens stelt zich God en de heiligen anders voor dan het voorgeslacht, zonder pompe. Ook het kerkgebouw moet eigentijds zijn zonder pompeus ver toon van troonhemels en optorenen- de altaren. Uit het op deze twee korte inlei dingen gevolgde gesprek bleek wel dat men over het algemeen de theo rieën van de beide sprekers niet ge heel wilde volgen. Speciaal het begrip „modern" was een bron van meningsverschil. Een der opponenten noemde de geest van de tijd een zeer onbetrouwbare gids en volgens diens inzicht bestaat er geen z.g.n. moderne kerkarchitec tuur. De uitdrukking „moderne liturgie" is een misvatting, deze essentiële zaak is niet modern maar van alle eeuwen. De vorm, het omhulsel, van de ruimte, waarin de oude liturgie wordt gevierd, kan modern zijn en er valt dan ook een eigentijds accent te bespeuren. Zo goed als een Ro meinse basilica een andere schik king vraagt dan een Byzantijnse kerk, zo goed wordt die ook ge vraagd door de architectuur van deze tijd. Dan komt echter de vraag op waardoor deze andere schikking wordt gevraagd, door de hedendaag se architectuur of door de zogeheten „moderne liturgie". ER IS GEEN ENKELE SLIJTER, met welke vergunning ook, die ons er aan helpen kan. De beste en fijnste banketspecialist kan niet aan ons verzoek voldoen. En zelfs in onze meest mystieke dromen wordt ons geen oplossing geopenbaard. Zoals de oude, naarstig arbeidende alchi misten roerend in dampende potten in een zwavelnevel boven „de steen der wijzen" zich een neurose zochten naar het levenselixer, zo smachten wij al jaren de ene dag wat meer dan de andere naar veredelde am brozijn. Iia onze korte-broekenperiode is het begonnen. Toen heeft men ons lekker gemaakt. Onder het Lof. De reine maagdenwijn deelde onze be langstelling niet, maar de ambrozijn deed ons watertanden. Het was steeds een abstract voorproefje, maar de be geerte was opgewekt. Want wat in een kinderziel gegoten wordt gedijt er uitstekend en is bijna onuitroei baar. Zo is de dorst verklaarbaar waar mee wij steeds 's avonds uit de kerk kwamen en die thuis gelest moest worden met limonade. Nu, na jaren, zün wij nog even ver. Sinds onze schoolse ontmoetin gen met de klassieken weten we hooguit, dat het een onbestendig soort spijs moet zijn die bovendien onsterfelijk maakt. Of het nu spijs is of niet, wij krijgen bij het fluis teren van de naam reeds een niet te beschrijven dorst. Wij vermoe den, dat de oude goden binnenska mers stille genieters waren en me nig glaasje geheven hebben, maar dat ze het niet hebben willen we ten. Daarom gaven zij de geschied schrijvers opdracht, ambrozijn te ver eeuwigen als een alledaagse goden spijs zoals wy nu aardappels eten en er verder maar over te zwij gen. En zo is het gebleven. De deskun digen breken er zich 't hoofd niet meer over en laten in het midden of het iets met rozijnen, frambozen, aman delen of zelfs met azijn te maken heeft. Ze laten het er maar bij zit ten, de geleerden. Dat is nu juist, was ons van de vorsende wetenschap zo zwaar tegenvalt. Want wat baat het, als je een auto op zonne-energie kunt laten lopen en je kunt de sa menstelling van een snert-receptje niet vinden? Als we nog wat langer jong hadden mogen blijven hadden we het gevonden; dat weten we ze ken. Nu gaat het niet meer. Mis schien zijn we al te volwassen voor ambrozijn. EEK. ACILA (t) 8 van Hamburg naar Cu racao; ALMKERK 8 te Genua; ALP- HACCA 8 van Bremerhaven naar Ham burg; AMSTELMOLEN 8 te Liverpool; APPINGEDIJK 8 te Bremerhaven; AS- TRID NAESS 7 van Boston naar Aru ba: CALTEX ROTTERDAM (t) 8 van Bahrein naar Singapore: GROOTE BEER 9 te Melbourne; GROOTEKERK 8 van Port Said naar Tunis; HECTOR 8 te Hamburg. HOUTMAN 9 te Lyttle- ton: KATELYSIA (t) 10 te Niigata verw. KOROVINA (t) 9 te Buenos Aires; LEI- DERKERK p. 8 Perim naar Antwerpen; LOENERKERK 8 te Khorramshar; MAASKERK 9 te Calcutta; MALEA (t) 8 van Singapore naar Sorong; MOHA- MED REZA SHAH ft) 8 van Southend naar Port Said; NEDER WAAL 8 van Soerabaja naar Pladju; POLYPHENUS 9 te Kobe; PRINS ALEXANDER p. 8 Ouessant naar Antwerpen; RADJA 8 te Santander; RIDDERKERK 8 te Lissa bon; ROTTI 8 te Port Swettenham; SA- NANA 9 te Saigon; SAROENA (t) 8 van Singapore naar Pladju; STAD SCHIE DAM 8 van Gent naar Rotterdam; TA- RAKAN 9 te Soerabaja; TEIRESIAS 7 van Hongkong naar Tjimani; TJIBODAS 9 te Makassar; VAN NECK 9 te Dune- din; VAN RIEBEECK 8 te Aden; WAI- KELO 8 te Tanga; ACHILLES 10 te Chimbote verw.: AEGIS 8 van Mobile naar Houston; ALKES 8 te Recife; AM- STELKROON 8 van Port Said naar IJmuiden; AMSTELMEER 8 te Aruba: ARNEDIJK 8 van New Orleans naar Le Havre; BATJAN 9 te Halifax: BILLITON 8 van Khoralmufatta naar Bandar Sha- pur; CASAMANCE p. 8 Las Palmas nr. Fecamp; CASTOR 8 van Volos naar Iz mir; CELEBES 8 van Beira naar Dar es Salaam; CHARIS 8 van Hamburg naar Bremen; CONGOKUST p. 8 Las Palmas naar Freetown; DIEMERDIJK p. 8 Mo- na Passage naar Londen; EEMLAND 9 te Santos; HESTIA 9 te St. Kitts; KEL- LIA (t) te Pta Cardonn verw.; KINDER DIJK 8 van Havana naar Houston; KO RENDIJK 8 te Philadelphia; LEEU WARDEN 8 dw. Kp. Maysi naar Guay aquil; MEERDRECHT 8 van Baltimore naar Hamburg; MERSEY LLOYD p. Gibraltar naar Rotterdam; MERWEDF P te Lagos; MONTFERLAND 8 van San tos naar Palmas; NAESS TIGER (t) 8 te Ceuta; NIAS 8 van Manta naar Buena Ventura, 9 te Buena Ventura; OBERON p. 8 Aruba naar La Quaira; ORANJE FONTEIN 8 van Southampton naar Las Palmas; OSIRIS 9 te Curacao; PRINS DER NEDERLANDEN 8 van Hamburg naar Amsterdam; PRINSES IRENE 9 te Vera Cruz; PRINS WILLEM VAN ORANJE 8 van Le Havre naar Rotter dam; SCHELPWIJK 8 van Tunis naar Alexandrië; SCHIE 8 van Bremen naar Amsterdam; STATENDAM 8 van New York naar San Juan; TELAMON 8 van Port of Spain naar New York; TEUCER 11 Honolulu verw.; THELIDOMUS <t> 8 van Pta Miranda naar Curacao; TJI- PONDOK 8 van Walvisbaai naar Kaap stad; TOMOCYDLUS (t) 9 te Aruba: VAN DER HAGEN 8 van Freetown naar Monrovia; WELTEVREDEN 8 van Bre men naar Hamburg; WILLEMSTAD 8 van Madeira naar Pta Pltre; WOENS DRECHT 9 te Takoradl; IJSSEL 8 van Tanger naar Rotterdam; ZAANLAND p 8 St. Paulsrock naar Monte Video; ZON- NEKERK 9 van Duinkerken naar Ant werpen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3