S)e £cid^e0oii^cmt Congres Duitse Rijkspartij verboden Crisis in Franse regering Strenge straffen tegen hakenkruis-gekladder Is er een „Europees legioen"? Minister Oberlaender komt zich verantwoorden Katholiek en socialist gaat niet samen HOE wordt het weer? VORST Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 9 JANUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14909 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1-SO. cvergeleverd, nadat gebleken was, dat hij in een kazerne in Stuttgart een biljet met anti-Joodse leuzen en na- tionaal-socialistische symbolen had opgehangen. De dader, afkomstig uit West-Berlijn, zei een overtuigd anti semiet te zijn en lid te zijn geweest van de extremistische „Deutsche Reichspartei". In Aschaffenburg bij Frankfort werden donderdagavond twee jonge- De regering van de Westduitse deelstaat Rijnland-Pfalz heeft het openbare aangehouden, die hakenkruisen partijcongres, dat de Deutsche Reichspartei dit weekeinde in Kaiserslautern °P een school schilderden, viilde houden, verboden, aangezien leden van de D.R.P. de laatste tijd be- De minister voor culturele zaken trokken zijn geweest bij anti-joodse en anti-democratische incidenten. van Hessen, prof. Schuette, heeft De voorziter van de D.R.P., de voormalige SS-generaal Wilhelm Meinberg opdracht gegeven in de hogere klas- zou een rede houden op het partijcongres, dat zou worden gehouden in de sen van de openbare scholen te ver- Landbouwhal te Kaiserslautern. tellen, welk een verderfelijke rol het hakenkruis in de geschiedenis van IN STRIJD MET DE GRONDWET. Uit Berlijn meldt „Reuter", dat een Duitsland heeft gespeeld. Westberlijnse rechtbank de 49-jarige Het Westduitse ministerie van bin- Alfred Staats, een employé van het nenlandse zaken onderzoekt thans of stadsbestuur, tot zeventien maanden het hof voor grondwetzaken te Karls- gevangenisstraf heeft veroordeeld ruhe kan worden gevraagd het be- wegens het brengen van de Hitier- staan van de Duitse Rijkspartij in groet in een restaurant, strijd te verklaren met de grond- In Dortmund is vrijdag een 42-ja- tegen de anti-semitische en neo-na- wet. rige kelner tot vier maanden gevan- zistische incidenten. De betogers genisstraf veroordeeld wegens min- droegen spandoeken mee met op- De partij heeft één afgévaardig- derwaardige uitlatingen over Joden schriften als: „Tegen rassenhaat", de in het parlement van de deel- in een café. „Tegen antisemitisme",, ,Weg met de staat Rijnland-Pfalz. Zij <»s in geen Een 19-jarige vrijwilliger in het kladderaars" en „Geen nazi's op de enkel ander Duits parlement verte- Westduitse leger werd aan de politie universiteiten", genwoordigd. In de in 1953 en 1957 in West-Duitsland gehouden algeme ne verkiezingen verwierf zij drie honderdduizend stemmen, ongeveer één procent van het totaal. De Duitse Rijkspartij is voorstand ster van een onafhankelijke West duitse buitenlandse politiek. Zij eist terugtrekking van de Westerse en Russische troepen uit Duitsland. Franse autoriteiten hebben een on- De Sjah van Perzië en zijn gema lin, keizerin Farah, zullen op uitno diging van koning Boudewijn in mei een staatsiebezoek aan België bren gen. Op 11 mei a.s. komt het vorsten paar te Brussel aan voor een bezoek van twee of drie dagen. „Stille mars". In West-Berlijn hebben vrijdagavond tienduizenden jongeren een „stille mars" gehouden om te protesteren Pinay verzet zich De Franse minister van financiën n economische zaken, Antoine derzoek gelast naar de juistheid van Pinay, die donderdagavond van een de berichten, volgens welke straal- korte vakantie is teruggekeerd en vliegtuigen donderdag j.l. hakenkrui- vrijdag zijn werkzaamheden heeft sen in de lucht boven Marmande, in hervat, heeft tegenover de pers ver- Zuid-West-Frankryk, hebben gete- Waard, dat hij niet akkoord kan kend. gaan met een project, dat in strijd zou zijn met de tot dusverre door de „Europees legioen"? franse regering gevolgde politiek. „Reuter" meldt uit Wenen dat al daar de Oostenrijkse journalist Al fred Borth, op verdenking van na- tionaal-socialistische bedrijvigheid, is gearresteerd. Hij zou in een door hem geschreven artikel een wet heb ben geschonden, waarin het bedrij ven van Nationaaï-socialistische propaganda wordt verboden. Het communistische dagblad „Volksstimme" noemde Borth vrijdag de leider van het „Europese legioen". Volgens het blad is dit een in het najaar van 1959 te Rome in het le ven geroepen internationale organi satie, waarvan het programma een duidelijk nationaal-socialistisch stem pel zou dragen. Het hoofdkwartier van het „Europese legioen" zou te Wenen zijn gevestigd. Hij gaf in het bijzonder uiting aan zijn verzet tegen het plan, de werk nemers medezeggenschap in de on dernemingen te geven, wat naar zijn mening zou uitlopen op Sowjetize- ring van de ondernemingen en het creëeren van vele duizenden functio narissen om toezicht op de onderne mingen te oefenen. Hij was evenzeer gekant tegen de oprichting van een staatsbank voor economische ontwikkeling, wat vol gens hem een staatsbank voor kreu pele ondernemingen zou worden. Verwezenlijking van dit plan zou naar de mening van Pinay alle zwakke ondernemingen ertoe bren gen kredieten aan de staat te vra gen. Ook de geprojecteerde oprichting Klokjes meten, voordat het te laat is Nu kortgeleden is ontdekt, dat er horloges in de handel zijn, waarvan de cijfers op de wijzerplaten gevaarlijke radio-actieve straling, verspreiden zijn ook in Nederland diverse diensten in 't geweer gekomen om deze gevaarlijke klokjes uit de roulatie te nemen. Vrijdagochtend begonnen in Amsterdam ambtenaren van de keuringsdienst van waren met draagbare meet-apparaten een speurtocht naar gevaarlijke uurwerken. Zodra men een dergelijk hor loge had gevonden, werd het in beslag, genomen. Boven: op het Amsterdamse Waterlooplein; onder: in een horlogewinkel in de binnenstad. van een nationale maatschappij voor de distributie van aardolie is voor Pinay onaanvaardbaar. Meer politiek dan financieel. In Parijs beschouwt men het con flict tussen Pinay en Debré als in wezen meer politiek dan financieel van aard, aldus schrijft Reuters cor respondent Harold King. Pinay heeft geen geheim gemaakt van zijn verschil van mening met president De Gaulle over zekere as pecten van de buitenlandse politiek, waaronder het aandringen van de Gaulle op meer zeggenschap van Frankrijk bij strategische beslissin gen van de Navo en het gebrek aan geestdrift, dat De Gaulle zou hebben voor het streven naar ontwikkeling van de supranationale politieke in stellingen van de E.E.G. In het openbaar heeft Pinay zijn kritiek tot de economische en finan ciële politiek beperkt. Maar de wer kelijke onenigheid tussen Pinay en de rest van het kabinet vloeit naar de mening van waarnemers te Pa rijs voort uit het feit, dat Pinay denkt aan de toekomstige positie van zichzelf en zijn conservatieve partij. De conservatieven zijn helemaal niet gelukkig met De Gaulle's politiek van zelfbeschikking voor Algerië. Zij zijn ook van oordeel, dat de presi dent te veel macht uitoefent en zou den graag terug willen naar een regiem, waarin het parlement een grotere rol speelt bij de bepaling van de regeringspolitiek, aldus Harold King. „Zwarte magie" in Australië De staf van het ziekenhuis in Perth (Westelijk Australië) had de vijf tienjarige Charlie Jundar, een in boorling, eigenlijk al als een hope loos geval opgegeven en meende dat zijn overlijden nog slechts een kwes tie van tijd was. Het betrof een van de beruchte gevallen van „moord door zwarte magie", zoals onder pri mitieve volkeren vaker zijn waarge nomen. Charlie was slachtoffer van zijn nieuwsgierigheid geworden en betrapt toen hij een inwijdingsplech tigheid van mannen in het uiterste noordwesten van Australië bespied de. De stamtovenaar had hem met een toverbeen aangeraakt en gezegd dat hij zou sterven. De jongen kwijnde inderdaad weg en er scheen geen kruid tegen gewassen. Maar donderdag wendde men een laatste middel aan: Charlie kreeg onder narcose een shockbehandeling. Direct daarna maakte de jongen tot ieders opluchting een veel levendiger indruk. Hij vroeg voor het ^erst om eten en de artsen hebben nu goede hoop, dat Charlie geheel zal herstel len. In een artikel, dat handelt over de verhouding tussen katholicisme en socialisme betoogt de Osservatore Romano, dat het socialisme zelfs in zijn meer gematigde vorm, zelfs als het de socialisatie en de klassenstrijd verwerpt, niet in overeenstemming kan worden gebracht met het ka tholicisme. „Niemand kan tegelijk een goed katholiek zijn en een echte socia list". In verband met de nieuwe stro mingen, welke zich in het Duitse en Franse socialisme in de Labour van Engeland en in het Japanse socia lisme openbaren, herinnert het or gaan van het Vatikaan en herhaalt ten dele ook de richtlijnen van de Kerk, die ten aanzien van het socia lisme gegeven zijn in het bijzonder die welke in de encycliek „Quadra- gesimo Anno" van Pius XI zijn neer gelegd. „Dit document" zo betoogt de Os servatore, „blijft ondanks het feit, dat het enige tijd geleden geschre ven is, aktueel. Sommige bladzijden schijnen zelfs juist geschreven te zijn, om 'n antwoord te geven op de vragen, die vandaag worden gesteld door zondags- en feestredenaars, of door kranten en periodieken, zelfs van katholieke inslag". De Osservatore betoogt dan, dat men met leedwezen moet vaststellen, dat velen onvoldoende op de hoogte zijn van de sociale leer van de Kerk. Anders zouden tegenwoordig ver schillende vragen zelfs niet worden gesteld. In het bijzonder de Italiaanse ver houdingen besprekend zegt Osser vatore, dat men zich niet moet over geven aan de illusie, dat het socia lisme zich ooit zal .losmaken van de hang naar het communisme. En daar om blijft het een gevaar. Zoek het oor! De politie in Aengelholm bij Hael- singborg in Zuid-Zweden heeft vol gens persberichten naar een oor moe ten zoeken, dat bij een verkeerson geluk was afgerukt. Het slachtoffer lag reeds op de operatietafel, toen de chirurg de po litie alarmeerde om het ontbrekende oor te zoeken. Het moest binnen en kele minuten gevonden worden om dat het anders bevroren zou zijn. Een politie-auto met loeiende si rene ging naar de plaats van het on geluk. Deze tocht had het beoogde succes en de chirurg kon de patiënt verder behandelen. Over de afloop van het ingrijpen is nog niets bekend. Arrestaties van geestelijken in Zuid-Slavië In Katholieke kringen te Belgrado is vrijdag vernomen, dat in de laatste drie maanden in verschillende delen van Zuid-Slavië een aantal Katho lieke geestelijken en priesterstuden ten in hechtenis zijn genomen. De arrestaties zijn verricht te Se- rajevo, Zenica en Travnik in Bosnië, te Zagreb en Djakovo in Kroatië en te Zenum nabij Belgrado. In Skoplje in Macedonië is een kerkelijk archief doorzocht, waaruit documenten zijn gelicht, die in beslag zijn genomen, zo zei men. Mede-schuldig aan massa-moord De Westduitse minister voor vluch telingenzaken prof. Theodor Ober laender verschijnt vandaag in Den Haag voor een bijzondere commissie, welke een onderzoek instelt naar de beweringen omtrent zijn gedragingen gedurende de oorlog. De Duitse verzetsorganisatie „Zen- tral Verband von Deutschen Wider- standskaempfer" heeft verleden jaar een internationale commissie voor onderzoek inzake de gebeurtenissen in Lemberg in 1941 in het leven ge roepen. Deze geheel uit verzetslie den bestaande commissie heeft tot taak te trachten de gebeurtenissen in Lemberg in 1941, waar bij troe penbewegingen 34.000 doden werden aangetroffen, op te helderen. Dit speciaal naar aanleiding van de door de Sovjet-Unie aan het adres van minister Oberlaender gerichte be schuldigingen. De Poolse communistische leider Gomoelka zou verklaard hebben, dat Obelaender als toenmalige Haupt- manführer der S.A verantwoordelijk was v. d. moord op Poolse professoren in Lemberg gedurende de oorlog. Prof. Oberlaender heeft die beschul diging ontkend. Hij zeide, dat Sov jettroepen 2400 mensen in Lemberg hadden gedood vóór de Duitse troe pen de stad binnentrokken De openbare aanklager te Bonn was van oordeel, dat er op grond van het Russische prinses in Den Haag getrouwd Mr. Anthony A da ma Zijlstra, gede legeerd lid van de Maatschappij Zee bad Scheveningen, is gisteren in alle stilte in het Haagse stadhuis in het huwelijk getreden van de Russische prinses Irina Orlow. Bruidegom (57) en bruid (42) heb ben elkaar drie maanden geleden in Parijs ontmoet Prinses Irina is nooit in Rusland geweest. Zij stamt af van een van de vier buitenechtelijke zoons van graaf Feo- dor Orlow, de jongste broer van de graven Alexei en Grigorij Orlow, die in 1762 tsaar Peter de Derde ver moordde en Catharina de Grote op de Russische troon zette. De bruid is door haar moeder, prinses Nadejda Petrovna Romanow, een dochter van grootvorst Peter Nicolajewitsj Roma- r.ow, verwant aan het Russische vor stenhuis en daardoor ook aan de meeste Duitse vorstenhuizen. De echtgenote van de grootvorst Peter Nicolajewitsj was prinses Mi- litza, dochter van koning Nicolaas van Montenegro. Door een andere dochter van deze herderkoning, prin ses Helena, die met koning Victor Emmanuel van Italië was getrouwd, is prinses Irina verwant aan tal van andere vorstenhuizen. Het bruidspaar maakt zijn huwe lijksreis naar Duitsland, waar mr. Adama Zijlstra kennis gaat maken met de familie van zijn bruid. OBERLAENDER beschikbare materiaal geen reden was om aan te nemen, dat prof. Ober laender een aandeel had gehad in de moorden te Lemberg. De Duitse sociaal-democratische partij heeft er herhaaldelijk op aan gedrongen, dat prof. Oberlaender uit zijn functie zou worden ontzet met het oog op zijn beweerde nazi-verle den. Prof. Oberlaender is, zo meldt Reuter, in 1933 tot de Nazi-partij toegetreden. Hij bereikte de rang van Hauptsturmführer in de S.A. In 1939 werd hij benoemd tot „Reichs- führer" van de bond van het Duitse Oosten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's -«JTTE (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VORST Zonnige perioden en voorna melijk in de kustgebieden ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost Lidhte tot matige vorst. BOUDEWIJN NAAR PARIJS. Koning Boudewijn van België zal op 28, 29 en 30 juni een staatsiebe zoek aan Parijs brengen. Dit bezoek, op uitnodiging van president De Gaulle, is Boudewijns vierde officiële buitenlandse reis. Reeds eerder be zocht de Belgische koning de Ver enigde Staten, Luxemburg en (het vorige jaar) ons land. Boudewijn zal dit jaar op uitnodi ging van president Thomas ook nog een staatsiebezoek aan Portugal brengen. Engeland en Duitsland staan voor later op het programma. 10 Januari: zon op 08.46; onder 16.49; maan op 14.34; onder 05.21. 11 Januari: zon op 08.45; onder 16.50; maan op 15.16; onder 06.16. Hoogwaterstanden 10 Januari: v.m. 1.04; nam. 1.26. 11 Januari: v.m. 1.50; nam. 2.08. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: De artistieke medewerkers van de Franse radio en televisie hebben vrijdag besloten hun staking, die 12 dagen heeft geduurd, vrijdag te mid dernacht te beëindigen. Technici en journalisten, die terondersteuning van de kunstenaars eveneens in sta king waren gegaan hebben reeds eerder het werk hervat. Uit ski-lift gevallen Eerst nu is bekend geworden, zo meldt het Oostenrijkse persbureau A.P.A., dat op 5 januari de 27-jarige Nederlandse vrouw, Marina Polder man, in Klevec (Oostenrijk) van zeven meter hoogte uit een skilift is gevallen. De vrouw liep daarbij zware ver wondingen op en moest in een kli niek in Innsbruck worden opgeno men. Het ongeluk gebeurde toen een baanbeambte een Engelsman wilde verhinderen op een der stoeltjes te springen. Hij trok de man er af, waardoor de kabel ging slingeren, hetgeen weer tot gevolg had dat de Nederlandse vrouw viel Koude lucht, die langs de oostflank van een boven Noorwegen gelegen hogedrukgebied naar het zuiden stroomt, was vanmorgen tot in Ne derland, België en een groot deel van Duitsland doorgedrongen. I n onze oostelijke provincies vroor het bijna overal 5 graden, in de westelijke 1 tot 4 graden. De koude lucht is bo ven zee onstabiel, als gevolg hiervan kwamen vanochtend in hoofdzaak in de kop van Noord-Holland en in het Friese en Groningse kustgebied en kele sneeuwbuien voor. Tussen Spitsbergen en Noord-Noor- wegen bevindt zich een depressie, die over het Oostzeegebied naar het zui den gaat trekken. In verband hier mede verplaatst het Scandinavische hogedrukgebied zich wat in de rich ting van Denemarken. Dientengevol ge blijft de wind noordoostelijk en gaat de aanvoer van koude lucht tij dens het weekeinde door. De tempe ratuur daalt nog verder. De komende nacht is op de meeste plaatsen ma tige vorst te verwachten. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO licht bew. 14 C. licht bew. 8 onbew. 10 onbew. 5 zw. bew. 1 onbew. 2 onbew. 2 half bew. 3 sneeuw 3 zw. bew. 1 onbew. 0 geh. bew. 0 zw. bew. 5 licht bew. 5 sneeuw 2 sneeuw 3 sneeuw 0 sneeuw 2 zwaar bew. 2 half bew. 0 sneeuw 2 zwaar bew. 2 zwaar bew. geh. bew. 7 •egen 7 MADRID niet ontvangen MALLORCA zwaar bew. LISSABON geheel bew. Korreltje Het is altijd zo geweest, dat een man, die iemand vermoordt, een moorde naar is; vermoordt hij drie of vijf mensen, dan is hij een geboren mis dadiger; vermoordt hij er honderden met een goed werkende organisatie, dan is hij een geestelijk volkomen gezond bendeleider; maar vrrmoordt hij de mensen bij tienduizenden of miljoenen, dan komt hij als held in de geschiedenis terecht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1