MAN MAN Holland Festival 1960 met opera- en balletpremières Met ,Juf vertrok in Vlagtwedde de rust Stuurman nam naar boeien niet de moeite uit te kijken visie op televisie VRIJDAG 8 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Gustav Mahler- herdenking De voorlopige programmaplannen voor het Holland festival in 1960 om vatten ojn. een wereldpremière van de opera .Martin Korda D. P." van H. Badings en de opera „Jenufa" van L. Janacek, beide uitgevoerd door de Nederlandse Opera, „Capriccio" van Richard Strauss en „Wozzeck'' van Alan Berg, beide uitgevoerd door de Baycrische Staatsopera uit Mün- chen en de continentale première van *A midsummers night's dream" van Benjamin Britten, uitgevoerd door The English Opera Group. Voorts *Un nog onderhandelingen gaande over uitvoeringen van een Italiaanse kameropera door een Italiaans en semble. Wat het toneel betreft zal de Ne derlandse toneel manifestatie Bert. Brecht's „Der Kaukasische Krede- kreis'1 opvoeren. De Nederlandse Co- medie zal in Delft „Elckerlyc" opvoe ren en de „Compagnia Morelli-Stop- pa" uit Rome brengt „l'Impresario delle Smirne" van Goldoni. Er zijn onderhandelingen gaande over toneelvoorstellingen uit andere landen. Het Concertgebouworkest zal con certen onder leiding van C. M. Biu- lini, Bern. Haitink, Rafael Kubelik en Erich Leinsdorf uitvoeren. Solis ten zijn onder andere Isaac Stern, viool; Elisabeth Schwarzkopf, Ursu la Boese. Nan Merriman, zang. Ter herdenking van Gustav Mah ler (geb. 7 juli 1860) zullen het Con- vertgebouw-, het Residentie- en het Radio Philharmonisch Orkest onder Belangstelling voor Holland Festival groeiende De cijfers over het bezoek aan de Holland Festival manifesta ties in 1959 tonen aan, dat de be langstelling gestadig vooruit blijft gaan. De 78 uitvoeringen en concerten, gegeven te Am sterdam en Den Haag—Scheve- ningen, zijn door bijna l\0"00 per sonen bezocht. In vergelijking met het festival van 1958, waarin bij 86 uitvoeringen in dezelfde steden iets meer dan 82.000 be zoekers werden genoteerd, be tekent dit een toeneming van ongeveer 10 procent In totaal zijn 124 uitvoeringen in ons land gegeven, speciale ma nifestaties aJs die van het inter nationale orgel concours te Haar lem, de internationale filmweek te Arnhem en het internationaal beiaard concours te Hilversum, alle binnen het festivalkader,, niet meegerekend. Buitenlandse radio-omroepen uit twaalf landen zonden 78 uit voeringen direct of indirect uit Duitse en Scandinavische omroe pen spanden hierbij de kroon met 29 en 13 uitzendingen. Ver geleken bij 1958 werd hier een stijging van 23 uitzendingen ge boekt. De Ver. Staten verzorg den 4 uitzendingen. meer de volgende werken van deze componist uitvoeren: de tweede en vijfde symphonie; Das Lied vou der Erde en Lieder eines fahrenden Ge sellen. Onderhandelingen zijn gaande om dc door de Mahler-Gesellschaft in Wenen georganiseerde Gustav Mah- ler-tcntoonstelling voor het Holland Festival naar Nederland te brengen. Er zullen kamerorkesten worden gegeven door „I Musici" en „Het Ne derlands Kamerorkest", dat onder leiding zal staan van C- M. Giulini en Szymon Goldberg. Ingrid Haebler, piano en Elisabeth Schwarzkopf, zang zullen als solisten optreden. Onderhandelingen zijn gaaiide met enkele vooraanstaande buitenlandse balletgroepen. Het staat vast dat het „American Ballet Theatre" een voor stelling zal komen geven. Het Nederlands ballet zal premiè res van Hindemith-Balanchine's „De vier Temperamenten" en Tschai- kovsky-Balanchine's „Serenade" op voeren met medewerking van het Ne derlands Kamerorkest. Het tiende internationale orgel- concour.s zal dit jaar worden gehou den van 4 tot en met 8 juli en wel in Haarlem en Alkmaar. De laatste stad is ingeschakeld omdat het orgel in de Haarlemse oude St. Bavo thans wordt gerestaureerd. Het tweede internationale beiaard- concours te Hilversum zal dit jaar worden gehouden op vijf achtereen volgende avonden van 27 juni tot en met 1 juli. SMALDEEL V DRIE MAANDEN OP OEFENREIS Hr. ms Jagers Limburg en Gronin genbeide behorende tot strtèldeèl V, zullen voor hun reis .ïaar de Neder landse Antillen uit Den Helder ver trekken 15 januari, Hr. ms Walrus (eveneens behorende tot smaldeel V) vertrekt 14 januari uit Rotterdam. De schepen worden 30 januari a.s. in Willemstad (Nederlandse Antillen) verwacht. De twee eerstgenoemde schepen worden 11 april in Den Helder terug verwacht. Hr. ms Walrus op 6 april in Rotterdam. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post Worden verzónden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alchiba" 10 pan., ss „Amazon" 14 jan.; Australië: ms „Oostkerk" 12 jan., ss „Bendigö" 13 jan., ms „Queenland Star" 14 jan.; Brazilië: ss „Alchiba" 10 jan., ss „Amazon" 14 januari; Canada: ss „American Hunter" 10 jan., ms „Wes- terdam" 14 jan.; Chili: via New York 14 jan.; Indonesië: ss „Agaöenor" 11 jan.; Ned. Antillen: ms „Charis" 10 jan., ms „Queensland Star" 14 jan.; jan.; Ned. Nw. Guinea: ss „Peleus" 11 jan., ms „Borneo" 14 jan.; Suri name: ms „Solon" 13 jan.; Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: ms „Stir ling Castle" 10 jan.; Brits O.-Afrika: ss „Yalou" 11 jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Ouders boos; kinderen blijven thuis Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in een openbare vergadering in het ge bouw van het hoofdproduktschap voor Akkerbouwproducten gehou den, besloten, de besprekingen over eventuele contractteelt ten behoeve- van de industrie van kool en augur ken aan te houden tot de op 4 fe bruari a.s. te houden volgende ver gadering. Op het ogenblik zijn tus sen de industrie en telers van witte kool onderhandelingen gaande. Het overleg tussen de industrie en de telers van augurken zal binnenkort een aanvang nemen. In de vergadering van het bestuur van 4 december j.l. is de behande ling van het vraagstuk van even tuele contractteelt ook reeds aange houden. Meer dan 38 jaar had mejuffrouw E. Scheltens in de openbare lagere school van Vlagtwedde (Gr.) voor de. klas gestaan en alles was er pais en vree. Na het ontslag, dat de onder wijzeres enige tijd geleden verleend werd, toen ze de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, is er in het rus tige dorp aan de Duitse grens een felle schoolstrijd ontbrand. De ouders zijn boos op het gemeen tebestuur omdat dit college een nieu we onderwijzer benoemd heeft voor de gecombineerde eerste en tweede klas: het is de echtgenote van het schoolhoofd]. De ouders zeggen nu, dat hun kin deren niet genoeg van haar kunnen leren. Voor het overige hebben zij niets tegen haar. Toen juffrouw Scheltens met pen sioen ging, werd er geen echt af scheid van haar genomen. Ze bleef nog wat omdat er geen opvolgster voor haar was gevonden, tot groot genoegen van de ouders, van wie een groot aantal nog bij de oude onder wijzeres in de klas hadden gezeten. Onverwaoht en zonder enig par don kwam toen de aanzegging dat juffrouw Scheltens wel kon verdwij nen omdat het B. en W. behaagd had, Het Rode Kruis en de B.B. De directeur van het Nederland- sche Roode Kruis, de heer A. v. Em- den, heeft vandaag in het overzicht van de activiteiten van het Rode Kruis in 1959 meegedeeld, dat met het ministerie van Binnenlandse Za ken overeenstemming is bereikt over het probleem van de tuchtmaatrege len die van toepassing zijn op B.B.- leden, welke tevens lid zijn van het Rode Kruiskorps. Bij het overleg met het ministerie bleek, dat zowel op een vaste- als op een oproep-mobiele geneeskundige groep, mits geheel bemand met leden van het Rode Kruiskorps, het tucht- reglement niet van toepassing is. Het tuchtreglement van de B.B. werd noodzakelijk door de invoering van de noodwachtplicht. Aangezien ech ter vrij veel leden van het Rode Kruiskorps ook vrijwillige nood wachter zijn, werd overleg tus sen Rode Kruis en binnenlandse za ken noodzakelijk. de vrouw van het hoofd der school te benoemen tot tijdelijk onderwij zeres. Dat is helemaal niet, wat de drie en veertig ouderparen wensen. Toen de nieuwe juffrouw voor hét eerst voor de klas kwam, vond ze er maar vijf kinderen. De rest mocht niet komen van „thuis". De staking duurt nu al vanaf maandag en er is geen kans op, dat de vrede spoedig getekend 2al zijn want de oude onderwijzeres heeft in middels ander werk gekregen. Zij geeft nu les in de school van Boer- tange. Inmiddels leren de jongste schoolkinderen van Vlagtwedde he lemaal niets. Gedreven door heimwee naar die „oude, vertrouwde, wijze les", heeft men nu het plan opgevat om geza menlijk een autobus te huren om de kinderen naar de nieuwe school van Juffrouw Scheltens in Boertange te laten brengen. Andere ouders stemmen ervoor, de kinderen maar naar de christelijke school te sturen als b. en w. maar met een lege openbare lagere school blijven zitten. Burgemeester tijdens Nieuwjaarsrede: Rotterdams plannen worden snel uitgevoerd „Europoort verrijst zienderogen. Van het nieuwe zeehavencomplex op het eiland Roozemburg is reeds 65 procent van het baggerwerk klaar. Driehonderden vijf ha land is al op gespoten, er ligt al 9.5 km straat en de verbinding met de Nieuwe Water weg kan in het voorjaar gemaakt worden. De Shell begon al aan de bouw van een tankpark en met de aanleg van een pier voor zeer grote tankschepen". Aldus burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotter dam in zijn nieuwjaarsrede tot de Raad. Verdere puntaen uit zijn rede: er kwamen vorig jaar 23.291 schepen in de Rotterdamse haven tegen 22.252 in het jaar ervoor. Het personenver voer op het vliegveld Zestienhoven steeg met 40 procent, het vrachtver voer met 60 procent. Rotterdam gaat, behalve aan goede luchtverbinden ook steeds meer be hoefte aan goede wegverbindingen krijgen. Het internationale wegver voer van en naar de haven heeft het spoorwegvervoer reeds overvleugeld- Betere wegverbinding met W.-Duit- land en met name verbetering van de weg van Apeldoorn naar Twente en verder naar het Duitse industrie gebied staat op het Rotterdamse ver langlijstje. Bemanning stoomtankschip door Raad gestraft De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de kapitein van het stoomtankschip „Khasiella", A. van der K. uit Leiderdorp gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen voor de tijd van één week. Voorts strafte de Raad de eerste stuurman J. K. te Hilversum en de tweede stuurman C. D. M. uit Rotterdam beiden door het uitspre ken van een berisping. De derde stuurman N. J. S. uit Schiedam werd gestraft door hem voor drie weken de bevoegdheid te ontnemen als stuurman te varen op zeeschepen. Voor de vierde stuur man bestaan zeer verzachtende om standigheden, zodat de raad besliste hem dan ook niet te straffen. Op 20 september 1959 stootte de „Khasiella" tijdens de reis van Rot terdam naar Ornskoldvik op de Noordzee bewesten het Weserlicht- schip op een wrak. RECHTSZAKEN BROERS VERZETTEN ZICH Twee broers, respectievelijk expe ditieknecht te Leiden en magazijn bediende te Oegstgeest, kunnen van geluk spreken. Voor de laatste maal n.L eiste de officier van justitie bij de Haagse Politierechter tegen hen een voorwaardelijke gevangenisstraf. „De volgende maal zal het onherroe pelijk onvoorwaardelijke gevangenis straf worden", aldus de officier. De jongste broer had op 22 maart dronken op zijn fiets gereden. Toen 2 agenten hem naar 't politiebureau wilden overbrengen had hij zich hiertegen met geweld verzet. Zijn oudere broer, die toevallig langs kwam, kon niet aanzien dat zijn jon gere broer door twee agenten werd overmeesterd en in een opwelling, zoals hij op de zitting verklaarde, sprong hij één van de politieagenten op de rug, waardoor deze een ver zwikte enkel kreeg. De eis luidde voor de jongste 35 boete of 5 dagen, een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar en on der toezicht stelling van het consul tatiebureau voor alcoholisme. Voor de oudste broer was de eis een geld boete van 35 of 5 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 weken met een proeftijd van 3 jaar De rechter veroordeelde de jongste broer oonform de eis en de oudste tot 35 boete of 5 dagen, met een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand en een proeftijd van 3 jaar. MONTEUR STAL TANGEN „Ik heb nog wel wat" had de schrijfmachinemonteur uit Leiden omtreeks 1 augustus tegen een vriend gezegd. Hij werkte bij de Royal Mac Bee en daar stal hij enige tangen en ander gereedschap ter waarde van ïoo,— die hij aan zijn kameraad gaf, omdat deze ging emigreren en gezegd had dat hij de gereedschappen goed kon gebruiken. Hiervoor moest de monteur thans voor de Haagse Po litierechter verschijnen. De diefstal was aan het licht gekomen toen de kameraad, op het laatste moment, voordat hij zich inscheepte, werd ge grepen. De officier van justitie eiste wegens verduistering een boete van 50,— of 10 dagen gevangenisstraf. Het was voor de eerste maal dat de schrijfmachinemonteur met de justi tie in aanraking kwam. De rechter veroordeelde verdachte conform de Het schip werd zwaar beschadigd. Het voer onder ideale weersomstan digheden en het wrak was duidelijk gemerkt door twee wrakboeien. De raad is tot de overtuiging gekomen dat het aan boord heeft ontbroken aan goede leiding en organisatie. De kapitein liet te veel over aan de eer ste stuurman en deze regelde te weinig. De eerste stuurman heeft gehoord dat er een discussie was tussen de vierde en de derde stuur man over enige in zicht zijnde boeien, doch heeft niet de moeite genomen zich op de hoogte te stellen te gaan kijken over welke boeien gesproken werd. Akkertjes helpen écht tegen kou en griep en snel ook! AKKERTJES flitsen uw klachten weg (Advertentie) AL 750 STUDENTEN AAN T. H. IN EINDHOVEN Woensdag is als student aan de Technische Hogeschool te Eindhoven ingeschreven de heer S. H. M. van der Mast uit Aalst. Door deze in schrijving is het aantal der aan deze hogeschool ingeschreven studenten gestegen tot 750. Vrijdag komt een burgemeester aan bod, die zal vertellen, wat er achter zijn werk steekt, hoe hij het vol houdt en zo meer. Zaterdag is de Va- ra consekwent aanwezig met haar vraag- en antwoordspel van Theo Eerdmans en met de maandelijkse zitting van het Hof der zotheid. Zon dagmiddag worden in Eurovisiever- band internationale skiwedstrijden getoond; een rechtstreekse uitzending uit Wengen in Zwitserland. De avond begint met de zoveelste flits uit een lang vergeten Pathé-journaal, tot dusverre niet bijster interessant. Het duurt een kwartier, welke tijd men ook kan besteden om de radio aan te zetten voor een woord van drs E. H. J. van Waesberge O.P., voorzitter van de KRO over het onderwerp „De KRO in 1960". Musical „Oh Venus". Zondag zal de KRO „Oh Venus" uitzenden, een musical van Guus Vleugel met muziek van Harry Ban- nink. Het is een t.v.-bewerking van de gelijknamige musical, waarmee het gezelschap-Karin Larsen destijds een serie voorstellingen in ons land heeft gegeven. Karin Larsen speelt ook nu weer de hoofdrol. Verdere medewerkenden zijn: Philippine Aeckerlin en Jacob van Renesse beiden van het gezelschap Wim Kan Hedy d'Ancona, Wim Hoddes, Wim de Meijer e.a. Wim Bary die de regie heefi moest deze musical helaas op telerecording opnemen, in verband met verplichtingen elaers van diverse medewerkers. In het pro gramma van zondag zal het Amster damse Künstmaandorkest o.l.v. An ton Kersjes met medewerking van Joile Huckriede, klarinet, werken uit voeren van Mozart, Von Weber en Beethoven. BRUINE MELKFLESSEN. In een melkfabriek te Bergen op Zoom, die haar afzet heeft in West- Brabant, zullen binnenkort bruine flessen gebruikt worden. Men hoopt door deze nieuwe verpakking te be reiken, dat de natuurlijke smaak van en de vitames in de melk beter behouden blijven dan nu het geval is. Men is namelijk van mening, dat de bruine fles de inwerking van daglicht op gepasteuriseerde melk sterk tegengaat. (Van onze t.v. medewerker) Avro speelt „De Vader". Een sterke bezetting had de Avro donderdag gekozen voor de verto ning van Strindberg's bekend treur spel „Der Vater". Ton Lensink heeft het strak geregisseerd en het décor van Peter Zwart was als steeds zeer overwogen. In dit stuk heeft de kij ker de strijd ervaren tussen de moe der Laura (Rie Gilhuys) en de vader (Ko van Dijk) om het bezit van hun dochter (Joyce Verstraete). De moe der is een gewetenloze vrouw die haar echtgenoot allerlei kwaad wil berokkenen. Niet alleen het indruk wekkende spel heeft de vertoning aantrekkelijk gemaakt, maar ook de visuele voorstelling van de nacht merrie-sfeer. Maar zoals we reeds hadden gewaarschuwd: de inhoud van Stirnberg's verhaal was zeker niet geschikt voor jeugdige kijkers. Voor de vierde keer: Amahl. We herinneren ons met genoegen de eerste vertoning met kerstmis 1951 van de tv. opera „Amahl en de nach telijke bezoekers". Nadien is het stuk tweemaal herhaald en nu heeft de KRO er een vierde voorstelling van gegeven, thans in geheel nieuwe ver sie, gevoelig door Ben Mettrop gere gisseerd temidden van een toneelvul- lend decor. Opera-solisten hebben medewerking verleend en wel in zo genaamde play-back, dat wil zeggen, dat actie, spreek- en zangstemmen gescheiden waren gehouden door middel van dubbele opnamen. De al leen maar als Ton aangeduide elf jarige titelrolspeler heeft begrepen wat de regie van hem verlangde, hij was zeer aanvaardbaar. Maar zanger worden is niet bepaald zijn ideaal; hij wil metselaar worden. Uit het voorprogramma herinneren we aan het gesprek van Jan Willem Hofstra met de Franse jonge zangeres Marie- Claire Pichaud die enkele religieuze chansons verklankte en die in een geanimeerd praatje interessante din gen heeft gezegd, waarover men ook een en ander in de KRO-gids kan le zen. Komende uitzendingen. De NCRV zal nu en dan iemand uitnodigen voor de camera antwoord te geven op de vraag: „wat ben ik?" Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gesprek. 10.30 Gevar. progr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans- muz. 13.40 Sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd.. 14.45 Mannenkoor. 15.00 Friese streekuitz. 15.40 De hervor ming van de onderneming: 2. Onder neming en medezeggenschap, lezing, 15.55 Ork.muz. en Solist. 16.40 Boek- bespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Journ. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Act. kunstoverz. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vra gen. 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. (dl. 2). 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Gevar. muz. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 (KRO): Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok Noodklok. 12.03 Promenade-ork., radiokoor en soliste 12.50 Act. 13 00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Me- tropole ork. en solist. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Motorpraat. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Progr. v amateurs. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Omr.ork. en solist. 20.20 Lichtbake.n. 20.30 Mensen in nood. 21.10 Pol praatje. 21.20. Gevar. progr 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Voor de jeugd. 23.55—24.00 Nieuws. Televisieprogramma's. NTS: 15.25—pl.m. 16.55 Eurovi sie: Rugby SchotlandFrankrijk. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Quiz. 21.30 Gevar. programma. 25) „O maar", haastte Geert zich, „dat verwondert me helemaal niet. Leer mij de menren kennen. Kleinigheden te pietepeuterig om over te praten, zijn oorzaak van grieven die van ge slacht op geslacht overgaan. Vooral hier in de streekhoewel ik niet geloof dat 't ergens anders beter is. Laat horen dat geval". En toen vertelde Jos, haperend eerst, het hele verhaal vart de stille strijd tussen Fred en hem om Ans Fred, die het niet kon verkroppen dat Ans aan hem, een doodgewoon kan toormannetje, de voorkeur gaf boven de rijke bollenzoon met z'n race-auto, die hem eenvoudig z'n congé gaf en er met Jos tussenuit ging. „Zeker wel een kei, die vrouw van jou", glimlachte Geert. „Nou!" Geert zag met verbazing dat Jos opeens weer de oude was. „Ik heb d'r geen moment spijt van gehad ik zou d'r aan geen ander ge gund hebben, en wel het minst aan Fred Reimerswaall" „Nu ja", peinsde Geert hardop, „olfi ik een dochter had, zou ik d'r in die tijd ook liever niet met de jongeheer Fred uit hebben laten gaan. Die heeft in z'n jonge jaren z'n rolletje aardig laten aflopen. Nu is hij een degelijk huisvader geworden zoals alle bekeerde fuifnummers". „Ja", gaf Jos moeilijk toe, „sinds-ie getrouwd is, man en vader, schijnt ie wel anders geworden te zijn. Je snapt niet hoe zo'n vent nog aan zo'n schat van een vrouw gekomen is". „Ze had centen en ze was weg van hem", wist Geert feilloos. „En liefde baart wederliefde, zeggen ze wel es". „Laten we 't hopen" Jos haalde z'n schouders op „maar in ieder geval heeft dat alles hem er blijkbaar nog nooit toe gebracht als man tegen man te zeggen: zand over die ouwe zaak. Ik voor mijik heb d'r geen pijn meer aan". „Ja, maar jij ging ook met het lot uit de loterij strijken", meende Geert lachend. „Het is Fred nooit serieus om Ans te doen geweest", wist Jos. „Hij kon het al slecht verkroppen dat ze zo helemaal niet van hem onder de in druk kwam, maar hij heeft het hele maal niet kunnen zetten dat ze hem afscheepte, op een nette manier, waar ik bij wasen dat ik 'm eenmaal bijna een dreun op z'n oog zou heb ben gegeven, als niemand tussenbeide was gekomen „De vernedering was al erg dat jij er getuige van was vond hij nog erger", knikte Geert „Ja, ik snap dat. 't Is verdraaid kinderachtig voor een grote vent om daar nog om te blijven mokken maar zoals ik zei, het komt zo vaak voor. Maar als het je zo hoog zit, waarom stap je er niet uit? Waarom laat je Fred Rei- merswaal niet stikken? Een jongen als jij kan toch overal terecht?" Jos schudde het hoofd. „Dat is niet zo gemakkelijk. Ik heb een gezin met schoolgaande kinde ren. Het is momenteel slap in de bol len, ik heb de conjunctuur tegen. En ik ben ook al zo jong niet meer d'r staan er zat klaar die hetzelfde werk voor minder willen doen, en die een stuk jonger zijn". „Nonsens", antwoordde Geert grim mig. „Het is idioot dat een vent als jij die nu zoveel Jarenhoe lang ben je er al?" „Bijna vijfentwintig jaar;" „Nou verdikkemenog an toe die bijna aan z'n zilveren jubileum toe is, met de dood in z'n schoenen naar kantoor moet stappen om zich daar een beetje te laten treiteren. Daar ga jij onderdoor man, dat hou je niet uitjij niet". „Ik ben er bang voor", gaf Jos schör tóê. „Ik ben bang dat ik mè zo opwind, dat ik vandaag of morgen Reimerswaal het kantoor uit schop dan heeft hij me waar hij me hebben wil, en ik ben de klos. Maar ik kan niet anders. Zoals ik iei: het is voor mij zo makkelijk niet meer om ergens klaar te komen, en ik acht het niks beneden Fred« waardigheid, om het praatje rond te strooien dat ik er uit wil voor ik er uit móet". „Zou hij zó gemeen zijn?" „Ik weet het niet maar wat ik de laatste tijd van 'm meemaak, stemt me weinig optimistisch". Geert dacht lange tijd na. Een ex porteur keek om het hoekje en trok ijlings zijn hoofd weer terug. Als Geert Hogeweg zo broeiend zat te staren, moest je hem niet lastig val len?" „Jos", zei hij opeens, „zou je zin hebben om bij mij te komen?" Jos zat daar als door de bliksem getroffen. Hij opende 2ijn mond, sloot die weer, wist geen woorden. „Je lijkt niet bar enthousiast", knipoogde Geert, die wel zag hoe zijn woorden Jos getroffen hadden. Het was toch blijkbaar wel een moeilijk leven voor dat manneke Heeremans, overpeinsde hij, en draaide snel zijn gezicht af als speurde hij in het beursgewoel naar een relatie, toen hij opeens zag hoe Jos met z'n ogen zat te knipperen. Waarachtig de vent zat bekant te snotteren! Dat was de limit! Meneer Fred kon tevreden zijn „Kijk es", vervolgde hij, „begrijp me goed, Jos, ik ben geen filantroop. Als ik dit jou voorstel doe ik dat niet om je uit de nesten te helpen; dan heb ik daarvoor goeie zakelijke gron den. Wat Fred Reimerswaal ook van jou zeggen en denken mag, ik weet dat jij een door en door betrouwbare kerel en een uitstekend vakmen bent. Als jij niet zo vast bij Van Door en had gezeten en als de ouwe heer en ik niet zulke beste vrinden waren ge weest, had ik al eens eerder gepro beerd je los te weken, maar je had het daar best en waarom zou je ver anderen? Als ik jou vraag, om bij mij te komen, dan zie ik daar iets in, dan doe ik dat in m'n eigen belangv Dat ik jou uit de nesten haal, is een aan gename bijzonderheid, die me buiten gewoon plezier doet, maar versta me goed, dat is ook alleen maar een bij komstigheid! Jij bent administratief allround, je bent het vak, je zit al ja ren in de handel op Engeland en ik loop al jaren met plannen rond om het eens te wagen met de detailhan del. Ik denk niet dat je er financieel zo hard op vooruit zult gaan, althans in het begin niet, het hangt er hele maal van af wat je er zelf van maakt „Bij Reimerswaal loop ik alleen maar achteruit", kwam Jos verbit terd, „ik zie al aankomen dat ik En geland straks ook kwijt raak". „Nou daarom" Geert stond op „Jos, ik wil niet dat je overhaast be slist. Praat erover met je vrouw. Ik geef je een week de tijd. Volgende week maandag op de beurs zien we elkaar weer. Doe niets overhaast. Mijn aanbod staat, je hoeft niet toe te happen uit vrees dat ik het intrek. Maar ik wil ook niet dat je iets onbe raden doet, dat kost mij alleen maar geld en last. Is dat afgesproken?" Hij stak zijn hand uit. „Nog afgezien van dit aanbod", ha perde Jos, „dat er iemand is die je vertrouwt en je dat ronduit zegt daar ben ik al een stuk van opge knapt. Je weet niet wat dit gesprek voor me heeft betekend (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4