S)e Cd/cWGoti/fccmt Eisenhower biedt sluitende begroting aan Bereid tot vrede, maar leger blijft paraat KORTE golf Prinselijk huwelijk ie Parijs Nazi's vallen in zelfgegraven kuil Vorst op komst KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 8 JANUARI 1960 51ste JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert: 17 et p. man. Telefoontjes f 1-50. ,Juden 'raus' Nazi's 'raus' wordt Chroesjtsjef er in, Eerlijk verdiend door Haar jongens de Paus er uit 1960 eindigende belastingjaar een overschot van naar schatting twee honderd miljoen dollar zou ople veren. „De Verenigde Staten zijn altijd bereid zich met de Sowjet-Unie in een welgemeende gedachtenwisseling te begeven, die zou leiden tot het tot stand komen van een rechtvaardige vrede", aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres, waarin hij een uiteenzetting geeft van de toestand des lands („The state of the Union"). Hij vervolgde: „Ik zal in mijn laatste officiële ambtsjaar al mijn energie wijden aan de voor de hand liggende taken, hetgeen kan inhouden: reizen ter bevordering van beter begrip in de wereld, onderhandelingen om de internationale onenigheid te verkleinen en voortdurende besprekingen en gedachtenwisseling met het Congres en het Amerikaanse volk over vraag stukken op binnen- en buitenlands gebied". Hulp aan minder bevoordeelde volken De president, die zijn boodschap uitsprak in een gemeenschappelijke bijeenkomst van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat, deelde het Congres mede, dat hij voor het een juli a.s. beginnende nieuwe belas tingjaar een in evenwicht zijnde be groting zou indienen. De militaire uitgaven zullen worden gehandhaafd op het in vredestijd ongekend hoge peil, waarop zij nu reeds verschei dene jaren staan. Voorts zullen de uitgaven voor het onderzoek der on eindige ruimte vrijwel verdubbeld worden. De president wees er op, dat „re cente Sowjet-Russische uitspraken duiden op de mogelijkheid van het aanbreken van een tijdperk van ver minderde spanning in de Ameri kaans-Russische betrekkingen". Indien deze uitlatingen welge meend blijken, zal het wellicht mo gelijk zijn de rampzalige cirkelgang van teleurstelling en crisis te door breken. Want indien dit niet ge schiedt zou hij kunnen uitmonden in de uiteindelijke waanzin en vernie tiging van de kernoorlog. Noch de Verenigde Staten noch de andere vrije landen kunnen het zich veroorloven zich door prettig klin kende beloften te laten misleiden; de gedane uitlatingen moeten door da den worden gestaafd. Doch wij zul len deze klaarblijkelijk nieuwe ge legenheid tot vermindering der inter nationale spanning op de meest ern stige manier behandelen, aldus Eisen hower. Een Vickers „Viscount" met 56 passagiers -en vijf bemanningsleden aan boord is donderdag bij de lan ding op de luchthaven van Londen door het neuswiel gezakt en in brand geraakt. Alle inzittenden konden het toestel ongedeerd verlaten. Jozsef Mecser, een rechter in het hooggerechtshof te Boedapest, die betrokken is geweest bij vele pro cessen tegen politieke gevangenen, is omstreeks Kerstmis om het leven ge komen door een val uit 'n raam. Vol gens te Wenen aangekomen reizigers uit de Hongaarse hoofdstad leed de rechter sinds enige tijd aan een ze nuwinzinking. Eisenhower zei, dat het dertig juni De plaag der armoede. De president verklaarde verder, dat alle geïndustrialiseerde niet- communistische landen tot samen werking moesten worden gebracht in een nieuwe gezamenlijke poging om de „minder bevoordeelde volken te helpen bevrijden van „de plaag der armoede". Te lang om voor te lezen. Eisenhower heeft niet zijn gehele boodschap aan het Congres voorge lezen. Van de zijde van het Witte Huis is verklaard, dat hij in dat ge val ongeveer vijftig minuten had moeten staan lezen. Hij wilde dit niet en hij wilde evenmin de Con gresleden deze tijd tot luisteren dwingen. Eisenhowers boodschap wordt door republikeinse leiders in de V. S. ge zien als een weerspiegeling van net grote staatsmanschap en leiderschap van het staatshoofd. Van democratische zijde werd weliswaar instemming betuigd met uitlatingen, als die over de vredes wil van de president, doch men be waarde het stilzwijgen, toen Eisen hower kwesties aanroerde op binnen lands gebied. Russische plannen in Stille Oceaan Sowjet-deskundigen werken aan een krachtiger raket om zware aard- *satellieten te lanceren en om vluch ten te ondernemen naar andere pla neten van ons zonnestelsel, zo heeft het persbureau Tass gisteren bekend gemaakt. In de komende maanden zullen in het middendeel van de Stille Oceaan, waar geen intensief scheepvaart- en luchtverkeer is, proe ven worden genomen met de raket zonder de laatste trap, teneinde het besturingsstelsel te perfectioneren, aldus het Russische persbureau. De eerste proeven zullen tussen 15 jan. en 15 februari worden genomen. De Sowjet-regering doet op andere landen een beroep om schepen en vliegtuigen instructies te geven, niet in het genoemde gebied te komen. Deze Russische aankondiging heeft in Washington verrassing gewekt. Ruimtevaartdeskundigen leiden uit de mededeling af; dat de Russen erin zijn geslaagd nun raketten een aan zienlijk grotere stuwkracht te geven dan waartoe zij al in staat waren Het nieuws heeft in militaire lerin gen te meer ver.vcnrtenng gewekt, aangezien zich in het door de Sowjet- Unie aangeduide zeegebied, dat order Amerika i.js beheer staat, belangrijke militaire insta 'aties bevinden. Men wijst in Washington op de merk waardige coïnciiont.e van het Rivsi- sche nieuws met de Amerikaanse ver klaring, dat er >n Californië dag en nacht een Atlasrarct met waterstof bom gereed staat om in geval van nood gelaiceerj te worden. Toch Anastasia? Prof. Otto Reche, een bekende Duitse antropoloog, meent dat Anna Anderson, de geheimzinnige vrouw die beweert, groot-hertogin Anasta sia van Rusland te zijn inderdaad deze Russische prinses is. Prof. Reche heeft de rechtbank in Hamburg, waarvoor Anna Anderson om erkenning van haar aanspraken strijdt, laten weten dat zij ongetwij feld de dochter van de laatste Rus sische tsaar is. De rechtbank had aan Reche verzocht de zaak te bestude ren en verslag uit te brengen. Van zeven vroegere antropologische studies die als bewijsmateriaal wa ren ingediend, steunde slechts één de bewering van mevrouw Anderson. Tenslotte werd Reche, een wereld beroemd geleerde, als hoofdexpert aangewezen door de rechtbank. Als de rechtbank de visie van Reche zou overnemen, zou de 58- jarige mevrouw Anderson, in het ge lijk worden gesteld wat betreft haar bewering dat ze het enige lid van de tsarenfamilie is dat in 1918 te Jeka- terinenburg aan het bolsjewistische bloedbad is ontsnapt. Verwacht wordt dat mevrouw An derson dan aanspraken zal doen gel den op activa van de tsarenfamilie die zich over geheel Europa verspreid in bankkluizen zouden bevinden. Mevrouw Anderson, die publiciteit schuwt en die zelden in publiek wordt gezien, woont in een hut aan de rand van het Zwarte Woud, waar zij vier grote honden en een aantal katten heeft. Paus Johannes zal premier Chroesjt sjef niet begroeten als deze een be zoek aan Italië brengt, aldus heeft kardinaal Ottaviani in een preek in de Romeinse basiliek van Maria Ma- giore te kennen gegeven. Kardinaal Ottaviani secretaris van de „Congregatie van het H. Of ficie" herinnerde eraan, dat paus Pius XI in 1937 het Vaticaan verla ten had en naar zijn zomerresidentie in Castel Gandolfo gegaan was om Hitier niet te ontmoeten. „Zolang wij zien dat Hongaarse stu denten en arbeiders ter dood veroor deeld worden alleen omdat zij de vrijheid liefhebben die gesmoord is door buitenlandse tanks zonder dat iemand er tegen protesteerde, zolang kan er geen ware vrede zijn,, aldus de kardinaal. „Kan een christen kiezen voor een bondgenootschap met hen die de komst van de anti-christelijke terreur voorbereiden?" Kardinaal Ottaviani veroordeelde wat hij noemde de bereidheid „om de hand te geven aan de nieuwe anti christ." Van Vaticaanse zijde werd ver klaard, dat deze zinsnede uitgelegd kon worden als kritiek op het voor genomen bezoek aan president Gron- chi aan Moskou. „Kerstboodschap" van Moskou In de Sovjet-Unie, waar de Ortho doxe Kerk evenals in het gehele Oos ten, de geboorte van Christus en het feest van Driekoningen op één dag, 6 januari, viert, heeft radio-Moskou op de vooravond van het feest een kerstboodschap uitgezonden, waarin o.a. gezegd werd: „Het Russische volk heeft het sprookje uit het Evangelie over Jezus Christus, die nooit bestaan heeft, niet nodig, pe mensen in de Sovjet-Unie wachten niet op de ge nade van God". „Zij laten zich bij de opbouw van hun leven leiden door de Marxistisch- Leninistische theorie over de ontwik keling van de maatschappij", zo ver volgt radio-Moskou. „Het geluk heeft de Sovjet-mens te danken aan zijn eigen werk en aan de wijze leiding van de communistische partij". H. M. de Koningin is hedenmorgen door de echtgenote van generaal- majoor F. van der Veen, commandant 4e divisie, mevr. J. B. van der Veen- Tissen, een gobelin aangeboden van maitre Lur?at, vervaardigd in Aubusson, gelegen in het centrum van de hernieuwde Franse gobelin-industrie in het departement Creuse. Bij La Courtine, op korte afstand van Aubusson, hebben militairen van de 4e divisie van september tot november van het vorig jaar geoefend en om de uit de militaire oefeningen voortvloeiende schade te delgen ook enige wegen aangelegd. Daardoor hebben o.a. twee dorpen aansluiting gekregen op het regionale wegennet. Op voorstel van sous-prefect, Albert Mignot, hebben enige departementale autoriteiten en burgemeesters het gobelin voor H. M. de Koningin laten vervaardigen, als dank van de bevolking voor het werk van de Nederlandse militairen. ijsschots, waarop zij sinds mei van het vorige jaar in het Noordpoolge bied onderzoekingen doen, afbrok kelt, zo heeft de Amerikaanse lucht macht donderdag bekendgemaakt. Vliegtuigen zijn op weg om hulp te verlenen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onderzoekers op een ijsschots Acht-en-twintig Amerikaanse mi litaire en burgergeleerden verkeren in moeilijkheden, doordat de grote Volgens een woordvoerder van de luchtmacht was de schots in de afge lopen tien uur tot een kwart van haar oorspronkelijke grootte afgebrokkeld. Kalkerij wekt verzet (Medegedeeld door 't K.N.M.I Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VORST OP KOMST Overdrijvende wolkenvelden met een kans op enkele lichte sneeuwbuien. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemen de noordoostelijke wind. AFRIKAANSE STATENBOND? Premier Nkroema van Ghana heeft donderdag te Accra tegenover ver slaggevers verklaard, dat zijn land bereid is zijn juist verworven souve- reiniteit geheel op te geven voor de vorming van een Afrikaanse staten bond. Gevraagd of hij verwacht, dat ook andere Afrikaanse landen bereid zul len zijn Ghana's voorbeeld te volgen, zei Nkroema: „Ja, vooral nieuwe sta ten, maar we verwachten niei alle te gelijk". Inmiddels is het in de Belgische Kongo nog altijd niet rustig. Zo heb ben leden van de Baloeba-stam dins dag het Loeloea-dorp Kamenga, ten zuid-oosten van Loeloeaburg, aange vallen. Zeventien hutten werden in brand gestoken, drie andere vernield. In het dorp Kalomba, in het gewest Tsjikapa, zijn Loeloea-hutten geplun derd en in het dorp Kabeja Loem- boe, 30 km van Tsjikapa, is een plan tage aangevallen. Ook in het pas on afhankelijk geworden Kameroen is het onrustig. Een bende van ongeveer 50 betogers heeft donderdag een kampement van de Kameroen se mi litie bij Doeala aangevallen, waarbij twee soldaten om het leven kwamen. In de Notre Dame kathedraal te Parijs is het huwelijk voltrokken tussen Vijf van de aanvallers lieten het le de 28-jarige Francoise de Bourbon Parma en prins Edward de Lobkowitsj. ven. Het jonge paar verlaat hier de wereldberoemde kathedraal, voorafgegaan Kameroen is op 1 januari onafhan- door bruidsjonker prins Wenceslas de Lobkowitsj. keljjk geworden. Het stedelijk parlement van West- Berlijn heeft donderdag met algeme ne stemmen een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat de stedelijke regering neo-nazistische organisaties moet verbieden, nazi's zonder verwijl moet doen berech ten en vergaande anti-nazistische maatregelen moet nemen. „Deze schandelijke gebeurtenissen schaden de reputatie van onze stad in de wereld", aldus de resolutie over het aanbrengen van hakenkrui sen. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft in het parlement felle kritiek geuit op de neo-nazistische anti-semitische incidenten van de laatste tijd. Is het werkelijk al zo ver, dat de Duitsers niet meer we ten, wie hen geleid heeft naar be knotting van de vrijheid, naar de oorlog, de na-oorlogse ellende en de verdeling van Duitsland? Zijn de Duitsers het onrecht vergeten, dat zij andere volkeren hebben aange daan, in het bijzonder de mensen van Joodse afkomst?, vroeg Brandt. Volgens de burgemeester zullen neo-nazistische groepen in West-Ber lijn niet worden geduld. De politieke directeur van het Joodse wereldcongres, Easterman, heeft donderdag op een persconfe rentie te Bonn gezegd, dat de West- duitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, hem 's och tends had verzekerd, dat zijn rege ring binnenkort de voorstellen van Easterman tot verwijdering van nazi's uit alle aspecten van het leven in Duitsland zal bestuderen. Nieuwe incidenten. Donderdag zijn berichten ontvan gen over nieuwe anti-Joodse inci denten in Frankrijk, Oostenrijk, Ita lië en België, evenals uit Noord en Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Voor het huis van een Joods za kenman in Buenos Aires is donder dag een bom ontploft, waardoor rui ten zijn verbrijzeld. Ook huizen in de omgeving werden beschadigd. Niémand liep echter verwondingen op. In Parijs is donderdagavond een protestvergadering gehouden tegen de uitingen van antisemitisme. De vergadering werd door 1200 memen bezocht. Duizend anderen, die geen f plaats meer konden krijgen, gaven Het Weer UI EurODa op straat van hun verontwaardiging r blijk. Voor zondag staan ook protest betogingen op het programma. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: 9 Januari: zon op 08.46; onder 1648; maan op 13.58; onder 04.23. Hoogwaterstanden 9 Januari: v.m. 12.23; nam De Bilt, 8 januari. Er voltrekken zich belangrijke veranderingen in de luchtdrukver deling, waardoor het weer in Neder land en in een groot deel van Euro pa de komende dagen een winters karakter krijgt. Het hogedrukgebied boven Engeland is verder in omvang afgenomen, het heeft zich in de rich ting van Schotland verplaatst en is in verbinding gekomen met een uit de Poolstreken afkomstig hogedruk gebied, dat zich boven Midden- Noorwegen heeft vastgezet. Aan de zuidflank heeft er, gisteren in Zwe den een kou-inval plaats gehad cn in de nacht van donderdag op vrij dag is de Scandinavische kou ver der uitgestroomd tot in Denemarken. De temperaturen daalden in het be treffende gebied plaatselijk meer dan 10 graden en het vroor in Zuid- Zweden vanmorgen matig tot streng. We verwachten, dat de vorst de ko mende 24 uur ook in Nederland zijn intrede doet. De wind draait naar richtingen tussen noord en noord oost en neemt in kracht toe, vooral in het waddengebied. Er bestaat 'n kans op enkele lichte sneeuwbuien. weer temp. HELSINKI poolsneeuw -2 C. STOCKHOLM half bew. 0 OSLO onbewolkt 0 KOPENHAGEN zw. bewolkt 6 ABERDEEN licht bew. 7 LONDEN mist 2 AMSTERDAM regenbui 8 BRUSSEL zw. bewolkt 6 LUXEMBURG geh. bewolkt 5 PARIJS mist 3 BORDEAUX zw. bewolkt 9 GRENOBLE zw. bewolkt 6 NICE half bewolkt 13 BERLIJN mist 6 FRANKFORT geheel bew. 6 MüNCHEN sneeuw 1 ZüRICH zwaar bewolkt 5 GENèVE zw. bewolkt 5 LOCARNO geh. bewolkt 9 WENEN zw. bewolkt 4 INNSBRUCK sneeuw -o BELGRADO sneeuw 4 ROME zwaar bewolkt 12 AJACCIO onbewolkt 14 MADRID geheel bewolkt 10 LISSABON licht bewolkt 14 Korreltje Ook dictatorschappen branden van zelf uit.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1