SHIP B=j m»?napü MAN MAN Onderzoek van regeringswege naar radio actief horloge Landgoed „Dhjimat" werd gisteren eigendom van de KNVB Henny de Ruyter begon uitstekend DONDERDAG 7 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA I VAN BIJZONDER (GEVAARLIJK) TYPE Na het onderzoek door de radio- actieve-stralingsexpert bij het TNO, de Delftse hoogleraar prof. dr. J. Co- hen, van een te radioactief horloge, dat door zijn straling een ziektege val zou hebben veroorzaakt, is gister avond door de staatssecretaris van Volksgezondheid een commissie inge steld die dit ziektegeval zal gaan be studeren. Het betreft hier een geval van radio-actieve straling bij een Amsterdamse ambtenaar, die in het berzit was van een Rolex GMT Mas- ter-horloge dat volgens Amerikaanse deskundigen een ongeoorloofd hoge straling vertoonde zodat de Ameri kanen het uit hun land gebannen heb ben, 'Het horloge is van een bijzonder type, dat alleen bij vliegtuignaviga- toren en zeeofficieren in gebruik is. Het type horloge is begin 1958 in Zwitserland in de handel gebracht. De lichtgevende wijzers en cijfers, Meisje had avontuurlijke reis Op weg van Amsterdam naar haar woonplaats, Muiden, is een 25-jarig meisje gisteravond in een aller vreemdst avontuur verwikkeld ge raakt. Het meisje had in Amsterdam een lift gekregen van drie jongeman nen in een klein autootje. Het meisje zou bij de Vechtbrug uitstappen maar toen ze daartoe aan- stalte maakte, reed het wagentje plotseling snel door. Oorzaak van de plotselinge haast was een politieauto, die de jongelui achterop kwam, omdat zij parkeer den op een plaats, waar dat ver boden is. Vrij spoedig kregen de politieman nen de kans, het wagentje klem te rijden maar toen ze een appeltjte wilden schillen met de bestuurder, vonden ze alleen nog de verbouwe reerde liftster. Het meisje kon de politiemannen alleen maar vertellen, dat de drie jongemannen, die haar hadden op gepikt, met grote haast in de duister nis waren weggevlucht, de weilanden in. Het vermoeden, dat toen bij de politiemannen daagde, bleek maar al te waar: het autootje was in Amster dam gestolen. Terwijl de wachtmeesters van de verkeersgroep het karretje terug brachten naar zijn stal, zette de rijks politie van Muiden de achtervolging van de vluchtelingen in. Enkele uren later werden bij Muiden een 25-jarige zeeman en een 19-jarige metselaar aangehouden, die in het wagentje hadden gezeten. Alleen de bestuur der is nog voortvluchtig. alsmede de 'buitenring zouden zijn besmeerd met strontium-90, dat een buitengewoon radioactief aifvalpro- dukt is- Er zouden zeker vier v.an deze hor loges in Nederland in omloop zijn. Door een importeur zijn er twee aan buitenlanders verkocht. De twee an dere zijn in Singapore gekocht door repatrianten. Een van deze repatri anten nu is de ambtenaar, die in Amsterdam te werk is gesteld. De betrokkene kreeg ongeveer 9 maanden geleden pijn aan de linker pols en later kwamen er nog ver lammingsverschijnselen bij. Zijn vrouw kreeg bovendien enkele maan den geleden een baby, die misvormd ter wereld kwam. De ambtenaar sloeg pas alarm, toen de berichten over het horloge in de pers versahenen. Door een bekende Amsterdamse röntgenoloog, dr. Tjeenk Willink, is verklaard dat altijd radioactieve stra ling van de horloges, zeker de mo dernere met felle iichtgeving, een ge vaar kan inhouden. Hij gelooft echter niet, dat het dragen van het horloge aanleiding kan geven tot de gevol gen, zoals deze bij de betrokken amb tenaar zijn beschreven. NIEUW NATUURHISTORISCH MUSEUM TE ROTTERDAM. Gistermiddag is in Rotterdam- Schiebroek 'n nieuw natuurhistorisch museum geopend door de wethou der van onderwijs en volksontwikke ling, A. J. van der Vlerk. De ruimte van het natuurhistorisch museum in het centrum van de stad zal nu ge bruikt worden door museum Boy mansVan Beuningen, dat met ern stig ruimtegebrek kampt. Het nieuwe gebouw bevat een ruim souterrain voor de verzamelin gen van vlinders en andere insec ten, de collectie vogels en de schel penverzameling. Gelijkvloers is een moderne tentoonstellingszaal, die voor steeds wisselende exposities ge bruikt zal worden. Als eerste werd de tentoonstel ling „Van put tot pomp" ingericht. Voor deze onderwijstentoonstelling over het winnen en verwerken van aardolie, betekent dit het begin van een tournée door ons land. GEB.vK&W matinee 10 jan. (Advertentie) Het marine-fregat hr. ms „Korte- naar" dat gistermiddag voor de lange reis naar Nieuw Guinea het zeegat is uitgevaren, lag korte tijd later weer in Den Helder voor de wal. Nadat een kilometer of zestig was ge varen, ontdekte men aan boord dat de turbo-generator was uitgevallen, en dat reparatie in de thuishaven noodzakelijk was. Het zal vermoedelijk enige dagen duren voordat de „Korten aar" weer kan vertrekken. NOORD-ZUID VERBINDING Op het Goudse stadhuis is gister middag aanbesteed het dempen, rio- leren en bestraten van „De Raam" een van de voornaamste Goudse grachten, die zal worden opgeofferd aan het verkeer. Hierover komt namelijk de Noord- Zuid-verbinding te lopen. Er waren 17 inschrijfsters. De laagste inschrijf- ster was de firma G. van Staveren en Versluis te Gouda met 494.000. en de hoogste inschrijfster de firma P. Bokhoven te Gouda met 644.000 De gunning is aangehouden. De 63-jarige tuinder C- Kooter is op de Lageweg in de gemeente Blokker gistermorgen nabij zijn huis gegrepen door een personenauto en op slag gedood. Het slachtoffer stak vlak voor de auto op de fiets de weg over. De automobilist, H. v. L. uit Enkhuizen reed met een snelheid van circa 90 kilometer. Nederlandse hockeyers trainen binnen Voor drie speelvelden, atletiek baan en sporthallen BILJARTEN In driebandenspel De Nederlandse kampioen driebanden Hennny de Ruyter, is het toernooi om het Europese driebandenkampioenschap in de prachtige Robert Schumaimsaal te Düsseldorf begonnen met een impo sante zege in 58 beurten op de Duitser Ernst Rudolph. De tengere Brabander speelde om de slechte indruk, die hij in het Avé-toernooi in Lyon had achterge laten, uit te wissen en steeg ver boven zijn vorm van het nationale kampioen schap. Goed, het zat de Ruyter in deze partij bepaald niet tegen. Tot driemaal toe resulteerde een misser door een ge lukkig klotsje in een meetellende ca rambole. Het gaf de Ruyter de nodige ruggesteun om zijn vrees voor Rudolph (Piet van de Pol weet daarvan ook mee te praten) te overwinnen. Maar ook zonder deze meevallertjes zou de Ne derlandse kampioen ongetwijfeld de eerste winstpunten hebben behaald. De Keulenaar Rudolph, die hier dus prak tisch op „eigen terrein" strijdt, werd nu eenvoudig van de tafei gespeeld. Henny de Ruyter had in een half uur in 27 beurten de eerste 30 punten bijeen, waar tegenover Rudolph slechts acht schamele caramboles kon stellen. Tot en met de 38e beurt hield de Waal- wijker zijn gemiddelde op precies één. Toen kreeg deze uit de wielerstreek stammende biljarter een „ram", zoals hij het later zelf noemde. Rudolph liep met onder meer een serie van zes een flink stuk van zijn achterstand in (39 29 na 44 beurten). Het herstel van de Nederlander kwam echter bijtijds en imponerend tegelijk. De uitslagen luiden: Poule a: Het nationaal sportcentrum tot voor kort nog een utopie voor de Ne derlandse sportwereld neemt steeds concreter vormen aan. Gistermiddag al thans is opnieuw een belangrijke fase bereikt; tijdens een korte bijeenkomst in het bondsbureau van de KNVB werd, onder het felle licht van de schijnwerpers voor de TV-camera's, het landgoed Dhjimat in Zeist (24,5 ha. grond met een centraal gelegen bouw en verschillende kleinere opstallen) formeel in eigendom overgedragen aan de voetbalbond. De „plechtigheid" duurde slechts zeven minuten. Notaris J. S. Bolt las de acte van overdracht voor en deze werd vervolgens getekend door jhr. S. G. van Weede namens de vroegere eigenaresse de N.V. Koninklijke Paketvaart Mij en door de heren A. L. M. Schroder en L. Brunt namens de KNVB. Geen uiterlijk feestvertoon. En dat was toch eigenlijk wel jammer, gezien de beteke nis, die deze overdracht voor de Neder landse sportwereld heeft. Zo snel mogelijk zal men nu met de noodzakèlijke werkzaamheden aan het nieuwe sportcentrum beginnen. Dat tempo is overigens afhankelijk van de goedkeuring van KNVB-bestuur en ge meentelijke autoriteiten op een nieuw ontwerp. In de villa „Dhjimat" zullen de eetzalen, de keuken en de kamers voor officials worden- ondergebracht, op het landgoed komen 3 speelvelden (waarvan een met een verharde top laag), een atletiekbaan, de sporthallen, accommodatie voor tenminste 80 per sonen (met o.m. leslokalen en een dok terskamer) en in een later stadium ook een open zwembad met een 25 meter-baan. Een gedeelte van het land goed zal van het sportcentrum worden afgescheiden; dat is namelijk bestemd voor de bouw van een nieuw jeugd- sportkamp, hetwelk mogelijk al in 1901 in gebruik wordt genomen. Gelijk met de overdracht kwam het eerste lid van de vaste stal in dienst van de KNVB: tuinman van Harskamp, die bij het sportcentrum de functie van „groundsman" krijgt De Ruyter (Ned.) 60 58 6 1.034 Rudolph (Did) 34 58 6 0.586 Scherz (Oost.) 60 58 7 1.034 Soegaard (Den.) 34 58 4 0.586 Soegaard (Den.) 37 72 3 0.513 De Ruyter (Ned.) 60 72 5 0.833 Vingerhoedt was vrij. Poule b: Boulanger (Belg.) 60 71 4 0.845 Fontova (Spanje) 47 71 13 0.661 Hanoun (Fr.) 60 85 8 0.705 Blanc (Zwits.) 50 85 5 0.588 Fontova (Spanje) Hanoun (Fr.) i Tiedtke (Did) was vrij. GEEN VERDERE VERRASSINGEN IN KNVB-POOL Er hebben zich in de KNVB-pool deze week geen verdere verrassingen voor gedaan, want er is geen enkele gega digde met alle uitslagen goed gekomen. Zo zullen vijftien deelnemers met 13 punten deze week de hoofdprijs 155.940 delen. Zij ontvangen ieder een bedrag van ongeveer 10 390. Voor de tweede prijs van 66.832 meldden zich niet minder dan 231 deelnemers. MILITAIR ELFTAL—BE QUICK 5—4 Het Nederlands militaire elftal heeft in Groningen een oefenwedstrijd tegen Be Quick met 54 gewonnen. Het was een aantrekkelijk duel op goed niveau, waarin het krachtsverschil gering was. LOFTHOUSE TREKT ZICH TERUG Nat Lofthouse, de 34-jarige midvoor van het Bolton Wanderers en van het Engels© elftal elftal, waarvoor hij totaal 33 keer uitkwam, heeft bekend ge maakt, zich te zullen terugtrekken uit het topvoetbal. De reden, die tot dit besluit heeft geleid, is een onwillige enkel. Kort voor het seizoen raakte hij in een vriendschappelijke wedstrijd aan de enkel geblesseerd en ondanks de grote zorg, die aan de blessure besteed is, blijft Lofthouse er hinder van on dervinden. In zijn 33 interlandwedstrij den maakte hij totaal 29 doelpunten. De voetbalwedstrijd tussen de natio nale teams van Italië en Zwitserland, die gistermiddag te Napels werd ge speeld, is geëindigd met een 30 zege voor de Italianen. De ruststand was 0—0. Reeds in de eerste helft van de ont moeting. die door 55.000 toeschouwers werd bijgewoond, waren de Italianen duidelijk sterker, maar zij konden hun overwicht niet in doelpunten uitdruk ken. Na de rust lukte dit wel en door treffers van invaller Nicole (49e min.), linksbuiten Stacchini (63e min.) en linksbinnen Montuori (80e min.) werd de eindstand 3—0 bereikt. De Zwitsers jcwamen in de laatste 45 minuten nau welijks tot een tegenaanval. Vrijwel voortdurend werden zij geheel op eigen speelhelft teruggedrongen en het was slechts aan het uitstekende werk van hun doelman Pariier te danken, dat de Italianen niet meer doelpunten scoor den. De wedstrijd ItaliëZwitserland was de laatste ontmoeting voor het toernooi om de dr. Geroe-beker. De eindstand van dit toernooi, waarin Tsjecho-Slo- wakije reed3 zeker was van de eerste plaats, luidt: 1. Tsjecho-Slowakije 16 pnt; 2. Hongarije 15 pnt; 3. Oostenrijk 11 pnt; 4. Zuid-Slavië 9 pnt; 5. Italië 7 pnt; 6. Zwitserland 2 pnt Alle landen speelden 10 wedstrijden. KFC WIL STADION IN ZAANDAM De eerste divisieclub KFC uit Koog aan de Zaan wil aan het gemeentebe stuur van Zaandam een geldlening ver- strekken een bedrag dat de twee ton aanzienlijk te boven gaat voor de bouw van een stadion op het grondge bied van Zaandam. De bedoeling van KFC is, indien het gemeentebestuur de lening wil aanvaar den, om de thuiswedstrijden in Zaandam te spelen En men heeft geen bezwaar om bij toerbeurt met ZFC, de club die voor de gemeente Zaandam de eerst aangewezene is, van dit stadion gebruik te maken. De Koog a. d. Zaanse voetballers zien als voordelen: grotere publieke belang stelling en betere financiële uitkomsten bij de stadionexploitatie, wanneer twee clubs uit de eerste divisie hier gebruik van maken. Men verwijst naar de gang van zaken in het olympisch stadion te Amsterdam, dat door Blauw Wit en DWS wordt bespeeld. Tot nu toe moest de bouw om finan ciële redenen achterwege blijven. Wet houder M. J. Hllle deelde mede, dat van een formeel aanbod nog geen sprake is geweest, doch besprekingen tussen het gemeentebestuur van Zaandam en het bestuur van KFC zijn gaande. SCHAATSEN 8ALONEN IN ZIEKENHUIS De Finse schaatskampioen Toivo Sa- lonen ligt met een hersenschudding in het ziekenhuis. Hij was bij het trainen met een andere rijder in botsing geko men. Het is de de vraag of Toivo, die vorig jaar bij de wereldkampioenschap pen tweede en bij de Europese kam pioenschappen derde werd, dit jaar nog aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. WIELRENNEN DE RONDE VAN SPANJE-I960 De organisatoren van de Ronde van Spanje hebben gisteren hun plannen voor het komende wielerseizoen be kend gemaakt. De „Vuelta" zal ditmaal worden ge houden van 29 april tot 15 mei. De start is in Gyon en de finish In Bilbao, tus sen welke steden een parcours van ca. 4200 km. is uitgezet. Een noviteit is dat de eerste tappe een tijdrit wordt op de wielerbaan van Gyon. De verschillende étappe-plaatsen zijn nog niet bekend gemaakt, maar het is zeker, dat Barce lona en Madrid door de rondekaravaan zullen worden aangedaan. Door tijdgebrek wordt het ditmaal weer geen „complete" ronde. Andalusie, bijvoorbeeld, werd niet in het route schema opgenomen. Daarentegen wel de sterk geaccidenteerde streek Galicië in het noord-westen van Spanje. Vandaar gaat de route via Oud- en Nieuw-Cas- tilië, Catalonië en o.m. de Pyreneeën. HOCKEY HOCKEYTRAINING BEGON Voor het eerst na het uitbreken van het conflct in de hockeybon'd waren de kandidaten voor het Nederlands elftal gisteravond bijeen. In de enorme, onge veer 100 meter lange bovenzaal van de Julianahal in Utrecht kreeg de Pakis taanse trainer Agmed Kallat voor het eerst sedert zijn komst in Nederland de gelegenheid zijn pupillen onder handen te nemen. Er waren voor hem (sedert het toernooi in Mtinchen) vele nieuwe maar voor de hockeyjournalisten, die een kiikje kwamen nemen, vele oude bekende gezichten. Doelman Mulder en half speler Wagener waren van de partij, maar ook Zwier, Hooghiemstra, van Gooswilligen en Overdijkink, het vier tal dat destijds voor de training bij de oude elftalcommissie bedankte, oefen den alsof zij niet weg waren geweest. Van del8 spelers, die tot deze voorlopige selectleploeg behoren, ontbraken wegens studie slechts Herbers en Kristen. Op deze eerste van de zes zaaltrainin gen, die natuurlijk ook werd bijge woond door coach Jan Anjema, kregen de oranje-kandidaten een stevig portie conditieoefeningen te verwerken. Het hoofdbestanddeel werd echter gevormd door een technische training met stick en bal. CRICKET De derde testmatch IndiaAustralië, die te Bombay is gehouden, is geëin digd in een draw. De totaalscores waren als volgt: India: 289 en 226 voor 5 ge sloten. Australië: 387 voor 8 gesloten en 34 voor 1. SIMULTAANSEANCE FLOHR EN PETROSJAN De simultaanseance van de Russische grootmeesters Flohr en Petrosjan is gisteren besloten met een Jeugdseance in Amsterdam. De gedetailleerde resul taten van de spelers waren: Flohr: 34 gesp., 25 gew., 8 rem., 1 verl., 86 pro cent; Petrosjan: 34, 31, 3. 96 pet; Cort- lcver: 30, 26, 2, 2, 90 pet; Tan: 28, 27, 1, 98 pet c In de Julianahal van de Jaarbeurs te Utrecht is gisteren de eerste centrale training van de Nederlandse hockey- ploeg, welke naar de olympische spelen gaat, begonnen. Op de foto zien we trainer A. Kallat met om hem heen v.l.n.r. Mulder, Voig, Hooghiemstra, Zwier, Wagener, Buter, Van der Kamp, Van Gooswilligen, Dekker, Verloop, Vroomhoven, Overdijkink. De Beer, De Ruiter. Terllngen, Van DUck. Van Er ven Dorens. DAMMEN INTERNATIONAAL TOERNOOI TE IJMUIDEN Te IJmuiden werden gisteravond de eerste drie ronden van een internatio naal damtoernooi, georganiseerd door de „DC-IJmuiden", gespeeld. Aan dit toernooi nemen zes spelers deel, onder wie de Franse kampioen Baba-Sy, die in de eerste ronde met wit verloor van Van Heerde. De Hagenaar Springer bleef tot dusverre ongeslagen. De stand na de eerste drie ronden is: 1. B. Springer 6 pnt; 2/3/4 Van Heerde, Laros en Baba Sy, elk 3 pnt; 5. E. Holstvoogd 2 pnt; 6. T. Tielrooy 1 pnt. De resultaten waren: le ronde: Baba SyVan Heerde 02, Holstvoogd Springer 02, Van HeerdeHolstvoogd 11. 3e ronde; Tielrooy—-Baba Sy 02; Springer—Van Heerde 20; Holstvoogd Laros 11. SCHAKEN TOERNOOI TE HASTINGS De 36-jarige Zuidslavische schaak grootmeester Gligoric heeft zijn kansen op de overwinning in het schaaktoer nooi te Hastings versterkt door in de zevende ronde te winnen van Golom- bek, terwijl Averbach niet verder kwam dan een remise tegen Uhlman en Pomar zelfs verloor van Bobotsov. De uitslagen waren: Gligoric—Golom- bek 10; UhlmanAverbach Vr— BobotsovPomar 10; Kottnauer Burger en HeemsothWinser werden afgebroken. De stand na de zevende ronde (met nog twee ronden te spelen) luidt: 1. Gligoric 6 pnt; 2. Averbach 5 pnt; 3. Bobotsov en Uhlmann 4'/t pnt; 5. Po mar 4 pnt; 0. Golombek 3>/j pnt; 7. Kottnauer 2V» pnt en 1 afg.; 8. Burger l'/i pnt en 1 afg.; 0. Heemsoth 1 pnt en 1 afg.; 10. Winser >/i pnt en 1 afg. HET HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI Gistermiddag heeft wedstrijdleider C. Orbaan in het Kennemertheater te Be verwijk, waar hedenavond de wedstrij den beginnen, de loting verricht voor het 22e Hoogovenschaaktoernooi. Deze had in de grootmee6tergroep het vol gende resultaat: 1. Matanovic (Zuid- Slavië); 2. Tan (Indonesië): 3. Bouw meester (Nederland); 4. Flohr (Rus land); 5. Petrosjan (Rusland); 6. van Scheltinga (Nederland); 7. Toran (Spanje); 8. Barendregt (Nederland); 9. Donner (Nederland) en 10. Larson (Denemarken). De partijen voor de eerste rondo zijn; MatanovicLarsen, TanDonner, Bouwmeester—BarendregtFlohrTo ran, PetrosjanVan Scheltinga. Voor de meestergroep luiden de pa ringen: Kramer (Nederland)—Gereben (Israël), Rellstab (Did)Bredewout (Ned.), Branicki (PolenBink (Ned.), Geet (Ned.)Sandor (Hongarije), Lan- geweg (Ned.)Perez (Spanje). De interessantste partijen in de eer ste ronde van de grootmeestergroep zijn ongetwijfeld die tussen de Nederlandse kampioen Donner en de Indonesiër Tan, die nog geen meester is en de ontmoe ting tussen beide grootmeesters Mata novic en Larsen. De kampioen van het vorige toernooi Olafsson moest wegens studieredenen verstek laten gaan. 24) „Zeg, ik hou niet van d'r omheen praten heb je gedonder met Fred?" „Hoe dat zo?" vroeg Jos onnozel. „Nou", barstte Geert los, „als je nou van plan bent op deze manier door te gaan, zeg het dan. Ik vraag het niet uit nieuwsgierigheid!" Nee, erkende Jos in zichzelf. Geert vroeg dit niet om straks met een heerlijk roddeltje over de beurs te kunnen lopen. Een keiharde zaken man was hij, die business nooit ver mengde met persoonlijke symphathie en of antipathiën. Als je goeie waar leverde en niet te veel vroeg, als je aan je verplichtingen voldeed, dan was het Geert Hogeweg om het even of je in je particuliere leven een en gel dan wel een duivel was. „Z'n centen zyn goed", was de zin snede waarmee hij alle kritiek af sneed. En toch waren er, buiten het zakenleven, mensen die Geert niet kon uitstaan, en anderen die hij bij zonder graag mocht, voor wie hij zelfs iets overhad. Tot die laatsten behoorde Jos. Hij had ondervonden dat Geert Hogeweg een vriend was, zelfs een van die witte raven: een vriend in de nood. „Ik bén "hagrijnig", erkende hy on willig, „ik heb geen plezier meor in m'n werk „En ik dacht dat jy zo'n doorge winterde bollenman was!" „Och jahet vakdat ver veelt ncoit, altijd weer anders, geen jaar hetzelfde. Maar „Het bevalt je niet bij Reimers waal, nou Fred daar de lakens uit deelt", giste Geert scherp. Waarom zou hij het ontkennen? Hij knikte stom. „Wat is er tussen jullie?" Het had geen zin, eromheen te draaien. Maar Jos schrok ervan te rug die oude geschiedenis aan Geert Hogeweg te vertellen. Ja, een paar dagen geleden, toen hij Fred had ge dreigd toen had hij gelachen by het denkbeeld dat het straks heel de beurs over zou gaan, dat Fred zijn boekhouder het leven zuur maakte omdat die hem indertijd een meisje voor de neus had weggekaapt maar later was dat plezier ver schaald. 't Was toch minderwaardig, dacht Jos, die ouwe zaak weer op te halen. Hij zou er zich d^or op één lijn stellen met Fred, die blijkbaar ver geten noch vergeven kon, dat zyn eigen liefde gekwetst was geworden. EnAns hierin te betrekken, dat stuitte hem tegen de borst. Nu zich, op een opgezochte wijze, de gelegen heid aanbood om Fred Reimerswaal voor schut te zetten, voelde Jos dat hij hiertoe niet in staat was. „Je hoeft het me natuurlijk niet te vertellen", zei Geert, „maar ieder een weet dat jullie langs mekaar heenloopt. Daarbij heb ik de laatste weken Fred Reimerswaal zich al enkele malen over jou horen uitla ten Hij zag Jos' strijdbare houding op eens en vervolgde haastig; „Nee, niks definitiefszo'n beetje van: „jul lie weet niet waar ik allemaal mee moet optrekken", snap je? Zo'n beetje gebukt-onder-de-last Nou, Jos, ik wil je geen stroop om je mond smelen, maar de ouwe Van Dooren was over jou altijd vol lof, en Fred z'n vader zou jou de leiding van de zaak niet toevertrouwd hebben „Had hij dat maar gedaan!" barst te Jos los. „Maar je weet hoe Kees Reimerswaal is altijd even ge makkelijk. Ik heb praktisch de lei ding, ja, maar officieel heb ik geen cent te vertellen. Fred Reimerswaal deelt de lakens uit, Fred Reimers waal dringt me personeel op dat ik liever vandaag dan morgen zie ver trekken „Theo Neelissen bijvoorbeeld',' grinnikte Geert.. „Ja, lach er maar om maar hoe zou jij het vinden als je een baas knecht had die in je gezicht mooi weer speelde, en achter je rug om zijn broodheer op de hoogte hield en wie weet op welke manier?" „Waarom heb je 'm dan genomen?" „Ik kon niet andersFred stel de 't voor en ik had geen doorslaande bezwaren. En weet je dat ie me nu een accountant op m'n dak stuurt om de boeken na te kijken?" „Voor de belasting misschien", sus te Geert. „Om de drommel nietdie vent komt om te proberen iets te ontdek ken, dat meneer Fred straks tegen me kan gebruiken „Maar als je toch je zaken in orde hebt „Ja precies, dat zei Fred ook, de smeerlap!" Jos merkte dat hij zich opwond, probeerde moeizaam zijn kalmte te herwinnen. Met schelden befreikte je niets.. „Kijk is je hebt de ouwe Van Dooren wel ge kend oer-conservatief. En bij zonder ketters als 't om de boekhou ding ging. Het kostte me wel eens moeite te zorgen, dat de zaak klopte voor de belastinghet was heus niet model, maar ik kan je zweren dat ik zelf nooit een halve cent in m'n zak gestoken heb". „Nee", zei Geert langzaam, de man tegenover hem aandachting opne mend, „daar zie ik jou ook niet voor aan". „Maar ik weet heel eo-xï", vervolg de Jos, „dat wanneer iemand het er op aanlegt, gaat zitten zoeken, hij ge makkelijk een akkefietje kan vinden, dat nou niet zo helemaal in de haak is. En dan zal het een moeite kosten te bewijzen, dat ik er geen voordeel van gehad heb. Maar zelfs al zou me dat lukken het simpele feit al léén, dat ik na al die jaren een vent op m'n dak krijg die eens lekker gaat zitten uitzoeken hoe ie me zwart kan maken, dat ik zo'n kerel dag op dag op m'n kantoor moet tolereren en misschien moet gaan uitleggen en wegwijs maken ik schopte 'm net zo liep vierkant de deur uit en Fred Reimerswaal erbij". „Weet de ouwe heer hiervan?" „Dat geloof ik niethet is trou wens niks voor hem. Maar die geniet heerlijk van het nieuwe leven met z'n „Braut", en trekt zich van de zaak al heel weinig aan". „Maar Fred zal toch niet zover dur ven gaan „Al zou ie durven, dan geloof lk nog niet dat z'n vader het goed zou vinden. Maar de verhouding is kapot, dat snap je. Als Kees Reirr.erswaal moet kiezen tussen z'n zoon en z'n boekhouder „Tja", stemde Geert toe, „ik voel dat wel Hoe het ook loopt, JIJ zit in de nesten". Het zit me nu al tot hier" Jos wees naar z'n boord „ik ben nog nooit met chagrijn naar m'n werk ge gaan, ik was altijd blij als het maan dag wasnu zie ik er iedere dag tegenop om naar kantoor te gaan". „Maar wat heeft Fred daar nu voor plezier ln?" vroeg Geert zich af. .Neem me niet kwalijk als ik mijn /raag nog eens 'mi tussen jullie?" „Tja", zei Jos aarzelend, je zult het nauwelijks geloven als lk het je vertel, zo kinderachtig is het en zo lang geleden (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9