Psychiatrische kijk op anti-semitisme VADER EN ZOON GEDOOD Baby (twee weken) HENRY onschuldig in de cel BIJ BOTSING TE WASSEN AAR 1^1— Vijf gewonden Blaffende man en sprekende hond HOE DOWDBRDAG 7 JANUARI 1960 51ste JAARGANG K Directeur J. F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. T 1 vanochtend jammerlijk omgekomen bij een korte, felle binnenbrand in een tamelijk bouwvallige woning aan de Wagenaarstraat in Amster dam-Oost. De brand moet kwart voor tien zijn ontstaan op de eerste etage juist achter de alkoof, waar de ouders sliepen, in de kamer waar de wieg met de op 20 december jl. geboren Ronnie stond. De ouders, de glazen wasser K. v. Meerten en zijn vrouw, bemerkten het hevige vuur, dat snel het droge hout van de kamerwanden aantastte. Zij slaagden erin de drie kinderen, die in de voorkamer slie pen, terstond naar buiten te bren gen. De baby was niet meer te red^ den, hoewel de man volgens verfha len van omwonenden nog is terug gegaan in het huis om te trachten het kindje te redden. De brandweer had het vuur met twee stralen snel bedwongen. De achterzijde van de eerste étage brandde geheel uit. De derde étage, waarvan de bewoners een echt paar met twee kinderen bijtijds konden vluchtten, benevens de par terre liggende karrenloods, liepen waterschade op. De politie kwam na een eerste on derzoek tot de conclusie, dat de brand in de oude woning vermoede lijk ontstaan is door kortsluiting. Zij kon de mededeling van omwonenden dat het huis voor bewoning was af gekeurd, niet bevestigen. Een frontale botsing tussen twee bestelauto's op de Rijksstraatweg te Wassenaar heeft gistermiddag aan twee mensen het leven gekost, ter wijl vijf anderen werden gewond. Omstreeks 2 uur raakte tussen" de Paauwlaan en de Rust en. Vreugd laan een in de richting Den Haag rij dende Volkswagen-bestelwagen door onopgehelderde oorzaak plotseling op de linkerweghelft. Ui de tegen overgestelde richting kwam een luxe bestelwagen en een frontale botsing was het onvermijdelijke gevolg. De gevolgen waren zeer ernstig. De be stuurder van de eerste auto, de 65- jarige melkslijter W. H. de B. uit Beverwijk en zijn 32-jarige zoon wer den op slag gedood. De inzittenden van de luxe bestelauto, het echtpaar H.-H. uit Den Haag met een 11-jarige zoon, werden alle drie gewond; de vrouw en het zoontje moesten in vrij ernstige toestand in de St.-Ursula- kliniek worden opgenomen; de man werd naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag vervoerd. De electricien Van D. uit Wasse- De twee vernielde bestelauto's na de botsing. De wagen rechts is na de botsing een halve slag gedraaid; de bestuurder en zijn zoon vonden bij het ongeval de dood. De drie inzit tenden van de linker auto werden gewond. Onderdrukt Tibet Uit de Nepalse hoofdstad Katman- doe is gemeld, dat volgens medede lingen van de opperlama's van de twee grote Tibetaanse kloosters De naar, die met zijn scooter plotseling prang en Gjanden hun kloosters, die moest remmen voor de aanrijding, en Pik -QoO monniken herbergden, als ka- een op de duo zittende knecht kwa- 2ernes zijn ingericht. De oudste mon- men te vallen en moesten eveneens nlken zijn terechtgesteld en de jon- naar een ziekenhuis worden over- ïeren zijn onbekende oorden De auto's werden zwaar bescha- we*£evoerd> digd. De heer en mevr. C* van Proosdij te Loenen a. d. Vecht hebben onderdak moeten zoeken in het olitiebureau. De familie heeft korte tijd vertoefd in een woning van de patroon van de heer Proosdij, de slager J. Bosch. De woningcommissie heeft het huis echter aan een ander gezin toegewezen. De A-flac cfpaf narrïrit burgemeester neemt het de slager kwalijk, dat het huis zonder vergunning is .rvna» laa i poiuu betrokken. De heer Bosch staat echter op het standpunt, dat het hier een Ernstig ongeluk in Polen Op een overweg in Opole (Silezië) en nacht een intercontinentale Atlas- ïgThri wóonpVóbl'eem Tórgèn.^Foto: mevr. Van Proosdij vertroetelt hier raket, met een waterstofbom als la- r de Henry. Mensen schrokken van zijn „geblaf" Een Londense specialist, dr. Sid ney Bockner, heeft de pers het een en ander medegedeeld over een man, die in zijn jeugd reeds van tijd tot tijd had geblaft, doch het na zijn 63ste jaar elk.- tien minuten had ge daan en wel zo hard, dat het op een paar honderd meter afstand kon worden gehoord. De man was linkshandig, doch men had hem in zijn jeugd op school ge dwongen rechts te leren schrijven, hetgeen gepaard was gegaan met de eerste blafsymptomen. Op latere leeftijd werd het blaf fen erger, wanneer hij zich 's avonds uitkleedde om naar bed te gaan of wanneer hij 's morgens het huis ver liet. Vaak maakte de „blaffer" men sen, die in een rij op een autobus wachtten, aan het schrikken. De arts behandelde de man met een zenuwstillend middel (chloorpro- mazine) en na zes weken behandeling kon hij als bijna genezen worden be schouwd. De „blaffer" zelf geloofde, dat het blaffen hem bevrijdde van opgekrop te gevoelens. Naarmate de uitwerking van de chloorpromazine sterker werd nam het blaffen af. En een sprekende hond. Londen heeft nog een andere sen satie beleefd, n.l. de sprekende hond. Deze hond, die Corky heet, is vier maanden geleden begonnen met „good morning" (goede morgen) te zeggen en deze week hield hij een audiëntie voor de pers en bleek toen een zeer gunstige mening over zich zelf te hebben. Hij zei namelijk en nog wel voor de microfoon: „Ik ben een slimme hond", wat niemand te gensprak. De Gaulle naar Amerika Vandaag is in de Notre Dame te Parijs het huwelijk voltrokken van prinses Francoise van Bourbon Par ma met prins Eduard van Lobkowicz, thans Amerikaans burger. Vele leden van regerende vorstenhuizen hebben de huwelijksplechtigheid bijgewoond. Leger in Laos geeft de macht terug Te Parijs is vernomen, dat het Laotiaanse leger de bestuursmacht in Laos weer in handen van de koning heeft gesteld. Zondag j.l. was gemeld, dat het le ger de macht aan zich had getrokken en dat het de koning had medege deeld het noodzakelijk te achten deze toestand te bestendigen, totdat een nieuwe regering was gevormd. Het leger heeft thans een bekend making uitgegeven waarin het me dedeelt besloten te hebben de be stuursmacht die de koning wettig toekomt, wanneer de nationale ver gadering niet bijeen is aan de ko ning terug te geven en hem te ver zoeken een regering te vormen, die met de dubbele taak zou worden be last van uitoefening van het lopende bestuur en het zo spoedig mogelijk organiseren van algemene verkiezin gen. „De generaals van het Laotiaanse leger hebben de koning opnieuw de verzekering gegeven van hun onwan kelbare trouw", aldus de mededeling van het legerbestuur. NIEUWE AANSLAG OP KASSEM? Het Egyptische blad „Al Akhbar" heeft donderdag verklaard, dat de Iraakse politie woensdag in Bagdad 3 jongemannen heeft gearresteerd, die ervan beschuldigd worden dat zij een nieuwe aanslag op premier Kassem wilden plegen. Er is op het ogenblik in Bagdad een proces gaande tegen 78 mensen, die ervan beschuldigd worden, dat zij medeplichtig zijn aan de in ok tober gepleegde aanslag, waarbij generaal Kassem werd gewond. is woensdagavond laat een autobus ding, gereed om in geval van nood in botsing gekomen met een trein, gelanceerd te worden. Vijftien mensen zijn om het leven Dlt js woensdagavond onthuld in gekomen en 39 gewond, zo is don- een Amerikaans nationaal televisie- derdag in Warschau bekendgemaakt, programma over de paraatheid der democratie. De Atlas kan 19 mmu- Het communistische oartii-oreaan ten nadat president Eisenhower het President Dc Gaulle zal van 19 tot .^buna Ludu" meldt, Pdat'Jde lutOd bevel ^oe^geeft,parten, zo deelde «apn. een bezoek aan Canada hren- WQrdt van tnderitrmeVrVweCrd mS Ean correspondent van.de C.B.S. maand Verenigde Staten bezoe- sleept. Twaalf passagiers zijn op verklaarde, dat er zes nieuwe lan- ken, zo is woensdag te Parijs bekend J slag gedood. Drie overleden tijdens ^eerplaatsen voor raketten m aan- S het vervoer naar het ziekenhuis. bouw zijn. fiTOOt* 7 Van de proefbasis te Cape Cana- De Gaulle had niet eerder op de W CC1 veral is woensdagavond voor de vijf- uitnodigingen kunnen ingaan omdat tiende achtereenvolgende keer met de datum voor de Oost-West-topcon- goed succes een Atlas gelanceerd. De ferentie (16 mei in Parijs) pas sinds raket kwam presies in het aange- kort bekend is. gegeven doelgebied (in de Atlanti sche Oceaan ter hoogte van het Chroesjtsjef brengt in maart een eiland Ascension) terecht. bezoek aan De Gaulle. VLIEGRAMP IN AMERIKA Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). Een DC6b van de Amerikaanse „National Airlines", met 29 passa giers en een bemanning van vijf, is op een vlucht van New York naar Miami verongelukt. Het wrak is ge vonden op veertig km ten zuidwesten van Wilmington in Noord-Carolina. Totnogtoe zijn zeventien lijken ge borgen. Waarschijnlijk zijn er geen overlevenden. De wrakstukken werden over een kilometer verspreid in een moerassig gebied teruggevonden. Drie passa- „GEESTELIJKE GRIEP' anti-semitische daden van de afge lopen weken zijn in de afgelopen nachten een aantal gevels in de Britse psychiaters zien de jongste Brusselse binnenstad voorzien van giers hadden zich op het laatste mo- «tü-j°°dse incidenten als „een gees- pr0-Joodse tekens en slagzinnen, ment voor het on<ïtiippd nop laten telijke epidemie die zich uitbreidt on- afschrijven. Zij werden door drie an- de£ onstal^c mensen". Op de muren van een Duits restau- deren vervangen. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voor komende buitjes. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 8 Januari: zon op 08.47; onder 16.46; maan op 13.27; onder 03,22 Hoogwaterstanden DE DAM BH ASSOEAN De incidenten werken als een rant en van een café, dat vroeger de sneeuwbal, zo menen zij. Elk bericht trefplaats was van gewezen politieke over een nieuw hakenkruis, of anti- delinquenten, werden met teer David- 8 Januari: v.m. 11.10; nam 11.54. Semitische leuze op een synagoge sterren en de woorden „Leve de Jo- aangebracht, kan aanleiding geven den" en „Dood aan de SS" aange- tot nieuwe incidenten. bracht. De opschriften waren in het Frans gesteld. De politie acht het niet uitgesloten, Het weer in Europa De psychiaters zijn van mening dat deze stroom van anti-joodse inciden- - ten niet moet worden onderschat. Een dat dlt. het werk van Brusselse „no- President Nasser van de Verenigde hunner ziet deze als „een soort gees- Z6ms 1S- Arabische Republiek zal zaterdag a.s. telijke Aziatische griep", door op een knop te drukken tien ton „Dergelijke emotionele uitbarstin- dynamiet tot ontploffing brengen als gen vormen immer een bedreiging begin van de werkzaamheden voor van de maatschappelijke orde. De op- de bouw van een stuwdam in de Nijl komst van Hitier heeft dit bewezen, bij Assoean. Geestelijk normale mensen in alle gemeenschappen koesteren geen hef- Weinig verandering HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM 6cttrc«iov.tiat;i«:D avcdicich 6cc" ««- hogedrukgebied boven Enge- BRUSSEL Onder de talrijke personen, die tige primitieve instinkten. Maar een land nam de UUJL;« LUXEMBURG voor de plechtigheid zijn uitgenodigd, minderheid van mensen doet dat wel. van£ af en veranderde weinig van pARIjg bevinden zich koning Mohammed van Zij staan in geestelijk opzicht niet ver Plaats- Marokko, de Russische minister voor van de oude krijgsdansen en de pri- Aan zijn flank handhaaft zich op BORDEAUX elektrische centrales, Novikof en de mitieve stammen oorlogen onder hun de Noordzee een noordwestelijke GRENOBLE Soedanese minister voor bevloeiings- voorvaderen", aldus deze psychiater, stroming, die nog tamelijk zachte NICE werken, generaal Makboel el Amin. lucht naar Nederland voert. Sinds een maand zijn ongeveer dui- Jodenarrestatie in Roemenië. Een kleine storing trok over Zuid- FRANKFORT zend arbeiders bezig een reusachtig Het Italiaanse persagentschap Noorwegen en Denemarken naar het MUNCHEN platform te bouwen, waar de geno- „Agenzia Continentale" meldt uit zuidoosten. Zij veroorzaakte voorna- digden een plaats zullen krijgen. Boekarest, dat een golf van arresta- melijk in Duitsland enige regen. Het «UK1CH Hiervoor zijn 25.000 kubieke meter ties van Joden, die beschuldigd wor- koufront van de storing, waarachter GENEVE graniet gebruikt. Onder de uitgeno- den van Zionistische activiteit, thans droge en koudere continentale lucht LOCARNO digde diplomaten bevindt zich ook in Roemenië op haar hoogtepunt is. voorkomt, dringt langzaam in zuid- de pas benoemde Britse zaakgelastig- De arrestaties zouden in verband westelijke richting op en kan mor- WENEN de Collins Crowe, die als gevolg van staan met een voor de deur staand gen het noordoosten van het land INNSBRUCK het feit dat hij het kortst in Cairo is proces wegens spionage tegen 25 Jo- bereiken. Het is echter niet waar- ATHFNrF geaccrediteerd, zich krachtens het den onder leiding van de journalist schijnlyk, dat het front over geheel AAnjWNJ!' protocol met de laagste plaats tevre- Efraim Singer. Nederland zal trekken. Neerslag ROME den zal moeten stellen. van enig belang wordt er niet ver- AJACCIO Om het begin van de werkzaam- Pro-joodse tegenactie wacht, terwijl de temperaturen on- TurAnpTr. heden te herdenken zijn 6.000 gouden geveer dezelfde waarden bereiken MADR1D medailles geslagen.Blijkbaar als tegenactie tegen de als vandaag. MALLORCA geh. bew. -0 C. geh. bew. 2 onbewolkt 4 onbewolkt 6 licht bew. 7 mist 7 zwaar bew. 8 onbewolkt 8 geh. bew. 4 mist 6 onbewolkt 12 licht bew. 10 onbewolkt 14 geh. bew. 6 sneeuw 2 onbewolkt 6 onbewolkt 7 onbewolkt 2 geh. bew. 5 geh. bew. 5 zwaar bew. onbewolkt 12 onbewolkt. 13 onbewolkt 15 licht bew. 17

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1