Rome voor de Olympische Spelen van dit jaar Leiden-Omstreken snelschaak voor L.S.G. MAANDAG 4 JANTJARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 12 miljard lire uitgetrokken voor de organisatie Mog steeds gelden de Olympische Spelen, zoals die door Duitsland in 1936 georganiseerd werden, als voorbeeld voor steden, welke de eervolle, doch bijzon der moeilijke taak op zich nemen deze sport-weken op haar grondgebied vlot te laten verlopen. Het wordt er trouwens ook niet gemakkelijker op. De deelneming wordt steeds groter en dat niet alleen, doch ook de toevloed van belangstellenden neemt met elke Olympiade toe. Vooral wanneer de Spelen gehou den worden in een stad van het oude Europa en zéker wanneer men daarvoor dan Rome, de Eeuwige Stad, heeft uitgekozen. Het is een hele verantwoordelijkheid, welke zo'n land en zo'n stad op zich neemt. Van 25 augustus tot 11 september 1960 zal Rome de beste sportlieden der moderne wereld ontvangen en zien „werken". De achtergrond is in Rome natuurlijk uniek. Het is een reëele klassieke coulisse, waartegen de Spelen worden gehouden. Rome is een 2-miljoenenstad, doch met een geschiedenis van 27 eeuwen! Het is een open luchtmuseum van antieke bouwwerken. Het is voor de katholieken het geestelijke wereldcentrum. Voor de kunstvrienden en kunstbeoefenaren is Rome altijd al een ideaal geweest. Kortom: Rome is wel bijzonder geschikt om zoveel mogelijk deelnemers en ook zoveel mogelijk toeschouwers te trekken. Maardie gun stige omstandigheden scheppen voor de organisatoren en voor de stedelijke overheid enorme, bijna niet op te Stadio Olimpico e Stadio dei Marmi Pen tweede punt, dat bijna niet op te lossen schijnt te zijn, is het verkeer. Tenslotte is Rome geen moderne stad, althans niet in de kern. Het is nu een maal een stad van 2700 jaar oud, waarbij de oude monu menten niet zo maar terwille van het verkeer gesloopt worden. Het verkeer en de hele mensheid moet zich daar eigenlijk naar de monumenten richten. En van dat standpunt bezien zal ook de verkeerspuzzel van 1960 opgelost moeten worden Men verwacht, dat de voornaamste aanvoerwegen naar de stadia en sport hallen tijdens de Splen voor het algemene verkeer af gesloten zullen worden. Men zegt, dat het parkeer- vraagstuk misschien opgelost wordt door het leggen van drijvende parkeergelegenheden in de Tiber. Wat de sport-zijde van de voorbereidingen betreft, zo schijnt de éénhoofdige leiding nog te mankeren, hetgeen niet wegneemt, dat er al heel wat tot stand is gebracht. Alleen voor de organisatie der spelen is een bedrag van ongeveer 12 miljard lire uitgetrokken. Waar komt dat geld vandaan zult ge vragen. Welnu het Italiaanse Olympisch Comité is de enige profiteur van de winst der Italiaanse voetbal-toto, zodat het per jaar op zo'n slordige 50 miljoen gulden kan rekenen (dat is in Italiaans geld uitgedrukt 7 a 8 mil jard lire). Het hoofdstadion aan de Monte Mario, dat. 100.000 toeschouwers kan bevatten, werd reeds in 1953 ingewijd en is er dus reeds terwijl het Olympisch dorp (dat ongeveer 7 miljard lire kost) door de Staat be taald wordt en de stad Rome alleen al voor de aanleg van wegen 300 miljoen lire heeft uitgetrokken. Men mag dus verwachten, dat de financiering geen moeilijk heden zal opleveren. 'Twee grote Olympische centra zou men kunnen onder- scheiden nL één in het noorden aan de Tiber-oever alwaar men het Hoofdstadion vindt en het daarnaast gebouwde zwemstadion voor 20 duizend toeschouwers met een paar honderd meter vederop het merkwaardige bouwwerk, dat men Falazetto dello Sport heeft ge noemd: een klein sporthalletje voor 2000 toeschouwers. Daarnaast onmiddellijk het Olympische dorp en het Flaminio-voetbal-stadion met accommodatie voor 55 duizend bezoekers. Het andere centrum moet men zoeken in het zuiden der stad aan de Via Christoforo Colombo, waar in 1940 de grote wereldtentoonstelling zou worden gehouden, doch niet door kon gaan vanwege de inmiddels uitge broken vijandelijkheden in Europa. Hier vindt men het reusachtige Palazzo dello Sport, dat in februari a.s. ge reed moet zijn en 20.000 toeschouwers een overdekte plaats biedt. Men vindt er ook het nieuw gebouwde Piscina delle Rose voor zwemmen en polo. Plaats voor 15 duizend toeschouwers biedt het Velodromo (wiel rennen) en geschermd wordt in Palazzo dei Congressi, waar zoals de naam aanduidt ook bijna alle con gressen gehouden zullen worden. Voorts het worstelen in de Basilica di Massenzio en het turnen in de ge restaureerde Thermen van Caracalla! (Iets zéér bij zonders natuurlijk!) De ruitersport wordt ten dele gehouden in het alom bekende park Piazza di Siena en roeiers en kanoërs zullen elkaar ontmoeten op het Albaner meer vlakbij de zomer-residentie van de Paus: Castel Gandolfo. SI. Het Stadion met wielerbaan. Het ronde sportpaleis voor de Olympische spelen te Rome is thans zover gevorderd, dat op grote schaal is begonnen met het inzetten van de vele ruiten. De foto toont het enorme gebouw met koepeldak temidden van de braakliggende terreinen, welke nog volgebouwd zullen worden. lossen moeilijkheden. Tenslotte is Rome een oude stad en niet ingericht om 150 duizend bezoekers onderdak te verlenen of een gigantisch gemotoriseerd verkeer te verwerken. In de verschillende stadia of arena's kunnen per dag 'n 240.000 toeschouwers worden ondergebracht, maar de aanvrage om kaarten is veel groter! Dat is nog maar het begin der moeilijkheden. Die 240.000 mensen zullen althans voor een deel in Rome of onmid dellijke omgeving ondergebracht moeten worden. Men schat het aantal onder te brengen bezoekers op 130.000 en al staan er dan in Rome 2000 woningenleeg (ja U hebt goed gelezen) en zijn er 30 duizend hotelbedden beschikbaar benevens 20 tot 30 duizend plaatsen bij particulieren of anderszins, dan heeft men daarmede het onderbrengingsvraagstuk van 130.000 personen nog niet opgelost. Bovendien wordt van de hotelbedden natuurlijk een belangrijk deel in beslaggenomen door allerlei Olympische autoriteiten en -teitjes, door jour nalisten en ook door toeristen, die normaliter ook al naar Rome zouden zijn gekomen. Dus die helemaal niet voor de Spelen jiun intrek in een Romeins hotel nemen. Tenslotte kan men diq toeristen niet. verjagen terwille van die enkele keer, dat er in de Eeuwige Stad nu eens Olympische feesten zijn. Er wordt natuurlijk koortsachtig gebouwd in Rome, maar wat dan extra aan hotelruimte in 1960 zal gereed Foto Enit zijn is slechts als een druppel op een gloeiende plaat. Spanjaard Pomar met 3>/t en 1 afgebr. partij, terwijl de Rus Averbach met 3*/i punt de derde plaats inneemt. De Spanjaard Pomar heeft de leiding genomen in het internationaal schaak- tournooi te Hastings met een halve punt voorsprong op de Rus Averbach en de Zuidslaviër Gligoric, die de tweede plaats delen. Zaterdagmiddag werd de traditionele ontmoeting LeidenOmstreken, om streeks de Jaarwisseling, van de Leidse Schaakbond gehouden. Voorheen was dit de wedstrijd Leiden tegen de Omstreken. Ten leste was de toeloop wat aan het tanen, waardoor het tournooi vorig jaar werd omgezet in snelschaakwedstrijden. De ondervinding vorig jaar opgedaan, wettigde het plan op deze wijze door te gaan, zodat ook nu weer snelwedstrijden werden uitgeschreven. Aldus de voor zitter van de LSB zaterdag bij de ope ning van deze wedstrijden. LSG X PhiL B 4 Phil. A 1 Boskoop 2 Voors. Nrdw. A2»/t 114 PhiL C Voors. B VTL Alphen Leithen A 5 4 4 5«/i 20'/t 1 3 4 5»/t 3>/Ï 20 2 X 4Vt 2 5 15«/t 3 l'/t X 2 5 12'/» 4 12'/, 5 alvorens deze ploeg definitief wordt BILJARTEN samengesteld voor de seml-interland JAARVERGADERING KNBB tegen de Belgische reserves op zaterdag 12 maart in Tilburg. Met het oog op de Het voornaamste punt op de agenda wedstrijd BelgiëNederland, op 3 april van de jaarlijkse algemene vergadering in Brussel, speelt de A-ploeg op 26 van de KNBB, een bestuursvoorstel om maart een oefenwedstrijd tegen een de contributie met twee gulden te ver- combinatie en op 15 april wordt een hogen, in ruil waarvoor alle leden het dergelijke wedstrijd gespeeld als laat- bondsorgaan „Biljart" toegestuurd zou- ste selectie voor de wedstrijd Nederland den krijgen, heeft geen genade gevonden —Wales op zaterdag 23 april. Het inter- bij het biljartparlement. Met 593 tegen landseizoen wordt op 22 mei afgesloten 261 werd het bestuursvoorstel afgewezen, met de ontmoeting NederlandDuits- De mr. D. E. Lioni-beker werd voor land. Daarna krijgen de oranje-kandi- een jaar toegekend aan de vereniging daten rust tot half juni, waarna de „Voorwaarts Vrolijke Vrienden" te laatste fase van de olympische voorbe- Amersfoort, die in juni 1959 het eerste NEDERLANDSE ELFTAL TRAINT ééN HOOG Woensdagavond aa. wordt in Utrecht een begin gemaakt met de voorbereiding van het Nederlands hockey-elftal voor het olympisch toernooi, dat in augustus september in Rome wordt gehouden. De nieuwe elftal-commissie, die onlangs 18 kandidaten voor deze olympische training heeft aangewezen, heeft voor de voorbereiding de beschikking ge kregen over de eerste verdieping van de Julianahal, behorende tot het gebou wencomplex van de Jaarbeurs. De enorme vloeroppervlakte zal door onze hockeyspelers niet alleen worden benut voor het opvoeren van de condi tie, doch ook zullen daar op één hoog onder leiding van de Pakistaanse trai ner Kallat technische oefeningen met stick en bal worden gedaan. Terwijl deze wekelijkse zaaltraining wordt voortgezet, wordt in februari begonnen roet de selectie op het veld. Op 14 februari wordt op het SCHC-terrein in Bilthoven een hockeydag gehouden, waarbij de districtselftallen (met ver moedelijk twee westelijke ploegen) tegen elkaar zullen uitkomen. Tijdens de weekeinden, voorafgaande aan deze wapenschouw in Bilthoven worden in de districten voorwedstrijden gespeeld. Een wedstrijd van het voorlopig B- elftal tegen de Batavieren is bepaald op 20 februari en op 27 februari volgt een laatste proef wedstrijd van het B-elftal reiding wordt ingezet. Vermoedelijk zul- internationale landen Pentatlontournooi len voor die laatste periode trainings- in Amersfoort hield. Acht leden werden weekeinden worden georganiseerd. De tot bondsridder geslagen, elftalcommissie van de KNHB zal trach ten te bereiken, dat het tijdstip van DAMMEN vertrek naar Rome zo vroeg mogelijk wordt gesteld opdat de spelers voldoen de tijd zullen hebben zich aan het klimaat en de harde velden aan te pas sen. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE AMSTERDAM De uitslagen van de negende ronde van het internationaal (Lucas Bols) - damtournooi in Amsterdam zijn: A. GuignardF, Gordijn 11; B. Du- In de Aelbrechtkolk te Rotter- keiJ. Bom 11; J MetzP. Bergsma dam is zaterdagmiddag het stoffelijk 02; R. DelhomG. Aubier 02. overschot gevonden van de 52-jaïige uitslagen van de tiende ronde zijD: Amerikaanse matroos Alexander F' Dllh(^ 2Aubie*" Kinner, uit New York. Deze opva rende van de American Ranger, welk schip in de Schiehaven ligt, werd se- J. Metz 11; P. BergsmaB. Dukel 11; J. BomA. Guignard 20. De stand nf tien ronden is: 1. Bom 14 pnt., 2 en 3 Berysma en Gor- dert vrydagavond vermist. Vermoe- dijn 13 pnt., 4. Dukel 11 j/t„ 5. Aubier delijk is hij door de duisternis mis- 9 pnt., 6. en 7. Metz en Whom 8 pnt, 8. leid en te water geraakt. Guignard 4 pnt J M Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de LSB te begin nen met de poedelprijs voor de laagst geplaatste groep Voorschoten C. De Pat- prijs was voor de heer Demmendal. Voor elke groep waren twee prijzen. Ditmaal werd gebroken met de ge bruikelijke medailleprijzen en waren schaakstukken en borden als prijzen ge kozen, zodat de verenigingen haar ma teriaal konden uitbreiden. Ook werden de prijzen van de afval- wedstrijden met een toepasselijk woord overhandigd. Te 6 uur was het klokgetik weer ten einde en werd de wens uitgesproken in de volgende ontmoeting weer allen, liefst nog meerderen, present te zijn. PIKET JEUGDKAMPIOEN LEIDSE SCHAAKBOND Op de laatste dag van 1959 werden de tweede en derde ronde van de finale voor de jeugdschaaktitel gespeeld. Vol gens verwachting heeft J. J. Piket zijn derde kampioenschap veroverd. Door alle partijen te winnen maakte hij de fraaie score van 6 uit 6, maar wie denkt dat hij een walk-over heeft gehad ver gist zich in Pikets tegenstanders, want vooral in deze laatste partijen stuitte de titelhouder op onverwacht felle tegen stand. De eindstand werd aldus J. J. Piket (Philidor) 3; W. Rosdorf H. Lugt- hart (Katwijk) en W. Binnendijk (NZH) ieder 1 punt. De wedstrijden hadden on der leiding van de heer Ketting een vlot en sportief verloop. GLIGORIC LEIDT TE HASTINGS De 36-jarige Zuidslavische grootmees ter Gligoric heeft na de gisteren uitge speelde partijen uit de vierde en de vijf de ronde de leiding te Hastings met 4 punten. Zijn grootste rivalen zijn de In Nijmegen is zaterdag een jeugd- simultaanseance gehouden, waaraan de Russische grootmeesters Flohr en Pe trosjan en de Nederlanders Eu we en Withuis deelnamen. De gedetailleerde resultaten van de spelers waren: Flohr 40 gesp. 36 gew. 4 remise, 96 pro cent; Petrosjan 40 gesp. 34 gew. 5 re mise 1 verl. 91 procent: dr. M. Euwe 31 gesp. 30 gew. 1 rem. 98 procent; Wit huis 30 gesp. 26 gew. 3 rem. 1 verl. 92 procent. Gisteren hebben zij in Nijmegen si multaan gespeeld. Vooral Petrosjan speelde zeer sterk. Tegen twee en veer tig tegenstanders won hij 40 maal, speel de tweemaal remise hetgeen een score van 98 pet. betekende; Flohr, 42 borden, 38 gew., 4 rem. 95 pet.; Prins, 33 borden, 23 gew., 8 rem., 2 verl., 82 pet.; Withuis 32 borden, 20 gew., 8 rem., 4 verl., 75 p II pct' 3'/f 3 5 16*/* 1 WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES 3 4 4 12 2 X 3'/ï 2'/s li1/» 3 Door een overwinning op haar landge- 2X 3 10'/j 4 note Zvorykina in de 12e partij van de 3*/a 3 X 91/» 5 tweekamp om het wereldkampioenschap schaken dames heeft de Russische By- kova voor de tweede achtereenvolgende maal met succes haar titel verdedigd. De stand in de tweekamp werd daardoor 84 in het voordeel van Bykova. De 13e partij werd gisteravond in Moskou na vijf uur spelen afgebroken. TAFELTENNIS AGNES SIMON VEROVERDE OPNIEUW DE LIMBURG-COUPE De echtgenote van de Nederlandse tafeltennis bondscoach Agnes Simon- Almasi heeft gistereh te Zaandam voor de tweede achtereenvolgende maal het toernooi om de Limburg-coupe gewon nen. Zij toonde zich zoals te ver wachten was verreweg de sterkste van de tien geselecteerde dames. Al haar partijen won zij in twee games. De meeste tegenstand bood nog de Wibo-speelster Ursula Artz, die tot en met de zevcjide ronde ongeslagen bleef. Het Haagse meisje moest echter in de achtste ronde haar meerdere erkennen in de Rotterdamse jeugdspeelster Nellie Visscher (19—21, 16—21) en in de negende ronde verloor zij kansloos met 1121, 1321 van Agnes Simon. Marian Perton was slecht in vorm. De Am sterdamse speelster, die samen met Ur sula Artz, de Nederlandse équipe vorm de tijdens de wereldkampioenschappen bezette met slechts 4 overwinningen de zesde plaats. Een verassing daarentegen was het opvallend vaste spel van Cissy Werkhoven. Dit Amsterdamse meisje, dat voor de eerste maal in het toernooi om de Limburg-coupe uitkwam, plaatste zich derde met 6 overwinningen. Het Zuid-Nederlandse tafeltennisteam, dat op 24 januari in de stad Luxemburg tegen de nationale ploeg van het groot hertogdom zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Jacques Coumans (Weert) Frits Schuurkens (Tilburg) en Leo van Zandvliet (Breda). PIT '54 Na een welverdiende rust van 14 da gen gaat deze week voor alle teams de competitie weer starten. Het programma is daarbij als volgt: Dames: PIT '54Te Werve; Tonido— PIT '54 2. Heren: Sett 3—PIT '54 1; FRR 2—PIT '54 2; PIT '54 3FSA 5; Steeds Vooruit 2PIT '54 4. Meisjes junioren: WiboPIT '54. Jongens junio ren: PIT '54—TOV; PIT '54 2—TOV 2; TLV—PIT '54 3. Op het Wibo-toernooi van afgelopen zaterdag werden door de leden van PIT '54 geen bijzóndere successen geboekt. A.s. woensdagavond om half zeven zullen verschillende leden medisch ge keurd worden in Leiden. Allen, die hiertoe een oproep ontvangen hebben, moeten, voorzover zij niet op eigen ge legenheid gaan, om 6 uur bij het Don Boscohuis zijn, vanwaar om die tijd per fiets gestart wordt. TREFFERS—BATSWINGERS 4—6 In een mooie en felle strijd heeft Tref fers toe moeten zien, dat met het kleinst mogelijk verschil werd verloren. De gas ten speelden in een zodanig hoog tem po, dat Treffers soms geheel overspeeld werd. Van de 10 partijen werden er niet minder dan 8 in drie games beslist wat wel bewijst, dat er heel hard voor ge vochten is. Het was deze keer Ton l'Ami. die 2 maal wist te winnen van resp. Wories en v. d. Akker. N. Heemskerk kwam deze keer niet verder dan een overwinning op v. d. Akker, evenals Ton Hoogenboom, die echter weer iets van zijn oude roem schijnt teruggevonden te hebben. Het dubbelspel moest tenslotte beslissen in het voordeel der Hagenaars. Zaterdag wordt in de Pancratiuszaal te R'Veen een interessante oefenwed strijd gespeeld t.w. Treffers tegen Tref fers (Arnhem), welk team ongeslagen bovenaan in de Hoofdklas A staat, en waarin de oud plaatsgenoot W. Heems kerk meespeelt. Junioren Het Wibo-tournooi j.L zaterdag gespeeld werd door Treffers niet met succes bezocht. In de 2e klas kwamen alleen John v. Ruiten en Ko Rietbroek door hun poule. John v. Rui ten werd hierna door A. Plaisier ver slagen, evenals Ko Rietbroek in de halve finale. In de le klas zag Jacques v. Rui ten zich direkt na zijn bye geplaatst te genover Huysing (TSB) die hem, alhoe wel hij in de bekerfinale tegen Treffers driemaal verloor, met 2113, 217 klopte. Zijn beide teamgenoten maakten deze blunder nog goed, Loek Koek, na zijn poule tegen Poortman en Jos v. d. Veer tegen Groothuis wonnen beiden en plaatsten zich in de halve finale. Loek Koek verloor hierin met 23—21 en 2113 van Rapati (Wibo) en Jos v. d. Veer van Huysing na een fantastische partij met 21—19 (en 'n beetje pech) in de 3e game. De finale leverde een overwinning op voor Huysing. Programma voor 9 en 10 jan a.s.: 9 jan. thuis: Treffers I—Salamanders I; Treffers IVTreffers V; Treffers VI— Revanche I; Uit: Docos I—Treffers III (Leiden); 10 jan. uit: DHC I—Treffers II (Delft); 9 jan. meisjes: Baronie I Treffers L Voor het Smash-tournooi zijn door de afdeling Den Haag Loek Koek en Jaques v. Ruiten uitgenodigd (op zondag 10 jan.) om deel te nemen in het afdelings team. Reserve: Jos v. d. Veer. RK TTV „SPARKLER" Programma van deze week: 4 jan. dames: Sparkler—Docos 3: 7 jan. heren: Sparkler 3—RTC 2; 9 jan. heren Sparkler I—Excelsior I; Sparkler 2— DVS 3; Scylla 5Sparkler 4; Junioren: Sparkler IBaronie I. De junioren worden verzocht het in schrijfformulier van het Baronie-tour- nooi zaterdagmiddag 9 jan. in te leveren by hun juniorenleider.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4