Schoon Kerstspel van Zoeterwoudse jeugd 'i HOORNTJE Kas van aluminium op „Floriade,, ZATERDAG 2 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT 34f- f23 „Bent u zo tevreden, meneer?" Onsiuimig volkje siichtte toeschouwers Zoeterwoude werd Bethlehem Nog altijd terende op de oude roem van de eenmaal zo schoon opgevoerde kerstspelen, zelfs bij de opening van het parochiehuis in 1923, van het Kerstoratorium van Muller, moeten wij eerlijk bekennen, dat nooit een kerstspel is opgevoerd dat zo stich tend voor het publiek was. Het was geen grote toneelkunst, maar het primitieve ,het naïeve'van dit spel was juist de grote verdienste, gaf de sfeer, die het gebeuren op het toneel zo aangrijpend maakte. Het meest verheugend was te zien, dat onze hedendaagse jeugd toch wel tot goede daden te leiden is en een goede intentie blijkt te bezitten. Bij de samenstelling van diï spel was uitgezien naar het Vlaamse volk, dat zo sdhoon elk bijbels ver haal in eigen land en door eigen volk eigentijds kon laten afspelen en nog beter schilderen. Hoe het begon. Het stuk begon met een naïef maar tooh aardig voorspel. Twee ouderpa ren, buren van elkaar, wachten in de late avond de thuiskomst van de jon gelui af. Successievelijk kwam een bonte rij bijeen, nog in volle expan sie over de belevenissen op de dans les bij Evert Castelein, nog dansende toen de anderen terugkeerden van PIT, de Gym en 3JZ. Moeder toonde begrip voor de jon gelui, gunde het plezier en rookte zelfs een sigaretje mee maar kwam al spoedig uit de hoek met het plan van de kapelaan, met de jongens en meis jes ene kerstspel te gaan spelen. Zij kreeg haar zin en begon alvast met de rollen te verdelen, want Zoeter woude moest met Kerstmis Bethle hem worden. Vader moest Sint Jozef zijn en de buurman, die alles van de jeugd zo zwart zag, moest voor de zwarte koning spelen. En zo zagen wij het gehele gebeu ren van de Geboorte van Christus in Zoeterwoudse sfeer afspelen. Het begon met de lezing van vier profetieën; de Advents-sfeer. Na elke profetie ontstak de moeder een kaars Gangenstelsel St. Pietersberg in kaart gebracht Curieuze arbeid Ir. D. C. van Schaik te Heer bij Maastricht is klaar gekomen met het in kaart brengen van het ondergrond se gangenstelsel van de Sint Pieters berg. Het is een kaart geworden van twee bij zes meter. Bijna dertig jaar heeft ir. Van Schaik opmetingen verricht in de on deraardse gangen-doolhof van de St. Pietersberg. Hij drong door tot in het gevaarlijke instoxtingsgebied, zowel in het klassieke Franse in- stortingsgebied als in het zuidelijke gangenstelsel, waar het toen even eens niet veilig was door de afgra- vings-explosies van de ENCI. De opmetingen en het in kaart brengen had tot doel de nog bestaan de gangen in het noordelijke gangen stelsel, alsmede de inmiddels ver dwenen gangen (zuid-stelsel) en de gangen die nog zullen verdwijnen door de afgravingen, voor de geschie denis vast te leggen. Ook de ligging van het beruchte smokkelgat, eveneens afgegraven, werd door ir. Van Schaik in kaart gebracht. Ir. Van Schaik schreef alle gege vens nauwkeurig op zoals merkwaar dige opschriften en handtekeningen van beroemde persoonlijkheden uit de geschiedenis o.a. Alva en Spaanse, Nederlandse en Franse generaals, wier legers felle strijd leverden om het bezit van het fort St. Pieter. Ook trof hij in de berg handteke ningen aan met jaartallen uit de 16e en 17e eeuw, van vele gidsen, als mede oude familiewapens van adel lijke geslachten uit de Maasgouw. aan de Adventskrans en zong het pas opgerichte jongenskoor van de Sint Janskerk, onder leiding van de heer H. J. C. Paardekooper, telkens weer welgekozen, schone liederen. Na de Boodschap des Engels aan Maria kwamen moeder en kinderen te samen, de Angelusklok van de St. Janskerk opgenomen op een ge luidsband begon te luiden en heel devoot klonk het gebed: de Engel des Heren heeft aan Maria gebood schapt. Alle taferelen werden met liederen door het knapenkoor ingeleid en be ëindigd, waarbij bewondering moet worden uitgesproken, dat in zo korte tijd zoveel is bereikt, de jongens zo te kunnen begeesteren. Het „Nu zijt wellekome" werd door alle aanwezigen spontaan meegezon gen. Treffend was het tafereel, waarin Maria en Jozef geen plaats meer kon den krijgen in de herberg# totdat het jongetje de weg wees naar de stal. Ook het herderstafereel was heel mooi. Vooral toen de jonge herders Speuren in het winterse bos. Daarstraks trokken ze nog over het witte veld en lieten er hun typische sporen achter. Plotseling werden ze opgeschrikt en, floep, wég waren ze. Wie van de lezers kan de sporen on derscheiden en vertellen bij welk dier ze horen. Let wel op, want de spo ren zijn niet in de juiste grootte-ver houding getekend. tot de Engel zeiden, dat zij wel graag dansten en altijd pret maakten en wel eens een woord lieten vallen wat ze in de hemel niet zo graag horen, maar dat hun hart van goede wil was, dat zij zelfs bereid waren de medailles van SJZ aan het Kindje te offeren. Deze acte werd afgesloten met het zingen van „Transeamus" waarbij „Kijk toch eens hoe leuk hij nu met het knapenkoor enige kerfczan- lachtvlug, neem dan toch een gers meezongen. foto van hem Het hoogtepunt was het spel bij de stal van Bethlehem. Daar lag een echt kindje in de kribbe, trappelend met de beentjes en zelfs stil en zoet als Maria het tegen het hart drukte. De herders kwamen met een echt schaap bij de stal en na de Koningen stonden de Zoeterwoudse mensen daar allen te samen om mee te zin gen: Venite Adoremus, ook weer door alle aanwezigen meegezongen. Het was alles even mooi. De heer A. H. J. Paardekooper, die bijgestaan door kapelaan C. J- de Leede, de lei ding had over dit onstuimig volkje, verdient hulde. Zuster Veronica had weer de cos tumes, afgestaan door de Vrouwen van Nazareth, goed gedrapeerd en kleurig gekozen. Het accompagnement van de heer Joop Versteegen bij de vele liederen was zeer goed. Des middags werd de generale re petitie gegeven voor 500 kinderen. Bontwerkerij en Pelterijenhandel „Maar moeder, herinnert u mij niet „Werda! Blijf staan, of ik ga meer?.... Ik ben Victor, die naar schreeuwen". zee is gegaan...." 1. Hoort bij de veldmuis, 2. hoort bij de das, 3. hoort bij de reeboek, 4. hoort bij de vos, 5. bij de marter en 6. hoort bij de baas. Ook al uw bontreparaties en moderniseringen. BILLIJK, SNEL EN PERFEKT (Advertentie) OPSLAGPLAATS VERBRAND. Gisteravond omstreeks half acht werd de brandweer te Bussum geal armeerd voor een brand in twee om- bewoonbaar verklaarde woningen aan de Veldweg in het winkelcentrum der gemeente. Deze woningen zijn een jaar geleden in gebruik genomen door de heer Bosman, die er een pak huis van gemaakt had voor plastic artikelen. Er was karton- en plasticmateriaal opgeslagen, terwijl cr een grote voorraad niet afgewerkte plastic da mestassen aanwezig was. De brand weer moest het dak openbreken om bij het vuur te kunnen komen. Zij heeft enige uren nodig gehad om uit breiding te voorkomen en de smeu lende massa naar buiten te wer ken. De schade wordt op tienduizend gulden geschat. De eigenaar is verzekerd. Aan het pakhuis was een loods gebouwd, waarin een inkoopcombinatie van groentehandelaren uit Naarden, Bus sum en Huizen voor dertig a veer tigduizend gulden aan levensmidde len voornamelijk blikgroenten had opgeslagen. Hieraan is voor een belangrijk be drag aan waterschade toegebracht. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. RAKET VOOR MAANMATERIE? Een vooraanstaand Russisch geo loog, Stsjerbakof, heeft voorspeld dat een raket naar de maan zal worden gezonden om materie van de maan op te nemen en naar de aarde te zen den. De geleerde, die dit schreef in het Russische tijdschrift „Technische kennis voor de jeugd"., dat verschil lende deskundigen gevraagd had naar de vooruitzichten voo~ het ruim te-onderzoek, gaf geen verdeie bij zonderheden. STRUIKELEND over de drempel, lezer die nog alle goeds van het nieuwe jaar verwachten mag zijn we bijna bezwijkend onder het gewicht van onze goede voornemens 1960 ingestapt. Twee minuten over 12 viel een fraai dennen-kerststukje van de muur, enige broze, blozende bal len in zijn ondergang meeslepend. Na gedeeltelijke en gebrekkige res tauratie van de brokken kerstherin- nering hadden we het liefst onze slaapstede opgezocht om na enkele uren rust met ietwat frissere kijk op de dingen het nieuwe jaar bij dag licht te begroeten. Maar helaas, onze echtgenote was in het bezit van een geheimenkrant en omdat een even tuele oplossing pas na enen over de ra dio bekend zou worden waren we verplicht tot op schorting onzer plannen. Later heb ben we nog ge droomd van een t.v.-toestel, dat we hadden gewonnen, maar dat de deur niet in kon omdat het te groot was, weshalve het retour afzender ging. Gistermiddag stonden we getweeën op de tram te wachten, voor de gang naar hen, die zonder onze opgewekte wensen met geen mogelijkheid het jaar 1960 tot een goed einde gebracht zouden hebben. Onze wederhelft was, evenals het jaar, in het nieuw. Geen veelbelovende, financieel attractieve seizoenopruiming had haar kunnen tegenhouden. Het „ik heb niets om aan te trekken" was nu tenminste weer verstomd en zo stond ze op de tram te wachten, zichtbaar pron kend. En wij zichtbaar onverschillig, alsof in het nieuw steken van onze vrouw gewoon dagelijks werk is. In deze twee poses stonden wij, toen een vriendelijk heertje zich uit de wachtende menigte losmaakte en ons beleefd begroette. Wij dachten meteen aan spontane heilwensen, maar het heertje encanailleerde zich niet met ons. ,.Niet, dat ik er iets mee te maken heb, maar er zit nog een prijskaartje aan mevrouw d'r mantel, ziet u". Onze onverschillig heid exploideerde. De indrukwek kende poses gingen over in even in drukwekkende figuren. We hebben nu al heimwee naar 1959. Er komen nog 363 valkuilen! EEK. Een lichtenieuwigheid voor tuinders Eén van de research-centra, die op de „Floriade" in de openbaarheid tre den, is het Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer. Dit proef station, dat in een Nederlands kassen- gebied bij uitstek werkt en op de FLORIADE exposeert nabij de afde lingen Voedingstuinbouw en Sier- bloementeelt, zal zijn werk tonen in een kas, welke op zich reeds een op vallende verschijning op de inter nationale tuinbouw tentoonstelling zal zijn. Deze kas, die met name bij de vakman grote belangstelling zal opwekken, is uitsluitend van alumi nium en glas. Dat betekent, volgens de deskundigen van het Aalsmeerse proefstation, het begin van een revo lutionaire ontwikkeling in de kassen bouw. In enkele uren opgebouwd. In enkele uren tijds is de kas dezer dagen op het FLORIADE-terrein op gebouwd. Dit geschiedde door de firma Verhoef te Aalsmeer, een be drijf, dat zich al verscheidene jaren bezig houdt met de verwerking van aluminium o.m. ten behoeve van de scheepsbouw. „Overstap" naar de kassenbouw. In de bouwnijverheid wordt alumi nium o.m. voor raamkozijnen toege past. Dit is het punt, waarop de Aals meerse fabriek de „overstap" naar de kassenbouw maakte. Haar research leidde er toe dat men een oplossing vond voor het belangrijkste probleem de „stijfheid" van de raamkozijnen en dus van de zgn. „eenruiters" de grondconstructie voor elke kassen- bouwer. Toen men deze moeilijkheid had overwonnen kon men met behulp van verscheidene patenten beginnen aan de constructie van gehele secties. En onlangs heeft men op het terrein van de fabriek een proefkasje gecon strueerd als .generale repetitie" voor de grote kas die nu op het Ahoy'- terrein van de FLORIADE is neer gezet. Licht materiaal. De bouw van de kas op het Ahoy'- plein vergde weinig tijd. Het mate riaal is, zoals bekend, uiterst licht. Twee mannen dragen met gemak een tien meter lange zijwand-sectie aan. Eén man tilt zonder veel moeite een gehele dakspant omhoog. De pro fielen, secties enz. (gestandaardi seerd) worden ter plaatse in een snel tempo opgezet, nadat een fundering is aangebracht, die gezien het aan zienlijk lichtere materiaal veel min der eisen dan normaal stelt. De be glazing geschiedt zonder kit of der gelijk materiaal. Het glas wordt met dekplaatsjes vastgezet volgens een gepatenteerd systeem, hetzelfde geldt voor de aluminium daklijsten. Een van de voordelen die de deskundigen van het proefstation zo interesseren is het feit, dat in de open profielen van de aluminiumconstructie een luchtkolom aanwezig blijft, die sterk isolerend werkt. Wat lezers schrijven Bij Bournemotuh (Zuid-Enge- land) zijn woensdag drie jongens van elf tot dertien jaar, die op een spoordijk speelden, door een trein gegrepen en gedood. Een vierde, die er het leven afbracht, heeft verteld, dat zijn vriendjes waren uitgeweken voor een trein, doch dat zij toen door een trein uit tegenovergestelde rich ting waren gegrepen. Scheepsberichten ALHENA 1 jan. van Las Palmas naar Antwerpen; ADONIS 31 dec. van New York naar Curasao; ALIOTH 1 jan. van Funchal naar Curacao; AMELAND (t) 1 jan. te Liverpool; BALI 1 jan. rede Belawan; BANTAM passeert 1 jan. Gi braltar naar Rotterdam; ESSO NEDER LAND (t) 1 jan. Cowesroads; GOOI LAND 31 dec. van Montevideo naar Santos; JASON 31 dec. van Curagao naar Baltimore; KAMPERDIJK 1 jan. te Norfolk; KATELYSIA (t) 1 jan. te Miri; KELLETIA (t) 1 Jan. te Karachi; KORATIA Ct) 1 jan. van Newcastle naar Galadstone; LEKKERKERK 2 jan. te Aden; LETO 31 dcc. van London naar Norfolk; LOENERKERK 1 jan. van Sitra naar Bushire; LUTTERKERK 5 jan. te Trincomalee verwacht; MUI- DERKERK 1 jan. te Stettin; ORANJE FONTEIN 1 jan. te Antwerpen; OSIRIS 31 dec. van Houston naar New Orleans; OVERIJSEL 31 jan. van Le Havre naar Marseille; ROTTI 2 jan. te Trincomalee; SALATIGA passeert 1 jan. Gibraltar naar Halifax; STENTOR 31 dec. van Maracaibo naar Caripito; WONOSOBO 1 jan. van Mostaganem naar Port Said; IJSSEL 1 jan. van Izmir naar Gibraltar; ZONNEKERK 1 jan. van Genua naar Marseille; ZUIDERKERK 1 jan. van Aden naar Suez. R.I.P.-SE BOMEN. Roelofarendsveen, 1 januari 1960. Met groeiende verontwaardiging heb ik in De Leidse Courant van 30 dec. 1.1. het debat in de gemeente raad van Alkemade gevolgd, waarin besloten werd de mooiste lanen van deze gemeente aan 'n financieel voor deel op te offeren. Ik dacht, dat we in een tijd leefden, waarin natuurbe scherming een aanvaard begrip ge worden was, maar hier blijken schone leuzen vergeten, waar geldelijk voordeel om de hoek komt kijken. In 'n gemeente, die opvalt door de armoede aan geboomte, 'n gemeente bovendien die bij de ontwikkeling van de Randstad Holland als recreatie gebied steeds meer in betekenis toe neemt. is 'n dergelijke verwoesting, wanneer werkelijk financieel gewin het doorslaand motief is, volkomen zinloos en ongegrond. Dit raadsbe sluit grenst aan 'n ongehoord natuur- vandalisme. Wü vragen ons af, of ingrijpen van hogerhand hier nog iets aan kan veranderen. Anders zal de gemeente Alkemade een van haar schoonste stukjes natuurschoon verliezen. A. HOOGENBOOM,

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5