S)e &2idóeSoti/fcant m De hakenkruisen doemen overal op Kameroen „vierde z'n onafhankelijkheid Chroesjtsjef drinkt op de ontwapening Cees Laseur overleden Militair gezag in Laos ff! i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 2 JANUARI I960 51ste JAARGANG No. 14903 De hakenkruisen als teken aan de wand Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.; 17 Ét p. m.m. Telefoontjes fl.50. IN 20 DUITSE STEDEN Op vele gebouwen in Bolton, een plaats in het noordwesten van Enge land, zijn anti-joodse leuzen en ha kenkruisen gekalkt De politie zei niets te weten van anti-semitische ge voelens in deze stad en meende dat de besmeuring het werk is geweest van „pretmakers". Gysbrecht herinnert min. Korthals aan IJ-tunnel Ook uit België worden anti-semiti- Brentano van Buitenlandse Zaken de bondgenoten van Bonn zal ver zekeren dat de Westduitse regering sche incidenten gemeld. Zo zijn er in In bijna twintig Duitse steden zijn anti-joods gedrag niet zal tolereren, de nacht van donderdag op vrijdag hakenkruisen gekalkt op de muren Deze autoriteiten menen dat som- van de grote synagoge in Antwerpen. de afgelopen dagen nazi-leuzen en hakenkruisen geschilderd op huizen, monumenten of openbare gebouwen, mige anti-semitische incidenten het Gisteravond werden nog steeds nieu- werk zijn van agenten uit Oost-Duits- we gevallen van bekladding gemeld, land, die de regering van Adenauer in In Nienburg tussen Bremen en discrediet trachten te brengen. Meer jeugdige baldadigheid. De „Scotsman" uit Edinburgh drukte er vandaag zijn tevredenheid OOK IN ENGELAND EN BELGIë over uit, dat het Duitse publiek de hernieuwde anti-Joodse uitingen Ook buiten West-Duitsland hebben schijnt te verafschuwen. Het blad zich anti-joodse incidenten voorge- acht het niet onwaarschijnlijk, dat de daan. Op de d -uren van een synagoge nieuwe rage slechts jeugdige bal- in het Londense district Notting Hill dadigheid is, maar waarschuwt, dat werden drie grote hakenkruisen ont- de ex-nazi's nog bestaan en mogelijk dekt. weer krachtiger worden. Hij wil voorbeeld geven Hannover zijn hakenkruisen en de woorden „De joden eruit" geschilderd op de muren van een joodse begraaf plaats. Ook te Dinslaken in het Ruhrge- bied zijn anti-joodse leuzen en haken kruisen aangebracht. Op een spoorwegviaduct te Hain bij Schaffenburg zijn in de oudejaars nacht hakenkruisen en de runetekens van de SS gekalkt. In Zorge (in het Harzgebergte) zijn op oudejaarsavond op vijf huizen ha kenkruisen geschilderd met de woor den „Heil Hitier", te Goetingen is een hakenkruis in gele verf aangebracht aan de ingang van een huis. In Alten a verschenen in een straat naast vijf hakenkruisen ook twee sikkel-en- hamer tekens. Het parket van de rechtbank van Allersberg bij Neurenberg heeft mee gedeeld dat er woensdag hakenkrui sen zijn aangebracht op de deur van - - -v. een r. k. kerk, de ingang van een omvang van haar strijdkrachten zal meer te betekenen' verdediging van onze grenzen?", zo vroeg hij. Bij de achtste van zijn tien heil- Prem'er donder; dronken zei Chroesjtsjef: „Slechts een gek, die zelfmoord wil plegen, dag op de Nieuwjaarsreceptie in het Kremlin te verstaan gegeven, dat zaj ons aanvallen. Troepen hebben de Sowjet-Uie mogelijk eenzijdig de van raketten niet zoveel kleine fabriek van een jood, het stad huis en andere openbare gebouwen. verminderen en voor de defensie zal gaan steunen op raketten, als de be- Chroesjtsjef merkte nog op dat hij Op de kerk warén" ook de "wöördën sprekingen over internationale ont- z«n strijdkrachten in te - r,0i,oivt wapening op niets zouden uitlopen, „Heil Hitier" gekalkt. Vooral jongelui. jaarsreceptie (die op Oudej aars- Op het parket wordt aangenomen avond wordt gehouden) een heil- dat jongelieden de daders zijn en dat dronk uit op het aflopende jaar, dat aanhangers van uiterst rechtse stro- naar hij zei had aangetoond „dat het mingen er niets mee te maken heb- mogelijk is de internationale span- ben. ning te verminderen en de vrede te In Scheinfeld bij Neurenberg is een versterken". Hij verwachtte dat I960, maar rekening moest hou den met het bestaan van „de duivel Chroesjtsjef bracht op de Nieuw- ^oe ^eet *e ook no2 maar? 0 3a Verscheidene ministers, kamerleden, gemeenteraadsleden en militaire autoriteiten hebben in de stads schouwburg te Amsterdam de traditio nele opvoering van Vondels Gysbreght van Aemstel bijgewoond. Op de foto ziet men o.a. de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote in de loge. 22-jarige timmerman gearresteerd, die heeft bekend dat hij hakenkruisen wat dit aangaat, nog beter zou zijn. Overgaan op de ontwapenings anti-joodse leuzen heeft gekalkt kwestie bracht Chroesjtsjef het Sow- In Den Haag is in de afgelopen Burgemeester legde 't bijltje neer op de muren van het plaatselijke ge- jet-voorstel voor algehele en alge- rechtsgebouw De man, een zekere mene ontwapening in herinnering. ...L Ludwig Vogel, heeft verklaard dat ,>Als onze voorstellen worden aai}~ nacht plotseling overleden de toneel hij uit anti-semitische overtuiging genomen", zei hij, „zijn wij bereid Spe]er Cees Laseur. directeur van de had gehandeld. Hij zei voorts dat hij om elk ogenblik ons leger te ontbin- Haagsche Comedie. De heer Laseur zich had opgegeven voor de Duitse den en alle militairen zullen dit be- WOonde na afloop van de nieuwjaars- Rijkspartij (waarvan twee leden en sluit toejuichen. Doch als de partisa- première in de Koninklijke Schouw- een functionaris in arrest zijn in ver- nen van de koude oorlog ons mee- burg een bijeenkomst van zijn gezel band met de sedert kerstmis ontstane spelen in een doolhof van eindeloze schap bij. Daarbij is hij aan een hart- anti-joodse rage, doch hij bezat nog disputen, dienen v/ij dan het pad te aanval bezweken. Hij was zestig jaar. geen lidmaatschapskaart. volgen dat zij proberen ons op te De heer Laseur was gisteravond dringen? Zou het voor ons niet de nog op het toneel van de Haagsche Van Westduitse regeringszijde is te moeite waard zijn om de zaak nog Comedie, toen de nieuwjaarswens kennen gegeven dat men zich onge- eens te overdenken en eenzijdig on- werd uitgesproken. Nadat de voor rust voelt bij de gebeurtenissen en ze strijdkrachten te verminderen, stelling van Shakespeare's „Winter- verwacht wordt dat minister von doch raketten op te stellen voor de avondsprookje" was afgelopen, werd nog een ontvangst gehouden in een der bovenzalen van het restaurant „Saur". Laseur sprak daar de Engelse regisseur Peter Wood nog toe, doch zonderde zich daarna, onwel gewor den af, beneden. Een half uur daarna overleed hij aan een hartaanval, die o.m. door dr. J. Noordhoek werd ge constateerd. Naar de heer Paul van Steenbergen het ANP meedeelt, heeft de Haagsche Comedie besloten de tweede opvoe ring van het „Winteravondsprookje" vanavond niet te laten doorgaan we gens het overlijden van Laseur. Hij verzocht ons mede te delen, dat des gewenst degenen, die reeds plaatsbe wijzen hadden gekocht, deze kunnen gebruiken op zaterdag 9 januari. In 1939 verbleef hij enige tijd in Amerika en maakte in 1946/47 een nadere studie van het Amerikaanse toneel. Na zijn terugkeer in Neder land werd hij directeur van de Haag sche Comedie. Verder trad hij op in films als „40 Jaar". Zijn optreden in licht amusement (de vader in de familie Doorsnee) maakten hem tot een populaire fi guur. In Quebec (Canada) zijn don derdagnacht bij afwezigheid van de ouders drie kinderen van 4, 3 en 1 jaar bij een brand omgekomen. Drie andere kinderen konden zich in vei ligheid stellen. Oude meesters in een stal In een boerderij in* het Poolse plaatsje Tarnowski Gory, nabij Kato wice, zijn schilderijen van Hollandse en Vlaamse meesters w.o. een Ru bens, Chinese en Japanse vazen en gobelins uit de 19e eeuw aangetrof fen. De boer wist niet dat het kunst schatten waren. Verscheidene oude meesters lagen in een hoek van de varkensstal. Daar werd ook dik onder de schimmel, een middeleeuwse vaas gevonden. De kunstwerken moeten jaren ge leden het eigendom zijn geweest van de Duitse familie von Donnersmarck. De Poolse politie staat voor een raad sel. De kunstwerken zijn met be kwame spoed gereinigd en naar het museum van Krakau overgebracht. Koning Boudewijn weer ihuis Koning Boudewijn is vrijdagmiddag om half zes per vliegtuig uit de Kon go naar Brussel vertrokken, waar hij zaterdagochtend op de nationale luchthaven aankwam. De koning heeft tijdens zijn 15- daags bezoek aan de Kongo 800 per sonen in audiëntie ontvangen. De laatste plaats, die hij in de Kongo bezocht, was Co Qhuilhatstad, waar hij ook de Oudejaarsavond door bracht. Hij richtte toen een boodschap tot de inwoners met Nieuwjaarswen sen, waarin evenwel geen medede lingen van politieke strekking wer den gedaan. De strijdkrachten van Laos hebben de macht in Laos overgenomen, zo meldt het persbureau „Nieuw China". In bevoegde kringen in Londen helt men tot de mening over, dat het Laotische leger nu niet bepaald een greep naar de macht heeft gedaan, doch dat het hier veeleer gaat om een verzoek om ontslag van de regering, dat door de koning aanvaard is. De regering-Sananikone heeft n.l. woensdag een verzoek om ontslag bij de koning ingediend. Zy verklaarde, dat het haar niet langer mogelijk was de zaken van het koninkrijk te be hartigen. Na het ontslag van de regering heeft de koning drie generaals ver zocht om de „orde en veiligheid in het koninkrijk te handhaven". In een communiqué van de strijdkrach ten wordt gezegd, dat de generaals „opnieuw hun onwankelbare trouw aan de koning hebben bevestigd". Aangenomen wordt dat de koning van Laos een groep jonge militairen steunt die anti-communistisch zijn. Zij verlieten het kabinet midden-de- sem'ber. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 99 m t De burgemeester van Cuyk aan de Maas, de heer L. W. F. Jansen heeft heden zijn ambt neergelegd en afscheid genomen van de gemeente. De eerste burger van Cuyk heeft op 31 december reeds het bijltje waarvan de burgerij zegt, dat hij er zovele jaren voortreffelijk mee gehakt heeft op duidelijk zichtbare wijze erbij neergelegd. De burgemeester heeft dit ge daan met behulp van een hoge torenkraan bij een in aanbouw zijnde flat aan de Maasboulevard. Deze flat zal als herinnering aan het afscheid van de heer Jansen de naam „Het Bijltje" krijgen. Foto: de bouwvakarbeiders staan aangetreden in „ceremonieel" tenue, terwijl onder de plechtige tonen van de bouwvakkerskapel „De Haonebalkers" de burgemeester met bijl omhoog wordt gehesen- De Paus bad bij de jaarwisseling Paus Johannes heeft het laatste en het eerste half uur van resp. 1959 en I960 doorgebracht in zijn privé-ka- pel. Terwijl in geheel Rome de jaar wisseling luidruchtig werd gevierd, dantke de H. Vader God voor het af gelopen jaar en vroeg hij de zegen voor het nieuwe jaar. Tot slot van het aanbiddingsuur zongen de naaste medewerkers van de Paus, die zich met hem in de kapel bevonden, ge zamenlijk het „Te Deum". Enkele uren van tevoren waren enige duizenden arbeiders uit Rome met brandende fakkels in de hand, op het St. Pietersplein samengestroomd, waar zij in spreekkoor de H. Vader een gezegend nieuwjaar toeriepen. De Paus heeft hen, staande voor het raam van zijn bibliotheek, gezegend. Op Nieuwjaarsochtend heeft de H. Vader de burgemeester van Rome, en de gemeenteraadsleden in audiën tie ontvangen. Hiermee volgde de Paus een zeer oude traditie, volgens welke de Paus de eerste audiëntie in het nieuwe jaar verleent aan de bur gemeester en de gemeenteraadsleden van de Eeuwige Stad. Paus Johannes zal de Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, op 22 januari in audiëntie ontvangen tij dens diens bezoek van drie dagen aan Italië. MET BLOEDIGE ONLUSTEN In de buitenwijken van Yaoende in Kameroen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gevechten uit gebroken. Vijf mensen zouden om het leven zijn gekomen en acht ge wond. Vrijdag is het feit, dat Frans Kameroen onafhankelijk is gewor den, met grote soberheid gevierd, na dat commandogroepen van de ver boden „Volksunie van Kameroen" aanvallen hadden gedaan op ver schillende wijken van Doeala. Hier bij zouden circa 40 mensen om het leven zijn gekomen. Volgens officiële gegevens zijn bij de aanvallen van maandag 34 men sen om het leven gekomen, o.w. drie blanken en 25 rebellen. Premier Ahidjo riep vrijdag in zijn rede tijdens de plechtige onafhanke lijkheidsverklaring op tot nationale verzoening. Hij beloofde amnestie voor hen die „hun vergissing erken nen". De Ver. Naties, waarin wij spoedig onze plaats zullen innemen, en Frankrijk, welks vriendschap ons dagelijks helpt, zullen de gidsen van de nieuwe natie zijn; wij weten dat wij hun hulp nodig hebben, zo ver klaarde de premier. Precies te middernacht (van don derdag op vrijdag) kondigden 101 kanonschoten en klokgelui te Yaoen de de geboorte van de nieuwe onaf hankelijke staat Kameroen aan. Kameroen had toen 30 jaar Duits koloniaal bestuur, gevolgd door Frans beheerschap gedurende 40 jaar achter de rug. De plechtigheden werden bijge woond door de secretaris-generaal' van de Ver. Naties, Dag Hammers- kjoeld. Hij bracht hulde aan Frank rijk voor de hulp, die het had gele verd voor de ontwikkeling van het land. President Worosjilof van de Sow- j et-Unie heeft in een telegram aan premier Ahidjo verklaard, dat de Sowjet-Unie Kameroen als onafhan kelijk land erkent en dat de Sowjet- regering gaarne diplomatieke betrek, kingen zal aanknopen. ^Guinea eP Ó3bon:^.;:;:: Kongo (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HIER EN DAAR MIST. Plaatselijk enige regen, hier en daar mist, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Aan houdend zacht. 3 Januari: zon op 08.48: onder 16.40; maan op 11.19; onder 22.58. 4 Januai: zon op 08.48; onder 16.41; maan op 1.45; onder Hoogwaterstanden 3 Januari: v.m. 6.36. nam. 6.57. 4 Januari: v.m. 7.24; nam. 7.45. Het weer in Europa Aanhoudend zacht De Bilt, zaterdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Tijdens de jaarwisseling zorgde een kleine de pressie op de Noordzee voor de aan voer van zeer zachte lucht, waardoor ric temperatuur op de eerste januari tot ongeveer 11 graden kon oplopen. Elders in West-Europa was het eveneens zacht. Ook in Scandinavië was de invloed van de depressie merkbaar, want met uitzondering van het uiterste noorden en de hoger ge legen gedeelten, stond het kwik er overal boven het vriespunt. In Noord-Rusland is een hogedruk- gebied aanwezig, dat er strenge vorst brengt. Ondertussen duurt op de Oceaan de depressieactiviteit voort, waarbij West-Europa binnen het be reik van de storingen zal blijven. Het onbestendige weer met temperaturen boven normaal houdt derhalve aan. HELSINKI geh. bewolkt -6 C. STOCKHOLM motregen 5 OSLO geh. bewolkt 7 KOPENHAGEN geh. bew. 6 ABERDEEN onbewolkt 7 LONDEN regen 12 AMSTERDAM geh. bewolkt 11 BRUSSEL regen 11 LUXEMBURG regen 8 PARIJS regen 12 BORDEAUX geh. bewolkt 14 GRENOBLE r.iist 7 NICE onbewolkt 12 BERLIJN motregen 8 FRANKFORT zw. bewolkt 11 MüNCHEN geh. bew. 10 ZüRICH onbew. 6 GENèVE licht bew. 6 WENEN geh. bew. 6 ROME geh. bew. 13 MADRID geh. bew. 9 MALLORCA onbewolkt 18 LISSABON geh. bewolkt 16 Korreltje Er bestaan ketenen, die niet meer gelast kunnen worden, wanneer ze eenmaal gebroken zijn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1