De Leidse 1960 Thomasvaer en Pieternel berijmen Leiden Politieman nam een tientje aan DONDERDAG 31 DECEMBER 1959, DE LETDSE COURANT PAGINA gO^OOOOOOOO<K>O««»<>OOOO<XX>O0O0OOOOOOOOO0OOO<>O<>iX>OOOOO«O0OOO®OO<>OOOOOO<^&OOO0O0OOOO<XHXK><X>OOOOOOOO«00O<>&OO<5 lyiuziek en feestrumoer weerklinken: Kloris en Roosje vieren weer hun feest en na het lustig samen klinken zegt Thomasvaer naast Pieternel: 't meest van wat wij nu gaan zeggen, m'n beste bruid en bruidegom, Slaat op Leidens jongste historie want er is weer één jaar Leiden om. Thomasvaer: Laten wij met de sof beginnen, de sof in de Leidse woningbouw, die ondanks de nijpende noodzaak toch maar steeds niet bloeien wou. Pieternel: Maar Thomasvaer, hoe komt dat dian? nog géén 600 huizen mocht men hier bouwen; een kind Lugduni te mogen zijn was eens 'n eer, nu zou je 't berouwen. Thomasvaer: Welaan dan burgevaer en schep'nen belt onversaegd ten departemente, wat wie de kat geen bel aanbindt, krijgt wel een kater, maar heus geen cente. Pieternel: Maar denk nu eens aan 't zwemlbad, manlief, met plan en schets staan we toch vooraan Thomasvaer: wat plan wat schets, schérts wil ik zeggen, op papier, maar wat heb je déar nu aan- Zo kan ik ook wel noemen Veemarkt, schouwburg en....ons aller plein ik zie 't er nog van komen, dat in Leiden alleen maar papieren bouwwerken zijn Pieternel: Jasses, wat ben je weer vreselijk kritisch, je weet toch ook,dat 't in-der-daad in een arme stad als de onze minder om het spel dan om de knikkers gaat. Geld was er toch wél voor de demping van die stinksloot de Uiterstegracht en met 't viaduct gaat 't ook prima; ik snap niet waarom je nu lacht Thomasvaer: Laten we er maar liever over zwijgen er is nog zovéél Pieternel, dat we met eerbied moeten memoreren herinner jij je 't wegenplan wel? Ook papier, maar ik wil toch even een eresaluut brengen aan ons aller Drost, de man, die als ééns de drost van Muiden in nauwe kring op problemen vost Pieternel: Het huwelijk, dat hij wil in ons Leiden van oud met jong is lang niet mals Thomasvaer: je zou er een bruidsmars bij zingen, maar die klinkt dan wel 'n beetje vals Twee maal waren we aan het begroten dit jaiar, met een vermoeide stederaad, die ook niet gróter kon begroten dan ex in ons huishoudboekje staat Pieternel: Ja, en met een schuld van miljoenen ik begrijp nu nooit hoe of dat gaat, ik kan geen cent meer naar de melkboer brengen als er een min in mijn boekje staat Thomasvaer: Was de raad méér raad dan daad dus, de daad van jong Leiden was niet mis Het legde kontakt na één week praten en een kontakt, dat blijkbaar blijvend is Pieternel: Herinner je je nog de pak berichten van de Marekerk die op instorten staat? Een koepel vol scheuren en scheve pilaren snap je nou, dat men dit zo maar léat? Thomasvaer: Net als met 't vervoer in Leiden, men liet 't maar zo, maar was 't wel goed? je kan bij ons raar rijden bij tijden, een dik rapport verelt hoe 't moet. Pieternel: Hoe het niét moet verteld' ons de vis-schaar, die zieltogend door onze grachten zwom. Ze hadden vergif in het water gelaten, zoiets noem ik nu visdadig dom! Thomasvaer: Vis doet me aan kale kikkers denken en dan kom je bij polder in de buurt; Leiden werd met zijn kale sportveld de Kikkerpolder ingestuurd. Pieternel: Juist 'n zelfde weg ging ook nog 't plan van G.S. met de zoete waan, dat in de vette Leiderdorpse polder kaal Leiden door zijn grens mag gaan Thomasvaer: Kom Eternel, m'n Piet, nu in snel tempo, 't jonge paar verlangt naar zoete min, nog éven spreken van 't huisvuil daar zit ook nog wel wat praatstof in Pieternel: Waar laten we 't vuil vroeg 't college Nu Nieuwkoop ons vuil niet ambieert? Niet dra, maar Drijber vond een stortplaats, heeft 'n nieuwe Nieuwkoop gecreeërd Thomasvaer: En hadden we niet ouwer-kérks AMATE? een Schlager voor missie en gentlemén, die leefden met het op en Neer van de baten Heyden, Bruin en blank Stralen er Van. Minerva .riep ons 's nachts wakker voor een brand, die er niet om loog: de sociëteit bacchanaal gezien sterk nattig, was voor het vuur helaas te droog. Thomasvaer: Maar kóm, we moeten besluiten aan elke mooipraat komt eens 'n end laten we samen vrolijk klinken, als je daartoe in staat nog bent Pieternel: Welja, wie drinkt er mee een heildronk Op Leiden en alle plaatsen eromheen? Dat onze stad maar dóór mag groeien en er toch geen grens valt, néén! Laten we opgewekt drinken op brandweer, agent en E-H-D, op B en W en commissaris en de belasting, wie drinkt er méé Op hoofden van dienst en de wachter van de overweg, waar we weg van zijn, op ons allen op alle burgers op Roos en Kloris, op groot en klein!! Lang zullen zy leven. „WANNEER. ..V» Ja, kunt u zich die vraa$r voorstel» len van die mensen, die alsmaar staan te wachten tot die klette rende regenbul ophoudt. Nou, net zo denken die duizenden gelovigen die ln nieuwe wijken wonen en elke Zondag met de bus of per flets ver weg moeten trekken, om* dat er ..Kerkennood" ls. Help daarom uw Bisschop kerken bouwen. Offer daarvoor iedere week Een kwartje extra Steunt de Bijzondere Noden. Helpt Uw Bisschop kerken bouwen Stort Uw offer op giro 647700 t.n.v. do Vicaris Generaal - Bisdom RotterdamKerkenbouw PROSIT!? £]de gem omzet per dag in alc0_ ■holhoudenoe en alcoholvrije ■dranken (Basis gem dagomzet over!jaar=100) Struikrovertje bestal bejaarde Een bejaarde heer uit Breukelen werd gisteravond, wachtend op een NBM-bus in Hilversum, aangespro ken door een jochie van ongeveer tien jaar. Het ventje vroeg, of meneer ook een gulden kon wisselen voor vier kwartjes. De bejaarde heer bleek aan het verzoek te kunnen voldoen en gaf de jongen, die er keurig uit zag, de vier kwartjes in zijn hand. Zogauw niet voelde de jongen het geld in zijn hand, of hij ging er als „Uw man is zeker wel een hartstoch- een pijl uit een boog vandoor onder lelijk sportbeoefenaar?" een honend gelach. De bejaarde heer heeft aangifte gedaan bij de politie, „Inderdaad ja, hij komt eigenlijk het die nu haar best doet de kleine on hele jaar niet uit zijn gipsverband." verlaat op te sporen. Gezondheid op het Casino. „Een vrouw wist te veel" is de suggestieve titel van een film, welke over een geheimzinnige ver dwijning vertelt. Het begint met een lawine, ergens in de bergen, waar door de Transcontinentale Express gedwongen wordt te stoppen en de reizigers gaan overnachten in een hotelletje. Daar logeert reeds een Amerikaan, die dit oponthoud /an de Express een pracht gelegenheid vindt om direct door te reizen. Maar in die trein gebeuren vreemde dingen en dat die dingen bijzonder spannend zullen zyn, daarvoor is de naam van de maker, nl. Alfred Hitchcock, vol doende waarborg. De leeftijdsgrens is door de K F.C. op 18 jaar gesteld. In de middag treden Stan Laurel en Oliver Hardy op als Robinson Crusoë's vooi alle leeftijden. Lido. „Hopla, Conny", zegt deze film, maar Conny heeft nauwelijks aansporing nodig om te dansen en te zingen. Het is e*n echte show-film, waarin allerlei Schlagers worden ge zongen en op dansgebied het nodige geboden wordt. Wie Cpnny eigenlijk is? Een jongen of een meisje? Het is een meisje, maar mr. Newman uit Amerika denkt, dat het een jongen is, waartoe het meisje danook alle aan leiding geeft. Veel jonge mensen staan Conny bij in haar zang en dans, zodat men verzekerd kan zijn van een vlotte show. Voor alle leef tijden. Luxor. „Kluchtig en luchtig" is de film, welke in het Engels „The gol den age of comedy" heet, d.w.z. de gouden tijd van de klucht in do film. Die gouden tijd was de tijd van de roomtaarten, die door de lucht vlo gen en precies op het potsierlijke ge zicht van één der pelers terecht kwamen. Nu, zoiets gebeurt weei in de dwaze geschiedenis, welke Stan Gewonde bij auto.onge.uk was zoek De rijkspolitie in Bunnik heeft gis teravond moeten zoeken naar het slachtoffer van een verkeersongeval- Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur op rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) ter hoogte van fort Vechten. Door nog onbekende oorzaak ramde daar een uit de richting Utrecht komende per sonenauto de afzetting van de weg en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. Toen de politie op de plaats van het ongeval arriveerde vond ze naast de auto de half bewus teloze 22-jargie L. van K. uit Arn hem, die op de vraag van de politie zeer onsamenhangend antwoordde dat er nog een of twee andere men sen in de wagen hadden gezeten. Na enig zoeken vond men een tweede slachtoffer, de 27-jarige heer K. B., eveneens uit Arnhem, die langs de steile berm vijftien meter naar be neden was gerold en half in een sloot terecht was gekomen. Van K. en B. zijn, met respectie velijk een hersenschudding en frac turen, overgebracht naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Ntrecht. Een 47-jarige ambtenaar van de rijkspolitie is in Rotterdam opgeslo ten, omdat hij in de vroege ochtend van 24 december j.l. een tientje zou hebben aangenomen van een jonge man „om een overtreding te schik ken". De jongeman zat die ochtend met zijn meisje in een auto in Ca- pelle aan de IJsseL Een politieman wees de jongeman op het feit, dat dit bij plaatselijke verordening verboden is. De jongeman verzocht de politie man om een schikking. Dat kon- De jongeman liep even met de politie agent mee en deze vroeg en kreeg een tientje. Later toen de jongeman naar zijn woonplaats Rotterdam terug was ge reden, verbaasde hij zich erover dat hij geen regue had gekregen. Hij meende namelijk dat hij met een zo genaamde ..betaalde waarschuwing" te doen had gehad. Hij schoot een surveillerende agent aan. Deze ver telde hem dat de zaak niet klopte en deed van de kwestie mededeling aan zijn superieuren. De districtscomman dant van de rijkspolitie te 's-Graven- hage werd van de zaak in kennis ge steld. Er volgde een onderzoek Daarop werd de verdachte gearres teerd. Hij ontkent geld te hebben aangenomen, maar de jongeman en zijn meisje hebben hem pertinent herkend. Zaterdagmorgen a.s. zal de politie man voor de officier van justitie in Rotterdam worden geleid. Laurel en Oliver Hardy u voorzetten. 't Is luchtig, maar ook kluchtig amusement. Voor alle leeftijden. Studio, dat z*n entree in Leiden maakte mei een „Huis vol heksen", brengt nu „Orfeu Negro", een film van geheel ander kaliber Deze film heeft de gouden palrr. van het film festival te Cannes dit ,aar weggedra gen. Het is een fraaie kleurenfilm, ontstaan under een uidelyke hemel, waarin zuidelijke volles ebruiken le ven en tot uiting komen, nl de car navalsviering in Rio de Janeiro. De leeftijdsgrens is door de K.F.C. ge steld op 18 jaar. Trianon heeft ..Some like it hot" opnieuw geprolongeerd. Voor volwas senen. Rex. Sindu; d. d** zeeman, is een legendarische figuur en als hij zijn „Zevende reis" maakt ia dat om zijn betoverende bruid te red en. die door een tovenaar met een wonderlamp is betoverd cn veranderd i: in 'n speel goed poppetje. Maar de tovenaar kan nog veel meer en daarom is net een bijzonder gevaarlijke reis, welke Sindbad onderneemt. Dat blijkt ook wel, want er komen cyclopen en dra ken aan te pas. Een fantasie-rijke film voor 14 jaar en ouder. Onze beste wensen in foto-cimé d LEIDEN Breestraat' 123 Telef. 218S1 Haarl.straat 102 Telef. 32778 Uw fotoliandelaar ook in het komtnde jaar (Advertentie» AUTO DOOR SPOORBOOM In Hoelaken is gisteravond om on geveer half acht een auto door een van de gesloten bomen van de be waakte overweg gereden, dooruat de remmen weigerden. De wagen kwam in aanraking met een trein, die van Amersfoort naar Ede reed De auto werd desondanks slechts licht be schadigd, zodat de chauffeur zijn weg direct kon vervolgen. De trein had echter 23 minuten vertraging. De bestuurder van de bewuste auto was de laatste, .die 's avonds nog de overweg passeerde. De spoorboom was namelijk zo zwaar bschadigd. dat het wegverkeer omgelegd moest worden. Een dode en vijf gewonden waren gisteren de slactoffers van een aan rijding, die in Den Haag op de hoek van de Hobbemastraat en de Van der Neerstraat plaats had. De 64-jarige automobilist F. J. K uit de Snijder straat verleende geen voorrang aan de bestuurder van een bestelauto, de 53-jarige P van D. uit de Van der Neerstraat. Van D en zijn 50-jarige echtgenote werden gewond, evenals de 50-jarige magazijnbediende J. M. V., wonende in de Van der Velde- straat, die by hen in de auto zat Deze overleed in de loop van de nacht. De drie inzittenden van de andere wagen, een echtpaai met een achtjarig zoontje, werden eveneens gewond, doch niet ernstig BROMFIETSER NA ONGELUK OVERLEDEN. In het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is vanmorgen de 51-jarige sla ger W. Bogerman uit de Linnaeus- straat in Den Haag overleden. Hij had vannacht, na in de bocht van de Jan Blankenstraat naar he: Stations plein voor het station Hollandje Spoor geslipt te zijn, ernstig letael aan de schedel opgelopen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3