2>e CcidóeSoti/fca/nt De hakenkruisen duiken weer op Chroesjtsjel aanvaardt 16 mei-datum HETSTAALCONFLICT IN AMERIKA weer Russisch schip zou beschoten zijn Penseel Korreltje KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14902 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7J>0 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.; 17 ct p. man. Telefoontjes fl«5Q> Nog meer uitingen van Jodenhaat De ontwijding van de synagoge in Keulen bewijst, dat de .gemene geest van het nationaal-socialisme nog steeds rondzweeft in het land, waar hij ontstaan is", zo zegt het bestuur van de organisatie van Britse Joden in een verklaring, die het woensdag uitgaf. Wij hebben, aldus het bestuur, van af 1945 op verschillende tijdstippen de aandacht gevraagd voor: de on toereikendheid van de denazificatie, het feit dat ex-nazi's in hoge functies gehandhaafd blijven de aanstelling van onderwijzers met nationaal-so- cialistische ideeën, en het vergoelij ken van Hitiers misdaden in de schoolboeken die in West-Duitsland gebruikt worden. In de verklaring wordt echter hul de gebracht aan de Westduitse auto- Donderdag Oudejaars-praat Cen van de rijpste vruchten, ge- plukt van de boom der vader landse letteren,, is het feest- en hos- lied: Het is bijzonder geschikt op Oude jaarsavond aangeheven te worden, wanneer met het wegschuiven van het jaar 1959 op de grote hoop van voorafgaande jaren en eeuwen, ook ons eigen leven een jaar opschuift. Het leven lijkt wel een optel-som ieder jaar groeit het getal maar in feite is het doorlopend aftrek ken: ieder jaar gaat er één af van de tijd, welke ons is toegemeten. We sussen ons met de gedachte, dat de mensen tegenwoordig over 't al gemeen ouder worden dan vroeger. Maar of het nu tien jaar vroeger of tien jaar later geschiedt, eens komt er onherroepelijk een eind aan. Het is trouwens een merkwaardige innerlijke ervaring, dat niemand eeuwig op aarde zou willen leven. Wanneer ons dat aanbod werd gedaan, zouden we er feestelijk voor bedan ken. Tóch hebben we geen van allen zin l^ier vandaan te gaaji, al kunnen we ons plezier soms wel op! Tóch blijven we nieuwsgierig, hoe de wereld „honderd jaar na dezen" eruit zal zien. /"Vize eigen voorouders honderd jaar vóór dezen hebben het Oudejaars-feestlied ook gezongen, en zijn nieuwsgierig gestorven. Zij zouden niet weinig opkijken als ze onze bedrijvigheid binnens- en bui tenshuis en zelfs buitenwerelds za gen. Zij zouden daar verrukt over zijn. Als hun daarbij ook twee wereld oorlogen werden aangeboden, zou hun verrukking echter spoedig bezwijmen. Aan de oorlog van 1870.hadden zij genoeg. I"\eze groot-ouderlijke ervaring te- rugdenkend in het heden, strekt er diepe levenswijsheid in de lucht hartigheid van het lied: Honderd jaar na dezen, Zullen w'er niet meer wezen, waarbij dan om vooral niet de indruk te wekken, alleen aan ande ren te denken een tweede strofe wordt toegevoegd: Honderd jaar na dezen, Zullen wij er niet meer zijn! en de klemtoon ligt dan eerlijk op het „wij". I"\e tijdelijkheid van het leven zou U bepaald nooit in een vrolijk feest lied zijn bezongen, indien die tijde lijkheid niet gewaardeerd werd als begin van de eeuwigheid. Wij blijven aan het leven gehecht „tot mijn laatste snik". Wij blijven tot die laatste snik nieuwsgierig. Maar wij zouden hier niet eeuwig willen blijven, voort wandelen op een weg, waaraan nooit en nooit geen einde komt, Dat zou het leven doel loos maken. Het doel van het leven is de eeuwigheid; en als God het wil, de „gloria". Een Duits dichter heeft* geschre ven: „Als het oog niet ontvankelijk was voor zonlicht, zou het oog de zon niet kunnen zien." Zo is het ook met onze ervaring van tijd en eeuwigheid. Het vage be grip van eeuwigheid en het aanvoe len van de ongenoegzaamheid van het tijdelijke is een wenk aan de menselijke natuur, het aardse leven te zien als opgang naar het eeuwig leven. In overeenstemming daarmede moeten wij trachten goed en edel te leven, om met „gloria" omkranst te worden. Wij wensen allen dienovereenkom stig een „zalig uiteinde" toe van 1959 en „nog vele jaren!", met de gerust stellende mededeling, dat wij er over honderd jaar niet meer zullen wezen en ook niet meer zullen zijn! riteiten voor hun „directe reactie en krachtige stappen". De openbare aanklager van Biele feld heeft stappen ondernomen tegen het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Duitse Rijkspartij, Adolf von Thiadden, wegens een artikel in „Reichsruf", het weekblad van de partij. Dit artikel luidt: „Provocateurs aan het werk" en gaat over het inci dent vande Keulse synagoge. Het blad, dat in Bielefeld wordt gedrukt, is woensdag in beslag genomen. Ook de „Deutsche Wochenzeitung", orgaan van de rechtse studentenliga, is in beslag genomen. Tegen de hoofdre dacteur van dit blad, Haertel, zullen stappen worden ondernomen wegens belediging van de minister van bin nenlandse zaken van Noordrijn- Westfalen, Josef Dufhues. De Westduitse minister van binnen landse zaken Schroeder, heeft woens dag in een televisie-interview ver klaard, dat de Bondsregering zich niet zal laten misleiden door betui gingen van „goede democratische wil" van de Duitse Rijkspartij. „Wij bestuderen de samenstelling van de partij. De vijanden van de vrijheid verdienen noch vrijheid, noch consi deratie", zo zei hij. Kalkerij gaat voort. Het Westduitse persbureau DPA meldt, dat er dinsdagavond rode ha kenkruisen zijn gekalkt op een monu ment voor slachtoffers van de tweede wereldoorlog in een voorstad van Brunswijk. Verscheidene banken bij het ge denkteken waren besmeurd met ha kenkruisen en de woorden: „Dood aan de Joden". De politie heeft de zaak inmiddels schoongemaakt en de bevolking van de stad verzocht bij De Russische premier Chroesjtsjef heeft in brieven aan president Eisen hower, president De Gaulle en pre mier Macmillan ingestemd met hun voorstel om de topconferentie op 16 mei in Parijs te laten beginnen. De brieven zijn woensdag door zijn mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko, in Moskou overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs. Het nieuws is in Londen, Parijs en Washington met instemming be groet. Een officiële woordvoerder in Londen zei, dat de Britse regering „zeer verheugd" is. het opsporen van de misdadigers te helpen. - Ook de politie van Offenbach bij Frankfort heeft melding gemaakt van een geval van bekladding. Op Kerst avond werd de toegang tot de garage van een inwoner van Offenbach ge forceerd. De inbrekers kalkten haken kruisen en andere Nazi-symbolen op een auto in de garage. Ook hadden zij de auto die pas nieuw was volgesmeerd met het woord „Jood". De synagoge van Offenbach staat al verscheidene maanden onder per manente politiebewaking. Men had indertijd de woorden „Vergas hen" op de muren van de synagoge ge krabbeld. De politie van Gelsenkirchen heeft meegedeeld dat er dinsdagavond wit te hakenkruisen zijn geschilderd op de muren van de St. Hedwigskerk, een R.K. kerk in Gelsenkirchen. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn vanmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar zij een kort familiebezoek brengen aan prin ses Alice, hertogin van Athlone, die juist van een wereldreis is terugge keerd. De Koningin en de Prins ho pen vanavond terug te keren. NIEUWJAARSRECEPTIE MGR. J. P. HUIBERS Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, recipieert op Nieuwjaars dag voor leken en broeders en zus ters van 12 tot 1 uur en voor pries ters van 1 tot 2 uur. Volgens de „Walstreet Journal" werkt de regering-Eisenhower aan een krachtige nieuwe arbeidswet, met behulp waarvan men een nieu we crisis in de staalindustrie vol gende maand wil voorkomen. Het blad verwacht, dat president Eisenhower het Congres zal verzoe ken, hem het recht te geven de rechter om een verlenging van de „afkoelingsperiode" van tachtig da gen te vragen. De president zou een verlenging voor onbepaalde tijd ver langen. Zoals bekend moesten de stakende metaalarbeiders op 7 no vember op grond van de arbeidswet van Taft en Hartley het werk voor tachtig dagen hervatten, nadat zij 116 dagen tevoren het werk hadden neergelegd. De „afkoelingsperiode" loopt op 26 januari af. G. N. GOGGOMOBEL-dealer voor Leiden en omstr. j CALEX AUTOBEDRIJF Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het Achterhuis" opnieuw in 't oog Kort Galgewater - Tel. 33355 - Leiden Door Zuidkoreanen Een Sowjet-karteringsvaartuig is maandag 36 mijl uit de Koreaanse kust door een Zuidkoreaans oorlogs schip beschoten en ernstig bescha digd. Aan boord van het schip, de „Ungo", zijn slachtoffers gevallen, aldus het officiële Sowjet-persbu- reau Tass. Het Russische schip was, toen het werd aangevallen, bezig met hydro grafisch onderzoek in de Oostkore- Op dinsdog 5 Januari begint „VtHtW&Ucoofr)' I Het laat zich aanzien, dat onze I ateliers de drukte, die hiermee gepaard zal gaan nauwelijks zullen kunnen verwerken.- Daar wij toch de grootst moge- i lijke service aan onze kliënten willen blijven bieden verzoeken wij u reeds nu een keuze te komen maken uit onze kol- t lekties. Al onze artikelen zijn gemerkt met duidelijke kaartjes, waarop stoot aangegeven hoeveel kor-. ting u geniet tijdens de voor verkoop. De redukties variëren aanse baai, aan de kust van Noord- Korea. circa 120 .mijl ten noorden van Zuidkoreaans gebied. Na de be schieting voeren het Zuidkoreaans schip en nog twee schepen van het zelfde type (de grote Hunterklasse) die in de buurt waren, naar het zui den. Het Sow jetschip was ongewa pend. In het Tass-bericht wordt de aan val in felle bewoordingen veroor deeld als een „zeeroversdaad". Er blijkt uit, dat de Zuidkoreaanse au toriteiten niet geleid worden door de wens de toestand in het Verre Oosten te normaliseren en dat zij „alle zin voor werkelijkheid en ver antwoordelijkheid" missen. Tass is gemachtigd te verklaren dat de volledige verantwoordelijk heid voor de aanval bij de Zuidko reaanse autoriteiten rust. Tegen der gelijke aanvallen zullen in de toe komst afdoende maatregelen worden genomen, aldus het Sowjet-persbu- reau. Het zuidkoreaanse marinehoofd kwartier sprak woensdagochtend Tass' bericht tegen. Een diepgaand onderzoek had aangetoond dat het bericht van alle grond ontbloot is. Ook het V.N.-opperbevel in Zuid- Korea weet van niets. Aanhoudend zacht Medegedeeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te (Advertentie) n-15 uur- ZACHT WEER Zacht weer met enige regen 1 en een matige tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en west. Aan de voet van de Westertoren te Amsterdam zijn enkele oude huizen gesloopt, waardoor men nu vanaf de straat het Anne Frank huis kan zien. Het achterhuis, dat geheel' gerestaureerd wordt is hier op de voorgrond zichtbaar; de pannen zijn van het dak, waar van de binten ook gecontroleerd en zo nodig gerepareerd of vervangen worden. 10% 20% 30% tot en met 40% uPliCÓt UoUlC Haarlemmerstraat 175 De Bilt, donderdag 10 uur: Op de eerste dag van het nieuwe jaar blijft het weer zacht, echter met enige regen, in verband met het naderbij komen van nieuwe Oceaanstoringen. De depressie, die gisteren ten noorden van Schotland was gelegen, trok langzaam opvul lend in noordelijke richting verder. Vanmorgen was bij Schotland al weer een nieuwe storing aangeko men. Belangrijker voor het weer in ons land is de daaropvolgende de pressie, die westelijk van Ierland in noordoostelijke richting koerst. Een regengebied van deze depressie ver plaatst zich langzaam in de rich- (Advertentie) ting van het vaste land. 1 Januari: zon op 08.48; onder 16.38; maan op 10.10; onder 20.32. 2 Januari: zon op 08.48; onder 16.39; maan op 10.51; onder 21.46. Hoogwaterstanden 1 Januari: v.m. 5.03.; nam. 5.22. 2 Januari: v.m. 5.30; nam. 6.07. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID geh. bew. —1 C onbew. 3 geh. bew. 4 zw. bew. 7 zw. bew. 9 regen 10 geh. bew. 10 geh. bew. 9 geh. bew. 12 mist 13 mist 11 onbew. 14 1. bew. 10 geh. bew. 12 geh. bew. 10 onbew. 10 zw bew. 12 onbew. 9 zw. bew. 11 mist 5 1. bew. 9 h bew. 14 zw bew. 15 1. bew. 14 mist 10 Het oude Jaer is om, wat vleyen zich de Menschen Met mallen overvloed van onverstandigh wenschen? Wenscht boven allen wensch te leven in 't niew Jaer, Of elke dagh uw eerst' en elck uw laetste waer. (Constantijn Huygens).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1