Weer belangrijke aanwinsten voor het Leids museum „De Lakenhal'' Mislukte poging tot ontsnappen Op zijn sterfbed bekende Boaz-kassier grote verduistering Hazerswoude nam afscheid van bekwame gemeente secretaris Gouds gezin verdween met geleend geld naar Oost-Duitsland Lasser bij ontploffing gedood WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 veemarkt Koningin en Prins op staatsbezoek naar Brussel Eind mei. zo wordt uit Brussel ver nomen, zullen koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek brengen aan de Belgische hoofdstad. Als data worden genoemd maandag 30 en dins dag 31 mei maar het is nog niet zeker of het koninklijk bezoek twee of drie dagen duren zal. Wel neemt men als waarschijnlijk aan, dat ook Antwerpen de vorste lijke gasten ontvangt. Het programma zal nog nader door de hofhoudingen van de beide ko ningshuizen worden uitgewerkt. Aan Belgische zijde leeft de hoop, dat het Nederlandse vorstenpaar vier dagen in België zal blijven. Dat is even lang als koning Boudewijn bij zijn bezoek in Nederland heeft ver toefd, al viel het bezoek van de ko ning aan Maastricht buiten het offi ciële protocol. Het Nederlandse koninklijke gezin heeft Brussel laatstelijk bezocht ten tijde van de Expo, in 1958. Vanmorgen vroeg snelde een inwo ner van Rijpwetering met zijn wagen op de Provinciale weg in de richting Zijldijk te Leiden, toen hij plotseling in de bocht nabij de brug over de Does de macht over het stuur verloor en dóór de berm, in een sloot be landde. Daar hij er prijs op stelde zo nel mogelijk op de veemarkt te Lei den te zyn vervolgde hij zijn weg, zijn Chevrolet overlatend aan de zor gen van de bergingsmaatschappij, die iets méér moeite had de auto weer in omgekeerde richting op de rijbaan te krijgen. (Foto: De Leidse Courant) Naar wij van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernemen, is nog steeds een geldig paspoort en een gel dige toeristenkaart nodig als grens overschrijdend document voor Oos tenrijk. Er blijkt naar aanleiding van een brief van de minister van Buiten landse Zaken aan de beide Kamers der Staten-Generaal over de afschaf fing van de paspoortplicht misver stand te zijn ontstaan KA JOTTERS SPREKEN UIT MISSIELANDEN VOOR KRO 22 Nederlandse kaj otters en ka- jotsters, die in Afrika en Azië in dienst van de missie werken, zullen op 2 januari voor de KRO-microfoon ouders en vrienden en landgenoten hun nieuwjaarswensen aanbieden. De uitzending geschiedt door de KRO des middags van 16.30 uur tot 16.00 uur in een program diat gewijd is aan de internationale kajottersdag en verzorgd wordt door de radio piccolo-club. Het pogramma wordt ingeleid en gesloten dor de heer Tom Bouws en Christel Adelaar, die o.m. het bekende piccolo-lied zingt. De leiding berust bij de heer Noud Hermans en mej. Roos de Wit, resp. van de KAJ en de VKAJ. Zij leiden allereerst enige inter nationale KAJ-leiders en leidsters in, die iets over de internationale KAJ vertellen. Vervolgens laten zij de kaj otters en kajotsters uit de missielanden aan het woord o.a. Nico Oostveen uit Woerden en Adri Schrama uit Nleuw- Vennep. Begeleid dor een parketwacht ver liet gisterochtend een ter beschik king van de regering gestelde man van ongeveer 25 jaar oud, die in het huis van bewaring te Roermond ver bleef, de woning van een tandarts aan het Munsterplein te Roermond. Eenmaal buiten gekomen zette de ge detineerde het op een lopen. De par ketwacht zette onmiddellijk een ach tervolging in, doch teneinde meer terrein te winnen greep de vluchte ling in de Paredisstraat een bij een nieuwbouw staande riek, dreigde daarmede en smeet die tenslotte in de richting van zijn achtervolger. Het publiek keek belangstellend toe, doch bemoeide zich er niet mee. De parketwachter loste wel een waar schuwingsschot, doch de vluchteling liep door. In de Neerstraat echter liep hij een daar surveillerende agent tegen het lijf. Hij liet zich zonder veel verzet door hem arresteren. Begin 't nieuwe Jaar goed met een DINER in Chalet d'VIJFF VLIEGHEN - WARMOND Speciaal Nieuwjaarsxnenu a ƒ7.50. Voorkom teleurstelling. Reserveer tijdig. Telefoon 01711855 (Advertentie) Vertrouwen was kwart miljoen waard Burgerij liet zich niet onbetuigd Dinsdagavond werd in het paro chiehuis aan de Groenendijk te Ha zerswoude de afscheidsavond gehou den, waarbij aan de heer B. den Bra ver het door de gemeente bijeenge brachte afscheidscadeau zou worden overhandigd. In de geheel gevulde zaal bevon den zich behalve B. en W. en de voltallige raad nog vele genodigden, o.a. burgemeester Brouwer van Lem- sterland, oud-burgemeester A. Wdr- naar Jzn., de dijkgraaf van het Hoogheemraarschap van Rijnland, mr Schokking en de gemeente-secretaris van Alphen aan den Rijn, de heer Van Veenhuijzen. v Het eerst werd het woord gevoerd door burgemeester A. Smit namens het huldigingscomité. Na maandag avond meer officieel afscheid geno men te hebben zal het nu deze wat minder ceremonieel gaan, aldus spr. Wij willen u in de bloemetjes zetten. De pogingen die het comité heeft aangewend om u in deze avond een cadeau namens de burgerij aan te bieden zijn geslaagd. Voorts richtte de burgemeester zich tot mevrouw Den Braver. „U hebt uw man vaak voor de gemeente moeten afstaan en wij hadden gemeend, u daarvoor ook wat te moeten geven". Burgemeester Smit bood haar een reistas aan en hoopte dat zij veel op reis zou gaan om hiervan gebruik te maken. Na mens de burgerij en de bedrijven werd voorts aan de heer Den Bra ver een televisie-toestel aangeboden. „Het geheel zal op en in uw woning worden geïnstalleerd en wij hopen allen dat u nog vele malen de beel den op het televisiescherm zult mo gen volgen. God geve u en mevrouw nog veel licht in de komende levens jaren." De heer B. den Braver bleek aan genaam verrast te zijn, zo een groot cadeau v. d. gemeente te mogen ont vangen. „Waaraan heb ik dit ver diend", zeide hij. „Ik heb slechts mijn plicht gedaan. Daarom gaat dit mijn verwachting ver te boven en ik voel me met zo'n groot cadeau ver legen. Toch ben ik de burgerij dank baar voor dit televisie-toestel en wij zullen er zeker met genoegen gebruik van maken. Ik heb in de jaren die ik in de gemeente werkzaam geweest ben, mij gegeven voor de inwoners en heb zonder dat zij het wisten met hun lief en leed meegeleefd. Dit beschouwde ik als een onderdeel van mijn plicht. Vervolgens werden aan mevr. Den Braver nog bloemen aangeboden. De heer Kriek voerde het woord namens het gemeente-personeel. In de loop van de 40 jaar aldus spr. hebben velen onder uw leiding mogen werken en enkele van hen zijn tot het burgemeestersambt ge roepen. Veel kwam tot stand door goede samenwerking. Namens het personeel hartelijk dank voor deze prettige samenwerking. Namens het personeel werd een stoffelijke blijk van waardering aangeboden in de vorm van een straalkachel voor de douche-cel en een grote kist sigaren. Oud-burgemeester Warnaar van Hazerswoude vond het. prettig nog eens onder de Hazerswoudse bur gerij te verkeren,, vooral nu zijn vriend Den Braver wordt gehuldigd. „Ik heb-veel steun aan hem gehad", aldus de heer Warnaar, „en ben er u nog dankbaar voor, want in Hazers woude heb ik mij in kunnen werken onder zijn goede leiding. Laten wij dankbaar zijn, dat God hem nog zo vitaal van zijn ambtelijke loopbaan doet scheiden. Niet alleen als ge meente-secretaris, maar ook op an der terrein in de gemeente heeft hij veel goed werk verricht. Mr. Schokking prees de goede ver standhouding, het respect voor elkan der hebben, en de hoogachting die men elkander toedroeg. „Daarom ben ik blij hier onder de genodigden te mogen behoren. Het is niet altijd even gemakkelijk om met burge meesters om te gaan, maar het is hier altijd goed verlopen. Dat het u nog lang gegeven mag zijn van uw rust te genieten." Voorts voerden nog enkele spre kers het woord; de heer Van Veen huijzen, als secretaris der gemeente Alphen aan den Rijn, de heer Vis namens de Vleeskeuringsdienst afd. Leiden, die hem een kistje sigaren aanbood, burgemeester Brouwer van Lemsterland namens de oud-volon tairs. Na een korte pauze waarin een verversing werd aangeboden, sprak de heer Den Braver een dankwoord voor de hartelijke woorden die de ver schillende sprekers tot hem hadden gericht. In de middag- en avonduren van deze officiële afscheidsavond had de heer Den Braver gerecipieerd in de gemeente-secretarie en in de zaal Timmermans om de burgerij in staat te stellen persoonlijke afscheid te nemen, waarvan velen gebruik maak ten. De Chr. Harmonie van Hazers woude bracht tijdens de receptie bij Timmermans een serenade, wat door de heer en mevr. Den Braver op hoge prijs werd gesteld. Burgemeester A. Smit biedt de heer en mevr. Den Braver namens het comité een televisie-toestel aan. Een week nadat de directeur en kassier van de spaar- en voorschot bank „Boaz" te Reinerwold, de 71- jarige heer J. T« M. ten grave is ge dragen, is hekend geworden, dat er onder zijn beheer, gedurende jaren verduisteringen gepleegd zijn. Het totaal van deze malversaties beloopt tenminste een kwart miljoen gulden. De overledene nam zowel op maat schappelijk als op politiek en kerke lijk terrein een voorname plaats in. Zijn functies verwierf hij door volko men vertrouwen in zijn persoon. De laatste jaren had hij zich reeds uit verschillende functies terugge trokken. Zijn ziekte, die zich medio novem ber openbaarde, leidde tot de ont maskering van zijn fraude. De be jaarde kassier kon niet langer zijn diensten vervullen en men kwam overeen, dat de voorzitter van het bankbestuur, de heer De Roo, de hon neurs zou waarnemen. Verschil ontdekt Reeds toen de eerste spaarder, die geld wilde opnemen, zich aan het loket vervoegde, bleek, dat er iets niet klopte met de boeken. Het te goed, dat het boekje van de rekening houder aangaf, was veel groter dan de rekening aanwees. De plaatsver vangend kassier nam enkele steek proeven. die hem de trieste uitslag gaven, dat er een bedrag van rond 240.000,tekort was. Intussen was M. in het ziekenhuis te Meppel opgenomen en daar be kende h& dat hij de bank en de spaarders tien jaar lang had opge licht. De beter gesitueerden van het rijke dorp Ruinerwold brengen ge woonlijk hun geld op banken in Mep pel De gedupeerden zijn daardoor hoofdzakelijk de lieden met een krap pere beurs. Bij het verhoor in het ziekenhuis wees de heer M. de bedstee in zijn woning te Ruinerwold aan als de plaats, waar hij zijn „dubbele boek houding" verborgen hield. Deze be stond in hoofdzaak uit kaarten, waarop de spaartegoeden van de verschillende cliënten juist waren aangegeven. Deze kaarten verwissel de M. voor de frauduleuze, wanneer de accountant zijn jaarlijks bezoek bracht- De zieke kassier bekende, dat hij al het geld in zijn boerderij had ge stoken. Het bankbestuur vroeg inder. haast advies aan mr. J. G. Nysingh, advocaat en procureur te Zwolle, die van M. de volmacht kreeg, te be schikken over zijn nalatenschap. Hulp? Hoewel M. hardnekkig heeft ont kend, dat hij bij zijn vervalsing hulp heeft gehad van anderen, lijkt dit mr. Nysingh welhaast onwaarschijn lijk. Van alle kanten worden pogingen in het werk gesteld om de gedupeer de spaarders zoveel mogelijk schade loos te stellen. Zo bestaan er bijvoor beeld plannen in het dorp om een geldinzameling voor hen te houden. Vandaag zou surséance van betaling worden aangevraagd. Het zal ver moedelijk niet tot een faillissement komen want er worden, naar ver luidt, onderhanelingen gevoerd over een overdracht aan een andere bank instelling. Het totaal aantal bezoekers aan de Lakenhal te Leiden bedroeg in het jaar 1958 27525. Dit is nagenoeg ge lijk aan het getal van 1957. Aldus lezen we in het jaaroverzicht '58 van het Stedelijk museum te Leiden. Voor de tentoonstellingen werden 7380 bezoekers geregistreerd, waar van 4338 betalenden. Deze aantallen zijn geringer dan 1957 toen de zo- mertentoonstelling „Tijdgenoten van Verster" 4127 bezoekers trok, tegen over 1624 personen, die de Bakker Kor ff-tentoonstelling bezochten. Ook speelde in 1957 de van Gogh-ten- toonstelling een belangrijke rol met 5597 bezoekers. De avondopenstelling, waarmee 'n proef werd genomen bleek helaas zo weinig bezocht te worden, dat het experiment gestaakt werd. Er be gint zich langzamerhand een nieuwe groep belangstellenden te vormen, maar over het algemeen blijft de be volking van Leiden tegenover het museum te passief. Er waren weer een serie belangrijke aanwinsten, waaronder een schenking van mevr. K. de Baat-Drost te Den Dolder met een tekening van Cornelis Springer, voorstellend het Leids stadhuis. De heer W. Beekman schonk een maat stok uit 1702, de heer K. Kneppel- hout een fragment van de klok van de Vrouwe Kerk te Leiden met bij schrift; voorts een zwarte Wedgwood thee- en suikerpot, drie schetsen van Bakker Korff, oude weegschalen gewichten en een oud vaandel. Onder de aankopen zijn een duin landschap van M. F. van der Hulst, een olieverf van Floris Verster, een zilveren avondmaalbeker uit 1655 met Leids keur, een 18e eeuwse zil veren cachet van de familie van Leyden van Leeuwen, zes zilveren tafelcouverts en een gouden penning vervaardigd bij het overlijden van Henriëtta Le Pla te Leiden d.d. 1663. Voorts heeft het museum in dit jaar belangrijke werken in bruikleen ge kregen. Bij de foto: de door mevr. K. de Braat-Drost te Den Dolder geschon ken tekening van Cornelis Springer, voorstellende het Stadhuis te Leiden. Nieuwe aulo gehuurd Gistermiddag omstreeks half vijf is op het terrein van de fabriek „In- dië", van de textielfabriek Nij verdal ten Cate te Almelo een olitetank ont ploft, waarbij de 23-jarige J. A. van Straaten uit Woudrichem om het le ven is gekomen. Hij was bezig met laswerk aan de onderkant van de tank. De 30-jarige A. Muilenburg eveneens uit Woudrichem, moest daarbij de binnenkant van de tank besmeren met gasolie. Toen deze was verbruikt, ging een broer van Van Straaten een nieuwe voorraad halen. Men gaf hem eohter bij vergissing gasoline mee. Toen Muilenbeurg even later de binnenkant van de tank hiermee ging bewerken ontstond een explosie. De bodem van de tank werd uitgebogen, waardoor Van Straaten werd doodgedrukt. Het slachtoffer was ongehuwd. Muilen burg liep ernstige brandwonden aan de voeten op. Hij werd naar het zie kenhuis vervoerd. Al sinds twee en een halve week zijn uit Gouda het echtpaar T. P. en zijn vier kinderen verdwenen, met een gehuurde auto en enkele hon derden guldens aan geleend en weg genomen geld. Het gezin zit waar schijnlijk achter het IJzeren gordijn in Oost-Duitsland. De 39-jarige schilder T. P. in zijn vrije tijd een enthousiast jeugdleider huurde zaterdag 12 december bij de garagehouder C. Michaelis een auto, zo verneemt het „Alg. Dagbl.". „Ik ga morgen naar Enscne.de", ver telde hij. Die zondag wilde de auto echter niet starten en de schilder vroeg het garagebedrijf om een an dere. Toen de verhuurder niet een nieuwe wagen bij het huis van P kwam bleek de eerste au'r te zijn volgeladen met deken, lakens en an dere huishoudelijke goederen Geld geleend. Enkele dagen eerder had de schil der aan zijn broer, die ooi: in Gou da woont verteld, dat zijn schoon moeder in Leipzig de verdwenen vrouw is een Oostduitse op ster ven lag en hem per telegram had gevraagd met vrouw en kinderen de Kerstdagen bij haar te ko ->en door brengen. De broer leende de schil der voor de reis 350 gulden Hij dacht dat het gezin met de trein naai Leip zig zou gaan. In een brief, die hij enkele dagen later kreeg zij was godateerd op de dag, vóór het vertrek van het ge zin en op zondag, de 13e, gepost in Holten vroeg de schilder hem de meubelen uit de verlaten wening te verkopen en zichzelf van de op brengst schadeloos te stellen voor het geleende geld. Ook sou geld in de kas van de jeugdclub De Mussen moeten worden gestoit. Met het ver trek van de jeugdleider waren daar uit 450 gulden verdwenen. Brief. Om althans te achterhalen, waar zijn auto is, heeft de verhuurder een brief geschreven aan de twee zwagers van de schilder, die in Oost-Duits land wonen en van wie de adressen bekend waren. Eén van hen schreef terug van niets te weten, de ander heeft niets van zich laten horen. Juist hy wordt er echter door de broer van de schilder voor aangezien, de hand in de verdwijning te hebben gehad. Hij bekleedt een vooraan staande ambtelijke functie in Oost- Duitsland en zou a] eerder hebben ge probeerd zijn zuster en haar man over te halen naar de andere kant van het IJzeren gordijn te komen. Goede ideeën gul beloond Twee suggesties, die uit de Ideën- bus" kwamen, zijn door de Kon. Ma chinefabriek Gebr. Stork Co n.v. met zeer hoge premies beloond. En kele dagen nadat hij een ontwerp voor een rookgasleiding voor een be paalde machine met f 1300,— beloond had gezien, ontving de heer J. J. Arnold, constructeur bij Stork-Jaffa te Utrecht voor een ontwerp voor de constructie-wijziging van zulke lei dingen in algemener zin opnieuw een prijs van 1500,—. De werkverdeler van de kleine poetskamer van de gieterij te Hen gelo, de heer J. Mengerink, was de tweede gelukkige. Hij ontving een prijs van f 2600,— voor een plan tot reorganisatie van de poetskamer.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5