Extra-subsidie voor goedkope woningen Oranje kreeg vertraging door noodweer PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Stijging burgerluchtvaartverkeer met 10 procent 96 miljoen passagiers in 1959 Mgr. A. Sanders redor te Nijmegen Kort geding over beslag op huizen door gemeente Bergen 25 jaar Ons Lekenspel' WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Tweede „Memorie" van minister Van Aarisen Misschien meer woningwet woningen Minister Van Aartsen heeft een tweede Memorie van Antwoord bij de Tweede Kamer ingediend, nadat in deze Kamer kritiek geuit was op zijn voornemen inzake het bouwsubsidie- beleid. De minister blijkt in menig opzicht van zijn aanvankelijke plan nen te hebben afgezien. Om te voorzien in de woningnood onder de „financieel zwakke groe pen" wil minister Van Aartsen een extra-bijdrage van twee gulden per week verlenen voor woningwetwonin gen, die onderdeel uitmaken van „bij uitstek efficiënte" bouwplannen en waarvan een lage huur is gewaar borgd. De bijdrage zal in 1960 be perkt blijven tot 5000 woningen. "J Het maximale aantal woningwet- woningen voor 1960 (37.500) zal niet onvoorwaardelijk worden ge handhaafd Mocht namelijk binnen zes maanden na de invoering dei- nieuwe regeling blijken, dat in dit jaar minder dan 2600 goedkope par ticulier huurwoningen zullen worden gebouwd, dan zal de overheid meer dan 37.500 woningwetwoningen fi nancieren. O De maatregel faciliteiten voor nog te bouwen woningwetwoningen te laten vervallen, indien deze wor den verhuurd aan gezinnen met een inkomen dat een zekere som over schrijdt, zal voorlopig achterwege worden gelaten. O De nieuwe regeling zal niet 1 janu- ari, maar 1 april 1960 ingaan, te gelijk met de huurverhoging. Nog een wijziging in het aanval. - kelijke bouwsubsidiebeleid is, dat de minister de termijn van negen jaar, gedurende welke voor particuliere huurwoningen telkenjare een bij drage zou worden verstrekt, bij na der inzien heeft laten vervallen. Dien tengevolge heeft hij er tevens van afgezien na zes jaar het dan nog be staande restant van deze bijdragen jaarlijks met een derde te verminde ren. Had hij aangekondigd de verstrek king van deze subsidie te staken wan neer ze beneden 25 gulden zouden zijn gedaald, thans heeft mr. Van Aartsen dit bedrag op 50 gulden ge steld. De verkeerden erin. Wat de woningnood onder de minst draagkrachtigen ibetreft, noemt de minister het schrijnend, dat de voor hen geschikte huizen veelal worden bewoond door gezinnen, die best een hogere huur kunnen betalen. Overigens meent hij, dat de oplos sing van dit vraagstuk niet allereerst moet worden gezocht in de bouw van nieuwe woningen voor eerstgenoemde groep, doch in het vrijkomen van de voor haar geschikte onderkomens. Dit laatste zal echter nog wel even duren. Vandaar dat de minister een extra-bijdrage van twee gulden per week beschikbaar wil stellen voor goedkope woningwetwoningen. Deze mogen dan echter uitsluitend aan ge zinnen met een gering inkomen wor den toegewezen. Weinig risico. Deze veranderingen zullen naar 's ministers oordeel geen al te grote risico's voor de schatkist met zich brengen: huurverhogingen zullen im mers in de komende jaren „ten enen male onvermijdelijk" zijn. Door de termijnen van zes en negen jaar te laten varen, meent de be windsman er gelegenheid toe te scheppen dat de jaarlijkse bijdragen voor de z.g goedkope woningen gelei- Het 20.166 ton metende Neder landse passagiersschip Oranje van de Mij. „Nederland" te Amsterdam heeft dinsdag door het noodweer in de Stille Oceaan nabij de Fidzji-eilan- den veertien uur vertraging gekre gen. Volgens het reisschema had het schip dat op 21 december met 800 passagiers voor een pleziertocht uit Sydney vertrok, dinsdagavond bij Suva, de hoofdstad der eilandengroep, moeten aankomen. Men verwacht het echter nu niet eerder dan om streeks 7 uur in de ochtend, plaatse lijke tijd. Dit is vernomen van verte genwoordigers der maatschappij in Suva. Eerder waren te LJmuiden en Maassluis radioberichten opgevan gen als zou het schip in moeilijkhe den verkeren, maar deze schijnen zich dus tot vertraging te beperken. De „Oranje" die maandag uit de Ton ga-archipel vertrok, vaart op het ogenblik in het Oceaangebied waar dinsdag een hevige wervelstorm huis hield en met name de naburige Nieu we Hebriden teisterde. delijk kunnen worden aangepast aan het huurpeil der woningwetwoningen. De eenmalige premie en de jaar lijkse subsidie zijn er op gebaseerd, zo verduidelijkt de minister, dat ze de huur dermate zullen verlagen, dat in de sector der goedkope huizen het verschil tussen de kostprijshuur van particuliere en de vraaghuur van woningwetwoningen wordt over brugd. Daarom kan hij beloven, wan neer de bijdragen voor de duurdere particuliere huizen zullen zijn ver dwenen en hij een beslissing moet nemen over verdere huurverhogin gen voor de goedkope, rekening te houden met het huurniveau van wo ningwetwoningen „van gelijke leef tijd". Wanneer. De nieuwe subsidieregeling zal worden toegepast op premieaanvra- gen, die na 22 juni 1959 zijn inge- PUNCH BESTELLEN ELSHOF BELLEN Haarlemmerstraat 139 Telefoon 21023 PUNCH 5.90 per fles CIDRE MERCIER 3.15 per fles (Advertentie) diend. De aanvragen voor een aantal van 10.000 huizen, die dan vóór dit tijdstip dateren en per 1 januari nog niet zullen zijn behandeld, vallen er dus buiten. De minister voorziet, dat voor bepaalde provincies reeds op aanvragen van na 22 juni moet wor den beschikt, alvorens de nieuwe re geling is ingegaan. Hiervoor zal dan de oude nog gelden. Met nadruk wijst mr. Van Aartsen erop, dat de gemeenten van het nieuwe stelsel geen gebruik kunnen maken. Voor de woningbouwvereni gingen ziet hij voorlopig slechts be perkte kansen om hun activiteit krachtens de nieuwe regeling te fi nancieren. Voor verenigingen met oud bezit, acht hij in beginsel de mogelijkheid aanwezig haar toe te passen op de overwaarde van dit bezit boven de schuld die er op rust. Ook is het denkbaar, dat verenigingen samen met gelieerde lichamen en wellicht eveneens met steun van werkgevers tót initiatieven komen. Hoewel hij er van overtuigd is, dat het nieuwe stelsel een goede kans van slagen biedt, houdt de minister, zoals gezegd, rekening met de mogelijkheid, dat in 1960 minder dan 2.500 goedko pe particuliere huurwoningen wor den gebouwd. Om te kunnen consta teren in hoeverre het programma van 37.500 woningwetwoningen moet worden overschreden, zal dit enigs zins versneld worden uitgevoerd. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I u Tegen pijnen en griep. Geschikt voor öe gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.60 (Advertentie) Wanprestatie van aannemer? Gistermiddag heeft voor de presi dent van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren-Altena, een kort geding gediend van de aanne mersfirma A. C. Balke te Baarn, als eiseres vertegenwoordigd door mr. W. Nije uit Utrecht contra de gemeente Bergen, gedaagde, waar voor mr. C. F. Zeiler uit Bergen in rechte optrad. De aannemersfirma A. C. Balke te Onderzoek naar tweede „Mariner-ramp" Voorlopig rappori Staatssecretaris De Jong heeft een nadere uiteenzetting gegeve over het ongeluk met een Martin Mariner vliegtuig van de marine, dat op 10 juni van dit jaar bij Goa is gebeurd en dat aan 8 leden van het marine personeel het leven heeft gekost. Hij heeft dit gedaan in een vervolg-ant- woord op de desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Ritmeester. Hoewel het onderzoek naar de oor zaak van het ongeval nog niet defini tief is beëindigd (met name het on derzoek van de motoren en enige de len van de uitrusting wordt nog voortgezet) laat het zich aanzien, dat verder onderzoek geen nieuw licht meer op het ongeval zal werpen, zo zegt de minister. Als de conclusie kan worden ge steld, dat het ongeval werd veroor zaakt door: Het defect raken en het stoppen van de stuurboordmotor. Het niet werken van de afwerp- inrichting van de benzinetanks in de bommenruimte, waardoor bij het vliegen op één motor geen hoogte kon worden gehouden. 3 Een'snelle opeenvolging van ge beurtenissen, waardoor de vlie ger onvoldoende tijd van hande len werd gelaten. Voorts droegen de volgende facto ren tot het ongeval bij: A De lage vlieghoogte en de ge ringe afstand uit de kust op het ogenblik, dat het vliegtuig uit de regenbui kwam, als gevolg waar van de mogelijkheden voor een noodlanding beperkt waren. B Het over de kop slaan van het vliegtuig, waardoor het in brand vloog. Aangez:en het met de beschikbare middelen niet mogelijk was, de mo toren te Goa grondig te onderzoeken, zijn deze voor een nader onderzoek naar Nederland gezonden, alwaar zij eind oktober arriveerden. In verband met de ernstige bescha digde toestand van de stuurboordmo tor is het niet waarschijnlijk, dat een definitieve conclusie omtrent de tech nische oorzaak van het uitvallen van deze motor mogelijk zal zijn. Een aanwijsbare oorzaak voor het feit, dat de afwerpbare benzinetanks in de bommenruimte niet werden af geworpen ondanks de poging daartoe, is niet gevonden. De mogelijkheid, dat de benzinetanks verkeerd in het vliegtuig waren aangebracht, wordt echter uitgesloten geacht, aangezien het noodafwerpsysteem enige dagen voor vertrek uit Biak werd beproefd en toen goed functioneerde. Een in Nederland gehouden proefneming met betrekking tot het blijven han gen van de bevestigingsbanden van de tanks heeft eveneens geen verkla ring opgeleverd. Baarn kocht destijds van de gemeen te Bergen bouwterrein voor ƒ285.000 voor de bouw van 54 woningen, waar van 40 voor het Reactorencentrum Nederland. De overige 14 zou de fir ma Balke na betaling van de grond aan de gemeente Bergen ook kunnen verkopen of verhuren. Het Reacto rencentrum Nederland kocht echter slechts 10 woningen en heeft het plan er nog 18 bij te kopen. Van de grondkosten heeft de firma B. 32.000 betaald en voorts de door het Rijk in het vooruitzicht gestelde premies aan de gemeente Bergen ge cedeerd. Deze had bij de verkoop be paald dat de grond niet onbebouwd mocht worden doorverkocht. Bij een hierover voor de Haagse Rechtbank gevoerd kort geding werd de ge meente Bergen in het gelijk gesteld. De firma B. zou zich aldus de gemeente Bergen niet aan haar verplichting hebben gehouden. Zij verkocht een tiental woningen tegen een prijs, die de gemeente Bergen doet vrezen, dat hiervoor geen pre mies zullen worden uitbetaald. Daar om hebben B. en W. van Bergen be slag doen leggen op alle onroerende goederen van de firma B., zowel te Bergen als te Alkmaar. Bij de rechtbank te Utrecht heeft de gemeente voorts een civiele vor dering ingediend tot ontbinding van ae op 20 februari j.l. aangegane overeenkomst van cessie c.a. en tot veroordeling van gedaagde tot beta ling van het restant van de koop som, de rente daarvan en van alle overige kosten. Mr. Nije stelde dat Bergen blijkens de koopacte de koopprijs „bij trans port" ontvangt, doch volgens een tweede contract, door B. en W. zon der toestemming van de raad afge sloten, in plaats van contanten de rechten op de bouwpremies aan vaardt. Door deze overeenkomst kan Bergen nooit meer betaling in contan ten vorderen. Voorts stelde pleiter dat Bergen onnodig bevreesd is dat de premies niet zullen worden uitge keerd. Pleiter vroeg derhalve onmiddel lijke opheffing van de beslagen ter wijl de firma Balke zich voorbehoudt rechtens schadevergoeding te eisen voor de hierdoor geleden schade. Mr. C F. Zeiler, die namens de gemeente Bergen optrad, bleef van mening, dat er sprake is van wan prestatie ten aanzien van de in beta- lingsgeving. De koopprys van de tien huizen, door eiseres aan het R.CN. verkocht, is zo hoog dat de premies 20 niet geheel dan toch gedeeltelijk in gevaar komen. Hij deed overigens het voorstel dat de firma Balke bij iedere verkoop van een woning, in Alkmaar of Ber gen, een nader overeen te komen be drag aan de gemeente Bergen zal be talen. Mr. Nije deelde mede dat dit aan bod niet kan worden aanvaard in verband met verplichtingen van zijn cliënte aan finanicers, leveranciers en kopers. Op de vraag van de president of een ander aanbod mogelijk is, ant woordde mr. Nije ontkennend. De president bepaalde de uitspraak op maandag 4 januari om 14.00 uur. UNIE VAN R.K. BEJAARDEN BONDEN IN NEDERLAND Mevr. van VeenDumont heeft om gezondheidsredenen haar functie van secretaresse der Unie van R.K. Be- ja arden'bonden in Nederland ter be schikking gesteld. Het Uniebestuur heeft in haar plaats aangewezen de heer J. A. de Zwart te Nijmegen, Groenestraat 60, tel. 20535. Deze Unie is het overkoepelend orgaan van de vijf Diocesane Beiaar denbonden, waarvan het ledental mo menteel ongeveer 45.000 bedraagt Mgr. dr. St. W. J. Teeuwen, rector van het Pius-Convict te Nijmegen heeft aan het Episcopaat de wens te kennen gegeven om gezondheidsre denen van deze functie te worden ontheven. Zijn ontslag zal omstreeks Pasen 1960 ingaan. Het ligt in de bedoeling van het Episcopaat als zijn opvolger aan te wijzen mgr. A. A. M- Sanders, secre taris en directeur van het Bureau van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen. Rector Sanders zal tevens belast worden met de supervisie van de zielzorg in het academisch ziekenhuis te Nijmegen, het St. Radboudzieken- huis. Eveneens zal h(j de functie van bisschoppelijk commissaris blijven vervullen bij het Centraal Bureau van het Katholieke Ziekenhuiswezen. Druk bezocht feest en werkcongres Veertig jaar lang heeft Anton Sweers gewerkt aan de ontwikkeling van lekenspel en amateurtoneel in ons land en sinds 25 jaar tracht hij door middel van „Ons Lekenspel" be tere vorm te geven aan deze zo be langrijke amateuristische vrijetijds besteding. Er was dus wel aanleiding tot het organiseren van een drie daags feestelijk werkcongres voor jeugd, en amateurtoneel. Honderden congresgangers zijn daarom naar Bussum gereisd en on der hen waren opmerkelijk veel vrou welijke religieuzen. Bijna tweehon derd van de aanwezige dames en he ren uit alle delen van het land waren betrokken bij de uitvoering van het afwisselende programma, dat met zo veel smaak en deskundigheid was op gesteld. In de wandelgangen van de schouwburg Concordia, waar het feest wordt gevierd, is er in deze da gen alle gelegenheid om zich van de nieuwste toneeluitgaven op de hoogte te stellen. In zijn openingsrede heeft de heer W. Ph. Post, directeur van de Am sterdamse toneelschool, de huidige technische media: film, radio en te levisie genoemd als beïnvloedingen van het werk van de tegenwoordige amateurspelers. Evenals de filmtaal zo ongeveer stelde deze spreker zal er ook een televlsietaal moeten komen; thans krijgt men te vaak een deformatie van het toneel op het scherm te zien en er is te weinig re latie tussen televisie en publiek. „De nieuwe kerststal van de pas toor" is de titel van een spel, door Godfried Bomans geschreven en ge speeld door het Gilde van Sint Joris uit De Goorn (N.H In dit stuk heb ben de spelenden laten zien wat met amateurtoneel is te bereiken. „Het Kerstevangelie volgens Sint Lucas" was een werk voor soli, koor en or kest, onder leiding van de componist De International Civil Aviation Or ganization (de internationale organi satie voor burgerluchtvaart) heeft be kend gemaakt dat in 1959 96 miljoen personen met een vliegtuig hebben gereisd tegen 87 miljoen passagiers in 1958. Deze verhoging van tien pro cent is relatief aanzienlijk in verge lijking met de laatste drie, vier jaren. In 1959 hebbende toestellen van de diverse luchtvaartmaatschappijen over de gehele wereld (die van Sov jet Rusland en Peking-China zijn evenwel niet meegerekend) 3.020 miljoen kilometer afgelegd en zijn 8,6 miljoen uur in de lucht geweest. De 96 miljoen luchtreizigers hebben 95.000 miljoen passagierskilometers afgelegd, een toename van 12 procent tegenover 1958, toen het totaal aan tal passagierskilometer 85.000 miljoen bedroeg. De vracht in het afgelopen jaar is in vergelijking met het jaar 1958 sterk toegenomen en wel met veertien procent, waardoor 1.890 miljoen ton-kilometer vracht kon worden genoteerd. Ook het vervoer van post nam aanzienlijk toe en wel met elf procent tot 520 miljoen ton- kilometer. Invloed van straalverkeer. Ekele details geven een belang wekkend beeld ten aanzien van de groei van het luchtverkeer. In 1945 werden negen miljoen passagiers ver voerd, 14 jaar later dus meer dan tien maal zoveel. In 1945 legden de negen miljoen luchtreizigers 8.000 miljoen kilometers af en in 1959 bijna 12 maal zoveel. Slechts één cijfer is naar beneden gegaan nl. van het totaal aantal ga- vlogen uren, dat zakte met ÏOO.ÓOO van 8.7 miljoen naar 8.6 en dit nega tieve resultaat betekent iuist een winstpunt, immers in 1959 hebben de kortere vliegtijden van de nog weinig in dienst zijnde straalverkeerstoestel- len hun invloed reeds doen gelden. KLM in 1959 1,1 miljoen passa giers. De KLM heeft in 1959 op haar we reldluchtnet ruim 1,1 miljoen passa giers vervoerd, een record in de ge schiedenis van het veertigjarig be staan van de maatschappij. De groei tegenover 1958, in percenten uitge drukt, ligt hoger dan de gemiddeld* aanwas van het wereldvervoer. Ook het vervoer van vracht lever de een record voor de KLM op. Ge durende de afgelopen twaalf maan den werd ruim 31 miljoen kg vracht geboekt. De door de KLM in 1959 vervoerde post woog 3 miljoen kg. Carel Suasso de Lima de Prado uit gevoerd door leerlingen van de meis- jtskweekschool te Amersfoort en we gens de presentatie uitstekend ont vangen. De opleving van het schimmenspel kon men constateren bij de uitvoe ring van „De stadsmuzikanten van Bremen", door leerlingen van de Sint Ludgerus-kweeksehool te Hilversum onder leiding van Joop Coenen ge speeld. Ook de pantomime en het poppenspel kwamen reeds de eerste congresdag aan de orde. De dag sloot af met een avondvullende voorstel ling van „De molen van Fatima", een spel door Herman van de Kamp en uitgevoerd door de speelgroep „De amateur-comedie" uit Den Haag. De tonelisten ontvingen eerder een be kroning, toen dit stuk onlangs in een subsidie-wedstrijd werd gespeeld. De dag van heden bracht enkele andere stukken ten tonele, en er was voordracht en declamatie. Met genoe gen werd opgemerkt, dat ook leer lingen van Mater Amabilis-Scholen zich hebben beijverd, op dit congres iets te bereiken. Verder heeft Maria van Mackelenbergh een inleiding ge houden over creative dramatics, waarbij ze aan het publiek enkele spelopdrachten vroeg. Een groep meisjes, waarmee de inleidster gere geld werkt, heeft die opdrachten uit gevoerd. Op de sluitingsbijeenkomst van woensdag zal Bernard Verhoeven de feestrede uitspreken. Garageknecht pomte in eigen beurs Een ongeveer 60 jaar oude pomp bediende van een garagebedrijf aan de Nassaukade te Amsterdam is spoorloos verdwenen, nadat hij zijn werkever had bekend, voor ƒ4000,— in eigen zak .gepompt" te hebben. De verduisteringen lopen vanaf september van dit jaar. De pompbediende rekende de ben zine af, die de klanten bij hem had den getankt maar voor de zaak schreef hij bonnen, die steeds een paar liter minder aangaven, dan in werkelijkheid getankt waren. Die verzwegen hoeveelheden wer den steeds groter: ze varieerden soms van dertig tot honderd liter. De fraude kwam uit toen de boekhouder de bonnen controleerde. De totale hoeveelheid die ze aangaven, stemde niet overeen met de stand van de benzinepomp. De bediende gaf het bedrog toe en is sindsdien verdwenen. K.VP. WERKGROEPENDAG 1960 Op zaterdag 16 januari zal de Ka tholieke Volksparty op vijl plaatsen in het land bijeenkomsten beleggen voor volksvertegenwoordigers van de werkgroepen van de K.V.P. Op deze bijeenkomsten zullen de aanwezigen gegroepeerd worden rond een „modelwerkgroep", welke naar aanleiding van een aantal voorgeleg de vragen zal diskussiëren over het onderwerp- „De grote lijnen van het beleid van het Kabinet De Quay". De leden van de modelwerkgroep zullen in eerste instantie onderling diskussiëren. Later zullen ook de an dere aanwezigen in de diskussie wor den betrokken. Het ligt in de bedoeling van het Partijbestuur deze Werkgroependag tc benutten om leiders en toekomstige leiders van werkgroepen meer ver trouwd te maken met de techniek van het werkgroepenwerk in de nieu we opzet. Daarbij komt het zwaarte punt te liggen op de taak van de werkgroep als middel om kennis te nemen van de mening der leden, be treffende aktuele politieke onderwer pen en deze mening van de leden meer tot gelding te brengen in de hogere Partij instanties. De bijeenkomst wordt voor de Kring Leiden gehouden te Rotter dam. Wel gewonnen, toch een „niet" Fraude bij loterij-clubje De leden van een loterij-clubje te Hilversum, allen arbeiders, kwamen rond de kerstdagen in een goede stemming thuis oir dat ze een ƒ5000- prijs gewonnen zouden hebben In de Staatsloterij. Ze waren er zeker van, dat ze een paar honderd gulden uit betaald zouden krijgen en daarom kochten verschillenden van h(j alvast maar een nieuw pak of een radio toestel. Hun vreugde is inmiddels vergaan in teleurstelling want ze bleken door de penningmeester van het clubje te zijn bedrogen. De penningmeester, een 54-jarige arbeider, hac het geld ge-ind en het ten eigen bate gebruikt. Tegenover zijn collega's had hij beweerd, dat hij er twee halve loten voor had gekocht. Hij waagde voor de tweede maal in dezelfde loterij een gokje en fanta seerde een paar lot-nummers, die h(j schriftelijk aan de clubleden mede deelde. En aat nu op een van die nummers een prijs vallen! De penningmeester was op dat ogenblik niet in staat, uit eigen mid delen uit te keren. Do „valsspeler" is gisteren doo1 de politie gearresterd. ind et*s (UéL Wvrh J A l, MM timer' r 1 "•■"SfpvvC Vn

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3