Rapport Hoge Autoriteit over schrootfraude Sfeer op hei Leidse stadhuisplein TEVEEL BETAALDE TOESLAGEN VISITEKAARTJES STORM WIERP KRAAN OM De Nederlandse regering koos de Starfighter aafwwas Lrdervoordeze rriester- en klOOSter* zullen worta, zowel de werfomheining als die ^sSgSe" te® intrekken van beide ta- Stille Omgang op 6, 13 en 20 maart MAANDAG 28 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voor de stad en voor de wereld BEIAARDIER 'T HART NAAR V.S. EN ZWEDEN. De beiaardier Leen 't Hart te Delft, beiaardier van Leiden, die reeds vele malen beiaards in het buitenland in wijdde o.a. in 1951 te Vila For mosa in Brazilië heeft uitnodigin gen ontvangen om binnenkort enige beiaards in te wijden in Zweden en in de Ver. Staten. In Springfield in de V.S. zal hij de grootste beiaard ter wereld bespelen, een klokkenspel met maar liefst 83 klokken. Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, heeft benoemd tot pas toor in Haarlem (H. Elisabeth en Bar bara) de zeereerw. heer J. J. Tesse- laar. In diens plaats is tot pastoor te Slootdorp benoemd de zeereerw. heer H. Steur, kapelaan in Amsterdam (H. Gerardus Majella). Paus Johannes XXHI gefotografeerd tijdens het geven van zijn Pause lijke zegen „Urbi et Orbi" vanaf het balcon van de basiliek van St. Pieter te Vaticaanstad. PRIJZEN BLIKSEMACTIE GEBREKKIGE KIND De opbrengst van de giste ren, na de H.H. Missen gehou den bliksemaktie ten behoeve van de stichtingen St.-Maar tenkliniek en Sterke Hedpen- de Handen ten gunste van lichamelijk gebrekkige kinde ren heeft opgebracht 187.000. De waardecoupons die vóór de getallen de letters OM of AN of SA of AP vermelden zijn prijsbepalend. Het getal achter deze letters vormt een telefoon nummer (Rotterdam) dat men binnen 5 dagen gerekend vanaf het tijdstip KRO-bekendmaking dient te bellen bij welk telefoon gesprek wordt medegedeeld welke prijs wordt toegewezen. heid om zelf tegen overtreders op te treden. Het verkeert in dezelfde po Fraude omvat meer dan 270.000 ton schroot De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in een verslag aan het Europese parlement over de schrootfraude verklaard, dat van 1954 tot 1957 waarschijnlijk voor 271.400 ton schroot (op een totaal van ruim acht miljoen ton ingevoerd schroot) ten onrechte een vereveningstoeslag van gemiddeld 15 dollar per ton is uitbetaald. De uitbetaling geschiedde door het centrale orgaan voor schrootaankopen van de staalindustrie der EGKS te Brussel. Uit het nog niet geheel voltooide onderzoek blijkt volgens de Hoge Autoriteit, dat men teveel goed vertrouwen heeft gehad in de schroothandel. BEDOELD ALS COMPENSATIE Het onderzoek, dat wordt ver richt door de Zwitserse accountants- De toeslag bedoeld als compensa- firma S.A.F.S. (Société Anonyme tie, aangezien het van buiten de ge- Fiduciaire Suisse) heeft uitgewezen, Naar schatting minstens driedui zend Leidenaars zijn donderdag avond op het Stadhuisplein samen gekomen voor het zingen van kerst liederen. Honderdduizenden hebben dit moment méébeleefd, niet alleen via de Nederlandse Televisie in ons land, maar ook via een relais naar Brussel in het Frans sprekend deel van België. Dank zij de massale op komst, ondanks de regen, dank zij ook de medewerking van de buurtbe woners, die alle lampen aan de Nieu we Rijnzijde van hun huizen volop lieten branden en de gordijnen wijd open zetten is de uitzending een stemmige geworden, die de toeschou wers deze twintig minuten in deze zelfde sfeer deed meebeleven. De klankweergave was eveneens voor- sitie als een gewoon burger, die een treffelijk, woord voor woord konden aanklacht wil indienen. Deze moet de toeschouwers de liederen verstaan, ook een bewijs of althans het begin de samenzang met beiaardier Leen 't ervan overleggen. De Hoge Autori- .7. ,r teit zendt de bewijzen, di# zij denkt Hart was "'«stekend. Voor deze tut- verkregen te hebben, aan de natio- zending waren tenminste dertig tech- nale regering, die dan de verdere - stappen moet doen. nici van de televisie op de been. De marktkooplieden moeten rond half 6 al opbreken en in de korte tijd die haar restte heeft de Leidse gemeente reiniging voor een snelle goede beurt van het wegdek gezorgd. De foto geeft een regenachtig beeld van dit sfeervolle gebeu ren. Ook de gevels van oude huizen aan de Nieuwe Rijn en de Hartebrug- kerk waren verlicht. Bestel tijdig uw Snelle aflevering. Fa. J. N. Geijer BOTERMARKT 26 - LEIDEN Eén miljoen schade Voor de nieuwe luchtvloot De Nederlandse industrie zal bij de massale bouw van de Starfighter in ruime mate worden ingeschakeld. Verwacht wordt, dat de eerste toestel len eind 1961 of begin 1962 in ge- Het „luchtgevecht", dat geruime bruik genomen zullen worden. f woEnkele felle windstoten waren eer- tijd is gevoerd in NAVO-regionen om meenschap ingevoerde schroot aan- dat in de periode van 1 april 1954 gisteravond omstreeks 9 uur°°r- een vliegtuigtype met de beste aan- Overwegingen zienlijk duurder was dan inheems tot 30 april 1957 voor zeker 99.000 zaak, dat bij de scheepswerf „Wilton- vals- en verdedigingsmogelijkheden schroot. Met behulp van valse docu- ton schroot een vereveningstoeslag Feyenoord" te Schiedam twee hijs- voor de Nederlandse (en Belgische) De keuze is gemaakt in nauwe sa- menten is hiervan misbruik gemaakt, is gegeven op grond van vervalste kranen omsloegen en vernield wer- luchtmacht, is beëindigd. De keuze menwerking met de Belgische lucht- Voorts kwam ook schroot van ge- documenten of zonder voldoende do- den. Een ongeveer 80 ton zware ging tussen de Amerikaanse Lock- macht. Daartoe werd een gemengde sloopte schepen in aanmerking voor cumenten. Wat het scheepsschroot be- rijdende armkraan werd door de heed F 104 G (Starfighter) en Franse Belgisch-Nederlandse commissie sa- de toeslag. Hiermee is fraude ge- treft bestaat ernstige argwaan t.a.v. kracht van de wind in beweging ge- „Mirage". mengesteld, die de verschillende pleegd doordat de schrootopbrengst een totaal van 62.400 ton, terwijl nog bracht. Ondanks dat de wielen ge- |>e Nederlandse regering heeft nu Amerikaanse en Europese vliegtuig- normaal 60 procent van de tonne- een 50.000 ton vermoedelijk werd blokkeerd stonden, schoot het ge- besloten als vervanger van de hui- typen op hun eigenschappen onder maat) met opzet te hoog werd ge- verkregen door inheems schroot bij vaarte zijn rijbaan af om aan het dige jachtvliegtuigen voor de lucht- z0cht. Men ging er van uit, dat het raamd, waarna het verschil kon wor- te mengen, nadat de schrootopbrengst einde hiervan een 40-meter hoge verdediging en van de jager-bom- te kiezen toestel zowel in de aanval den bijgepast met goedkoop inheems te laag was geraamd. wipkraan te rammen. menwerpers van de tactische lucht- voor de verdediging te gebruiken schroot, dat door deze manipulaties p,. tt w Ruim 400 ton staal en beton wérd strijdkrachten van de Koninklijke moest zijn. Voor de offensieve- en de- derdelanden-schroot werd. verslag 1ltAhetronde^ftvolle55 Map''™" Luchtmacht," de Sta^hter te kic* Priodor on LUctor °eT dveS b£ag UgL «n en de Sahre voor de ver- I -I 4 0Z.A De Hoge Autoriteit heopt met het on%ederlandm rin" heeIt haar beslissing uitgesteld ken in één vliegtuig had tot grond- lllhl pa in IVnll onderzoek voldoende bewijzen van un-neaeriana. tot 11 januari maar men mag aanne- gedachte dat een kleine luchtmacht JUUIIEO III W fraude in handen te krijgen om te- Er werd grote ravage aangericht, men, dat ook voor haar de weegschaal een zo groot mogeijlk operationeel gen de betrokkenen aanklachten te waarvan de totale schade op meer zal doorslaan naar de Starfighter. effect zou hebben, dat men het vlie- kunnen indienen. Het Luxemburgse dan een miljoen gulden wordt ge- Voor een groot deel zal de bouw zijn 6end personeel en de technici gemak gezagsorgaan heeft n.l. geen bevoegd- raamd. in handen van de Fokker-fabrieken, keiijker zal kunnen herscholen en dat de bevoorrading met reserveon- PATERS JEZUÏETEN. Eén miljoen stormschade bij Wilton-Feyenoord 60 Jaar priester: 26 augustus, pater Eduardus Schroder. 50 Jaar priester: 28 augustus, pa ter Carolus Derks. 40 Jaar priester: 2 februari, de pa ters Alexander Cavadino en Theo- dorus Wils. 25 Jaar priester: 15 augustus, de paters Henricus Bastiaanse, Nico- laas Brantjes, Andreas Brinkhoff, Josephus Daniëls, Albertus Gerver, Christianus Jansen, Lucas Koersen, Jacobus Sleijffers, Rudolphus van Thiel, Gerardus Vriens. 70 Jaar Jezuiet: 26 september, pater Everardus Beukers. 60 Jaar Jezuiet: 26 september, Exc. ac. Rev. Dominus Petrus Willekens, de paters Joannes van Driel, Wilhel mus Keiler, Josephus Strick en broe der Franciscus Rief. 50 Jaar Jezuiet: 2 mei, broeder An- tonius Goemans; 26 september, de pa ters Wilhelmus Dopheide, Godefri- dus van Gestel, Hubertus de Kuy- per, Joannes Rietra, Franciscus Schroder en broeder ten Velde. 40 Jaar Jezuiet: 26 september, de paters Adrianus Busch, Josephus Da niëls, Joannes Gerver, Henricus Ha mer, Jacobus Klijberg, Joannes van Rijckevorsel, Joannes Ros, Josephus Smits van Waesberghe, Joannes Wa lenkamp, Adrianus de Wilt, Josephus Wijnands. 25 Jaar Jezuiet: 18 maart, broeder Theodorus Janssen; 7 september, de paters Gerardus Adriaansen, Joannes Bakker, Josephus Beek, Petrus Beijersbergen van Henegouwen, Wol- bertus Daniëls, Joannes van Driel, Bij de scheepswerf „Wilton-Feyenoord" te Schiedam is zaterdagavond grote ravage aangericht, doordat een Mathias Jonckbloedt, Hermanus van 80 ton zware kraan door de storm aan het rijden werd gebracht en tegen een 40 meter hoge wipkraan botste, der Kroft, Wilhelmus Pabst, Joannes Beide kranen vielen om. Men schat, dat de schade ruim een miljoen gulden bedraagt Persoonlijke ongeval- Rietmeijer. len deden zich niet voor. Op de foto: Een overzicht van de ravage, uit een derde kraan gemaakt derdelen minder gecompliceerd De Duitse en de Canadese lucht machten hebben reeds eerder hun keuze bepaald op de Starfighter, waardoor in NAVO-verband al een grote mate van standaardisatie werd bereikt. Het staat nog niet vast, hoeveel „Starfighters" door de Nederlandse luchtmacht zullen worden aange schaft, maar uit wat tot nu toe be kend geworden is, valt af te leiden, dat het gaat over een aantal van 150 a 200. Voldoening Nadere bijzonderheden moeten nog worden uitgewerkt. Zo moet nog on derzocht worden in hoeverre de li- centiebouw bij Nederlandse indus trieën zal kunnen berusten en welk aandeel de verschillende industrieën kunnen leveren. De directies van de Koninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek „Fok ker" op Schiphol en van de Maat schappij voor vliegtuigbouw „Avio- landa" te Papendrecht hebben hun grote voldoening uitgesproken over het voornemen van de regering, de Nederlandse industrie in het bouw proces van de Starfighter in te scha kelen. „80.O00-STE INWONER" VAN SCHIEDAM OVERLEDEN Donderdagavond is in het gemeen teziekenhuis te Schiedam de op 11 december j.l. geboren Aart de Jong, de 80.000-ste inwoner van Schiedam, overleden. Hij moest reeds onmiddel lijk na zijn geboorte in de couveuse worden verzorgd. De Stille Omgang is voor 1960 vastgesteld op de zondagen 6-13 en 20 maart. Het Mirakelfeest wordt op woensdag 16 maart gevierd. Op zon dag 24 januari houdt het Gezelschap van de Stille Omgang in Krasnapols- ky te Amsterdam haar algemene jaarvergadering. Als spreker treedt op de heer Kees Griffioen, propagan daleider, i-esp. perschef van de Oost- priesterhulp in Nederland. Een lezing over de Vervolgde Kerk zal met film beelden worden toegelicht. Een en ander sluit aan op de algemene in tentie van de Stille Omgang in 1960: Dat de leiders der volkeren zich la ten leiden door de H. Geest. VROUW IN BRANDEND HUIS OMGEKOMEN De 74-jarige weduwe Bootsma is donderdagmiddag in haar woning te IJlst om het leven gekomen toen, waarschijnlijk door een omgevallen petroleumstel, in haar huis brand was ontstaan. Buren, die de brand be merkten, droegen de bejaarde vrouw ijlings naar buiten, doch zij bleek toen reeds te zijn overleden. De brandweer wist te voorkomen dat het huis geheel uitbrandde. Het alleenwonende slachtoffer was hulpbehoevend en zeer slecht ter been en placht daarom Op haar stoel door de kamer te sohuivelen. Zij moet toen tegen de kachel gevallen zijn en daaibij een petroleumstel hebben om getrokken. Het vermoeden bestaat dat haar dood niet een direct gevolg van de brand is, maar dat zij aan een hart verlamming is overleden. K.R.O. VERBOND VADERLAND MET VERRE MISSIEPOSTEN Stellig de beste en meest indruk wekkende radio-uitzending die de K.R.O. in het afgelopen jaar heeft verzorgd, was die van vandaag. In een programma van anderhalf uur werden ouders en familieleden via de K.RO.-studio te Hilversum ver bonden met mannelijke en vrouwe lijke missionarissen in vier wereld delen. Deze uitzending werd gesierd met oorspronkelijke kerstliederen uit de missielanden, speciaal voor dit doel overgezonden en opgeluisterd door korte gesprekjes over en weer, vaak aangrijpend in al hun.eenvoud. Bijvoorbeeld had pater H. van Bar- neveld uit Dar es Salaam te Tan ganyika in Afrika een enthousiast ge sprek met zijn broer en nog drie fa milieleden te Leiden, van welk on derhoud men ook in de huiskamers kon meegenieten. Ben Brans van de reportagestaf is anderhalf jaar bezig geweest, om deze uitzending mogelijk te maken en technici welhaast uit alle wereldde len zijn er aan te pas gekomen om vaak zeer gespannen in hun arbeid te zorgen, dat de meer dan twaalf missionarissen precies op tijd aan bod konden komen. Voor die go^de zorg heeft na afloop in besloten kring de programmaleider Toon Rammelt hartelijke dank betuigd en na hem is de uit China verbannen bisschop mgr C. Kramer O.F.M. naar voren getreden om de KRO grote dank te betuigen voor het prachtige aposto- laatswerk dat door middel var. dit „Kerstfeest met onze missionarissen" kon tot stand komen. Urenlang heeft men bij de KRO in grote spanning gezeten, of alle ver bindingen, van vaak twintig duizend kilometer ver, wel op tijd zouden doorkomen. Voor de luisteraar aan zijn toestel heeft alles volkomen ge klopt; in de studio heeft men slechts een enkele korte afwijking moeten waarnemen, als gevolg waarvan aan het einde twee missionarissen van plaats moesten wisselen. Pater J. B. van Croonenburg, de grote propagan dist van het Centraal missie-commis sariaat, heeft evenals mgr Kra mer de gehele uitzending bijge woond. Hij was onder de indruk van hetgeen over de wereld kon worden verspreid te verbreiding van de grote mondiale missiegedachte.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7