Voortdurende onttrekking van grond aan agrarische produktie bedreigt ons BOOM DRONG DWARS DOOR AUTO Delft wil enorm recreatie-centrum SCHEPEN IN NOOD Vijf jaar geëist tegen ontaard ouderpaar Koninklijk gezin vierde Kerstfeest met personeel „Allen met elkaar verbonden" WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 LTB-voorziUer E. J. M. Kolfschoten JUNKER+ RUH Landbouwareaal N- en Z-Holland verliesi ioi 1980 ca 40000 ha REDELIJK BEDRIJFSJAAR Op de gisterochtend te Haarlem gehouden vergadering van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer E. J. M. Kolf schoten uit Roelofarendsveen, lid van van de Tweede Kamer, medegedeeld, dat, met uitzondering van Texel, het Gooi en andere droogte-gevoelige gronden het bedrijfsjaar voor de le den redelijk was. Op dit ogenblik geeft de voort schrijding van de E.E.G.-gedachte nog geen enkele aanleiding een min der straffe binding tussen kostprijzen en garantieprijzen te bevorderen, hoe wel de verplichte geleidelijke af braak van de handelsbelemmeringen reeds zijn geformeerd in de voorstel len van de Europese Economische Commissie omtrent de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. De voorstellen heten in deze kring sterk autarkisch en protectionistisch. Het toekomstige prijspeil van agrari sche producten zou aanzienlijk bo ven het huidige Nederlandse peil lig gen en boven het huidige peil van de wereldmarkt .Men geeft in industriële kring uiting aan zijn ongerustheid dat de gehele agrarische E.E.G.-markt daarom afgesneden dreigt te worden van de rest van de wereld. Hoewel wij allerminst ongevooelig zijn voor deskundige critiek, achten wij bovengenoemde uitspraken lichte lijk voorbarig. De landbouw duikt er blijkbaar dieper in, want van deze zijde is officieel nog geen definitief standpunt geopenbaard. Voor ons is het wel duidelijk en dat kan zeker in het beoogde snel lere tempo dan aanvankelijk was voorgenomen dat in de komende jaren de onderlinge handel in agra rische produkten telkenjare vrijer en ruimer moet worden door middel van een verplichte geleidelijke af braak van de bestaande handelsbe lemmeringen, die niet vervangen zou den mogen worden door andere me thoden als minimum-invoerprijzen enz., aldus de heer Kolfschoten. Willy Alberti terug uit Verenigde Staten Met het KLM-toestel uit New York arriveerde de zanger Willy Al berti, na een succesvol tournee door de Vernenigde Staten op Schiphol. Enige honderden bewonderaars, en de leden van de artisten-vis-vereni- ging „de Club van Honderd" waren bij de verwelkoming op de lucht haven aanwezig. Het onlangs opge richte orkest „de roetertoeters" bracht onder leiding van Cees de Lange bekende liedjes ten gehore. In het restaurant van de lucht haven vertelde de zanger iets over de reis, die volgens hem zeer ver moeiend was geweest, maar hem 'n „overdonderend" succes heeft ge bracht. Gedurende 12 dagen heeft hij 7 concerten gegeven in New York, Brooklyn en Philadelphia. Van zijn plaat „Marina" zijn nu in Amerika reeds meer dan 350.000 exemplaren verkocht en nu er ook een tweede plaat van hem in de handel is ge bracht, met o.a. „Li per li", verwacht hij wel uitnodigingen om nog eens terug te komen. Willy Alberti is reeds gepolst door de beroemde „Perry Como show", maar men wil in Amerika afwachten, of ook zijn tweede plaat succes oplevert. Het geheel kreeg nog een extra feestelijk tintje, toen de directie van „NV Phonogram" meedeelde, dat er op het ogenblik in Nederland 100.000 platen van „Marina" zijn verkocht, zodat Willy hiervoor de gouden plaat in ontvangst mocht nemen. Na 'n toespraak van de heer Van der Hoorn, voorzitter van de „Club van Honderd" en een geestige speech van Cees de Lange vertrok het ge- elschap met bussen naar Amster dam, om daar de behouden thuis komst van Willy Alberti verder te vieren. Inventarisatie. Onze gewesten worden bedreigd door een voortdurende beslaglegging op de grond en een voortdurend onttrekken aan de agrarische produc tie. Bewogen door deze onoverzichte lijke feiten heeft ons bestuur onlangs besloten, in samenwerking met zus terorganisaties en overheidsinstanties een inventarisatie op korte termijn op te stellen van alle vigerende en voorgenomen ruimtelijke plannen. Tot 1980 is een verlies aan land bouwareaal voor onze provincies be cijferd op pl.m. 40.000 ha. Bij vele dorpen en steden in Zuid-Holland b.v. ontstaan nieuwe woonwijken voor mensen, die niet in de land bouw werkzaam ijn en die het agra rische karakter aan het dorp ontne men. De verandering in deze urbani satie-graad is door het C.B.S. in cij fers gebracht vanaf 1947, dus nau welijks 1" jaren gelden, tot 1956. In 1947 telde Zuid-Holland 70 gemeen ten in groep A 1, d.w.z. meer dan de helft van de beroepsbevolking in die gemeenten was werkzaam in de land- bduw. In 1956 waren 24 dergelijke overwegend agrarische gemeenten overgebleven. In deze periode nam de mannelijke agrariscne beroepsbe volking dan ook met 100.000 man af, voor de periode tot 1980 is nog eens een dergelijke afneming te verwach ten. Deze afname wordt mede veroor zaakt door inkrimping van het areaal, door rationalisatie, door mechanisa tie. Deze afvloeiing maakt op haar beurt regionale industrialisatie ge wenst. Komt deze eenmaal op gang, dan oefent zij in de regel weer ver dere zuigkracht uit op de agrarische beroepsbevolking. En juist hierdoor is naar onze mening speciaal in de melk veehouderij een schrijnend tekort aan goede, toegewijde vaklieden, die elk uur van de dag en van de nacht willen klaar staan om hun zware taak te verrichten. Uit een vergelijking van de uit komsten van de mei-tellingen in 1957 en 1958 blijkt, dat op 6 mei 1959 in totaal rond 15.700 personen minder in de Nederlandse land- en tuinbouw werkzaam waren dan op dezelfde da tum in 1958. Vrijstellingsbeleid. Bij dit verloop van werkkrachten lijkt het ons dreingend noodzakelijk 't vrijstellingsbeleid voor de militaire dienst, speciaal voor melkveehou dersknechten, te verruimen, temeer nu het rapport van de Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichti gen tot opheffing der bijzondere vrij stellingsmogelijkheden voor mijn- weikers en kostwinners concludeert. In deze overrompelende tijd staan we voor nieuwere en grootsere taken, Opheffingsvergadering kaih. kinderuitzending De Nederlandse Katholieke Ver eniging voor Kinderuitzending zal op 1 januari 1960 haar werkzaamheden beginnen als overkoepelend landelijk orgaan, waarin ook 't Kath. Huisves tingscomité de vereniging Katholieke itinderuitzending in de Bisdommen Haarlem en Botterdam is opgeno men. Laatstgenoemde vereniging wordt per 31 december ontbonden. In een bijeenkomst gisteravond te Am sterdam werd dit reeds eerder gepu bliceerde besluit nog eens bespro ken. Tot landelijk presidente is ge kozen mevr. L van IerselDe Vink te Tilburg. Directeur wordt de heer J. A. Franssen te Amsterdam. De le den van het hoofdbestuur van de op te heffen diocesane verenigingen, de heren mr. dr. F. A. Bijvoet te Haar lem en W. J. A. van der Heyden te Amsterdam, die als lid in het nieuwe bestuur werden opgenomen, zijn door de Paus onderscheiden met benoe ming tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. Gisteravond werd hen deze onderscheiding over handigd. welke methodisch en doordacht moe ten worden aangepakt. Wij dienen ook buiten onze plaatselijke gemeen schap ons geluid te laten horen in al gemeen vertegenwoordigende licha men waar deze ontwikkelingen wor den besproken. De heer Kolfschoten is het hartgrondig eens met prof. Hofstee, die zei: „Het toekomstige platteland is niet uitsluitend dat van de overheid of van de planologen en zelfs niet dat van het landbouwschap, maar van u boeren en landarbei ders!" De Tweede Kamerleden konden gistermiddag in de hal van hun ge bouw kennis maken met een houten ontwerp voor een nationaal monu ment. Volgend jaar zal minister Cals dit op woensdag 4 mei aan de Twee de Kamer overhandigen. Het ontwerp van de Amsterdamse beeldhouwer Aldo van Eyck toont een grote blok marmer, waarop de namen vermeld zullen worden van gevallenen in de afgelopen oorlog. In een geheime zitting van de Kamer is gistermiddag beslist over de plaatsing van dit mo nument. Twee doden Dinsdagavond verloren te Eiber- gen twee mensen als gevolg van een ernstig verkeersongeval het leven. Omstreeks kwart over vijf reed op de weg Eibergen-Groenlo, in de richting Groenlo een personenauto met grote vaart van achter op een, in dezelfde richting rijdende, met 2 paarden bespannen en met bomen beladen wagen van de firma Naar- huis uit Groenlo. Een der bomen op de houtwagen drong dwars door de personenauto heen, die geheel werd vernield. Zo wel de bestuurder van de auto, de 74-jarige heer F. Tervoert, Winters wijk, als de naast hem zittende 79- jarige heer E. Aarnink eveneens uit Winterswijk, werden op slag gedood. De derde inzittende die achter in de auto zat is slechts licht gewond. Omtrent de oorzaak van het ongeval is niets met zekerheid te zeggen. Zoiets als Tivoli in Kopenhagen Indien de plannen kunnen worden gerealiseerd zoals de initiatiefnemers zich dit voorstellen, zal Delft over zes tot acht jaar een enorm recreatie- en vermaakcentrum hebben, dat slechts zal kunnen worden vergeleken met het bekende „Tivoli" in Kopenha gen. De plannen zijn reeds in een ver gevorderd stadium. Een tekening in hoofdzaken is gereed en de financie ring, waarmee enige miljoenen gul dens zijn gemoeid, zou zeker zijn ge steld. Het terrein waarop het ver maakcentrum zal worden gesticht is ongeveer 100 ha. groot en ligt ten oosten van Delft. Aan de westzijde wordt het begrensd door rijksweg Den Haag-Rotterdam. Omtrent de identiteit van de initia tiefnemer neemt men officieel in Delft nog enige geheimzinnigheid in acht, doch aangenomen wordt, dat het de heer A. Hogenboom te Delft is, die na de oorlog in binnen- en bui tenland bekendheid heeft verworven als stichter van tal van bungalow dorpen en andere vakantiecentra. De heer Hogenboom heeft tezamen met een architect en aannemer een be zoek gebracht aan het vermaakcen trum „Tivoli" in Kopenhagen, dat in grote lijnen wel als voorbeeld voor het Delftse plan heeft gediend. Een groot deel van het complex zal worden bestemd voor zeil- en ka- nomeer, waarin op een eiland een exclusief restaurant komt. Verder komen er een groot en eenvoudig restaurant, een kinderboerderij, een rolschaatsenlbaan, speeltuinen enz. Langs de oevers van dit meer komen vuurtorens, een watermolen, een wa terrad etc., die alle als vakantiever blijven zullen worden ingericht. langs de rijksweg wordt bovendien een groot motel gebouwd, dat nu reeds voor tien jaar gedurende de winter maanden aan de stichting is ver huurd. MAATSCHAPPELIJKE WERKERS VRAGEN VERSCHONINGSRECHT Het dagelijks bestuur van de „Ver eniging van ambtenaren bij de kin derbescherming, de reclassering en de sociale dienst gevangeniswezen heeft bij de minister van Justitie erop aan gedrongen, het beroepsgeheim van de Maatschappelijk werkster te regelen. In een telegram aan de minister zegt de vereniging, verontrust te zijn door het bevel tot gijzeling van een maatschappelijke werkster, dat onlangs is gegeven. In het telegram wordt aangedrongen op een wette lijke regeling, waardoor de maat schappelijke werkers van het ver schoningsrecht gebruik kunnen ma ken, indien zij zich hiertoe in gewe ten verplicht voelen. BRUG INGESTORT TE ROTTERDAM Gisteravond omstreeks kwart over zeven is de meest zuidelijke van de twee over de Parksluizen te Rotter dam liggende klapbruggen, nadat zij voor twee passerende schepen open was geweest, neergestort. De bovenbouw is weliswaar niet naar beneden gekomen, maar werd wel geheel verwrongen. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De brug was bijna dicht toen de linkerhoofdligger brak, waardoor 't contragewicht werd losgerukt en het brugdek verboog. De bruggen liggen aan weerszijden van een sluizencomplex, dat de Park- en de Coolhaven verbindt. De bezweken brug ligt in het verlengde van de Westzeedijk. Volgens de con cierge van het nabijgelegen belas tingkantoor aan de Puntegaalstraat kwam de brug neer met een klap, alsof er een bom viel. Zoals bekend, is enige tijd gele den te Rotterdam een basculebrug met zo'n klap neergekomen, dat ook de bovenbouw instortte. Dat was de brug, die van Overschie de verbin ding vormt met het industrieterrein in de Spaanse polder. Ook toen was er juist een schip gepasseerd. Weg en scheepvaartverkeer zijn gestremd. Het ruwe weer op zee heeft weder om verscheidene schepen in moeilijk heden gebracht. Voor de oostkust van Schotland is een Poolse treiler zinkende gemeld, de bemanning is in de boten gegaan. Er is een reddingsboot uitgevaren om de opvarenden van het vissers vaartuig hulp te verlenen, dat zich ongeveer 35 mijl ten noorden van Fraserburgh bevond. Men vreest, dat de bemanning is omgekomen, want de Britse treiler „D.W. Fitzgerald" nam in de omgeving van de Poolse treiler een reddingsvest waar. Voorts is het 152 ton metende Deense schip „Hamranes" op circa 350 mijl ten oosten van IJsland in nood komen te verkeren. De gezag voerder seinde, dat de „Hamranes" lek was en dringend hulp nodig had. De Britse treiler „Jacintha" is naar de „Hamranes" onderweg. Het Nederlandse motorschip „Ju ne" met acht mensen aan boord loopt gevaar op een rif bij de noordweste lijke kust van Cuba in stukken te breken. Het ongeveer 50 meter lange schip is maandagavond op het rif gelopen. Ondanks de benarde positie van het schip en het slechte weer loopt de be manning geen gevaar. De bemanning van „June" gered. Nader wordt gemeld, dat de be manning van de Nederlandse kust vaarder „June", die aan de noord west-kust van Cuba op een rif was gelopen, gered is en veilig aan wal. Nederlands kustvaartuig aan de grond. Het 430-ton metende Nederlandse kustvaartuig „Borelly" uit elfzijl, dat hout vervoert, is woensdagochtend nabij het lichtschip Kofoten, onge veer 75 mijl ten noorden van Stock holm, aan de grond gelopen. De be manning, die aan boord bleef, wist het schip ondanks een lek drijvend te houden. Er zijn reddingboten in de buurt en een bergingsschip zal de „Borelly" vlot slepen. De leden van de afdeling toneel van het „Koninklijk staldepartement" voerde het kerstspel „Immanuel" op, geschreven door mevrouw C. J. Ooms- Vinckers te Amsterdam. Na afloop schonk HJVL de koningin chocolademelk voor de spelers. Ook prinses Beatrix hielp bij het bedienen. Op de achtergrond prinses Irene. De koninklijke familie heeft gis termiddag in het in stemmig kerst- groen versierde koetshuis van de koninklijke stallen in Den Haag met haar personeel en de gezinnen daar van het Kerstfeest gevierd. Prins Bernhard zei in zijn wel komstwoord o.m., dat juist het ko ninklijk gezin en zijn personeel te zamen is, omdat „wij bij elkaar horen, omdat wij samen een eenheid vormen, waarin ieder van ons zijn eigen plaats heeft". De prins ver volde: „bij ons dagelijks werk heb- berr wij allen contact met minstens enigen van de aanwezige hier. Zon der die anderen zou ons werk on mogelijk uit te voeren zijn of mis schien wel niet bestaan, want ieder mens is toch in zakelijke zin van een of meer medemensen afhankelijk. Indien wij samen zouden werken en er zou tegelijkertijd geen echt menselijk contact tussen ons zijn, dan zou er iets essentieels ontbreken. Iets, zonder hetwelk het leven geen waarde zou hebben". Prins Bernhard zeide, dat allen voorts ook deel uitmaken van een geheel andere kring, waarmee geen enkele door de mensen gevormde groepering te vergelijken is, een kring die de basis is van alles waar op in het leven zegen rust en die de inspiratie moet zijn voor de daden. „Wij zijn namelijk" aldus prins Bernhard, „allen met elkaar verbon den en met alle andere mensen bui ten deze zaal, omdat wij Gods kin deren zijn". De prinsessen Marijke en Margriet hadden een actief aandeel in de Kerstviering. Er werd een kerstspel door de kinderen opgevoerd. Prinses Marijke speelde de rol van de engel die de blijde boodschap brengt als het Kind Jezus geboren is. Prinses Margriet sprak verbindende tekst uit tussen de twee bedrijven. In de zaal zaten koningin Juliana de prins en de prinsessen Beatrix én Irene. Ko ningin Juliana las voor uit het evan gelie naar Lucas, hoofdstuk 2 1-20. De afdeling toneel KSD (koninklijk staldepartement) voerde een kerst spel op. Het pers.oneelskoor van het paleis Soestdijk werkte aan dit spel mede. Een kapel gevormd uit de koninklijke militaire kapel onder leiding van Rocus van Yperen ver zorgde de muziek bij de algemene zang. Na afloop van het Kerstfeest bo den koningin Juliana en de prinses sen Beatrix en Irene haar personeel kopjes chocolademelk en broodjes Wegens dodelijke mishandeling van kind Op zeventien juni van het afgelo pen jaar overleed te Voorthuizen het vier-jarig jongetje Hette Lemstra, ten gevolge van een hersenschudding. Het jongetje zou door zijn stiefvader van een trapje zijn geslagen. Als uit vloeisel hiervan, hoorde het echtpaar D. uit Voorthuizen gistermiddag door de Officier van Justitie te Utrecht een gevangenisstraf van vijf jaar eisen, wegens mishandeling, de dood ten ge volge hebbende. Bovendien is tegen beide verdach ten voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Dr. Mijers Stichting geëist. Voor de man vroeg de Officier aftrek van voorarrest. De ontaarde ouders werden er door een zeer uitvoerige dagvaarding van beschuldigd, dat zij het kind meerma len hebben geslagen en getrapt, ter wijl het in ondervoede toestand en in slechte lichamelijke conditie ver keerde. In zijn requisitoir ging de Officier breedvoerig in op 'het causaal ver band dat er'tussen de mishandeling van het kind dat in ondervoede toestand verkeerde en de dodelijke afloop zeker bestaat. Hij besprak vervolgens de persoon van de man: deze is niet gemakkelijk te doorgronden en maakt de indruk wereldvreemd te zijn. De Officier zag hem zeker niet als een zwakke, weer loze figuur maar was eerder van me ning, dat hij zich verbergt achter een facade, waarachter wel degelijk be grip huist, voor wat er gebeurd is en misschien ook wel een sadistische trek. Daadwerkelijk, noch moreel voelt de vrouw zich schuldig aan de dood van Hette. Dat blijkt daaruit, dat ze haar man de schuld geeft. Zij heeft minder liefde voor kinderen dan andere moeders en een geringer weerbaarheid in conflicten. De Officier zeide, er rekening mee te willen houden, dat de man ver minderd toerekeningsvatbaar is. Maar voor de vrouw was er geen pardon omdat zij haar eigen kind mishandeld heeft. De raadsman van de heer D. legde er in zijn pleidooi de nadruk op, dat de vrouw de drijfveer tot ver- dachtes houding is geweest. Hij drong er opaan, zijn cliënt een gecombi neerde straf op te leggen. De raadsvrouw van mevrouw D-L betoogde, dat er naar haar mening van mishandeling geen sprake was geweest. Wel van straf maatregelen. Op grond hiervan concludeerde zij tot vrijspraak dan wel tot ontslag val rechtsvervolging. GEBOUW 8 UUR VOOB K&W SNIP SNAP REVUE „Komt u ook vanavond matinee 26 en 27 dec. (Advertentie) Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot burgemeester der gemeente Roer mond mr. R. G. A. Höppener, oud staatssecretaris van onderwijs, kuns ten en wetenschappen. Het derde slachtoffer van het auto-ongeval, dat zondagavond rond half zeven op de Wouwsestraatweg, onder Bergen op Zoom, gebeurde, is gistermiddag overleden. Het is de 37- jarige J. W. A. Janvier uit Bergen op Zoom. Hij was naast de bestuurder van de vrachtauto gezeten, welke door de Belgische auto frontaal werd aangereden. Na een aanrijding op de Nieuwe Hemweg bij het houtveem te Amster dam, is gisteren de 55-jarige wielrij der L. Caspers uit Amsterdam over leden. De wielrijder stak onvoorzichtig de weg over en werd gegrepen door een bestelauto. De chauffeur remde zo krachtig, dat zijn wagen na de bot sing een halve slag omdraaide en te gen een personenauto botste. De be stuurder van deze personenauto, af komstig uit Amsterdam, liep ernstige verwondingen op. Prinses Irene schenkt chocolademelk voor een van de kinderen van het personeel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7