S)e CeidaeSotvfccmt Kerstboodschap van de Paus aan de wereld Eisenhower thuis van de reis Braziliaans vliegtuig stort op woningen Vredesboodschap De ware vrede kan alleen van God komen Eerbied voor de persoonlijke waardigheid van de mens Laatste Nieuws Negen maanden dienst in Luxemburg r Korreltje WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG No Paus Johannes Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w, f 2.55 p. maand, ft JO p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontje» f 1 JO. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Bruid en bruidegom op weg naar huis „Wij staan weer voor het Kerstfeest, het tweede van een Pausschap", :o begon vandaag Paus Joannes XXin zijn Kerstrede. Hij herinnerde aan de Pauselijke vredesboodschappen van vroeger, maar ook aan het mis bruik, dat de laatste jaren van het woord „vrede" gemaakt wordt. „Onzerzijds betuigen wij hulde en eerbied voor de goede wil van zoveel vredespioniers en vredesboodschappers in de wereld: staatslieden, ervaren diplomaten, invloedrijke schrijvers. Maar de menselijke pogingen in het tot stand brengen van de algemene vrede zijn nog ver verwijderd van de raakpunten tussen hemel en aarde. Dit betekent, dat de ware vrede niet kan komen dan alleen van God, dat hij slechts één naam heeft: Pax Christi: Christus vrede; dat hij slechts één gedaante heeft: die, welke hem door Christus wordt opgelegd. Hij heeft met nadruk onderstreept, als om ons te waarschuwen voor de vredes-ver- valsingen van de mens: „Ik laat u mijn vrede na, Ik geef u mijn vrede". Katholieken mogen geen toeschouwers blijven DRIEVOUDIGE VREDE. Drievoudig doet de ware vrede zich aan ons voor, n.l. vrede van het hart, vrede van de goede wil en maat schappelijke vrede. Wat de laatste betreft: deze grondvest zich volgens de woorden van de Paus op de we- zerzijdse en wederkerige eerbied voor de persoonlijke waardigheid van de mens. Alleen als men de persoonlijke waardigheid als maatstaf neemt tot waardeschatting van de mens en zijn werkzaamheden, heeft men het juis te middel in handen, om burgertwis ten en de dikwijls diepgaande ge schillen tussen werkgevers en werk nemers bij te leggen en bovenal: om aan de gezins-instelling die levens voorwaarden, die arbeids- en bij- standsvoorwaarden te verzekeren, waardoor zij beter in staat gesteld zal worden tot het vervullen van haar taak als cel van de maatschappij en als oer-gemeenschap, door God zelf ingesteld voor de ontwikkeling van de menselijke persoon. Neen, de vrede zal geen hechte grondslag kunnnen hebben, als in de harten geen gevoelens van broeder lijkheid worden aangekweekt, die moet heersen onder allen, die van dezelfde oorsprong zijn en die ge roepen worden tot dezelfde bestem mingen. Plet bewustzijn, dat men tot één enkele familie behoort, blust in de harten de heftige begeerte en begeerlijkheid, de hoogmoed, de drang om over anderen te heersen. Dit laatste is de wortel van twist en oorlog, terwijl het eerste allen tesa- men bindt in een band van hogere en edelmoedige saamhorigheid. Internationale vrede. De grondslag van de internationale vrede is vooral: de waarheid. Men moet over sommige dwaalop- vattingen heen komèn: de mythe van het geweld, van het nationalisme, e.d., die het verbondsleven der vol-* keren vergiftigd hebben. Daarentegen moet men vreedzame samenleving opbouwen op de beginselen van ze delijkheid, zoals het gezond verstand en de christelijke leer deze voorhoudt. Daarnaast, en verlicht door de waarheid, moet de rechtvaardigheid gaan. Deze neemt de aanleidingen weg van twist en oorlog, lost geschil len op, legt ieders taak vast, om schrijft nauwkeurig ieders plichten en beantwoordt aan eenieders rech ten. De rechtvaardigheid op haar beurt moet vervolledigd en geschraagd worden door de christelijke liefde. De liefde tot de naaste, en tot het eigen volk mag zich niet op zichzelf terugbuigen, in een vorm van zelf zucht en vol achterdocht jegens an dermans goed. De liefde tot de even mens moet zich verbreden en uit strekken, om met spontaan gebaar jegens de saamhorigheid, alle volke ren te omarmen en met hen levens betrekkingen aan te gaan. Op die manier zal men kunnen spreken van samenleven, en niet alleen van een eenvoudig samen naast elkaar be staan. Juist omdat het loutere naast- elkaar-bestaan dit verlangen naar saamhorigheid ontneemt, richt het af sluitbomen op, waarachter zich we derzijdse achterdocht, vrees en schrik nestelen. De ontsporingen van de mens. De vrede is een onvergelijkelijk godsgeschenk. Maar bovendien ook het hoogste, waarnaar de mens streeft. De vrede, echter, is „ondeelbaar". Geen van de trekken, die onmisken baar haar gedaante aangeven, mag verwaardoosd of afgewezen worden. Omdat ook de mensen van onze tijd niet volledig de voorwaarden heb ben vervuld, die de vrede stelt, is het hierop uitgelopen, dat de wegen van God voor de vrede zich niet kruisen met die van de mens. Hier vandaan die abnormale, internatio nale toestand, in dit na-oorlogse tijd perk, dat a.h.w. twee blokken heeft veroorzaakt, met alle ellenden van dien. Het is geen toestand van oor log, maar evenmin is er vrede, wer kelijke vrede, die, waarnaar de vol keren zo vurig verlangen. Op de eerste plaats is er het is nodig dit te herhalen behoefte aan „mensen van goede wil", juist die, aan wie de engelen van Bethlehem de vrede van Christus hebben aan gekondigd. Maar hoe zal de dubbele bloem van orde en eendracht kunnen ontlui ken, als degenen, die voor het open bare leven verantwoordelijk zijn, niet hun persoonlijke onderworpen heid zullen erkennen aan de eeuwige zedenwet, alvorens het voor en te gen van hun besluiten tegen elkaar af te wegen? De rol van de Kerk. De jongste gebeurtenissen hebben een atmosfeer geschapen van z.g. ontspanning, die in veel gemoederen weer de hoop heeft doen opleven, nadat men zo lange tijd in een toe stand van schijn-vrede heeft ge leefd. Dit alles laat zien, hoe diep in al ler hart het verlangen naar de vrede is geworteld. Dat dit gemeen schappelijk verlangen spoedig vervuld moge worden, daartoe bidt de Kerk vertrouwensvol tot Hem, die de lot gevallen der volkeren bestuurt, en die de harten der bestuurders ten goede kan richten. Het is de eigen taak en plicht van de Kerk, zich in te zetten voor de vrede, en zij is zich bewust, dat zij niets heeft nagelaten van alles, wat haar te doen mogelijk was, om die vrede te verzekeren aan de volke ren en aan de afzonderlijke mensen. Helaas zijn tot nu toe de oorzaken nog niet opgeheven, die de interna tionale orde hebben verstoord en nog verstoren. Men moet de bronnen van het kwaad dus verstoppen, anders zul len de gevaren voor de vrede altijd dreigend blijven. De oorzaken van de internationale malaise werden duidelijk aangekon digd door onze voorganger Pius XII. Deze oorzaken zijn: de schending van de rechten en de waardigheid van de menselijke persoon; de aan tasting van het gezins- en arbeids recht; het ondersteboven keren van de rechtsorde en van de gezonde op vatting over de staat in christelijke zin; de schending van de vrijheid, van de onaantastbaarheid en van de veiligheid van de andere staten, wat hun uitgebreidheid verder ook moge wezen; de stelselmatige onderdruk king van de culturele en taalkundige bijzonderheden van een nationale minderheid; het zelfzuchtig naar zichzelf toe rekenen van degenen, die zich de economische bronnen tracht te bemachtigen en de goederen, die voor gemeenschappelijk gebruik zijn bestemd, ten nadele van de andere volkeren; en, in het bijzon der de godsdienst- en Kerkvervolging. O, mogen alle mensen van goede wil tot Christus terugkeren, laat hen luisteren naar de stem van zijn god delijke onderrichting, welke die van zijn plaatsbekleder op aarde is, die van de wettige herders: de bisschop pen, zij zullen de waarheid terugvin den, die bevrijdt van de dwaling, van de leugen, van het bedrog; zij zullen het bereiken van de Bethlehem-vre- de verhaasten, die, welke door de engelen aangekondigd is aan alle mensen van goede wil. In Bethlehem kunnen allen hun plaats vinden. De Katholieken op de eerste plaats. Heden vooral wil de Kerk hen bezig zien in een krachts inspanning, om haar vredesboodschap op te nemen. En haar vredesboodschap spoort aan tot een volledig zich richten naar de voorschriften van de goddelijke wet. Op geen enkele wijze mogen de Katholieken zich tot een loutere waarnemerspost laten terugbrengen, maar zij moeten zich voelen als be kleed met een opdracht uit den hoge. Een volmaakt volk bereiden. De bekommernis om de vrede van Bethlehem is de meest belangrijke van alle zorgen, die wij hebben. De taak van Paus Johannes is het „voor de Heer een volmaakt volk te bereiden" (Lc 1.17), juist zoals het ook de taak van Johannes de Doper was, zijn naamgenoot en bescherm heilige. Men zou zich geen aantrek kelijker volmaaktheid kunnen in denken, dan die van de christelijke vrede, die de vrede van het hart is, vrede in de maatschappelijke orde, vrede in het leven, in de voorspoed, broederlijkheid van alle volkeren. Eerbiedwaardige broeders en ge liefde zonen, het is ons aangenaam, nog een keer onze beste wensen te uiten voor deze Pax Cristi, de grote en lichtende Kerstvrede en er onze zegen aan te geven. De Sjah van Perzië en zijn gemalin, gefotografeerd na de huwelijksvol trekking in Teheran. Op de achtergrond, aan weerszijden, de bruidsmeisjes. Droomwens reis naar Teheran TEHERAN, 23 december. Het sprookje is uit! Vandaag vliegen Willy Bijsmans en Leni Frankvoort terug naar Nederland. Hun droomwens - door het dames weekblad Libelle tot werkelijkheid ge maakt - is ten einde. Over de radio heeft men kunnen horen en op het televisiescherm kunnen zien, hoe deze twee droomwens-winnaressen van Li- belle de gasten waren van de Sjah van Perzië en zijn bruid Keizerin Farah Diba. Libelle brengt in de komende weken de exclusieve reportage-reeks over de sprookjesreis van 2 Heerlense meisjes. De Luxemburgse minister-presi dent, Werner, heeft dinsdag in het parlement meegedeeld, dat dienst plichtigen na negen maanden dienst tijd „buitengewoon verlof zonder sol dij" kunnen aanvragen. Deze „zuiver administratieve maat regel" houdt in, dat in de praktijk de Luxemburgse dienstplichtigen voor taan slechts negen maanden onder de wapenen zullen blijven in plaats van één jaar. Zij is genomen in afwach ting van 'n legerreorganisatie, waar bij de diensttijd zal worden beperkt. De regering heeft de plannen voor de reorganisatie dezer dagen aan de Navo voorgelegd. In de komende dagen zullen 231 militairen op grond van de nieuwe maatregel naar huis kunnen terugke ren. Amerikanen gaan uit Marokko President Eisenhower is dinsdag avond per vliegtuig uit de Marok kaanse hoofdstad Casablanca naar Washington vertrokken. Marokko was het laatste deel van de elf landen, die hij bezocht Kort voor middernacht plaatse lijke tijd is de president te Washing ton aangekomen. Ondanks het koude weer waren enige honderden men- sen naar de luchtbasis Andrews ge komen, waar de Boeing-707 landde na een vlucht van Casablanca met een tussenlanding te Goose Bay. De president werd o.a. begroet door zijn vrouw en door een groot aantal leden der regering, onder lei ding van vice-president Nixon. President Eisenhower heef koning Mohammed van Marokko toegezegd, dat er binnenkort voorbereidingen zullen worden getroffen voor het vertrek van de Amerikaanse troe pen uit Marokko. De ontruiming van de luchtbasis Ben Slimane zal tegen 31 maart vol tooid zijn en alle Amerikaanse strijd krachten in Marokko zullen tegen eind 1963 dit land verlaten hebben. Na afloop van de besprekingen tussen de koning en Eisenhower werd een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven. Beide staats lieden geven in dit communiqué blijk van voldoening over de inter nationale ontspanning. Ook zeggen zij hierin, dat zij met grote tevre denheid nota hebben genomen van „het positieve karaker van de poli tieke ontwikkeling van het Algerijn se vraagstuk" en dat zij verheugd zijn over de vooruitgang in de rich ting van een vreedzame oplossing van dit vraagstuk, doordat beide be langhebbende partijen het principe van zelfbeschikking hebben aan vaard en tot overleg bereid zijn. De Amerikaanse republikeinse se nator Kenneth Keating heeft het denkbeeld geopperd, de Nobelprijs voor de vrede aan president Eisen hower toe te kennen. Dank zij de „historische reis", die de president pas heeft voltooid, al dus Keating, is de vrede niet louter meer een woord, maar een levende, een schitterende verwachting. Dit nnmmer bestaat nit 10 pagina'» WAARDEBON Profiteer er direkt vande oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur i deze WAARDEBON meteen op. I dan krijgt u de beide eerste nummers van Libelle in I960 gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke reportage-serie. Noteer mij als abonnee en stuur I mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik per week 3?ct per kwartaal f4.55 A.u.b. doorstrepen wat niet I wordt verlangd. In open envelop, waarop 4 cent postzegel, zenden I aan Libelle, Nassauplein 7, Haar lem. Postgiro 268670. 42 (Advertentie) Ook Marokko ontving Ike met luister De aankomst van president Eisenhower op het vliegveld bij Casablanca, waar hij ontvangen werd door koning Mohammed Zestig doden Boven Rio de Janeiro zijn dinsdag twee vliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen en brandend op een woonwijk neergestort. Men vreest, dat bij dit ongeluk meer dan zestig mensen om het leven zijn gekomen. Een Viscount van do Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Viacoa Aerea Sao Paulo" met 26 passagiers en zes bemanningsleden aan boord kwam in botsing met een militair lesvliegtuig. De piloot van het les- vliegtuig kon zich met zijn parachute in veiligheid brengen. De wrakstuk ken van beide toestellen vielen bran dend op een zevental huizen, waar van er vier verwoest werden. Oog getuigen zagen mensen uit de neer stortende wrakstukken van de Vis count vallen. Helikopters van het Braziliaanse le ger zijn ingeschakeld om de lijken op te halen, die over een groot ge bied verspreid liggen. Zes kinderen, IndonesiëNationalisatie niet voor Internationale Hol van Justitie De woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Harsono, heeft woens dagmorgen verklaard dat Indonesië geen enkele reden aanwezig acht om de nationalisatie van de Nederland se ondernemingen in Indonesië voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. Volgens het internationale recht is de aci tie tot nationalisatie van de Indonesische regering gewettigd. Dit kan onder andere duidelijk worden bewezen door de verwerping van Nederlandse eisen in Bremen en Antwerpen, zei hij. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. die in één van de huizen woonden, worden vermist. Er zijn ook nog een aantal mensen gewond geraakt. De piloot van het lesvliegtuig ver klaarde, dat hij oefende in een ge bied, dat speciaal voor oefenvluchten is bestemd, toen hij de Viscount plot- riOOOrWril'Pr^t?inHtf*n seling voor zich zag. Hij had maar te luu5Wd^r5ianaen nauwer nood zijn toestel kunnen ver laten, doordat zijn veiligheidsriem bleef vastzitten. Onder de inzittenden van het ver keersvliegtuig bevonden zich drie vooraanstaande Braziliaanse journa listen. Vorig jaar december is een vliegtuig van dezelfde maatschappij in de Golf van Rio de Janeiro gestort, waarbij twintig personen het leven 24 Dec.: zon op 06.47; onder 16.32; maan op 01.42; onder 13.13. 24 Dec.: vm. 9.35; nam. 10.11. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Wisselende bewolking Een frontensysteem van een zeer diepe depressie op de Oceaan pas seerde in de nacht van dinsdag op woensdag met regen en veel wind ons land. De kern van de depressie begint nu langzaam op te vullen en verplaatst zich naar Schotland. Op de Oceaan heeft over een uitgestrekt gebied een zware westertorm ge woed. Verschillende schepen meld den golfhoogtes van 10 tot 15 meter. De storm is nu langzaam aan het af nemen. Ten oosten van New York vorm de zich inmiddels een nieuwe de pressie, welke aan de achterzijde eveneens van een zware storm ver gezeld gaat. Dit nieuwe lagedrukge bied zal zich over de komende da gen in oostelijke richting over de Oceaan verplaatsen. Voordat deze nieuwe depressie het weer in West- Europa gaat beïnvloeden, blijven krachtge zuid-westelijke tot weste lijke winden lucht van polaire oor sprong aanvoeren, waarin naast op klaringen ook lokale buien voorko men. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBILE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON sneeuw geh. bew. sneeuw geh.bew. zw. bew. regenbui regenbui half bew. regenbui half bew. regenbui regen half bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. zw. bew. half bew. onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. motregen 7 13 „Wil je gelukkig worden als een koning: zoek dan jezelf en geniet. Wil je gelukkig worden als een God: offer je dan op". (Louis Veuillot)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1