S)e &2ldóe£otvfca/nt Topconferentie met Chroesjtsjef in april te Parijs Uitnodiging naar Moskou gezonden Verkiezingen in de Kongo rustig verlopen Westelijke conferentie had vlot verloop Nationalisatie Nederlandse eigendommen voorleggen aan Internationaal Gerechtshof Eisenhower sprak met De Gaulle Ruggespraak vóór tegenspraak De Gaulle en de Navo Korreltje MAANDAG 21 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG N Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Van belang is evenwel de goede wil van beide partijen en op dit punt is het persoonlijke contact vruchtdragend geweest. VANMIDDAG NAAR SPANJE President Eisenhower zal vanmid dag in Madrid aankomen. De Spaanse autoriteiten hebben alles gedaan om Eisenhowers be zoek tot een succes te maken. Franco aan prestige zal winnen als de eerste za^ de president bij diens aankomst topconferentie te Parijs wordt ge- °P de luchtbasis Torrejon begroeten houden. Het zou de Amerikanen en en Amet hem onder *?ht triomfbogen Britten onverschillig laten, waar men enorme portretten van Eisen- met Chroesjtsjef spreekt. hower naar Madrid rijden. De hoofdstad, die al in Kerstge- Geschillen bestaan nog waad is, is nog eens extra versierd met 12.000 vlaggen van beide landen. De westelijke Grote Dne hebben zondag premier Chroesjtsjef van de De Franse bladen meenden van- 45 Grote gebouwen en monumenten Sowjet-Unie uitgenodigd voor een eind april in Parijs te houden topcon- daag dat de westelijke topconferentie zullen verlicht zijn. Dinsdagmorgen ferentie over de betrekkingen tussen Oost en West, de ontwapening en in feite al geëindigd is. Zij verkla- zullen beide staatslieden bij het ont- het Duitse vraagstuk met inbegrip van Berlijn. ren echter, dat de geschillen tussen bijt circa twee uur confereren. Naar..van gezaghebbende zijde wordt vernomen, wil het Westen, dat er de westelijke bondgenoten nog niet Daarna gaat Eisenhower naar Casa- na Parijs later nog in Londen, Moskou en Washington wordt vergaderd, uit de weg zijn geruimd. blanca. Maandagmiddag zal er een slotcommuniqué over de conferentie van de westelijke leiders worden uitgegeven. Een Franse woordvoerder deelde mee, dat er gelijktijdig een document zal worden gepubliceerd over het vrijhandelsgebied en de Euromarkt. De vier westelijke ministers van buitenlandse zaken komen maandag middag in Parijs bijeen om een rapport over de westelijke topconferentie aan de NAVO-raad op te stellen. Men verwacht, dat het Westen in het vandaag uit te geven slotcommu niqué ondubbelzinnig te kennen zal geven, dat dt kwestie-Berlijn slechts kan worden opgelost als onderdeel van een regeling voor geheel Duits land, zo wordt uit betrouwbare bron te Parijs vernomen. Het voorstel om als plaats voor een topconferentie met de Russen Genève te vervangen door Parijs, kwam van kanselier Adenauer. De besprekingen zijn zó vlot verlopen, dat de westelijke leiders van- XT - - daag de gelegenheid hadden om zich te concentreren op de tactiek, die men na''»na'isatie van Nederlandse ondernemingen m Indonesië te onderwerpen - - - - - - - aan het oordeel van het internationale gerechtshof of een andere onafhan kelijke internationale gerechtelijke instantie, indien de Indonesische rege ring haar standpunt ten opzichte van het afwijkende Nederlandse handhaaft. Dit voorstel is vervat in een nota, die de tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden op 18 december in Djakarta heeft overhandigd aan de Indo nesische regering. Nieuwe regeringsnota aan Indonesië De Nederlandse regering heeft Indonesië voorgesteld de kwestie van de in de maanden voorafgaande aan de topconferentie, zal volgen. DE GAULLE EN EISENHOWER De belangrijkste onderwerpen van het gesprek, dat president De Gaulle en zijn Amerikaanse ambtgenoot Eisenhower zaterdag hebben gevoerd, waren de Amerikaanse onthouding in de V.S.-Assemblée, toen over Al- gerië werd gesproken en de vraag stukken van de integratie der NAVO- strijdkrachten. Dit heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty, na afloop van dit on derhoud onder vier ogen, dat slechts door de tolken werd bijgewoond, meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat Eisenhower het onderhoud „openhartig en vriendschappelijk" had genoemd. Volgens Reuters correspondent Ha rold King zijn de Amerikaans-Franse meningsverschillen door president Eisenhower en president De Gaulle tot „redelijke proporties" terugge bracht. Hoewel er geen oplossingen zijn gevonden, is de spanning ver minderd. De beidé staatslieden zou den erop rekenen, dat de geschil len mettertijd kunnen worden opge lost. Het gaat stroef in Genève De vertegenwoordigers van Oost en West op de conferentie in Genève over het stopzetten van kernproeven, zijn zaterdag tot 12 januari uit elkaar gegaan zonder overeenstemming te hebben bereikt over een methode voor controle van ondergrondse atoom explosies. De kansen op een algehele over eenkomst tot het beëindigen van kernexplosies is hiermede zeer ge daald. Reisschema. Uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen dat president De Gaulle ongeveer midden april een bezoek aan Washington zal brengen. Er is thans het volgende schema: 1. Chroesjtsjef komt op 15 maart in Parijs, 2. De Gaulle gaat in de eerste week van april voor drie dagen naar Londen, 3. De Gaulle gaat ongeveer mid den april naar Washington, 4. de conferentie tussen Oost en West begint eind april in Parijs, in dien Chroesjtsjef daarmee instemt. Diplomatieke waarnemers te Pa rijs zeiden, dat president De Gaulle „Indien de Indonesische regering ook na kennisneming van de nadere toelichtingen, in deze nota vervat, zich niet met het Nederlandse stand punt in deze mocht kunnen vereni gen en haar opvatting handhaaft, zo als deze is weergegeven in haar nota van 8 april j.l., dan moet de Neder landse regering tot haar leedwezen constateren, dat er tussen beide re geringen diepgaaande verschillen van mening bestaan omtrent de met de Indonesische maatregelen tegen de Nederlandse eigendommen 6aióom hangende vragen van Volkenrecht. Aangezien zowel Nederland als In donesië in de te dezer zake gewissel de nota's zich hebben beroepen op het Volkenrecht en zij als leden van de Verenigde Naties gehouden zijn hun geschillen op vredelievende wij ze op te lossen, stelt de Nederlandse regering voor de onderwerpelijke rechtsgeschillen te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof of van een andere onaf hankelijke internationale rechterlijke instantie. De Nederlandse regering zal gaar ne vernemen of de Indonesische re gering hiertoe zou willen medewer ken." Het bruidstoilet van Farah Diba Charmant en koninklijk is Farah Diba hier, gefotografeerd terwijl zij het koninklijk diadeem en collier draagt dat zij vandaag heeft gedragen tij dens de huwelijksplechtigheden met de Sjah van Perzië. Koning Boudewijn in Roeanda Zondag zijn in de grote centra van de Belgische Kongo de verkiezin gen voor gemeentelijke en geweste lijke raden rustig verlopen. In Leo- poldstad, waar vooral in de Kongo lese wijken de afgelopen twee dagen incidenten werden gevreesd door het besluit van de Abako, de natio nale Kongolese beweging en de Afri kaanse solidariteitspartij de verkie zingen te boycotten, waren uitgebrei de voorzorgsmaatregelen getroffen. Volgens de voorlopige gegevens heeft slechts één derde van de stemge rechtigden van Leopoldstad gestemd. Volgens officiële berichten is in Stanleystad, waar het de vorige week donderdag bij en na de aankomst van koning Boudewijn tot rumoerige tonelen kwam, zeventig procent van President Eisenhower, president De Gaulle, premier Macmillan en bondskanselier Adenauer zijn zaterdag in Parijs voor besprekingen bijeen gekomen. de kiesgerechtigden in alle rust naar de stembus gegaan. In Loeloeaburg, waar twee weken geleden tientallen Kongolezen werden gedood of ge wond in bloedige botsingen tussen krijgslieden van de Loeloea- en Ba- loebastammen, wordt een nog hoger percentage opgegeven. Zaterdag is het minder rustig ge weest. Zo werden onlusten gemeld uit een gebied op ongeveer 100 km. ten westen van Stanleystad. Een Kongolese militair van een patrouil le, die was uitgezonden om de orde te herstellen nadat berichten waren binnengekomen over een vernielde brug, werd in een hinderlaag ge dood. Koning Boudewijn. Koning Boudewijn verblijft sinds zaterdag in Oesoemboera in Roeanda- Oeroendi, waar hem volgens Belgi sche persberichten een geestdriftige ontvangst werd bereid en de bevol king geen enkele keer het woord „on afhankelijkheid" uitriep. Zondag heeft de vorst de konin gen van Oeroendi en Roeanda ont vangen. Ook voerde hij onder meer nog besprekingen mét leiders van politieke partijen. De koning heeft verder incognito en zonder geleide een wandeling door de stad gemaakt. De Franse regering bereidt op het ogenblik een plan voor technische sa menwerking met de luchtmacht van de NAVO-landen voor, dat binnen twee maanden gereedgemaakt en voorgedragen zal worden. Generaal de Gaulle heeft president Eisenhower zaterdag over dit plan ingelicht. De Amerikaanse president moet belangstellend hebben gerea geerd, maar de opmerking hebben ge maakt, dat de integratie welke door generaal Norstad wordt voorgestaan, hem de enige bruikbare methode lijkt. In Amerikaanse kringen werd op de aankondiging van de compromis oplossing geantwoord met de opmer king, dat een dergelijk plan niet ide aal is, maar onder de gegeven om standigheden wellicht een bruikbare oplossing zal blijlcen te zijn. Integra tie blijft echter de enige goede ma nier, aldus deze zegslieden. De laatste nog in leven zijnde Amerikaan, die meegevochten heeft in de Amerikaanse burgeroorlog van 1861 tot 1865, is zaterdag te Houston in Texas overleden. Het was Walter Williams, die 117 jaar geworden is. Hij heeft overigens in de burgeroor log geen schot gelost, aangezien hij bij de ravitailleringstroepen dienst deed. Jordanië en Israel hebben toe gestaan, dat daags voor Kerstmis 1.720 christenen, die in Israël wonen, naar Bethlehem gaan om er het Kerstfeest te vieren. Huwelijk in Teheran De 40-jarige Sjah van Perzië treedt vandaag in Teheran in het huwelijk met de 21-jarige Farah Diba, de dochter van een kapitein van het Perzische leger, die onlangs haar studie in Parijs heeft afgebro ken om zich op haar koninklijke toe komst voor te bereiden. Het is het derde huwelijk van de Sjah. Hij is van zijn tweede vrouw, prinses So- raya, gescheiden omdat hun huwe lijk kinderloos bleef. Een vertegenwoordiger van het mode huis Dior, waar de bruidsjapon i-s ge maakt, is naar de Perzische hoofdstad gereisd, om zonodig het gewaad, dat voor ruim 150.000 gulden is verze kerd, precies op maat te maken. De juwelen, die de bruid zal dragen een met diamanten bezette kroon, een diamanten halssnoer en diamanten oorringen zijn door Franse en Amerikaanse deskundigen vervaar digd uit de Perzische kroonjuwelen. Tenslotte is uit Parijs nog de mode kapster Carita overgekomen om Diba's haar op de grote dag op te maken. Enige weken geleden, toen de bruid in Parijs haar uitzet ter waar de van een half miljoen gulden kocht, heeft Carita reeds voor Diba een nieuw kapsel gecreëerd, dat sedert dien in Perzië veel furore maakt. De 72-jarige Graziosa Giuriato arriveerde zaterdag per trein uit Pa rijs in Venetië voor een bezoek aan haar twee dochters, die zij in tien jaar niet gezien had. Het weerzien, was haar echter te machtig. Na haar kinderen op het perron omhelsd te hebben viel zij, door een hartverlam ming betroffen, dood neer. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Vannacht tempera tuur om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. \^AAA^/V\A/S/WSA/S/VS^/^^ Koude nacht De Bilt, 21 december. Tijdens het weekeinde is een twee tal depressies langs Ierland naar 't noordelijk deel van de Noordzee ge trokken. Beide liggen nu bij de kust van Zuid-Noorwegen en verplaatsen zich verder naar het noordoosten. Ze deden de zuidwestenwind langs onze kust tot stormkracht aanwak keren. Aanvankelijk werd hierdoor uit de subtropen afkomstige lucht aangevoerd. De temperatuur liep dientengevolge gisteren op tot 10 a 12 graden. In de namiddag passeerde het koufront van de tweede depres sie, waarna polaire luchtmassa's Ne derland binnenstroomden. Op het midden van de Oceaan komt een zwakke rug van hogedruk tot ontwikkeling, die snel in ooste lijke richting beweegt. Deze zal mor gen het weer in ons land beïnvloe den. De wind neemt daarom verder af, zodat het bij de te verwachten opklaringen de komende nacht plaat selijk tot nabij het vriespunt zal kun nen afkoelen. Een volgende diepe depressie oostelijk van New Found- land beweegt met vrij grote snelheid in de richting van Europa. 22 Dec.: zou op 08.46: onder 10.30; maan op onder 12.21. Hoogwaterstanden 22 Dec.: vm. 7.42; nam. 8.06. Het weer in Europa HELSINKI motregen -1 C. STOCKHOLM regen 4 OSLO regenbui 6 KOPENHAGEN licht bew. 6 ABERDEEN onbew. 4 LONDEN onbew. 13 AMSTERDAM zw. bew. 11 BRUSSEL zw. bew. 11 LUXEMBURG regenbui 8 PARIJS zw. bew. 11 BORDEAUX regen 13 GRENOBLE regen 8 NICE regen 14 BERLIJN regen 6 FRANKFORT regen 9 MüNCHEN regen 6 ZURICH regen 8 LOCARNO sneeuw 6 GENèVE regen 7 ATHENE half bew. ROME geh. bew. 13 AJACCIO zw. bew. 15 MADRID geh. bew. 4 LISSABON onweer 14 Een gelukkig mens in deze wereld is een waarde, die niet te schatten is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1