P HET GAAT GOED MET DE VRIJERE LOONVORMING Wederom strijdvaardige onderminister KOFFIE HET KLAVERBLAD Ideëenbus voor Dordts verkeer Priester-jubilea in Bisdom Rotterdam Het botert niet met boter-prijs Prijsverhoging brood moet vervallen DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Minister en staatssecretaris in Tweede Kamer De „zwijgende" minister Van Rooy heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken een uitvoerige rede gehouden over zijn beleid. Hij zei onder meer dat, toen bij een vorige gelegenheid de vrijere loonvorming aan bod kwam, hij wist wat zijn staatssecretaris Roolvink zou gaan zeggen naar aanleiding van de interpellatie-Suurhoff. Hij achtte toen geen termen aanwezig aanwezig om de onderminister de woorden uit de mond te nemen. Hij erkende in het begin van zijn betoog, dat zijn ambtsvoorgangers veel goed werk hebben gedaan. Elk kabinet heeft gewerkt voor de soci aal-economische verbetering van ons land. Zijn kabinet heeft opnieuw 'n begin gemaakt met de uitvoering van de gedifferentieerde loonvorming. Dit was nl. geen idee van het kabi net. Er is al mee geëxperimenteerd in 1956. De poging is toen echter niet geslaagd. Spr. ziet er een gezondere ontwik keling in, als zij is afgestemd op de productiviteit. Een algemene loon- ronde heeft het effect van een on- herroepelijke geldontwaarding. In flatie wenst hij met kracht te be strijden. Werk. De miniser verwacht in 1960 nog een daling in de werkloosheid. Dit houdt echter ook in dat er toch nog wel in enkele streken van ons land hogere werkloosheid zal zijn. Hoofd zakelijk in het Noorden des lands en Zeeland. Omdat men hier niet in staat bleek een gelijkmatige arbeids- bezetting te houden, maar er telkens grote groepen arbeiders werden aan getrokken, die later weer massaal ontslagen werden, was 'n regeling in het leven geroepen van 'n wacht tijd van acht weken, voor werklozen werden geplaatst in de aanvullende' werken. Men vond, dat de eerste weken van de werkloosheidsuitke ring door de bedrijfsgenoten dienen gedragen te worden. Maar op grond van de vele bezwaren is de minister van deze werkwijze afgestapt. De wachtweken wil hij echter handha ven. Hij meent, dat het niet nodig is nog meer credieten beschikbaar te stellen voor aanvullende werkgele genheid. Pas als de arbeidsreserve de 50.000 heeft overschreden, zal hij meer kredieten aanvragen. Als het westen niet over voldoende arbeids krachten kan beschikken, moet men aantrekking van buitenlandse arbei ders, bijv. Italianen, overwegen. De Rijksarbeidsbureaus zullen hiervoor worden ingeschakeld. Twee wetten. Hoog genoteerd staan in het kabi net, volgens de minister, twee wet ten, t.w. de invaliditeitswet en de algemene kinderbijslagwet. Over beide hoopt hij binnenkort meer te kunnen meedelen. Ten aanzien van de bejaardenverzekering zal de mi nister zich laten inlichten door de SER en de Ziekenfondsraad. Staaatssecretaris Roolvink, die als tweede gistermiddag aan het woord kwam verbaasde de Tweede Kamer leden weer met zijn strijdvaardige en uiterst intelligente rede. waarbij hij de interrupties van de socialisti sche oppositie niet vreesde, maar met kracht beantwoorde. Hij gaf enige feiten. Hij verklaarde, dat de vrijere loonvorming soepeler loopt dan men had durven verwachten. Voor plm. 450.000 werknemers zijn nieuwe CAO's ingegaan. Op 1 januari volgt die voor textiel. Over landbouw en bouwnijverheid, wordt druk onder handeld. Bij het aansluiten van een elek trische handboormaohine is gister morgen op de Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent een 21-jarige, gehuwde monteur door de stroom getroffen en op slag gedood. De loonsverhoging in de afzonder lijke ondernemingen bedraagt 6 tot 6 procent, dit is véél meer dan in de bedrijfstakken. Een voorzichtig begin gaat men het volgend jaar ook maken met de arbeidsverkorting van één tot twee uur. De verkorting zal in 1961 verder worden doorgevoerd. Gistermorgen tegen halif adht is te Varsseveld een ongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft ge kost. Een bus met arbeiders, die in de richting Doetinchem reed, naderde een zijweg, vanwaar een landbouwer met kar en paard, vermoedelijk onverlicht, de weg op reed- De bus- chapffeur trachtte door remmen en links uithalen een aanrijding te voor komen, maar op het zelfde moment kwam uit de richting Doetinchem een bestelwagen, waarin het echt paar Hendriks uit Arnhem zat Beide voertuigen botsten op elkaar, met het gevolg dat het echtpaar op slag werd gedood, 'n Aantal buspassagiers liep snijwonden op en de chauffeur moest met een shock naar het zieken huis worden gebracht. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Staf kreeg nu een hamer (Advertentie.) De 73-jarige mevrouw Berger uit Halsteren is gistermiddag te Ber gen op Zoom door een bromfietser aangereden. Zowel de bromfietser, de 22-jarige heer De Moor, als de aangereden dame moesten naar het ziekenhuis ter plaatse worden over gebracht. In de loop van de middag is mevrouw Berger, die, zoals later bleek een schedelbasisfractuur had opgelopen, overleden. De bromfiet ser liep bij de aanrijding een zware hersenschudding op. Oud-minister Staf is woensdag te Utrecht benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie. Op de bijgaande foto zien we hem (rechts) terwijl hij uit handen van zijn voorganger, de heer C. Boudewijn, de voorzittershamer ontvangt. DE CAMPAGNE mrdmqi/r en ZWANENBERG maakt wat smaakt NEDERLANDER IN BELGIE VERONGELUKT 55 jaar priester: 15 Augustus Th. A. van der Burg, Emeritus, St. Petrus-gesticht, Noordeindseweg 100, BerkeL 50 Jaar priester: 15 Augustus J. P. A. J. van de Bergh, pastoor St. Adrianus, Molenstraat 31, Naaldwijk. 17 December: C. B. M. Wiemers, pastoor St. Bo- nifatius, Van Vredenburchweg 67, Rijswijk. 40 Jaar priester: 29 Mei: J. F. van der Kolk, pastoor St. Pe trus en Paulus, Sluiskant 28, Leid- schendam. Landmacht blijft beter in de plooi C. J. Lansbergen, pastoor St. Pau lus, Marixlaan 184, Rotterdam. W. P. Nijssen, Huize St. Liduina, Burg. de Villeneuvesingel 1, Rotter dam. 25 Jaar priester: 15 Juni: A. Groen, pastoor H. Pius X, Van Brakelstraat 30, Alphen aan den Rijn. 121/» Jaar Priester: 22 November: P. H. L Genemans, kapelaan O.L. Vrouw van Lourdes, Berkenbos Blokstraat 9, Scheveningen. A. Th. Groenendijk, kapelaan St. Antonius van Padua, Burg. de Raadt- singel 45, Dordrecht. Ph. A. Harding, Kapelaan O.L. Vrouw Hemelvaart, Laan van Nieuw Oosteinde 1, Voorburg. A. L. M. Hermus, kapelaan St. Lambertus, Hoflaan 121, Rotterdam. A. de Korte, kapelaan St. Nicolaas, Mathenesserdijk 113, Rotterdam. J. C. P. Plantinga, rector St. Ja- cobus-stichting en St. Ursula-kliniek, Eikenlaan 3-5, Wassenaar. P. J. L. van Reisen, Kapelaan St. Martinus, Oosteinde 54, Voorburg. L. Verbeek, rector Huize de Voor zienigheid, Hogewoerd 57, Leiden. W. A. de Wildt, kapelaan St Tere- sia v. h. Kind Jesus, Lange Hilleweg 260, Rotterdam. W. J. Wortel, kapelaan St. Nicolaas, Mathenesserdijk 113, Rotterdam. Bij een ongeluk met een 20-tons vrachtauto in België is een* van de chauffeurs, de 33-jarige H. van de Venne uit Tegelen, om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde gis termorgen vroeg op de weg van Fra- merie naar Cuesmes. toen de vracht wagen van een internationale ver voermaatschappij uit Tegelen tegen de boog van een brug reed. Het voertuig verloor zijn even wicht, draaide een halve slag om, reed tegen de spoorwegberm op, kwam weer naar beneden en stond tenslotte stil tegen de voorgevel van een café. De bestuurder van de wagen, de heer M. Mestrum uit Montfort kreeg slechts enige lichte kneuzingen doch de mede-inzittende Van de Venne werd zwaar gewond. Hij overleed korte tijd na aankomst in een zie kenhuis. Op de Overloonsweg onder Vier lingsbeek (N.B.) is gistermiddag om streeks drie uur een verkeersongeval gebeurd, waarbij het 7-jarige jongetje Oorrie Claassen uit Vierlingsibeek het leven verloor. Het ongeluk ge beurde, toen het ventje, komende van achter een tractor met aangekoppelde landbouwwagen, plotseling de weg opliep. Het werd daar aangereden door een personenauto, afkomstig uit Nijmegen. Het kind werd zo zwaar gewond, dat het enkele ogenblikken na de aanrijding overleed. De afdeling Verkeersplannen van de Dortse politie heeft een verkeers journaal ontworpen, dat in enkele tientallen exemplaren op plaatsen in de stad, waar elke dag veel mensen komen zal worden neergelegd. In deze journalen zal men kritiek kunnen iutoefenen op bepaalde verkeerssi tuaties en suggesties kunnen doen. Dit verkeersjournaal valt te verge lijken met een idëenbus. De Dortse politie wil hierdoor de weggebruikers nauwer bij de zorg voor het verkeer betrekken. Dagelijks, zo heeft men gerede neerd, worden tienduizenden mensen met de problemen van het verkeer in de stad geconfronteerd. Van hun ervaringen en van hun vaak onge twijfeld uitstekende kijk op bepaal de toestanden komen degenen, die zich xnet de „planning" van het ver keer bezig houden, vrijwel nooit iets (Advertentie) te weten. Het verkeersjournaal acht men een goed middel om te ontdek ken wat de wensen en verlangens van de verkeersdeelnemers zijn. De jour nalen komen in Dordrecht te liggen bij. krantenbureaus, grote bedrijven en op andere punten, waar dagelijks veel mensen samenkomen. De aantekeningen in het journaal zullen niet anoniem mogen geschie den, zulks om de politie in staat te stellen, op gedane suggesties of voor gestelde maatregelen nadere toelich ting te vragen. BESTELAUTO REED TUIN IN Midden op het kruispunt Louis Couperusstraat-Burgemeester v. d. Pollstraat in de „Tuinstad Sloter meer" te Amsterdam-west heeft gis termiddag omstreeks half drie een kleine bestelwagen een voor hem van links komende bromfietser ge schept. Stuurloos zeilde de auto met de ongelukkige bromfietser tegen de voorkant gedrukt, schuin naar rechts de hoek van het vrije brede trottoir op. Door de schok van de trottoir band viel de bromfietser met zijn rij wiel naast de wagen op het trottoir, terwijl de auto enkele meters ver derop in het tuintje van 't hoekhuis tot stilstand kwam. Een sterke heg fungeerde daarbij als rem. Met vermoedelijk 'n schedelbasis fractuur werd de bromfietser, de 34- jarige bankbeambte G. S. uit Sloter- meer, die op weg was naar z'n werk, naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. NA RIJ EXAMEN VERONGELUKT De 21-jarige boerenarbeider H. Visser uit Dedemsvaart is gister avond bij Hasselt met zijn motor te gen een boom gebotst en zo ernstig gewond dat hij korte tijd later ter plaatse overleed. Hij had die dag juist in Hoogeveen zijn rij-examen afgelegd. De Vereniging van groothandelaars in boter heeft in een brief aan het Produktschap zuivel uiting gegeven aan haar misnoegen over de toestand op de binnenlandse botermarkt. Vrijwel alle maatregelen van dit produktschap zijn er op gericht de buitenlandse afnemers te vriend te houden, zo schrijft de vereniging. De beste boter wordt geëxporteerd en als de prijs plotseling daalt, wordt een exportheffing in het leven ge roepen om de buitenlandse klant te gerieven. De binnenlandse markt echter krijgt, volgens de groothandel, te weinig aandacht. De wisselende prij zen, de voor export afgekeurde boter die hier haar afzet moet vinden, bie den geen mogelijkheden voor een be hoorlijke constante markt. Er wordt zo roekeloos met deze markt omgesprongen, zo schrijft de vereniging, dat zij betwijfeld of de propaganda van het zuivelbureau wel zin heeft. Onaanvaardbaar heeft de minister van Economische Zaken drs De Pous gistermiddag de verhoging van de broodprijs in enkele plaatsen van ons land genoemd. De minister heeft dit het bestuur van de Nederlandse Bak kerijstichting tijdens een bespreking ten departemente gezegd. Drs De Pous heeft de bakkerij- stichting dringend verzocht eraan mee te werken dat deze prijsverho gingen, waarover te voren geen over leg met het ministerie was gepleegd, onmiddellijk ongedaan zullen worden gemaakt. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft gezegd het standpunt van de minister te delen en haar volledige medewerking toegezegd. Tegelijkertijd echter heeft de stich ting een verzoek ingediend de brood prijs in het gehele land te mogen verhogen in verband met de gestegen bloemprijzen. De minister heeft gezegd dit ver zoek in overweging te zullen nemen en op 4 januari uitsluitsel te zullen geven. Rector J. Konijn te Bodegraven gaat rusten Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft aan de z.e. heer J. Konijn, rector van het Pensionaat St. Joseph te Bodegraven, op zijn verzoek om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend. Het onslag is reeds dinsdag inge gaan, maar de rector blijft in het pen sionaat wonen tot hij een geschikte huisvesting heeft gevonden. Rector Konijn, die 68 jaar oud is, vervuld sinds 27 januari 1939 dus meer dan twintig jaar zijn taak in het pensionaat St. Joseph. Tevens gaf het godsdienstlessen aan de Mulo en verzorgde hij de „Vena" (de on derlinge verkoop van kerkelijke ge bruiksvoorwerpen). HR. MS. OVERIJSSEL VAART THUIS Hr. Ms. jager Overijssel, die onder commando van kapiten ter zee S. L. de Jong uit Nederlands Nieuw-Gui- nea op thuisreis is naar Nederland, zal op dinsdag 22 dec. omstreeks 12.30 in de haven van Den Helder arri veren. Des morgens om 7.00 zal de bevel hebber der zeestrijdkrachten vice- admiraal L. Brouwer zich te IJmui- Het ministerie voor Defensie heeft een nieuwe uitgaanstenue voor de den aan boord van Hr. Ms. Overijssel landmacht laten ontwerpen. Het nieuwe tenue bestaat uit een gladde kaki- begeven om de commandant en be- kleurige kamgaren broek en een don terbruin jak. Bij het nieuwe pak kan manning van de oorlogsbodem te be- men hoge en lage schoenen dragen. Een koppel wordt niet meer gedragen, groeten en de laatste etappe van de Op de foto ziet men het oude naast het nieuwe tenue. reis tot Den Helder mede te maken. Het is niet de Snip van toen meer iJÏ'ÜS jaaJ fflSLen'. da! d,e „KLM de eerste Trans-Atlantische vlucht uitvoerde. Op 15 december 1934 vertrok de Fokker F-18 Ph-air „Snip van Schiphol naar Curacao, waar het vliegtuig op 22 december arriveerde na een zuivere vliegtijd van 54 uur en 27 minuten. De „Snip" werd gevlogen door gezagvoerder J J. Hondong en tweede bestuurder J. V. van Balkom. Vandaag vertrekken beide heren op uitnodiging van de KLM-directie naar Curacao, waar zij de feestelijke jubileumviering zullen bijwonen. Foto: De heer J J Hon dong (links) en de heer J. J. van Balkom in de cockpit van een DC-7C. „Er is in ~ma wel het een en ander veranderd". die 25 jaar ook in de cockpit

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7