Winiershow in Ariis Cadeaustelsel weer in studie „VAN WASROOS TOT ZEEOOR' Kerstnummer Drukkersweekblad" Mr. Schollen acht schrijven niet misplaatst Hulp op komst voor de „Elbe" Amerikaans vliegtuig gedwongen te landen Britse vissersboten op zee vermist Raket keerde terug De nieuwe kardinalen DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Zeesterren, zeekomkommers, zeeegels en slakken schuifelen in bonte kleurschakeringen tussen de overige bewoners door, terwijl ver schillende soorten grillig gevormde kreeften en krabben, waaronder de beerkreeft, de slaapkrab en de punaisekreeft, het geheel completeren en het bassin tot een werkelijk sprookje uit de Middellandse Zee maken. Het heeft Artis heel wat hoofdbrekens gekost, de collectie voor deze show tijdig „in huis" te krijgen. Het stormachtige weer in Italië was er ooorzaak van dat diverste soorten heel lang op zich lieten wachten. De vissers van Napels konden door het zware weer slechts zo nu en dan uitvaren, terwijl door de hoge golfslag de te vangen dieren nog moeilijker waren te vinden dan bij rustige zee reeds het geval is. Niettemin is men er in geslaagd, al was het op het nippertje, alle bestelde dieren af te leveren; enkele soorten arriveerden slechts enige dagen voor de tentoonstelling zou worden geopend. Het ligt voor de hand, dat er onder hoogspanning is gewerkt om de show tijdig „in huis" te krijgen. Het stormachtige weer in Italië was er oorzaak lijks van negen tot zes uur geopend. In de periode van 19 december tot en met 10 januari is de tentoonstelling ook 's avonds van acht tot tien uur te bezichtigen. in zün taak tekort zou zijn geschoten als- hy er het gemeentebestuur niet opmerkzaam op had gemaakt, dat bij de uitvoering van het plan monumen- tenbelang was betrokken, zodat dus wettelijk zijn toestemming is vereist; hij heeft daarvan de gemeente pas op de hoogte gesteld toen het zeker was dat het plan in de raad zou wor den behandeld. Vragen uit Kamer. Het Tweede-Kamerlid, de heer Smallonbroek (a.r.) zal aan minister Cals vragen stellen over het optreden van staatssecretaris Scholten in de zaak van het Utrechtse verkeersplan. Is het optreden van de staatssecre taris in overeenstemming met de eer ste beginselen van een behoorlijk be stuur?, zal de kernvraag van de heer Smallenbroek luiden. Het bedrijfschap detailhandel heeft besloten te laten bestuderen of ver dere maatregelen tegen het cadeau stelsel dan die welke de wet toestaat noodzakelijk zijn. Enigszins merkwaardig is dit be sluit, omdat het bedrijfschap reeds twee jaar geleden een commissie op dracht heeft gegeven een dergelijk onderzoek in te stellen en het rap port van deze commissie, die door prof. dr. F. de Roos werd gepresi deerd, is reeds in het begin van dit jaar gereedgekomen. Het lag gisteren ter tafel, evenals een aanvullende nota van prof. De Roos c.s. en een minderheidsnota. Het bedrijfschap nam deze stukken voor kennisgeving aan. Zoals bekend, was de meerderheid van de commissie-De Roos van me ning, dat een verdergaande beperking dan de wet op het cadeaustelsel ver oorlooft, ongewenst is. Een minderheid achtte een nadere regeling van moeilijkheden langs pu bliekrechtelijke weg noodzakelijk, in dien in de privaatrechtelijke sfeer geen oplossing zou kunnen worden bereikt Bovendien propageerde zij een uitbreiding van de wettelijke re geling der concurrentie. ff De voorzitter van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkerijbedrijf, de heer Jos. A. M. Cleerdin, heeft gisteren het Kerst nummer Autolijn 1959 van het Druk kersweekblad in een persconferentie aangeboden. Dit Kerstnummer is gewijd aan de Bijbel en het land van de Bijbel en bevat belangwekkende artikelen, wel ke in opmaak, letter-type en verluch ting een demonstratie geven van de vaardigheid en ook van de kunst vaardigheid van de Nederlandse boekdrukkers. Het is een kostbaar en zeer artis tiek uitgevoerd werk geworden, dat met gerechtvaardigde trots in binnen- en buitenland mag worden verspreid. Tot de drukkerijen, welke geheel be langeloos medewerkten aan de tot standkoming van dit verbluffend- prachtige boek, behoort de Drukkerij De Bink n.v. te Leiden. Behalve de tekst met haar weel derige verluchting in kleuren, zijn de z.g. advertenties en bijlagen in hun volmaakte uitvoering een bijkomende getuigenis van de uitnemende pres taties van het Nederlandse boekdruk kerij bedrijf. De Uirechise singels Het komt de staatssecretaris van O., K. en W., mr. IJ. Scholten, onbe grijpelijk voor, dat 't bekendmaken van zijn bezwaren tegen het dempen van de Utrechtse singels, de onbe lemmerde gedachtenwisseling in de Utrechtse gemeenteraad zou versto ren. Hij blijft er bij, dat het nodig is geweest die bewijzen aan de voor avond van de behandeling door de raad van het nieuwe verkeersplan mee te delen. De staatssecretaris schrijft dat in antwoord op de brief van het Utrechtse gemeentebestuur. Mr. Scholten gelooft ook niet dat hij met zijn mededelingen de ver antwoordelijkheden dreigde te ver warren. Hij is er met het gemeente bestuur, van overtuigd, dat de raad over de uitvoering van het verkeers plan moet oordelen. Daaraan voegt hij echter toe, dat het de verantwoor delijkheid van de staatssecretaris is al dan niet uit een oogpunt van mo numentenzorg de vereiste toestem ming te geven. Mr. Scholten zegt voorts, dat hij De Nederlandse sleepboot „Elbe" die op de Stille Oceaan in een zware storm ronddrijft met een sleeptros in de schroef, kan spoedig hulp ver wachten. De Amerikaanse torpedo- bootjarger „Richard S. Edwards" werd woensdagavond laat plaatse lijke tijd bij de „Elbe" verwacht. Voorts zijn het Amerikaanse vlieg- dekschip „Bonhomme Richard", de Amerikaanse marinesleepboot „Moc- tobi" en de Nederlandse sleepboot „Clyde" op weg naar de plaats waar de „Elbe" ronddrijft, samen met twee Amerikaanse vliegdekschepen, die 't naar Japan zou slepen, doch die van de sleep zijn losgeslagen. Een van deze twee Amerikaanse schepen is reeds een elf mijl bij de „Elbe" van daan gedreven, de andere bevindt zich op circa vier mijl van de Neder landse sleper. De „Elbe" had de sleep op 17 oktober in New York opgehaald. Lekke gaspijp was de oorzaak Uit een politie-onderzoek is geble ken dat een lekkende gaspijp oor zaak was van de ontploffing die zon dag in Dortmund 25 levens eiste. Het lek bevond zich tussen de twee flatgebouwen. Overigens neemt men aan dat de leiding ook op andere plaatsen lek was. Deskundigen van l>et gasbedrijf hebben de leiding de afgelopen twee jaar in totaal tien maal onderzocht zonder een lek te kunnen vinden. De bewoners van de flat hadden herhaaldelijk geklaagd over gaslucht. „Van wasroos tot zeeoor, een sprookje uit de Middel landse Zee" is dit jaar de titel van de traditionele win tertentoonstelling in de hal van het Artis-aquarium, die vrijdag jongstleden voor het publiek is geopend. In het grote, negen meter lange bassin zijn vrijwel alle groe pen lagere zeedieren in een rijke collectie vertegen woordigd. Weekdieren, sponzen, holtedieren, wormen, mosdiertjes, stekelhuidigen, manteldieren en kreeft- achtigen vormen de hoofdschotel van deze show, die door enkele soorten vissen nog wordt verlevendigd. Men heeft dit jaar de lagere dieren als onderwerp voor de expositie gekozen, omdat tijdens de vakantie steeds meer Nederlanders, gewapend met duikerbril, snorkel of aqualong, in het heldere water van de Middellandse Zee afdalen om er de wonderbaarlijke bewoners van deze zee in ogenschouw te nemen. De mensen, die niet in de gelegenheid zijn iets dergelijks te ondernemen, horen over het sprookjesland vertellen, over de fan tastische vormen van leven die men er heeft aange troffen, over de vaak felle kleuren der zeedieren. In het Artis-aquarium kan thans iedereen van dit sprook jesachtige schouwspel genieten. Ongeveer zeshonderdvijftig dieren in liefst eenen vijftig soorten hebben een plaatsje in het bassin ge kregen. Een van de belangrijkste is ongetwijfeld de reuzencilinderroos, een zeeanemoon van flinke afme ting, die slechts zelden wordt gevonden en daardoor practisch nooit in „gevangenschap" wordt gezien. Niet temin heeft Artis, dank zij relaties in Napels, op zes van deze prachtige dieren beslag weten te leggen. Het is voor het eerst, dat deze fraaie zeeanemoon met zijp bijna twintig centimeter lange, zachtgroene of witte tentakels in de Artiscollectie is opgenomen. En men hoopt er lang plezier van te hebben, want in het aqua rium van Napels een van de weinige aquaria ter wereld, dat regelmatig over reuzencilinderrozen be schikt heeft eens een dergelijk exemplaar ruim veertig jaar geleefd. In normale omstandigheden ko men deze vreemdsoortige dieren voor op vrij grote diepte, verscholen tussen rotsblokken. De twee steekmossels, waaierachtig gevormde die ren, die zich op een punt staande in een zanderige bo den vastzetten, vormen eveneens een bijzonderheid. Een van deze exemplaren is bijna zestig centimeter lang en weegt ongeveer twee kilo. Deze steekmossels zijn niet zo zeldzaam als de reuzencilinderrozen, maar worden in aquaria toch niet vaak geëxposeerd, omdat de dieren nogal teer zijn en het transport meestal niet overleven. Van de in het Artis-aquarium tentoonge stelde dieren is de een per vliegtuig uit Napels en de ander per auto van Marseille af naar Amsterdam ver voerd. Levende koralen vormen altijd een van de grootste wensen van aquariumhouders. Daarom is men er in Artis bepaald trots op, dat niet minder dan tien soor ten konden worden bemachtigd en in het grote bassin ondergebracht. Bij deze koralen bevindt zich het magni fieke en zeer kostbare bloedkoraal. Duidelijk zijn de kleine bouwers van de grote riffen in hun schuilplaats jes te zien. Tussen de koralen door staan diverse soor ten zeeanemonen, kokerwormen, sponzen en zakpijpen, welke laatste iets weg hebben van een zij het kleine en felrode sneeuwman. Gewichtige Nobel junior aan de fles Gevechtsvliegtuigen van de Domi nicaanse Republiek hebben een onbe wapend Amerikaans ,,C-47 "-toestel, dat werd bestuurd door luitenant- kolonel Robert Foley, die als lucht vaartattaché is toegevoegd aan de Amerikaanse ambassade in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas, gedwon gen op Dominicaans gebied te lan den. na met hun boord wapens voor langs het vliegtuig te hebben ge schoten. Het desbetreffende bericht van de te Florida verschijnende „Miami He rald" werd op de Amerikaanse minis teries van defensie en buitenlandse zaken bevestigd. Luit.-kolonel Foley was uit de Ame rikaanse luchtbasis te Ramie op Por to Rico, naar Port au Prince, de hoofdstad van de negerrepubliek Haiti (Grote Antillen), vertrokken. Hij zond zelf het bericht van de aan val aan de verkeerstoren van. het vliegveld van Port au Prince. Het werd ook opgevangen door de be stuurders van toestellen, die zich in hetzelfde luchtgebied bevonden. Het Amerikaanse toestel bevond zich, in een internationale luchtweg, boven Dominicaans grondgebied, toen het tot landen werd gedwongen. India kan het ook Veertien dagen geleden Is In het Amsterdamse Artis een leeuwtje geboren. Het diertje wordt met de fles gevoed en voelt zich daar opperbest. Het weegt nu ongeveer 2 kilo. Op de foto zien we het tijdens het diner op de weegschaal. Volgens de „Hindustan Times" is India than»; in staat kernwapens te vervaardigen. Het blad meldt, dat de leider der Indische werkzaamheden op het ge bied der kernenergie, dr. Homi J. Bhahha, dit dinsdagavond j.L heeft meegedeeld op een besloten bijeen komst van een parlementscommissie. Dr. Bhabha, die nadrukkelijk ver klaarde, dat India thans in staat is kernwapsn te vervaardigen, citeerde echter tevens uit vroegere verklarin gen van Nehroe, waarin de premier zei, dat India de kernenergie slechts voor vreedzame en opbouwende en niet voor oorlogsdoeleinden zou aan wenden. Drie Britse vissersboten met in totaal 28 mensen aan boord worden vermist. De eigenaars van de treiler „Red Falcon" (450 ton) zeiden te vrezen, dat het schip en de beman ning tot twintig koppen verloren zijn gegaan na een reis naar IJsland. Van twee vissersboten met elk vier man aan boord, de „Maw Wyke" en de „Kyana", heeft men sedert 8 december, toen zij zich op 360 km. van Aberdeen bevonden, niets meer ge hoord. De Wastduitse kustmij nenveger „Hameln" werd zwaar beschadigd en een Griekse en een Britse vracht boot liepen lichte averij op bij een meervoudige botsing bij Bardenfleth aan de Wezer. De Griekse vrachtboot „Belgion" (2025 ton) kwam dinsdag nacht het eerst in botsing met een ander schip en kwam daarna in aan varing met het Britse vrachtschip „Vimeira", dat op zijn beurt in bot sing kwam met de „Hameln", die langs de kade lag. De schade aan de „Hameln" die kort geleden in Cher bourg voltooid werd, wordt op onge veer 850.000 gulden geschat. De Amerikaanse legerleiding heeft meegedeeld, dat een geslaagde proef is genomen met een „Snark"-raket, die een afstand van 1600 kilometer naar Porto Rico (een der grote, tot de V.S. behorende, Antillen) moest afleggen, en vervolgens naar de lan ceerbasis terugkeren, om daar weer te landen. Dit is planmatig verlopen. Bij de landing ontplooide zich een valscherm aan de staart van de raket, om haar vaart te verminderen. Het doel van deze „lancering met terugkeer" was de raket voor ver dere proefnemingen te kunnen ge bruiken en de beschikking te krijgen over de erin aangebrachte instrumen ten. De hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra hebben In het lyrische theater in de Shaftes bury Avenue te Londen de nacht voorstelling bijgewoond ten bate van de slachtoffers van de ramp in het Franse stadje Frejus. Zeven van de nieuw benoemde kar dinalen hebben woensdagmidag uit handen van Paus Johannes de rode biretta, een der tekenen van hun waardigheid, ontvangen. De achtste, kardinaal Paolo Ma- rella, nuntius te Parijs, heeft over eenkomstig de traditie de biretta ont vangen uit handen van de Franse president, generaal De Gaulle. De plechtigheid ten Vaticane had een besloten karakter en vond plaats in de troonzaal. De uitreiking der rode kardinaals hoeden geschiedt vandaag in een openbaar consistorie. De Paus heeft dinsdag op een al gemene audiëntie in het Vaticaan te kennen gegeven dat het aantal kar dinalen waarschijnlijk nog boven het huidige cijfer van 79 zal stijgen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4