Scherp Lange agenda voor laatste raadsvergadering van dit jaar Kerstbijeenkomst van de Leidse NRKM weer een avnnd van rust en bezinning Vermakelijke „Schelmenstreken van Scapin" DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 21 december a.s., te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn onder meer: Benoeming van een tweetal tijde lijke leraren in de lichamelijke oefe ning aan de gemeentelijke bedrijfs- technische school. J. J. J. v. Beek en L. J. Stokhuy- zen. Benoeming van een lid van het bestuur van de Vereniging tot Be vordering an de Bouw van Werk manswoningen; Mr. D- J. Gorter of mr. H. Binnen dijk. Voorstel inzake het oninbaar ver klaren van enige ontvangsten betref fende de gemeenterekening 1958, zo mede van enkele vorderingen van takken van dienst. ƒ3.000 in totaal). Voorstel inzake het garanderen van de betaling van rente en aflos sing van een door de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" te Leiden aan te gane geldlening. 2.500.000). Voorstel inzake het verkopen aan de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra, gevestigd te Leiden, van een perceel bouwterrein, gele gen aan de Churehillaan en de Cor nells Schuvtlaan en het verstrekken aan genoemde stichting van een geld lening onder verband van eerste hy potheek. (Kosten ƒ139.062,—). Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer H. J. Meme link uit zijn betrekking van hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Du Rieustraat. Voorstel tot het overplaatsen van de heer J. Slegtenhorst, hoofd van de openbare school voor gewoon lager .onderwijs aan de Drie Octoberstraat naar de openbare school voor ge woon lager onderwijs aan de Du Rieustraat en van de heer I. van Weerlee, hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Duivenbodestraat naar de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Drie Octoberstraat. Voorstel inzake het verlenen van aanvullende kredieten ten behoeve van de stichting van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Du Rieustraat en de Telders- kade en de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs aan de Boshui- zerkade respectievelijk de Asser- straat. Preadvies op de verzoeken van het bestuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen te Leiden om medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen voor de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 34. (ƒ450, Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen te Leiden om medewerking voor het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Caeciliastraat 11 (ƒ14500). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor lager onderwijs op Gereformeerde Grond slag om medewerking voor het aan schaffen van een projector en een propjectiescherm ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Ston.i Buysingstraat en voor het aanbrengen van een verduistering in een lokaal van die school (ƒ800) Voorstel om te bepalen, dat een uitbreidingsnlan dan wel een herzie ning van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het Schuttersveld en omgeving. Voorstel inzake het vaststellen van het partieel uitbreidingsplan „Leiden- Groenoord 1959". Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van terreinen, gelegen beoos ten de Haarlemmerweg. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Pieter Huibertshof 1, 2, 3, 4 en 5. (ƒ22.00 in totaal). Voorstel inzake het aankopen van de percelen le Binnenvestgracht 17. 5e Binnenvestgracht la en Oranje gracht 1. "(Resp. ƒ3.130, 2.725 en 1.955). Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Arend Bruunstraat. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van eigendommen, welke ziin gelegen in de Bos- en Gasthuispolder en be grepen in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest". Voorstel inzake onteigening in ver band met de demping van de Uiter stegracht. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden wegens schade loosstelling terzake van onteigening van de in de Meerburgerpolder gele gen percelen, (ƒ68.969, Voorstel inzake het verpachten van een gedeelte van een in de Meerbur gerpolder gelegen perceelsgedeelte (500.per jaar). Voorstel inzake verhuring van de woning Rhijngeesterstraatweg 11 te Oegstgeest. Voorstel inzake het onbewoonbaar vetrklaren van de woningen 4e Bin- nenvestgracht 35 en Doelengracht 2- Preadvies op het adres van een aantal bewoners van de 122 flatwo ningen aan en nabij de Vijf Meilaan van de Woningbouwvereniging „De Goede Woning" inzake de betaling van een bijdrage in de kosten van het woninggroen (zie elders). Voorste] inzake wijziging van het tarief voor verpleging in de Psychia trische Inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest" voor patiënten, ver pleegd voor rekening van overheids instanties. Voorstel inzake het goedkeuren van de begrotingen voor de jaren 1957 1958 en 1959 en de rekeningen over de jaren 1955 tot en met 1958 van het Gereformeerd Minne- of Ar me Oude Mannen, en Vrouwenhuis. Voorstel inzake het goedkeuren van de door het bestuur van het College van Vrouwenkraammoeders inge diende staat van af- en overschrijving en rekening over 1958. alsmede de begroting voor 1960. Voorstel inzake het verlenen van vrijstelling van het verbod, vervat in artikel 4. lid 1, van de Verordening op de Winkelsluiting 1953 I, voor de periode van 22 tot 30 december 1959 Voorstel tot het vaststellen van een verordening houdende wijziging van die, regelende het verlenen van een recht op een uitkering en een pen sioen aan gewezen wethouders der gemeente en van ee.i recht op pen sioen aan de weduwen en wezen van wethouders en gewezen wethouders der gemeente. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Rech ten Vrije Studierichting de heer E. A. Banki te Roermond. Walmuren Oude Rijn zijn er slecht aan toe In de zitting van 25 augustus 1958 heeft de Leidse raad een bedrag van 600.000,beschikbaar gesteld voor het dempen en rioleren van de Uiter stegracht met bijkomende werken. Tot de bijkomende werken behoort het leggen van een zwaarder en die per liggende riool dan het thans aan wezige in de Oude Rijn (weg), tus sen de Uiterstegracht en de Middel- stcgracht. Het leggen van een aan sluitend riool tussen de Middelste gracht en de Hooigracht werd tevens opgenomen in het bestek. Tijdens de uitvoering van de rio leringswerken is gebleken, dat de walmuur van de Oude Rijn neiging vertoonde tot evenwichtsverstoring. Voor wat betreft het gedeelte, gele gen tussen de Middelstegracht en de Hooigracht, zijn onmiddellijk de no dige maatregelen getroffen, n-1. door het aanbrengen van een doorlopende gewapend betonnen gording langs de walmuur met een verankering naar achteren aan ankerplaten onder het trottoir. Daardoor wordt de toestand gestabiliseerd zodanig, dat ook, wan neer verkeer op de Oude Rijn zal worden toegelaten, de walmuur hier tegen bestand zal zijn. Ook ten aanzien van het gedeelte walmuur tussen de Uiterstegracht en WIJ KUNNEN ons voorstellen, dat Molière, toen hij in 1673 „Les fouberies de Scapin". schreef, zelf schik had in de streken welke hij voor de schelm in zijn spel uitdacht.En ook zyn tijdgenoten, die het speelse stuk hebben zien opvoeren met al de kluchtige improvisaties, waartoe de spelers in die tijd in staat waren, zul len uitbundige pret gehad hebben. Geen wonder dat ook de jongens en meisjes van de lagere klassen van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, voor wie dit schelmse stuk gistermiddag in de Schouwburg werd opgevoerd, niet stil konden zit ten van het plezier, dat zij hadden in het koddige en vindingrijke spel van de aartsschelm Scapin. Voordat het doek opging leek het twijfelachtig aan welke kant van het toneel de ware schelmen zaten, maar potlood No. 541. Horizontaal: 1. verdwenen (bargoens), 7. in de richting naar om laag, 9. voegwoord, 11. strand eiland tussen lagune en zee, 12. teken in de dierenriem, 14. voorzetsel, 15 streling, 16. voorzetsel, 18. gem. in Gelderl., 20. hoekpijler, 22. water in Friesl-, 23. neep, 25. zeer spoedig. Verticaal: 2. voorvoegsel, 3. achting, 4 uitgave, 5. verstand, 6. plezier 8. rond gebouw, 10. voorzetsel, 13 kle dingstuk, 17. meisjesnaam, 19. lid woord, 21. plechtige gelofte, 24. pastoor (afk). Oplossing no. 540. Horizontaal: 1. kantine, 7. os, 8. ante, 9. pak, 10. bal, 11. ed, 12 mos 13 one, 14 e.k., 15 rot, 16 pot, 18. evoë, 20. hij, 21. normaal- Verticaal: 1. kol, 2. as, 3. taal, 4. ink, 5. N.T., 6. Eelde, 9. pas, 10 bok, 11. ent, 12. Meden, 13. oot, 15. roem 16- por, 17 bijl, 19. v.o., 20. ha. toen het spel eenmaal begonnen was, kwam het rumoerige goedje direct m de ban van de 17e eeuwse figuren en onder aanvoering van Peter v- d. Linden, die de snaak van een Scapin uitbeeldde, hadden de artiesten hen volledig in de hand tot het einde toe. I"\E INHOUD van Molière's spel is zoals het programma zelf zegt erg eenvoudig. Twee jongelingen (Octave en Léandre) zijn verliefd op twee meisjes (Hyacinthe en Zerbi- nette), maiar er zijn ook twee vaders, die daar hevig over verbolgen zijn, ofschoon zij niet eens weten wie die meisjes zijn. De twee genoemde jon gelingen hebben ieder een knecht, de één is een goede dikzak, de ander is de schelm Scapin. Deze laatste zal de jongelingen wel eens even helpen; hij weet de twee vaders danig in de maling te nemen en de nodige gelden af te persen. Tenslotte komt alles toch in orde, want de meisjes blijken heel anders te zijn dan men aanvankelijk gedacht had en geheel in overeen stemming met de wil zowel van de vaders als van de jongelingen. In de uitvoering is deze geschiede nis volkomen bijzaak; hoofdzaak is de snaakse wijze, waarop de schelm achtige Scapin de beide oude heren beet neemt. Peter v. d. Linden vond in deze figuur een kolfje naar zijn hand; als een springveer dartelde hij over het toneel, zat vol dwaze inval len, onderstreept door grappige ge baren; hy was onvermoeid in het lanceren van verrassende vondsten. Als het waar is. dat het levende con tact met de zaal de toneelspeler in spireert, dan moet ditmaal 't intense meeleven van de jeugdige toeschou wers wel een bijzondere stimulans geweest zijn. DE TWEE VADERS van Cees Pij pers en Kees Waterbeek waren zoals men in Molière's tijd zich der gelijke vaders voorstelde: heerszuch tig, luidruchtig, driftig en gierig. Zo wel de vaders als Scapin droegen maskers om te laten uitkomen, dat zij geen individuele figuren maar ka raktertypes uitbeeldden. De andere knecht (Hans Pouwels) droeg geen masker, doch hij was net zo'n type als de rest. Want ook de beide jonge lingen (Joop v. d. Donk en Arthur Boni) en de twee meisjes (Nanni Vermeer en Mary Wagenaar) waren echte standaardtypes en zij deden het uitstekend. Wij weten niet hoe vele malen de spelers deze schelmenstreken reeds opgevoerd hebben; de eerste keer was het zeker niet, want zij bleken voor treffelijk op elkaar ingespeeld. Wan neer wij tenslotte nog constateren, dat de reisdecors, hoewel sober des alniettemin werkelijk suggestief wa ren en een goede verdeling van de ruimte gaven, dan is 't duidelijk, dat deze poging om de jeugd kennis te doen nemen van het klassieke toneel terdege geslaagd is. Vandaag is er een herhaling. De NRKM-Leiden heeft met de Kerstbijeenkomsten een zinvolle tra ditie in het leven geroepen. De grote opkomst van de leden bewijst, dat men voor dit jaarlijks evenement belangstelling heeft; dat er inder daad, zoals het de opzet van het be stuur is, behoefte bestaat aan bezin ning op de hoogtijdagen die voor de deur staan, 'n Middenstander pleegt het druk te hebben in de laatste maand van het jaar. St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar brengen ex tra drukte, terwijl de uitverkoop van januari, de inventarisatie en het op maken van de balans voorbereid moeten worden. De zaal van „In den Vergulden Turk" was gisteravond tot de laatste plaats bezet. De Schola Cantorum van het Sint Willibrord-college te Katwijk, onder leiding van paer Bosco Van Wogge- lum ofm verzorgde de passende mu zikale omlijsting. De meeste leden van deze schola en haar leider hebben wij als eens eerder onder andere omstandigheden ontmoet, nl. als vro lijke muzikanten op de fancy fair van „Amate". Het optreden van gis teravond was niet minder blij, zij het anders genuanceerd. Pater Van Wog- gelum heeft zijn jongens een veel zijdige opleiding gegeven en dit stel de hen in staat gisteravond afwisse ling in het programma te brengen. We hoorden sonates voor vier ko perblazers, goed van klank, misschien wat aarzelend gespeeld, maar sto rende fouten werden niet gemaakt. Een ander bespeelde de fluit in een Rondo van Bach en een werkje van Quantz, een derde blies solo-trompet en in het bijzonder mag zijn uitvoe ring van de pastorale voor trompet en piano (pater Van Woggelum) van Joh. Kuhnau genoemd worden. Het best was het optreden van de schola als zangkoor. We hoorden aardige oude kerstliederen en niet te verge ten voortreffelijk gregoriaans. De pièce de milieu was voor pas toor C. Tij nagel ofm, die een ont roerende lezing hield over de ad vents- en kerstgedachte. In het eer ste deel van zijn betoog behandelde hij de bèlofte en de verwachting. Hij beschreef de historische ontwikkeling en sprak voorts over de wederkomst. Belgen spelen „Topaze" in Leidse Schouwburg Voor de door het Comité .Amateur toneel Nederlands Taalgebied" geor ganiseerde toneeluitwisseling België Nederland, onder auspiciën van de Gemengde Commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgische kultu- reel akkoord in samenwerking met „Het Conservatoriumtoneel" te Oos tende en de Kon. Ver. „Litteris Sa crum" te Leiden komt het Conser vatorium Toneel zaterdag a.s. naar Leiden voor de opvoering van „To paze", blijspel in vier bedrijven door Marcel Pagnol. Vijfentwintig jaar geleden tijdens de cursus voor voordracht en toneeL speelkunst te Oostende, Brugge en Kortrijk door jonge toneelliefhebbers uit verschillende toneelgroepen ge volgd, merkte de leraar professor Kikke Smitz op, dat er tussen deze verschillende elementen vriendschap ontstond. Uit de gesprekken bleek hoe de keuze der stukken vaak af hankelijk was van de politieke klem- der vereniging: Zo ontstond het denkbeeld een groepering te vormen uit de leden van verschillende ver enigingen, die allen het Conservato rium bezochten. Dat gebeurde in 1935. De regie, samenstelling en ont werp van decors en kostuums waren steeds van professor Rikke Smitz. Door een zware ziekte getroffen was hij genoodzaakt de toneelleiding in handen te geven van enkele getrou wen. Zodoende regisseert de huidige voorzitter Fritz Content het zater dag op te voeren stuk „Topaze". Wij mogen van de Belgen iets goeds verwachten. Vele autoriteiten zullen de voor stelling bijwonen, die, wat de bene den-rangen betreft, nagenoeg uitver kocht is. „Eens zal Hij terugkomen in grote macht en majesteit". Na 'J'", pauze beschreef pastoor Tij- nagel -dthlehem als een herinnering aan het verleden: aan de Verlosser, Maria en de vrede, en als een be lofte voor de komende vrede op voorwaarde van de goede der mensen. NRKM-voorzitter, c neer J. C. J. Lambermont, sprak tenslotte een dankwoord aan alle medewer kers. FLATBOUW NABIJ EDUARD VAN BEINUMSTRAAT De "naamloze vennootschap Bouw en Exploitatiebedrijf B. J. Huurman en zoon, alhier, heeft B. en W. ver zocht aan haar, en/of nader te noe men lastgevers te verkopen een per ceel bouwterrein, gelegen nabij de Eduard van Beinumstraat, in het uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest". Het terrein zal worden bestemd voor de bouw van 30 flatwoningen. Met adressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 108.000,in totaal. MEER GROND VOOR ALTAP N.V. IN ZUIDWEST Reeds eerder is besloten aan de Altap N.V., te 's-Gravenhage, ter ver kopen de percelen bouwterrein, ge legen aan de Rooseveltstraat, groot 4000 m2 en 2140 m2. Nader is gebleken, dat de onder havige terreinen voor de daarop te vestigen werkplaatsen, magazijnen, enz.,, alsmede voor een toekomstige uitbreiding daarvan, te klein zijn. Naar ïanleiding hiervan heeft ge noemde N.V. bij schrijven van 2 ok tober j.l. verzocht, in afwijking van de verkoop als bedoeld in het raads besluit van 17 augustus j.l., van de gemeente te mogen kopen de per celen industrieterrein, gelegen aan de Rooseveltstraat, groot respectievelijk 3395 m2 en 3450 m2. Met adressante is overeenstemming bereikt omtret de verkoopprijs van 18,— per m2 en 20,per m2. ONTEIGENING GRONDEN IN DE BOS- EN GASTHUISPOLDER Ter realisering van het partiële uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest", herziening 1959, vastgesteld door de Vergadering bij besluit van 14 sep tember 1959, heeft de gemeente drin gend behoefte aan verwerving van gronden, gelegen in de Bos- en Gast huispolder, ten noord-westen van de Voorschoterweg en ten oosten van de Korte Vliet. Met de desbetreffende eigenaren zijn onderhandelingen gevoerd, ten einde te trachten de eigendom in der minne te verkrijgen. De onderhande lingen hebben, met uitzondering van die met de eigenaar van een perceel nog niet tot overeenstemming geleid. B. en W. leggen thans de raad een plan tot onteigening voor. VILLABOUW AAN BURGGRAVENLAAN HOEK MEYERS KADE De heer D. C. Oostendorp, alhier, heeft verzocht aan hem, of aan zijn nader te noemen lastgever, te verko pen een perceel bouwterrein, groot ongeveer 600 m2, gelegen op de hoek van de Burggravenlaan en de Mey- erskade, in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Rodenburgerpolder". Het terrein is bestemd voor villa- bouw. Met adressant is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 32.50 per m2 (bouwrijp en niet op gehoogd), 8600 VOOR VERLICHTING DOEZASTRAAT De openbare verlichting van de Doezastraat is als verlichting van een winkelstraat zeer sober te noemen. In verband hiermede heeft de Winke liersvereniging „Doezastraat" B. en W. destijds om verbetering gevraagd. Hoewel zij van mening waren, dat de verlichting verbetering behoeft, wa ren zij toen genoodzaakt de uitvoe ring van het werk in verband met de bestedingsbeperking uit te stellen. Naar het hen voorkomt verdient het aanbeveling de verbetering thans ter hand te nemen. De kosten daarvan worden begroot op f 8600. de Middelstegrachtdienen voorzie ningen te worden getroffen. De aansluiting van de rijweg van de Uiterstegracht aan de rijweg van de Oude Rijn is verkeerstechnisch weinig fraai. Aangezien na het ge reedkomen der werken toename van 't.verkeer is te verwachten, komt het B. en W. gewenst voor. de Oude Rijn (weg) door demping van een smalle strook van de gracht zodanig te ver breden, dat de walmuur over een lengte van 39 m wordt vernieuwd en recht getrokken. Met een en ander is een meerdere uitgave gemoeid van 27.500,De raming is ongeveer ƒ9.500.— te laag geweest. Daarom wordt tevens door B. en W een aan vullend crediet van 9.500,ge vraagd. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" REIKTE PRIJZEN UIT De woningbouwver. „Ons Belang" reikte de prijzen uit voor de tuin- en potplantkweekwedstrijd onder de be woners van verenigingswoningen. Deze vond plaats in „De Harmonie" Breestraat 16. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Gerritsen, heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom, zowat alle deelnemers aan de wedstrijd waren present. Hij wekte op, de jaarvergadering ook zoveel mogelijk te bezoeken. Hij gaf het woord aan de tweede pen ningmeester van de bouwvereniging, die als penningmeester van CUMA, de leiding van deze avond was opge dragen. Om deze avond een gezelliger karakter te geven waren uitgpnodigd het cabaret „De Witte Raaf" en het accordeonduo „The Johnny's". De heer A. Gerritsen bracht hulde aan zijn voorganger, de heer P. Winter kamp en herdacht de overleden penningmeester, de heer Joh. v. d. Bos. Nadat eerst een stukje muziek ten gehore was gebracht, reikte de heer Smit de prijzen uit, die voorna melijk bestonden uit textielgoederen. De keuring der planten en tuinen had de onderstaane uitslag: Grote achtertuinen. Eerste prijs: de heren Verhagen 52'A: pnt, die eigenaar werd van de Wisselbeker, die hij nu 3 maal achter elkaar gewonnen heeft, Marck 52 punten,, Maastricht 51 punten en Streef land 49'/s pnt. Tweede prijzen, de heren Brouwer, Florisson, De Leng, v. d. Berg, Singeling en den Os. Derde prijzen: de heren Louw- rier, De Man, Ober, De Graaf, Van Teylingen, Van Beek, A. Gerritsen. Vierde prijzen: Wed. Sliggers, Vol kers, Heetveld, v. d. Leek, v. d. Vel den. Kleine achtertuinen: Eerste prij zen niet gegeven. Tweede prijzen: de heren De Waal, Teleng, Boetekees, Baart, Galjaard. Derde prijzen de heren: van Oosten, J. Crama, v. d. Berg, Winterkamp, Bonarius, Rijs- dam, Van der Pompe. Vierde prijs: De heer Blom. Voortuinen: de heer Teling, beker; Tweede prijzen de he ren Brouwer, Willemse, Wendt, en Blankenstein. Geen derde, maar wel vierde prijzen: Ober, v. d. Velde, van Beek, Gerritsen. De pry zen voor pot planten waren: Eerste prijs Verha gen, A. Gerritsen, Willemse, Streef- land, de Leng. Tweede prijzen: Marck, J. Crama, Boot, v. d. Berg, Florison, Jansen, v. d. Berg van Len- nepstr., de Leng, de Graaf, Baart. Derde prijs De Cler, v. d. Pompe, Boetekees, v. d. Leek, v. d. Velden, Singeling, Oppelaar, v. d. Linden, Segaar. Allemaal door de dames ge kweekt. Deze prijsuitreiking werd verschillende malen onderbroken door het optreden van het Cabaret gezelschap de Witte Raaf en door de Accordeonclub „The Johnny's". Na dat nog de heer Smit (jury) zijn me ning over de aard van d- tuinen en potplanten had uiteengezet en de lei der van deze avond de jury had be dankt voor hun vele werkzaamheden, sprak de voorzitter van de Woning bouwvereniging, de heer J. Gerritsen een slotwoord. Hierna bleef men nog een gezellig uurtje bijeen. FILMAVOND „DE NATUURVRIEND". Gisteravond hield de aquarium- en terrariumvereniging „De Natuur vriend" een druk bezochte leden vergadering in de Jacobazaal van De Burcht. De voorzitter, de heer C. Borghart, opende de avond met de mededeling, dat de in het program ma aangekondigde kleurenfilms geen doorgang konden vinden. De geluids apparatuur voor deze f'lms was niet voorhanden. De avond kreeg echter nog een bijzonder karakter door de te elfder ure opgesnorde films, die mooie vervangers bleken te zijn. De 20 minuten durende film „The Bloo ming desert" gaf een snelle opeen volging van shots te zien van de meest kleurrijke bloemen en planten, die in een woestijn plegen te goeien. Noemen we de zeldzame „Evening princess" en de in vele variaties bloeiende „symbool der woestijn" de cactus. Bij de tweede film bleef „De Natuurvriend" enigszins bij haar leest en werd de visvangst op zalm, haaien en walvissen getoor.i. Een en al actie waren de manoeu vres van stoere mannen in wankele bootjes, die heroich streden met monsters van 5, 6 meter lengte. „Ten Fathoms deep" toonde de verbijste rende schoonheid van het leven op en rond een gezonken oorlogsschip. De camera's werden gehanteerd door kikvorsmannen. Via een tekenfilm, die het genre niet verloochende en zich ook hoofdzakelijk op het water afspeelde, kwam de pauze met daar na een aardige verloting. By het ge zellig samenziin was er gelegenheid vragen te stellen. sassenheim Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en nauurkunde k: de heer C. Verhoef, alhier. Siem des Volks" zong „Das Lied von der Glocke' /"\NDER LEIDING VAN Willem Mi- zée ,voor de eerste keer in de plaats van Iscar Aribo) heeft gister avond „De Stem des Volks", afd. Leiden, tezamen met het Noord- Hollands Philharmonisoh Orkest het oratorium (beter gezegd de Cantate) „Das Lied van der Glocke" van Max Bruck ten gehore gebracht. Vier so listen hebben in dit werk een zwa re partij te zingen. De tekst is zo als men weet van Schiller. Bruck's grote koorwerken komen ondanks hun momenten van ver diensten tegenwoordig heel weinig meer voor op de vocaal programma's, maar met „Das Lied van der Glocke" heeft de componist meer geluk gehad. De muziek is bijzonder romantisch, klinkt mooi en is prettig om te be luisteren, omdat zij hoewel niet diep bogen kan op rijke effecten; en zij met succes voor de stem ge schreven is. „Vivos voco, mortuos plango, fulgura frango"; sonoor heeft het unisono van bassen en tenoren geklonken evenals het naspel van 't prkest plechtig klonk. Dan de eer ste bassolo: „Fest gemauert" enz. onderbroken door recitatief voor mannenkoor. David Hollestelle maakt al onmiddellijk het gegeven naar 't gedicht geloofwaardig. Kort is het or- kestpraeludium en daarna zong wel luidend het mooie koor „Denn mit der Freude". Arjan Blanken liet een mooie tenor-solo horen „Es stürmt in 's Leben" met een rake schildering in het orkest. De zwerver terug in eigen huis: voert naar een hoogte punt met de grote tenor-solo. Dan het „O zarte Sehnsucht", warm en innig van klank door het koor ensemble vertolkt. De sopraan-soliste Maria Suchel kon haar uitstekende stemkwaliteiten doen horen in het gelukkig geschreven „Lieblich in der Braüte Locken. Deze mooie hoge sopraan zorge er voor op juiste hoogte te intoneren. Dan het vocaal vakkundig geschre ven koor „Der Mann muss hinaus" Dat klonk goed, mooi en beschaafd. Ook de scène van de brand met veel uiterlijke effecten heeft alle kansen aan het koor geboden en zijn ook genomen. Onze opmerking tot de sopraan-soliste sluit niet uit, dat haar inzicht en goede smaak te loven zyn. De solisten-ensembles zoals „Ein süsser Trost" door vier hoorns gesecundeerd, sluiten het le deel af. IN HET TWEEDE DEEL is 't meest treffend de grafscène, waarin het koor door de lage ligging in alle stemmen de juiste sombere toon treft in het „Von dem Dome". De alt Wilhelmina Matthès (wij vinden haar een fantastisch mqoie mezzo) zingt gevoelig de deerniswekkende aria, Lang niet alles is gelijkwaardig in de compositie van wat nu volgt, maar het grote ensemble „Heil'ge Ord- nung" verheft zich weer opwaarts. Heel mooi en ook rotsvast en zeker gezongen is het fugatisch behan delde deel: „Meister rührt sich und Geselle" en het terzet „Holder Frie- de" klinkt fraai. Het solo-kwartet „Und dies sei vortan ihr Beruf" klonk voornaam. De basviolist heeft voort durend veel te zingen. Imposgant is zijn solo: „Jetzo mit der Kraft". De andere solisten voegen zich er bij en het ensemble groeit uit tot een im ponerend geheel. Over Arjan Blan ken verzwijgen wij niet, dat zijn geluid en dictie sterk zijn gegroeid tot iets moois. Zijn stem vorming kan evenwel nog vrijer worden. David Hollestelle stond van 't viertal solis ten toch nog aan de spits. Willem Mizée heeft bewezen, dat hij weet, wat koorcultuur inhoudt. Hij kon op zijn rotsvast koor bou wen. De technische en muzikale uit voering heeft welhaast alle aanwezi gen bevredigt, en door de muzikale opvatting van de dirigent is 't har- monieuse werk fris, vlot en ferm ten gehore gebracht. Hij dirigeerde het koor en ook het orkest met de no dige beheersing. Zijn tempi waren wèl-overwogen, maar zeer levendig. Alle solisten, het koor en het orkest gaven het beste, dat zij konden ge ven, en de uitvoering heeft bewezen, dat „Das Lied von der Glocke", dat hier en daar wel eens wat zwaar op de hand is, zo'n uitstekende uitvoe ring nog waard is. De geheel volle ge hoorzaal was deze mening kennelijk ook toegedaan en de te goeder naam bekende vocaal-dirigent Mizée werd met koor» solisten en orkest van gan ser harte toegejuicht. De jubilerende vereniging eerde haar solisten en dirigent door een bloemenhulde. J. KORTMANN. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Gerarda Petro- nella dr van H. J. Loos en M. P. van der Linden; Maria Johanna dr van S. P. Strijk en W. de Groot; Eveline dr van E. Mulder en L. J. Kaufmann; Jacobus Johannes zn van J. van Leeu wen en G. Gijzenij; Maria Cathanna dr van A. van der Heyden en H. Hoo. geboom; Johannes Wilhelm zn van C. A, de Graaff en L. Schriek; Cor- relis Franciscus Robertus zn van C. F Zuidhoek en M. H- G. den Hol lander; Alida dr van C. J. Elshout en P. B. Fieman. Gehuwd: P. Floor en M. F. Boer- sema. Overleden: J. J. B. van Ovost 78 jr, man; J. P. Kop 77 jr, man; I. van 't Wout 62 jr, man; H. Fles 77 jr, man; M. C- Krüger 80 jr, weduwe van H. F. W Meyeraan: F H. van de Wiel 1 jr. zoon; W. Rietbergen 90 jr, man; K. H Warburg 41 jr, man; J. M. Visser 1 ir, dochter; H. J. van der Weijden 67 jr, man; C. H. M. Akerboom 4 dagen, dochter; P. J. van Kooten 47 jr, vrouw; H. van Hulst 66 jr. man; J. M. Hexspoor 48 jr, echtgenote van P. C. Toebosch.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2