J/£V^i6CvOU^/IU Minister Herter vóór toenemende integratie in de Navo Missionarissen onthoold Nederlandse sleepboot ,Elbe' in nood op Grote Oceaan HOE ^1^^ A WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 M .J W J a m« 51ste JAARGANG No. 14891 ZZLIJ:?™"™™ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN helling BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50. De Gaulle: Helemaal niet nodig De ministers van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie „waren het er dinsdag op de openingsbijeenkomst over eens, dat de voorgenomen topcon ferentie in de komende lente een goede gelegenheid biedt om de bedoelin gen van de Sowjet-Unie te peilen, maar dat het Westen militair op zijn hoede moet blijven. Aan het einde van de twee bijeenkomsten van de eerste dag, waarop de ministers gedurende zes uur zonder discussie inleidingen tot hun bespre kingen gaven, zei een conferentiewoordvoerder, dat alle sprekers uiting hadden gegeven aan de hoop, dat er grondig overleg tussen de NAVO-leden zal worden gepleegdalvorens de Grote Vier hun topconferentie houden en dat er werkelijke vruchtdragende onderhandelingen met de Sowjet-Unie mo gelijk zullen zijn. Voorbereiding van topconferentie Op de ochtendzitting pleitte de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, voor een tien jarenplan van de NAVO voor vrede en veiligheid. De V. S. zouden gaarne een gro tere inspanning van Europa voor het opbouwen van de NAVO-verdedi- ging en voor economische hulp aan ten achter gebleven landen zien. De bijdrage van Amerikaanse strijd krachten aan de NAVO was geba seerd op de gedachte van integratie. Deze gedachte was thans veel belang rijker dan ooit tevoren. Elk lid van Tegenstellingen NAAR AANLEIDING van de jaar lijkse bijeenkomst van de minis ters der Navo-landen te Parijs is er een diepgaande tegenstelling aan de dag gekomen tussen Amerika en Frankrijk. De Amerikanen achten het voor de afweerkracht van de Navo noodzakelijk, dat de Navo- troepen één leger vormen onder één opperbevel. Men noemt dat de inte gratie van het Navo-leger. Daar tegenover meent De Gaulle, dat één opperbevel helemaal niet noodzake lijk is. De Navo kan heel goed be staan uit verschillende nationale le gers, die aan de top met elkaar sa menwerken. Deze kwestie heeft iets weg van het probleem zoals dat bestaan kan in het vakverenigingsleven. 0 Moet men er één grote ver eniging van maken of is het beter de verscheidene bestaande vak verenigingen in federatief verband te laten samenwerken? In het vakver enigingsleven spelen heel andere motieven hun rol; in de kwestie integratie-coalitie van de Navo gaat het voornamelijk om de mogelijkheid om het leger ook voor nationale doeleinden te kunnen gebruiken. De Gaulle voelt er niets voor om zijn soldaten af te staan aan een in feite Amerikaans opperbevel, zodat hij er niet meer de vrije beschikking over heeft. In Afrika heeft hij zijn soldaten hard nodig en hij vindt het weinig in overeenstemming met de Franse grootheid om bij het hoofd kwartier van de Navo te moeten aankloppen, of hij a.u.b. nog een paar divisies van zijn eigen mannet jes mag hebben. Van de andere kant zien de Amerikanen heel goed in en de Engelsen zijn het daarmee eens dat op die manier de kracht van de Navo danig verzwakt wordt. Want dan wordt de situatie zó, dat het Navo-hoofdkwartier bij De Gaulle zal moeten aankloppen of hij misschien nog een paar mannetjes beschikbaar zal willen stellen. Het is in de grond de oude weerzin van de diverse naties om iets van hun souvereiniteit op te geven. Zij willeb niet alleen baas blijven in eigen huis, maar zij willen ook zelf bepalen wat zij al of niet voor het welzijn van de overige wereld zullen afstaan. Men wil maar niet inzien, dat het noodzakelijk is zichzelf beperkingen op te leggen wil men dragelijke toe standen scheppen in de samenleving der volken. In dit geval'van de Navo gaat het om de bescherming van Europa tegen de dreiging uit het Oosten. Deze be scherming moet krachtig zijn, anders is zij doelloos. Frankrijk is evenzeer een deel van Europa als wij alle maal, zodat het logisch is, dat de Fransen hun aandeel bijdragen in de sterkte van de afweer. Daartoe is het nodig, dat de Fransen niet op de eerste plaats aan hun eigen doel einden denken, maar beseffen, dat als heel Europa gevaar loopt zij en hun doeleinden eveneens in gevaar verkeren. „Jawel, zegt De Gaulle, maar ik wil de Navo niet verlaten. Integen deel: de Navo is noodzakelijker dan ooit. Maar ik wil de Navo steunen op mijn eigen manier. Wij hebben twee wereldoorlogen gewonnen en toen was er ook geen integratie". Men ziet, dat het verschil van in zicht vrij diepgaand is en dat niet zonder reden gesproken wordt over een crisis in de Navo. Jammer dat zo'n controverse weer voor de dag moet komen als er een topconferen tie met de Sowjet-Unie voor de deur staat. Hij sprak tegen, dat de V. S. van plan zijn troepen uit Europa terug te trekken. De V.S. vroegen zich wel af of zij thans niet meer dan hun rede lijke aandeel in de lasten te dragen kregen. Europa had zijn vitaliteit herwonnen en zou nu een groter aandeel op zich kunnen nemen. De Britse en de Franse minister, Lloyd en Couve de Murville, sloten zich op de middagzitting bij het plan van Herter aan. Lloyd was van me ning, dat waarschijnlijk over de ont wapeningskwestie op een topconfe rentie de vruchtbaarste onderhande lingen zouden kunnen worden ge voerd. Couve de Murville zei, dat het Europese herstel in de afgelopen tien jaar herverdeling van de verant woordelijkheid in de NAVO noodza kelij kt maakt. Aanpassing op het mi litaire plan is nodig, alsmede op eco nomisch terrein, daar Europa meer aan de lasten kan bijdragen. Hij noemde de ontwapeningskwestie als eerste agendapunt op een topconfe rentie. Andere kwesties moesten zijn: niet-inmenging in de zaken van an dere staten, hulp aan achtergebleven landen, de kwestie Duitsland-Berlijn. De Westduitse minister, Von Bren- tano, achtte een definitieve oplossing van het Berlijnse vraagstuk alleen mogelijk als onderdeel van een rege ling van het Duitse probleem als ge heel. West-Duitsland is bereid meer hulp aan achtergebleven landen te geven. DE GAULLE GEEFT NIET TOE President De Gaulle heeft zich dinsdag in een conferentie met de leiders van de politieke fracties in de Franse Nationale Vergadering nog maals uitgesproken tegen integratie van de nationale strijdkrachten in de NAVO. „We moeten in de NAVO een nieuwe formule vinden, die het mid den houdt tussen integratie en coa litie", zo verklaarde hij. Volgens president De Gaulle ver liest een nationaal leger bij interna tionale integratie een groot deel van zijn waarde en doelmatigheid. Voorts acht hij integratie niet nodig. In de twee wereldoorlogen hebben de geal lieerde legers immers ook zonder in tegratie de overwinning behaald. Zijn voornaamste bezwaar is ech ter, dat Frankrijk ook buiten het NAVO-gebied verantwoordelijkheden heeft en dat er Franse belangen zijn die niet samenvallen met die van de andere Navolanden. Niettemin brengt De Gaulle de NAVO als zodanig niet in het geding. Het bondgenootschap is nodig om po litieke, economische en militaire re denen. Het beantwoord aan de Franse veiligheidsbehoeften, doch Frankrijk is het niet meer eens met de manier waarop het NAVO-verdrag nu wordt In zijn bedrijfje voor het fabri ceren van neonverlichting in de Bellamy-straat te Amsterdam is gis teren de 42-jarige heer A. Stoker door elektrische stroom getroffen en gedood. Aanvankelijk kon de doods oorzaak niet met zekerheid worden vastgesteld. De heer Stoker had de laiatste tijd hartklachten en men was geneigd zijn dood daarmee in ver band te brengen. Uit brand wondjes, dié men later op het stoffelijk overschot vond, op de rechterhand en de linkervoet leide men af dat de man door een dodelijke stroom was getroffen. Twee missionarissen werden ont hoofd toen hun missiepost in Bafan- ga, Frans-Kameroen, vorige maand door enige honderden bendeleden werd aangevallen, zo heeft „Fides" dinsdag in Rome bekendgemaakt. Het zijn pater Gilles Neberle, die aan het hoofd stond van de missie post, en broeder Valentine Saron. Een derde missionaris, pater Lequeuz, en een religieuze werden gewond. De aanval werd in de nacht van de 29ste november iutgevoerd met een mitrailleur, geweren en pistolen. De aanvallers drongen het ziekenhuis binnen en probeerden zuster Marie Noelle mee te voeren, maar zij kon ontsnappen. Pater Lequeuz is één van de oudste missionarissen in de Kame roen. Bafista ligt ongeveer 175 kilo meter van de kust en bij de grens van Brits-Kameroen. De bende roofde alle gebouwen en verbrandde wat zij niet kon mee nemen. In augustus werd eveneens een priester gedood. Ziekte is geen toneelspel In stormgebied: tros in schroef KORTE golf Een boerderij aan de Laagerfse- weg te Woudenberg is gistermorgen door brand verwoest. Van de 13 koeien kwamen er 11 inde vlammen om. Het huisraad kon door omwonen den grotendels worden gered. Het vuur werd bestreden door de bran- weer van Woudenberg. Als oorzaak van de brand wordt kortsluiting niet uitgesloten geacht. De schade raamt men op vele tienduizenden guldens. De eigenaar was verzekerd. De 820 ton metende Nederlandse sleepboot „Elbe", eigendom van Smit's Sleepvaartdienst te Rotter dam, verkeert in de Grote Oceaan, tussen Hawaii en het eiland Wake, in nood. De post van de Amerikaanse kust wacht te Honoloeloe heeft gemeld, dat de twee oude Amerikaanse vlieg dekschepen „Mission Bay" en „Gua dalcanal", waarmee de ,Elbe" op weg was naar een sloperij in Japan, los geslagen en op drift geraakt zijn. De „Elbe" heeft thans zelf hulp nodig, waarschijnlijk omdat de schroef in een kabel verward is ge raakt. Een woordvoerder van de Ameri kaanse kustwacht te San Francisco heeft meegedeeld, dat de „Elbe" heeft gemeld, dat haar schroef in een kabel verward is geraakt. Het schip be vindt zich op 18 gr. en 15 min. N.B. en 175 gr. en 40 min. O.L. De Amerikaanse torpedobotjager „Richard S. Edwards" is op volle kracht onderweg naar de „Elbe" en haar sleep. De oorlogsbodem kan echter niet voor donderdag, 17 de cember, te zes uur, ter plaatse zijn. De „Richard S. Edwards" bevindt zich het dichtstbij de door de .El be" opgegeven positie. De woordvoerder verklaarde ver der over slechts weinig bijzonderhe den te beschikken. Stuurloos? Hij kon niet zegen of de „Elbe" haar sleep had verloren, doch hij vermoedde dat de sleepboot, om ver der eigen schade te voorkomen, de sleepkabels had moeten kappen. Dit zou betekenen, dat de drie schepen thans los van elkaar in de Grote Oceaan ronddrijven. De twee Amerikaanse vliegkamp schepen, die de „Elbe" op sleep touw had, de „Mission Bay" en de „Guadalcanal", meten elk 6.700 ton. (Zij werden in 1943 gebouwd). Normaal gesproken, zou zich een een kleine bemanning aan boord van elk der vliegkampschepen moeten het weer Stemt voor Uw toekomst en die van Uw kinderen' VöTBf Kl1 W 8<SÜ.#flMU füNOliKO VOTffi. het St. Jansziekenhuis te Laren werd opgenomen, is voor verder herstel naar zijn woning in Blaricum teruggekeerd. De toestand van de heer Musch, die 83 jaar is, is tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis aanmerkelijk ver beterd. De heer Jan Musch verlaat hier het ziekenhuis. bevinden, zo verklaarde de woord- voerder van de Amerikaanse kust- Dit nummer bestaat uit 10 pagina S wacht. Hij kon niet zeggen, hoe sterk de gezamenlijke bemanningen van de drie schepen was. Er woedt een storm boven het zeegebied van de Stille Oceaan, waar de drie sche pen thans, naar wordt aangenomen, stuurloos ronddrijven. Er bestaan nog geen plannen om vliegtuigen ter hulpverlening uit te zenden. „Ontzettend". Nader wordt vernomen, dat de Ne derlandse sleepboot „Elbe" en de twee voor de sloper bestemde Amerikaan se vliegdekschepen „Guadalcanal" en „Mission Bay" ongeveer 630 mijl ten zuiden van Midway hulpeloos ronddrijven in een orkaan. De schroef van de „Elbe", die de Amerikaanse schepen op sleeptouw had, raakte onklaar, nadat de sleep kabels in de woeste zee geknapt waren. Kapitein A. Poot van de „Elbe" heeft geseind, dat zijn schip een be manning heeft van 25 koppen. Op elk vliegdekschip bevinden zich 8 man. De vliegdekschepen hebben geen radio aan boord. Kapitein Poot heeft om onmiddel lijke hulp verzocht en gezegd dat het weer „ontzettend" is. Volgens de berichten uit Honoloe loe is het Amerikaanse vliegdek schip „Bon Homm« Richard" op weg naar de ronddrijvende schepen. Ver wacht wordt, dat het in de loop van de dag de schepen bereikt zal hebben. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NEVELIG Zwaar bewolkt met plaatselijk mist of motregen, later ook en kele opklaringen, overwegend matige zuidelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Met het oog op de* verkiezingen, welke op 20 december a.s. in Belgisch Kongo zullen worden gehouden, heeft de administratie van Stanleystad overal spandoeken en aanplakbiljetten laten ophangen, teneinde de bevol king op te wekken, haar stem uit te brengen. We zien hier een drietalig spandoek bij de inlandse markt van Stanleystad. NEVELIG De koudere lucht, waarin het in de nacht van dinsdag op woensdag licht vroor, is spoedig weer door iets zach tere vervangen. Het binnendringen van de zachtere lucht ging met mist- vorming gepaard. Een depressie met een luchtdruk in het centrum van 993 mb, die in twee dagen tijd de Oceaan overstak en vanmorgen Ier land bereikte, kwam daar bijna tot stilstand. Ook de regenzone van het bijbehorende Oceaanfront ging ver traagd bewegen en reikte vanmor gen tot de omgeving van Londen. Nieuwe storingen ten Westen van Ierland zullen de i.anvoer van zach te Oceaanlucht naar de West-Euro- pese landen op gang houden; dit be tekent, dat het de komende 24 uur overwegend zwaar bewolkt blijft en nevelig met plaatselijk kans op wat motregen. De temperaturen zullen de komende nacht iets hoger zijn dan de afgelopen nacht. Overdag zullen ze niet veel afwijken van d ie van vandaag. 17 Dec.: zon op 08.43; onder 16.29; maan op 19.03; onder 09.51. Hoogwaterstanden 17 Dec.: v.m. 4.47; nam. 4.57. Het weer in Europa De weerrapporten van heden morgen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. —8 C STOCKHOLM geh. bew. 0 OSLO sneeuw 0 KOPENHAGEN geh. bew. 2 ABERDEEN zw. bew. 6 LONDEN regen 8 AMSTERDAM mist 4 BRUSSEL geh. bew. 2 LUXEMBURG geh. bew. 1 PARIJS geh. bew. 0 BORDEAUX 1. bew. 9 GRENOBLE onbew. 5 NICE 1. bew. 10 BERLUN half bew. 1 FRANKFORT geh. bew. 0 MUNCHEN geh. bew. 2 ZüRICH mist 2 GENèVE onbew. 2 LOCARNO onbew. 5 WENEN geh. bew. 0 INNSBRUCK onbew. ROME zw. bew. 13 AJACCIO onbew. 8 MADRID geh. bew. 8 MALLORCA zw. bew. 15 LISSABON zw. bew. 14 Korreltje God geeft bij ieder licht een scha duw, bij iedere schaduw een licht, maar niet voor ieder hoofd een kroon.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1