KAB-voorzitter laakt houding van NVV in Stichting van de Arbeid De Windmakers De hulpverlening aan door droogte getroffen boeren „Men hoede zich ervoor, op dit ogenblik te vergaande conclusies te trekken" NZH over twee jaar 350 autobussen viste op televisie MAANDAG 14 DECEMBER 1959 DE LE1DSE COURANT Gunstige economische ontwikkeling in ons land Tijdens de vandaag in Utrecht gehouden verbondsraadvergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, aandacht besteed aan de volgens hem gunstige economische ontwikkeling in ons land. De bedrijvigheid noemde hij groot en de werk gelegenheid bevredigend. Ook voor de werknemers biedt deze gunstige con junctuur volgens de heer Middelhuis mogelijkheden en behoudens uitzon deringen hier en daar mag er over het algemeen ook van een zekere arbei derswelvaart gesproken worden. Sprekende over de verdeling van de beschikbare welvaart zei de heer Middelhuis dat de werknemers nog niet hun rechtvaardig aandeel van de opbrengst krijgen. De K.A.B., zo zei hij, acht het sociaal gezien onrechtvaar dig als de groeiende resultaten van de produktie niet aan het gehele Neder landse volk ten goede komen. land in dat Europa. De K.A.B. ver klaart zich in principe gaarne ac- coord met de grondgedachte van een versnellingsprocedure zoals die de laatste tijd naar voren is gebracht, zowel van Belgische als van Franse zijde. Indien men de huidige periode van hoogconjunctuuh dienstbaar wil maken aan een versterking van de structuur dan pleit dit naar de me ning van de heer Middelhuis voor een versnelling op zo kort moge lijk termijn, dat wil zeggen in 1960. Met bezorgdheid, zo zei de heer Middelhuis voorts, heeft de K.A.B. kennis genomen van de door de Ne derlandse regering ingediend voor stellen) betreffende de uitbreiding van de tariefafbraak binnen de Euromarkt tot bijna alle derde lan den. De K.A.B. heeft tegen deze voorstellen bezwaar omdat zij het ge meenschapskarakter van de E-E.G. dreigen te ondergraven en de positie van de E.E.G. tijdens de komende onderhandelingen over een algemene wereldwijde tariefsverlaging in ern stige mate verzwakt. Regeringsprogram overladen De KAB-voorzitter toonde zich be vreesd over het volgens hem over laden programma van de regering. De regering, zo zei hij, wil te veel op te korte termijn verwerkelijken. Alhoewel op het loonfront goede re sultaten zijn bereikt duurt de kri tieke toestand volgens de heer Mid delhuis nog steeds voort. Wanneer straks in de economisch zwakkere bedrijfstakken slechts een geringe loonsverhoging gerealiseerd zou kun nen worden, dan vindt dit naar zijn mening vooral zijn oorzaak in het feit, dat een flink deel van de aan wezige economische mogelijkheden gereserveerd moet worden voor de andere plannen van de regering. Intussen, aldus de heer Middelhuis, is wel gebleken, dat het met de vrijere loonvorming zeer wel moge lijk is om van de economische moge lijkheden in de bedrijfstakken een gedeelte voor de werknemers te ver krijgen. Loonpolitiek. Over deze vrijere loonpolitiek zei hij voorts, dat zeker nog niet is be reikt wat men zich ten doel stelde. Onder gedifferentieerde loonpoli tiek verstaat de K.A.B. een loonpoli tiek, waarbij naast zekere verschil len ook de coördinatie in goed over leg tot stand zou komen. Niet al leen dient volgens hem gewaakt te worden voor te hoge lonen, maar ook voor te lage lonen. Deze politiek vergt naar zijn mening van de orga nisaties in de bedrijfstakken en van de centrale organisaties een grotere verantwoordelijkheid, maar dit houdt dan ook in dat hun een grotere vrij heid moet worden gelaten. Deze grotere vrijheid is volgens de heer Middelhuis nog maar ten dele gegeven. Zolang men gebon den blijft aan voorgeschreven be rekeningstechnieken, zal er van werkelijk grotere vrijheid en van de daarmee gepaard gaande ver schuivingen van verantwoorde lijkheid nog geen sprake zijn. Overgangsfase. De heer Middelhuis zag het huidi ge systeem dan ook slechts als een overgangsfase naar meer vrijheid. Als. zodanig is de K.A.B. bereid zich naar dit systeem te gedragen, maar zo zei de heer Middelhuis, geleide lijk aan zal toch de gelegenheid ge boden moeten worden een beleid te voeren in een systeem dat slechts een globaal ingrijpen door de over heid toelaat en minder strakke nor men kent.. Daarbij dient naar zijn mening het streven erop gericht te zijn overeenstemming tussen par tijen zoveel mogelijk beslissend te laten zijn. Alleen als het algemeen belang zich tegen bepaalde loonvoor- stellen verzet mag worden ingegre pen, zo zei de heer Middelhuis. Houding N.V.V. Over de houding van het N.V.V. ten opzichte van het huidige loon- beleid zei de heer Middelhuis dat het N.V.V. zich in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid van de rest van de stichting heeft afgezon derd en zich niet wil neerleggen bij het besluit van de regering, De K.A.B., aldus de heer Middelhuis, is van oordeel dat dit regeringsbe sluit niet zoveel afwijkt van een compromis, dat in de voorbereiden de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid bijna was bereikt. De K.A.B. betreurt de houding van het N.V.V om twee redenen, zo zeide de heer Middelhuis voorts. Ten eerste omdat het eensgezinde stand punt van de drie vakcentralen, dat ondanks de bekende tegenstelling inzake het systeem van loonvorming toch getoond werd ten tijde van de behandeling van de sociaal economi sche nota van de regering, enigszins verloren is gegaan en voorts omdat de K.A.B. meent een beslissing van de regering geëerbiedigd dient te worden ook als men het daarmee niet volledig eens is. Meedoen bete kent volgens de heer Middelhuis niet dat men de vakbeweging verant woordelijk kan stellen voor een re geringsbeleid. Maar als men mee doet dan moet men naar zijn me ning ook dezelfde spelregels han teren als de overige partijen. Ontwikkeling E.E.G. Uitvoerig besprak de heer Middel huis vervolgens de ontwikkelingen, die zich thans binnen Europa vol trekken. De ont vikke'inc van de E.E.G. wordt door de K.A.B. gespan nen gevolgd, zo zei hij- Het gaat om de plaats van Europa in het wereld gebeuren en de plaats van Neder- Dubbele integratie. Hoezeer, aldus de heer Middelhuis, de K.A.B. ook voorstander is van een grote Europese markt, het gaat haar beslist niet alleen om deze grotere markt. De integratie der markten dient wezenlijk verbonden te zijn met een integratie van het sociaal- economisch beleid. De conceptie- E.E.G. heeft de K.A.B. alleen aan vaard, omdat hierdoor tevens het kader werd geschapen voor een doeltreffende gemeenschappelijk op treden op belangrijke onderdelen van het economisch en sociaal beleid. Tenslotte sprak de heer Middelhuis nog over de verdere ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie, waarbij hij er zijn teleurstelling over uitsprak dat van enige voortgang niet gesproken kan worden. De vraag begint zich op te dringen, zo zei hij of het niet mo gelijk is om daar waar men beslist niet bereid is aan de factor arbeid de medezeggenschap te geven die aan de wet op de PBO ten grondslag ligt, een reëel alternatief tegenover te stellen. De heer Middelhuis acht het ver antwoord dat in die gevallen waar een minderheid de vrijwillige tot standkoming van een PBO-orgaan verhindert, de wetgever een derge lijke totstandkoming ter hand moet Monopolie-positie. Opvallend noemde de heer Mid delhuis, dat men met name uit krin gen van werkgevers en hoogleraren de laatste tijd bij herhaling pleit voor toelating van kleine categorale groepen in allerlei organen. ,De KAB, aldus de heer Middelhuis kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de activiteit, die in in vloedrijke kringen wordt ontplooid ten gunste van het hoger leidingge vend personeel mede een uiting is van een streven dat er op gericht is de in vloed van de drie vakcentralen terug te dringen. Men spreekt de laatste jaTen, al dus de K.A.B.-voorzitter erg veel over de monopolie-positie van die centralen. In de moeilijke eerste na oorlogse jaren werd dat geluid nim mer gehoord. Integendeel, men prees allerwege de invloed die de vakcen tralen ontwikkelden om de arbeids- rust en de arbeidsvrede in 's lands belang te verzekeren. Nu ons land echter weer in be tere doen is gekomen, schijnt dit weer anders te worden. Nu spre ken sommigen over de vakcentra len als over onderdrukkers van minderheden. Niemand en niets wordt echter onderdrukt, zo zei de heer Middelhuis. Wie niet bij een vakcentrale aan gesloten wenst te zijn moet dat zelf weten, zo zei de heer Middelhuis. Maar met kracht zal de vakbeweging zich er tegen verzetten dat de moei zaam en na lange jaren van strijd verkregen positie van de werknemers zou worden aangetast. Op initiatief van Yoka Berretty hebben tientallen Nederlandse artiesten zich beschikbaar gesteld voor een voorstelling in het Concertgebouw te Amsterdam ten behoeve van de V.P.R.O.-actle „Redt een kind". De Y.P.R.O.-T. V. heeft gisteravond een gedeelte van dit programma uitgezonden. Foto: een dwaze ontmoeting tus sen Karin en Johnny Kraaykamp; v.l.n.r.: Peter Kellenbach, Johnny Kraaykamp, Karei Prior, Karin Kraay- karop en Wim lbo. Ruwvoerprijs moet dalen 1959 was gunstig voor BLOEMBOLLENCULTUUR, maar: Goede bollenoogst stijging van export De bollenoogst van dit jaar is be hoorlijk geweest. Er is sprake van een sterke vooruitgang van de ex port, zowel in kilogrammen als in geldswaarde. En aan de goede zijde van de balans van 1959 staat ook de liberalisatie van de invoer in Enge land. Dit heeft de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, op de vanochtend te Haarlem gehou den vergadering medegedeeld. Voorts merkte hij op, dat de ont wikkeling van een vrije handelsver keer met het Verenigd Koninkrijk, waarop reeds zolang was gehoopt en welke deur toch nog onverwacht voor allen werd opengesteld, vooral be tekenis heeft voor de perspectieven, die daardoor aan de ontplooiing van het bloembollenvak worden gebo den. Ongunstige invloeden „Tegenover dit alles staat aan de ongunstige zijde van de balans een jaar, waarin net vak met veel ziek ten en plagen in de bloembollen te kampen nau en waarin een, ondanks de goede oogst, nog onvoldoende pro duktie op de gestegen en nog stij gende vraag ten acnter bleef. Hoe wei dit laatste in het binnenland tot hoge prijzen aanleiding gaf en dit voor de kwekerij tot gunstige be- drjjisuitkomsten leidde, veroorzaak te dit moeilijkheden voor de export en werden de resultaten van de han del daardoor minder gunstig be- invloed", aldus de voorzitter. „Toch kan dit achterblijven op de produktie op de vraag in redelijkheid aan niemand worden verweten. Toen in 1957 het begin van wat men thans recessie pleegt te noemen, zich af tekende en in 1958 deze zich overal deed gevoelen, was het niet te voor zien dat het verloop van deze recessie zo mild zou zijn en in tijdsduur zo beperkt. Terwijl nog minder kon worden voorzien dat Duitsland, thans de belangrijkste afnemer, hierdoor vrijwel onberoerd zou blijven en de ernstige betalingsbalans-moeilijkhe den van Engeland zo onverwachts en in korte tijd zouden zijn overwon nen. Het voorzichtige beleid ten aanzien van een verdere uitbreiding der pro duktie had in die jaren dan ook, oor delende vanuit de toen bekende ver wachtingsmotieven, ongetwijfeld een juiste fundering. Men hoede er zich voor, uit de toe stand van dit ogenblik te vérgaande conclusies te trekken, zowel ten aan zien van de teelbeheersing op zich zelf als ten aanzien van de productie. Spoediger dan wij wellicht ver wachten, kan het areaal weer zijn aangepast als het bollenbedrijf een goede oogst dit komende jaar zou worden gegeven. Krachten beter gebruiken De voorzitter betreurde de ver deeldheid in en de onmacht van de vereniging in het jongste verleden ten aanzien van de plannen voor een eigen gebouw en vroeg de afgevaar digden: „Zou het niet zaak zijn, dat de grote concurrentie, die de vakgeno ten elkaar op de buitenlandse markt aandoen eens zou worden verlegd van het prijzenfront naar een geheel andere en beslist beter front van het verlenen van meer service en voor lichting aan de afnemers? Naar een nog betere en aantrekkelijker „klein- verpakking", waardoor het produkt zichzelf meer en beter gaat verko pen, en uiteraard mede naar het front van de kwaliteit van wat aan de af nemers wordt geleverd?" „Is de „Travelling salesman" niet te veel alleen salesman, die het ver kopen boven alles stelt en het soms belangrijker vind dat een ander de order niet krijgt dan te verkopen uit een juist eigen kosten- en winstbe sef?", vroeg de voorzitter zich af. Is hij in zoverre ook een „travel ling" salesman, dat hij in letterlijke en figuurlijke zin te spoedig door reist en niet omkijkt naar wat spreker noemde de „nazorg" van de afnemer en van de relatie? Jhr. dr. Van Nispen tot Pannerden gelooft, dat het zeer verheugend is dat met name de Amerikaanse groep deze zaken aan de orde heeft gesteld, waarbij spreker tevens nog de aan dacht speciaal vestigde op het ver- pakkingsvraagstuk. Met de vraag: ..Moet ook dit niet eens collectief worden ranpenskt?" aldus besloot hü zijn Openingsrede. De drie Hollandse landbouworga nisaties (Christelijke boeren- en tuin- derbond Holland-Brabant, Hollandse Maatschappij van Landbouw en de Katholieke Land- en Tuinbouwbond) hebben op persconfenties meege deeld, dat door de spontane acties ten behoeve van boeren uit het oos ten en zuiden van het land, die door de droogte ernstig getroffen zijn, aan goederen, geld enz. in Noord-Holland en Zuid-Holland 800.000 bijeen is gebracht en wel 575.000 in Zuid- Holland en 225.000 in Noord-Hol land. Bij deze cijfers kan in aanmerking worden genomen dat de Zuidhol landse agrariërs dichter bij het ramp- gebied-1953 wonen, waardoor zij spontaner aan de actie hebben deel genomen dan de Noordhollandse, al dus de organisaties. De gemiddelde bijdrage van de Zuidhollandse boer is 140 (in Flak- kee 200 per boer) en van de Noord- Hollanders 100. Er is in Zuid-Hol land voor 13000 stuks vee (abortus vrij vee) logies aangeboden en in Noord-Holland voor 630 stuks. Het verblijf van het jonge vee geduren de de winter in Zuid-Holland zal een bedrag van 235.000 vergen en in Noord-Holland van 110.000. Verder is door de verschillende acties tot nu toe in Zuid-Holland 140.000 en in Noord-Holland 40.000 bijeenge bracht en de geldswaarde van het verzamelde ruwvoer kan voor Zuid- Holland gesteld worden op 200.000 en voor Noord-Holland op 75.000. Zonder de hulp van de diensten van de provinciale voedselcommis- saris en de assistentie van de mili taire transporteenheden zou deze ac tie niet zo geslaagd zijn als thans reeds het geval is, aldus de organisa ties. In Noord-Holland heeft 20 pet van de agrariërs en in Zuid-Holland 40 pet een bijdrage verleend. De drie Hollandse landbouworganisaties ver wachten, dat in de loop van de vol gende week de actie nog uitgebreid zal worden. De provinciale voedselcommissaris voor Noord-Holland, de heer A. van den Hoek, deelde mede dat Noord- Holland en Zuid-Holland weinig of niet door de droogte geleden hebben, maar gebleken is dat in Overijssel en Drente de zon het sterkst heeft gebrand. In Brabant in de schade zeer groot, door de grote oppervlak te. De boeren in die streken beschik ken, aldus de heer Van den Hoek, over veel incasso ver mogen en zijn dankbaar voor de actie uit het westen van het land. Men hoopt dat de over heid zal zorgen dat de ruwvoer-prjjs in de komende maanden niet zal stij gen, anders zullen de moeilijkheden nog worden vergroot. De N.V. Noord-Zuid-Hollandse vervoer maatschappij, die zeven pro cent van het totale busvervoer in ons land voor haar rekening neemt, zal over twee jaar beschikken over een wagenpark van 350 autobussen, welke jaarlijks 25 tot 30 miljoen kilometer zullen afleggen. Dit werd zaterdag middag medegedeeld in toespraken van. de directeur en de president-com missaris bij de officiële ingebruikne ming van een werkplaats met garage inrit, bedrijfsruimten en een cantine op het terrein der NZHVM aan de Leidsevaart te Haarlem. Hiermede werd de tweede van een in drie fasen verdeelde bouw, waarvoor 3 1/4 mil joen is uitgetrokken, afgesloten. De laatste fase omvat de bouw van twee garagehallen voor 12ö autobussen. Vanmorgen vroeg is de boerderij van de heer L. v. d. Berg in Deurne totaal uitgebrand. De huisraad en landbouwinventaris gingen geheel verloren. Voorts kwamen drie koei en, een paard en 36 varkens in de vlammen om. De brand is waar schijnlijk veroorzaakt door de elek trische installatie, waarmee de stal werd verwarmd. De boerderij werd bewoond door de heer v. d. Berg, zijn vrouw en acht kinderen. Het be drijf was verzekerd. BIJ HARTVERLAMMING OVERBOORD GESLAGEN Zaterdagmorgen heeft de 52-jarige dekknecht N. van Steyn uit Brou wershaven op de boot „Zeeland", die mede de dienst ondex4xoudt op de lijn KortgeneWolphaartsdijk een hartverlamming gekregen en is circa vijf meter van de Kortgeense aan legsteiger over boord geslagen. Een andere dekknecht, die onmid- AUDIENTIE BISSCHOP VAN HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, zal morgen, dinsdag 15 dec., geen audiëntie verlenen. AANRIJDING MET MOTORFIETS Nabij de openbare lagere school te Zuuk (gemeente Epe) is gisteravond omstreeks half acht de 40-jarige T. Bosman aangereden door een motor rijder. de 20-jarige S. uit Oene (ge meente Epe). De heer Bosman werd hij deze aanrijding dodelijk gewond. De motorrijder moest met zware ver wondingen v/orden overgebracht naar 't Julianaziekenhuis in Apeldoorn. De heer Bosman laat vrouw en kind achter. dellijk in het water sprong heeft het hoofd van Van Steyn nog boven wa ter gehouden. De man bleek echter reeds te zijn overleden. „Redt een kind". Anderhalf uur zendtijd heeft de VPRO zondagavond getrokken uit do manifestatie van Nederlandse kun stenaars uit de wereld van grote en kleine k in het Amsterdamse Con certgebouw. Er waren helaas enkele plotselinge verhinderingen, maar in overgrote meerderheid waren de ar- tisten present die zich hadden ge meld. Het is een kostbare medewer king geworden ten bate van do vluchtelingenactie „Redt een kind". Alleen reeds uit sympathie met het gestelde doel zal de kijker thuis met genoegen de ruime medewerking hebben gevolgd. Vara-amusement. De Vara op zaterdagavond maakt traditie met de uitzending van twee interessante rubrieken. Het vraag- en antwoordspel „Je neemt er wat van mee" is de enige quiz die zich tot nu toe wist te handhaven en het ziet er naar uit, dat ze nog niet aan het einde is. De jongste aflevering had opnieuw verrassende elementen. Helaas konden 2 deelnemers de vol gende ronde niet bereiken; er wer den geschenken overhandigd en de quizende mijnwerker had een grote Limburgse vla meegebracht. Met duizend harde Nederlandse guldens is naar België teruggekeerd de Vlaamse leraar M. Fuchs die al het gevraagde over Charlie Chapln heeft geweten. Theo Eerdmans had als ge woonlijk instructieve praatjes met de deelnemers. De drie gebroeders Lutz op hun „publieke tribune" heb ben ook deze keer de nodige kolder weggegeven. Het was amusant en de „aankleding" van dit nummer kan ergens op twee manieren worden op gevat. De vocale opluistering was plezierig C.a.o. textielindustrie De onderhandelingen over de nieu we c.a.o. voor de textielindustrie zijn nagenoeg afgesloten. De vakbonden hebben gevraagd om ook de werktij den voor de ploegwerkers te verkor ten. De werkgevers waren hiertoe niet bereid, doch wilden in plaats daar van wel een financiële tegemoetko ming geven. Hiermee zijn de werkne mers, naar wij vernemen, voorwaar delijk akkoord gegaan. Zoals reeds is gemeld zal het basis-uurloon voor de textielarbeiders met 11 cent worden verhoogd. Men hoopt, dat dit ver hoogde loon de eerste week van janu ari zal worden uitbetaald.-De goed keuring van het college van rijksbe- middelaars wordt op vrij korte ter mijn verwacht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3