Waarom het Karosi L.T.B. PLUIMVEE-DAG - Alkmaar Onrustig Kongo visie op televisie ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ZOETERWOUDE Bij hei zilveren jubileum van Dokier Wybo Korimann Van de in 't zilver jubilerende dokter Wybo Kortmann te Zoeter- woude kan gezegd worden dat hij een geboren arts is, want hij stamt, in derde generatie, uit een artsen familie. Zijn grootvader was tot op hoge leeftijd arts in Leiden en zijn vader, J. B. J. Kortmann, heeft van 1903 totdat zijn zoon Wybo hem op volgde de artspraktijk in Zoeter- woude vervuld. Zyn oudste zoon werd voordien arts in Leiden. Het leven en werken van een arts is niet licht, maar een geneesheer op het platteland heeft wel een zeer zware levenstaak. De praktijk van de jubilerende dokter is wel een zeer moeilijke, want zijn patiënten wonen zowel in Stompwijk als Zoeterwoude, over twee dorpen met grote opper vlakten en verafwonende bewoners. Winter en zomer begint dan ook. reeds om zeven uur des morgens het spreekuur en het is meestal in de avond als de dokter van zijn zieken bezoek terugkeert. Zijn korte nacht rust schiet er, als hij voor noodge vallen of geboorten geroepen wordt, dikwijls geheel of gedeeltelijk bij in en ook op de zondagen is deze dok ter nooit vrij. In de gesprekken over de dokter wordt vaak de vraag gesteld, hoe het mogelijk is zo'n bijna bovenmense lijke taak te vervullen. Meestal wordt dan de verklaring gegeven, dat de kalme en de rustige natuur van dokter Kortmann dit mogelijk maakt. Dokter Kortmann is inder daad zeer beheerst, maar deze kalm te gaat gepaard aan een groot besef van de verantwoordelijkheid van de medicus, hetgeen zijn taakvervulling dan ook niet gemakkelijk maakt. Zo leeft deze huisdokter uitslui tend voor zijn practijk en zijn gezin. Na vaak de dag lang, langs de ziek bedden te zijn gegaan, houdt hij zich met zijn kinderen bezig, om dan weer te gaan werken aan de recep tenlij st, na te denken over de lopen de ziektegevallen en af te wachten wat de nacht weer brengen zal. Het is slechts weinigen bekend, dat de dokter in de eerste jaren van zijn praktijk, voor enige afleiding, lid was van een kleine sociëteit; één avond per week in de late avond. Toen hij echter vandaar, in Leiden, telefo nisch werd weggeroepen, kwam zijn plichtsgevoel in het gedrang en ont zegde hij zich voorgoed deze enige liefhebberij. Deelname aan maat schappelijk werk moest zich ook weer bepalen tot de instellingen, die direct verband hielden met zijn ambt n.l. het Wit Gele Kruis, als medisch adviseur, en de EHBO als medisch instructeur. Ook dat kon niet, want als de dokter zich een enkele maal veroorloofde een bijeen komst bij te wonen, werd hy bijna altyd weggeroepen. Maar om zich volkomen op de hoogte te houden van de vorderin gen op het gebied van de medische wetenschappen werd, hoe dan ook, hetzij door assistentie of nog langere dagindeling, steeds tijd ge vonden om alle medische congressen LEIDERDORP Kontdktavond BB Gisteravond vond in het Dorpshuis een bijeen komst plaats van de leden van de BB en het brandweercorps. Aan wezig waren burgemeester Van Die- peningen, de beide wethouders, de heren Meerburg en Kleiss, de heer A. Hos, kringhoofd van de B.B., dis trict Alphen a. d. Rijn en de heer C. Hokke, gep. gezaghebber Gouverne- ments-marine, die een lezing hield over Nieuw-Guinea. Het hoofd der B.B., de heer E. Vronenburg, her dacht in zyn openingsrede het over leden B.B.-lid, de heer A. v. d. Zwan voor wie een minuut stilte werd be tracht. Voorts deelde hij mede, dat er momenteel 15 papieren B.B.-ers waren, d.w.z. leden die nooit iets van zich laten horen en vervangen moe ten worden. Er is dit jaar zeer goed geoefend, getuige de vele vaardig heidsdiploma's, die uitgereikt zullen worden. De werkelijkheid, zo ging hij voort, moet wel degelijk onder het oog gezien worden. De B.B. is nodig om in tijd van nood het hoofd te kunnen bieden aan eventuele ge beurtenissen. Het zwaartepunt zal worden gelegd op de zelfbescher ming en daartoe zullen een 5-tal voorlichtingsfilms vertoond worden om de bevolking in te lichten over een ev. atoomoorlog. Vervolgens reikte burgemeester Van Diepenin- gen aan 18 leden de ster uit als on derscheidingsteken voor 5 jaar trouwe dienst. Hij zeide daarbij het zeer op prijs te stellen, dat deze mensen 5 jaar lang hun vrije tijdsbe steding in dienst van de B.B. hadden gesteld. Aan 24 B.B.-ers reikte hy het vaardigheidsdiploma uit. Hierna hield de heer Hokke een causerie over Ned. Nieuw-Guinea. Hij besprak het leven en de gewoon ten van de Papoea's, die hij een zeer intelligent volk noemde: Voorts weidde hij uit over de geschiedenis van het land, zyn voortbrengselen en cultuur. Hij verduidelijkte dit met enige zeer interessante films. Bur gemeester Van Diepeningen sprak 'n dankwoord aan het eind van de avond, die werd opgeluisterd door het orkest van de „Speelpaladijnen" uit Alphen a. d. Rijn o.l.v. Kees van den Bosch. Interkerkelijke zangavond In de Geref. Kerk aan de Hoofdstraat zal a.s. maandag 14 december een zangavond worden gehouden. Mede werking hieraan verlenen het Herv. Kerkkoor „Met Hart en Stem", het gemengd koor Excelsior, het paro chieel kerkkoor van de Meerburg- parochie en de Leiderdorpse Harmo niekapel, die de initiatiefneemster is van deze avond. Het geheel staat on der leiding van burgemeester Van Diepeningen. Aanvang 8 uur. op donderdag 17 december a.s. in «Het Wapen van Heemskerk» Breedstraat no. 33 Aanvang 10 uur precies mei beëindiging plm. 415 uur ZEER DESKUNDIGE INLEIDERS VRIJE TOEGANG met gelegenheid iot het stellen van vragen De organisatricen CENTRALE COÖPERATIE L.T.B. PLUIMVEE-COMMISSIE L.T.B. en cursussen bij te wonen. Zo hield de dokter, zijn patiënten tot heil, de snelle ontwikkeling van de genees kunde en vooral de toepassing van de pas gevonden geneesmiddelen en van de moderne preparaturen goed bij. Vooral de zuigelingen en de kleu ters hadden in de wekelijkse consul tatie zyn bijzondere zorg en het is de jubilaris een grote voldoening, dat de kindersterfte in Zoeterwoude zo laag ligt. Deze zorg gaat, vanzelf sprekend, gepaard aan een uiterst grote zorg voor de moeders vóór en bij de geboorte van de kinderen. Zijn medeleven met het leed van de zieken is, hoewel niet zozeer uit gesproken, zeer groot. Dit kwam vooral tot uiting als hij, al zo vele malen, zorgde dat een onherstelbare patiënt in het genade-oord van Lour- des, geestelijke kracht en troost ver kreeg om geduldig het lyden tot het einde toe te dragen. De belangstelling voor dit jubi- 1 leum is bij de voorbereiding reeds geapplaudiseerd werd. De bewegin- den 476 huisbezoeken gebracht. Het gebleken. Zoals reeds is vermeld gen en de reacties waren tot in de kleuterbureau noteerde met 131 wordt maandag om half tien een H. kleinste détails verzorgd. nieuw ingeschrevenen totaal 607 Mis uit dankbaarheid opgedragen. iyja jp pn ïipfdpsnrn- ingeschrevenen met 924 consulten. Er Van half drie tot half vijf is er in biemen van de jonge graaf Almaviva, eerden 380 huisbezoeken gebracht. De Vriendschap op de Mtenmg ge- die door bemiddeling van de geestige Wat het kraamcentrum betreft is de tegenheiddejubilaris geluk te wen- pi uiteindelijk zijn geliefde gang van zaken minder bevredigend L™ T"" "<ldeTe da" Ho'™ in de armen mocht sluiten als ?oor erTstl6. 8ebrek aa? Pa"oneel turn uitgesteld. zjjn bnjid_ was het publiek zeer vol. kan en kon in een groot aantal ge- DOS kaartclub Hedenavond om daan over deze culturele hoogstaande vallen met voo^ hulp gezorgd wor- 8 uur krijgt u de laatste kans van avond. den! De gehouden moedercursus fa dit iaar om één van dp snhittprpndp een grOOt SUCCes geworden Ruim 40 om een van ae sen merende In de uitverkochte zaal waren - 6 pryzen in de wacht te slepen en fevens enige eerwaarde zusters Do- het jeugdwerk te steunen*^,>aTlp(t^n van dp Middeibare Benoemd. Tot hoofd (Advertentie» KATWIJK NOZEMS VOOR DE RECHTER In de uitverkochte zaal waren dames namen aan de cursus deel. j tevens enige eerwaarde zusters Do- darn-door het jeugdwerk te steunen! minicane?s|n van de Middelbare Benoemd. Tot hoofd van de r. k. Begin januari is de eerste kruisjas- Meisjèsschool van Huize „Bijdorp" te i^gere school (Bethanie-school) in TJüt "16UW/ JaSK ?G i G Voorschoten met een dertigtal leer- 18 fï* infiaS§ w 3"ï £2ïïS isal.nog nader bekend ge" lingen aanwezig. Deze avond werd I960 benoemd de heer W. v. d. Waard maakt worden. georganiseerd door 't Nut, afdeling mt Breda- ir/\/>nn/vf/\Tmt Voorschoten. De Zonnebloem. De Zonnebloem - VOORSCHOTEN Sint Nicolaasactie is n Voorschoten JAAROVERZICHT een groot succes geworden. Het Zon- MARIONETTEN SPEELDEN IN i(WIT GELE KRUIS" nebloemcomité heeft 105 mensen be- CULTUREEL CENTRUM reid gevonden aan een, voor hen on- Bert Brugmans' Marionettentheater ,Hat wit ,Gele Kruis he.eit °™r bet bekende zieke, met Sint Nicolaas een voerde in het Cultureel Centrum af?el°pen jaar geen grote gebeurte- pakje te sturen. De medewerkers wa- te Voorschoten de komische opera nissen te vernielden maar toch nog ren niet in staat alle parochianen te Hp Rarhipr van «^pviiia" nn wel enkele bijzonderheden. Het aan- bezoeken. Het Zonnebloem-comite Geboeid volede het publiek de tal leden is eeste-en van 764 (683 ge- werkt door en rekent ook in de toe- gracfeozc bewegingen van ™nen en 81 zelfstandigen) tot 818 komst op aller steun, de poppen. Het zeer levendige spel is gezinnen en 77 zelfstandigen mogelijk door een geheel nieuw be- toename van leden is in verhou- weeinessvsteem waarbii de zi dmS van de bevolkingstoename te ge- „draadpoppen" niet meer gebruikt ring. Daarom worden voorbereidin- worden &en ^troffen voor een grote leden- Fr w'a? pvpnppnc bijzondere mrc werfactie, te houden in het begin van Dinsdag a.s. 15 dec. zal voor de besteed aan de muziek die op de «e- komende jaa Wat de wijkverpleging Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- luTdsband^as roeromen betreft blijft het bestuur attent op de venhage worden behandeld de straf- De erote culturele waarde van de toename van het werk van de wijk- zaak tegen de 4 Wassenaarse jonge- onera-voorstellineen door dit theater zuster om zo nodig tot aanstelling lui, die op zaterdagavond 31 oktober uUgevoerd dgat men Tot in de van een tweede kracht ovei te gaan. j.I in de Voorstraat te Katwijk een kleinste plaatsen genieten kan van De kleuter- en zuigelingenbureaus rel uitlokten, waarbij een pohtie- een volledige opera-voorstelling. werden druk bezocht. Het zuigelin- man zodanig werd gewond, dat hy Zó gaaf en zo humoristisch was het genbureau noteerde met 191 nieuw enigen tyd geen dienst heeft kunnen spel, dat soms, na een meesterlijk ingeschrevenen totaal 338 ingescjire- doen. De belhamels, in de leeftijd weergegeven soloparty enthousiast venen met 1725 consulten. Er wer- van 17 tot 2- jaar, bevinden zich sedert het plegen van dit misdryf in ■>^^yyyy^yv>vv->rvvvv'yvvvvvv*vvvvvvyYYYVVYVWyYYYyy)QOQQOOOOQQQODOOOCOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOCCOOOCOOOOOO^D VOOraiTeSt. Vorstschade. De onverwachts ingetreden vorst heeft nogal wat schade berokkend. Vorst komt voor tuinders altyd ongelegen. De te veld staande bloemkool, al was dat pro- dukt voor het allergrootste gedeelte geruimd, is nu zo goed als waarde loos. Sommigen hadden vlak voor de vorst optrad nog haastig gehakt, waarvoor ze dan ook een beste prijs kregen. De nog te veld staande an dijvie zal wel zo goed als verloren kunnen worden beschouwd. En daar van stond op de koude grond nog heel wat. Bridgen. In de door de bridge club „De Brug" in De Roskam ge houden onderlinge bridgedrive wer den de volgende uitslagen behaald: 1. echtpaar Duindam 134 m.p., 2. L. v. d. Plas-Jos Parlevliet 122, 3. echt paar F. v. d. Valk 121, 4. J. de Jong- D. Parlevliet 119, 5. S. Visser-Dick Parlevliet 110, 6. Jac. Pluimgraaff- H. v. d. Marei 104 7. P. v. Paridon- M. Klos 103, 8. J. v. d. Plas-P. Ra- vensbergen 93; 9. Dr. C. J. Hage-M. Hermans 88, 10. mej. R. v. d. Valk- H. de Booy 86. SASSENHEIM „Bloembollencultuur" Sassenheim vergaderde Bij de opening der vergadering van „Bloembollencultuur", gisteravond in het KSA-gebouw, sprak de voor zitter, de heer J. Heemskerk, een kort woord ter nagedachtenis van het bij een ongeval zo tragisch om het leven gekomen lid A. Homan. Voorts wijdde hy aandacht aan de „Floriade" en aan de ziektebeelden- wedstrijd van het afgelopen voorjaar. Deze wedstrijden achtte spr. voor het vak van zeer veel belang. De oogst was, gezien het droge weer, zeer goed geweest. De export was nog steeds sty gen- de, waarbij hij vooral het verlaten van de contingentering door Enge land als zeer verheugend kenmerkte. Wat dit op lange termijn zal ople veren is nu nog niet te overzien. De consequentie hiervan is, dat er nu een bloeiende handel is met goede pryzen, waarvan men zal kunnen profiteren door selecte partijen te blijven telen. Hierna deed spr. nog mededeling dat de ere-voorzitter, de heer J. Vlasveld wegens een ongeval in het ziekenhuis is opgenomen, en dus niet aanwezig kon zijn. De secretaris, de heer L. van Leeu wen deelde na voorlezing der notu len nog mede, dat de beplanting der afd. op de „Floriade" zich bevipdt tussen de Ahoyhal en de kassen. De bestuursverkiezing was een kwestie van een tel. De aftredende leden, de heren A. Bergman en N. Frijlink, werden bij acclamatie herkozen. Met het voorstel van het bestuur om in 1960, het jubileumjaar, deel te In de jaren na de laatste wereldoorlog en vooral na de totstand- koming van de UNO-organen als Unesco e.a. weet elke burger in de wereld, dat er wat gedaan moet worden om de z.g. achtergebleven gebieden en deze zijn er vele te helpen bij hun opbouw en ontwikkeling. In het opzienbarende gesprek in Londen tussen de president van de Ver. Staten en de Engelse eerste minister, heeft president Eisenhower hierover belangrijke dingen gezegd. Wij kun nen ons over deze internationale ontwikkeling verheugen. Voor de katholieke en reformatorische christenen is het brengen van hulp en ontwikkeling aan de „heidense" landen sedert de christelijke jaar telling een vanzelfsprekende zaak, een dure plicht geweest. Door de eeuwen heen hebben missionarissen grote delen van de wereld ge kerstend en daar beschaving en ontwikkeling gebracht. In het bijzon der heeft Nederland zich als missionerend land in de eerste rijen geschaard. Waarom dan het Karosi? Waarom het „Kardinaal van Rossum Instituut"? Dit instituut is in het leven geroepen om nationaal en ook Inter nationaal oplossingen te brengen in de problemen, die de huidige tijd oproept in de gebieden, waar de kerk missioneert. Het richt zich op de allereerste plaats tot de leken. En nu wordt, in het kader van de uitbreiding van het geloof in de missielanden, weliswaar in diverse vormen op het thuisfront een beroep gedaan, het Karosi echter geeft de leken een speciale opdracht. De priestermissionarissen hebben de handen vol aan hun zuiver priesterlijke taak: dopen, vormen, het geven van kathechismus- onderricht, het doen van huisbezoek, kortom: het uitgebreide arbeids veld van de priester. Doch de gedoopte en gevormde „heiden" blijft niet binnen de beschermende grenzen van de missiepost. Hij wordt opgenomen in het proces van de ontwikkeling naar de politieke, culturele en economische zelfstandigheid; een proces, dat zich aller- wege thans aan het voltrekken is. De christen moet zich ook in deze ontwikkeling zijn plaats weten te vinden; hij moet leren, hoe hij in zijn nieuwe status van gedoopte mens, ondanks de snelle ontwikkeling om zich heen, zijn binding met de Kerk kan blijven behouden. Sint Thomas zegt, dat het om goed christelijk te leven, nodig is. dat men een zekere maatschappelijke welstand heeft bereikt; men kan het ook anders zeggen: eerst brood, eerst werk, eerst scholen, klinieken en ziekenhuizen; eerst dan kan de priester zijn zending vervullen. Welnu: Karosi zendt leken uit naar de missielanden en laat inlandse leken naar Nederland komen voor studie en opleiding, opdat zij straks hun volk in christelijke zin kunnen leiden naar volledige zelfstandigheid. Deze uitzending omvat: artsen, verpleeg sters, technici, landbouwkundigen, leraren en vaklieden op elk ge bied, enz. en7. Het apostolaat van het publiciteitswezen: een Karosi-taak; het aanleren van het kunstvolle inlandse ambacht zowel als techmek- beheersing: een Karosi-taak; opvoeden in hygiëne: een Karosi- vrouwen-taak; bemiddeling by het verkrijgen van leningen voor de sociale werken in de missielanden: een Karosi-taak. Kortom: net tijdig en effectief infiltreren van de christelijke gedachte in het zich ontstuimig ontwikkelende politieke, culturele, sociale en economische leven; een niet zuiver priesterlijke taak, maar een taak van de des kundige technicus, de geschoolde metselaar en timmerman, de bestu deerde socioloog en econoom. Het Karosi wil dit massaal organiseren m de kortst mogelijke tyd. Het heeft al initiatieven ontwikkeld en in gróte verscheidenheid. Voortzetting van dit werk is mogelijk door zich persoonlijk te geven; het is ook mogelijk middels het lidmaatschap van de stichting „Vrien den van het Kardinaal van Rossum Instituut"; tenslotte kan men toetreden tot de z.g. „Karosi-groepen", welke plaatselijk werken. Karosi verdient de aandacht en belangstelling van een ieder, want: Karosi wil medehelpen de minderbedeelde volkeren bij te staan m de bestrijding van de geestelijke en lichamelijke gevolgen van honger, armoede en ziekte. B. J. HOGENBOOM, burgemeester van Ter Aar M. P. van der WEIJDEN, burgemeester van Nieuwkoop J. A. DETMERS, burgemeester van Zevenhoven E. J. M. KOLFSCHOTEN, burgemeester van Alkemade nemen aan het Bloemencorso, waren alle 66 aanwezigen het eens. ook het bierbjj aangekoppelde voorstel, de contributie met 20% te verhogen, om bij bijzondere gelegenheden als bloe mencorso extra inkomsten te krij gen, werd met algemene stemmen aanvaard. Het voorstel van de commissie van het Hlandelsreglement om de recla me-termijn voor crooussen te verlen gen tot 15 september, kon genade vinden. Na de behandeling Beschrijvings brief van de 238e alg. vergadering op a.s. maandag 14 dec. werden als af gevaardigden naar deze vergiadering benoemd, de heren J. Biemond en A. Krauel en als plaatsvervangers, J. Nieuwenhuis en W. van Vliet. Deze zullen namens de afdeling, op de alg. vergadering vragen stel len aangaande de parkeergelegen heid achter het Krelagehuis en de verhoging van 12.50 tot 17-50 voor het monstertrekken daar dit volgens sommige leden te veel was. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat in verband met het 100-jarig bestaan van „Bloembollencultuur" door het bestuur was besloten, spontaan 100 gulden te storten in het jubileum- fonds, dit vooral omdat wij aan deze vereniging bijzonder veel te danken hebben. Tot slot werden nog een drietal films vertoond o.a. „The Miracle of the Bulb" het nieuwste product van het QBC. Sassenheimse IJsclub Dinsdag avond 15 dec. a.s. houdt de Sassen heimse IJsclub haar jaarvergadering in „Het Bruine Paard". Op deze avond zal de huldiging plaats vinden van het bestuurslid, de heer J. v. d. Meer, die 25 jaar zijn beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. Geslaagd. De heer H. H. T. Zwart slaagde aan de universiteit te Leiden voor het doctoraal-examen in de geneeskunde Tafeltennis. Het eerste team van Tafeltennisclub Sassenheim had een zware wedstrijd voor de boeg te gen ATTC 3 uit Alphen aan den Rijn. Zij speelden een voortreffelijke partij en wisten het te brengen tot een ge lijk spel. Het duo ZoetBos en Zand bergen ging met een 55 gelijk spel huiswaarts. Hoogervorst liet jam mer genoeg verstek gaan bij deze voor TCS 1 zo belangrijke wedstrijd. VOORHOUT Foreholte. Het le elftal van Fo- reholte gaat om 2.30 uur een zware strijd tegemoet in Warmond tegen Warmunda, want -de gastheren zijn de laatste tijd in opmars. Foreholte 2 speelt thuis om 2.15 uur tegen 'ASC 3 en Forteholte 4 eveneens thuis te 12 uur tegen UVS 7. Het 5e elftal gaat de verre reis maken naar Langeraar om daar 12.15 uur Altior 4 te ont moeten. Op het 2e terrein 12 uur Foreholte (A)Docos (A). MEDISCHE y DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden: uitsluitend in spoedgeval len nemen waar de artsen Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek, Kortmann en Lahr. Geopend apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406. Bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Alphen aan den Rijn: dr. J. H- Veenendaal, tel. 2072. Alkemade en Leimuiden: dr. Brink horst, Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721269 en door dr. Muskens, Noord-Einde 166, Roelof arendsveen, tel. 01713—329. Bodegraven: dr. C. van Beek, tel. 2268 en zr. A. Faber, tel. 2599. Boskoop: dr. D. Flim, tel. 2038. Hazerswoude: zie Koudekerk en Leiderdorp- Katwijk a. d. Rijn: dr. E. E. v. d. Laan. Rijnsburg, tel. 017182810. Apotheek; Kerkstraat 18, teL 01718 4370. Katwijk aan Zee: dr. L. Borleffs, tel. 01718—2182. Apotheek: zie Kat wijk a. d. Rijn. Koudekerk aan de Rijn: zie Leider dorp. De Kwakel: dr. Daniëls, tel. 726. Langeraar: zie Nieuwveen. Leiderdorp: dr. M. P. Hennink, Mauritssingel 166, tel. K171033686. Wijkverpleegster: Zr Hoogvliet, Lei derdorp. Leidschendam: dr. I. H. Uhl,, Pr. Bernhardlaan 38, tel. 01761—2939. Wit-Gele Kruis: Kon. Wilhelmina- Iaan 24, tel. 1599. Ambulance tel. 2300 Nieuwkoop: dr. G- J. Bremer, tel. 01725—103. Nieuwveen: dr. A. M. van Dongen, tel. 01723—101. Noord wijk: dr. Goudriaan, tel. 017192333. Duinrandapotheek is ge opend van 1213 en van 1718 uur nam. Tel. 2484. Wit-Gele Kruis: Zr. Hooiimans. tel. 3388. Noordwijkerhout: dr. K. A. van Praag. Herenweg 17 tel. 385- Oegstgeest: dr. F. W. N. Hu gen- holtz. Wilhelm inapark 2, tel. 20390 en dr. J. B. Hu^enholtz, Oudenhof laan 20. tel. 32277. RHnsbure-: zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim: dr. J M. van Nes, Hoofdstraat 115, tel. 02532—7119- Voor zuster: zie Voorhout. Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout: dr. A. W. Bots, tel. 025327393. Zuster Knijn, Parklaan 35. tel. 02532—7534. Voorschoten: dr. H. Olthuis, Jan Willem Frisolaan 35. tel. 01717— 2527. Zuster: Gezondheidscentrum, Wiingaardenlaan 1, tel. 2177. Warmond: zie Voorhout. Wassenaar: dr. J. A. J. Paulides. Van Zuvien van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en dr. *H. D. Boer. Witten- hurgerweg 188. tel. 9124. Apotheek: Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32. tel. 2402. Woubrugge: zie Nieuwveen. Zoctermeer: dr. Suidman. tel. 3993. Zwammerdam: zie Nieuwkoop. ALKEMADE Raadsvergadering. De eerstvol gende raadsvergadering wordt ge houden op maandag 28 december a.s. Er bestaat nog steeds een betreu renswaardige toestand in het gedeelte van de provincie Kasai, waar de Loe- loea en de Baloeba elkaar bestrijden, aldus 'n communiqué van de gouver neur-generaal van Belgisch Kongo. Elke dag vallen er doden en ge wonden en. wordt er schade aange richt. Daarom is besloten, aldus het communiqué, het militaire bestuur, dat al Loeloeaburg gold, ook in te voeren voor de streken Demba, Dibaya en Kasoemba. Als de geweld daden voortduren, zal in de roerige gebieden tot ontwapening van de be volking worden overgegaan. De Belgische minister voor Kongo, de Schrijver, heeft gisteren meege deeld, dat er in januari een ronde tafelconferentie zal worden gehouden met vertegenwoordigers uit geheel Kongo. Geen „wilde jacht". Een deel van het vrijdagprogram ma van de NCRV was gewijd aan „De wilde jacht". Dat heeft zeker niet betekend, dat de kijker gans de avond in en wilde jacht werd be trokken. Binnen de termijn van an derhalf uur heeft de rustige Peter van Campen feiten en gebeurtenis sen van de laatste maand al of niet kritisch bekeken. De Amerikaanse Deen Freddy Albeck, of misschien wel de Deense Amerikaan heeft ge durende twintig minuten op zijn praatstoel gezeten en liet zowel Eddy Biedes als „Tante Agatha" in het gesprek delen. Wat nu de titel „De wilde jacht" betreft: er werd een dramatisch filmverslag gegeven van een grootscheepse jacht op wilde dieren in het Afrikaanse gebied van de Zambesi. Het was een bescheiden avond. „De Pijnbank". Interessanter was 't voorafgaande programma van de Avro. Nadat we de 34ste luipaard op schoot hadden en de stemmen van nieuwe com mentatoren hadden gehoord, werd het t.v. spel „De pijnbank" van Rod Serling vertoond. Bij die gelegen heid heeft de dramaturg Theun Lam- mertse zijn brevet van bekwaamheid als nieuw t.v. regisseur gehaald. Zijn eerste prestatie heeft hij knap ge leverd, mede dank zij de keur van geroutineerde spelers als Guus Oster, Henk Rigters en als enige vrpuw Yda Andrea. Verder noemen we Ton Lensink, de eigenlijke regisseur, die weer aan de andere kant van 't voetlicht is gaan staan. Het keihard geschreven stuk behandelt het pro bleem van een Amerikaanse Korea- strijder, die gevangen werd geno men maar verraad pleegde omdat hij "niet tegen hersenspoeling was opgewassen. Na een bewogen, dra matisch geschreven en gespeelde rechtzitting werd hij schuldig ver klaard, omdat anders de vele ande ren die niet door de knieën waren gegaan, voor niets zouden hebben geleden. De probleemstelling was menselijk, maar leidde vanwege het academisch vertrekpunt niet tot wat de kijker graag zou hebben gehoord: toch nog een verontschuldiging van wege de aanklager. De rolbezetting was afgewogen, behoudens die van Johan Kaart, minder geschikt voor het ernstige genre. Het stuk werd vooraf gegaan door zo maar een ge zellig babbelje van mevrouw Doekes- De Wilde over december. In het weekeinde. Met spanning zal men vanavond de quiz van Theo Eerdmans tegemoet zien en daarna met genoegen kijken naar de drie gebroeders Lutz in hun Hof der zotheid. Zondag brengt de VPRO een deel van de manifestatie van Nederlandse kunstenaars ten bate van de vluchtelingen-actie „Redt een kind". Men weet reeds, dat tal van belangrijke artiesten meedoen. T.v.- en radioartiesten bij „den aal". De Haagse kapelaan Th. Kloeg, onlangs door het episcopaat belast met de zielzorg onder de artiesten van de kleinkunst, heeft zijn 12]/2 jarig priesterfeest herdacht in de kring van radio- en televisie-artiesten en zoveel andêre beoefenaars van de lichte muze. Het was een echte in stuif. maar voor de jubilaris zelf was het belangrijker zijn kennismaking met zoveel artiesten, die hij tot nu toe veelal slechts bij name kende. Vergezeld van zijn 75-jarige moeder is hij in de Hilversumse feestzaal alle tafeltjes afgegaan om kennis te maken met zovelen, die men vaak door de radio hoort of op de televisie ziet In zijn gezelschap was ook zijn voorganger, pastoor H. Schouten uit Rhoon, die verschillende jaren aal moezenier van de artiesten die van het circus inbegrepen, is geweest. Dat het niet alleen de katholieken zijn, die zijn aandacht vragen, maar ook zoveel anderen, is tijdens 't feest wel gebleken. Ook de andersden kenden hebben sympathie voor deze priester, die zich alle moeiten ge troost om de artiesten met allerlei raad en daad bij te staan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8