BB-Centrum in de A-kring Leiden- Oegstgeesi officieel geopend Door Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr J. Klaasesz Ontploffing in pakhuis Centrale loon-boekhouding in Twente ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT KOOKT VEEL? Neem d»n bij rokershoest keel. een verv. Pottertjes In d onmiddellijk de In Den Haag werd Paulus afgewezen Spr. hoopte slechts, dat de geest van samenwerking en kameraadschap hier nog verder zou opbloeien, welke hem reeds gebleken was bij het ge bruikelijke koffiekwartiertje in de cantine van BB, waar de comman dant met zijn mannen tezamen is, plannen beraamt en uitlegt, waar hij ook voor de persoonlijke belangen van zijn mannen oor heeft. Dat is de goede geest van samenwerking. Als aandenken aan deze dag bood spr. vervolgens een aantal asbakjes aan voor de verschillende zalen. In de benedenzaal werd vervolgens een Cineac-film vertoond over 25 jaar wereldgebeuren en in een bonte mengeling rolden tal van gebeurte nissen op het witte doek aan het oog der belangstellende toeschouwers voorbij. Aan het slot van de bijeen komst sprak de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot een woord van dank tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, hij droeg het gebouw over aan de goede zorgen van de heer Hagedoorn en bood ten- Mr. J. Klaasesz feliciteert jhr. mr. F. slotte als aandenken een electrische II van Kinschot met de ingebruik- klok aan, die ongetwijfeld een goed name van het BB-Centrum. 1 plaatsje in het gebouw zal vinden. De ingebruikname van het eigen gebouw voor de Bescherming Bevol king in de A-Kring Leiden-Oegst- geest is voor deze organisatie, maar ook voor beide gemeenten een ver heugend feit. Reeds kort na de op richting in 1953 bleek wel zeer erg de noodzakelij kheid van een eigen home, een centrum, van waaruit de gehele BB kon worden geleid, een centrum, waar men bijeenkomsten kon houden, cursussen kon organi seren, oefeningen kon houden en waar de Georganiseerde Zelfbe scherming met de verschillende Bui tendienst-Assistenten een onderko men konden vinden. Vooral de ge meente Leiden was door het HBB, de heer S- W. Hagedoorn, meermalen lastig gevallen om een dergelijk on misbaar onderkomen te verkrijgen, maar het gebrek aan geschikte ge legenheden was oorzaak dat ver schillende jaren gewacht moest wor den totdat eindelijk het pand Mid delstegracht 91 beschikbaar kwam, een onderdeel van de oude fabrieken van Tieleman en Dros. Dit uit drie verdiepingen bestaan de pand is door de grote zelfwerk zaamheid van verschillende leden van de brandweer tot een bijzonder fraai geheel omgetoverd met een grote ruimte beneden terwijl op de twee verdiepingen verschillende gro tere en kleinere lokaliteiten zijn ge vormd, waar men al naar behoefte bijeenkomsten kan houden of cursus sen en oefeningen, terwijl daar ook een kamer is ingericht voor de coör dinator van de Georganiseerde Zelf bescherming, de heer J. P. v. d. Meulen. Na een half jaar van breken, res taureren en opknappen is het B.B.- Centrum gereed gekomen en zo" kon gistermiddag de officiële opening door de Commisaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, plaats hebben. Dit geschiedde in tegenwoordig heid van tal van genodigden, onder wie wij o.m. opmerkten de heer H. Kamerlingh Onnes, secretaris-gene raal van het Dep. van Binnenlandse Zaken, de heer J. Chr. Lussanet de la Sablonière, van dat departement en plaatsverv. HBB van de landelij ke BB-organisatie, de heren mr. L. Tielenius Kruythoff en G. K. Suer- mondt namens het Bureau Stichting Bevordering BB, de heer J. A. Legro van Binn. zakèn, afd. brandweer en districtsinspecteur van het Brand weerwezen, de heer Daniëls, geweste lijk hoofd van de BB in Zuid-Hol land, voorts verschillende wethou ders en de gemeentesecretarissen van Leiden en Oegstgeest, alsmede tal van hoofden van dienst uit beide gemeen ten. Openingswoord burgemeester Van Kinschot Toen allen in de grote zaal op de tweede verdieping hadden plaats ge nomen, nam de voorzitter van de A- Kring Leiden-Oegstgeest, burgemees ter jhr. mr. F. H- van Kinschot het woord, om een welkomstwoord uit te spreken tot de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa sesz, die zich bereid had verklaard de officiële opening te willen ver richten en verder tot alle genodig den, waarbij ook de leden van het Brandweerkorps, van wie hij met name noemde de hoofdbrandmees ters J. van den Broek, J. van der Kraan en W. van Treuren, benevens mevr. van Wij land, die allen tezamen zich buitengewoon hebben ingespan nen om dit gebouw in de staat te brengen, waarin men het thans kon zien. Spr. wierp vervolgens een terug blik op de organisatie van de BB sinds 1953, waarvan hij voor Leiden een algemeen goede bezetting mocht constateren, al was het dan nog geen honderd procent, en hij herinnerde er aan, dat het al die jaren moeilijk was geweest een centrum voor de BB te vinden, dat opleiding, oefening en binding aan de leden van de orga nisatie kon verschaffen. Eindelijk was men hier in een deel van de ge bouwen van T. en D. geslaagd, mede dank zij een crediet van de gemeente Leiden en Oegstgeest. Spr. bracht verder hulde en dank aan de brand weercommandant, de heer Hage doorn en zijn personeel, die maanden lang dag in dag uit in de weer zijn geweest om uit de ruïnes van dit ge bouw een geheel op te trekken, dat er ongetwijfeld wezen mag. De burgemeester verheugde er zich over, dat het gebouw bijtijds gereed is gekomen, nu aanstonds de nood- wachtplicht ook voor Leiden werke lijkheid gaat worden en hij hoopte, dat het gebouw zou beantwoorden aan het doel, dat men zich hierbij gesteld heeft. Officiële opening door mr. J. Klaasesz De Commissaris der Koningin be gon met er op te wijzen, dat er mis schien wel eens twijfel bestaat over de sterkte van het Ned. volk, of dit het organiseren is dan wel het im proviseren. Wij organiseren heel graag, zei spr. en in dit verband wees hij op de brand van de Leidse stu dentensociëteit. Wanneer er enige maanden geleden plannen zouden hebben bestaan om tot een inwen dige reorganisatie van het nu afge brande Minerva te komen, dan zou den daar ellenlange vergaderingen, studiecommissies, enz. aan te pas zijn gekomen. Nu was er de ochtend na de brand reeds een zeker plan, vol doende om binnen korte tijd het ge bouw als 'n Phoenix dat woord wilde spr. liever niet gebruiken, om niet in conflict te komen met Delft te doen herrijzen. Het was heel moeilijk voor het HBB voldoende stuwing te hebben om de noodwachters de oefenavon den te doen bezoeken zonder een ge schikte gelegenheid daarvoor, maar dat het werk toch wel heel nodig is, bleek deze week toen de gashouder van Leerdam de lucht invloog. En kele minuten later was de gehele BB aanwezig om 24 uur lang het zware werk te doen, dat hier ge vraagd werd. Dat bewijst, dat wij kunnen improviseren. Wanneer straks de A-B-C-dienst wordt uitgebouwd is een pied a terre wel zeer noodza kelijk en dat zal men in dit centrum pngetwijfeld vinden. Spr. wees er vervolgens op hoe ve len met allerlei uitvluchten trachtten aan de oefenavonden te ontkomen en daarbij is spr. gebleken, dat de Ne derlanders toch altijd bijzonder aard werken, maardaar is Nederland tenslotte toch groot door geworden, voegde spr. er schalks aan toe. De noodzakelijkheid om te blijven werken voor de BB lichtte spr. nog eens nader toe aan de hand van de oefening „Sneeuwuü", die het beste bewijs was, dat er hier en daar nog wel wat hapert, waarna hij besloot met de wens, dat het gebouw lang zijn taak zal mogen blijven vervul len. Met de overhandiging van een her denkingstegel, welke in het gebouw zal worden aangebracht, verklaarde spr. tenslotte het BB-centrum offi cieel geopend. Dankwoord van het HBB, de heer S. W- Hagedoorn De heer Hagedoorn sprak vervol gens woorden van dank tot al dege nen, die de opening van dit centrrm hebben mogelijk gemaakt: aan mr. Klaasesz voor de officiële opening, aan de gemeenten Leiden en Oegst geest voor de verstrekte middelen, aan het personeel van de brandweer voor alle arbeid in de afgelopen zes maanden. Het CBB is er nu, aldus de heer Hagedoorn, waarbij hij ook de hoop uitsprak, dat de levende mens in dit oude gebouw zijn ziel zal leg gen door het te maken tot een bin dingscentrum voor de gehele BB. Maar al .verken alle BB'ers daaraan mee, zonder de hulp van de bevol king zelf kan men toch ook weer niet en daarom vroeg hij nogmaals aller medewerking voor de noodza kelijke bedrijfszelfbescherming en de individuele zelfbescherming. De en keling vermag tegen het brute ge weld weinig of niets, alleen door sa menbundeling van krachten kan men het gewenste resultaat bereiken en hij hoopte, dat men daarbij moge volhouden, want volhouden is de kunst. Tijdens zijn toesppraak bood de heer Hagedoorn aan de coördinator van de Georganiseerde Zelfbescher ming, de heer v. d. Meulen, die zijn kantoor in dit centrum gekregen heeft, een fraai koperen bel aan, waarmee hij zijn mannen, cursisten of oefenenden te allen tijde kan waarschuwen, dat het tijd is om aan andere dingen te gaan denken, ter wijl hij aan het slot aan mr. Klaa sesz en enkele andere genodigden het eerste nummer overhandigde van „De Kringmelder", het orgaan van de A-Kring Leiden-Oegstgeest. Namens de Buitendienst-assisten ten in de BB sprak vervolgens de heer P. Erades een kort woord om een voorzittershamer aan te bieden, welke door het personeel was ge draaid uit een stuk van een oude grenen balk van het gebouw. De heer Hagedoorn aanvaardde deze hamer als aandenken aan het oude gebouw van T. en D. Toespraak mr. L. Tielenius Kruythoff De voorzitter van het Bureau Stich ting Bevordering BB herinnerde hier na aan de 7-jarige samenwerking met de A-Kring Leiden-Oegstgeest en wees er op, dat deze kring altijd een voorbeeld is geweest van een gezon- de BB-organisatie. De BB-Leiden heeft daarom eigenlijk een dergelijk centrum niet nodig, want de goede geest is er al, maar de BB-Leiden is Bijzondere Noden. Rechts yan het altaar. daar was de ingang naar een keuken. De wierook was niet in staat de geur van bradend vlees te doen verdwijnen... zie pag. 12. (Advertentie) Aan de Pauluskerk te Rotterdam is gisteren een Paulusbeeld van de kunstenaar J. Vlasbom geplaatst. Het beeld is 1.70 mtr. hoog, is „gegoten" van wit beton en heeft een gewicht van 1800 kg. Een dode en een gewonde Gisteravond heeft zich in een oud pakhuis in de Nijmeegse binnenstad een gasontploffing voorgedaan, dié aan een persoon het leven heeft ge kost, terwijl een tweede werd ge wond. Het pakhuis was in gebruik bij de gebroeders Jansen, expediteurs te f „„1, Nijmegen. De gebroeders waren in het af ontnlnffir, J oorzaak Dakhuis aan het werk. toen de ev- van de ontploffing. (Advertentie) >ers mei loeiende tassen pakhuis aan het werk, toen de ex plosie zich voordeed. De omwonenden slaagden er samen met de politie in, een van de broers, ZIEKENFONDSPREMIE: 4,8 PCT. J. A. Jansen, 33 jaar en vader van t-, ^ie kinderen, uit de puinhopen te De minister van Sociale Zaken en dustriele zijde mede. Per week zul- bevrijden. Een van zijn bovenbenen Volksgezondheid heeft de hoogte van LOpcl 5 IIIGl len ongeveer 15.000 loonzakje moeten was gebroken, hij had inwendige de premie voor de verplichte zieken- worden gevuld, waar per jaar circa zware kneuzingen opgelopen en zijn fondsverzekering voor 1960 bepaald zestig miljoen gulden m gestopt zal gelaat was geblakerd. Hij werd over- op 4.8 pet. van het loon in de zin van moeten worden. gebracht naar het Canisiusziekenhuis. de ziektewet. Door deze centralisatie zullen vele De brandweer en de politie slaag- Veertig textielbedrijven in Twente kosten bespaard worden, terwijl het den er later in ook de tweede broer, Deze beslissing ia genomen met en de Gelderse Achterhoek gaan hun vrugekomen administratieve perso- de 46-jarige J. Jansen, vader van in achtneming van de uitkomsten loonadministratie centraliseren. Op reel in de fabrieken, die met perso- twee kinderen, uit de kelder op te van het overleg tussen de minister 1 januari zal een centrale loonbereke- neerstekort te kampen hebben, ge- halen, en de organisaties van de medewer- ningsmachinerie, die voorlopig in een plaatst kan worden. kers van de ziekenfondsen. Dienten- flatgebouw m de binnenstad van En- De nieuwe instelling zal „Centrale Het bleek, dat bij de ontploffing gevolge kon de premie iets lager schede staat opgesteld, voor deze Administratie Textiel" (CAT) wor- in de pakhuizen de twee verdiepiu- worden gesteld dan door de zieken- ïndustneen gezamenlijk in gebruik den genoemd en binnenkort in het gen waren doorgeslagen. J. Jansen fondsraad en SER was geadviseerd, genomen worden. Er zal voor 25.000 nieuwe gebouw van het Sociaal Fonds was bezig met het doorsmeren van aldus het ministerie personen, die bij deze fabrieken wer- Textiel Industrie worden gevestigd, een personenauto. Deze auto zakte Bij zijn beslissing heeft de minis- -a - - 1 Gezien de grote sommen, die vrij- door de vloer, kwam in de keider ter zich mede laten leiden door de wel iedere dag van de bank zullen terecht en kantelde, J. Jansen kwam overweging, dat hij nog wachtende moeten worden gehaald, zullen lopers onder de auto te liggen. Toen men is een advies van de SER inzake de P? textielindustrie is de eerste be- worden voorzien van tassen, die een hem vond leefde hij nog. meest gewenste omvang van de re- dryfstak in ons land, die dit systeem loeiend geluid geven, zodra een an- scrve van het vereveningsfonds. Bii toepast. Men heeft er grote verwach- der zich daarvan poogt meester te Hij werd onmiddellijk overgebracht een premiepercentage van 4 8 zal de tingen van, aldus deelt men van in- maken. naar het St. Radboud-ziekenhuis te reserve toch naar verwachting in I960 nog met een betrekkelijk gering bedrag toenemen. Prins Bernhard sloeg zelf alarm De komst van Z.K.H. prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Land macht gistermorgen te 04.00 uur in de Oranjekazerne te Schaarsbergen, betekende het begin voor een grote legeroefening, waarvoor de plannen tot dusverre met geheimzinnigheid waren omgeven. De dienstdoend officier van piket in dè Oranjekazerne serg.-maj. W. J. van Kan, werd door de prins gewekt om de alarmoefening te laten beginnen. Het commando van de oefening, die in de omgeving van Nunspeet wordt gehouden, wordt ge voerd door kolonel F. C. G. von Lindheim. Foto: Z.K.H. de prins (rechts) en enige stafofficieren op de heide Cyprus kiesi zich een president De Griekse Cyprioten zullen mor gen de eerste president van de repu bliek Cyprus kiezen. Aan de verkiezingen zullen ruim 230.000 Grieks-Cyprische mannen en vrouwen boven de 21 jaar kunnen deelnemen. Kandidaten voor het president schap zijn aartsbischop Makarios, die al 9 jaar optreedt als de religieuze en politieke leider van de Griekse Cy prioten. Makarios is 46 jaar. Zijn tegenstander is de 72-jarige John Clerides, die aangewezen is door de democratische unie van Cyprus. Makarios wordt gesteund door het grootste deel van de ex-leden van de Eoka, de verzetsorganisatie die zo lang tegen de Britten gestreden heeft, door de rechts gezinde Griekse Cypri. oten en door de christelijke organisa ties. Clerides kan rekenen op de steun van enkele linkse organisaties, waar onder de communistische partij, en van de Grieks- Cyprische burgemees ters van de grote steden. Zoals bekend, is bepaald dat de president van Cyprus een Griekse Cyprioot moet zijn en de vice-presi dent een Turkse Cyprioot.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7