LOONGRENS I 7450.- Dodelijk ongeval met busje bij Linschoten Baldakijn voor de koningin Incident in Kamer over benoeming in commissie voor sportprijsvragen Vernieuwing van luchtmacht in drie jaar vraagt enorme financiële offers BAKKERSL0NEN OMHOOG Bok brak op scheepswerf DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Spoedig weisoniwerp Van regeringswege bestaat het voor nemen om met ingang van 1 januari 1960 de loongrenzen voor de werke- loosheidwet, de ziektewet, het zieken- fondsbesluit en de validiteitswet van 6900,op 7450,te brengen. Als gevolg van deze maatregel zul len de loongrengen in deze wetten dan op dezelfde hoogte komen te liggen als die in de wetten betreffen de de algemene ouderdomsverzeke- ring en de algemene weduwen- en wezen verzekering. Te verwachten valt dat de desbe treffende wetsontwerpen binnenkort bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. De parlementaire behan deling zal uiteraard niet meer in dit jaar haar beslag kunnen krijgen, doch het ligt in de bedoeling de verhoging van de loongrens met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960 te doen plaatsvinden („Trouw"). Drie gewonden Twee bloemenkooplieden uit Utrecht, op weg van de veiling in Gouda naar huis, zijn woensdag tegen vijf uur op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht onder de gemeente Linscho ten verongelukt. Het kleine busje waarin zij reden werd bestuurd door de 44-jarige .i. Mulder. Naast hem zat de 30-jarige C. H. R. Jansen. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de wagen, die met grote snelheid reed, geslipt en op een vrachtwagen ge botst, dde op een parkeerstrook stond. De heer Jansen werd uit de auto ge slingerd en kwam onder het busje. Hij was vrijwel op slag dood. De be stuurder kon slechts met moeite uit de wrakstukken worden bevrijd. Hij heeft zware inwendige kneuzingen en een shock opgelopen en werd in het R.K. ziekenhuis te Woerden opgeno men. De twee inzittenden van de ge parkeerde vrachtwagen liepen een lichte hersenschudding op door de (Advertentie» botsing. Geschenk van haar officieren De officieren van de zee-, land- en luchtmacht willen, zoals gemeld, aan H.M. de Koningin een baldakijn aanbieden, dat zij kan gebruiken bij allerlei, ook niet-militaire plechtig heden. H. M. de Koningin heeft een keus gemaakt uit vier ontwerpen. De baldakijn, die zij koos, zal wor den gemonteerd op een aanhangwa gen, die door een legertruck naar de plaats van de plechtigheid wordt ge bracht. Het koninklijke podium, dat ruime statige trappen heeft en wordt ge maakt van blank essenhout, wordt bedekt met een handgeknoopt De- ven t er-t ap ij t, waarin de emblemen van land-, zee- en luchtmacht. In de vloer van het podium zijn acht verwarmingselementen aange bracht, die door het tapijt heen voor een voetverwarming van 60 graden fahrenheit zorgen. De Koningin heeft uitdrukkelijk gewenst, dat het po dium geen hemel heeft, want zij wil niet beschut staan als men voor haar in regen en wind defiléert. De wielen worden onder de aan hanger weggehaald en in de plaats daarvan komen stempels als het podium in gebruik is. Er is eengeluidsinstallatie aange bracht met grote draagwijdte. Op het podium zullen twaalf stoelen, waar van zes met verhoogde rug, van teak hout komen te staan. De achtergrond van het baldakijn wordt uit een licht weefsel vervaardigd. H. M. prinses Wilhelmina beschikte voor de oorlog over een baldakijn dat haar door de officieren van de krijgsmacht in 1890 was aangeboden. Het baldakijn werd in 1938 voor het laatst gebruikt. Het ging in de oor logstijd verloren. Bij plechtigheden na de oorlog improviseerde men een podium voor H. M. de Koningin. Do officieren besloten daarom de tradi tie te herstellen en haar een balda kijn aan te bieden. Men hoopt dat dit zal kunnen ge beuren voor mei van het komende jaar, als het derde lustrum van de bevrijding zal worden gevierd. (Advertentie) AMSTERDAM SCHAFT 29 HULP- SCHOLEN AAN. Ter tijdelijke voorziening in de behoefte aan schoolruimte voor het openbaar en bijzonder onderwijs, met name in de nieuwe tuinsteden, heeft de gemeenteraad van Amster dam besloten tot het aanschaffen van 29 hulpschoolgebouwen. Voor deze bouw stelde de raad een krediet van L ƒ3.184.000.— beschikbaar. Marde OOODer OOK Kol. Fens in Tweede Kamer WERKGEVERS TEGEN VRIJE 5e MEI voor het personeel Tot na middernacht is de Tweede grote bezorgdheid. Men staat immers voor de taak al de vliegtuigen te vervangen en geleide wapenen in te voeren. De financiële gevolgen zijn niet te overzien. In 1963 moet de uitrusting al ge- Tn Ha qtiiohtintr van Ha ArhAid hfth- Kamer gisteren aan het woord ge- reed zijn, aldus de overste. Ook het ben de a&evaafdladèn de^ werkee wcest' Er werd kriUek geuit op Ter" Personeel van de Kon. Luchtmacht vlLrEanSfe er belwaarVeen K schillende defensie-zaken. Van vele zal een harde dobber krijgen. Men maakt, het bedrijfsleven te adderen kante" d.™nA Zal "T Tten gaan vervanging op de bevrijdingsdag het personeel beslissing van minster Visser van straaljagers en Dakota s. De in de particuliere bedrijven de gehele ",Iak« de keuze van het nieuwe vernieuwing had volgens overste dag vrijaf te geven, meldt de „Tel". straaljagerstype. Fens beter over een langere periode Het derde lustrum van de bevrij- De heer A- B- Roosjen (AR) zei bijvoorbeeld 8 jaar uitgespreid kun- ding zal krachtens besluit van het ka- onder meer over het touwtrekken nen worden. Hij maakt zich ook be- binet op grootse wijze gevierd wor- om het nieuwe straaljagerstype: zorgd over de taak van onder-min. den. De overheidsdienaren zullen »Twee honden vechten om een been, daarom op 5 mei wèl een vrije dag de derde loopt er ras mee heen", krijgen. Hij doelde op de „Thunderchief", In de kringen van de werkgevers- terwijl de keuze zich tot nu beperkte afzonderlijke staatssecretaris voor organisaties blijft men van oordeel, tot de „Starfighter" en „Mirage", luchtmachtszaken zeer nodg. dat de 5e mei, mede door de viering Hij drong aan op een spoedig besluit, van Koninginnedag op 30 april, niet voldoende leeft in het Nederlandse Lt.-kol. b. d. J. Calmeyer als staatssecretaris, die aan de land- en luchtmachtszaken zijn handen te vol heeft. Hij acht een Spr. was het niet eens geweest met p ,ttVPv de samenvoeging van de departe- moritpn van Onrlncf ati "IWarinA Vat- volk. Bovendien wordt in delen van vroeg de minister: „Hoever is het wonderd^hi^over het^eit!*daiTde het land, die eerder dan het westen overleg over de keuze van de straal- heer Catafeyer dfe febniari van door de geallieerden bevrijd zijn, op jager nu gevorderd?" .me. m ïeoruan van In de Tweede Kamer heeft zich gistermiddag bij de regeling der werk zaamheden een incident voorgedaan waarin vooral de fractieleider van de P. v. d. A., mr. Burger, zich zeer heeft opgewonden. Voorzitter Kortenhorst had name lijk de benoeming bekend gemaakt van een bijzondere commissie voor de wetsgontwerpen inzake de wijzi ging van de loterijwet en die van de belasting op sportprijsvragen. In deze commisie waren door de heer Kortenhorst de socialisten Scheps, Peschar en Den Tempel be- Mr. Burger was het hiermede niet eens. In het seniorenconvent dat de voorzitter meestal over de benoe ming der commissie adviseert, had hy mr. Vrolijk en de heer Kleywegt voorgedragen. Voor het ogenblik, aldus de heer Burger, zullen wij nog met het be leid van de voorzitter genoegen ne men, maar er komt een dag, dat wij niet meer met dat beleid zullen kun- De heer Kortenhorst liet hierna goed uitkomen dat de benoeming van bijzondere commissie het goed recht is van de voorzitter van de Kamer. Hij had in het senioren-convent mee gedeeld dat het zijns inziens on juist zou zijn, in de bijzondere Ka mercommissie ook leden te benoemen, die in staatscommissie-Wierda al een standpunt hadden ingenomen. Omdat het hier een zaak betreft, die het volk diep beroert. De heer Burger antwoorde hier op dat hij het standpunt van de voor zitter kon begrijpen, maar dat hij niettemin van mening bleef, dat voor al in zaken waar het de beginselen betreft de fracties zelf moeten kun nen beslissen wie wel of niet in de Kamercommissies zitting zullen ne men. Prof. Oud zei, het standpunt van de heer Burger niet te kunnen begrij pen. Het seniorenconvent is geraad pleegd. Gebleken is, dat de mogelijke meerderheid van de ren het in deze zaak met de ter eens was. Ik had de indruk, Burger zich bij de zienswijze van de meerderheid had neergelegd. Mr. Burger: Dat is een schande, die indruk kunt u niet hebben." Prof. Oud: „Meneer de voorzitter, ik zeg, dat ik de indruk had Mr. Burger: „Dat is gelogen, u kimt dat niet gehad hebben." Prof. Oud: „Meneer de voorzitter, ik zeg dat ik de indruk had dat mr. Burger zich bij het standpunt van de meerderheid zou hebben neergelegd. De heer Burger had immers van zijn recht als Kamerlid gebruik kun nen maken om een voorstel in te die nen, waarin een uitspraak van de Ka mer wordt gevraagd. Mr. Burger: „Ik wil niet overrom peld worden." Prof. Oud: „Meneer de voorzitter, de heer Burger is niet overrom peld." Prof. Romme zei, „dat hij niet overrompeld en niet verrast was door de benoeming van de commissie. In het seniorenconvent had het oordeel van de heer Burger niet zo zwaar gewogen als dat van de andere senioren. Ik begrijp niet waarom hier een debat wordt gevoerd over een zaak, die een recht is van de voorzitter. De lonen van het bakkerijperso- neel zullen met minimaal 2,en maximaal 4,per week worden verhoogd, wanneer de rijksbemidde laars akkoord gaan met de overeen komst, die de organisaties van werk nemers en werkgevers in het bak kersbedrijf gisteren hebben gesloten. Per bedrijf kan worden vastgesteld of men het minimum dan wel het maximum wil betalen, of een bedrag dat daartussen zweeft. De eerste loonweek van december zal, zo is afgesproken, gelden als da tum van ingang van het nieuwe col lectieve contract. Ook een toeslag van 6%, die voorheen vrijblijvend was, is nu verplicht gesteld en deze wordt opgenomen in de nieuwe lonen even als de huurbijslag van 1957. De vakbonden hebbende de werk gevers verzocht aan het administra tief personeel dezelfde verhoging te geven als het produktiepersoneel. Over de lonen van het winkelper soneel worden de onderhandelingen begin januari voortgezet. VRAGEN OVER GROTE WONINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen (KVP) heeft aan de minis ter van volksgezondheid en bouwnij verheid schriftelijk gevraagd, of het juist is, dat in een niet openbaar ge maakte richtlijn voor de provinciale directies is medegedeeld, dat aan de goedkeuring van plannen voor de bouw van grote woningwetwo ningen de voorwaarde moet worden verbonden, dat de gemeente moet aantonen, dat zij de grote woningen nodig heeft. Indien het juist is, aldus de heer Andriessen, wil de minister dan me dedelen, of bedoelde richtlijn steun vindt in de bestaande bijdragerege lingen, waarom deze richtlijn niet openbaar gemaakt is, welke motive ringen voor meergenoemde richtlijn gelden, wat onder een „grote wo ning" wordt verstaan, en hoe de ge meentel) aan een verantwoorde wetenschap ter zake van de behoefte aan grote woningen kunnen komen? Wil de minister mededelen, of er reeds plannen voor grote woningen, in de zin als in de richtlijn bedoeld, zijn afgewezen en, zo ja, hoeveel van bedoelde woningen in deze plannen waren opgenomen en in welke ge meente (n) ze zouden worden ge bouwd? Voorts wordt gevraagd of de mi nister bereid is, bedoelde richtlijn alsnog openbaar te maken. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft besloten de prijs voor baconvarkens aan het ge daalde prijspeil op de varkensmaikt aan te passen door een verlaging met 8 cent per kg., ingaande maan dag 14 december. Dientengevolge -zal met ingang van die datum voor de baconvarkens in de kwaliteitsklasse 1 t.m. 4. een prijs gelden van resp. 2,.21 ƒ2.17, ƒ2.13 en 2.09 per kg. koud geslacht ge wicht. S Een warme stoof voor Mercurius andere data de bevrijding gevierd. dit jaar nog de horizontale structuur De luchtmacht vervult hem met yan het defensiebeleid aanprees toch zijn ambt als staatssecretaris had aanvaard, hoewel hij echter de ver ticale manier moest accepteren. De horizontale structuur houdt in een scheiding van het personeel, mate rieel en financiën, maar samenvoe ging van zee-, land-, en luchtmacht. De vorige minister Van den Bergh koos al de verticale leiding. Cal meyer heeft daar genoegen mee ge nomen. Waarom? Sahara-proeven. De PvdA stelde een motie aan de orde gericht tegen de Franse voor nemens om in de Sahara een atoom bom te doen ontploffen. Kol. Wierda met zijn fractie hierin tot uiting brengen, dat de Kamer het betreurt, dat de Nederlandse delegatie bij de NATO-raad in Parijs tegen dit plan van Frankrijk niet geprotesteerd heeft. Prof. Oud repliceerde, dat deze motie in de begroting van buiten landse zaken huishoort. De Kamer voorzitter dr L. G. Kortenhorst was van mening, dat de motie bij een latere gelegenheid behandeld moest worden. De socialisen legden zich hierbij neer. Kol. Wierda vroeg zich af, waarom Nederland een veel zwaardere ma ritieme taak op zich heeft genomen dan bijv. België. Europa heeft meer aan een Nederlandse bijdrage te land dan ter zee, betoogde hij. Om divisies gaat het. De vraag die ge steld is over een tweede vliegkamp schip beschouwde hg dan ook als 'n „grapje". De Marine dient zich te beperken tot mijnenvegen en be strijden van onderzeeboten. Juwelenbeurs op het politiebureau In het hoofdbureau van politie aan het Haag-serveer in Rotterdam ligt een deel van de in beslag genomen buit van de 43-jarige fabrieksarbeider H. D. B. keurig uitgestald te wachten op de eigenaars. De man, die voor zijn dief stallen regelmatig van Rotterdam naar Den Haag reisde, maakte bij 119 inbraken voor meer dan 200.000 gulden buit. Een deel is in Den Haag reeds door de eigenaren herkend. Daar bij een heler in Rotterdam ook verschil lende artikelen in beslag zijn genomen, zoekt de Rotterdamse politie nu nog naar de eigenaars van de hier uitgestalde artikelen. Daarbij bevinden zich sieraden zoals een platina armband met diamanten, een platina damespoLs- horloge eveneens met dimanten, antieke horloges, spelden, broches, ringen e.d. en verder fototoestellen en veel antiek zilverwerk. Twee gewonden De 70-jarige dekknecht Van der Walle uit Antwerpen is woensdag middag tijdens een arbeidsongeval op de werf van de n.v. Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen dusdanig ge wond geraakt, dat hij in levensge vaar verkeert. Op de werf moest een 28 ton wegend gietstuk op een auto worden geladen. Toen het gietstuk in de takels hing en ruim 60 cm boven de auto zweefde brak het bovenstuk van de bok. Het losschietende staaldraad raakte de 56-jarige schipper Strijdonck uit Stee dorp uit België. De schipper viel over boord, doch liep slechts een lichte verwonding aan de hand op. De 70- jarige dekknecht werd aan het hoofd getroffen. Beiden werden naar het ziekenhuis St.-Joseph te Vlissingen overgebracht, doch de schipper kon in de loop van de avond naar zijn schip terugkeren. De heer S. Dol uit Alkmaar is gisteravond op de Alkmaarse Jaag- weg onder Avenhorn met een tank wagen van een oliemaatschappij van de weg geraakt en in de vaart gere den. De wagen kwam met de wielen omhoog in het water terecht. De be stuurder is in de cabine door ver stikking om het leven gekomen. Koning winter heeft reeds een deel van ons land in zijn ijzig het ziet er naar uit, dat het resterende deel de dans niet lang zal oi De Nederlandse spoorwegen hebben daarom op verschillende emp] zoals in Amsterdam de wisselverwarming geïnstalleerd we moet zorgen, dat ook bij sneeuw en vorst het treinverkeer zo mi met vertraging te kampen heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7