Scherp Meer ruimte voor"Catena„ in sociëteit aan het Rapenburg 1 Olivetti Divisumma 24 ««a#**- RIJNSTREEK Twee ambtenaren in trein overleden Moeder nam gestolen geld van zoontje aan Onverklaarbaar bewoond DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De verwerving van het pand Ra penburg 127 als sociëteitsgebouw voor de Leidse Studentenvereniging Catena voorziet in een zeer dringen de behoefte. Hoewel Catena sedert voorjaar 1955 op niet onbevredigende wijze was gehuisvest in café „In de oude Marenpoort", Lange Mare 36, werd door het groeiende aantal leden het ruimtegebrek steeds nijpender. Was het aantal aankomende eerste jaars leden het vorige jaar 35, thans kwa men reeds meer dan 60 aan, en in de toekomst is nog een sterke toene ming te verwachten. Het aantal le den bedragt thans precies 200. Het pand Rapenburg 127 is gele gen aan de zijde van de Academie, schuin tegenover de Universiteits bibliotheek, tussen de Vliet en de Doezastraat. Het gebouw is zeer goed onderhouden. In de beneden verdieping bevinden zich twee ver trekken en suite, oppervlakte tesa- men 60 m2, die tot conversatiezaal zijn bestemd. In net achterhuis en de bovenverdiepingen van het voorhuis Jubileum Bond voor het Gezin 27 December viert de katholieke bond voor het gezin te Leiden zijn 40-jarig bestaan. Het feest wordt sa men met de eveneens jubilerende Haagse afdeling gevierd in de Stads gehoorzaal, waar een feestelijke bij eenkomst wordt gehouden voor leden en introducees, aanvang half acht. Het doel van deze avond op de eer ste plaats is de katholieken duidelijk te maken, dat ook in deze tijd de bond van grote betekenis is. Mr. Jan Derks heeft als titel voor een lezing op deze avond gekozen: „Een katho lieke gezinsbeweging, juist nu". Maar niet alleen de ernst, ook de luim komt op deze feestelijke bijeen komst aan bod. Na optreden van het St. Petrus- en Sleutelkoor treedt om streeks tien uur het cabaretgezel schap „Zig-zag" uit Den Haag voor het voetlicht met een non-stop-revue. Het feest wordt met bal onder lei ding van Evert Castelein gesloten. Op 28 december wordt een kinder middag gehouden in de zaal van de heer Castelein aan de Hooglandse Kerkgracht 's middags van half twee tot half vier en van vier tot zes door Onderwaters Theater Miniatuur. Voorts staan een plechtige Hoog mis, op 27 december op te dragen door de geestelijk adviseur, pas toor W. E. Blok in de St. Petrus- kerk en een korte receptie tijdens de pauze van de feestavond op het pro gramma. Voor de feestavond zijn met ingang van morgen kaarten verkrijgbaar bij de navolgende adressen. Firma Geyer, Botermarkt 26; de heer Cas telein, Hoogl. Kerkgracht 48; de heer K. Janson, Cobetstraat 60; de heer A. van Dijk, v. d. Waalsstraat 16; de heer J. Diergaarde, Bakhuis Rooze- boomstraat 32. bevinden zich verder een ruime keu ken en een negental kamers, die voorlopig, teneinde de exploitatie rekening sluitend te maken, aan stu denten zullen worden verhuurd. Bij het pand behoren twee tuinen, waar van een van 9 bij 9 meter; over de gehele breedte en diepte van het voorhuis is een ruime zolder De opening van de sociëteit „Ho- rus" van Catena is gesteld op half januari 1960. Van de Senaat en de leden van Catena zal veel tijd en energie worden gevraagd om de vele vraagstukken die de inrichting en organisatie met zich zullen mee brengen, tot een bevredigende op lossing te brengen De Senaat ver wacht steun uit het bedrijfsleven, zo is reeds een aantal bijdragen gestort op giro no. 19918 t.n.v. de Quaestor Senatus, en reeds zijn enige giften in natura ontvangen. de schrijvende lel- en rekenmachine amsterdam rotterdam §1 den haag haarlem utrecht arnhem kantoormachines eindhoven groningen r geheel Nederland imwmwmowmwfë CAdvert.ent.iei Alleen in cafetaria Stationsweg 7-9 LEIDEN Koffie met room 15 Ct. Moccapunt 30 ct. Kop erwtensoep 25 ct. Bruine bonenschotel met spekrollade en bietensalade 75 ct. JAARUITVOERING LEIDSE ACCORDEONVERENIGING DW De accordeonvereniging DW gaf voor donateurs en donatrices haar jaarlijkse uitvoering in de grote zaal van het gebouw in de Breestraat 19. De avond werd geopend met de mars Wien bliebt Wien, welke zeer goed gehore gebracht. Het gehele orkest onder leiding van de dirigent de heer W. v. Strien speelde zeer goed. De avond werd verder gevuld met een paar zeer mooie liederen die werden gezongen door een zuster van de dirigent. Daarna traden twee ïu- moristen voor het voetlicht, die met hun fratsen lachsalvo's veroorzaak ten. De avond werd besloten met een samenzijn. (Advertentie) Wacht U voor namaak „MARTHA"-haargroeimiddel garandeert U de echte Klitwortel op Brandewijn, per flacon 1.25 Vanouds het beste middel tegen roos, uitvallen, brekende haren en bevordert de groei. Drogisterij J. VRIJENHOEK Haarlemmerstraat 119 (Advertentie) potlood Oplossing no. 535- Horizontaal: 1. end, 4. tik, 7. gort, 8. do, 9. ore, 10. som, 11. smet, 14 per, 15. eren, 17. til, 19. kom, 21 ed, 22. mede, 23. ras, 24- les. Verticaal: 1. eg"ö, 2 nors, 3. drem pel, 5. ido, 6. komma, 10. strekel, 12- eer, 13- boter, 16. node, 1'8. Ida, 20. mes. No. 536. Horizontaal: 1. familielid, 5. scheikundig element (afk.), 6. deel van de mast, 7. achting, 9- mak, 10. familielid, 11. kunstzin, 13. voorvoeg sel, 15. voorzetsel, 17. verlegen, 19. slede, 21. bekende afkorting, 22. wij ze leidsman. Verticaal: 1. bijwoord, 2- afnemend getij, 3. tijdrekening, 4. onheil, 5. snavel van een vogel, 8. verdicht ver haal in proza, 9. ijzeren pin, 12 hou ten halsjuk van een paard, 14. graaf- werktuig, 16. vlaktemaat, 18. Euro peaan, 20. voegwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Prijsvraag voor het schrijven van toneelstuk De Stichtng Centrale van Onder wijzers Toneelvereniging (C.O.T.) schrijft een prijsvraag uit voor het schrijven van een kinderstuk te spe len door volwassenen. „Dit wordt een „getrapte" prijs vraag, om ook diegenen met weinig dramatische ervaring in de gelegen heid te stellen door adviezen van deskundigen tot dramatisch verant woord werk te komen. De deelnemers sturen aanvankelijk alleen een eerste bedrijf met een synopsis van het gehele stuk in. Hieruit doet de jury een keuze en nodigt ten hoogste zeven auteurs van hiervoor geschikt geachte in zendingen uit, het gehele stuk uit te werken. Zij worden gehonoreerd met 500.Voor hen die hierdoor belangstelling hebben, zijn deskun digen ter beschikking om hen met raad t.a.v. de dramatische eisen ter zijde te staan. Uit deze zeven wordt door de jury een le en 2e prijswinnaar aangewe zen, die hiervoor resp. 1000.en 500.ontvangen. De eerste prijs van S 1000.wordt beschikbaar gesteld door het Prins Bernhard Fonds. De jury zal bestaan uit: mevr. Tony Prent-v. d. Horst, leterkundige; de heren Guus Verstraete, drama turg en Arend Hauer, acteur; mevr. C. Boeken-Berens en Jan Chr. Bar telsman, namens de organiserende Stichting. Belangstellenden kunnen de voor waarden voor deelneming aanvra gen aan 't secretariaat van de Stich ting C.O.T.Franchimontlaan 25, Leiden. Leidse Agenda DONDERDAG, 10 DECEMBER K O-film. „God heeft mensen nodig", Casino, 8 uur nam. „The Messiah", G. F. Handel, „Con Amore", Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. „Avibus", vogeltentoonstelling, Pa rochiehuis, Haagweg, open van 8-10 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, vervolgcursus, 20 uur, R.K. Lyceum. VRIJDAG, 11 DECEMBER N.L.R.I.A. Film over ,,'t Gulden Vlies", 8 u. nam. „NederlandEngeland". Australië, lezing met lichtbeelden. De Doelen, 8 u. nam. Expogé. Reisherinneringen uit bin nen- en buitenland door kap. Stoe- linga, Harmonie, 8 u. nam. Avibus. Vogeltentoonstelling, Pa rochiehuis Haagweg, 1022 uur nam. Wit-Gele Kruis. Jaarvergadering. Gebouw Kamerlingh Onneslaan 22, 8 uur nam. ZATERDAG, 12 DECEMBER Accordeonver. DW. Feestavond, t.g.v. 30-jarig bestaan. St. Antonius- clubhuis, 8 u. nam. Kunst en Genoegen, Uitvoering. Stadsgehoorzaal, 7.30 u nam. Rondom de Watertoren. Tien jaar bestaan. Feestavond in De Burcht, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, jeugdcursus, 15 uur, R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Enzymatische en niet-enzy- matische splitsing van enige aroma tische fosfoamiden", de heer P. A. Greve, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Studies on the technique of skin testing in allergy'de heer W. J. F. van der Bijl, geboren te Arnemui- den en thans wonende te Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: José Cornelia dr van C. J. Raaphorst en fi. Renzenbrink; Jan zn van W. Schoneveld en L. van der Meij; Cornelia Johanna Maria dr v. J. L. Heemskerk en J. C. Looije- steijn; Andries Ronald zn van I. Ver meer en C. J. Hensing; Alfred zn van A. Bentum en G. H. Heynekamp; Gerarda Cornelia Wilhelmina dr v. J. Imthorn en G. Visser; Eric Lind zn van W. Luiten en E. Rasmussen. Overleden: J. Bon 51 jr man; C. Sap 52 jr echtgenote v. L. de Jager; D. Treur 77 jr man. POLITIE ROEPT GETUIGEN OP. Zondagavond, 6 december j.l. om streeks 22.45 uur, is een personenauto op de provinciale weg no. 7 onder Rijnsaterwoude, op het gedeelte waar het verkeer over een op de berm aangelegde noodweg wordt geleid, van de weg geraakt en in de berm- sloot terecht gekomen. De postcommandant van de rijks politie te Rijnsaterwoude, telefoon K 1721318, verzoekt een ieder, die getuige van het ongeval is geweest, zich met hem of de politie van zijn of haar woonplaats in verbinding te stellen. Er is een groot aantal getuigen, die de auto in de sloot hebben zien lig gen. De politie zoekt echter perso nen, die de auto kort vóór of tijdens het ongeval ter plaatse hebben ge zien. ALPHEN AAN DEN RIJN Chauffeur zag bocht niet In de nacht van dinsdag op woensdag is de heer W. D. D., wonende te Nieuwkoop, met zijn personenauto, waarin ook zijn echtgenote zat, rij dend over de Ziendeweg in de rich ting Nieuwkoop, bij de driesprong te Alphen in een sloot gereden. De heer D. bemerkte te laat, dat de weg aldaar iets naar links af buigt. Door de gelukkige omstandig heid, dat hij met een matige snel heid reed bleef de auto op de wielen staan en konden de inzittenden zich bijtijds redden. De auto is door ga rage De Rooij uit Nieuwkoop uit het water gehaald. BODEGRAVEN „HANDELDRIJVENDEN" 50 JAAR De oudste Bodegraafse Midden standsvereniging heeft in hotel Van Haaften haar gouden feest gevierd. Des middags recipieerde het bestuur in de voorzaal, waar vele deputaties van naburige en plaatselijke organi saties hun gelukwensen kwamen aan bieden. Het huidig bestuur bestaat uit de heren C. Groenendijk, voor zitter C. Bekker, secr.-penningmees- ter, A. van Katwijk, E. van Waveren, W. Hirschman, J. Boot, P. Timmer. De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda, de heer Beunk was de eerste die met een kort woord complimen teerde. Voorts waren er de heren Coppens en v. d. Voorn, resp. namens Reeuwijk en Woerden, namens het bankwezen de heren Th. van Ghesel Grothe, Rijke en Domburg, afgevaar- heer H. Damman, die steeds lid is ge weest. Burgemeester Croles herinnerde in zijn tafelspeech aan de uitdrukking dat Bodegraven 40 jaar achter was, zoals het heette in een radiouitzen ding 14 jaar geleden. Hij wees op de taak van de middenstand i.v.m. de uitbreiding van de gemeente. Hij overhandigde de voorzitter de zilve ren legpenning van de gemeente met de bijbehorende oorkonde. OUDE-WETERING KAROSI: LEZING MET PROJECTIE Op vrijdag 11 december zal door het Kard. van Rossum Instituut een bijeenkomst worden belegd in café J. Klein, die om half acht begint. Op deze bijeenkomst worden vooral ver wacht het bestuur van de K.A.B., onderwijzend personeel en verder zijn ook alle parochianen boven de 16 jaar van harte welkom. Op deze bijeenkomst zal de heer Dekkers van de Vrienden van Ka- rosi een voordracht houden, getiteld: Het uur van de leek. Deze boeiende en interesante voor dracht zal vergezeld gaan van een mooie diaprojectie over land en volk van Afrika. Het belooft een onver getelijke avond te worden. Ook de missie-zelatricen zijn op deze avond van harte welkom. HAZERSWOUDE Aanrijding. Op de Hoogeveense- weg alhier is een bromfietser door een personenauto, die werd bestuurd door een inwoner van Koudekerk aan de Rijn. aangereden. Met won den aan het rechterbeen werd de bromfietser in een ziekenhuis te Lei den opgenomen. De bromfiets en de auto werden zwaar beschadigd. Laatste Berichten Gistermiddag ongeveer kwart over twaalf is in de trein tussen Leid- schendam en Den Haag overleden dr. ir. J. van Veen (56), gepensioneerd hoofdingenieur van de Rijkswater staat. Dr. Van Veen, oud-secretaris en lid van de stormvloedcommissie en van de deltacommissie, heeft be kendheid gekregen door zijn ijveren en deskundigheid op het gebied van afsluiting van zeg-armen en door zijn plannen „Groot-Europoort" (zeeha ven op de Maasvlakte) en voor een overslaghaven bij Uithuizermeeden. In een D-trein uit de richting Den Haag is gisteravond tussen Delft en Rotterdam overleden de 53-jarige rijksambtenaar G. Rookhuyzen uit de Prof. Blokstraat te Den Helder. De man was levenloos aangetroffen door een conducteur. TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR REEKS DIEFSTALLEN. Conform de eis van de officier van justitie heeft de Haarlemse recht bank vanochtend een 18-jarige tim merman uit de Haarlemmermeer, wegens diefstal van ƒ7100 ten nadele van zijn patroon te Alkmaar, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen in de gevange nis voor jongelieden te Zutphen. In het begin van dit jaar had hij 1700 weggenomen, in mei een gelijk bedrag en in september, een maand na zijn ontslag, een som van ƒ3700 Kort daarop werd hij des nachts in de woonark van zijn vroegere pa troon op heterdaad betrapt. Grote zorgen de oorzaak Tot opvolger van de heer Henk Berghout als dirigent van het Kra- lingsche Vrouwenkoor is benoemd de heer Iskar Aribo te Leiden. Bioscopen De films in de week van 411 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „Menschen im Hotel", vol wassenen. Luxor: „De marteling van de nacht", 18 jaar. Trianon: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Rex: „Opstand der sexen", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangaise (Kloksteeg 19): Tentoonstelling Pieter Giltay en Rein Dool (tot 12 december). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werf park 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Ook dit is Japan". Werkdagen 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 februari). OEGSTGEEST „BLOEMENCULTUUR" In de Harmonie te Leiden kwam de afdeling Oegstgeest van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in vergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter, de heer J. M. Uittenbogaard. Onder meer kwam aan de orde de beschrijvingsbrief voor de Alge mene Vergadering te Haarlem op 14 december a.s. Als afgevaardigden naar deze vergadering werden be noemd de heren Uittenbogaard en Van Reisen, terwijl als leden der kascommissie werden benoemd de heren Beumer en Hogervorst. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Boekee en De Rooy met al gemene stemmen herkozen. Laatst genoemde zal echter niet langer de functie van secretaris vervullen, zo dat de voorzitter hem thans zijn dank betuigt voor het vele werk door hem verricht, hetgeen hij vergezeld deed gaan van een envelop met inhoud. Op voorstel van de heer Beumer zal aan het hoofdbestuur gevraagd worden, stappen te doen tot het uit geven van een serie herinnerings- „Hier staat een moeder van negen kinderen, die met een belabberde vent is getrouwd. Een man die het hele gezin en de zaak van zijn vader ten gronde heeft gericht. Een alco holist die in minder dan geen tijd een „Ik vraag de rechtbank deze ant- grote erfenis heeft opgemaakt. Zijn aarde moeder te veroordelen tot een vrouw moest van 77,per week jaar en negen maanden gevangenis- (een tientje ging er nog af voor het straf, aldus zei vanmorgen de offi- tv-toestel) elf mensen kleden en voe- dipdpn van rIp nlaatcplnirp' vröuwpn" cier van Justitie bij de rechtbank te den. Ze heeft zware landarbeid ver bonden de muziekge^lJc^ampen" Rotterdam, aan het slot van zijn re- richt om erbij te verdienen Maar dat Jongerenorganisaties de directeur Quisitoir in een zaak tegen de 35- bedrag trok de echtgenoot dan weer mevr. M. A. M. uit Wadding van het huishoudgeld af. ven etc. veen. De verdedigster vroeg een straf op .xx .,1 i j j t. te leggen gelijk aan het voorarrest, ï^!llJk.voSrïltteJ' vfn Ko5' -De vr0™ T3? H? lasï geleFf dat en de vrouw onmiddellijk in vrijheid Ned. Middenstandsbond, de heer P. zy van diefstal afkomstig geld van te stenen v. d. Weele uit Breda overhandigde haar 13-jarig zoontje had aangeno- Dit ver'zoek wees de rechtbank na een tafelvaantje met standaard. Na- men. In totaal zouden het honderden raacjkamer af mens de beid< andere Middenstands- guldens geweest zijn. Het jongetje uitsnraak over veprtien da een verenigingen overhandigde de heer heeft bekend, daar van 50,zelf J. Stolwijk een voorzittershamer met gehouden te hebben, zei de officier. inscriptie. Ook B. en W. gaven acte „De rest heeft hij aan zijn moeder de présence. 's Avonds werd de le- gegeven. Zij heeft haar zoontje op den en de talrijke gasten een diner het verkeerde pad gebracht", aangeboden dat gevolgd werd door De vrouw zei in het begin steeds een vrolijk programma en een ge geloofd te hebben, dat de jongen het zellig samenzijn. De voorzitter vroeg geld gev .nden had. aan het begin enkele ogenblikken De raadsvrouwe belichtte in haar stilte i.v.m. het overlijden van de pleidooi de zaak van een andere kant. postzegels ter herdenking van het 100-iarig bestaan der Kon. Alg. Ver. en het voor 400 jaar invoeren van NOORDWIJKERHOUT DE VERKEERSPUZZEL VAN HET ST. NICOLAAS-COMITé Aan de vele discussies over de twee verkeersvragen die het St. Nicolaas- comité aan de ingezetenen ter beant woording voorlegde, is een einde ge komen. De groepscommandant der Rijks politie, adjudant A. Knauf heeft dins dagavond de verzegelde enveloppe geopend, waarin de oplossingen van de vragen stonden aangegeven. De heer C. M. Langeveld van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft de vragen opgesteld en geeft als r.ntwoord op vraag 1, dat de man met de kruiwagen in het aan gegeven geval aan de linkerkant van de weg de hoek moet omslaan. In het tweede geval heeft de land- bouwtractor voorrang op de perso nenauto. Onder toezicht van de Rijkspolitie vond de trekking van de prijswin naars plaats. Uit de enorme stapel in gevulde briefjes moest 86 keer ge trokken worden om de 47 prijswin naars bekend te doen worden. De wasmachine werd gewonnen door J. Uittenbogaard, de bromfiets viel ten deel aan J. v. Gijlswi.ik en van de band-recorder werd Victor van Denzen de gelukkige eigenaar. In de kinderwedstrijd werd Ria v d. Holst eerste, gevolgd door Benny Cornelissen, Nelly Lommerse en Nelly van den Hoorn. De voorzitter van het comité, de heer B. A. van den Hoorn, brachl dank voor de medewerking bij deze actie ondervonden van de zijde der Rijkspolitie. Weliswaar waren de ver keersvragen niet gemakkelijk, maar het beoogde doel werd bereikt. Vele Noordwijkerhouters hebben zich weer eens verdiept in de voorschriften voor het verkeer en deze studie is de moeite in de praktijk werkelijk wel Het eenzame huisje, dat is overgebleven van een rijtje krotwoningen waard, tegenover het Stationsplein in Leiden, aan de voorzijde gezien. Nóg wonen p er mensen, zoals het wasje, de fiets in het „voortuintje" en de t. v.-antenne G en HM. Hoogwerf; Ali- op het dak verraden. Bij het zien van de andere foto, (elders in dit blad) ^a M. dr v. C. A. Looijestijn en M C zou men geneigd zijn te zeggen: „aan de achterkant woont geen volk". Geerlings.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2