S)e CctdóeSon^cmt Wild enthousiaste ontvangst van Eisenhower dan in Nieuw Delhi? Nieuw Delhi strooide overvloedig bloemen „Amerika staat achter India's vredeswil'' Overstromingen aan de Riviera Nieuw offensief in Algerië DE SLACHTOFFERS VAN HET STORMGEWELD »Elfrida« en »Merkeer« gingen ten onder Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14886 Kan het nog enthousiaster - .Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Weg dat sneeuwdek, voor ons geen winterslaap vlaggen. vangst was daar veel hartelijker dan de Amerikanen hadden durven ho pen. Duizenden Afghanen juichten voor Eisenhower en zwaaiden met Amerikaanse vlaggen. Eisenhower arriveerde in Afghani- tan op het door de Russen aangeleg de vliegveld van Kaboel en zes Mig straaljagers van Russische makelij vlogen ter begroeting over. De presi dent werd verwelkomd door koning Mohammed Zahir. Afghanistan is in de laatste tijd XT bijna geheel onder Russische invloed Naar schatting 2 miljoen mensen hebben president Eisenhower woensdag komen te staan. Dit heeft vooral on- in Nieuw Delhi (India) een overweldigende ontvangst bereid. gerustheid gewekt bij de buurstaat De stoet met de president had twee uur nodig om de afstand van het Pakistan. Eisenhower heeft tijdens vliegveld naar de woning van president Rajendra Prasad van India ruim het bezoek aan Karatsji dit probleem 20 km. af te leggen. Men had hiervoor 40 minuten uitgetrokken. Bij het onder meer besproken met de Paki- Connaughtplem, het voornaamste winkelcentrum van Delhi, brak de ent- staanse president Ajoeb Khan. housiaste menigte door het politiekordon heen en hield de stoet bijna een kwartier op. Pas nadat bereden politie de weg had vrijgemaakt kon men doorrijden. Een radiocommentator zei, dat hij zulk enthousiasme in India niet meer had gezien na onafhankelijkheidsdag, 12 jaar geleden. ZELFS NEHROE WAS VERRAST lijk versierd. Het licht van Chinese lantaarns scheen met een zachte De persmensen, die Eisenhower glans. Op de openbare gebouwen vergezellen, waren eenparig van wapperden Indische en Amerikaanse mening, dat de menigte in Nieuw Delhi veel groter was dan die in Karatsji. Ook Nehroe was verrast over 't enthousiasme en de opkomst, zei Eisenhower, dat India zijn vrij- Hij zei tegen een verslaggever, dat heid en onafhankelijkheid op vreed- sen Toulon en Hyères. Verscheidene v- rkz.iv.; 1 zame wijze had verworven en dat het boerderijen zijn geïsoleerd. De kei- lm in Nieuw Deih. nog nooit zoveel voornemJens was in vreJe te leven. ders ln £laatscyn de Middellandse- mensen op de been had gezien. India heeft al zijn krachten ge- Zeekust zijn ondergelopen. geven aan verbetering van het lot De hele rit door regende het bloem- van zijn bevolking en dit streven gaat Fréjus is echter gespaard geble- blaadjes op Eisenhower en Nehroe nu vruchten afwerpen. ven. Daar wordt nog steeds gezocht die naast de Amerikaanse president „De leiders van de Ver. Staten naar lijken van slachtoffers van de zat. Toen Eisenhower voor het paleis staan achter die van India, zoals het ramp, die een week geleden door het van de president van India uit de Amerikaanse volk achter dat van bezwijken van de dam van Malpas- wagen stapte, moest men door een India staat", aldus Eisenhower. set is veroorzaakt. a Over af Tan 3 s pS toeeL vwi k^n kre Toen Eisenhower voor het huis van Het aantal doden bedraagt nu 340. ten als „welkom presiden?^™,,lang Prasad uitstapte, trad er Er zijn nog ongeveer 100 vermisten, leve Amerika'Eisenhower was zicht- een meisje op hem toe dat een schaal Volgens een officiële mededeling z m baar onder de indruk van de enthou- r?ndtlreaide met rozenblaadjes en ongeveer honderd huizen geheel ver- siastp onAranPst Tiidpnc; wht citroensap. Achter haar stond een woest en ongeveer 900 mensen ko- stond hT in If auto e™ wÏÏfde hij P^r-.die 8?be? zong. Deze me„ in aanmerking voor volledige naar de menigte ceremonie staat in India bekend als hulp aan getroffenen van de waters- De straten Wen bijzonder feeste- en «bedoeld om boze gees- nood ten te verdrijven en een gast te ver- In Zweden zijn volgens de bench- welkomen. Daarna hingen vier klein- ten drie mensen in sneeuwstormen dochters en een nichtje van presi- omgekomen. Wegen zijn door sneeuw dent Prasad guirlandes om Eisen- versperd en dorpen van de buitenwe- howers hals. reld afgesloten. In Warschau is door vorst de wa- IN AFGHANISTAN tervoorziening gestremd. Genietroepen blazen met dynamiet Eerder op de dag had Eisenhower het ijs in de Weichsel op, die dicht- een kort bezoek gebracht aan de gevroren is en een zeer lage water- In het westen van de Franse Ri viera zijn door zware regenval ver scheidene rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor velen hun hui- In een verklaring op het vliegveld zen moeten verlaten. j-4. t_|jet overstromingsgebied ligt tus- Het noorden en oosten van ons land heeft de eerste voorproef sneeuw al weer achter de rug of liever onder de voeten.... Hier een beeld uit Assen, waar een centimeters dikke laag de straten en huizen dekt. Amerika achter India. voor haar watervoorziening op de Weichsel aangewezen. Een boer te Kolding in Denemarken heeft een brand in zijn boerderij geblust met 160 emmers melk. De brandweer kon de boerderij door de sneeuw niet be reiken. De Franse troepen hebben in Oost- Algerië een nieuw offensief geopend om enige van de sterkste bolwerken der opstandelingen in het land op te ruimen. Twaalduizend parachutisten, man schappen van het vreemdelingen legioen en scherpschutters worden in deze operatie gesteun door tweedui zend man reservetroepen. Het Franse militaire commando heeft dinsdag gemeld, dat tot dusver 560 opstandelingen buiten gevecht gesteld zijn. Hiertoe behoren 12)8 ge vangenen. In het gebied ten westen van Fhi- lippeville, waartegen het offensief is gericht, bevinden zich drieduizend opstandelingen. Zij zouden goed ge wapend zijn. Twee derde van de automatische wapens, waarover de Algerijnse opstandelingen beschikken, zouden in het bewuste gebied gecon centreerd zijn. Het Franse offensief zou reeds sinds begin november aan de gang zün, miaat het eerste nieuws erover werd deze week pas vrijgegeven. VREDESMISSIE WIET ENTHOUSIASME, waarmede Eisenhower in de Aziatische lan den, welke hij op zijn wereldreis be- zoekt, wordt begroet, is een over- Afghaanse hoofdstad Kaboel. De ont- stand heeft. De Poolse hoofdstad is tuigend bewijs van het hartstochtelijk verlangen der volkeren naar vrede. is het motto, waaronder Eisenhower Een kleine prijs voor de kleine Philip zijn reis heeft ondernomen en deze grondgedachte keert telkens terug in de korte redevoeringen, welke de Amerikaanse president houdt. Hij behoeft niet veel te zeggen, Eisenhower; het volk begrijpt hei\ en zijn bedoelingen volkomen. Ook degenen, die het met de 0 vrede in de wereld niet zo nauw nemen, beseffen, dat Eisenhowers succes hun nederlaag is. In Peking doet men dan ook zuur en het Chinese persagentschap „Nieuw China" noemt de tocht van de pre sident „een ernstige bedreiging voor de onafhankelijkheid van de Aziati sche landen". „De "reden waarom de V.S. belangstelling hebben voor dit gebied, dat aan de Sowjet-Unie en andere socialistische landen grenst, is klaarblijkelijk met versneld tem po een net van raketbases te vesti gen", aldus het Chinese persagent schap. Men zou daar tegenover kunnen stellen het feit, dat Eisenhower gis teren in Afghanistan landde op een vliegveld, dat met Russisch geld is aangelegd en begroet werd door een zestal Mig-straaljagers van Russische makelij. Klaarblijkelijk is de belang stelling van de Sowjet-Unie voor dit Aziatische land aan haar grenzen ook niet zo vredelievend. In elk geval betekent het bezoek van de Amerikaanse president aan In dia waar hij met een ongekende geestdrift (letterlijk) door miljoenen werd begroet een welkome verster king van Nehroe tegenover de nogal brutale aanspraken van China op di verse grensstreken. Nehroe is nog al tijd niet teruggekomen op zijn po litiek van neutraliteit tegenover de militaire blokvorming; hij neemt nog altijd geen stelling in de worsteling tussen Oost en West. Maar door de hardhandige politiek van Peking te gen Tibet en de daarop gevolgde ru zie aan de Indiase grenzen is het ac cent van zijn neutraliteit toch wel verlegd naar het Westen. Nehroe is er niet meer zó van overtuigd, dat hij zijn buren met een vriendelijk gezicht alleen in toom zal kunnen hou den. Hij spreekt al van de noodza kelijkheid om een zware industrie op te bouwen en de bewapening te versterken; Churchill's „zweet, bloed en tranen" zijn ook in India gevleu- De heer Philip Noël Baker, aan wie de Nobelprijs voor de vrede-1959 is gelde woorden geworden. Eisenho- toegekend, is dinsdag aangekomen op het vliegveld Fornebu bij Oslo in wer heeft nu gezegd, dat het Ameri- welke stad hij donderdag a.s. zijn prijs in ontvangst zal nemen. Op 11 kaanse volk achter dat van India december, de volgende dag, zal hij zijn toespraak honden. Deze foto toont staat. Wat dat precies in de practijk de nobelprijswinnaar bij het verlaten van het vliegtuig met zijn kleinzoon zal betekenen, zal nog nader moeten Philip op de arm. Philip maakt met zijn ouders, de heer Francis Noël Baker blijken. en diens echtgenote, de reis van zijn grootvader naar Noorwegen mee. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men vreest, dat de 20 koppen tel lende bemanning van het Noorse schip „Elfrida" woensdag is omgeko men voor de zuidkust van Noorwe gen. De storm in de Noordzee, de Middellandse en de Oostzee eiste nog verdere slachtoffers. Zo heeft men nog geen teken van leven van de op varenden van het 400 ton metende Duitse kustvaartuig „Merkur", dat eveneens bij de Noorse kust verging. Alleen de kapitein kon worden ge red, maar de zeven bemanningsleden worden vermist. Het schip drijft nog en schepen zoeken naar overleven den. Het drijvende wrak van de „Elfri da", in de buurt waarvan zes lijken werden aangetroffen, vormt een groot gevaar voor de scheepvaart en het zoeken wordt dan ook ernstig be lemmerd. In een groot gebied liggen wrakstukken. Het laatste bericht dat van het schip kwam van de kapitein die meldde, dat men aan boord van de reddingboten ging. Men heeft be halve het wrak, dat onderste boven ligt, ook twee omgeslagen redding boten en een vlot waargenomen. De kans dat nog overlevenden worden gevondien, wordt zeer gering geacht. Het Nederlandse kustvaartuig „Frean" vroeg aanvankelijk hulp, omdat het op ongeveer vijf mijl van de haven Liepaja (Letland) in de Oostzee een slagzij van 25 graden maakte, maar het is volgens latere meldingen klaarblijkelijk buiten ge vaar. Er werd radiocontact gemaakt met twee Russische sleepboten, die gereed lagen om de bemanning van negen koppen over te nemen, indien de toe stand dit vereiste. De machines van het schip werkten nog en het was op weg naar de haven. Kapitein Vuorio van de verlaten Finse houtboot „Anna", voor de Schotse kust, die eerst had geweigerd van boord te gaan, is later aan land gebracht en hij voegde zich daardoor bij de bemanning die al eerder in veiligheid was gebracht. De kapitein zei, dat hij aan boord had willen blij ven, maar tenslotte vond hij het op het droge toch maar beter. Men is er ten slotte in geslaagd de elf opvarenden van het lichtschip „North Carr" voor de Schotse kust te redden. In de Middellandse Zee bij Algiers gelukte het de Nederlandse sleepboot „Loire" het 4.200 metende Deense schip „Rikke Skou" op sleeptouw te nemen, nadat enige mannen van de „Loire" een lek in de machinekamer van de Deen hadden gedicht. De machtige „Queen Mary" kwam in New York aan met een vertraging van twaalf uur en de „Queen Elisa beth" komend uit New York, was 37 uur te laat in Southampton. Het Deense vissersvaartuig „Stor- noway" heeft gemeld, dat het met een defect roer midden op de Noordzee drijft. Vier andere Deense kotters worden ter hoogte van de Schotse kust vermist. De „Janet Helen" seinde vanoch tend (donderdag), dat het een lek in de machinekamer had gekregen en snél water maakte. De positie van het vaartuig was 30 mijl ten zuidoos ten van Flamborough Head (Yorks hire). De bemanning zag zich genood zaakt het vaartuig te verlaten. Zij werd opgepikt door de Britse sleep boot „Warduke". De Zweedse kustvaarder „Brigitta" (850 ton) uit Uddevalla is donderdag voor de Zweedse westkust met een defecte stuurinrichting op drift ge raakt. Een reddingboot van de vaste- wal tracht de negen opvarenden te redden. Gemeld, wordt nog, dat de vijf ver miste Deense kotters een bemanning hebben van in totaal twintig koppen. (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE VORST Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Krach tige tot matige oostelijke wind. In het gehele land overwegend lichte vorst. In 't hele land vorst Het KNMI deelt mede: De afgelopen 24 uur heeft de koude ludht zich verder over het land uit gebreid. De temperatuurtegenstellin- gen tussen het noorden en zuiden van het land namen daardoor af. De laagste temperatuur meldde vanmorgen het vliegveld Eelde met 5 graden vorst. In Vlissingen en het vliegveld Zuid-Limburg stond het kwik vanmorgen nog twee graden boven nul. Verwacht wordt, dat de koude ludht zich nog verder in zuidelijke richting zal uitbreiden, waarbij het vannacht in het gehele land zal vriezen. De depressie voor de kust van Frankrijk neemt nu weer in beteke nis af en in verband daarmede zal deze storing in ons liand geen neer slag van betekenis veroorzaken. Het hoge drukgebied boven Rus land veranderde weinig van plaats. Het beheerst nog steeds het weer in geheel Noord- en Oost-Europa. Randstoringen veroorzaakten in Zweden plaatselijk flinke sneeuwval. Ook in Oost-Duitsland en Tsjecho- Slowakije viel sneeuw, plaatselijk 7 tot 16 om. In Frankrijk handhaaft zich het zachte weer met temperaturen over dag van 8 tot 12 graden. 11 Dec.: zon op 08.37; onder 16.29; maan op 14.54; onder 04.30. Hoogwaterstanden 11 Dec.: vm. 0.43; nam. 1.08. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNGHEN' ZURICH GENèVE LOCARiNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON We praten weinig als we niet over ons zelf praten. geh. bew. —7 C sneeuw -4 sneeuw —6 sneeuw —1 regen 6 geh. bew. 9 geh. bew. 1 half bew. 6 zw. bew. 4 regen 8 geh. bew. 9 zw. bew. 10 regen 12 geh. bew. 0 zw. bew. 5 1. bew. 6 zw. bew. 7 geh. bew. 3 regen 5 geh. bew. 4 1. bew. 7 onbew. 20 geh. bew. 16 zw. bew. 14 1- bew. onweer 16 onbew. 18

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1