Gratis 8 leuke kinderboekjes:, De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Voorlopig geen kerncentrale in Nederland Staatssecretaris Scholten gaf nog geen uitsluitsel over reclame-tv Parkeerschijl of zonodig gratis parkeermeter Procuratiehouder „versierde'' een ton bij elkaar KOFFIE ra HET KLAVERBLAD Keiezen naar Nieuw-Guinea Zwarte Piet van 12 In douchecel gestikt Leeuw stelde raadslid van Leersum gerust DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mcolaas komt... Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. BEGROTING O, K en W VOOR TWEEDE KAMER D 1*1* I 1 op 15 juni 1959 gevallen, dus na het Politieke partijen mogen voor om I I het NTS-besluit tot toelating van al- C]& fp/pv/^fp leen een ANP-fotograaf tot de tv.stu- dio's te vernietigen acht de staats secretaris zeer sterk. Hij acht de mo- Onder voorzitterschap van dr. L. G. nog voorbereid door zijn voorganger nopolie-gedachte, die hieraan zit, Kortenhorst heeft de Tweede Kamer mr. Höppener. Mr. Scholten zal be- buitengewoon gevaarlijk juist op het gisteren veel hooi op haar vork ge- zien, of er wat meer subsidie zal kun- gebied van de persvrijheid. Hij zegt nomen met de beraadslagingen over nen worden gegeven voor muziek- evenwel niet ieder besluit van de de afdelingen jeugdvorming en volks- scholen. Hij sluit zich aan bij de NTS voor vernietiging in aanmerking ontwikkeling, lichamelijke opvoeding, woorden, die de heer Willems (PvdA) te kunnen brengen, als er althans al sport, radio, televisie en pers, kun- heeft gewijd aan de nagedachtenis sprake zou zijn van een NTS-infor- sten, oudheidkunde en natuurbe- van Eduard van Beinum. Zou nu matie-verbod voor employés ten scherming en watersnood behorend werkelijk de salariëring voor de 3e- aanzien van het weekblad „TV", tot hoofdstuk VI ofwel Onderwijs, den van het Concertgebouworkest 'n Kunsten en Wetenschappen van de beletsel vormen om in het orkest te De heer Schurer (PvdA) zegt, dat rijksbegroting voor 1960. blijven? Wat betreft de reorganisatie hij in een krantenbericht heeft gele plannen voor het toneel kan worden zen, dat de ministerraad het voorstel De woordvoerder van de PvdA, de gezegd, dat deze zaak nog zeer pre- heeft aanvaard om naast de NTS com - heer Schurer, betwijfelde, of men op matuur is. Een kleine commissie zal merciële tv in te voeren onder aus- het gebied van de jeugdvorming en op korte termijn de mogelijkheden piciën van de OTEM. De staatssec- volksontwikkeling wel op de goede bezien voor een wettelijke bescher- retaris deelde mede, dat het kranten- weg is met het huidige systeem, dat ming van de titel van architect. bericht in deze onjuist is. Er is geen gebaseerd is op verschillen in de Er is geen enkel vèrband tussen de definitief besluit genomen. De rege- volksgemeenschap, vooral als men er instelling van de raad voor de jour-' ring weet, dat het een omstreden steeds op uit is, de volksgemeenschap nalistiek en de intrekking van de zaak is, Daarom zullen alle bespre- te splitsen in „levensbeschouwelijke" ontwerp-wet op de journalistieke kingen onderworpen worden aan het groeperingen. Hij bepleitte een hoge- verantwoordelijkheid. Er bestaat bij Kamerdebat, dat hierover gevoerd re subsidie voor het volkshogeschool- mr Scholten na een onderzoek door wordt, werk en voor de plattelandsbibliothe- de Radioraad in beginsel geen be ken. Verder vroeg hij een diepgaand zwaar tegen het toekennen van po- De begroting wordt vervolgens onderzoek naar de ontgroening bij de litieke zendtijd voor politieke par- zonder hoofdelijke stemming aange- studenten. tijen voor de televisie. De regerings- nomen. Over de nota's wordt later De heer Kleisterlee zegt verheugd beslissing over reclame in de tv is beslist, te zyn over de subsidiëring^ van de ANWB adviseert minister: De ANWB heeft de minister van keermeter, verzoekt de ANWB de Verkeer en Waterstaat een uitvoerige minister de wettelijke bepalingen zo- uiteenzetting toegezonden omtrent de danig te formuleren, dat deze de in- inzichten van de bond met betrek- voering van een dergelijke meter niet king tot de beide, thans elders in in de weg staan. Bij de beschouwing over kunst zei Europa gebruik zijnde controle- j)at <je de gemeenten uit een der de heer Baeten (KVP) te hopen, dat middelen op de overschrijding van geijjk type parkeermeter geen inkom- voor een eventuele wijziging van het een toegestane parkeerdu ïr, de par- sten putten, acht de ANWB niet be- toneelbestel eerst met de Kamer van keermeter en de parkeerschijf. Zo- zwaarlijk, immers, de gemeenten die gedachten zal worden gewisseld. Hij als bekend, geeft de ANWB op grond nen kosten van verkeersvoorzie- hoopt evenwel, dat het niet zover zal van tal van praktische overwegingen ningen te bestrijden uit de algeme- komen wegens de gevolgen voor de ve"!® de voorkeur aan de parkeer- ne middelen. De winsten, die andere toneelspreiding. De heer Peters schijf. soorten parkeermeters zeker kunnen (KVP) zegt dat er eerst klaarheid ]}e toeristenbond wijst echter voor afwerpen, te besteden voor parkeer- moet komen over de reclame in de het geval de daartoe bevoegde in- garages, ringwegen etc. heeft wei- tv alvorens een beslissing wordt ge- stanties onverhoopt toch de parkeer- nig effect. Een dergelijk fonds, in noemen over verhoging van het kijk- meter zouden verkiezen boven de feite samengesteld uit bijdragen, die geld. De wetgever dient zich tegen- parkeerschijf, de minister op de wen- voor elke automobilist afzonderlijk over radio en tv gelijk op te stellen. seijjkheid dan zodanige regelen te hinderlijk zijn, zal, vergeleken niet Er moet meer gecoördineerd en sa- stellen, dat een type parkeermeter de bedragen, die nodig zijn voor de mengeweikt worden. De heer Peters in gebruik wordt genomen, die het stedelijke verkeersvoorzieningen bij echt de schoolfilm beter hanteerbaar ^worpen muntstuk, na het in zonder klein zijn. a s oHderwusmiddel dan schOültele- werkin treden van het mechanisme, visie, want voor de uitzendingen moet W(W termreoeft het schoolrooster worden aangepast. Een dergelijke parkeermeter zou, Mevr. Van SomerenDownet onverminderd de bezwaren, die tegen (WD) zegt zeer verheugd te zijn de parkeermeter in het algemeen als over de moedige stap van de staats- zodanig kunnen worden aangevoerd, secretaris in verband met de uitslui- tenminste geen onredelijke belasting I j ting van fotografen. Verder vindt zij van de „kortparkeerders" betekenen, VI6l V3Ü VPr3nfl3 het in strijd met de democratie, dat zo meent de ANWB. TIV1 ™n TC,ailua een belangrijk communicatiemiddel Met het oog op de eventuele toe passing van het bedoelde type par- MIJNWERKER ONDER PUIN BEDOLVEN. In het ondergrondse bedriif van de mijn „Willem Sophia" te Kerkrade is hedenmorgen de 33-jarige houwer A. T. Offermann bij werkzaamheden in een peiler, door vallend gesteente getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 6 kinderen. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN HELLEVOETSSLUIS In verband met de grenswijzigin gen in de gemeenten Brielle, Oost- voorne, Oudenhoorn, Rockanje, Helle- voetssluis, Nieuw-Helvoet en Nieu- wenhoorn zijn in Hellevoetsluis ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Door de grote verschillen bij het indienen van de lijsten ten aanzien van de raadsverkiezingen in 1958 in de genoemde drie gemeenten kunnen er geen vergelijkende cijfers gege ven worden. De (niet-officiële) uitslag van de verkiezing luidt: 1. Gemeentebelan gen (lib. lijst) 564 (2 zetels); 2. KVP 157 (0); 3. VVD ?49 (2); 4. Prot Chr. Groep (AR-CHU) 402 (2); 5. PvdA %113 (7); 6. Neutrale partij 95 (0). Totaal 3780 stemmen (13 zetels). De N. V. Samenwerkende Elektri- citeits-Produktiebedrijven (S.E.P.), heeft de commissie van Euratom in Brussel meegedeeld, dat Nederland voorlopig zal afzien van het bouwen van een kernenergiecentrale. Naar prof. ir. Van Staveren ons meedeelt, achten de Nederlandse elektriciteitsproducenten de vooruit zichten op dit ogenblik niet gunstig. Een kernenergiecentrale zou voor- advertentie) loPig n*et rendabel kunnen wer- ken en de aan de bouw van zo'n cen trale verbonden investering wordt daarom niet verantwoord geacht. Prof. Van Staveren legde er de na druk op, dat deze stap niet betekent, dat Nederland zich definitief terug trekt uit het project, waarbij de zes leden staten van Euratom ir de gele genheid worden gesteld Amerikaanse kernenergiecentrales te bouwen. Ne derlands deelneming aan dit plan wordt nog steeds in studie gehouden en aan Eu atom is gevraagd de plaats voor Nederland ir het project open te houden. Een woordvoerder van Euratom deelde ons mee het besluit v—. de SJE.P. in het huidige stadium zeer te betreuren. Hij wees erop, dat de kwestie van ren .abiliteit op dit ogen blik niet de belangrijkste is en her innerde eraan, dat de K.L.M. destijds ook hoge investeringen heeft gedaan, vooruitlopend op het aandeel, dat de luchtvaart zich nog in het vervoer moest verwerven. sport. Hij verwacht een subsidiere geling, welke aan de particuliere jeugdkampen dezelfde mogelijkheden biedt als de rijkskampen. Hij vroeg of het niet mogelijk is om subsidie te verlenen aan de training van jon ge mensen, die in de onderontwikkel de gebieden gaan werken. Dit werk wordt tot dusver alleen door organi saties en particulieren betaald. Radio en TV gelijkstellen. als de tv gebruikt wordt voor een ge deeltelijke politieke propaganda. Wat de pers betreft, deze acht zij even griezelig als onmisbaar. Er is geen democratie mogelijk zonder pers. Men late echter aan de goede pers de taak om de slechte pers in toom te honden. Zwarte Piet is gistermiddag te Rotterdam ergens by zijn duistere bezoeken aan lieve kindertjes van een veranda gevallen. Hij brak een voet en moest in het Coolsingelzie- kenhuis worden opgenomen. Het was nog een jeugdige zwarte Piet, de 12- jarige Jan v. 't Hoff, die op de De 1200 Keiezen, die nu in Neder land verblijven, zullen wellicht naar Nederlands Nieuw-Guinea overge bracht worden. De groep in haar geheel is ervóór; op verschillende departementen wordt nu onder ogen gezien of de „verhuizing" mogelijk is, aldus minis ter Klompe in haar memor:e van ant woord aan de Tweede Kamer. Bij het overleg over deze kwestie zijn ook de officiële instanties op Nieuw-Guinea betrokken, waaronder, waar mogelijk, die der inheemse be volking. Wat de ambonezen betreft gaat de regering er nog steeds van uit dat ham verblijf in ons land van langere duur zal zijn. Op 1 oktober j.l. woon den nog 3110 Ambonese gezinnen in woonoorden. Aan de suggestie om de Ambonne- zen, nadat zij de woonoorden hebben verlaten, niet in speciale wijken maar in normale woningwetwoningen on derdak te verschaffen, kan de minis ter geen gevolg geven. De Zuid- molukkers hebben nu eenmaal een sterk saamhorigheidsgevoel. Vier jaar geëist De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 47-jarige procuratiehouder G. L. M. ten B., die van de Hilversumse firma, bij wie hij in dienst was, in vier jaar tijd bijna een ton heeft verduisterd. Er heerste bij de firma een admi nistratieve wanorde; van de boek houding klopte niets. Als de zaak in financiële moeilijkheden verkeerde, kreeg ten B. van zijn directie de op dracht „iets te versieren" om nieuwe bankkredieten te kunnen opnemen. En telkens lukte het hem de firma te redden. Ten B. droeg een grote verantwoordelijkheid, hoewel hij reeds enkele malen wegens verduis teringen was veroordeeld en de re classering had gewaarschuwd, 's mans verantwoordelijkheid te be perken. De verduisteringen bij de Hilver sumse firma begonnen klein: met 500 gulden per week. Ze eindigden met De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, heeft gistermorgen aan mevr. S. J. Plesman-v. Eijk een hoge inter nationale onderscheiding uitgereikt, die postuum is toegekend aan haar op 31 december 1953 overleden echt genoot, dr. Albert Plesman. De raad van de internationale bur gerluchtvaart (ICAO) heeft de grond legger van de KLM de gouden Ed ward Warner-medaille toegekend. Het is de eerste maal, dat deze in ternationale 2-jaarlijkse onderschei ding, die wordt gegeven aan een ver dienstelijk werker in de internatio nale burgerluchtvaart, wordt uitge reikt. 38.500 gulden per jaar. Toen in augustus de grond hem te heet on der de voeten werd, vluchtte ten B. naar het buitenland, waar hij voort ging met hét verbrassen van het geld in exclusieve gelegenheden. Door de verdedigster werd clementie bepleit. Uitspraak 16 dec. a.s. WIJK AAN ZEE HEEFT PLANNEN VOOR EEN KABELGAAN. Burgemeester en wethouders van Beverwijk zullen in de loop van deze maand een beshssing nemen over de aanleg van een kabelbaan in Wijk aan Zee. Dit heeft burgemeester J. G. S. Bruisma meegedeeld. De vergun ningen voor deze kabelbaan zijn aan gevraagd door het Utrechtse inge nieursbureau van ir. De Bas en Van Steenis. De baan, die een lengte van 800 me ter krijgt, zal leiden van de Rijokert Aertszweg naar het duinplateau van de Tuinberg, het hoogste duin van Wijk aan Zee. De baan zal worden geëxploiteerd door een maatschappij, die de naam N.V Wij ka neeft gekre gen. De maarschappij wordt finan cieel gesteund aoor de N.V. Nationale Gondelbanen. Deze combinatie heeft ook plannen voer de bouw van ka belbanen te Scheveningen en Ren- kum ontvouwd. Voor het komende badseizoen moet de baan gereed zijn. DE MEULENBELTZAAK IN DE TWEEDE KAMLR. De voorzitter van de Tweede Ka mer. dr. L. Kortenhorst, heeft gis termiddag in de Kamer medegedeeld, dat de beraadslagingen over de nota inzake het artsenechtpaar Meulen- belt op donderdagavond, dus van avond, 8 uur zullen worden gehou den in openbare vergadering. De 49-jarige V. V/. L. uit Leerdam veranda van zyn ouderlijke woning In zijn dankwoord tijdens de avond- is gistermiddag overleden in zijn was geklommen om zijn vriendjes vergadering zegt de staatssecretaris badcel. De heer L., die van Indische aan het schrikken te maken. Hij mr. Scholten dankbaar te zijn voor afkomst is, was bezig met het wassen kreeg zelf de schrik van zijn (jonge) het vertrouwen in zijn beleid en de van enkele kledingstukken Hij ge- leven, gebleken tevredenheid over de be- bruikte daarvoor warm water uit de groting. Het grootste deel daarvan is gasgeyser. Toen men de heer L. dood in de douchecel aantrof, was de warmwaterkraan dichtgedraaid en dientengevolge de gastoevoer afge sloten. Deskundigen die de geyser hebben onderzocht, hebben aan het toestel geen mankementen kunnen ontdekken. Het moet voorts uitge sloten worden geacht, dat de ver- Fantasie in beton en water Brandweer kwam op ruzie af De Hilversumse- brandweer heeft anderde samenstelling van het gas vannacht in de Pauwenstraat, waar in T PPrcum is noaal wat te doen r»0C^T bet gebeurde aansprakelijk is. brand was gemeld, een burenruzie ~™J5Tve? het ooslaan van Sta Onderzocht wordt nu, of de ventila- geblust. Door onbekende oorzaak f^n in dlt doro d(^ he^circus tiekoker verstopt kan zijn geraakt was er een stevige woordenwisseling £5 tal He^emeSte^dslid J hV- en d,f af,VOer vvoor .verbrandingsgas- ontstaan in huis en de gemoederen Boltini. Het gemeenteraaasua j. t.a sen daardoor kan zijn belemmerd. waren zo verhit dat on 'n n remaat, dat druk in de weer waa De overlede„e laat een vrouw en mlfment de M- 'arièè doehter eéen geweest voor de wijziging in de twee kinderen achter. risi™ vprHnr m>m »n nniitio ii^o plaatselijke politieverordenig, waar- Paling overboord gezet risico verder nam en de politie wilde opbellen. „In de zenuwen" had zij echter het nummer van de brand weer gedraaid. De brandweer hoefde geen water te geven, maar haar komst was reeds genoeg om in de hitte van de strijd verkoeling te brengen. bij het verboden zon zijn wilde die ren in het dorp te houden, is gister middag zelf in een leeuwenkooi ge klommen. Terwijl een 400 schoolkinderen gespannen toekeken hield hij in het bijzijn van de circus-directeur en De kapitein van de 410 ton meten onder de hoede van de dompteur 'n de Nederlandse kustvaarder „Ger- gesprekje met een van de leeuwen, trude" heeft voor de haven van Na- Na afloop van deze samenspraak Pels acht ton aal overboord moeten kwam de heer Lagemaat levend en zetten, voor het schip de haven kon Nijmegen is op 71-jarige leeftijd over- wel de kooi uit en werd enthousiast binnenvaren. leden de heer J. Weiland, uit Arn- door de kinderen begroet. Het raads- Het stormde hard en de zee was hem. Hij was maandagavond op de lid had kunnen constateren, dat de zeer ruw. De „Gertrude" had 140 ton Amsterdamse weg bij Arnhem met leeuwen goed opgeborgen zitten en levende aal aan boord, voor het zijn bromfiets gevallen en zwaar ge- geen gevaar voor de Leersumse ge- Kerstmaal van de Italianen, die dol wond. Hij werd overgebracht naar meenschap opleveren. De dieren op aal zijn. De kapitein moest acht het Canisiusziekenhuis te Nijmegen, kunnen nu rustig de winter in Leer- ton aal teruggeven aan de zeé, om waar hij gisteren aan de gevolgen »um gaan doorbrengen. zijn schip lichter te maken. van zijn val is overleden. In het St. Canisiusziekenhuis Hoog boven het vlakke rivierland schap langs de Lek bij Hagesteijn torenen 27 meter hoge betonnen bouwsels uit. Het zijn de heftorens, die de schuiven van de in aanbouw zijnde stuw moeten dragen. De torens zijn in de vorm van middeleeuwse vizierklep pen gegoten van honderden m3's beton elk. Bovenop komt nog een machine hal van de grootte van een normale woning. Men hoopt in 1961 met de stuw en de bijbehorende schutsluizen gereed te komen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8