r; - -3 m •M: Brandweer Oegstgeest, Voorschoten en Den Haag snelde te hulp De kater van j Minerva gered 1 Toeval Gebouw met landelijke faam DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 DE LEI USE COURANT PAGINA 7 iiM' iÉfflffTI F jW v v\ -1 (Vervolg van voorpagina) 'De brandweer van Oegstgeest en Voorschoten verleende assistentie. Het gehele arsenaal van spuitmate- riaal werd aan de Aalmark tzij de in gezet, omdat hier het gevaar voor uit breiding het grootst was. Voor het overige beperkte men er zich toe, tonnen water tussen de vier muren van het gebouw te spuiten met de be doeling hét vuur neer te slaan. Eerst tegen zeven uur was het resultaat van deze werkwijze aan de buitenzijde te zien. De vlammen, die voorheen nog door de ramen van de eerste verdie ping naar buiten sloegen werden klei ner. Nu en dan laaide het vuur ech ter weer hoog op. De toestand van de voorgevel was intussen zo wankel geworden, dat de commandant op dracht gaf de twee ladderwagens, waarvan er één uit Den Haag te hulp was gesteld op de Breestraat links en rechts van het gebouw op te stellen. Vanuit een steeds gewijzigd stand punt boven op de ladder waaierden de spuitgasten met „het kanon" het water in het brandende gebouw. Af en toe stortte een deel van het dak met luid geraas omlaag, ook het koe peltje in het midden van de daklijst. De gloeiend hete stralen balken in het gebouw ontzetten de gevel, maar zij bleef overeind staan. De toestand bleef echter gevaarlijk. Daarom heeft de bouwpolitie vanmorgen vroeg de stedelijke politie opdracht gegeven het verkeer om te leiden. Daar tevens de hoogspanningskabel van de tram werd beschadigd stagneerde 't tram verkeer. Gewond. Zeer riskant werk werd vannacht verricht door de brandwachters, die op kroonlijsten staande het vuur moesten bestrijden. Op de tegen de achtergevel staande brandladder werd de brandmeester A. Langzaal door het vuur aan hoofd en armen gewond. Hij moest in het ziekenhuis verbonden worden. Ook een der stu denten, die trachtte zijn fluit, welke bij de instrumenten van „Sempre Crescendo" op zolder lag, te redden kreeg wat brandwonden aan het ge laat. Niet alleen de vernieling aan het gebouw loopt in de honderdduizen den, ook de kostbare inventaris is verloren gegaan. Muziekinstrumen- ten van het studenten-orkest Sem- 5 pre Crescendo werden verwoest. 8. December aanstaande zou men een uitvoering geven. De prachtige uniformen van „Pro l Patria" het studentenweerbaarheids- corps werden door de vlammen ver- teerd, evenals het kostbare materiaal van de studenten-fotografen en cine- asten. De belangstelling in de Breestraat was het nachtelijk uur in aanmer- king genomen vrij groot. De stu- den ten, op de been gebracht door deze ongeluksmare, waren te hoop gelopen. Ook de burgemeester, de wethouders Menken, Jongeleen en Drijber, de commissaris van politie de heer J. Dreeuws, hoofdinspecteur Hofstede, en de directeur van het postkantoor de heer A. J. Bongers waren van dit drama getuige. „Hendrik de Rode Kater van Minerva", de enige bewoner van J de sociëteit voor wiens leven j werd gevreesd, is de brand te boven gekomen en gezond en wel door de sociëteitbediende Dolf del Prado in 't uitgebrande gebouw gevonden. Het beest was J wel geheel van streek, maar een schoteltje melk bij liefderijke f buren deed wonderen. Doorkijkje van ramen in de gevel. Foto linksboven: Warm onthaal Na de brand vanmorgen gaf de heer Hagedoorn een uiteenzetting. Hij besprak nog eens de strategie, die hij in dit gecompliceerde strijdtoneel had gevolgd en prees de samenwerking die mogelijk was met de korpsen van Oegstgeest en Voorschoten. De scha de valt bij benadering niet te schat ten. Over de oorzaak is niets bekend. De bibliotheek wordt dikwijls voor bijeenkomsten en partijen gebruikt, maar gisteravond had er niets van dien aard op de sociëteit plaats ge vonden. Minerva is verzekerd bij de Nederlanden van 1845. Toevallig heeft de directeur van deze maatschappij mr. H. v. Manen dinsdagavond een forum geleid over de belangstelling van het bedrijfsleven voor de studenten verenigingen. Dit forum werd gehouden in sociëteitMinerva en de conclusie luidde: het be drijfsleven is bereid de studen ten-verenigingen financieel te steunen. Een goede inleiding voor de financiële actie. Zoals dit bij branden gebruikelijk is, de koude werkers van dit nachte lijk uur konden op de steun van wakkere geesten met warme koffie en thee rekenen. De heer Ton Wes ten maakte zich onder meer zeer verdienstelijk met het aandragen van zeer drinkbare koffie. Een warm onthaal vond men (brandweer, stu denten, politie en pers) ook in „Klein Minerva" waar mevr. Favier een grote trekpot (met een kraantje) gloeiend hete thee had klaarstaan. Zy behoorde mét haar huisgenoten en enige hotelgasten tot de velen, die vannacht door de politie uit het bed werden gebeld. Verschillende bewoners van huizen uit de omge ving, wilden him inboedel in veilig heid brengen, overtuigd van het feit, dat de brand niet alleen tot Minerva beperkt zou blijven. Zy werden door de politie teruggestuurd. In één ge val van beginnend paniek moest men even met de gummiestok optreden om erger te voorkomen. Deze foto werd gemaakt van de daklijst aan de achterzijde van het gebouw. Het vuur vernielde van eer ste verdieping tot het dak het inte rieur. ST. NICOLAAS' POST BEDREIGD Terwijl de brand woedde waren honderden in 't postkantoor koorts achtig doende om de St. Nicolaas- post te sorteren. Het werk moest doorgaan, maar van rechts speelde het vuur likkebaardend om de dak lijsten. Wachtposten op het dak za gen scherp toe, dat geen vonken van het brandende sociëteitsgebouw het postkantoor besmetten. Voor de ze kerheid zijn stukken van waarde in de kluis opgeborgen. Spookachtig verlicht de brand in het eerste kwartier een nog verlaten Breestraat. (Foto's: De Leidse Courant). De tramverbinding van de NZH zal, voor zover deze is gestagneerd door de brand in de Studentensocië teit „Minerva", met bussen worden onderhouden. LEIDEN ZENUWACHTIG Heel Leiden was wat zenuwachtig, vanmorgen. Dat had invloed op het verkeer. Tussen acht en elf uur kwa men bij de politie wel tien meldin gen binnen van aanrijdingen. De meest spectaculaire daarvan was die, welke om kwart voor tien plaats vond op de Koepoortsbrug: een auto bus van Citosa kwam in botsing met een vrachtwagen, waarop mandfles sen werden vervoerd, gevuld met azijnzuur en waterstofperoxyde. De twee vloeistoffen, met elkaar ver mengd stroomden over het wegdek en vormden een gevaar voor de ge zondheid. Dies heeft de brandweer dc brug en de opritten met drie stra len schoongespoten. Ook bij een ander ongelukje moest de vannacht zo zwaar beproefde Leidse brandweer assistentie verle nen. Voor het Waaggebouw, naast het Waaghoofd. reed een personen auto in het water van de Rijn. Een kraanwagen haalde het voertuig weer op de vaste wal. Zo zag de sociëteit Minerva er uit vóór de brand. Zonder twijfel geniet dit gebouw, waar zoveel illustere figuren in het heden en in de geschiedenis van ons land hun kroegjool beleefd hebben, grote bekendheid. Ge kroonde en ongekroonde hoofden zijn hier kaal binnengegaan: prins Alexander bijvoorbeeld, zoon van koning Willem IH, was lid van het corps en kwam veel in de sociëteit. Beroemde geleerden als Kamerlingh Onnes, Lorentz maar niet minder schrijvers als Kneppelhout, Beets en Haverschmidt waren familiair in dit gebouw aan de Breestraat. Het is in 1875 gebouwd naar een ontwerp van prof. Gugel en geheel in de pompeuze geest van die tijd uitgevoerd, met pinakeltjes en stenen ballustrades langs de daklijst. Minerva is géén mooi ge bouw, maar het had zijn plaats in de Breestraat gevonden en men zou het missen, indien het besluit mocht vallen het af te breken. Maar dit vonnis zal „Minerva" niet treffen. De kans voor herbouw is goed en men verwacht aanzienlijke steun van alle kanten. Vanochtend is reeds een „BRANDFONDS L.S.C." opgericht. (Gironummer 9200, Amsterdamse Bank, Leiden, en verder by de kantoren elders van deze bank).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7