Scherp UIT DE OMGEVING FORD J. Voorbach, chef onderhoud gem. gebouwen, neemt afscheid I.MTIJ.I NIET-BEZORGING Kleuters van de maakten hun verlangens kenbaar Het t.v.-oog volgde hen tot in het stadhuis De ramp bij Fréjus DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT 33 Jaren van verdienstelijke ambtelijke bemoeiingen Een man aan wiens zorgen ruim achttien jaar de gemeentelijke eigen dommen, w.o. vele historische ge bouwen, waren toevertrouwd, de heer J. Voorbach, verlaat a.s. zater dag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst Voordat hij met deze veel omvattenden taak werd belast 1 februari 1941 werd hij benoemd tot chef van de afdeling onderhoud gebouwen was hij reeds 15 jaar by de gemeente werkzaam. De heer Voorbach, die 6 december 1894 te Schiedam werd geboren en tijdens de mobilisatie 19141918 drie jaar in militaire dienst was, kreeg in 1919 een functie bij de afdeling Openbare Werken van de gemeente Vlaardingen. Reeds een jaar later verliet hij het gemeentelijk erf om als bouwkundig opzichter bij een ar chitectenbureau in Vlaardingen in dienst te treden. Tijdens de bouw van de geref. kerk te Voorschoten ontmoette hij de Leidse architect Fontein, die hem in 1925 in gelijke functie te Leiden aanstelde Het was echter maar een kortstondig dienst verband want op 1 juli 1926 werd de heer Voorbach benoemd tot technisch ambtenaai bij Bouw- en Woningtoe zicht en in deze kwaliteit o.a. belast met de controle op de naleving van de hinder- en drankwet en de afdoening van woningklachten. Kort na de brand van het Stadhuis werd de heer Voorbach tijdelijk ge detacheerd bij de dienst van Gemeen tewerken en werd hem het toezicht opgedragen over de opruimings werkzaamheden, waarbij het vooral aankwam op het zoeken naar waar devolle bescheiden en eventueel ge spaard gebleven beeldhouwwerken van de Stadhuisgevel. De heer Voor bach kwam daarbij soms voor de meest merkwaardigste omstandighe den te staan. Zo is het hem overko men, dat hij op een dag in midden augustus onder puin en papier een ijslaag van circa één meter ont dekte. In zijn huidige functie heeft de heer Voorbach, met bijzondere ken nis van zaken, zijn aandacht laten gaan over de instandhouding van historische gebouwen, t.w. het Waag gebouw, de Lakenhal, de Latijnse school, het Stadhuis, de Mors- en Zijlpoort en tot voor kort ook over het Gravensteen. Daarnaast strekt zijn aandacht zich uit over alle dienstgebouwen, circa veertig scho len, de Stadshulpwerf, de molen De Valk, de Stadsgehoorzaal en over alle woningen, welke door de gemeente met het oog op de sanering of door- Het weer in Europa i van hedenmorgen weer temp. HELSINKI sneeuw. 1 C. STOCKHOLM regen 4 OSLO geh. bew. 8 KOPENHAGEN regen 6 ABERDEEN licht bew. 7 LONDEN regen 8 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL motregen 7 LUXEMBURG regen 2 PARUS motregen 8 BORDEAUX geh. bzew. 9 GRENOBLE geh. bew. NICE onbew. BERLIJN motregen 3 FRANKFORT geh. bew. 4 MüNCHEN motregen 7 ZiiRICH geh. bew. 3 GENèVE geh. bew. 3 LOCARNO onbew. 1 WENEN mist 2 INNSBRUCK geh. bew. —2 BELGRADO geh. bew. 9 ATHENE zw. bew. 17 ROME regen 10 AJACCIO onbew. 6 MADRID niet ontv. MALLORCA niet onv. LISSABON motregen No. 530. Horizontaal: 1. langwerpig rond, 6. plaats voor duiven, 7. schraal, 8. vaarwel, 9. tijdrekening, 10. dier. Verticaal: 2. grote, ruime vogel kooi, 3. een der apostelen, 4. monster, 5. tap met een sleutel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 528. Horizontaal. 1. Haps, 5. Amer, 8. voldaan, 11. noord, 13. cadet, 15. ent, 17. ha, 18. pal, 20. Eu, 21. are, 23. tissu, 25. teint, 27. be legen, 29 kans, 30. elan. Verticaal: 2. a.v. 3. pond, 4. sloep, 5. aar, 6. made, 7. en, 9. dotatie, 10. Acheb, 12. stuur, 14. Aar, 16. nes, 19. Linge, 22. eten, 24. stel, 26. els, 27. ba, 28. na. braken zijn aangekocht. Helaas de Stadsgehoorzaal is daar een spre kend voorbeeld van gaat ook de heer Voorbach bij het ten uitvoer brengen van zijn restauratieplannen onder de gemeentelijke financiële on macht gebukt. Met de hem ter be schikking staande middelen heeft hij echter steeds getracht de meest drin gende voorzieningen te treffen. Naast zijn dagelijkse werkzaamhe den wordt de heer Voorbach ook steeds ingeschakeld bij grote ont vangsten in de Burgerzaal of bij pa rades en een 3 oktoberoptocht. De voorzieningen, welke hier dan voor worden getroffen, staan onder zijn leiding. Ook was het mede op zijn advies, dat de Burgerzaal, met het oog op het werkbezoek, dat het Ko ninklijk Paar indertijd aar de Sleu telstand bracht, overeenkomstig de plannen kon worden ingericht. Een groot aandeel heeft de heer Voorbach verder ook gehad in de herstelwerkzaamheden van het door watersnood getroffen en door Leiden geadopteerde Nieuwe Tonge. Onder zijn leiding konden de eerste voorzie ningen, welke tot een algeheel her stel hebben geleid, worden getrof fen. De heer Voorbach, die tijdens zijn Vlaardingse periode leraar was aan de Nijverheidsavondschool, was lange tijd lid van de Technische commissie van de Leidse Sportstichting en thans nog lid van de technische commissie van de Leidse Jeugd Actie, bestuurs lid van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging en van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. In verband met dit vertrek uit de gemeentedienst wordt a.s. zaterdag ochtend om elf uur in de koffieka mer van het Stadhuis een afscheids bijeenkomst gehouden, waarna er om twaalf uur voor de velen, die met de heer Voorbach in nauw contact ston den, gelegenheid bestaat om af scheid te nemen. De heer J. Trouwee, die reeds 121/» jaar op de afdeling van de heer Voorbach werkzaam is, zal hem als chef opvolgen. W IJ N BESTELLEN E L S H O F BELLEN Haarlemmerstraat 139 Telefoon 21023 Zie onze etalage voor diverse surprises (Advertentie) M Naar wij vernamen, zal de strem ming van het verkeer door de Bree- straat nog de hele dag en waarschijn lijk ook vanavond nog voortdu ren. De toestand van de gevel is zo ge vaarlijk, dat besloten is, haar door stutten voor instorten te behoeden. Hedenmiddag om twee uur waren stutbalken aangevoerd en wachtten de werklieden op het teken, waarop ze aan de slag konden gaan. Hierbij werd de verwachting uitgesproken, dat het stutten waarschijnlijk wel nachtwerk zou worden. In uiterste omzichtigheid zijn inmiddels een paar tramwagens door de afgesloten straat gereden, die tussen de remise en Minerva opgesloten waren en die gebruikt moesten worden op het tra ject naar Den Haag. Daarna werd de stroom op de kabel weer afgesne den. ALG. BOND OUDEN VAN DAGEN Het zelf verzorgen van de bejaar denvraagstukken is de voornaamste taak van onze organisatie zo sprak gisteravond de heer J. G. v. d. Zeeuw, voorzitter van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, in zijn inleiding op de ontspanningsavond in de vol- bezette grote zaal van de Burcht. Hij memoreerde de goede resultaten, die reeds bereikt waren en wees op het streefgetal van 100.060 leden bij het vijftienjarig bestaan van de bond in 1961. De bondsvoorzitter, de heer F. Rippe, bewees hierna zijn vitaliteit, met een goed gefundeerde speech, waarin hij het beleid van de regering inzake de bejaarden hekelde. Hij meende echter een optimistisch ge luid te mogen laten horen in verband met de algemene loonsverhogingen, die indien deze het gemiddelde van 3 zou bereiken ook de bejaarden volgens art. 9 van de A.O.W. ook 3 of meer zouden bezorgen. Met een gloedvol propagandistisch woord ein digde de heer "Rippe. De personeelsver. van de Kon. Ned. Grofsmederij verzorgde het verdere programma. Wat deze amateurs ten tonele brachten, mocht er zijn. De KonegrO-boys boeiden met hun rijk- gevarieerde acrobatische toeren, ter wijl ook The Metal Music Players en the Top June Singers het zeer goed deden. Jammer, dat de sketches door weinig rolvastheid en plankenkoorts niet het succes van de overige num mers "bereikten. AMATE-LOTERIJ De trekkin? van de AMATE-loterij heeft plaats gevonden Door omstan digheden echter kunnen de lijsten met prijswinnaars eerst 7 december aanstaande worden vrijgegeven. Zij zijn dan verkrijgbaar bij sigarenma gazijn De Groot, Haarlemmerstr. 266. Burgerlijke Stand Geboren: Jannetje Gijhbertha d. v. J. van Beelen en M. van Duijn. Maria d. v. C. van der Pluijm en A. C. Bakker Nouwen. Wilhelmina d. v. C. Pauw en M. E. v Daalen. Corne lls Jan z. v. A. van der Plas en T. Vooijs. Johan Koenraad z. v. K. Platteschor en T. J. Verdoorn. Overleden: N. D. Bekker 4 j. zoon. J. Veldhoen 77 j. weduwe v. G. J. ter Beek. I. M. A. van de Moosdijk 53 j. weduwe v. H. Keunen. C. G. de la Bije 89 j. weduwe van E. M. Laman. J. G. K. van der Sande 91 j. man. Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met (Advertentie) Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Structure and sedimento- logy of the upper carboniferous of the upper Pisuerga Valleys, Canta- brian Mountains Spain", de heer M. H. Nederlof, geboren en wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Ongevallensterfte in Nederland in het bijzonder bij kinderen", mej. B. J. van den Berg, geboren te IJssel- monde en thans wonende te Oegst- geest. Geslaagd voor het Doet. ex. Schei kunde de heer J. R. F. Meuleman te Leiden. Leidse Agenda DONDERDAG 3 DECEMBER Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Het verpakken van St. Ni- colaasgeschenken en het „vergul den" van speculaas. Levendaal 1, 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Haagse Kunstkring. Auberge Frangaise (Kloksteeg 19) Werkd. 104 u.; zondags 14 nam. (tot 7 december). Tentoonstelling Pieter Giltay en Rein Dool. (tot 12 december). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v d Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Neuerland Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 febr.). LEIDERDORP Schietvereniging „De Vrijheid". Op drie banen in de cantine van de N.V. Durisol zijn onderlinge wed strijden gehouden voor de leden. Op de personele baan werd tevens de wisselbeker verschoten. Bij de dames werd deze gewonnen door mevr. P. DoorenbosMel lis die voor de twee de achtereenvolgènde maal de beker won. Tweede werd mevr. B. J. Schmidt, 3. mevr. Kret. Uitslag he ren: 1. A. Langeveld, 2. J. Dompe ling, 3. R. Loth. Vrije baan: 1. A. Langeveld, 2. R. Langehengel, 3. L. J. Straathof. Geluksbaan: 1. A. Kor- pershoek, 2. L. Engelenburg, 3. S, Onrust. Burgemeester Van Diepen ingen LEIDEN! FCSB Sinds 40 jaar de vieest verkochte auto in Leiden en omgeving ElAM N.V. Official Ford-dealer voor Leiden e.o. en de Bollenstreek Haarlemmerweg 2-4, Leiden, Tel. 01710-33141 (Advertentie! APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Bioscopen Casino: „Trapeze" alle leeftijden (Donderdagcvclu:- „De stil te Amerikaan". 18 jaar). Lido: „Slavinnen van Carthago" 18 jaar. Luxor: „De blauwe engel", vol wassenen. Trianoh: „Opmars naar de galg" 18 jaar. Rex: ,,'n Kogel gemerkt X", 14 jaar. Indien het mocht voorkomen dat U de krant des avonds niet ontvangt, kunt U tot 19 00 uur (7 uur) 's zaterdags tot 17 uur (5 uur) nummer 2 0 9 3 5 bel len. Wij zullen dan alsnog trach ten U een krant te doen bezor gen. DE ADMINISTRATIE reikte de prijzen uit aan de win naars. IJsclub. Onder leiding van voor zitter W. Hendriksen vergaderde de ijsvereniging IJssport in het Dorps huis voor het jaarlijks overzicht. Me degedeeld werd, dat de ijsclub uit Leiden verzocht had van de Leider- dorpse baan gebruik te mogen ma ken in verband met het ontbreken van een baan te Leiden. Aan dit verzoek zal worden tegemoet geko men. Tevens werd mededeling ge daan, dat een motorsneeuwploeg is aangekocht waarmede de baan beter en vlugger kan worden schoonge maakt .In verband met het feit, dat de heer A. C. Hendriksen 25 iaar het voorzitterschap heeft waargenomen werd hij benoemd tot ere-voorzitter. De heer Hendriksen zeide dit met genoegen te zullen aanvaarden. Uit bet jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging momenteel 800 leden telt. De penningmeester kon zich verheugen in een kassaldo van 403.92. Als bestuursleden wer den herkozen de heren N. Mol en J. de Lange. Geboren: Maria Cornelia dr van P. Reitkerk en T. Borsjes; Antonius Johannes zn van A. A. van Egmond en E. P. Neijman; Klaas Pieter zn van K. P. Bosman en G. de Koning; Gertia dr van R. Sorgedrager en J. Sissingh. Ondertrouwd: J. G. F. Vromans 29 jr (te Boskoop) en P. van Eg- mond 28 jr; A. G. Prangers 26 jr en G. Castelein 25 jr. Getrouwd: K. de Groot en T. E. J. Sickman; P. A. B. Bakkers en A. W. Bloemendaal. NOORDWÏJK STROPERIJ LEIDT TOT MISDAAD Een paar weken geleden ontdekte een jachtopziener, dat in de Staats bossen te Noordwijk stropers aan het werk waren geweest. Hij trof er namelijk een aantal wildstrikken aan, waarin twee argeloze konijntjes reeds een wrede dood hadden ge vonden. Overeenkomstig zijn plicht besloot de veldwachter bij de strikken te gaan posten om de stropers op heter daad te betrappen als zij het wild zouden komen ophalen. Urenlang waakte de man in de stille eenzaam heid van bos en duin. Eindelijk, na middernacht doemden in het maan- overgoten jachtveld twee jongelui op, die kennelijk bezig waren met het nazien van de strikken. Dit was het moment' voor de jachtopzichter om in te grijpen. Toen hij op de stropers toeliep, viel een - van hen echter plotseling de veldwachter aan, sloeg hem tegen de grond en trok er vervolgens met zijn makker snel tussen uit. Later bleek dat de jachtopziener zodanig was mishandeld, dat hij een gekneusde rib had opgelopen. In samenwerking met de politie werd een uitgebreid onderzoek naar de daders ingesteld. Dezer dagen gelukte het de hand te leggen op twee jonge mannen, die door de jachtopziener als de stropers werden herkend en daarna een bekentenis aflegden. Wethouder Van Schaik tracteerde Sint Nicolaas wéét het nu; de echte Sint, maar ook de Sinterklaas van het Leidse onderwijs. De kleu ters, die zo graag een eigen school willen hebben naast de Alph. Ariëns- school aan de Timorstraat, hebben deze hoge instantie hun kort, maar krachtig geformuleerde verlangen onder de neus geduwd. En de tele visie was van dit alles getuige. Het begon vanmorgen bij de kale plek aan de Timorstraat, bij het ijzeren hek, dat er voor niets staat. Hier is het, dat de kleuters elke dag in deze St. Nicolaasweek samen drommen om te zien, of er in de grote klomp, welke daar is aange bracht, al een bouwvergunning ligt. ja of nee. Vanavond op het beeld scherm kunt u ze zien; die kleintjes met hun vragende blik. Zwarte Piet, die van een en ander natuurlijk niet geheel onkundig was gebleven, kwam vanmorgen zelf kij ken. Hij liep naar de klomp en haal de er omstandig de kolossale ver langlijst met de kernachtig korte wens eruit. Hierop nodigde hij een delegatie van de kleuters uit, hem te vergezellen naar het grote stad huis, om aan de meest naaste mede werker van St. Nicolaas in onder wijszaken, weth. J. C. v. Schaik, de wens kenbaar te maken. Kleuters op reuzetrap. Aldus gebeurde. En zo trippelden vanmorgen een rits jongetjes en meisjes de trappen van het statige stadhuis, nog in de branderige geur van het ontluisterde „Minerva" op, waarna wethouder Van Schaik de kleinen binnen ontving. Hier vertolkte Zwarte Piet hun ge- gevoelens en zei, dat de intense bou werij van de universiteit in Leiden zulke grote voeten heeft, dat de klei ne kindervoetjes gewoon vertrapt worden. Op die manier kunnen de kleine voetjes nooit groot worden, als ze later nog eens diezelfde uni versiteit zouden willen betreden. Wethouder Van Schaik had alle begrip voor de wens: „Aan St. Nico laas. Wij kleuters van de Timorstraat vragen een eigen school". Hij vond dit geweldige hiaat op het terrein van het onderwijs ter stede ook hele maal niet prettig. De wethouder ver telde aan de kleine petitie-overhan- digers, dat hij hun verlanglijst per- soolijk aan zijn grote vriend St. Ni colaas zou doorgeven. Hij kon na tuurlijk niet zeggen, wanneer de school er komt, maar zo gauw dit bekend wordt, komt hij het de kin deren zelf mededelen. „De Wü van wethouder". Dit vonden de peuters al vast een geruststelling en als dank bij voor baat overhandigde een jongetje de heer Van Schaik een grote chocolade letter. „Het is de Wüvan wethou der", zei het knaapje vriendelijk. Wethouder Van Schaik was zeer content met deze overheerlijke gave en op zijn beurt tracteerde hij zijn bezoekertjes, wel niet op een school, maar dan toch op lekkere speculaas. Met een kinderhand, die gauw ge vuld is, toog de jeugdige deputatie weer huiswaarts, nog nagenietend van de speculaas en de indrukwek kende ontvangst en met een hart vol verwachting De tocht naar Den Haag. naar mi nister Cals of de staatssecretaris, is niet doorgegaan. Beide bewindslie den konden zich met geen mogelijk heid vrijmaken voor de Leidse kleu ters. De begroting is nu eenmaal 'n landsbelang en heeft meer voeten in aarde dan een langverbeide kleuter school. Laatste Berichten 260 DODEN Door het hoofdkwartier voor het reddingwerk is meegedeeld, dat het aantal doden nu 260 bedraagt. Alleen al in Fréjus had men tegen het mid daguur 104 lijken geborgen. Jean Roulies, prefect van het de partement VAR, zei tegen journalis ten, dat van de dam „niets overge bleven is". Later werd bekendgemaakt, dat de luchtmachtbasis van de Franse Ma rine in Fréjus volledig verwoest is. De acht gezinnen, die daar woonden, worden vermist. Een kwartiermeester van de ma rine zei, dat hij mannen en vrouweil in het water had zien spartelen. DE HULP AAN FREJUS Ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Fréjus, zal het Nederlandse Rode Kruis met me dewerking van de KLM ruim 500 de kens aan het Franse Rode Kruis zen den. In het dorp Les Arcs is een cen trum ingericht voor hulpverlening aan de getroffen stad Fréjus. Het vliegdekschip Lafayette ligt op de rede voor anker en dient tien hef- schroefvliegtuigen, die het over stroomde gebied afzoeken naar slachtoffers, tot basis. Personeel van vier andere oorlogsschepen zochten met behulp van rubbervlotten. De marine treft voorbereidingen om 10.000 overstromingsslachtoffers van voedsel te voorzien. Men is druk doende de verbroken draadverbin dingen te herstellen. Paus Johannes heeft een som geld gezonden. UITVAART PROF. BROM Prof. dr. G. Brom, oud-hoogleraar aan de Kath. universiteit te Nijme gen, letterkundige en schrijver, is hedenmorgen te Wychen ten grave gedragen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Alfrink, woonde de uitvaart bij in de kerk van Sint Antihonius Abt, welke verder was gevuld met familie leden van prof. Brom, hoogleraren van de universiteit, afgevaardigden van studentenverenigingen en be langstellenden. EDMOND CARTON DE WIART OVERLEDEN Graaf Edmond Carton de Wiart, die secretaris van koning Leopold II is geweest en ere-hofmaarschalk was, is in de ouderdom van 83 jaar te Brussel overleden. OPSTAND IN BRAZILIË? Volgens hardnekkige geruchten te Rio de Janeiro zou het garnizoen van de Braziliaanse luchtmacht te Belo Horizonte in opstand zijn ge komen. Marktberichten BARNEVELD 3 dec. Eierveiling SBE. Aanvoer 3.345.000 stuks. Han del kalm. Notering: eieren van 49 tot 55 gram 11.5311.71, eieren van 5560 gr. li.9112.60, eieren van 6068 gr. 12.6913.61, eendeeieren van 62—73 gr. 9.90—11.38, alles per 100 stuks. Pluimvee. Aanvoer pl.m. 52.000 stuks. Notering per kg: slachtkippen 1.601.65, slachtkuikens 1.60 1.90, kalkoenen 2.002.25. Notering per stuk: ganzen 8.00—9.00, tamme konijnen 4.0010.00. Handel kalm. GOUDA, 3 dec. kaas. Aanvoer 4 partijen kaas. Eerste kw. per kg. 2.21 tot 2.30, 2e kw. per kg. 2.10 tot 2.20 en extra kwaliteit per kg. 2.31 tot 2.45. Handel traag.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2