S)e £eldóe(Boti4a/rit Vuurzee verwoest interieur sociëteit Minerva te Leiden Stuwdam doorgebroken in Zuid-Frankrijk Watermassa siorüe zich op Fréjus Onoverzienbare ramp met meer dan honderd slachtoffers Het noodweer in Zuid-Europa Tragische tonelen in de duisternis Nachtelijk drama in de Breestraat NOODWEER TROF ZUID EUROPA Korreltje DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14880 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon, Directie, Abounem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p. w., f22S5 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 prins Reiniers snelboot was. In Italië valt de regen nog steeds bij stromen neer. In tien da gen tijds heeft het slechte weer daar reeds veertig doden geëist: 27 ver dronken in overstroomde Midden- en Zuid-Italiaanse streken en 13 doden door lawines in het noorden. Zevenduizend mensen zijn dakloos. Negen arbeiders bedolven. - Negen arbeiders, die in de Alpen zuia- ten noorden van Turijn werkten aan Europa, dat dinsdagnacht zijn hoog- de bouw van een elektrische een- tepunt bereikte en uooral langs de trale. woensdag omgekomen bij een aardverschuiving, waarbij het Riviera veel schade aanrichtte, is onderkomen waarin zij sliepen, werd thans wat minder geworden. Men bedolven. Eén arbeider wordt nog vermist. Vijf liepen verwondingen Het zware noodweer zijn gezonken zoals ook het lot van van het noodweer. de deur gebonsd: „Maak in gods naam voort de dam van Malpasset h d h d miI_ is doorgebroken". En toen hoorden UU,B W4>< wij het water. Het klonk alsof er joen gulden. verschillende sneltreinen tegelijk De reddingspogingen in het moei- voorbij denderden. Wij lieten alles lijk te bereiken gebied werden be- achter en vluchtten naar buiten. Vooral Antibes heeft het zwaar te lemmerd door zware sneeuwval. Het De Zuidfranse kustplaats Fréjus (13.500 inwoners) is woensdagavond Daar zagen wij een lange file auto's, ®eliad' waar reuzengolven noodweer van de laatste dagen had laat overspoeld door een vloedgolf doordat een dam in de rivier de Reyran °P we9 naar Saint r Raphael. Som- villa s langs de zee mdermynden en de weg naar Ceresole m het dal on- bezweek en het water van het zeven kilometer lange stuwmeer door het gat mi9e mensen uit Frejus hebben nau- *ial* de.n Jnstorten ,ep de kustweg begaanbaar gemaakt, in de dam naar buiten spoelde. Er zijn vele slachtoffers. Vanochtend waren gelijks tijd gehad een jas over hun op vele plaatsen vernield werd. Maar reeds 73 lijken geborgen. pyama aan te trékken". ln Nice, waar velen van bedreig- Het kamp van de arbeiders ligt op De vloedgolf stortte zich met donderend geweld door het dal van de Een reddingsploeg trof een moeder ae piPtfn rooien evacueren, was ongeveer 2.500 meter hoogte. Reyran naar Fréjus. Over een breedte van enige honderden meters werden met v«f kinderen aan, die op het dak r*.s~a ,e aanzienlijk. Bijkans alle boerderijen en huizen verpletterd, bruggen weggeslagen en spoorrails mee- van hu's zaten. Een andere Jv i,va,n Menton, De mannen hadden vorige week gesleurd. Alle verbindingen met het rampgebied zijn verbroken. vrouw heeft het leven kunnen be- Cannes, Antibes, Villefranche en het kamp mogen verlaten, maar zu De vloedgolf spoelde woensdagavond gedurende een half uur door Fréjus, houden door zich de hele nacht vast Monaco hebben averij opgelopen of konden niet naar beneden tengevolge het rustieke stadje met zijn Romaanse kathedraal uit de tiende eeuw. In de klampen aan een boom. stad ontstond paniek en chaos, toen het licht uitviel. Vele inwoners zijn Ten noorden van Fréjus bevindt naar het nabijgelegen Saint Raphael gevlucht. ziek een militair kamp, dat door het water geïsoleerd is. Over het lot van de veertig soldaten en burgers, die nog in het kamp zijn, is niets bekend. In Fréjus zag men talrijke auto's die door het rotsgesteente, dat door het woedende water was meege- „ALLES STAAT ONDER WATER", richt. Nabij rréjus is een autobus- |esmetene!nnvMnSdrwarer k"*"" trein uit Nice door de vloedgolf Van alle kanten stroomde hulp toe. overspoeld en omgeslagen, doch alle TWEEHONDERD VERMISTEN Het vliegdekschip Lafayetteis passagiers kwamen met de schrik bij Fréjus voor anker gegaan. Het vrij. Volgens later op de dag uit Frejus schip doet dienst als basis voor negen Voorts zijn barakken van arbei- ontvanffe*J berichten vreest m®n» dat hefschroefvliegtuigen, die bij het ders, die werken aan een nieuwe er me®r dan 100 mensen om het le- dagworden zijn ingeschakeld voor verkeersweg nabij de dam, wegge- Zljn Sekomen. Er worden circa het reddingswerk. Uit Avignon zijn spoeld. Men vreest dat vele arbei- mensen vermist. genietroepen naar het getroffen ge- ders om het leven zijn gekomen. v,^e^ waar'k1 Frejus ligt, staat bied gezonden. De spoorlijn van Marseille naar klank. Bij het heldere weer op don- De verbindingen met het rampge- Nice is over een afstand van ander- derdag kon men hier en daar boom- bied worden onderhouden door halve kilometer volledig vernield. kruinen en daken boven het nog radiowagens van de politie. Een pa- Ook de luchtmachtbasis van de steeds in beweging zijnde modderige trouille meldde vannacht: „Het is Franse Marine in Fréjus schijnt water zien uitsteken. afschuwelijk. Alles staat onder wa- zwaar getroffen te zijn. Hoewel het Fréjus zijn delen van straten ter. Er zijn alleen hier en daar merendeel van het militaire perso- weggespoeld. Groepen redders va- flauwe lichten zichtbaar. We horen neel de basis tijdig heeft kunnen ren ki bootjes langs de huizen. hartv er scheur ende kreten". verlaten, verkeert mep in het on- zekere over het lot van een tiental MEER DAN 100 DODEN Er zijn reeds duizenden militairen, officieren. Alle op de basis gestatio- Nader wordt gemeld: het aantal politiemannen en brandweerlieden neerde vliegtuigen staan onder wa- doden heeft inmiddels de honderd in het rampgebied aan het werk. ter. overschreden. In het ziekenhuis van De doorgebroken dam van Mal- Fréjus bevinden zich 52 gewonden, passet is 61 meter hoog. Het water OOGGETUIGENVERHAAL. Vele gewonden liggen in het zieken- in het stuwmeer was woensdag tot huis van St. Raphael en de hulp een gevaarlijk peil gerezen als ge- Een ooggetuige deed het volgende posten, die in het getroffen gebied volg van de zware regenval van de verhaal: „Woensdagavond om kwart 2ijn ingericht. afgelopen dagen. voor elf viel plotseling het licht uit. Duizenden soldaten, politieman- De 50 miljoen kubieke meter wa- Wij dachten aanvankelijk aan een nen> brandweerlieden en vrijwilli- ter hebben over een afstand van tien gewone storing. Een paar minuten gers' nemen aan het reddingswerk kilometer enorme schade aange- later werd er door een buurman op deel. Veranderlijk De Bilt, 3 december. Op de weerkaarten treffen we en kele omvangrijke druksystemen aan, die weing van plaats veranderen en die alleen door randstoringen het weer beïnvloeden. Het belangrijkste systeem voor het weer in West-Eu ropa is een zeer diepe stormdepres- sie bij IJsland. Het bij deze depressie behorende oceaanfront drong in de nacht van woensdag op donderdag ons land binnen en veroorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Ach ter het front wordt met matige tot krachige wind tussen zuid en zuid- wes zachtere maritieme lucht aan gevoerd. Hierin worden gebieden met opklaringen afgewisseld door buienzones, die met de randstorin gen samenhangen. Eén ervan ont stond vannacht bij de Ierse Zee en verplaatste zich in noordoostelijke richting naar de Noordzee. Het weer behoudt daardoor de komende dagen een wat onbestendig karakter, maar de temperaturen blijven normaal voor de tijd van het jaar. Omstreeks kwart over vier werd deze foto van de voorgevel gemaakt. Het koepeltje in het midden van het gebouw was nog niet omlaag gekomen. (Foto: De Leidse Courant) Vanmorgen stonden wij op een dak- dit uit de tweede helft van de negen- lijst voor de puinhopen van wat tiende eeuw stammende gebouw aan gisteren nog de studentensociëteit de Breestraat inwendig van boven Minerva was. Een hevige uitslaande tot onder verwoest, brand had in de loop van de nacht Van vier uur 's nachts af was de Herfststormen hebben in Zuid-Europa bijzonder zwaar huisgehouden. Overstromingen en stortbuien heb- hen in steden en te velde ernstige schade aangericht. Vooral de Cote d'Azur heeft het moeten ontgelden. In Nice sloegen golven van ruim een meter over de beroemde Promenade des Anglais en vernielden op vele plaat sen het wegdek. De foto geeft een overzicht van de Promenade des Anglais. brandweer in touw geweest. Met vijf en twintig stralen tegelijk probeer de men de woedend laaiende vuur zee meester te worden. Het mocht niet baten. Men slaagde er slechts in de belendende percelen, waar onder het postkantoor voor een zelfde roemloos einde als de socië teit te bewaren. Om acht uur vanmorgen had men de brand onder de knie, maar toen stonden nog slechts de naakte gevel aan de Breestraat en de zijmuren overeind. De sociëteitszaal op de begane grond werd bijna niet door het vuur aangetast. Ook de eetzaal, de men sa-zaal, de keuken en de ruimte voor de administratie bleven voor het vuur gespaard. Maar hier veroor zaakten 't neerstromende water en de vallende stukken puin onnoemelijk veel schade. Het begin. Er was nog licht op in de sociëteit, vannacht om half vier. Aan drie ta fels zaten nog ongeveer 15 leden van het Leids studentencorps bijeen. Sommigen speelden bridge, anderen waren in een druk dispuut gewikkeld. Het was tien over half vier toen een van hen uitriep: „Ik ruik brand lucht". Rook kringelde uit een der kasten naar buiten en men veronderstelde, dat er brand was in de kamer van de directeur van Minerva. Zij stelden in de gang een onder zoek in, tot hun schrik zagen d§ jon gelui, dat dikke rookwolken de trap afzakten. Vier, vijf studenten ren den naar boven. Rook perste door de kieren van de deur van de biblio theek op de eerste verdieping naar buiten. Men wierp de deur open. Dóór de zware walm heen zag men schijnsel van vlammen. Een lid van de sociëteitscommissie belde de brandweer op; in afwachting van de komst van het Leidse korps bespoot het corpslid, Schuffelen, met de handspuit het vuur. Anderen onder wie Schrijvers, Kaptein en de leden van de sociëteitscommisie: G. F. Jonkheer, J. v. Schoonhoven, graaf Van Randwijck en Lunsingh Scheur leer, begonnen in allerijl de inventa ris van de sociëteit bijeen te zame len. Men bracht de bekende Alexan- der-pokel, de beker, die door prins Alexander aan het corps werd ge schonken, enige schilderijen, wat vaandels van subcommissies, stoelen en briefmappen in veiligheid. Het oude corpsvaandel, dat de tiendaag se veldtocht nog heeft meegemaakt, werd prooi van de vlammen. Steekvlam. Te tien voor vier arriveerde de Leidse brandweer met twee spuitwa- gens en de ladderwagen en zij nam onmiddellijk het blussingswerk over. In de bibliotheek, dat men alleen met het rookmasker vóór kon be treden, gebruikte men de nevelspuit, maar nog geen minuut later, stortte het plafond in en ogenblikkelijk sloeg het. vuur, dat nieuw voedsel vond hoog op. Van dit moment af was de situatie zeer penibel gewor den. Houten vloeren, Brabantse m u- ren met stro inwendig, en veel boe ken en papier voedden de vlammen. Materiaal in de bibliotheek veroor zaakten een steekvlam, die tot boven het dak uitlaaide. De brandweercom mandant, de heer Iiagedoorn, was genoodzaakt zijn personeel het be treden van het gebouw te verbieden. Men ging van de nevelspuit over op de lage druk-slang en intussen waren ook de derde en vierde spuit waden opgeroepen, die zich in de schier hopeloze strijd wierpen aan de zijde van de Aalmarkt, waar een dichte vonkenregen door de straffe zuid-westenwind werd aangedreven. De huizen aan de kant van het bran dende gebouw liepen de meeste ri sico. In het bijzonder het hotel-café restaurant „Klein Minerva". De bewoners van de huizen hier werden door de politie en BB-nood- wachters gewaarschuwd. Ramen en deuren moesten gesloten blijven en men waakte. Het begin van vuur veroorzaakt door de vonken werd on middellijk aan de BB'ers en brand weerlieden gemeld en met de spui ten hield men de daken nat. Dank zij dit complex van maatregelen werd verdere verwoesting van huizen in de omtrek voorkomen. Vervolg óp pag. 7. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buipn. Matige, later overwegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 4 Dec.: zon op 03.28; onder 16.31; maan op 11.47; onder 21.42. Hoogwaterstanden 4 Dec.: vun. 6.00; nam. 6.21. Niets is zwakker dan de mens.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1