Minister Cals breekt protestants verzet tegen mammoetwet onderwijs Oud was Kamervoorzitter VLEESWAREN Vestigingswet voor landbouw ZWANENBERG maakt wat smaakt Wonderlijk goede afloop van botsing met autobus VINGERS DOOR LIFTDEUR AFGEKNELD WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Eerst een surprise, daarna grabbelen Gisterochtend kantelde in de bocht van „De Berenkuil" te Utrecht (de rotonde bij tort De Bilt) een grote oplegger die geladen was met 360 voor export bestemde kisten aardappelen. Hoewel zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, was de ravage er niet minder om: meer dan een uur lang moest men de kisten met hun inhoud bij elkaar grabbelen. Tegemoetkomende houding van Tweede Kamerleden Minister Cals verklaarde gister middag in de Tweede Kamer, dat het inderdaad niet goed is, als iemand te lang op één plaats zit. Hij verde digde voor de tiende maal zijn be groting. Maar de omstandigheden, aldus de minister van O.K. en W. brachten dit nu eenmaal mee. „Ik heb al afspraak met zijn vrouw om na 1960 niet op het departement te rug te keren", dreigdede bewinds man. Intussen echter is in de Kamer een mildere stemming gegroeid ten aanzien van de nieuwe mammoetwet (zo genoemd wegens haar grootte). De fractievoorzitters van de KVP, CHU en ARP hebben kennelijk na overleg met de ministers een oplos sing gevonden ten aanzien van de regeling van de wetsontwerp. De minister verklaarde, dat hij niet in dit kabinet zitting had genomen, in dien hij er zich niet van had ver gewist, dat ook dit kabinet zich met de mammoetwet zou bezig houden. „Tweemaal al heb 'ik schriftelijk meegedeeld", zo sprak de minister, dat alle deelnemers aan de kabinets besprekingen de nu voorgestelde opzet „principieel" aanvaardbaar en in overeenstemming met de grond wet achtten. Door wijziging van de opschriften is men tot een voor alle deelnemers in het gesprek bij de kabinetsformatie aanvaardbare opzet gekomen. Ook de informateur is des tijds door de drie fractie-voorzitters ingelicht. Het kabinet is dan ook thans nog unaniem van mening, dat het wetsontwerp spoedig dient te worden behandeld, daar de vernieu wing van het onderwijs geen langer uitstel kan velen". „Waarom", zo vroeg de minister zich af, „kan men nu nooit zakelijk en objectief argu menteren, en waarom kan men niet eens goede bedoelingen veronder stellen. Halszaak. De minister onderstreepte nog eens duidelijk, wat al wel bekend was: hij zal aftreden als het wetsontwerp de eindstreep niet haalt. Hij zette uiteen: op de belofte van minister president De Quay in de Eerste Ka mer, dat er in het kabinet nader be raad zou volgen, is inderdaad over leg gevolgd en alle ministers ook de anti-revolutionaire en christelijk- historische bewindslieden zullen aan het ontwerp vasthouden. De gevolgen voor het bijzonder onderwijs zullen, aldus de uitlatin gen van de minister, niet zo ver schrikkelijk zijn als men in protes- JUNKER+ RIIH Portugese oppositieleider te A'dam Als eerste van de deelnemende landen is de Bondsrepubliek gereed gekomen met haar buiten-inzending naar de Floriade, Rotterdam-1960. Centraal in de „Tuinen der Vol ken" ligt de Westduitse afdeling, tussen de Amerikaanse en Belgiane inzendingen in. Het ontwerp van de inzending der Bondsrepubliek, een paviljoen en een langs een water partij gelegen tuinaanleg, is van de Garten- und Landschaftsarchitekt BDGA Hermann Birkigt te Düssel- dorf. Hoewel het tentoonstellingsterrein op het ogenblik nog slechts een win- terdécor biedt, kan men zich nu reeds een goede indruk vormen van de schoonheid die het volgende jaar in dit lommerrijke deel van het Rot terdamse Park te zien zal zijn. Tuin- architekt Birkigt heeft het ter plaat se bestaande zware boombestand te zamen met verscheidene nieuwe ar- chitektonische elementen gebruikt om een intieme ruimte te creëren, waarin het centrale thema van ae inzending „wonen in het groen" volledig tot zijn recht zal komen. Hij heeft sterk verband gelegd met de sierlijke wa terpartij, die de afdeling omzoomt. Even boven het wateroppervlak ligt een ruim platform, dat gelegenheid biedt om rustig van de omliggende waterplanten te genieten. De trap pen, die van de oevers naar dit plat form leiden bieden de bezoeker een steeds wisselende blik op de tuin, die tegen de waterkant is aangelegd. Het bouw-materiaal van het platform is gelijk aan dat van het nabijgelegen paviljoen, waarin o.m. vooraanstaan- Duitse industrieën enkele van hun produkten tonen, die opvallen door een bijzondere vormgeving èn tevens een bijdrage betekenen aan het „wo nen in het groen", het thema dat ook op andere wijze in dit paviljoen, dat nog een binnentuin heeft, zal worden uitgewerkt. Het werk op de Duitse afdeling werd grotendeels verricht door Duits personeel, dat onder voortdurende Generaal Humberto Delfrado, de 53-larlge Portugese oppositieleider, die aanwijzing van de tuinarchitekt zeli in 1958 kandidaat bij de presidentsverkiezingen in Portugal is geweest, is met grote toewijding en in opmer- zondagavond op ScWphol aangekomen. Foto: generaal Humberto Delgado kelyk korte tijd een bijzonder mooie zonaagavonu op w Amsterdamse hoteL tuinaanleg verzorgde. Minister Cals noemde het gis teravond een „historisch" mo ment, dat een groot kenner van de parlementaire geschiedenis als professor Oud, voor het eerst in zijn Tweede Kamer-loopbaan de voorzittershamer hanteerde. Gisteravond waren n.l. zowel de voorzitter als de ondervoorzitter verhinderd en op zulk een mo ment dient de oudste in parle mentaire jaren op de voorzit- tersstoel plaats te nemen. Dat was prof. Oud. De tweede voor zitter, mevr. mr. Stoffels was in Parijs in verband met Europese besprekingen. De derde, mr. A. B. Roosjen kon niet de voorzit- tersstoel bestijgen, omdat hij zelf actief aan het debat deelnam. tantse kring wel eens veronderstelt. De minister is bereid, haar alle mo gelijke waarborgen te geven. De Ka mer-commissie kan nu al een indruk krijgen van de rechten, die de thans bestaande scholen geboden zullen worden. De Kamer zal zeker niet voor een voldongen feit worden ge plaatst. Hij zag perspectief om toch met de anti-revolutionairen in over eenstemming te komen en het ver loop van de debatten in de loop van de avond gaf hem gelijk. Het verzet van de protestantse partijen bleek gebroken. De anti revolutionair Roosjen, verklaarde 's avonds met veel nadruk, dat de mammoetwet géén breekpunt be hoeft te zijn voor de huidige rege ringscombinatie. De CH-fractie- voorzitter, de heer Tilanus zei, dat na^ de wijzigingen van deze zomer géén grondwettelijke bezwaren meer tegen het ontwerp kunnen worden aangevoerd. Het is wel duidelijk, dat de pro testantse partijen in de Kamer niet van hun geestverwanten in het kabi net zullen verlangen, dat zij aftre den als het wetsontwerp ongewijzigd blijft. Minister Cals heeft de socialis tische oppositie aan zijn zijde en het is voor hem van het grootst belang dat hij van deze kant gesteund blijft. De socialisten hebben gisteren al ge dreigd, dat zij de minister niet meer zullen steunen, indien hij de prot.- christelijke partijen teveel tegemoet komt. Een 2-, 3-of 4-kleuren. ballpoint of potlood koopt U in onze SPECIAALZAAK! Grootste keus in vele soorten en merken, bovendien elke ball point of potlood verzekerd tegen verlies en diefstal! VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 (Advertentie) S.E.R. advies: Over het voorontwerp van een ves tigingswet voor de landbouw zal de SER zich op 11 december uitspreken. Dan komt namelijk het ontwerp advies, dat een speciale SER-commis- sie over deze zaak heeft gemaakt, in behandeling, Reeds in juni van vorig jaar heeft de toenmalige minister van landbouw advies gevraagd van de SER. De commissie heeft een verdeelde mening. Sommige leden achtten een vestigingswet voor de landbouw hele maal niet nodig en zelfs ongewenst. Anderen zijn het wel eens met het wetsontwerp. Verder is er een deel van de commissie dat wel voor een vestigingswet in de landbouw is, maar niet voor de tuinbouw en daar is een ander deel van de commissie het weer niet mee eens. In de com missie is ook gepleit voor een meer zelfstandige bevoegdheid van het landbouwschap op dit gebied. Ander Kamerlid en andere minister De Eerste Kamer heeft gisteren een zeer korte vergadering gehouden. De agenda bevatte dertien wetsont werpen; twaalf gingen zonder com mentaar onder de hamer door. Het dertiende bracht de liberale fractie leider, mr. Van Riel in beweging. Hij kwam vragen stellen, zo sprak hij tot de voorzitter, namens zijn fractie, genoot Witte veen. Maar zijn vragen werden niet be antwoord door de minister voor wie ze bestemd waren: Zijlstra, maar op gevangen door minister mr. Beer man, die zijn collega verving. Hij maakte ijverig notities, maar ging niet tot beantwoording over, want: „vragen stellen namens "een ander is gemakkelijker dan antwoorden na mens een ander". Voorzitter Jonkman vond dat dan de beantwoording maar moest ge schieden, wanneer vrager en ant woorder zélf weer op hun plaatsen zitten. 38 passagiers lichtgewond Gisteravond omstreeks zes uur is een autobus, die arbeiders van Per- nis naar hun woonplaats in Ooster hout bracht, frontaal in botsing ge komen met een met 6 ton riet ge laden vrachtauto van de firma Prins uit Lekkerkerk. Van de ruim 40 in zittenden van de autobus werden er 38 gewond, voornamelijk hoofd- en snij wonden, terwijl bovendien veel passagiers beschadigingen aan hun gebit opliepen. De chauffeur van de vrachtauto, afkomstig uit Lekker kerk, zat bekneld in de cabine. Na dat deze opengescheurd was, bleek dat de man er op een gebroken en- Gisteren is, ten overstaan van dr. mr. K. L. Piccardt te Amsterdam, de trekking geschied van de jubileum- loterij 1959 van het Koningin Wil- helmina Fonds. De eerste prijs, een woonhuis of flat ter waarde van f 25.000, viel op nummer 26.353. De tweede, derde, vierde en vijfde prijs, elk recht ge vende op een auto, vielen resp. op de nummers 44.647, 42.124, 76.487 en 67.463. RAAD VAN TOEZICHT OP BRANDVERZEKERING. De voorzitter van de Vereniging van Brandassuradeuren in Neder land, de heer J. E. Knight, heeft gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen de raad van toezicht op het brand verzekeringsbedrijf ge ïnstalleerd. De raad bestaat uit per sonen die niet op het gebied van de verzekering werkzaam zijn. Verze kerden die menen, door hun brand assuradeur onjuist te zijn behandeld, kunnen bij de raad een schriftelijke klacht indienen. Tot de oprichting van de raad van toezicht is besloten door de brandverzekeraars zelf. De voorzitter van de vereniging van brandassuradeuren merkte in zijn installatie-rede onder meer op, dat het publiek zich op dit college kan beroepen, alvorens zich tot de gewone rechter te wenden. Zitting in deze raad hebben de heren mr. F. J. de Jong en Prof. mr. G. J. Wiarda, beiden raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, mr. C. E. J. Maitland, algemeen secretaris van het Centraal-Sociaal Werkge vers Verbond, mr. A. L. des Tombe, burgemeester van Apeldoorn en dr. W. L. Groeneveld Meijer. kei na, wonderlijk goed was afgeko men. Het ongeval gebeurde in de Brouwerijstraat in Wagenberg, juist op het spitsuur, zodat een flinke ver keersopstopping het gevolg was. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit, dat de autobus in de door de regen gladde bocht is geslipt. De gewonden, afkomstig uit Made en Oosterhout, zijn ter plaatse ver bonden en vervolgens met een re serve-autobus uit Oosterhout naar huis gebracht. Alleen de chauffeur is naar een ziekenhuis overgebracht. De rietlading van de vrachtauto stak over de cabine heen steunend op een ijzeren balk. De balk drong de autobus binnen juist 5 cm boven het hoofd van de chauffeur. In een warenhuis aan het Damrak in de hoofdstad is een 15-jarige leer ling-verkoopster met haar linkerhand bekneld geraakt tussen de deur van de personeelslift en de vloer van de derde etage. Vier vingers werden af- gekneld. Het meisje is opgenomen in het Binnengasthuis. Zij sloot de deu ren zonder gebruik te maken van de handgreep, doch door haar hand om de deur heen te slaan. De lift treedt automatisch .wee seconden na het sluiten der deuren in werking en daardoor raakte haar hand bekneld. De „Ned. vereniging van Tweelin gen ten behoeve van wetenschap en volksgezondheid" zal 12 december haar eerste jaarvergadering te Utrecht houden. De vergadering zal zaterdag worden geopend door de Deventer arts dr. J. W. Bruins, voorzitter sinds de oprichting op 24 juni 1959. Het is de bedoeling in het voorjaar van 1960 een derde tweelingencon gres te houden. Het ligt voorts in het voornemen om het tweelingencon gres in München met een Nederland se delegatie te bezoeken. TEGEN BOOM GEBOTST De 34-jarige assistent-inkoper P. Smits uit Ulft (gemeente Gendrin- gen) is gis+eravond te Wythmen (ge meente Zwollerkerspel) om het leven gekomen, toen hij met zijn auto, na dat deze een paaltje geraakt en een halve slag was omgedraaid, in volle vaart tegen een boom botste. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. De Ida ging zo lang te water tot ze brak ip - Gistermiddag is in het zijkanaal F te Amsterdam het 456 ton metende sleepschip „Ida" waarschijnlijk door overbelasting doormidden gebroken en gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8