Zes personen dakloos na felle b rand te Amsterdam R.K. Leidse Harmoniekapel stak zelf de loftrompet bij viering van tweede lustrum JUBILEUMCONCERT EN CABARET IN DE STADSGEHOORZAAL Theologisch Collegium ging mystiek huwelijk aan MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT De grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden was zaterdagavond de plaats, waar in het bijzijn van vele vrienden en andere belangstellenden de feestelijke gevoelens werden verklankt bij het vieren van het tweede lustram van de R. K. Leidse Harmoniekapel. Omdat het bestuur geen kaar ten had willen verkopen werd het geen openbaar concert, maar een in intieme kring van kennissen trots presenteren van de jubilerende Kapel aan hen, die in de loop van de tien jaar zo dicht verbonden zijn geweest en nog zijn met het wel en wee van deze muziekvereniging. Vester, in verband met een onge steldheid van voorzitter E. S. Prins, het woord tot de aanwezigen in de zaal. Dit welkom vanavond, aldus rector Vester, isb eslist geen holle frase, maar een uiting van blijdschap om het aanwezig zijn van zovelen; van de Zuid-Hollandse Bond voor Mu ziekverenigingen, de genodigden, de oud-leden en alle anderen, die van hun belangstelling blijK gaven. Het is nu eenmaal zo, dat iedereen met een hobby belangstelling vraagt; de R.K. Leidse Harmoniekapel doet dat dus ook. Een hartelijk welkom gold ook de vertegenwoordigers van de Leidse zuster-muziekverenigingen. Rector Vester wees hierbij op de medewer king van die kant en de eerlijke, ste vige maar gezonde concurrentie, die Felicitaties en geschenken Het was een daverende roffelinzet van de drumband achter het grote toneeldoek, als een mud uitgestrooi de pepernoten, die een elektrische schok in de zaal teweegbracht en als een donderslag bij heldere hemel in sloeg in het gezellige geroezemoes. Het doek werd gehaald en daar ver toonde zich de „feesteling" op het po dium: de heren, meisjes en jongens in hun keurige uniformen, de drum band per hoofd getooid met de brede sjako. Na de met bravour gespeelde Jubileummars van J. W. Verheijen M. Schneider richtte rector L. P. M. Plechtigheid op Leids station Bij gelegenheir van het dertiende lustrum van het Collegium Theologi- cum „F.F.F. Nemo Solus Satis Sa- pit" is hedenmorgen om elf uur in de hall van het Leidse station het „mys tieke huwelijk" voltrokken tussen het Collegium en mejuffrouw Lydia Jansensz tot Hansensz. Voor de viering van zijn lustrum verwachtte het Collegium, „het oud ste, meest bekende theologische ge zelschap van Nederland" wel honderd reünisten. Gezien het feestprogramma, waar in o.m. „heilige handelingen in de Hortus" waren opgenomen en een feestelijke receptie door het Colle gium, beloofde het een complete brui loft te worden. Maar wat is een brui loft zonder echtpaar? Als bruidegom fungeerde het hele collegium; bruid was mejuffrouw Lydia „Jansensz tot Hansensz", die door de heer J. Hoekert, Magister ceremoniarium en D. T. aan de pre ses van het Collegium werd voorge steld als: „een uit mijn particuliere verzameling". Hij bood haar ten hu welijk aan de preses, de heer E. N. P. Schroten aan. waarna deze haar in de stricte beslotenheid van een aantal zwarte paraplu's in de echt verbond met alle leden van het col legium. Kort nadat het huwelijk was ge sloten, arriveerde de trein, die de eerste reünisten aanvoerde en stopten voor het station de eerste auto's gekenmerkt door een gekleurde bad- eend op het dak om de feestgan gers naar de vergaderplaats te bren gen. Met deze eerste „canards enchai- r.é's arriveerde ook prof. dr. G. J. Hoenderdaal. die in de middaguren een buitengewoon college gaf over het onderwerp „Homo faber". stimulerend werkt. Ook de donateurs werd een welkom toegeroepen. Zij vormen de onmisbare steun voor een kostbare vereniging als een muziek vereniging. Hun mooiste cadeau zou zijn, als iedere donateur zou zorgen voor een nieuw lid. Na deze begroeting door rector Vester verhief de Harmoniekapel lui de haar stem. En wie kan beter de loftrompet steken over het bereiken van een verheugende mijlpaal dan de muzikanten zelf? Deze gelegenheid werd dankbaar aangegrepen door de trompetten in de mars Per Aspera ad Astra van Urbach-Molenaar. In de weergave van deze mars weerklonk nog het schuchtere begin van musici, die nog niet geheel „los" zijn. Graag hadden wij wat meer nuancering in klanksterkte gehoord. Anders was het in de ouverture tot 'de opera Nabucco van Verdi, in het arrangement van Alyre Delhaye, wel ke onder de kundige leiding van di rigent H. Jagel een uitstekende uit voering kreeg. Hier was het een ge noegen, te luisteren naar de gedra gen largo-inzet van de trombones: het hout sloot zich goed aan, vooral de klarinetten. Het nuanceren kwam nu ook veel beter tot zijn recht, er was meer kleur; c" tutti werden niet grof maar beheerst geblazen. Een dank baar applaus was het gevolg. De Huzarenwals „La Housarde" van Ganna-Jakma sloot het succes vol eerste optreden van de Kapel af. Ook hier viel het prettig musiceren op. Meeslepend was het motief, door de trombones vertolkt, en juichend de jachtklanken. Jubileum wals. Het optreden van de meisjes en jongens van de drumband was kra nig, zoals we dat van hen gewend zijn. Gedisciplineerd weerklonken achtereenvolgens de Triumphmars van Jan Tesink, Vrij Nederland van W. F. Sprink en de dienstmars met de roffel. Speciaal gecomponeerd en aangeboden b:j het 10-jarig bestaan van de band was de Jubileumwals van W. Driessen. Het lijkt ons een waardevolle aanvulling van het re- portoire; het enigszins statig karak ter riep bij ons reminicenties op aan de Engelse langzame parademars. Het jubileumconcert werd besloten door het gezamenlijk optreden van de Kapel met de drumband in de Erato-mars van Johan de Wit en een Frans klaterend Entrée du Défilé van C. J. N. Cori. Het was een optreden, waarmee de 10-jarige Kapel een op merkelijke bladzijde heeft toege voegd aan haar geschiedschrijving; 'n succesvolle uitvoering, die haar repu tatie alle eer heeft aangedaan. „Van alles wat" Het tweede deel van de avond was gewijd aan het optreden van het ge zelschap van John Kloos in de show „Van alles wat". Naar onze smaak kon het gehalte van dit cabaret de herinneringen aan de voorafgaande feestklanken niet uitwissen. Opvallende onderdelen waren de Rattini's, aocordeonvirtuozen, die veel ni hun mars hebben en vooral bij hun tweede opkomen veel succes oogstten, Mie Mac. die op een kunstfiets zeer behendig was; de Hadory's, drie su- perlenige acrobaten op een springve ren matras, en de Salberti's, die ope rettemelodieën zongen en enige on deugende Hollandse liedjes brachten met leuke voordracht. John Kloos was de conferencier, die zijn stof blijkbaar moest putten uit de humor van het café; het is wel licht een vak, dat het overvloedig lessen van dorst met zich brengt. Van zijn overige grapjes konden we al leen maar zeggen „nou nou" De begeleiding aan de vleugel had Harry Broekhuijzen; de samenstel ling en produktie was van het Gew. Arbeidsbureau Leiden en Den Haag. Om middernacht begon onder leiding van Evert Castelein het bal. Zo ging de R.K. Leidse Harmoniekapel en haar grote familie dansend de zon dag in en het derde lustrum tege moet. RECEPTIE de R.K. Harmonie-kapel in de zaal Maria Gijzensteeg gerecipieerd. Twee uur lang was het een komen en gaan van vrienden van de katholieke Har monie en het bestuur schudde onver moeid handen. De voorzitter, de heer E. E. Prins, was helaas ook verhinderd bij deze ontvangst tegenwoordig te zijn. De vice-voorzitter, de heer A. Bakker, nam zijn plaats in. Er was een schrif telijke gelukwens van de heer Prins. Zijn echtgenote kwam ook felicita ties aanbieden. De vice-voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik de heer Prins beterschap toe te wen sen en richtte zich vervolgens met woorden van waardering tot de heer Jagel, dirigent van het korps en de instructeurs Potuit en Driessen. Als bijlk van waardering overhandigde hij de dirigent een dirigeer-stokje en de instructeurs resp. verzilverde si garettenkoker en een sigaretten-étui en aansteker. Van de zusterverenigin. gén, die alle bij dit lustrum kwamen feliciteren; ontving het bestuur een „loópmars" en voorts kreeg men een enveloppe met inhoud. Ter receptie kwamen o.m. de de ken van Leiden W. P. M. Haring, wethouder S. Menken, pastoor J. A. van Kleef van de Herensingelparo chie, de heer J. C. J. Lambermont, na mens de vereniging Koninginnedag en de N.R.K.M., de heren J. Aalders en J. Lijten, namens de A.K.W.V., mevr. G. LindehoffHop namens het katholiek Vrouwengilde en de heer Ph. de Ruyter de Wildt, namens de 3 Octobervereniging. Schriftelijke felicitaties waren er order meer van de burgemeester van Leiden, wethouder J. C. van Schaik de V.V.S.L. en de commissie van de Sociëteit Minerva. Er was een telegrafische gelukwens van mgr. Jansen, de Zuid-Hollandse Bond van R.K. Harmoniegezelschap pen en de Ver. Koninginnedag stuur den bloemen. Motorrijder over'eden na ongeval te Leiden Op de wegkruising van het Rapen burg en de Doelensteeg te Leiden heeft zaterdagmiddag een ongeval plaatsgevonden, waarbij een 24-jarige student zo ernstig werd gewond, dat hij later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. Dit onge val was het eerste met dodelijke af loop dat sedert juni 1958 te Leiden heeft plaatsgehad. Tegen vijf uur reed de 24-jarige student R. van Rijckevorsel, woon achtig aan de Jan van Goijenkade, met zijn motor langs de westzijde van het Rapenburg in de richting van de Kaiserstraat. Een 61-jarige wielrijd- ster, eveneens uit Leiden, stak ko mende uit de Doelensteeg de rij baan over naar de Doelenbrug. Zij verleende geen voorrang aan de mo torrijder. De heer Van Rijckevorsel trachtte een aanrijding te voorkomen, week uit naar links en raakte toch nog het rijwiel. Hij viel en kwam met het hoofd tegen een hardstenen paaltje voor het pand Rapenburg 61. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en verwondingen aan het hoofd. Hij overleed na aankomst in een van de Leidse ziekenhuizen. De wielrijdster klaagde over pijn in haar linker schouder. Zij had bovendien schaaf wonden aan beide knieën. De broer van de overledene, die achterop de motor zat, kreeg geen letsel. Het Sint Nicolaasfeest voor de be jaardensociëteit van de St. Petrus- en St. Lodewijksparoohie, dat In de Vroolijcke Arke, Lange Pieterskerk- koorsteeg 15, gevierd wordt, is ver plaatst van donderdagmiddag naar 's Middags heeft het bestuur van morgen, dinsdgamiddag. PAGINA 10 Hl *1 J 1 J yia het achterhuis en een op de Barn- D3DV Uit 06 goot gered desteeg Uitkomend plat aan de vlam- J J men te ontkomen. Hachelijker was de Een felle binnenbrand in een huis aan de Oudezijds Achterburgwal in babJ Y acht maanden zich bevond dat deel van de Amsterdamse binnen- .'YVY tweede etage. Het vuur was via stad dat dp Wallptips" wnrdt p-p trappenhuis in een oogwenk van noemddaheï« zSd^orgenzes p!r- sonen dakloos gemaakt. Alle bewo- p,doorgeslagen. Dit echtpaar ners sliepen noi toen de brand uit- vl.uftte n,aar de derde verdieping en bun" huls Tit'vluchter^1" ™bere?ke1?. vlri waaKlle^via^e ladder van de brandweer behouden In het souterrain wilde een werk- 0p straat konden worden gebracht, ster zondagmorgen omstreeks half Een kat kwam in de vlammen om. tpnanper JEfi °i!fkac?el.aanste' De hoofdbewoonster, die kamers ver- Sin ^S5.Pa Pr r k,eer huurt en zelf op de le verdieping in nnt«:tnnd ppn het achterhuis woont, was afwezig, ontstond een vuzruee. Wel poogde de werkster en een meisje, dat zich ook Het souterrain en drie étages van kachel te werpen, de vlammen te do- het voorhuis brandden geheel uit. De ven, doch dit had geen effect. De bel-étage werd niet ernstig bescha- wekrster en een meisje, dat zich ook digd .doch kreeg wel grote water- in het souterrain bevond, wisten zich- schade. De brandweer bluste met vijf zelf in veiligheid te brengen. stralen in een klein half uur deze De bewoonster van de bel-étage kon brand, die zich in deze oude en dicht via de stoep de straat bereiken. Haar bebouwde buurt aanvankelijk ernstig dochter met haar man, die op de eer. liet aanzien. Het brandpiket van de ste étage woonden, slaagden er in, politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. CENTRIFUGES vanaf f170.- Foto: Hoewel het oude huisje brand de als een fakkel, maakte de Amster- r, ni Icncu/A I CinCKl damse brandweer in betrekkelijk kor- ra. UU3U3WM - LtlULIN te tijd korte metten met het vuur. (Advertentie i Een kijkje bij nablussing en onder- zoek. In uni en het moderne 'ton sur ton' per stuk per 2 stuks (Advertentie) Dubbele siuks aanbieding No-iron overhemden*

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10