Twee Cubanen veroorzaakten Oproep tot staking verwikkelingen Waarom laat Boedapest de werkelijkheid niet zien? Zware Pieten Pamfletten op Curagao i. p. v. op Caracas Opgeblazen klucht van vergissingen Debré behaalde de overwinning Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14876 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes fl.50. op Curapao Frankrijk HM de Koningin bezocht Siudenlenloneel Gisteravond berichtte het persbureau Associated Press, dat Venezuela zijn ambassadeur in Den Haag dr. Julio de la Rosa, teruggeroepen zou hebben, omdat de Nederlandse autoriteiten op Aruba twee Cubaanse piloten had vrijgelaten, die door het uitstrooien van pamfletten gepoogd hadden het Venezolaanse gezag te ondermijnen. Di Caracas zou men gezegd hebben, dat de Venezolaanse regering de vrij lating van de twee piloten als een onvriendelijke daad beschouwt. De gebeurtenis waarover het hier gaat, is een voorval, dat zich vorige week heeft afgespeeld. Twee jonge Cubanen waren te Miami (Florida) In een sportvliegtuig gestapt met de bedoeling boven de Venezolaanse hoofdstad Caracas pamfletten uit te werpen, omdat zij van mening waren, dat de regering aldaar heulde met de communisten. Of het nu het nachtelijk duister was, gebrek aan ervaring of een goed verzonnen verhaaltje, is niet hele maal duidelijk. In ieder geval, de pamfletten kwamen niet op Venezo laanse, doch op Curagaose bodem te recht. Het vliegtuig zelf raakte na deze „vergissing" in moeilijkheden één van de roeren bleef vastzitten en de Cubanen besloten een nood landing te maken op Cqiragao. Zij vergisten zich opnieuw, want wat zij voor Venezuela aangezien hadden was Curagao en wat zij voor Curagao aanzagen was Aruba. Een beambte van de Prinses Bea- trix-luchthaven op Aruba hoorde in de nacht een vliegtuig, dat kennelijk Adenauer over hei communisme De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heejt vrijdag op een bij eenkomst van zijn Christendemocra tische partij gewaarschuwddat de Russische communisten „niet veran derd, en nog steecis zeer gevaarlijk zijn". De huidige periode kon het best beschreven worden als een periode van bezoeken, reizen en uitwisselin gen waarop later conferenties vol gen. „Maar ik ben nog steeds de overtuiging toegedaan dat in het communisme niets is veranderd en niets zal veranderen". Volgens de. Westduitse bondskan selier is Chroesjtsjef er nog steeds van overtuigd, dat hij eens de wereld zal regeren. Aangaande de Frans-Duitse be trekkingen zei Adenauer, dat de Fransen enkele fouten hadden ge maakt. „Maar wat zijn deze kleinig heden vergeleken met de grote ge beurtenissen van de Frans-Duitse vriendschap na al die jaren waarin wij vijanden geweest zijn?". Adenauer komt dinsdag in Parijs aan en reist de volgende avond naar Bonn terug. in nood was, spoedde zich naar de luchthaven en ontstak de verlichting. Zodoende konden de beide Cubanen die toen nog voor een half uur benzine aan boord hadden veilig landen. De politie ontfermde zich over beide deugnieten, stelde 't vlieg tuig onder scherpe bewaking en in terneerde de beide mannen in een hotel. Aangezien zij zich beslist aan mis drijven hadden schuldig gemaakt zij hadden wapens bij zich zonder vergunning, vlogen met ongeldige papieren, hadden hun komst niet aangekondigd en xast but not least pamfletten uitgeworpen zonder de vereiste vergunning veroordeelde de rechter hen tot geldboetes in totaal voor ieder 950 gulden subsidiair hechtenisstraf. Toen deze boetes be taald waren mén zegt door de con sul van de Dominikaanse Republiek, al ontkent hij dit zelf heftig wa ren de twee weer vrije mannen. Venezuela zou echter officieel aan Nederland gevraagd hebben de twee piloten vast te houden angende het onderzoek dat door de ^rredescommis- sie van de organisatie van Ameri kaanse staten werd ingesteld. Nederland heeft dat onderzoek niet afgewacht en de beide piloten in vriiheid gesteld. DEMENTI VAN VENEZUELA Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Venezuela heeft hedennacht formeel tegengesproken, dat de Vene zolaanse regering de betrekkingen met Nederland zou hebben verbro ken, aldus meldt Ass. Press uit Caracas. De minister van Buitenlandse Za ken weigerde aan dit formele demen ti iets toe te voegen over de huidige betrekkingen met Nederland. in De drie grootste Franse vakbond- federaties katholieke, socialistische en comministische hebben vrijdag opdracht gegeven tot een staking van 24 uur van ambtenaren en employé's in de openbare diensten in heel Frankrijk op woensdag a.s. In een communiqué van de drie federaties worden de onderhandelin gen tussen de delegaties en de pre mier „negatief" genoemd en wordt geprotesteerd tegen de „koppigheid van de regering om te weigeren nieu we fondsen ta verlenen om aan de achterstand in de salarissen en pen sioenen een eind te maken". De regering heeft gelden uitge trokken voor salarisverhogingen van twee procent in 1960, maar dit is door de bonden verworpen als zijnde on voldoende. De staking zal o.a. gelden voor ambtenaren, de posterijen, gas- en elektriciteitsbedrijven, de waterlei ding, de reinigingsdienst en employé's van de gezondheidsdienst. Djakarta is gul met straffen H. M. de Koningin heeft vrijdagavond in Utrecht de opvoering bijge woond van het toneelstuk „Clerambard" door de Utrechtse studenten toneel vereniging. In de pauze liet de Koningin zich voorstellen aan de leden van de senaat, het bestuur van de studenten toneel vereniging en enkele acteurs en actrices. Een rechtbank in Djakarta heeft donderdag gezagvoerder J. herkomst niet konden verantwoor den. Kapitein De Bruyn werd ervan be- Afkeuringsmotie verworpen Bruyn van het Nederlandse schip schuldigd te hebben toegestaan, dat „Tjiwangi" tot een boete van een Sei}oemde goederen aan boord van miljoen roepia (ongeveer 50.000 gul- ..Tjiwangi werden vervoerd zon den) subsidiair vijf maanden gevan- r Z1J ,in scheepsmanifest wa- genisstraf en vijf Chinese beman- ingeschreven. Goede wending in de Kongo De minister voor Belgisch Kongo De Franse regering-Debré heeft za terdagochtend vroeg bij de stemming over de eerste motie van afkeuring, die tegen haar was ingediend, een ruime overwinning behaald. De mo tie die afkomstig was van de socia listen en radicalen, kreeg slechts 109 stemmen, terwijl voor aanvaarding er van de helft van het aantal stemmen plus één 277 stemmen nodig zou zijn geweest. De aanval gold de economische po litiek van het kabinet. De verwerping van de motie van afkeuring beteken de, dat de gehele begroting automa tisch was goedgekeurd. Hoewel de motie was ingediend naar aanleiding van een besnoeiing op de post pensi oenen aan oudstrijders, was het debat ook gegaan over de betrekkingen tus sen de uitvoerende macht en het par lement en over de functionering van het nieuwe bewind. Bij dit punt had den de Onafhankelijken de partij van de minister van financiën Pinay, die met honderd zetels na de Unie voor een nieuwe republiek van De bré met 220 afgevaardigden de be langrijkste fractie in de regerings coalitie vormt met kracht gepro testeerd tegen de gang van zaken, dat een voor het kabinet gunstige uit slag van een vertrouwenssternming over een omstreden deel van de be groting de stilzwijgende aanvaarding van de gehele begroting zou inhou den. Met name werd de premier ver weten, dat hij de regels van het con stitutionele spel misbruikte om de begroting „er door te drukken". Dit bezwaar werd door de socialistische en de radicale oppositie gedeeld. Aan het slot van het debat had pre mier Debré verklaard, dat de rege ring er in was geslaagd het krediet en de frank te herstellen, hetgeen hij een noodzakelijke voorwaarde voor de economische ontwikkeling van het land en de handhaving van Frank- rijks prositie tegenover het buiten land noemde. Aangaande de pensioenen van de oudstrijders zei hij geen beloften te kunnen doen. Als het volgende jaar de officiële toestand zulks zou moge lijk maken, zou de regering, de be snoeiing van de pensioenen ongedaan te maken. Dat Debré na deze verklaring slechts door de afgevaardigden van de UNR werd toegejuicht, toont wel aan, dat er ondanks de regeringsover winning een einde is gekomen aan de periode van de „Wittebroodsweuea" van het kabinet en zijn grote meer derheid in het parlement. De voornaamste punten van wrij ving, die tussen de regering en de volksvertegenwoordiging zijn ont staan, zijn de Algerijnse kwestie en de wijze, waarop het kabinet in zijn verhouding tot het parlement de grondwet hanteert. KETELBEY OVERLEDEN De Britse componist Albert Ketel- bey is donderdagavond op 84-jarige leeftijd te Cowes op het eiland Wight overleden. Zijn bekendste werken zijn „In a Monastery Garden" en „in a Persain Market". Ketelbey schreef een sonate voor piano toen hij elf jaar was. ningsleden van de „Tjiwangi" langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld. Vier Chinezen kregen zeven jaar, terwijl de vijfde ot vijfeneenhalf jaar werd veroordeeld. Alle vijf zijn staatsburgers van communistisch China. De Chinezen werden ervan be- tot Er was een boete van anderhalf en Roeanda-Oeroendi, de Schrijver, miljoen roepia of zes maanden ge vangenisstraf tegen De Bruyn geëist. KORTE golf zou in principe akkoord zijn gegaan met een ronde-tafelconferentie in Brussel i„et vertegenwoordigers van de Kongolese politieke partijen, zo heeft een woordvoerder van de Aba- ko vrijdag in Leopoldstad meege deeld. De conferentie zou gehouden worden vóór de verkiezingen in Kon- De Abako verheugd zich bijzonder over de wending, die de besprekin- Vier mijnwerkers, die van de schuldigd goederen, hoofdzakelijk buitenwereld waren afgesloten door weelde-artikelen, in Tandjong Priok een instorting in een kolenmijn bij van het schip aan wal te hebben ge- Genck in België, zijn vrijdagochtend £en hebben genomen. De Schrijver is bracht en te hebben verkocht zonder uit hun netelige positie bevrijd. een man» in wie w'j volledig ver- de daarvoor benodigde papieren te Geen van de vier was ernstig ge- trouwen kunnen hebben, aldus de bezitten alsook in het bezit te zijn ge- wond. De instorting in de mijn heeft woordvoerder. vonden van roepia's waarvan zij de zich woensdagavond voorgedaan. Hij voegde hieraan toe, dat de ronde-tafelconferentie binnenkort ge houden zal worden cn de inleiding zal vormen voor een nog belangrij kere bijeenkomst in januari 1960. Als de zaken inderdaad zo liggen, is de Abako bereid om aan de ver kiezingen in december deel te nemen, zo zei de woordvoerder. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rapport van Munroe BREESTRAAT 173 Ook voor uw geschenken (Advertentie) NEDERLAND IS EEN BEZOEK WEL WAARD De Thailandse minister van landbouw, generaal Soeradjit Tsjaroesreni, is voor een vierdaags bezoek aan Nederland op Schiphol aangekomen. Foto: links Z. Exc. generaal Soeradjit Tsjaroesreni en zijn echtgenote, rechts de Thailandse ambassadeur in ons land, prins Djajankoera Wongsamahip en zijn echtgenote. De speciale vertegenwoordiger van de Algemene Vergadering der V. N. voor de Hongaarse kwestie, Leslie Munro, zegt in een rapport, dat vrij dag is gepubliceerd, dat de Hon gaarse tegenspraken op berichten, dat zij jongeren berechten en te rechtstellen, slechts geverifieerd kun nen worden als de Hongaarse autori teiten hem (Munro) in Hongarije toelaten. Munro zegt voorts, dat het onge twijfeld door alle leden van de V. N. als een bijdrage tot normalisatie van de toestand zou worden beschouwd, indien de Russische troepen uit Hon garije zouden worden teruggetrok ken. De Hongaarse verklaring, dat de opstand van 1956 door buitenlandse mogendheden was aangestookt, is vol gens Munro niet te rijmen met de verklaring, dat het een binnenlandse aangelegenheid is. Zelfs de Hongaarse autoriteiten hebben niet willen zeg gen, dat andere dan Russische tanks in 1956 op Hongaarse arbeiders heb ben geschoten, toen zij een eigen regering trachtten te vormen, aldus het rapport. Geen terechtstellingen meer? Hoewel Hongaarse woordvoerders in februari hadden bevestigd, dat er geen processen meer gevoerd wor den en geen terechtstellingen meer plaats hebben in Hongarije en er ook geen berichten meer waren over processen, kan volgens het rapport één ding niet over het hoofd gezien worden, dat zij die sinds de opstand „volgens twijfelachtige methoden" zijn berecht, hun straf ondergaan. Een afgekondigde amnestie was slechts gedeeltelijk geweest en sloot het grootste aantal uit van hen die voor hun aandeel in de opstand zijn veroordeeld. In het rapport van Munro wordt verder gezegd, dat vele organisaties hem lijsten hebben verstrekt van personen, die zich in gevangenschap zouden bevinden. Daar de Hongaar se autoriteiten niet wilden meewer ken, was Munro niet in staat ge weest de juistheid van de verstrekte inlichtingen na te gaan. Maar onge twijfeld zijn sommigen van de ge vangenen vrijgelaten, aldus Munro. Dat er in Hongarije nog processen worden gevoerd, blijkt volgens het rapport uit berichten van het Hon gaarse persbureau van 1 april jL, terwijl bovendien in de afgelopen weken gegevens over processen en terechtstellingen in Hongarije be kend zyn geworden. Op 17 oktober had een Hongaarse woordvoerder in Boedapest toegegeven, dat onlangs doodvonnissen waren uitgevoerd in verband met „misdaden die tijdens de opstand zijn bedreven". Ook is er volgens het rapport een bevesti ging geweest van nog één proces van betekenis. Munro zegt van mening te zijn, dat aandacht geschonken dient te worden aan berichten van de laatste tijd, die wijd en zijd bezordheid heb ben gewekt over de mogelijkheid van nieuwe terechtstellingen. Het staat volgens het rapport aan de Hon gaarse autoriteiten om de werkelijk heid bekend te laten worden door een bezoek van de vertegenwoordi ger van de V.N. aan Boedapest toe te staan. CHROESJTSJEF NAAR BOEDAPEST Premier Chroesjtsjef leidt de Sow- jet-delegatie, die het zevende con gres van de Hongaarse communis tische partij zal bijwonen. Het congres wordt maandag te Boedapest geopend. Het is het eerste sedert de opstand van 1956. Het aan tal partijleden wordt op ongeveer 400.000 geschat tegen plm. 900.000 tijdens het regime van Matyas Ra- kosi, Hongarije's van de troon ge stoten „kleine Stalin". Waarnemers geloven, dat Chroesjt- sjefs bijwonen van het congres het prestige van de hervormde commu nistische partij aanzienlijk zal ver groten. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met morgen tijdelijk enige regen. Tot krachtig of hard toenemende zuidelijke wind. Iets kouder. Onbestendig De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Terwijl het front, dat ons vrijdag morgen regen bracht, langzaam over Duitsland naar het oosten verder bewoog, breidden zich over ons land opklaringen uit. Aan de kust kwa men vannacht ook enkele buien voor, omdat de lucht een onstabiele opbouw heeft. Dit is vooral het ge val in een boven Engeland en West- Frankrijk gelegen trog, waar van morgen. dan ook plaatselijk wat re gen viel. Van een diepe depressie bij Zuid-Groenland maakt zich een ge deelte los, dat vanmorgen als afzon derlijke actieve depressie het zeege bied ten zuiden van Ierland bereik te. Het bijbehorende front trok vrij snel over de Oceaan en deed van morgen de luchtdruk in Ierland al weer dalen. Onder invloed van de IJslandse depressie zal de wind aan wakkeren uit zuidelijke richting, ter wijl het front morgen in de loop van de dag met enige regen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter. 29 Nov.: zon op 08.21, onder 16.34; maan op 06.43. onder 16.26. 30 Nov.: zon op 08.23, onder 16.34; maan op 08.01, onder 17.14. 09.46 uur nieuwe maan. Hoogwaterstanden 29 Nov.: v.m. 2.03; nam. 2.22. 30 Nov.: v.m. 2.52; nam. 3.11. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN ROME MALLORCA LISSABON geh. bew. regen h. bew. motregen 1. bew. onbew. zw. bew. regen geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. regen motregen geh. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 0C. 7 4 10 7 9 13 17 14 2 4 4 17 18 14 Korreltje Denk minder over want u wenst en meer over wat u wilt doen om te krijgen wat u wenst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1