Vrijwillige ziekteverzekering stijgt naar het onbetaalbare surprises 0,kom er eens Peek&Cloppenburg NÓÖRDPÖÖL - DRAAISCHIJF DER WERELDDELEN Be'oning naar prestatie voor PTT-week!oners VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kath. Ver. Ondernemers bloembollenbedrijf besiaai IQjaar De Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.) heeft tijdens haar in café- restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden feestelijke algemene ver gadering haar tienjarig bestaan ge vierd. Voorzitter Ant. Nyssen Sr. uit Santpoort herinnerde er echter in zijn openingstoespraak aan, dat er in 1912 al een toen „katholieke patroons vereniging" genaamde „K.y.O.B." bestond. In de loop der jaren is die vakorganisatie slechts van naam en enigszins van gedaante veranderd. In 1949 sloten zich bij de oprichting van de tegenwoordige K.V.O.B. zeventig bedrijven, vrijwel alleen de grotere, aan. In 1954 waren er al 1200 leden en thans telt de K.V.O.B. meer dan 2700 leden vrijwel alle katholieke bollenkwekers- en exporteurs, het geen wel bewijst, dat de eigen organi satie levensvatbaar is en in een be hoefte voorziet, aldus voorzitter Nyssen. Dank aan aftredende voorzitter. Het was de laatste vergadering, welke de heer Nyssen presideerde, omdat hij zich niet meer herkiesbaar gesteld had. Tot zijn opvolger werd met grote meerderheid van stemmen de heer C. G. Meskers uit De Zilk gekozen In plaats van de aftredende bestuursleden C. Ph. Freriks uit Hil- legom en G. G. Meskers.uit De Zilk werden met algemene stemmen de heren W. Witte man te Hillegom en C. G. Meskers (broer van G. G.) ge kozen. Ter vergadering was een tele grafische gelukwens binnen gekomen van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De heer Nyssen bracht speciaal dank aan de oprichters van de K.V.O.B., tien jaar geleden, voor hun vaak moeizame pioniersarbeid. Met name huldigde hij het aandeel daarin van wijlen de heer Jac. de Vroomen en van de heren C. Ph. Freriks en P. M. Hulsebosch. De heer Freriks, die een historisch overzicht gaf vanaf 't ontstaan van de K.V.O.B., betreurde het, dat het Centraal Bloembollen Comité (C.B.C.) zich naar zijn zeggen „meent de weelde te kunnen veroorloven de K.V.O.B. niet te erkennen". Het be stuurslid De Wit uit Boven karspel huldigde tenslotte de scheidende voorzitter Nyssen, wie hij 'n bureau- garnituur ten geschenke aanbood. Wisselteelt aardappelen. Het hoofdbestuur van de K.V.O.B. gaf te kennen, niet veel te voelen voor het voorstel van de afdëling Noordwijkerhout om stappen te on dernemen teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat in de bloembollen streek wederom aardappelen in „wis selteelt" geteeld mogen worden. De kwestie zal nochtans ernstig in over weging genomen worden. Het voor stel de K.V.O.B.-voorzitter voortaan een jaarlijkse tegemoetkoming tot 'n maximum van 2000 te geven, ont moette de instemming van de verga dering, al maakte men zich wel zor gen over de fiscale gevolgen daarvan. Mgr. Jac. van der Hoogte hield als geestelijk adviseur van de K.V.O.B. een boeiend betoog over de betekenis daarvan als principiële organisatie in het bloembollenbedrijf. Hij stelde, dat over het algemeen alle groeperingen in ons land er op gespitst zijn, zich volgens hun levensbeschouwing te or ganiseren. Dat is bijvoorbeeld geble ken bij de in 1896 door pater Van den Eisen en Jan Truyens opgerichte interconfessionele Nederlandse Boe renbond. Omstreeks 1920 spitsten zich daarvan eerst de protestanten, later de katholieken af. Bij de midden standsorganisaties gebeurde iets der gelijks ongeveer terzelfdertijd. Eigen katholieke organisaties zijn noodzakelijk omdat het op zichzelf neutraal-materiële „vak" beoefend wordt door mensen en derhalve ook een morele waarde dient te hebben. Uiteraard ontlenen katholieken die morele waarde aan hun levensbe schouwing. Het vak is niet alleen een orderdeel van de maatschappij, maar ook een dienst aan die maatschappij. Vandaar dat katholieken gezamenlijk er naar moeten streven die samen leving een beter, niet gezicht te geven. SINTERKLAAS, wüt g'ook dit jaar weer slagen, Geef de mannen dan waar zij om vragen: Een fles TIP in hun schoen, Die zal 't overal „doen" Enzij zullen op handen U dragen!!!! Inz. Hr. V.L., Utrecht ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz Amsterdam 'h TIP VAN BOOTZ (Advertentie) DODELIJK ONGEVAL MET STADSBUS Twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar hoorde hedenmorgen de Dorditse stadsbus-chauffeur J. O. tegen zich uitspreken wegens het veroorzaken van een dodelijk onge val. De chauffeur was op 9 augustus met zijn bus onvoorzichtig linksaf geslagen. Als gevolg hiervan botste de 22-jarige vaandrig H. B. van D. met zijn motor tegen de autobus. Hij overleed later aan het opgelopen letsel. Overheidssteun moet uitkomst brengen Om te voorkomen, dat de vrijwil lige ziekteverzekering in een moeras verzinkt zoals de voorzitter van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfond sen V.M.Z., dr. A. J. van Leusen te Velsen het uitdrukte heeft de V.M.Z. besloten, een beroep op de overheid te doen. De premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering zal per 1 jan. met ongeveer 12Vi worden ver hoogd. Een echtpaar gaat nu 4.50 betalen, in plaats van 4. De federatie wil nu een beroep doen op de overheid, tegemoet te ko men in de hoge kosten van ziektever zekering. De premies zijn de laatste tijd snel gestegen en verwacht wordt, dat deze stijging in de toekomst nog in onrustbarende mate voortgang zal vinden en zal leiden tot „onbetaal bare" premies. Het voortbestaan van de vrijwil lige ziekteverzekering is ermee ge moeid, zo meende de algemene jaar vergadering van de federatie, die gis teren te Utrecht bijeen was. Men heeft zich ook beraden op te genmaatregelen. Als oplossingen voor de moeilijk heden werd o.m. overwogen, een kin derpremie in te stellen, alle ziekte- verzekeringskosten gelijk te trekken, ongeacht draagkracht, kindertal of burgelijke staat en het instellen van een weerstandskas. De suggesties lokten sterke kritiek en langdurige discussies uit. Ten slot te werden ze verworpen en besloot men - niettegenstaande de sceptische geluiden, die hier en daar opgingen, maken de strooiavond verrassend leuk! Al deze surprises met exclusieve zakdoek VA Masker. 1,2S Camer> 1,25 [KIJKEN 6jj een beroep te doen op de over heid. Men greep in het dispuut aaar practische voorbeelden als naar die van de vijfenzestigjarige, die by zyn pensioenering niet langer verplicht verzekerd is en naar de vrijwillige verzekering overgaat, terwijl hy toch een lager inkomen geniet. Men was van mening, dat de over heid hier moet steunen of dat het mo gelijk gemaakt moet worden, dat ge- pensioeneerden verplicht verzekerd blijven. Het werd evenwel niet duidelijk, in welke vorm de overheid zou moe ten steunen. DE RUITENTIKKER WééT HET! Vannacht heeft een onbekende een gat geslagen in een winkelruit van een radiowinkel aan de Meent in Rotterdam. Uit de etalage ont vreemdde deze ruitentikkei een zak je met geld. Hoeveel eiin zit is even wel onbekend, want het zakje lag er als onderdeel van een prijsvnag. Het publiek moest n.l rad«n ho® groot het bedrag was, dat de winke lier erin had gedaan. Volgens de winkelier zou er ongeveer 325.in hebben gezeten. Precies weet hij het ook niet. De ruitentikker is dus d® enige die het juiste bedrag weet. Surveillerende agenten en recher cheurs van de Amsterdamse politie hebben vannacht op verscheidene plaatsen in de stad van hun pistolen gebruik moeten maken om enkele in brekers te kunnen arresteren. Om kwart over een werden twee rechercheurs door een concierge in de Gen Vetterstraat gewaarschuwd. Zij troffen daar twee mannen aan, van wie er een trachtte te ontvluch ten. Drie waarschuwingsschoten brachten hem tot andere gedachte. Het was een chauffeur, die tezamen met een 70-jarige man had getracht zich toegang te verschaffen tot een kantoor in die straat. Zij hadden een aantal inbrekerswerktuigen bij zich. Om drie uur vannacht betrapten twee agenten in de Vijzelstraat enkele inbrekers in ee i winkel. Twee van hen zetten het op een lopen Zy kon den ondanks de schoten van een der agenten niet worden gegrepen. Een derde, een 23-jarige schilder, vluchtte de kant van de Munt op en verborg zich onder een auto. Na enig zoeken kon hij worden gearresteerd. Hij had (Advertentie' enkele rolletjes geld bij zich. Touwtrekken om een zaagmolen De scheepsbouwer C. Verolmt beeft het plan, ergens langs de Nieu we Waterweg een houten zaagmolen op te richten en te gaan gebruiken als ontvangstcentrum annex café- restaurant. De molen had de heer Verolme destijds gegeven aan de ver eniging „De Hollandse Molen", welke op haar beurt de houtzaagmolen aan Haarlem ten geschenke gaf. Sinds vijf jaar ligt de molen thans gede monteerd in Haarlem. Toén het plan van de heer Verol me bekend werd, kwam opeens het Haarlems gemeentebestuur in actie. Men wilde nu opeens de molen zelf gaan gebruiken. Ook wil men in Haarlem nagaan wie feitelijk de mo len in bezit heeft Verolme, de ver eniging „de Hollandse Molen'1 of Haarlem. Waar men de molen in Haarlem zou willen zetten is ook de instanties zelf niet bekend. Als hij maar in Haarlem blijft De PTT zal vermoedelijk per 1 januari 1960 kunnen beginnen met een systeem van werkclassificatie en beloning naar prestatie. Bovendien zal de PTT nog dit jaar aan meer per soneelsleden dan tot nu toe gebruike lijk was met name aan de uitblin kers een gratificatie betalen. Tot nu toe betaalde de PTT ieder jaar aan een klein aantal uitblinkers onder de personeelsleden een gratifi catie. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft goedgevonden dat dit jaar de gratificatieregeling wordt uitgebreid tot diegenen die, wanneer de prestatiebeloning al eerder dan 1 januari 1960 zou zijn ingevoerd, in aanmerking zouden gekomen zijn voor ongeveer het gemiddelde van de in de algemene regelingsbeslis sing toegestane prestatiebeloning percentage, De gratificaties zullen op korte termijn worden uitbetaald. Dit alles geldt alleen voor week- loners. Met betrekking tot de maand- loners is tot nu toe nog geen beslis sing genomen over de toepassing van werkklassificatie en prestatiebelo ning. Voor maandloners blijft de toestand dus ongewijzigd. TWEE JAAR JEUGDGEVANGENIS De officier van Justitie bij de recht bank te Haarlem heeft tegen eer» 18-jarige timmerman uit Haarlem mermeer, wegens diefstal van ruim 7000,twee jaar gevangenis straf geëist, door te brengen in de gevangenis voor jongelieden te Zut- fen. Verdachte bekende in het begin van dit jaar 1700, in mei nog een zelfde bedrag en in september, toen hij al een maand bij zijn patroon weg was 3700 te hebben gestolen. Hij had met zijn meisje een vacantiereis naar Duitsland en België gemaakt. Een bedrag van 2200 had hij uitge leend. Uitspraak 10 december. Zoals eerder werd bericht hadden Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de Alkmaarse ge meenteraad, een renteloos voorschot te verlenen uit de gemeentekas van 100.per geprojecteerde zitplaats voor de nieuw te bouwen Don Bosco- kerk. Het bezwaar van ged, staten was voor zover b. en w. bekend, ge grond op het ontbreken van vaste fi nancieringsmiddelen voor deze voor schotverstrekking. Thans kan daar in worden voorzien dankzij het aan bod van een levensverzekering maat schappij te Alkmaar (de Noordhol- landsche Levensverzekering Maat schappij) een vaste geldlening te verstrekken van 100.000 tegen 434 procent rente per jaar. Op voorstel van b. en w. besloot do raad gisteren deze geldlening te aanvaarden en daaruit aan het be stuur van de Don Bosco-kerk een renteloos voorschot te verstrekken van ƒ94.800,(948 zitplaatsen). De raad handhaafde hierbij zijn reeds eerder gedane principiële uit spraak een regeling te treffen, waar aan subsidieaanspraken kunnen wor den ontleend tot een bedrag gelijk aan het verleende voorschot, zo een wettelijke regeling achterwege blijft of indien het kerkbestuur door zulk een wettelijke regeling van subsidie blijft uitgesloten. Het voorstel werd aangenomen met 20 stemmen van de 26 aanwezige raadsleden. Tegen wa ren 3 VVD en 3 P.v.d.A. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach- ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alnati" 29 nov.; Australië: m.s. „Amerskerk" 1 dec., s.s. „Strathnaver" 3 dec.; Brazilië: s.s. „Alnati" 29 nov.; Canada; s.s. „Rotterdam" 29 nov., s.s. „Maasdam' 5 dec.; Ohili: via New York 29 nov, 3 dec.; Indonesië: „s.s. „Clytoneus" 30 nov.; Ned. Antillen: m.s. „Aga memnon" 30 nov.; Ned. Nieuw Gui nea: m.s. „Bengkalis" 3 dec.; Nieuw Zeeland: s.s. „Southern Cross" 2 dec.; Suriname: m.s. „Oranjestad" 2 dec.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pendennis Castle" 29 nov.; Brits Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti" 29 nov„ s.s. „Africa" 3 dec. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. ER GAAN NEER MENSEN PER VLIEGTUIG OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN DAN PER SCHIP! Gemiddeld bevinden zich iedere dag ca. 100 passagiersvliegtuigen od de routes tussen Europa en Noord-Amenka. oost-Canada ts de springplank voor het luchtverkeer Amerika- Europavoor 25 wtfiwaartrnaatschappiJen in de wereld is dit gebied onmisbaar. Landen van het Atlantisch Pakt. Communistisch blok. Luchtbases rond de Noordpool. •patens die dag en nacht het T„ Noorden bewaken. Deze ketens kijken* tot ver over de Noordpool en zijn de zenuwen van A RouteNautilus" DE NOORDPOOL IS GEHEEL BEVAARBAAR: In 195Ö voeren de Amerikanen met 2 Atoomduik boten onder het ijs van de Noord se stations wisselen gegevens i met de Russen behoorlijk. vormen deze gebieden uit< voor alle mogelijke ondernemingen, van uit deze zwaartepunten kunnen de Rus sen de pool verder ontginnen. rikanen bevaren, de lijn moet nog verder worden,ontwikkeld maar kan zéér belangrijk worden. Noprdebjke zeeweg de "KQ 11130°Ton lang.Ret zwakKw de strategie van de Noordpool zijn c ^i^ vaanvegen. in de Noordelijk zeeweg bezitten de Russen een voor sprong op de Amerikanen. Deze lijn is voor hen een levenslijn* waarvoor in dienst van deze zeeweg. Het vracht-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3