Ste &2ki6e(Sotvfcci/rit Ook de burgerluchtvaart sneller dan het geluid Chroesjtsjef eerlang naar Afrika? in Prijsverlaging West-Duifsland Bang-Jensen dood in park gevonden De zaak-Mitterrand De Belgische Kongo IMPRESSIE VAN EEN KUNSTVEILING Geen uitbreiding Veiligheidsraad Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14875 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.—. Advert: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Sekou Touré, de president van de Bij een ontploffing in de kolen mijnen van Szuecsi in Hongarije zijn 31 mijnwerkers om het leven geko men, zo heeft radio-Boedapest gis teren bekendgemaakt. Volgens het n _nn te komen dan 10.000 meter. De etap- communiqué, dat afkomstig was van „LsG ZOD mnaien pes zullen niet langer duren dan an- de Hongaars< regering, behoorden de derhalf tot 2V« uur. Supersone toe- slachtoffers tot een groer van 144 De I.C.A.O., de internatioanel orga- stellen zullen voorzien moeten zijn mijnwerkers, die werden beuolven; nisatie voor de burgerluchtvaart, van betere communicatiemiddelen, 113 van hen brachten 't er levend af. waarbij 76 landen zijn aangesloten,' weerberichten dienen te ontvangen heeft een studie gemaakt van de pro- van luchtlagen tot op 30.000 meter blemen op technisch en economisch hoogte, terwijl de verkeersbeveili- gebied, welke vastzitten aan het ver- êinê °P de grond aangepast zal moe- keer met supersone vliegtuigen (d. ^en worden aan de speciale eisen, w.z. vliegtuigen, die sneller kunnen welke het supersone vliegtuig stelt, vliegen dan het geluid. In deze stu- Van 0ost naar West vliegende halen die vindt men de conclusie, dat het de supersone toestellen de zon in. supersone vliegtuig een snelheid zal Len vliegtuig, dat om elf uur des kunnen ontwikkelen van ongeveer morgens van Schiphol vertrekt, zal 3200 km per uur, hetgeen bijna drie- on? acbt uur in de morgen van de- Afrikaanse staat Guinea, heeft na af maal de snelheid van het geluid be- zelfde dag in Los Angeles landen. De joop van besprekingen die hij te Mos- tekent. afhandelingsmoeilijkheden zullen bij kou heeft gevoerd de Russische pre- supersone vliegtuigen wel heel bij- mier Chroesjtsjef uitgenodigd vcor Het supersone toestel zou een vlieg- zonder ln het oog springen. Men een bezoek aan zijn land. bereik bezitten van 7300 km en op maS aannemen, dat de tijdsduur, uit een hoogte van 18.000 tot 24.000 me- te trekken voor de reis van een ho- Er is al enige tijd sprake van een ter kruisen. Het doorbreken van de *n Parklane Londen naar London Afrikaanse reis die Chroesjtsjef graag geluidsbarrière zal geen schade aan Airport, passencontrole, bagage in- zou willen maken en wellicht zal hij de huid van het vliegtuig behoeven hoeken, douane enz. langer zal zijn de uitnodiging van Sekou Touré aan- te berokkenen. dan d^e voor de vlucht van Londen grijpen om zijn plan te verwezen- De romp van het supersone vlieg- naar Los Angeles. lijken. tuig aldus een andere conclusie in het rapport, zal zeer lang en een uitge rekte vorm bezitten. De krachtbron zal kunnen worden ontwikkeld uit de huidige straalmotoren en zo ver mo gelijk naar achter worden geplaatst. Men neemt aan, dat titanium als metaal wordt gebruikt of een speciale staalsoort. De capaciteit varieert van 70 tot 160 passagiers en het gewicht wordt geschat op negentig tot 270 ton. Het aanschaffen van een super sone vliegtuig kost 54 tot 75 miljoen gulden. Als het supersone verkeers vliegtuig acht tot negen uur per et maal wordt ingezet zal het een ge- Zusier van de Sjah geirouwd De Westduitse regering heeft be sloten tot verscheidene maatregelen, die moeten leiden tot een daling van de op het ogenblik hoge prijzen van levensmiddelen in de Bondsrepu bliek. De minister van voedselvoor ziening, W. Schwartz, maakte giste ren in een persconferentie bekend, dat de kaasinvoer zal worden uitge breid en dat ook de invoer van groen te in blik zal worden bevorderd. De regering overweegt de invoerrechten op deze goederen op te schorten. Ver der zullen er inschrijvingen worden gehouden teneinde te komen tot een groter invoer van bevroren vlees. De prijsstijgingen van levensmidde len, die zich in West-Duits land voor doen, zijn volgens minister Schwarz voor een deel aan de droogte van de afgelopen zomer toe te schrijven, maar ook voor een deel aan hamster aankopen van consumenten, die prijs stijgingen verwachten. De minister merkte ten aanzien van de boterprijs op, dat deze reeds is begonnen te da len. REVOLVER IN DE HAND De president van de strafka» ;r In een brief, die op Bang-Jensen werd gevonden en waarin sprake is van zijn moeilijkheden, vraagt hij De 50-jarige Povl Bang-Jensen, zijn vrouw vergiffenis. Hij laat vijf voormalig Deens lid van het secreta- kinderen van 4 tot 16 jaar achter, lijke passagierscapaciteit bezitten als riaat van de V.N., die vorig jaar werd Bang-Jensen was jurist, en bijna drie straalvliegtuigen, die heden ten ontslagen, omdat hij geweigerd had 20 jaar in de buitenlandse dienst. De dage worden gebruikt. secretaris-generaal Hammarskjoeld laatste tijd was hij onder behandeling Beneden de 10.000 meter zal het de namen van de Hongaarse getuigen van een psychiater. Hij verdween op supersone vliegtuig met een snelheid te geven, en sinds maandag vermist de dag, dat de Hongaarse kwestie moeten vliegen, die lager ligt dan die werd, is donderdag in een park in 'n weer in de V.N. ter sprake werd ge- van het geluid. Slechts op een hoogte voorstad van New York dood aange- bracht. boven de tien km. zal supersone troffen. snelheid dienen te worden bereikt, De diplomaat had een revolver in hetgeen wenselijk is oih de schok- de hand. De New Yorkse politie ken van het doorbreken van de ge- neemt voorlopig aan, dat hij zelf- luidsbarrière te vermijden. Omge- moord heeft gepleegd. Het lijk werd keerd zal de gezagvoerder zijn snel- gevonden nabij Lake Success, waar heid tot beneden die van het geluid Bang-Jensen woonde en waar eer- moeten verminderen alvorens lager tijds het hoofdkwartier der V.N. ge- van het Franse Hooggerechtshof heeft vestigd was. donderdag bepaald, dat het hof op 22 december het beroep van Pesquet De Deen was uit het secretariaat de man van de aanslag of schijn- van de V.N. ontslagen nadat een ad- aanslag op Mitterrand op de zit- ministratief tribunaal van de wereld- ting in behandeling zal nemen. Pes- organisatie had bepaald, dat hij geen quet is in beroep gegaan tegen een geldige reden had voor zijn weigering uitspraak van 20 november, waarin De Belgische minister de Schrijver de lijst van namen van Hongaarse zijn gevangeneming werd aelast. voor Kongolese zaken heeft gisteren vluchtelingen aan Hammarskjoeld te te Leopoldstad bekendgemaakt, dat overhandigen. Als secretaris van een De beslissing van de president van er na de Kongolese verkiezingen in commissie der V.N., welke een onder- de strafkamer betekent, dat Pesquet december een Belgisch-Kongolese zoek naar de Hongaarse opstand van zeker tot 22 december op vrije voeten conferentie zal worden gehouden, 1956 instelde, had hij deze vluchtelin- zal blijven, tenzij geheel nieuwe fei- mogelijk in Brussel of in Leopoldstad, gen ondervraagd en persoonlijk hun ten bekend worden, of misschien ook in beide steden. anonimiteit gewaarborgd. Hij recht- De openbare aanklager had op vaardigde zijn weigering met het mo- 4 november om arrestatie van Pes- De Belgische minister deelde dit tief, dat hij niet wenste, dat de na- quet en diens helper, Dahuron, ver- mee op een diner te zijner ere van de men in verkeerde handen zouden val- zocht. Belgische overzeese persvereniging. len. De lijsten werden later op grond Mitterrand, senator en oud-minis- In Brussel werd opgemerkt, dat de van een uitspraak van het adrr.ini- ter, heeft donderdag na het debat in Schrijvers voornemen niet beaat- stratieve tribunaal verbrand. de senaat over de opheffing van zijn woordt aan de Kongolese wensen, Tijdens het onderzoek naar '~ijn parlementaire onschendbaarheid een welke zulk een conferentie vóór de zaak publiceerde Bang-Jensen een verklaring uitgegeven, waarin hij aanstaande verkiezingen willen. aantal geschriften, waarin hij hoge nogmaals stelt, dat het onderhoud, functionarissen van de V.N. ervan dat hij in 1957, toen hij minister van De overstromingen, die de afge- beschuldigde, het werk van de com- justitie was, met de huidige minister lopen twee dagen het zuiden van missie van onderzoek ten voordele president, Debré, heeft gehad, heeft Italië hebben getroffen, hebben tot van de Sowjet-TJnie en de Hongaarse plaats gehad op verzoek van Debré. donderdagavond aan minstens vijf- regering te hebben gesaboteerd, on- Volgens laatstgenoemde wiens naam tien mensen het leven gekost. Vol- der meer door geen acht te slaan op in 1957 werd genoemd in verband gens plaatselijke autoriteiten kan het inlichtingen, die zouden hebben be- met een aanslag op de toenmalige dodencijfer nog hoger zijn, aangezien wezen, dat Hongaren na de opstand opperbevelhebber in Algerië, generaal nog vele dorpen van de buitenwereld naar de Sowjet-Unie waren gedepor- Salan, zou het onderhoud louter aan zijn afgesneden. teerd. toeval toegeschreven moeten worden. In de Oost-Birmaanse provincie Shan heerst weer opstandige activi teit. Opstandelingen hebben vijf re geringsposten aangevallen, die moes ten worden ontruimd. In Rangoon wordt hieromtrent ge zegd, dat deze acties van opstandelin gen onafhankelijk staan van het op treden der communistische rebellen en dat dit één van de gevolgen is van de door de regering ondernomen strijd tegen de smokkel van opium, die traditioneel langs de grenzen van Birma met China, Laos en Thailand plaats vindt. De herleving der opstandige acti viteit in de provincie Shan dateert van 19 december 1958, toen een offi cier van het leger, die wegens opium smokkel was gearresteerd, met negentien manschappen deserteerde. De Birmaanse autoriteiten schat ten de sterkte der rebellen-strijd krachten op zevenhonderd man. On der hen zijn een nationalistisch- Chinese officier en twintig manschap pen waargenomen. Van regeringszijde worden thans maatregelen genomen om het door de opstandelingen bezette gebied te heroveren. Aan de vooravond van de officiële bekendmaking in Teheran van de verloving van de Sjah van Perzië met de studente Farah Diba, is de zuster van de vorst in het huwelijk getreden met generaal Khatami, opperbevel hebber van de luchtmacht in Iran. De foto toont prinses Fatima met haar echtgenoot na de voltrekking van het huwelijk. Op de befaamde kunstveiling van Sotherby in Londen, waar woensdag een van de grootste veilingen van impressionistische werken begon, welke ooit ter wereld is gehouden, heeft het schilderij van Paul Cezanne „Paysan en blouse bleue" niet minder dan 145.00 pond sterling opgebracht. Het schilderij, dat toebehoorde aan mevr. T. Kenefick uit Buffalo in de Amerikaanse staat Ne*» York, werd voor dit kapitale bedrag eigendom van de New Yorkse kunsthandelaren Rosenberg en Steibel. Het werk „Ik wacht op een dief" van Gauguin heeft op dezelfde veiling 130.000 pond sterling opgebracht. Voor de 1485 inpressionistische werken, welke woensdagochtend in Londen werden verkocht is in totaal 647.095 pond sterling betaald. De foto toont het veilen van het werk van Cezanne. Verjongingspil deugt niet Het Britse medische tijdschrift, het officiële orgaan van het Britse Me dische Genootschap, heeft stelling ge nomen tegen het verjongingsmiddel van de Roemeense professor Anna Asian, dat bekend staat onder de naam „H 3". Het blad schrijft, dat er geen wer kelijke bewijzen zijn voor Anna As- lans stelling dat „H 3" oude mensen weer jong kan maken. De enorme publiciteit, die in de pers aan dit middel is gegeven, zal helaas de hoop van velen aanwakke ren, dat men eindelijk het levens elixer heeft gevonden, aldus het blad. „H 3" is niets anders dan een plaatselijk verdovingsmiddel, dat al meer dan een halve eeuw bekend staat onder de naam „novocaine". Het geven van een nieuwe en zin loze naam aan dit middel schijnt ons geen excuus te zijn, evenmin trou wens als de „promotie" van H 3 tot vitamine, want het is geen vitamine" zo schrijft het blad. Professor Anna Asian heeft in En geland lezingen gehouden over haar „verjongingspil". Was militair bevel gevaarlijk? Nieuw onderzoek gelast Naar het gebeurde te Oosterbeek, waar op 26 september 1.1. vijftig mi litairen van een eerste luitenant het bevel kregen, zich gekleed en met hun uitrusting in de Rijn te begeven, heeft staatssecretaris Calmetfer een nieuw onderzoek gelast. In eerste instantie had de staats secretaris in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst al een uiteenzetting gegeven. De mi litairen moesten volgens hem het stilstaande water tussen twee krib ben doorwaden. Sommigen van hen kwamen in moeilijkheden omdat zij in strijd met de gegeven orders el kaar niet bij de hand vasthielden en te diep in het water raakten. Een deel van hen kon ook niet zwemmen maar ongelukkeu zijn er niet ge beurd. Na dit antwoord aan het Kamerlid zijn de staatssecretaris nieuwe gege vens bekend geworden, die hem tot een nieuw onderzoek hebben doen besluiten. Het zou hierbij gaan om het bevel, dat de groep had ontvan gen en dat zou hebben geluid het om trekken van een krib. Daardoor zijn ze in het diepe water geraakt, het geen tot ernstige ongelukken had kunnen leiden. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft woensdag be sloten een eventuele uitbreiding van de Veiligheidsraad nog een jaar op te schorten. Het besluit is genomen wegens het aanhouden van de Sow- jet-Unie, dat eerst communistisch China tot de volkerenorganisatie moet worden toegelaten. Als er tegen de volgende zitting geen vorderingen in de richting van een akkoord zullen zijn gemaakt, zal de Algemene Vergadering een com missie instellen voor „het bestude ren van de mogelijkheid om tot een overeenkomst te komen, die een her ziening van het handvest zal verge makkelijken". Om het ledenaantal van organen der V. N. te vergroten is een herziening van het charter noodzakelijk. Het politieleger In de begrotingscommissie van de Algemene Vergadering der V. N., die de begroting 1960 voor het poli tieleger der V. N. in Gaza en aan de Golf van Akaba bespreekt, heeft de Canadese afgevaardigde Arthur Ir win woensdag verklaard, dat vijfen twintig landen hun bijdrage in 1957 niet gestort hebben. In 1958 waren het negenendertig landen en dit jaar hebben vijftig landen niet betaald. Ais het zo zou doorgaan, aldus Ir win, zou de instandhouding van het leger van 5.300 man twijfelachtig worden. Volgens Irwin draagt de Sowj et-Unie de meeste schuld voor deze gang van zaken. Aanhoudend zacht De invloed van een ten noordwes ten van Schotland gelegen Oceaan depressie breidde zich in de afgelo pen 24 uur over West-Europa uit. Dit had tot gevolg, dat ook de zachtere Oceaanlucht verder oostwaarts door drong, terwijl het front van de de pressie ons land bereikte. Het gaat vergezeld van een regenzone, die over ons land nog maar zeer lang zaam beweegt, onder andere tenge volge van kleine storingen, die langs het front trekken. Intussen wordt de depressie zelf voortdurend minder diep, hetgeen bij ons merkbaar was aan het verder af nemen van de wind. Een kleine sto ring, die zich losmaakte van een diepe depressie bij Zuid-Groenland, trok snel over de Oceaan in de rich ting van de Golf van Biscaye. Het is nog onzeker of deze storing morgen het weer bij ons zal gaan be- invloeden. Voordien zijn echter en kele opklaringen mogelijk, tijdens welke vannacht plaatselijk mist kan ontstaan. Het zachte weer duurt daaribtf voort In Port au Prince op Haiti is een bom neergelegd in de St. Gerar- duskerk. De materiële schade is groot doch er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HIER EN DAAR MIST Enkele verspreide opklarin gen, maar ook hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land nog enige regen. Zwakke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 28 Nov.: zon op 08.20, onder 16.35; maan op 05.23, onder 15.46. Hoogwaterstanden 28 Nov.: v.m. 1.12; nam. 1.34. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOL OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMPURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLLJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME MADRID _De trappen der zelfoverwinning zyn ook die van kracht en grootheid. weer temp. ij zei —2 C. geh. bew. 7 motregen 7 licht bew. 5 regen 10 licht bew. 12 regen 7 regen 9 regen 7 mist 10 regen 10 geh. bew. 7 geh. bew. 16 geh. bew. 3 geh. bew. 3 mist 1 mist 1 mist 2 regen 10 geh. bew. 2 half bew. 13 mist 11 half bew. 17 onbew. tt regen 10

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1