wast stralend wit... Getuige wilde verdenking van moord op Josje van verdachte overnemen en spaart uw linnenkast Verplegend personeel krijgt hulp van erkende ziekenverzorgsters Werkloosheidscijfer kan volgend jaar 10.000 hoger zijn dan geraamd is Over lage huren gesproken DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Decharge" licht te ontzenuwen „Haarlemse Henny", die enkele da gen geleden nog voor de Amsterdam se rechtbank tegen Joop S. kwam ge tuigen, was gisteren, bij de aanvang van de tweede fase in het proces „Magere Josje", de eerste, die ver klaringen aflegde, ten gunste van de verdachte, Joop S. „Henny" is getrouwd geweest met een man, die een al ruim 20 jaar oude zoon had. In de nacht, waarin Magere Josje om het leven kwam, had deze jongeman wat op de wal len rondgezworven. De jongen was bijzonder gesteld op zijn stiefmoeder en dat verklaart misschien ook, waarom zij, „Haar lemse Henny", hem de volgende dag op een bouwwerk in Haarlem was gaan opzoeken om hem te vertellen, wat er allemaal gebeurd was. Bij het vooronderzoek vertelde de vrouw, dat ze toen de indruk had ge kregen, dat de jongen meer wist van de moord. Nu denkt ze dat niet meer. Nadat de vrouw deze verklaring had afgelegd, werd haar voormalige stiefzoon gehoord. Hij moest daar voor uit de gevangenis komen, waar in hij sinds enige tijd zit opgesloten wegens een ander delict. In de ge vangenis had hij de vorige maand gezegd, dat hij Magere Josje had vermoord. De directeur waarschuw de de officier van Justitie en samen met rechercheur Baantjes, die de zaak in onderzoek heeft, ging hij naar de cel. „Ik kende Magere Josjne nauwe lijks", zei de jongeman nu. „Ik heb haar misschien eenmaal gezien." De president trachtte te achter halen, waarom de jongen gezegd heeft, dat hij de moordenaar was. „Ik zou het nooit verteld hebben", zei de jongen, „maar ik heb in de krant gelezen, dat Joop S. terecht moest staan en ik heb gewetens wroeging gekregen, dat nu een on- ichuldige veroordeeld wordt. Pak de «chrijfmachine maar, ik zal een be kentenis afleggen, ik teken alles". Nutteloze poging. De jongen kreeg een kruisvuur te doorstaan van allerlei vragen betrff- fende détails. Zij antwoorden berust ten voor een groot deel op fantasie. Hij zei bijvoorbeeld, dat hij Magere Josje had vermoord tussen 2 en 4 uur en dat hij in z\jn huis te Haar lem was teruggekomen, toen het nog donker was. Vast staat, dat Josje om zes uur nog met enkele collega's heeft ge sproken en bij klaar daglicht ver moord werd. „En wat zeg je nu, als ik je mede deel, dat Jos om zes uur nog leefde?" vroeg de rechercheur. De getuige was even stil en zei toen: „Jullie zullen me wel een kwal vinden. Ik heb het inderdaad niet gedaan. Ik wilde Joop S. helpen. Als ik ervoor terecht moest staan, dan zou ik niet veroordeeld worden en zelf al zou ik wel veroordeeld worden, dan was ik er misschien wel weer uitgeko men. Ter zitting vroeg de verdediger gisterochtend aan de jongen, waar om hij Joop S. wilde helpen. „Dat. rijn mijn zaken", was zijn antwoord en op alle andere vragen van de raadsman luidde zijn antwoord: „Dat kan ik me niet herinneren", of: „Dat heb in de krant gelezen." „Ik weet alleen, dat Joop onschul dig is", hield de getuige vol. Na een klein dispuut tussen ver dediger en president over de waar de van de verklaringen, die de ge tuige aflegde, werd besloten, hem niet verder te verhoren. Een bewoonster van het pand, te genover het keldertje, waarin Josje vermoord werd, verklaarde als vol gende getuige, dat ze op de bewuste zondagmorgen een'man uit het kel dertje had zien komen en dat ze ge zien had, dat de man hard wegliep naar het Oudekerksplein. Ze kende die man niet; een half uur later zag ze mensen samengroepen voor de deur van het keldertje. Ze hoorde toen, dat Josje gewurgd was. De vrouw van „Utrechtse Bertus" bevestigde haar vroeger afgelegde verklaring, waarin ze o.a. gezegd had, dat zowel zij als haar man Joop beschouwden als een gluiper. Enige tijd voor de zondag van de moord, had ze gezien dat Josje in een gevecht raakte met Joop. Ze haalde hem zijn gezicht open met haar na gels en was daarna buiten kennis geraakt. Getuige had haar met water weer tot bewustzijn gebracht. Josje zou toen tegen haar gezegd hebben, dat ze aan toevallen leed en wel meer flauwviel. Dat sprak een volgende getuige echter tegen en hij zei bovendien: „Als Joop nuchter was, was hij heel goed voor Jos". Joop houdt vol. 's Middags begon het verhoor van de verdachte, de 42-jarige Joop S. Hij bleef consequent volhouden aan zijn eerder vertelde verhaal: Hij liet 's morgens zijn hondje uit en ging toen het keldertje in omdat de gor dijnen nog gesloten waren. Hij vond dat vreemd, tussen 7 en 8 uur 's mor gens. Meestal kwam Josje tegen zes uur uit haar keldertje om boven wat te gaan slapen. Toen hij het keldertje binnenkwam, zag hij Josje gewurgd op de divan liggen. Nadrukkelijk ontkende Joop, dat hij pogingen gedaan zou hebben om Josje tot bewustzijn te brengen. Dat moet iemand anders gedaan hebben. „Als ik geprobeerd had, haar bij te brengen, dan zou ik dat gerust ver klaren want dat zou toch heel nor maal geweest zijn. Maar ik hèb het nu eenmaal niet gedaan", zei hij te gen de rechter-commissaris, tijdens het vooronderzoek. Hedenmorgen is het proces zijn zesde en laatste dag ingegaan. Ver wacht werd, dat het requisitoir van de officier van justitie ruim een uur in beslag zou nemen en dat de ver dediger ruim anderhalf uur nodig zou hebben voor zijn pleidooi. WITTER DAN DE WITSTE MEEUW Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet.blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak KVP-VOORZITTER OVER SOCIALISME In de radiorubriek van de KVP „Kaarten op tafel" spreekt mr H. W. van Doorn, voorzitter der KVP, hedenavond van 18.2018.30 uur voor de KRO-microfoon over de jongste ontwikkelingen in het socia lisme. Voor eenvoudig verpleegwerk Minister Van Rooy meent een op lossing te hebben gevonden voor het vraagstuk van het ernstige tekort aan verplegend personeel. In zijn memo rie van antwoord op zijn begroting deelt hij mede, dat in ons land een erkende opleiding tot ziekenverzorg- ster zal worden ingevoerd. Deze zie kenverzorgsters zullen, aldus de mi nister, door de meer eenvoudige werkzaamheden op het gebied van de verpleging op zich te nemen de ver- plegenden voor een goed deel kunnen ontlasten. Het aantal verpleegsters in zieken huizen e.d. is de laatste jaren naar verhouding gedaald doordat allerlei sectoren van de gezondheidszorg een beroep op de verpleegsters deden. Vooral het personeelstekort in de psychiatrische inrichtingen veront rust minister Van Rooy zeer. Onvoldoende acht de bewindsman de capaciteiten van de bestaande in richtingen voor zwakzinnigen. Het plaatsgebrek heeft er niet zelden aan leiding toe gegeven, dat deze geeste lijk gestoorden moesten worden op genomen in tehuizen, die feitelijk voor z.g. moeilijke kinderen waren bestemd. De minister geeft toe, dat de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksgezondheid veelal van het bestaan dezer inrichtingen niet op de hoogte is. Het toezicht zal gemakkelijker worden, wanneer een maal de nieuwe wet betreffende de zorg voor geestelijk gestoorden is in gevoerd, doch mr. Van Rooy ziet er geen reden toe, de wettelijke bepa lingen nu reeds incidenteel te wijzi gen. Overigens is een aanzienlijke uit breiding van het aantal plaatsen in de psychiatrische inrichtingen vol gens de minister niet gewenst: aan vele ziekenhuizen zijn reeds of wor den psychiatrische afdelingen ver bonden. Voor de psychisch gestoorde bejaarden acht hij echter wel stich ting van speciale inrichtingen wense lijk. Hij schat de behoefte voor deze groep op 9.000 bedden. Allereerst is echter nodig dat voldoende verple- genden beschikbaar zijn. Het overleg over een nieuwe wette lijke regeling van het ziekenhuiswe zen is nog niet afgesloten. ARTS TE WATER GEREDEN. Hedenmiddag te 12.15 is een sinds kort te Rijswijk gevestigde arts met zijn auto van de Jan Thysseweg af geraakt en het water ingereden. Het ongeluk gebeurde tussen de Hoorn brug en Drievliet. Hoostwaarschijn- lyk is de dokter in zyn wagen plot seling onwel geworden en overleden. De Rijswykse politie had na onge veer een uur de wagen weer op het droge. Curagao is de belangstelling waard SCHOOLMELK VERSTREKKING Blijkens de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid namen in 1951 145.000 kinderen in 22 gemeen ten deel aan de schoolmelkverstrek king. In 1959 (oktober) waren het 457.000 kinderen in 270 gemeenten. De minister zegt het standpunt te delen, dat terzake steeds is ingeno men, namelijk, dat de zorg voor de voeding van het kind onder normale omstandigheden in de eerste plaats een taak is van de ouders. Het sub sidie voor de melkversitrekking op de kleuterscholen en de lagere scholen dient te worden gezien als een rijks bijdrage tot stimulering van de ge woonte melk te drinken. Deze ge woonte kan zich bij het verlaten van de lagere school hebben gevormd. Het melkverbruik op scholen, welke na de lagere school worden bezocht, dient dan ook geheel door de ouders te worden betaald. Hij nam de bus De Deventer politie heeft een in woner van Rijssen aangehouden op verdenking een autobus van de Over ijsselse Autobus Diensten te Holten te hebben gebruikt voor eenple- zierrit De man, S. uit Rijssen, zou de autobua na een plezierige avond heb ben gebruikt om er mee naar Am sterdam te rijden en daar de bloe metjes verder buiten te zetten. Hij keerde per trein terug naar zijn woonplaats, waar men hem, achter dochtig geworden over zijn wegblij ven, naar zijn gangen ondervroeg. S. zou reeds eerder eens met een auto bus op stap zijn geweest. Naar ons de directeur der maat schappij, de heer Hodes te Rijssen mededeelde, vertelde de heer S. la ter aan de politie te Deventer dat de" autobus in de buurt van de Nieuw- markt te Amsterdam was achterge bleven. Maandagavond laat was echter nog niet bekend of de bus daar was aan getroffen. Een delegatie, bestaande uit de heren prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de beschrijvende bouwkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht; M. D. Thijs, secretaris van de sticusa, en J. W. Benneb roek G ravenhorst, be stuurslid Stichting Monumentenzorg Curacao (v.l.n.r.) heeft gisterochtend in het paleis Soestdijkaan H. M. koningin Juliana en H.K.H. prinses Beatrix de eerste exemplaren aangeboden van het door prof. Ozinga geschreven en bij de staatsdrukkerij gedrukte boek „de Monumenten van Curacao in woord en beeld". De foto geeft 'n beeld van deze plechtigheid. Hervormde preek werd gereformeerd gestoord Door een abuis van de PTT klonk zondagmorgen in de Hervormde kerk van Hasselt bij Zwolle de stem van de Gereformeerde dominee door de luidsprekers van de kerk tijdens een preek van zijn Hervormde collega. De Hervormde predikant moest nood gedwongen zijn preek staken. Bij nasporingen ontdekte men, dat de PTT bij vergising een verbinding had gemaakt tussen de Gereformeer de kerk, waar juist voor het eerst de ziekentelefooninstallatie in gebruik was genomen, en de installatie van de Hervormde kerk. LITTERAIR BANKET TER ERE VAN MARNIX GIJ SEN De onlangs zestig jaar geworden Belgische schrijver Marnix Gijsen is gisteravond in het Kurhaus te Sche- veningen geëerd met een litterair banket, waar om en nabij de hon derdvijfenzeventig lezers en liefheb bers van zijn werk aanzaten en waar van het litteraire gedeelte bestond uit een aantal verhandelingen over mo gelijke mentaliteitsvelschillen bij Zuid- en Noord-Nederlandse auteurs. Emigratie kan hierin niet veel veranderen De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, acht het niet uitgesloten, dat het gemiddelde werkloosheids cijfer voor het komend jaar hoger zal worden dan het geraamde aantal van 55.000. Volgens een voorlopige prog nose van het Centraal Planbureau zou dit wel 65.000 kunnen worden. Het sterkst blijkt de verbetering van de arbeidsmarkt te zijn geweest in de niet-agrarische gebieden, vooral in de bouw- en de metaalnijverheid. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer schrijft de minis ter verder, dat met de vrijere loon politiek de doelstelling der regering zal worden bereikt, n.l. de verleg ging van de primaire verantwoorde lijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het georganiseerde be drijfsleven. Over de verkorting van de arbeidsduur deelt de minister mede, dat deze bij voorkeur per be drijf staak of onderneming moet wor den ingevoerd. Nieuwe invaliditeitsverzekering Voorts bliikt, dat de regering be zig is met het voorbereiden van een nieuwe invaliditeitsverzekering. Ook werkt zij nog steeds aan de unificatie van de invaliditeitsverzekering en de ongevallenverzekering. De regering acht het niet bevredigend, dat de AOW- en A W W-pensioen en verhoogd zullen worden met hetzelfde percen tage als waarmee het indexcijfer der z.g. regelingslonen binnenkort zal stijgen ten gevolge van de looncom- pensatie voor de huur- en melkprijs verhoging. Zij wil hieraan tegemoet komen. Evenals vorig jaar zullen er in 1959 ongeveer 23.000 emigranten naar elders vertrekken. Een algemene stopzetting van de emigratie zou vol gens de minister op zijn gunstigst lei den tot een vermindering van min der dan 10 der vacatures. De overige punten in de memorie van antwoord delen mede, dat op 1 oktober 1960 het herziene rijtijden besluit in werking zal treden; een wettelijke regeling der aanspraak op vakantie op basis van het SER-ad- vies is in voorbereiding; tegelijk met de a.s. huurverhoging op 1 april zul len de invaliditeitsrenten verhoogd worden, wanneer de Kamers met een desbetreffend nog in te dienen wets ontwerp akkoord gaan. Gemeenteclassificatie niet onrechtvaardig De minister acht een system van gemeenteclassificatie niet onrecht vaardig. Hij wijst daarop in verschil len in huurniveau in diverse gemeen ten. Deze verschillen zijn, tegen ver wachting van de S.E.R. uit 1952 in, sedert 1959 eerder toe- dan afgeno men. Ook bij een vrijere loonpolitiek is plaats voor het systeem van ge meenteclassificatie. De aan deze poli tiek ten grondslag liggende gedachten verzetten zich zijns inziens niet te gen een differentiatie binnen een be drijfstak naar gelang van verschillen in de kosten van levensonderhoud in diverse gemeenten. In 270 gemeenten krygen 457.000 kleuters en leerlingen der lagere scholen melk verstrekt met rijkssub sidie. Tenslotte deelt de bewindsma® mee, dat de nieuwe geneesmiddelen wet in de loop van 1960 geleidelijk in werking zal kunnen treden. Voor 52 cent per week huurt een inwoner van Krimpen aan de IJssel van de gemeente een huis. Het huis heeft dringende herstel lingen nodig. De huurder heeft nu op zich genomen zelf de kosten van het herstel te dragen, op voorwaarde echter dat hij geen huur aan de ge meente hoeft te betalen. Hij moet al leen het waterleidingabonnement van 52 cent per week voldoen. maar Amor richt beter In het Duitse stadje Obernburg aan de Main zijn op een en dezelfde dag De gebeurtenis was gearrangeerd drie leden van het schuttersgilde getrouwd. Voor de voorzitter van het gilde door een uitgeverij en het comité van was dat aanleiding de drie bruidjes uit te nodigen voor een schietwedstrijd Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgse in het gebouw van het gilde. De foto toont van voor naar achter met het •«menwerking. geweer in de aanslag de dames Anneliese, Ingrid en Irmgard.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7