S)e Gevangen Algerijnen als onderhandelaars? Koning Boudewijn over de Kongo Kleine vrijhandelszone geparafeerd Pesquet in arrest Dr. Schweitzer dankte Nederland voor ontvangen hulp Nieuwe kunstmaan Peronistisch complot in Argentinië? De Chinezen in Indonesië Veedieven stalen koeien uit weiland tf Korreltje ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14870 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De Gaulle j haalt zijn voor neus op gevangenen Telefoon; Directie, Abonaem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25591; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w, f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Parijs wil mei hen niei praien De voorlopige Algerijnse regering heeft gisteren vijf opstandelingenleiders, die zich in Franse gevangenschap bevinden, aangewezen om onderhandelin gen met de Franse regering te openen over „de voorwaarden en garanties betreffende de toepassing van het recht van zelfbeschikking". In een te Tunis uitgegeven communiqué werd gezegd, dat er geen staking van het vuren kan zijn zonder akkoord over een „gezonde toepassing" van het zelf beschikkingsrecht. De vijf leiders zijn Ben Bella, die bij de vorming van de voorlopige Alge rijnse regering tot vice-premier werd benoemd, de d.ie ministers van staat Mohammed Khider, Ait Ahmed Hocine, Mohammed Boediaf en Moestafa Lacheraf Bitat, een arts, die zich indertijd bij de leiders van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (FLN) te Cairo had gevoegd. De groep werd op 22 oktober 1956 door de Fransen aangehouden, nadat het vliegtuig, waarmee zij van Rabat op weg waren naar Tunis, gedwongen was op het vliegveld van Algiers te landen. Na in Parijs te zijn opgesloten geweest in de Santé- gevangenis, werden de vijf leiders in maart van dit jaar op instigatie van De Gaulle naar het eiland Aix overgebracht. Toch een begin van bereidwilligheid ONAANVAARDBAAR In Franse politieke kringen te Parijs was de eerste reactie op het communiqué van de voorlopige Alge rijnse regering uiterst gereserveerd. Over het algemeen was men teleur gesteld. Als enige positieve punt zag men het feit, dat de opstandelingen voor Koning Boudewijn heeft gisteren een dringend beroep op alle Belgen gedaan om zich aaneen te sluiten voor de oplossing van het Kongolese vraagstuk. De koning zij, dat Kongo niet prijsgegeven zal worden'vooral eer een uiteindelijke vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk is bereikt. Koning Boudewijn sprak tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de vrije universiteit van Brussel. Aan de ko ning is het doctoraal honoris causa van deze universiteit verleend. De koning verklaarde: „Nog niet zolang geleden toen ik er in 1955 mijn rondreis maakte, kon ik uit de vele contacten, die ik had met inlanders en blanken, opmaken dat ons groots beschavingswerk het stadium had be reikt, waarin wij de zwarte bevol king de hand moeten reiken om haar te leiden op de weg naar zelfbestuur. De gebeurtenissen hebben echter een wending genomen, onverwacht en vlug. Onstuimige krachten werden plotseling ontketend en er waren niet genoeg verstandige en ervaren elites voorhanden om deze vloed in te dij ken en te leiden. In deze moeilijke omstandighéden denken wij niet alleen aan de inland se bevolking, waarvan het lot ons voortdurend bezig houdt, maar ook aan onze landgenoten in de Kongo". HARINGVANGST BU GHANA Binnenkort is de oprichting te ver wachten van een visserij maatschappij in Ghana (Afrika), waarin twee Noorse rederijen zullen deelnemen. Er zal in hoofdzaak gevist worden op haring, die, naar bij onderzoekin gen is gebleken, voor de Ghanese kust in grote aantallen voorkomt. Het geschikte seizoen voor de haring vangst duurt daar van april tot sep tember. het eerst bereid zijn tot onderhande lingen met de Fransen. Functionarissen van het bureau van premier Debré verklaarden dat de Algerijnse voorstellen onaanvaard baar zijn voor de Franse regering. Volgens hen was het aanbod van De Gaulle voor onderhandelingen over een bestand gericht tot de strij denden en hen die de strijdenden van buiten af zeggen te leiden. Mohammed Ben Bella en de zijnen zouden, als gevangenen van Frank rijk, tot geen van de twee catego rieën behoren. Voorts werd er aan herinnerd, dat de Franse regering steeds geweigerd heeft met de op standelingenleiders over politieke aangelegenheden te spreken. Zij zou dit slechts willen doen met „de daartoe bevoegde autoriteiten". In kringen van de vertegenwoor digers van Algerië in de Franse Na tionale Vergadering werd de reactie uit Tunis een „negatief antwoord aan De Gaulle" genoemd. Volgens hen zou de Gaulle niet kunnen onderhan delen met „gewone misdadigers". De met de FLN concurrerende Al gerijnse Nationale Beweging (MNA) heeft blijkens een in Algiers uitge geven communiqué haar leider Mes_ sali Hadj gemachtigd met de Franse regering te onderhandelen. TIJD WINNEN De meeste Franse bladen zien in de aanwijzing van vijf in Franse ge vangenschap verkerende opstande lingen leiders als onderhandelaars met Frankrijk een manoeuvre om tyd te winnen. Het Britse conservatieve blad „The Daily Telegraph" beschouwt de Al gerijnse verklaring als een provocatie tegenover de Franse regering. Indien de opstandelingen werkelijk met generaal De Gaulle hadden willen onderhandelen, zouden zij niet zulke duidelijke onaanvaardbare vertegen woordigers als Ben Bella en de vier anderen hebben voorgesteld. Het voorstel is daarom minder tot de Fransen dan tot de wereldopinie ge richt en bedoeld om de oprechtheid van de generaal in de ogen van de wereld in diskrediet te brengen. De „New York Times" vindt het antwoord van de voorlopige Alge rijnse regering teleurstellend, maar niet geheel negatief. Mogelijk is het de beginzet in een langdurig pro es van onderhandelingen. ANTON S WEEKS GERIDDERD De lekenspelregisseur Anton Sweers is benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. De heer Sweers 'heeft deze onderschei ding gekregen in verband met zijn verdiensten voor het lekentoneel in Nederland, in het bijzonder voor het katholieke lekentoneel. De Nederlandse Bioscoopbond deelt mede, dat de 555 bioscopen die ons land telt zijn overeengekomen aan hun kassa's geschenkbonnen ver krijgbaar te stellen, die gedurende een half jaar na de dag van koop in elk theater tegen een toegangsbewijs kunnen worden ingewisseld. NAVO vraagt hoge (reis- en verblijf)koslen De „zes" en de zeven" Onder het felle licht van televisie schijnwerpers hebben ministers van Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noor wegen. Denemarken. Zwitserland en Portugal vrijdagmiddag in de salon van het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Stockholm het verdrag voor de kleine vrijhandels zone geparafeerd, waarmee deze vrij handelszone een feit is geworden. Het nieuwe handelsgebied omvat cir ca 90 miljoen mensen. Op de conferentie van ministers werd voorts een resolutie aangeno men, waarin de ministers zeggen vastbesloten te zijn al het mogelijke te doen om een splijting van Europa te voorkomen. Wij beschouwen de kleine vrijhan delszone als een stap naar een over eenkomst tussen alle leden van de OEES. De regeringen van de zeven staan klaar om onderhandelingen te beginnen met de zes (Frankrijk, W.- I BREESTRAAT 173 (Advertentie) Duitsland, Italië, Benelux) van de EEG, aldus de resolutie. Intussen moet men langs diploma tieke weg of via andere kanalen tot een meningsuitwisseling komen op basis waarvan met vrucht onder an- delingen kunnen worden b» gov'L*ri. De Finse regering wil spreken cfver deelneming aan de kleine vryhan- delszóne. Het verdrag beoogt de instelling van een vrije markt tussen de leden van de kleine vrijhandelszone. Dit zal bereikt worden door af schaffing van de tarieven en ophef fing van andere handelsbelemmerin gen in de industriële sector. Hiervoor is een maximumtermijn van tien jaar vastgesteld. Elk lid van de zone kan zelf zijn buitentarieven vaststellen. Een speciaal hof van beroep te Pa rijs heeft vrijdag opdracht gegeven tot arrestatie van Robert Pesquet, die betrokken zou zijn geweest bij de aanslag op senator Mitterand. Pesquet, die lid is geweest van de Nationale Vergadering, was tot nu toe voorlopig op vrije voeten. Hij wordt er van beschuldigd, dat hij oorlogswapens in zijn bezit 'heeft ge had. Het hof bekrachtigde voorts het besluit van rechter Braunschweig, die belast is met het onderzoek in de zaak-Mitterand, om Abdel Dahuron, die bij Pesquet in dienst is, voorlopig in vrijheid te stellen. Dahuron zou met een machinege weer op Mitterand geschoten hebben. Dringend verzoek aan Frankrijk De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag Frank rijk verzocht zijn plannen om in de Sahara een atoombom tot ontploffing te brengen, niet uit te voeren. Met 51 tegen 16 stemmen bij 15 onthoudingen steunde zij de aanbe veling van de politie commissie hier over. Zij uitte voorts „ernstige bezorgd heid over het voornemen van de Franse regering". Tevoren had de Franse afgevaar digde Jules Moch, in een hartstoch telijk pleidooi tot verwerping van de resolutie, gewaarschuwd, dat zijn re gering haar voornemen niet zou op geven om „in de komende paar maan den" de kernproef te houden. De beslissende uitslag kwam voor de meeste waarnemers als een ver rassing. Bij de behandeling in de commissie was de resolutie niet aan vaard met een tweederde meerder heid maar met een enkelvoudige van 46 tegen 26 stemmen bij 10 onthou dingen. Engeland en de V. S. stemden in de Assemblée evenals in de politieke commissie tegen de resolutie. N.A.V.O.-secretaris generaal Paul Henri Spaak (rechts) gefotografeerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian A. Herter, tijdens een ontmoeting in Washington. Spaak vertoeft op het ogenblik in do Ver. Staten om een vergadering bij te wonen van NJLV.O.-afgevaardigden. Tijdens radiorede De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een nieuwe aardsatelliet de achtste van de „Ontdekker"-reeks van de basis Vandenberg in Cali- fornië afgeschoten. De Discoverer („ontdekker") is in zijn baan gekomen, zo is later op de avond bekend gemaakt. De kunstmaan maakt in 103 minu ten een volledige ronde om de aarde. De ongeveer 25 meter lange Disco- verer-8 draagt een neuskegel van 135 kilo, bedoeld om zaterdag te wor den afgestoten. Deze neuskegel bevat wetenschappelijke instrumenten, die de luchtmacht met speciaal ontwor pen apparaten aan vliegtuigen in de lucht hoopt op te vangen. Een woord voerder zei, dat het terugvinden van de neuskegel een kritiek punt in het programma is, ook bij Rusland. „Voor dat we deze techniek onder de knie hebben, zullen we nooit een mens de ruimte in kunnen sturen". De kegel moet bij de zeventiende reis om de Polen zaterdagmiddag worden afge stoten. Jk kan niei leven zonder jou(w bewondering)' Gisterochtend ariveerde Caterina Valente met de Italië Express in Amsterdam, waar zij enkele voorstel lingen zal geven. Op het Centraal Station waren vele, zeer vele journalisten bijeengekomen om haar glorieuze entree gade te slaan of op de gevoelige plaat vast te leggen. Dat zij niet te vergeefs waren gekomen blijkt uit de bijgaande foto. Uit gewoonlijk welingelichte bron in Buenos Aires is vrijdag vernomen, dat er een Peronistisch complot is ontdekt, waarbij gepensioneerde mi litaire leiders betrokken zouden zijn. Het Argentijnse ministerie van oorlog heeft voorzorgsmaatregelen getroffen en talrijke legereenheden in het hele land geconsigneerd. De verloven zijn ingetrokken. Officieel was er geen bevestiging te krijgen. Een woordvoerder van het ministe rie van oorlog zei vrijdagavond, dat de regering overweegt de staat van beleg af te kondigen. Donderdag avond al waren alle garnizoenen in staat van alarm gebracht om voor bereid te zijn op gewelddadigheden, met name in de provinciesteden Ro- sario en Mar del Plata, waar de troe pen geconsigneerd werden. De radio zenders zijn onder militaire bewa king gesteld. Volgens het Indonesische persbu reau Antara mogen diplomatieke functionarissen van de Chinese volks republiek niet in West-Java komen, nadat een Indonesische legerwoord- voerder had verklaard, dat een van hen de Chinezen had geadviseerd de regeringsbevelen niet op te volgen. Het Indonesische leger heeft de Chinezen opdracht gegeven hun hui zen in dorpen van West-Java te ver laten en „om veiligheidsredenen" naar de steden te gaan. In een korte radiotoespraak, die dr. Schweitzer gisteravond voor de VP- RO-microfoon heeft gehouden, heeft hij Nederland dank gebracht voor de hulp, die Nederland en die Ne derlanders bij het werk in Lamba- rene bieden. Dr Schweitzer zeide, dat de helft van zijn verpleegsters uit Nederland en uit Zwitserland af komstig is. Dr Schweitzer, die een bezoek van drie dagen aan ons land brengt, had donderdag een langdurig onderhoud met prinses Wilhelmina op het pa leis „Het Loo". Gistermiddag heeft koningin Juliana hem bij zijn Rotter damse gastvrouw bezocht. Gistermorgen was er in Rotterdam een bijeenkomst met ongeveer 50 vrienden en medewerkers van dr. Schweitzer, waarin de gast een uit- Vier werklieden, die boven Zer- math in Zwitserland een skilift aan legden, zijn vrijdag door een lawine getroffen. Eén van hen kwam om het leven. Eerst thans is bekend gemaakt, dat in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. negen vaarsen zijn ontvreemd uit drie naast elkaar ge legen weilanden in de Zeebankpol- der van de gemeente Kwadijk (Noord-Holland). De koeien, waar van er vijf drachtig en vier slacht rijp, waren eigendom van drie vee houders. Zij vertegenwoord'gpn een waarde van ruim 7000 gulden. Aan genomen wordt, dat de dieren te gen middernacht uit de weilanden zijn gehaald èn op een veeauto ge laden. Op de weg langs de weilan den komt vrijwel geen verkeer voor. Het onderzoek is in handen van de recherche der rijkspolitie in het district Amsterdam. eenzetting gaf van de stand van za ken in Lambarene. Dr. Schweitzer zeide dat de financiën en de huis vesting zorgen blijven baren en dat er ook nog steeds niet voldoende hulp is. Er zijn thans vijf artsen en 15 verpleegsters in Lambarene. Dr. Schweitzer sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van het nieuwe gebouw voor lepra-lijders, een werk dat tussen 1953 en 1955 lot stand kwam en waardoor thans 200 lepra-lijders kunnen worden verpleegd. Dr. Schweitzer liet uitkomen, dat er in de toekomst niet meer zulke grote moeilijkheden zullen komen als er in de afgelopen jaren geweest zijn. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's weer i (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) HIER EN DAAR MIST Droog weer met weinig be wolking maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Koude nacht met temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. 22 Nov.: zon op 08,10, onder 16.41; maan op 23.16, onder 12.56. 23 Nov.: zon op 08.12, onder 16.40; maan op onder 13.24. 14.03 uur laatste kwartier. Hoogwaterstanden 22 Nov.: v.m. 7.13; nam. 7.35. 23 Nov.: v.m. 8.02; nam. 8.29. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Koude nachi De Bilt, zaterdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Met het wegtrekken van de depressie, die gisteren ten westen van Schotland was gelegen, en door het verder op vullen van de depressie voor de Golf van Biskaye, nam de wind in onze streken steeds verder in kracht af. Ook de bewolking nam af, waardoor de nachtelijke afkoeling weer belang rijk groter is geworden. Voor de ko mende nacht wordt plaatselijk lichte vorst verwacht en door de sterke af koeling hier en daar ook mist Mor gen overdag loopt de temperatuur weer op tot dezelfde of iets lagere waarden dan vandaag. Verder westelijk op de Oceaan zijn intussen nieuwe depressies tot ont wikkeling gekomen, die in de richting van Europa koersen. Deze storingen zullen morgen het weer in onze stre ken nog niet direct beïnvloeden. Ons land blijft de komende 24 uur aan de rand van het omvangrijke hoge druk- gebied, dat geheel Oost- en Midden- Europa beslaat. In verband daarmede wordt voor het weekeinde geen re- ■jen verwacht. weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 0C. STOCKHOLM geheel bew. 7 OSLO mist 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 9 ABERDEEN geheel bewolkt 11 LONDEN half bewolkt 15 AMSTERDAM onbewolkt 13 BRUSSEL 15 LUXEMBURG licht bewolkt 13 PARIJS 16 BORDEAUX geheel bewolkt 17 GRENOBLE onbewolkt 13 NICE 18 BERLIJN geheel bewolkt 11 FRANKFORT geheel bew. U .9 MüNCHEN motregen 6 zürich mist 2 GENèVE 2 LOCARNO onbewolkt 10 WENEN geheel bewolkt 7 rNNSBRUCK onbewolkt 14 BELGRADO zwaar bewolkt 11 99 ATHENE regen ROME licht bewolkt 20 AJACCIO licht bewolkt 18 MADRTD regen 16 MAI.I.ORCA niet ontv. LISSABON licht bewolkt 17 Met vlijt krijgt men alles onder de

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1