mrmm Ziekenfondspremie verhogen tot 4.9 percent Melkprijs en garantieprijs Prins Bernhard in Wenen Zuiver als goud! Altijd vers in deze shagbeurs Voor Amsterdamse rechtbank begon proces om „Magere Josje" Boekwinkel de geëigende plaats voor het pocketboek: SER-advies: loongrens I 7450 Boteromzet sterk teruggelopen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 DB LE1D6E COÜRANT PAGINA 7 Wie schenkt de Kras-te cocktail Woensdagochtend ls In Krasnapolsky te Amsterdam een begin gemaakt met de negende nationale cocktail- competitie voor leden van de Nederlandse Bartenders Club, welke twee dagen zal duren. Foto: het schenken in volle gang. De winnaar van deze competitie zal volgend jaar in San Remo aan een internationale wedstrijd deelnemen. S.E.R. MEERDERHEID ADVISEERT: Het voorstel van de ziekenfondsraad om de premie voor het verplichte ziekenfonds te verhogen van 4,5 tot 5 procent heeft geen instemming ver worven van de SER. De meerderheid van deze raad heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken geadviseerd om de verhoging te beperken tot 4.9 procent. Een minderheid wil zelfs niet verder gaan dan 4.8 procent. Zoals bekend, heeft de ziekenfonds raad de premieverhoging aange- Onrustige Zenuwen? Mijnhordt's ZenuwtobleMen Tweede Kamer blijft aandringen op toelating spijtoptanten Eenstemmig hebben de leden van de Tweede Kamer er gisteren bij de minister op aangedrongen de spijt optanten toe te laten. Dit zijn de in Indonesië verblijvende Nederlanders die na de soevereiniteitsoverdracht het Indonesisch staatsburgerschap hebben gekozen en daarna spijt van hun keuze kregen. Deze keuze was dikwijls opgedrongen. Minister Beer man kreeg van veel kanten het ver wijt te horen, dat men niet mag vol staan met de toelating van ten hoog ste tweeduizend spijtoptanten per jaar, zoals dit is vastgesteld. Het aantal spijtoptanten wordt op circa dertienduizend geschat en de Kamerleden zijn van mening, dat de grenzen van ons land voor alle der tienduizend moeten openstaan. De regering moet menselijk zijn, aldus mr H. W. van Doorn (KVP) en zij moet zich bovendien aan de beloften van het vorig kabinet houden. Aldus ook mr Kranenburg. De liberaal mr C. Berkhouwer wees erop, dat ons land ook de 30.000 vluchtelingen van de massa-evacuatie van 1956 heeft ontvangen. Het móest en dus kon het De AR-woordvoerder, dr J. Meulink, zei. dat de positie van deze mensen steeds slechter wordt. Zij ondervin den een behandeling alsof zij paria's waren. Op de duur zulen zij toch niet in Indonesië kunnen blijven. Met dit alles kwam ook de wens tot een soepeler naturalisatie-beleid naar voren. Mr van Doorn vroeg, waarom de regering zo geheimzinnig is met de richtlijnen. Zij spreekt van „be narde gevallen" en „ellendig en triest", maar de Kamer zou hiervan wel eens een betere omschrijving willen hebben. De regering maakt het zich met meer openhartigheid veel eenvoudiger. Het landbouwschap is het niet eens met minister Marijnen dat er een ze kere spiraal werking is tussen de ga rantieprijs en de kostprijs voor. melk. Naarmate de kostprijzen stijgen zou de garantieprijs steeds hoger worden en omgekeerd. Dit blijkt echter niet uit de feiten, aldus het landbouw schap in een nota aan de minister. In deze nota wordt ook geklaagd over de garantieprijs voor 1960, die vastgesteld is op 28.90 per 100 kg melk met 3.7 procent vet. Op grond van nauwkeurige berekeningen had het landbouwschap 29.65 gevraagd. Tijdens de zitting van het land bouwschap is ook gesproken over de droogteschade en de vrijwillige hulp actie. Nadrukkelijk werd vastgesteld dat ondanks de verheugende resul taten van deze actie, overheidshulp noodzakelijk is. Daarop zal men bij de minister dan ook blijven aandringen. vraagd vanwege de gestegen zieken huiskosten en de verhoging der me dische honoraria, maar ook om het reservefonds van het ziekenfondswe zen te versterken. Dit fonds zou 55 miljoen groot moeten zijn, maar op het ogenblik zit er maar 35 miljoen in. De minderheid van de SER, die slechts 4.8 procent premie adviseerde zou eerst goed gefundeerd willen oordelen over de vraag of het inder daad nodig is om deze reserve te vergroten. Met de geadviseerde pre mie van 4.8 procent zou de reserve in elk geval voorlopig niet verder verzwakken. De meerderheid van de SER. die overigens ook het onbehaaglijk ge voel heeft dat men onvoldoende kijk heeft op de achtergronden van de ziekenfondspremie, wil het reserve fonds wel iets versterken, maar lang niet in zo'n snel tempo als de zieken fondsraad wenst. Vandaar dat dit deel van de SER een premie van 4.9 procent adviseert. Een verschil van één-tiende procent in de premie maakt in totaal een bedrag van rond 7,5 miljoen gulden aan inkomsten voor de ziekenfondsen uit. Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten Dr. Albert Schweitzer heeft woens dag tijdens een plechtigheid te Brus sel, die werd bijgewoond door prins Albert als voorzitter van het Belgi sche Rode Kruis, de prijs van de stichting Joseph Lemaire ontvan gen, een bedrag van een miljoen J> Janse francs. De stichting Joseph Le maire is ontstaan uit een initiatief van een socialistsiche coöperatieve verzekeringsmaatschappij In zijn gisteravond gehouden ver gadering heeft de gemeenteraad van Renkum besloten vergunning te ver lenen voor de aanleg van een kabel- zweefbaan op de uitspanning „De Westerbouwing" te Oosterbeek. De gemeente Renkum zal 15 pro cent van de opbrengst ontvangen, ge consolideerd voor de eerste vijf ja ren. De overeenkomst wordt aange gaan voor vijftig jaar. De kabelbaan zal volgend jaar worden aangelegd. Prins Bernhard is woensdag, ver gezeld van prinses Irene, in Wenen aangekomen. Hij zal het congres van de „Europese stichting voor cultuur" leiden, dat van 19 tot 22 november in het Hofburgpaleis zal worden gehou den. Gisteravond was de prins de ere gast op een receptie in het Weense Industriegebouw, waartoe de Oosten rijkse vereniging van Industriëlen hem had uitgenodigd. De prins opent morgen het congres van de Europese stichting voor cul tuur en zal zaterdagmiddag de Eras musprijs uitreiken. voetbalclub-emblemen! NIEMEIJER GARANDEERT DE KWALITEIT! waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatlek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.SO (Advertentie) Zelf is de staatssecretaris van me ning, dat het verschil tussen een pocketboek en ieder ander boek maar zeer beperkt is, mede daarom dient de verkoop van deze pocketboeken volgens de staatssecretaris alleen te geschieden door „echte" boekhandela ren. Op het ogenblik is een juridische strijd gaande of de vestigingsbeschik king, welke loopt tot 29 november van dit jaar en die dan met een half jaar zal worden verlengd, in strijd is met artikel 7 van de grondwet, waarin vrijheid van drukpers wordt gewaarborgd. Verhoudingsgewijs telt ons land meer boekwinkels dan de ons om ringende landen, aldus de staatssecre taris. In Nederland zijn 1563 boek winkels, dat is een verkooppunt per 7100 inwoners. In West-Duitsland is er één per 11.000, in België één per 10.000 en in de V.S. één per 18.000 inwoners. SER-ADVIES GEVRAAGD Zegt de staatssecretaris De Sociaal-Economische Raad zal zich over enige tijd moeten beraden over de vraag, of de verkoop van pocket-boeken uitsluitend thuishoort in de boekwinkel. Over deze kwestie heeft de staatssecretaris van econo mische zaken aan de SER om advies binnen zeer korte tijd gevraagd in verband met het ontwerp-vestigings- besluit voor het boekverkopersbe- drijf. De loongrens voor de ziektewet, het ziekenfondsbesluit, de werkloosheids wet en de invaliditeitswet, dient aldus een advies van de SER aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondsheid met ingang van 1 januari 1960 gesteld te worden op 7450, inplaats van op 6900. De thans geadviseerde verhoging tot 7450.betekent voor de werk nemers, die vanaf 1 november van dit jaar de oude loongrens passeren, dat zij opgenomen blijven in de verplich te verzekeringen van ziektewet, zie kenfondsen, werkloosheidswet en in validiteitswet. De werknemers die al eerder de grens passeerden en die in middels al een vrijwillige ziektever zekering hebben afgesloten, hoeven niet terug naar het verplichte zieken fonds ook al verdienen ze nog geen 7450.—. Dit is vooral van belang voor dui zenden metaalarbeiders en werkne mers in de grafische bedrijven, die vanwege hun recente loonsverhogin gen de oude grens passeerden en die daarom uit de verplichte verzekerin gen werden verwijderd. Zij moeten hom vrijwillige voorzieningen kun nen handhaven. Anders wordt de so ciale verzekering een duiventil waar men voortdurend in- en uitvliegt zo oordeelt de SER. Daarom wordt ook anabevolen om de afschrijvingen uit de verplichte Nog weinig tekening Gisteravond, aan het eind van de eerste dag van het proces rond de moord op „Magere Josje", waren verschillende van de veertig getui gen gehoord, zonder dat direct op zienbarende feiten aan het licht ge komen waren. Het proces zal naar men verwacht vijf dagen duren. De hoofdverdachte is de 42-jarige echtgenoot van de vrouw, G. A. J. A. S., die hardnekkig ontkent, dat hij iets met de moord te maken heeft gehad. In dit verband kwam er in de late namiddag omstreeks half zes werd de zitting ver daagd een eigenaardige verkla ring van de eigenares van het huis waarin Josje en anderen ge legenheid kregen, prostitutie uit te oefenen. Die vrouw maakte het „Joop" S. bijzonder lastig door te vertellen, dat hij een hekel had aan Josje. Dat lokte een waar vragen- bombardement uit op verdachte, om- de rechtbank er achter wilde komen, waarom hij dat zou hebben. Verdachte bleef er yzig-kalm on der. Routine-begrip. Hij was al de hele dag de kalmte zelf. Bij de opening van het pro ces had de president het verleden van verdachte gereleveerd die reeds elf maal met de justitie in aanraking is geweest. Verdachte gaf blijk van een zekere routine: De president zei: „Bij het voor onderzoek zijn tal van bezwarende bewijzen tegen U verzameld", waar op S. antwoordde: „Ik weet, dat het er zeer weinig zijn De rij van getuigen werd geopend door de brigadier, die verdachte op 11 augustus 1957, des morgens om streeks acht uur in het bureau War moesstraat te woord had gestaan. Verdachte deed toen, alsof hij de vrouw niet kende: „Ik heb een vrouw gevondenik geloof, dat ze dood is". Ook toen was hij kalm. Hij vertelde niet, dat Josje zijn vrouw was. Twee agenten gingen met S. mee naar de plaats, waar het lichaam zou liggen. Een werd onder weg opgehouden door een automobi list; de ander stelde het misdrijf vast. Het leek wel, of er in het ka mertje een worsteling had plaats gehad. Dat zou overeen kunnen komen met de schriftelijke verklaring van een oud-Amsterdammer, A. van R., die de laatste tijd in Hilversum woont. Na een oproep in de kranten meldde Van R. die de verklaring ano niem had afgelegd, zich vrijwillig bij de politie. Van R. had verteld, op de bewuste ochtend gezien te hebben, hoe Joop S. voor het perceel aan de Voorburgwal zijn vrouw afranselde en haar vervolgens naar binnen sleurde. Hij kende zijn vrouw niet. De agent, die met Joop meeging en het misdrijf vaststelde, had hem Boer, wat zeg je van mijn haan? fondsen steeds uit te stellen tot het begin van het volgende kalenderjaar. Tijdig voor het begin van het nieuwe jaar dient namelijk voortaan bekend te worden gemaakt of en hoeveel de loongrens wordt verhoogd. Men kan dan zien of arbeiders die in de loop van het jaar de bestaande grens pas seerden toch gehandhaafd kunnen blijven in de verplichte verzekerin gen, omdat ze nog beneden de nieuwe grens van het volgende jaar blijven. Op deze manier wordt de administra tieve rust in het verplichte verzeke ringswezen bevorderd. Automobilist dodelijk verongelukt Omstreeks 12 uur gistermiddag is op de Utrechtse Straatweg nabij de Bilt de 42-jarige heer Ten Berg uit Zeist verongelukt. Nabij het kruis punt naar Bilthoven passeerde juist een begrafenisstoet, die te laat werd opgemerkt door de bestuurder van een uit de richting Utrecht komen de vrachtauto. Deze week naar links uit en botste tegen een uit Zeist komende personenautoaan. De be stuurder, de heer Ten Berg, werd op slag gedood. In Utrecht wordt van 19 tot en met 21 november de 51ste nationale ten- toonstelling van pluimvee en pelsdieren, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot veredeling van pluimvee en pelsdieren, „Orni- thophilia" gehouden. In de Bernardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs zullen ongeveer 4000 hoenders, kalkoen'en, duiven, konijnen en marmotten worden ondergebracht Foto: de dieren, die ondergebracht worden, moeten terdege worden gekeurd. de naam gevraagd van de vrouw. „De voornamen weet ik niet zo pre cies, wat het antwoord van S., maar haar achternaam is Oudes. Toen de agent hem vroeg of dit haar meisjes naam was, bleek, dat Joop de echtge noot van de vermoorde was. De ochtendzitting werd, na het verhoor van de politiemannen, ver der gewijd aan de inventarisatie van het meubilair. Ter verduidelijking van een en ander vertoonde de sub stituut-officier van justitie kleuren dia's, die in het bewuste keldertje werden gemaakt. De verdachte deelde mede, dat drie ringen, een horloge, een massage apparaat en enkele foto's werden vermist. Het was hem een raadsel, waar deze gebleven waren. Er kwam voorts vast te staan, dat ook een Italiaanse vriend, genaamd Puzzi spoorloos verdwenen was. De middagzitting was vrijwel ge heel gewyd aan het raadplegen van de getuigen-deskundigen: de patho logen dr. J. Zeldenrust en J. Th. F. Sluiter, de bloed-deskundigen prof. dr. J. J. van Koghen en prof. dr. A. B. F. A. Pondman en de crimonolo- gen dr. A. H. Witte en drs. D. Eskes bevestigden allen hun reeds afgeleg de verklaringen. De verdediger stelde vooral vra gen over op de grond gevonden voor werpen. De dure roomboter is bij de con sument niet erg in trek. Volgens ra mingen is de omzet de laatste weken teruggelopen met 40 tot 50 procent of wel 350 ton. In de grensstreken is de terug gang in de omzet nog sterker ge voeld, omdat de buitenlanders door de hoge prijzen wegblijven. In zui- velkringen verwacht men echter in het voorjaar weer een opleving in de verkoop, wanneer de prijzen ge daald zijn. De consumptie van room boter in Nederland is in de afgelopen tien jaar nog nooit zo laag geweest. De hoge prijzen van de boter zullen ook wel van invloed zijn op de prij zen van banket en snoepgoed voor de Sinterklaas. De banketletters zul len 25 tot 50 cent per pond duurder zijn Boedha met een rijk innerlijk Een Chinees sprookje is voor de heer G. Jansen, meubelfabrikant te Haastrecht, werkelijkheid geworden. Hij heeft een Boeddhabeeld, waar de diamanten uit komen rollen. De heer Jansen had, met een an dere verzamelaar van antiek, een ge beeldhouwde stoel geruild voor een beeld van Boeddha. Bij het schoon maken viel het beeld bijna uit elkaar. Tot zijn grote verrassing bemerkte de heer Jansen toen een luikje aan de achterkant van het beeld. Hij maakte het open en vond een vijftal diaman ten en een vel papier met Chinese let tertekens. De heer Jansen zal een en ander nu aan deskundigen zenden om een onderzoek te laten instellen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7