De moord op Stanley Wilson Rotterdams elftal behield de „Gouden Onafhankelijkheidsbeker" DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Door 8-2 zege op Jong Oranje" VOORTAAN „JONG ORANJE" Het Nederland* elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 Jaar, heeft een nieuwe naam. Teneinde tot een kortere en bondiger aanduiding te komen heeft het bondsbestuur besloten, de „onder de 23-ers" in de toekomst aan te dui den als „Jong Oranje", een naam, die tevens tot uitdrukking brengt, dat met deze spelers de toekomst van het na tionale elftal wordt bedoeld. Cockie Gastelaars weer aan de hengel Het Rotterdams elftal is gisteravond door een 82 overwinning op het Ne derlands elftal, samengesteld uit spe lers onder 23 jaar, voor een jaar in het bezit gebleven van de Gouden Onafhan kelijkheidsbeker. De ruststand van de wedstrijd, die voor slechts 10.000 toe schouwers in het Feyenoordstadion te Rotterdam- werd gespeeld, was 31 voor het Rotterdams elftal. Ondanks het feit, dat het elftal van Jong Oranje er niet in slaagde het Rot terdams elftal volwaardige tegenstand te bieden er was minstens een klasse verschil tussen beide ploegen was het toch een aantrekkelijke wedstrijd. Dat kwam in de eerste plaats omdat de Rotterdamse formatie, die bij de rust reeds vrijwel zeker was van de over winning, bleef voetballen en pas bij de stand 72 de teugels wat liet vieren. Maar ook, omdat het jeugdelftal bleef trachten de score een dragelijker aan zien te geven zelfs toen het in de tweede helft naar een débacle werd gespeeld. In d« eerste fase van de strijd zag het er niet naar uit, dat Rotterdam met een zo groot verschil zou zegevieren. Wel zetten de Maasstedelingen onmiddellijk een fel offensief in, maar de tegensto ten van de jeugd waren niet van gevaar ontbloot en zo ontstond een snel op en neer gaande strijd, waarbij doelpunten voorlopig uitbleven. In het elftal van Jong Oranje moest het gevaar voorna melijk komen van de rechtervleugel Henk Groot en Swart. De Ajaxieden combineerden opvallend vlot en vooral het spel van Jackie Swart was een lust ▼oor het oog. Zijn goed geplaatste voor zetten leverden echter geen doelpunten op aangezien middenvoor Seelen niet was opgewassen tegen stopper Walhout en ook de linkervleugel de Vries-Bouw- Harde strijd in Bratislava Om de Europa beker voor clubs De Schotse kampioensclub Glasgow Rangers heeft zich gisteren geplaatst voor de kwart-finales van het tournooi om de Europabeker voor clubs door een gelijk spel (11) tegen Rode Ster in Bratislava te bereiken. De eerste wed strijd, gespeeld te Glasgow, wonnen de Schotten met 43. Zeventig duizend toeschouwers, sa mengeperst in een stadion, dat slechts op 50.000 mensen is berekend, zijn getuigen geweest van een zenuwachtige partij voetbal. Het spel was onsamenhangend en het aantal overtredingen legio. In de eerste helft kwamen de Tsjechen tot menige gevaarlijke aanval, doch alle lie pen vast op de keihard spelende Schotse verdediging. Zonder doelpunten ver streken de eerste 45 minuten. Na de rust was het spel niet veel be ter, doch na een kwartier gelukte het Scott de Schotten een voorsprong te ge ven (01). Hoger laaide het strijdvuur op en het aantal overtredingen nam on rustbarende vormen aan. Men ontzag elkaar in geen enkel opzicht. De veldslag een ander woord is er niet voor kwam op zijn hoogtepunt, toen tien minuten voor het einde de Schot Millar de Tsjech Tichy wilde de monstreren, dat hij niet alleen voetbal ler, maar ook bokser is.de scheids rechter sprong tussenbeide en stuurde Millar naar de kleedkamer. De tot tien man gereduceerde ploeg van Glasgow trok zich terug in de verdediging, met slechts één doel: het handhaven van de voorsprong. Het gelukte bijna. In de laatste seconden van de \yedstrijd kwa men de Tsjechen echter tot de gelijk maker, gescoord door Tichy, wat echter onvoldoende was. Want door de in Glas gow behaalde overwinning hadden de Schotten middels dit gelijke spel de vol gende ronde bereikt. ENGELAND—NOORD IERLAND 21 Het Engelse voetbalelftal heeft gis termiddag in het Wembley-stadion een overwinning met 21 behaald op Noord- Ierland. Bij de rust hadden de Engelsen een voorsprong van 10 Het was een weinig opwindende wed strijd, die de zestig duizend mensen in het Wembley-stadion kregen voorge schoteld. Er werd zonder veel elan ge speeld en bovendien middelmatig. Het vuurwerk kwam pas aan het einde, toen drie minuten voor tijd de Ieren hun achterstand van 10 wegwerkten, waarna de Engelsen toch nog tot de over winning kwamen. Weliswaar speelde de Engelse ploeg beter dan in de ver loren wedstrijd tegen Zweden, maar imponerend, neen, dat was het spel ze ker niet. De terugkeer van Johnny Haynes in de aanvalslinie was van geen invloed en als enig lichtpunt kan wor den aangemerkt het spel van de 19-ja- rige midvoor Joe Baker. Hij scoorde niet alleen in de 16e minuut het eerste doelpunt maar had ook een belangrijk aandeel in de winnende treffer, die werd gescoord door een andere debutant, de linksbinnen van Bolton, Ray Parry. meester weinig in te brengen had tegen Kerkum en Klaassens. Langzamerhand trok Rotterdam het initiatief weer naar zich toe en in de 25e minuut kwam de eerste treffer door Rijvers, die na een pass van Bosselaar alleen voor doelman Hoogerman ver scheen (10). Het elftal van Jong Oranje kwam na dit doelpunt wel dicht in de buurt van de gelijkmaker mede door een begin van paniek in de Rot terdamse verdediging maar even later scoorde Schouten het tweede doel punt. Rijvers had de bal vrij gekregen en bediende zijn rechtsbinnen, die o.i. buitenspel stond van een pass op maat (20). Vijf minuten later was het op nieuw raak, toen Hoogerman misgreep op een hoge voorzet van rechts, waarna Daniels er als de kippen bij was om van dit buitenkansje te profiteren: 30. Meteen na de aftrap werd het echter 31 na een schitterend SwartGroot Seelen combinatie, die door laatstge noemde met een onhoudbaar schot werd afgerond. Na de rust werd bij de Rotterdam mers Moulijn vaker in het spel betrok ken. De Feyenoord linksbuiten kreeg er zin in en bezorgde na het eerste half uur na de hervatting zijn- teamgenoot Veldhoen, die bij de jeugd de rechts- achterplaats bezette, vele onprettige ogenblikken. De andere voorspelers in de Maasstedelijke ploeg legden het er op aan hun linksbuiten die ondanks zijn vaak briljante spel zelf vrijwel nooit tot scoren komt doelpunten te laten maken en kwam het, dat Moulijn uit een corner van Bosselaar en een pass van Schouten de stand op 51 kon brengen. Wel scoorde Henk Groot even later het tweede doelpunt voor de jonge ploeg, maar na 31 minuten maakte Coen Moulijn zijn tweede doelpunt uit een pass van Rijvers: 62. Het plaatsen van de jeugd werd hierna steeds min der en slechts rechtshalf Muller hield het hoofd koel. Rotterdam was echter nog niet verzadigd. Eerst werd het 72 na een hard sohot van Rijvers en tenslotte zorgde doelman Hoogerman zelf voor de eindstand door een als voorzet bedoeld schot van Schouten in eigen doel te slaan (82). In de Rotterdamse ploeg, waarin linksback Van der Lee vervangen was door Zaal en rechtsback Kerkum in de tweede helft werd vervangen door Van der Hoek waren spil Walhout, Klaas sens, linksbinnen Rijvers en linksbuiten Moulijn de besten. Bij de jeugd onder scheidden zich linkshalf Muller en vooral in de eerste 45 minuten rechts buiten Swart. „Een kat in het nauw maakt rare sprongen" en hoewel we nu van de Utrechtse Eredivisieclub DOS nog niet behoeven te zeggen, dat gevaar dreigt haar plaats in de Eredivisie te verliezen, wijzen de resultaten tot heden erop, dat het de Utrechtenaren toch niet zo best gaat. Die resultaten hebben er evenwel toe geleid, dat DOS een po ging heeft gedaan om met Frans de Munck weer tot overeenstemming te komen. De waarnemend voorzitter, W. Berend- se heeft een onderhoud gehad met Frans de Munck, waarin hij de moge lijkheid opperde om De Munck voor DOS te laten spelen. De Munck heeft nog niet toegezegd, omdat hij liever eerst bekend zou zijn met het stand punt, dat de arbitrage-commissie van de KNVB inneemt in het geschil tus sen DOS en De Munck. Nadat de vorige voorzitter, de heer D. Bleijenberg voor zijn functie be dankt had, treedt W. Berendse sinds ongeveer veertien dagen op als waar nemend voorzitter. De heer Berendse is een voorstander van de terugkeer van De Munck. De directe aanleiding tot het verzoek aan De Munck zijn echter de slechte resultaten in de laatste com petitiewedstrijden, die voor een belang rijk deel aan het falen van doelman Van der Wint geweten worden. Om verschillende redenen is De Munck er niet op gebrand onmiddellijk weer bij DOS te gaan spelen. In de eerste plaats wil hij zijn reputatie van goed doelverdediger geen geweld aan doen, na een lange periode van afwe zigheid en daarnaast vindt hij dat er eerst enig „oud zeer" opgelost moet worden. Zou De Munck weer bij DOS gaan spelen, dan is het te verwachten dat er een nieuw bestuur zal komen en waar schijnlijk dat trainer Van der Leek zal bedanken, want moeilijkheden tussen Van der Leek en De Munck zijn in eerste instantie aanleiding geweest van het conflict DOSDe Munck. IJSHOCKEY HOKY—FINLAND 2—2 De voor 2500 toeschouwers gespeelde Ijshockey wedstrijd tusen de Hoky en het Finse nationale team is in een gelijk spel: 22 geëindigd. De tussenstanden waren: 11, 10, 01. De sigarettenrook belemmerde onge veer 10 minuten voor het einde van de wedstrijd, toen beide teams om het win nende doelpunt vochten, het zicht. De puck was nauwelijks te volgen, maar hinderen deed dat eigenlijk niemand meer. Het publiek had al waar voor zijn geld gekregen. De echte sportliefhebbers immers hadden genoten van het goede spel in de eerste periode en in de vol gende speeltijd waren de op sensatie be luste toeschouwers aan hun trek geko men. De speaker had er kennelijk geen goed aan gedaan mee te delen, dat de Finnen harde spelers zijn. Ook de Ca nadezen was dit bekend en dit was een reden om er in de tweede speeltijd eens flink „tegenaan" te gaan. Patterson be gon met te ruw spel en daarna volgden Cook en de Fin Lento. Niet minder dan 18 minuten werd de strafbank door de spelers van beide partijen bezet en de wedstrijd was het aanzien niet meer waard. Eeven moest scheidsrechter Dwars het nog ontgelden. Hij werd in de derde periode „gefêteerd" op een fluitconcert, omdat de favoriet van het publiek, Pat Adair 2 minuten ove rigens volkomen verdiend werd be straft. Dit waren de meest veVmeldenswaar- dige feiten van een ontmoeting, waarin Finland, dat in maart van dit jaar op de 6e plaats van het tournooi om het we reldkampioenschap was geëindigd, er niet in slaagde een amateurteam ver sterkt met Canadezen te verslaan. Om de wereldtitel dammen KOEPERMAN—VAN DIJK Het blijft remise De tweede en derde wedstrijd van de strijd om het wereldkampioenschap dammen zijn beide in remise geëindigd. In de tweede partij lanceerde de met wit spelende Rus een hevige aanval door het centrum. Onze landgenoot ontwor stelde zich echter aan de druk en gaf geen terrein prijs. Er volgde een korte periode waarin de stellingen zeer inge wikkeld waren. Beiden spelers geraakten dan ook in tijdnood. Plotseling kreeg Koeperman enig positioneel voordeel bij een afruil. In het eindspel was hij echter niet accuraat genoeg. Na 64 zetten kwa men de spelers remise overeen. In de derde partij te Kiev gehouden, is Van Dijk ditmaal het dichtst bij de overwinning geweest, maar hij heeft haar niet kunnen grijpen. Door een misstap in het eindspel moest hij zich tevreden stel len met een remise. „Ik wil niet beweren dat ik een winnend eindspel had, maar ongetwijfeld had ik het mijn tegenstan der moeilijker kunnen maken, zodat het hem minder gemakkelijk was afgegaan zijn remise veilig te stellen dan nu het geval is geweest", zo luidde het commen taar van ir. van Dijk na afloop. En inderdaad. Want toen het eindspel inging, lagen de papieren voor onze landgenoot zeer gunstig. Spelend met wit had van Dijk dezelfde opening ge kozen als in de eerste partij, een ope ning, die hem wel niet tot de overwin ning had gevoerd, maar die toch zeker niet zonder succes was gebleven. Bij de vierde zet week van Dijk echter van zijn schema af. Hij maakte daarmee de situ atie voor zichzelf niet eenvoudiger. Titelhouder Kuperman doorzag de com plicaties en stemde in met het blokkeren van zijn rechter vleugel. Van Dijk be studeerde het hierdoor ontstane beeld van de partij nauwkeurig. De verleiding was groot om een deel van de Russische stelling op te rollen, maar hij wist deze te weerstaan. Hij bewerkstelligde eer, voordelige hergroepering in 't centrum een strategisch plan. dat perspectieven scheen in te houden. Hij isoleerde daar mee de zwarte vleugels en kreeg het centrum onder controle. Kuperman gaf het centrum op en richtte zijn activiteiten nu op zijn afge zonderde vleugels Zoals de situatie er na 33 zetten voorstond, was deze rijp voor een nauwkeurige studie. Langdurig peinsden beide spelers, hoe de proble men op te lossen, waardoor de klok zich als mede-tegenstander in de strijd ging In het T.V.-programma sportpanorama van de Avro werd gisteravond speciale aandacht besteed aan de zwem- en hengelsport. In het cwemstadion te Naarden moest de zwemster Cockie Gastelaars het opnemen tegen de werp hengel van de sportvisser Rein Mydema. De heer Mijdema trachtte met zijn vis tuig weerstand te bieden aan de kracht van de zwemster, hetgeen hem op een gebroken hengel kwam te staan. Een maal wist de sportvisser Cockle het zwemmen te beletten, doch tweemaal wist de zwemster de visser te verschal ken. Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Kloosterbalsem (Akker-Balsem» in huls hebt behoeft U ze niet te vrezen. WrUf bij spierpijn of reumatiek met dé heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloos terbalsem. het Ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: ..Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bU snij- en brandwonden: zuiverend en ontsmettend. dagmiddag werd in Schiedam tijdens de receptie door het hoofd van dc afdeling lichamelijke opvoeding van het minis terie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, dr. G. Miedema, medegedeeld dat de Koningin mr. Bierenbroodspot had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ZWEMMEN OP EUROVISIE De N.T.S, zal zondagmiddag van drie uur tot half vijf een rechtstreekse uit zending verzorgen van de internationale zwemwedstrijden, die in het kader van de viering van het 25-jarig bestaan van het Sportfondsenbad te Schiedam wor den gehouden. België en Frankrijk zul len de uitzending overnemen. Commen tator is Piet Mulder. TAFELTENNIS COMPETITIE IIOOFDKLAS B Nu ongeveer een derde van de com petitie is gespeeld, plaatsen we hier de huidige stand van de Hoofdklas B: Elan 5 4 1 - ft Treffers 6 4 119 Docos 8 4 13 9 Belerim 6 3 12 7 Batswingers 6 3 12 7 OTTC H 3 1 4 7 Atoom 6 2 2 2 6 Togido 6 2 13 5 Maasbree 7 2 12 5 Wibo 3 6 2 0 4 4 Luck Raek 6 10 5 2 Treffers Zaterdagavond te 7 uur speelt Treffers thuis tegen het Haagse Wibo 3. De wedstrijd wordt gespeeld in de Pancratiuszaal. A.s. zaterdag beginnen voor de Treffer* junioren de laatste wedstrijden. Voor het le en 3e team zullen de laatste lood jes niet zwaar wegen, gezien de grote overwinningen. Het le team ziet zich direkt geplaatst voor de finale. TSB A en Batswingers A moeten uitvechten, wie de eer van Den Haag mag verdedigen. Het 4e en 3e team moeten ook nog een weekje wach ten op de eindronden. Voor het 5e team breekt een belang rijk weekend aan. Daar ze met TSB-F en Wibo-C gelijk geëindigd zijn, moeten ze eerst uitvechten wie in de halve fi nale mag deelnemen. Een sterke troef van het 5e team is wel Harry Hoogenboom, die in de vorige wedstrijden tegen Wibo-C en TSB-F 100% bleef. Hopelijk niet zonder belangstelling spelen zij zaterdag in de St. Pancratius zaal de le beslissingswedstrijd Treffer* -EWibo-C. De winnaar hiervan komt zondag d.a.v. uit in Den Haag tegen TSB, de winnaar hiervan mag deelne men in de halve finale groep B. Veel succes! Treffers III senioren verloor j.l. maan dag met 7—3 van Batswingers 6. Piet v d. Wereld won 2 partijen. J. de Prie 1. Ze bezetten nu de 2e plaats met Bat swingers achter Wihelmus II. mengen. Kuperman scheen een neder laag echter niet meer te kunnen ontlo pen en met vertrouwen begon van Dijk aan het eindspel. Door een misstap raak te hij echter het spoor naar de over winning bijster en tenslotte werd slechts een remise zijn deel. Daarvoor was Kupermans verdediging te hecht. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de 3e klasse Groep B werd gis teravond de wedstrijd gespeeld Profes sorenwij kLeithen II met onderstaand SPWLeithen II: L. GroenendijkJ. van Kempen 01; J. v .OostenF. van Scheepen 10; J. VinkN. Korswagen afgebr.; E. v. d. VeenJ. Ligtvoet 10; H. van OsH. Melissant 10; N. Zit manJ. van Dissel 01; H. Bonnet W. de Ridder "/sllt', J. VerkuijlH. Neuteboom 01; J. v. d. HorstJ. P. Fasel 10; C. VisserJ. H. Jansen 10. Voorlopige stand 5'/r—3'/», met nog een afgebroken partij, welke wel op remise zal uitdraaien. Voor de 3e klas Groep A werd de wedstrijd Leiderdorp IIBoskoop III gespeeld. Leiderdorp II toonde zich uit gesproken sterker zoals onderstaande uitslag aantoont. De uitslag zal zeer waarschijnlijk 82 worden als de twee afgebroken partijen uitgespeeld zijn. De gedetailleerde uitslag is: Leiderdorp IIBoskoop III: Chr. SterkO. Harlaar afgebr A. M. Kleiss Th. Radder afgebr.;; L. J. Prenen J. A. Sonneveld 10; C. van TolP. van Tol 10; F. SzitasL. Brand 10; M. Splinter—H. A. Boekraad 10; A. P. HelmusF. van der Berg 10; P. RasserJ. W. Blom 10; C. BoonJ. van Jaarsveld 10; C. KouwenA. M. Twaalfhoven 01. Voorlopige stand 71 met nog 2 afgebroken partijen. De afgebroken partijen uit de wed strijd Leiderdorp IPhilidor III werden uitgespeeld en alle drie eindigden in remise. Het is Leiderdorp J. niet gelukt de achterstand, welke zij bij het staken der wedstrijden hadden opgelopen in te halen en moesten genoegen nemen met een 45Vi nederlaag. Voor Philidor III een mooie prestatie. De afgebroken partijen waren: Rector de GrootE. W. v. d. Burg, res. i/a F. TelengJ. A. P. Moonen en D. BraamC. H. v. d Bosch >/-. Voor de 3e klasse Gr. C won Katwijk II van Katwijk III met 6'/i31/*. AFVALWEDSTRIJDEN LSB Door remise, welke A. Smit (VTL) heeft behaald op v. Klaveren (Leider dorp) heeft A Smit 2pnt verkregen Een aantal, dat geen ander meer kan halen. Nog moeten 2 wedstrijden wor den gespeeld, doch uiteindelijk zal A. Smit zijn eerste plaats van het vorig jaar weer prolongeren. ZWEMMEN KON. ONDERSCHEIDING VOOR Mr. J. A. C. BIERENBROODSPOT Tijdens een druk bezochte receptie, ter gelegenheid van het 25-jarig bestsan van het Sportfondsenbao in Schiedam, is mr. J. A. C. Bierenbroodspot, de initiatiefnemer van het Sportfondsen- werk koninklijk onderscheiden. Dins- (Advertentie) r.k. tvv Sparkler Hedenavond geen training wegens ouderavond. De training is nu morgenavond vanaf 7 uur. Bij degenen, die zich zondagavond reeds als gegadigden voor de le prijs van de jubileumvoetbaltoto hadden ge meld, zijn er nog enkelen bijgekomen, zodat er niet minder dan - zeven win naars zijn, die de prijs van 153.650 moeten delen. Dat is dus 21.450 per man. De winnaars zijn woonachtig in Den Haag, Den Bommel, Rotterdam, Vlaardingen en Utrecht. Een ontdekking! Met één Van Nelle's theebuiltje, groot formaat. 2ec je een héle pot heerlijke thee! Vliegensvlug! Gemakkelijk! Proper! Geurige krachtige „Afternoon" thee van Van Neüe, die overal in Nederland 20 „in trek" is! Bestel vandaag nog: VAN NETXE's „Afternoon" theebuiltjes (grom formaat) ArivertpnMp) Vis krijgt opschrift Ingevolge een wijziging van het vishesluit van.de warenwet dienen vis of delen van vis voortaan in win kels, op markten of andere verkoop plaatsen van een opschrift met aan duiding te zijn voorzien, tenzij de waar in verpakte vorm wordt ver kocht. Scheepsberichten .ALKMAAR 19 te Beira; BALI 19 te Cebu; BALONG 17 van Madras naar Rangoon; BATJAN 18 te Kohsichang: Bintang pass 18 kp. St. Vincent naar Amsterdam; CALTEX ARNHEM (t> 18 van Antwerpen naar Cadiz; CAMP- HUYS 19 te Port Swettenham; FRIES LAND 18 van Mombasa naar Djibouti; GEERTJE BUISMAN 18 van Port Su dan naar Port Said: GIESSENKERK 19 te Bangkok; KARAKORUM 18 van Co lombo naar Assab; KARIMUN 18 van Port Said naar Genua: KENIA (t) 18 te Fedala; KERMIA (t) 18 te Singapore; LANGKOEAS 18 te Damman; LEIDER- KERK 19 te Port Said; LEOPOLDS- KERK 18 te Karachi; MISSISSIPPI- LLOYD 18 van Singapore naar Manilla; MUNTTOREN pass. 18 Gibraltar naar Eastham; MUSILLOYD 18 van Hamburg naar Middlesboro; NANUSA pass. 18 kp. De Fer naar Port Said; PENDRECHT (t) pass. 18 kp De Gata: PRINS WIL LEM V, ORANJE 18 \ian Quebec naar Rotterdam; SALATIGA 18 van Cochin naar Singapore; SLAMAT 18 van Ba- lik Papan naar Surabaja; STANVAC SUMBA (t) 18 van Sungeigerong naar Saigon: STRAAT LOMBOK 19 te Dur ban; STRAAT SINGAPORE 18 van Sydney naar Brisbane; TARA 18 van Antwerpen naar Rotterdam; TAWALI 18 te Aden; TEIRESIAS 18 van Aden naar Penang; TEXEL 18 dw Oporto naar Gibraltar; THEMIS 17 van New Orleans naar Curagao; TIBIA (t) 18 v, Vizagapatnam naar Calcutta; VASUM (t) 18 te Fawley; WAAL pass 18 Cux- haven naar Kalundborg; WIELDRECHT (t) 18 van Puerto la Cruz naar Manaus; WONORATO 19 te Singapore. door PHILIPPA PRESTON 40) Voor welk een verschrikkelijk al ternatief was hij gesteld. Een dood vonnis wegens moord, of levenslange ellende voor hemzelf en voor Audrey, doch zijn ingeboren besche5 denheid verhinderde Shane te ver door te gaan op die gedachtengang. Audrey was volmaakt en lieftallig; metter tijd zou ze wel een man tegenkomen, die beter was dan hij iemand, die niet verstrikt was in een artistiek sociale omgeving, waarin mensen als Elma en Peters werden toegelaten en geduld. „Waarom was hij geen dokter, tandarts, desnoods grootfabrikant van worst? Audrey zou hem wel spoedig vergeten, omdat ander mannen haar tijd in beslag namen en de herinne ring aan hem zouden weten uit te wissen. Op die manier redeneerde hij, al vond hij het ook verschrikkelijk, zich te verbeelden, dat ze het verge ten zou, omdat hij haar zo lief had. Het was niet slechts uiterlijk aantrek kelijkheid; zij bezat alles, wat nodig was voor een kameraadschappelijke omgang, even goed als alle toewij ding, die een vrouw de ware levens gezellin voor een man maakte. Zo bleef hij zitten piekeren, om telkens toch weer terug te komen op Elma, terwijl het wel en wee van Sonia als een gescheurde vlag boven al zijn gedachten uitwapperde. Ein delijk liep hij naar de telefoon en even later sprak hij met Audrey. „Kan ik je vanavond nog spre ken?" „Ja, lieveling. Ik zou immers op je atelier komen, weet je nog wel? Je hebt me beloofd, dat ik je hele huis mag zien". „Grote goedheid, dacht Shane, het lijkt wel of ze over het huren van ge meubileerde kamers praat. Doch hardop stelde hij haar voor, buitenshuis met hem te gaan dineren, maar Audrey bleef op haar stukken staan; ze wilde doen, wat zij verlang de; hij moest haar zin eens doen. Er moesten bossen bloemen op zijn ka mer staan voor Audrey. Mis schien zag ze die nooit meer terug. Om ergens mee bezig te kunnen zijn, zette hij zijn hoed op'en holde naar een bloemist. Met een armvol rozen keerde hij terug. „Het kon net zo goed een versie ring voor een bruiloft zijn, in plaats van voor de laatste scène van een vervlogen hoop". De tijd, die nog moest verlopen, voordat ze kwam, bracht hij door met werkeloos wachten, zonder ant woord te geven, als de telefoon bel de, want talloze verslaggevers trachtten hem te bereiken. Geluk kig, dat hij drie hoog woonde en dat juffrouw Hennesy de deur be waakte. Ze kwam op zijn atelier ta fel dekken, omdat zij daar gewoon lijk alleen at, maar vanavond wilde hij niet dat de geur van gebraden kip zich met die van Audrey's ro zen zou vermengen. Bovendien had hjj niet de minste trek. „Maar dan krijgt u later op dé avond honger, meneer en in uw op gewonden toestand moet u niet met een lege maag blijven rondlopen, anders wordt u nog ziek". Benieuwd keek 6hane juffrouw Hennesy aan. Ze was niet in het minste veranderd, al had ze dan ook het avondblad gelezen, waarin iedereen kon begrijpen, dat hij nog maar juist aan een aanklacht we gens moord was ontsnapt. Eigen aardig, hoe vrouwen qls juffrouw Hennesy konden opmerken, hoe iemands levensgrondslagen op het punt stonden ineen te storten, en toch alleen maar denken aan de in wendige behoeften van een man. „Nou goed, maar dekt u dan in de eetkamer". „In de eetkamer?" vroeg juffrouw Hennesy in de uiterste verbazing. „Ja, graag". Juffrouw Hennesy verdween. In geen maanden had Shane, als hij geen diner moest geven, de grote eetkamer gebruikt, waar de portret ten van de leden der familie Carter hingen en de ouderwetse meubels nog stonden. Hij verkleedde zich en toen de bel ging, liep hij naar beneden. Aan de lange tafel gezeten, dacht hij bij zichzelf: „Ik heb me altijd voorge steld, dat Audrey daar nog eens aan de andere kant zou zitten als we van die vervelende dineetjes moes ten geven, maar dat we, als we al leen waren, een tafeltje voor de haard in het atelier zouden aan schuiven en tegen mogelijke bezoe kers door juffrouw Hennesy laten zeggen, dat we naar Timboktoe of China waren". - Juffrouw Hennesy diende zelf de tafel en hield hem met angstige be zorgdheid voortdurend in het oog. Bij het dessert zei hij: ,.Er komt zo dadelijk een dame, juffrouw Meri- vale. Als ze komt, zou ik graag kof fie en broodjes op het atelier heb ben". „Juffrouw Merivale?" mompelde juffrouw Hennesy in zichzelf, „dat is die jonge dame uit de krant". Na het eten begaf Shane zich naar zijn atelier en eek elk ogen blik op de klok, die hij verdacht van achter te lopen. Hij keek het ver trek rond, of alles wel zo was, als hij het voor Audrey hebben wilde. Grote, blauwe vazen met zachte roze rozen kleurden prachtig bij de blauwe gordijnen. De lampen gaven een zacht, gedempt licht. De grote ramen stonden open en lieten de koele zomeravondlucht binnen en het straatrumoer geleek op de branding der zee. Toen ging het vergulde hek open en stond Audrey op de drompel. „O, Shane, wat prachtig!" fluis terde ze. „Wat heerlijk, dat je bent geko men". Shane had haar hand gegre pen en haar het atelier binnenge voerd. Plotseling liet hij haar los en zij meende te begrijpen, waar om hij haar niet in zijn amen nam. „Ik vind het zelf ook zo heerlijk. Als jij me niet had opgebeld, Sha ne, dan zou ik jou hebben opge beld. Ik moest deze avond hebben, ten minste voor een deel, voor dat. stem klonk hees. Audrey zette zich „Voordat we? Ja, ga door!" Zijn op de divan en hij bleef bij haar staan. Ze droeg een eenvoudig blauw mantelpakje met een stro hoedje, dat slechts even haar gou den haren liet zien. „Voordat we goedendag zeggen", antwoordde ze bedaard. „Ik heb al geraden, wat je me vanavond ver tellen zult. Na dat toneel in de rechtszaal was er slechts één eind van het sprookje mogelijk. Elma Beverly heeft je gered". Ze heeft me verdoemd, dacht Shane. Audrey wordt wonderbaar lijker, ondoorgrondelijker en aan trekkelijker met de seconde. Ik heb haar aldoor meer lief en ik vTaag me elke minuuut af, hoe ik het zon der haar Hij kwam met zijn gedachten niet verder. „Jawel, maar ze heeft mijl dunkt me ook gered", zei Audrey, vast be sloten alles te zeggen, wat ze op haar hart had, omdat dit de laatste maal zeu wezen, dat ze Share sprak. „Ik ben me mijn eigen verplichtin gen ook heel goed bewust, lieveling. Als zij je geen alibi verschaft had, wat alles ontdekt en ik zou veroor deeld zijn als medeplichtige". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5