Goederentrein overreed personenauto in Amsterdams havengebied FLITSEN WAARBORG Duits gezin bij botsing verongelukt Rijschoolhouders protesteren DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Parlementaire pers roert haar tong AFSCHAFFING VAN RADIOZEGEL ,Om de kosten van inning der luister bijdragen te verminderen is het noodzakelijk de thans bestaande be palingen te wijzigen, aldus minister Cals in antwoord op een desbetreffen de vraag uit de Tweede Kamer. Deze wijzigingen zijn: 1) Vervanging van de maandelijkse betaling door een jaarlijkse vooruit betaling ineens van het luistergeld met afschaffing van de radiozegel. 2) Van de tweede en verdere radio toestellen, aanwezig in het gezin van de houder, zal geen luisterbijdrage meer worden geheven met dien ver stande echter, dat de auto-radio's be last blijven. Als gevolg van de hier bedoelde wijzigingen zal per jaar een bedrag van naar schatting 1.200.000 worden bespaard welke besparing voor het belangrijkste deel aan de opbrengst van het luistergeld ten goede zal ko- /jfoY&nfef* De meesi gevraagde jongensjas Regeringsdiner met de parlementaire pers in de Wittebrug te 's-Gravenhage. V.l.nj.: mr. J. M. A. H. Luns, de heer Th. van Berkel (pari. pers), prof. dr. J. E. de Quay, de heer A. W. Abspoel (voorz. pari. pers) eu drs. H. A. Korthals. Chauffeur dood oude dame gewond Op de onoverzichtelijke splitsing van de Archangelkade en Rigakade, dichtbij de Oude Hemweg achter het Houtveem te Amsterdam is gister avond tegen 11 uur een personen auto gegrepen en minstens 50 mtr. meegesleurd door een lege wagon van een lange goederentrein, die in dit havencomplex door een loco- motor werd opgeduwd. Naast de to taal vernielde wagen trof men later het stoffelijk overschot van de be stuurder aan. Om half een 's nachts slaagden politie- en brandweerman nen, die met vereende krachten om zichtig het wrak opensneden, er in, de moeder van de bestuurder,, die wonder boven wonder nog in leven was, uit het wrak te bevrijden. De spoorrails, die slechts op zeer ongeregelde tijden door goederentrei nen van het houtveem naar de haven en terug worden 'benut, zijn hier op de wegen zelf aangelegd. Deze we gen worden op hun beurt slechts schaars door verkeer gebruikt. Volgens de eerste inlichtingen v/erd de trein gisteravond van het eindpunt in de haven leeg opgeduwd door de locomotor. De machinist had dus geen uitzicht op de wegen- en rail-splitsing bij de Rigakade. Veilig heidshalve liep er voor de eerste van de lange rij wagons een man met een rood licht om het eventuele verkeer te waarschuwen. Desondanks werd de auto, die voor zover bekend is, wel voor het zwaaiende rode licht stopte, gegrepen. Kennelijk had de bestuurder op de vrij donkere krui sing juist op de rails zijn wagen tot stilstand gebracht. Na de botsing werd de kleine auto door de voorste wagon meegesleept en half onder de voorste wielen ver pletterd. De wagon zelf ontspoorde. Ruim vijftig meter verder kwam de overigens langzaam rijdende trein tot stilstand. Vermoedelijk bemerkte de machinist van de achteraan duwende locomotor aanvankelijk niets van het ongeluk. Intussen was het autowrak onder de voorste wielen doorgeslipt en op zijn kop bij de achterste terechtgeko men. Het deerlijk verminkte lijk van de bestuurder lag er vlak naast. An derhalf uur lang bleef zijn moeder, *nog bij kennis, tegen het dak van de auto op, in het wrak liggen, voor men er tenslotte in slaagde haar uit haar benarde positie te bevrijden. Zij werd evenals haar zoon naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Bij de reddingswerkzaamheden was „de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, aanwezig. Naar eerst later bekend werd, is het slachtoffer de 37-jarige P. Ver- burgt wonende aan de Rijksstraatweg ir. Duivendrecht. Hij was met zijn moeder, de 67-jarige mevr. Verburgt- Van Veen in zijn auto op bezoek ge weest bij zijn schoonvader, in een woonark in de Houthaven. DRIE BAKJES HYACINTHEN! De bezoekers van de wekelijkse keuring in het Krelagehuis waren heel gauw uitgekeken. Er stonden n.l. drie bakjes met hyacinten en een vaasje freesia's. De hyacinten waren van het Proef station v. d. Bloembollencultuur te Lisse. Het waren de variëteiten Ear ly Queen, Snow Queen en Anne Ma rie. Vooral de laatste was prima van kwaliteit: niet te lang van steel, best van tros en mooi op kleur. Hiernaast stond een vaasje met de gele freesia Souvenir van de fa. M. C. van Staaveren uit Aalsmeer. De knolletjes waren buiten geplant, la ter was het glazen dak van de rolkas er over gekomen. Ze waren best: sterke, lange steengels en mooie zwa re „kammen". Omstreeks middernacht is in de nacht van maandag op dinsdag de grote landbouwschuur van de boer derij „Nieuw Leven" onder de ge meente Kerkwerve op Schouwen- Duiveland door brand geheel ver woest. De schade wordt op ruim een ton geschat. De burgemeester van Kerkwerve, de heer S. Francke, was degene, die de band ontdekte toen hij van een vergadering in Zierikzee naar huis terugkeerde. Samen met de bewoon ster, mevr. E. den BoerBoot, redde hij 24 stuks vee uit de schuur. Voor het overige gingen de volle dige landbouwinventaris alsmede de oogst verloren. Het bedrijf is niet verzekerd. De brandweren van Kerkwerve en Zie rikzee moesten zich beperken tot het nathouden van de boerderij. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: Verjaardagen: geknipt om te (en... om foto-artikelen te geven!) Leeftijd 6 jaar 21.- (kleine stijging per maat) Haarlemmerstraat 143 (Advertentie) Moeder dood, vader en dochters gewond Dat gaat met schaar toch ook Een Duitse personenauto, afkom stig uit Fulda, is gistermorgen op de kruising van Rijksweg 1 en Bun schoterstraat tussen Bunschoten en Amersfoort in volle vaart tegen een autobus gebotst, die plotseling de voorrangsweg opreed. Een van de inzittenden, een 47- jarige dame, werd op slag gedood. Haar echtgenoot en een dochter wer den zwaar gewond. Een tweede doch ter kreeg lichte verwonding. Verschillende inzittenden van de autobus waren getuigen van het on geluk. Zij getuigden later voor de politie, dat de chauffeur, die in dienst van de fa. W. C. Tensen dagelijks met zijn bus de wegkruising verschillende malen passeert, eerst een auto van links en even later ook een van rechts voorrang gaf, toen hij van de Bun schoterstraat de Rijksweg opreed. Hij moet de naderende auto niet gezien hebben. De bestuurder, de heer Otto Weber (45) werd uit zijn auto ge slingerd. Zijn echtgenote, mevr. W. Weber-Kat, van Nederlandse af- Deze wissel-automaat welke te zien was op een tentoonstelling in New York maakt dollarbiljetten „klein", zonder dat u meer behoeft te doen daireen muntbiljet in het daartoe bestemde vakje te stoppen en een knop in te drukken. Vals of ander ongeldig geld wordt resoluut geweigerd. Meer dan honderd rijschoolhouders uit Amsterdam, Rotterdam, Haar lem en Hilversum hebben maandag avond op een vergadering in Am sterdam besloten, een enquête te houden onder alle rijschoolhouders in het land en binnenkort een lan delijke vergadering te beleggen om de houding van de rijschoolhouders ten aanzien van de openbaarmaking der rij-examens te peilen. De deelnemers aan deze vergade ring verzetten zich tegen de door de raad van toezicht van het Cen traal Bureau voor de Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen voorgenomen regeling een nieuwe instructeursdi- plortia in te stellen. Dit diploma zal de instructeurs het recht geven, de examens van hun eigen leerlingen bij te wonen. Tegen het bijwonen van de examens hebben de instructeurs geen bezwaar, maar zij menen dat het C.B.R. zich dient te beperken tot haar taak, bestaande in het afne men van rijexamens en zich in alle opzichten dient te onthouden van het uitoefenen van invloed op de op leiding. Op de vergadering, die onder lei ding stond van de Amsterdamse rij schoolhouder, de heer J. A. Hippe, kwamen ook bezwaren tegen de hoofdbesturen van de organisaties op iijschoolgebied ter tafel. Men hoopt op de landelijke vergadering vol doende aanhang te verkrijgen om de voorgenomen regeling te kunnen voorkomen. In principe werdbeslo ten deze bijeenkomst in Utrecht te houden. komst, en zijn bei4e dochters, resp. 20 en 9 jaar oud moesten uit het wrak worden bevrijd. De gewonden werden naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amers foort gebracht. De jongste dochter, Silvia, werd daar na verbonden te zijn weer ontslagen en voorlopig gastvrij opgenomen in het gezin van een Amersfoortse arts. De familie Weber kwam terug van een bezoek aan de grootmoeder, me vrouw Kat te Amsterdam, die ster vende is. Het gezin had het weekend in Amsterdam doorgebracht en was op thuisreis naar Fulda, toen het on geluk gebeurde. De toeloop van kandidaten voor de kweekschool was dit jaar zeer groot, deelt minister Cals aan de Tweede Kamer mede. De eerste klassen van de eerste leerkring telden vorig jaar 4684 en thans 5436 leerlingen. Ook tot de eerste klasse van de tweede leerkring zijn weder velen toegelaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van een school voor VHMO. Immers bedroeg het aantal leerlingen van de tweede klasse der eerste leerkring vorig jaar 3672, terwijl nu de eerste klasse der tweede leerkring 4561 leerlingen telt. Tengevolge van het een en ander is het totaal aantal kweekschoolleer lingen gestegen van 19.037 tot 21.059. Fundamenten kartuizerklooster te Delft blootgelegd Bij het bouwrijp maken van een terrein in de Krakeelpolder te Delft, dat bestemd is voor de bouw van een nieuw gemeenteziekenhnuis, heeft men een groot deel van de funda menten blootgelegd van het karthui- zerklooster, dat daar, ongeveer een kilometer buiten de Buitenwater- sloot, in 1469 werd gesticht met steun van Frank van Borselen en dat in 1571 werd gesloopt. Lopende over de fundamenten kan men zich een duidelijk beeld vor men van het grote carré van 80 bij 90 meter, waarin de kloostergang rondom het binnenplein was ge bouwd en van de cellen, die daarop uitkwamen. Achter zijn cel had iedere klooster ling een eigen tuintje met waterput. In enkele putten heeft men belang rijke vondsten gedaan, zoals potten en kannen, waarbij Spaanse majolica met gouduster, reliëfs van pijpaarde, een scherf van een gebrandschilderd raam en een fraaie kleine kopergra vure, voorstellende de Kruisiging. De heer J. Renaud, wetenschappe lijk hoofdambtenaar van de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek, verklaarde, dat de vondsten zeer belangrijk zijn en noemde het blootleggen van de fun damenten een unieke gelegenheid om een laat middeleeuws klooster ge heel in kaart te brengen. DE MAASTRICHTSE KVP-RAADS- FRACTIE WEER VEREEND De samenwerking in de fractie van de KVP in de Maastrichtse gemeen teraad, welke bijna een jaar geleden werd verbroken, is hersteld. Naar aanleiding van de wethou dersverkiezing van vorig jaar was er een splitsing in de fractie ontstaan. De beide groepen hebben nu begin van deze maand afzonderlijk bespre kingen gevoerd met de voorzitter der partij mr H. W. van Doorn en de secretaris dr L. A. H. Albering. Dezen hebben voorgesteld om over het geschil in de fractie een bindend advies te laten uitbrengen door een of meer adviseurs, te benoemen door het partijbestuur, dat het onderwerp voor het advies zou formuleren. De „afzonderlijk optredende groep" heeft het dagelijks bestuur van de KVP nader doen weten, dat zij met dit voorstel niet akkoord kan gaan. In de brief, waarin zij hiervan ken nis geeft, zegt de groep echter: „Ofschoon door gebrek aan mede werking en vertrouwen van de zijde der andere fractiegroep en door haar verwerpen van onze redelijke voor stellen, onderling geen oplossing tot stand kwam hebben wij besloten ons daarbij uitsluitend latende lei den door het partijbelang, zoals door u gezien onze arbeid in één frac tie verband voort te zetten". POSTSLUITINGEN DER MARINE De luchtpostsluitingen voor opva renden van navolgende marinevaar tuigen zijn vastgesteld op: hr ms Walrus: 17 t.m. 24 november dage lijks ten 13.00 uur. Hr Ms Snellius: 21 november ten 08.00 uur, 1 decem ber ten 08.00 uur, 19 december ten 16.00 uur. Squadron mijnenvegers 127 en 128 bestaande uit: Hr Ms Gie ten, Axel, Venlo, Aalsmeer, Meppel, Drachten, Roermond, Gemert. Giet hoorn en Sittard: 18 november ten 16.30 uur, 20 november ten 13.00 uur, 23 november ten 13.00 uur, 25 no vember ten 16.00 uur. De brieven dienen in alle gevallen geadresseerd te zijn p.a. Amsterdam C. S. Marine. Komend voorjaar wil men pro beren een televisieverbinding tussen de Verenigde Staten en Zweden tot stand te brengen met gebruikmaking van een met zilver beklede ballon van 33 meter middellijn als reflector. Het is de bedoeling de ballon met een raket tot op 1500 km. hoogte te bren gen, waar zij in een baan om de aarde via de polen moet komen. Overzen ding van T. V.-programma's zou dan mogelijk zijn gedurende de korte perioden, dat de ballon van beide landen uit zichtbaar is. De 44-jarige mevA M. Daniëls, moeder van zeven kinderen, die op 7 november met haar bromfiets in Sweijkhuizen tegen een trein botste, die een onbewaakte overweg pas seerde, is gisteren in een ziekenhuis te Sittard overleden. ,,ln de houding, die muzikanten daar!'' Tegelijk met de brigade van het koninklijk paleis Soestdijk en die van het Loo zijn de manschappen het wapen der Koninklijke Marechaussee op Schiphol maandag in de nieuwe blauw-zwarte uniformen stoken. Op de foto: de nieuwe uniformen steken af tussen de oude.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7